ελληνική μουσική
    909 online   ·  210.856 μέλη

    Τι πιστεύετε για το γάμο δύο ατόμων του ίδιου φύλου;

    Dimitrios_En_MH
    24.08.2007, 21:23
    Σοφία,

    Τι θα έλεγες να κάνουμε ένα πείραμα.

    Να βάζαμε ένα άνθρωπο να προχωρήσει με κουμπωμένο παντελόνι.

    Και να βάλουμε κάποιο παράλληλα να προχωρήσει που θα έχει ξεκούμπωτο παντελόνι, για να δούμε τα αποτελέσματα.

    Να δούμε τι θα μπορούσε να μας διδάξει αυτό ?

    noizreduction
    24.08.2007, 21:37
    Φιλη blacksheep, οπως ειπα, η ελληνικη κοινωνια παραμενει σταθερη σε καποιες αξιες και θεματα σεξουαλικου ταμπου, αποτελουν παντα συζητησεις προς αποφυγη.
    Βεβαια, δεν ειναι αναγκη να φτασουμε στο αλλο ακρο, οπως της Ολλανδιας, οπου το να τριγυρνας με στρινγκακι και να κανεις παρελαση, ειναι το must και το in της εποχης και της κοινωνιας. Ιδιαιτερα οσον αφορα τις παρελασεις ομοφυλοφιλων ειμαι τελειως καθετος, διοτι ετσι δεν εκφραζεις την υπαρξη σου και τα ισα δικαιωματα που θελεις, αλλα αποδεικνυεις πως εισαι ενα αποκρατιακο σουργελο.
    Χαιρομαι ιδιαιτερα οταν γινονται φεστιβαλ ομοφυλοφιλων ( εννοω μεσα στην ευρωπϊκη κοινωνια, διοτι στην Ελλαδα μολις φετος αποκτησαμε και εμεις ενα ), γιατι συμμετεχουν σοβαροι ανθρωποι και γνωστοι καλλιτεχνες που δειχνουν πως η σεξουαλικη διαφορετικοτητα δεν εχει να κανει με την κοινωνικη παρουσια. Βεβαια, πολλοι μεταφερουν το κρεβατι στην καθημερινη τους ζωη, αλλα αυτο δεν ειναι μονο προβλημα των ομοφυλοφιλων.
    Η Εκκλησια εχει καποιους θεσμους που στηριζονται στους Πατερες της Εκκλησιας, οπως καθοριστηκαν μεσα απο τη μελετη των γραφων. Η εξελιξη των θεσμων ειναι πιο αργη απο την εξελιξη της κοινωνιας, που το τελευταιο καιρο εχει παρει φορα και ποιος την πιανει. Σημαντικο βημα για αλλαγες θα γινει απο τις νεοτερες γενιες ιερωμενων, ομως επαναλαμβανω πως τα Μυστηρια δεν προκειται να αλλαξουν. Και μπορει οι γιαγιαδες της παλιας εποχης να αλλαζουν δρομο οταν βλεπουν ομοφυλοφιλο, ομως δεν σημαινει το κανουν και οι νεοτεροι πιστοι,ετσι?

    Φιλε Dimitrie, χιουμοριστικα και μονο, θα μας διδαξει πως με ανοιχτο φερμουαρ μπορεις να παθεις πιο ευκολα ψυξη Σοβαρα τωρα, δεν μπορω να καταλαβω ποια η σκεψη αυτου του παραδειγματος
    Dimitrios_En_MH
    24.08.2007, 21:43
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 24-08-2007 στις 21:37 έγραψε...

    Φιλε Dimitrie, χιουμοριστικα και μονο, θα μας διδαξει πως με ανοιχτο φερμουαρ μπορεις να παθεις πιο ευκολα ψυξη Σοβαρα τωρα, δεν μπορω να καταλαβω ποια η σκεψη αυτου του παραδειγματος



    Ε να βάλουμε και λίγο χιούμορ. Με καλή αίρεση πάντα.
    Μια και αυτά τα θέματα έχουν μια δυσκολία από μόνα τους.

    Δοκιμάστε το και θα καταλάβεις. Γιατί η μόνη γνώση που έχουμε,
    και μας μένει, είναι αυτή που βιώνουμε.

    Κάθε καλό σου εύχομαι.
    blacksheep
    24.08.2007, 22:43
    Δεν καταλαβαινω γιατι το παραδειγμα οσο αναφορα τα παντελονια και τα μυαλα το πηρατε κυριολεκτικα.Ειναι καθαρα μια εκφραση η οποια μας υπενθυμιζει πως το μυαλο μας οπως και το σωμα μας-οταν βγαζουμε τα ρουχα που μας περιβαλλουν-πρεπει να ελευθερωνεται.
    Τουλαχιστον ετσι το καταλαβαινω εγω.Δεν ειναι καμια βαρυα φιλοσοφια.
    Τωρα οσο αναφορα τα gay pride δεν ειναι απλα ομοφυλοφιλοι οι οποιοι βγαινουν να παρελασουν με στριγκακια.
    Ειναι ανθρωποι μορφωμενοι που φτανουν σ αυτο το σημειο σαν ακραιο μεσο διαμαρτυριας για το ρατσισμο που δεχονται.
    Βεβαια δεν ακουσα ποτε να παραπονιεται καποιος για γυμνες γυναικες που παρελαυνουν σε διαφορους δημους στην ελλαδα σαν αλλες βραζιλιανες χορευτριες.
    Εκτος κι αν αυτο δε μετραει μιας κι αυτες ειναι γυναικες....
    noizreduction
    24.08.2007, 23:13
    Δηλαδη ο βαμμενος τυπος με τον ποπο εξω, που γλειφει τη ρογα ενος αλλου βαμμενου τυπου πανω σε ενα αρμα, ειναι καθηγητες πανεπιστημιου που ετσι εκφραζουν την αντιδραση τους στα κοινωνικα ταμπου;
    Λυπαμαι, αλλα ή εγω εχω λαθος θεωρηση του κοσμου, ή οι καθηγητες του πανεπιστημιου στην προσωπικη τους ζωη βαφονται και προετοιμαζονται για αυτες τις αντιδραστικες..κινησεις!
    Αντιθετως, πολλοι καλλιτεχνες ( πχ Μαρινος ), γιατι δεν βγαινουν με τον ποπο βαμενο πανω στην καροτσα ενος αγροτικου, για να δειξουν την αντιδραση τους;

    Νομιζω πως η επιχειρηματολογια σου χωλαινει στο θεμα των παρελασεων των gay. Διοτι οι πραγματικοι ομοφυλοφιλοι επαναλαμβανω δεν χρειαζονται τιποτα τετοιο για να γινουν δεκτοι στο κοινωνικο συνολο.
    Dimitrios_En_MH
    24.08.2007, 23:20

    Σοφία μου,

    Είναι αλήθεια ότι κάθε τι στην ζωή μας έχει πολλές οπτικές γωνίες.

    Και είναι όλες σεβαστές.

    Δεν έχω να προσθέσω κάτι.

    Τελικά είναι θέμα επιλογών. Ας αποφασίσουμε σε τι κόσμο θέλουμε να ζούμε.

    Θα αποχωρίσω από το topic μια και αισθάνομαι ότι δεν κατάφερα να προσφέρω κάτι ουσιαστικό.

    Σοφία μου,
    Αυτό δεν έχει να κάνει με σένα προσωπικά.

    Γενικά μιλάω.

    Κάθε καλό σε όλους παιδιά.

    Καλή συνέχεια στον διάλογο.

    Αποχωρώ.
    :)

    qanun
    29.08.2007, 13:09
    Παράθεση:
    Αντιθετως, πολλοι καλλιτεχνες ( πχ Μαρινος ), γιατι δεν βγαινουν με τον ποπο βαμενο πανω στην καροτσα ενος αγροτικου, για να δειξουν την αντιδραση τους;


    Δεν ξερω αν βγαινω εκτος θεματος, ομως για τον Μαρινο και για καθε ομοφυλοφιλο/η που σεβομαστε επειδη ζουν τη ζωη τους ''διακριτικα'' και ''χωρις να προκαλουν'', αναρωτιεμαι ποια θα ηταν η αντιδραση μας αν ζουσε ανοιχτα με το/τη συντροφο του, οπως ο Τζωρτζ Μαικλ και ο Ελτον Τζων και γενικα δεν εκρυβαν την καθημερινοτητα τους, αντι να ζουν τη ζωη του ετεροφυλοφιλων που απλα δε βλεπουμε το ετεροφυλοφιλο ταιρι τους.
    Και δεν ξερω αν πρεπει να σεβομαστε παραπανω τους κατ'επιφαση ετεροφυλοφιλους για τα ματια του κοσμου που ενω ο κοσμος το 'χει τουμπανο, αυτοι εξακολουθουν να ζουν με δεσμους-θεατρα που τροφοδοτουν τις φυλλαδες με λεπτομερειες των σχεσεων τους και των ενδεχομενων γαμων τους. Και να αναρωτιομαστε απο πανω : ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ?? (καταλαβατε, νομιζω... )
    EffieKakaflika
    29.08.2007, 14:38
    Παρακολουθώ εδώ και καιρό την συζήτηση όπως έχει προκύψει και πραγματικά δεν ξέρω σε ποιον να πρωτοαπαντήσω.
    Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση όμως είναι η άποψη του Δημήτριου (ευχαριστώ για τις ευχές σου και ανταποδίδω), ο οποίος ανέφερε ότι ακυρώνεται ο ανδρισμός (στον ρόλο φαντάζομαι) του άνδρα από τις γυναίκες ομοφυλόφιλες, και η θυληκότητα της γυναίκας αντίστοιχα από τους άνδρες ομοφυλόφιλους, καθώς και του θεσμού της οικογένειας.

    Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω με ποιον τρόπο γίνεται αυτό, όχι γιατί είμαι χαμηλού νοητικού επιπέδου, αλλά απλά γιατί πιστεύω ότι κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα στην διαφορετικότητά του, και είναι πάρα πολύ πιθανό να στηρίζει την διαφορετικότητά αυτή με αξιοπρέπεια σεβασμό στους άλλους, στην κοινωνία και στους θεσμούς της. Υπάρχουν οι ετερόφυλοι όπως υπήρχαν και πριν και υπάρχουν και ομοφυλόφιλοι, όπως υπήρχαν και πριν (ίσως με αυξημένο αριθμό πλέον). Οι ομοφυλόφιλοι παραμένουν άνδρες και γυναίκες. Διαφέρουν μόνο στις σεξουαλικές τους προτιμήσεις και ίσως σε κάποιες συμπεριφορές που δεν επηρεάζουν τους ετερόφυλους άνδρες και γυναίκες αντίστοιχα. Οπότε, σε ποιο επίπεδο ακυρώνεται ο ρόλος του άντρα και της γυναίκας, με την ένωση ατόμων του ίδιου φύλου; Ίσα ίσα νομιμοποιείται και κάτι που αφορά πολλούς ανθρώπους και γίνεται ατυπα εδώ και αρκετές δεκαετίες, χωρίς να βλάπτει κανέναν. Γιατί να μην δοθούν νομικές δικλείδες που να προστατεύουν αυτές τις σχέσεις όπως τις σχέσεις των ετερόφυλων; Μπορεί να μην έχω καταλάβει τι εννοείς και θα ήθελα να μου το εξηγήσεις.

    Επίσης είναι πάρα πολύ πιθανό (και όσο το σκέφτομαι ακόμα πιο πιθανό μου φαίνεται) μια οικογένεια ομοφυλοφίλων (που αγαπιούνται) να "βγάλει" πολύ πιο ευτυχισμένα παιδιά από μια οικογένεια ετεροφύλων που εμμένουν πεισματικά στις παραδόσεις και μένουν παντρεμένοι "για τα παιδιά". Επίσης, μια γυναίκα μόνη πιστεύω ότι μπορεί να γεννήσει και να κάνει παιδιά πιο ευτυχισμένα απο μια οικογένεια χωρισμένων γονιών ή γονιών που ενδιαφέρονται μόνο για την καριέρα τους.

    Οι δομές της κοινωνίας αλλάζουν και πιστεύω ότι είναι υποκρισία να κάνουμε ότι δεν το βλέπουμε ή να επιμένουμε να διατηρούμε αρνητική στάση στις αλλαγές που θα γίνουν, είτε το θέλουμε είτε όχι. Και ας μην ξεχνάμε, οι ομοφυλόφιλοι είτε γεννιουνται, είτε γίνονται, υπάρχουν, είναι μέλη της κοινωνίας όπως όλοι μας. Μήπως είναι άδικο να τους αντιμετωπίζουμε διαφορετικά ακόμα και στο θέμα της οικογένειας και των παιδιών; Είναι σαν να αντιμετωπίζαμε διαφορετικά όλους τους μελαχροινούς ή όλους τους κοντούς.

    Jimy
    29.08.2007, 15:06
    Όλοι έχουμε ανάγκη στην διαφορετικότητα γιατί και μέσω αυτής υπάρχουμε,
    επίσης όλοι έχουμε ανάγκη την ιδιαιτερότητα αλλά όπως μπορεί ο καθένας την στηρίζει,
    κοινωνικά η μή πρέπει κάπου πάντα να δίνουμε λόγο
    ιδιαίτερα όταν είμαστε μειψηφία,αυτό είναι βαρύ φορτίο ειδικά για αυτή την
    μειοψηφία και πόσο μάλλον όταν ύπάρχει κοινωνικός ρατσισμός ταμπού
    και χίλιες άλλες μύριες ταμπέλες,
    Νομίζω επειδή ο γάμος είναι και αυτός μία απο τις πολλές κοινωνικές συμβάσεις,
    πρέπει να έχουμε όλοι δικαίωμα σε αυτόν δηλαδή σε αυτή την΄σύμβαση
    ακόμα και αυτοί που θέλουν να φέρουν κοντά τους ένα άτομο του ιδίου φίλου.
    Περισσότερο πάντως αυτός που έχει την ταμπέλα είναι ο ομοφυλόφιλος και όχι ο
    ετεροφυλόφιλος στην κοινωνική αυτή σύμβαση που λέγεται γάμος,
    Το άν θα μεγαλώσει με υγεία ψυχική ή μή ένα παιδί εξαρτάται και απο τους δύο γονείς και ποτέ απο τον ένα



    Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket
    KMaria
    30.08.2007, 22:14
    Το να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος δεν οφείλεται σε προσωπική του επιλογή ,αλλά σε μη συμπλήρωση γονιδίων στα φυλετικά χρωμοσώματά του .Βέβαια,στην εξέλιξη αυτού του γεγονότος συμβάλλουν και οι εμπειρίες που θα αποκτήσει μεγαλώνοντας σε αντίστοιχο περιβάλλον. Σύμφωνα ,λοιπόν, με το dna του επιλέγει ρούχα, στυλ και ερωτικούς συντρόφους. Όπως ,συμβαίνει και στις ετεροφυλοφιλικές σχέσεις , η σχέση του ζευγαριού έχει ωριμάσει αρκετά και επιθυμούν να την νομιμοποιήσουν ,όταν ο ένας έχει βρει στο πρόσωπο του άλλου ,τον άνθρωπό που τον στηρίζει ,που τον φροντίζει και που θα συνεχίζει να το κάνει αυτό και στο μέλλον. Σύμφωνα ,με το παραπάνω επιχείρημα και η νομιμοποίηση μιας σχέσης μεταξύ ομοφυλόφιλων ,κρίνεται ορθή ,διότι ποιος άλλος θα μπορούσε να αξίζει περισσότερο την περιουσία σου ,εκτός από τον άνθρωπό σου. Παρ΄όλο αυτά , η κοινωνία μας, δεδομένου την ιστορία και τον ρυθμό προοδευτικότητας που πραγματοποιεί σε σχέση με άλλες χώρες, απορροφά της αλλαγές αργά και με ύφος γραφειοκρατικό. Έτσι, τέτοιου είδους ρηξικέλευθες ιδέες ,δεν γίνονται γρήγορα αποδεχτές. Προσωπικά, πιστεύω πως μπορεί να βρεθεί η χρυσή τομή και στο ζήτημα αυτό ,γεγονός που θα εξυπηρετούσε όλον τον κοινωνικό ιστό ,με γνώμονα το μορφωτικό επίπεδο κάθε ανθρώπου και τη δεκτικότητά του στην πρόοδο. Γι αυτόν, τον λόγο ,εγώ θα συμφωνούσα με την ύπαρξη ενός συμβολαίου (κάτι σαν προγαμιαίο συμβόλαιο) ,το οποίο θα εξασφάλιζε στον ομοφυλόφιλο σύντροφο μεγάλο ποσοστό της περιουσίας σε περίπτωση θανάτου, άδεια για κοινόχρηστους λογαργιασμούς σε χρηματοπιστωτικά ιδρύματα , δικαίωμα για ιατρική περίθαλψη κ.τλ. Έτσι, το υπερβολικό μέγεθος που έχει πάρει το θέμα ,θα μπορούσε να μετριαστεί και θα αποφεύγαμε τις ακρότητες.
    Ai8erobamwn
    14.09.2007, 02:55
    Καλά, ως προς τις κρίσεις για το αν η ομοφυλοφιλία είναι "λάθος","αρρώστια" κ.λ.π. δεν τίθεται θέμα για μένα....Η ομοφυλοφιλία υπήρχε πάντα σε ένα ποσοστό ανθρώπων, σε όλες τις εποχές και κοινωνίες, συναντάται δε ως συμπεριφορά και σε αρκετά άλλα ανώτερα θηλαστικά, συνεπώς μάλλον πληροί τις "προϋποθέσεις" για να είναι κάτι "φυσικό" (αν και ποτέ δεν κατάλαβα τον όρο ακριβώς....). Απλά είναι επιλογή μιας μειοψηφίας (ευτυχώς για τη διαιώνιση του είδους) ανθρώπων.
    Ως προς το γάμο..... Καλά, για θρησκευτικό γάμο δεν το συζητώ! Τίθεται και ένα-κάποιο θεματάκι αισθητικής συν τοις άλλοις.... Αλλά ο πολιτικός ασυζητιτί θα έπρεπε να επιτρέπεται, θα έλυνε αρκετά ζητήματα. Και δεν εννοώ μόνο τα περιουσιακά. Ας πούμε, υπάρχει το εξής σενάριο: ομοφυλοφιλικό ζευγάρι, ο ένας/μια αρρωσταίνει (χτύπα ξύλο), μπαίνει στην εντατική (ξαναχτύπα ξύλο) και....ο/η σύντροφός του δεν μπορεί να τον/την δει, γιατί δεν είναι ούτε σύζυγος, ούτε συγγενής.... Και, στο κάτω κάτω, ο πολιτικός γάμος ή τέλος πάντων ένα κάποιο ανάλογο συμβόλαιο θα έδινε τη δυνατότητα σε κάποιους, αν το θέλουν, έτσι απλά, να "επισημοποιήσουν" μια μακροχρόνια σχέση τους. Αν και προσωπικά, τα μόνα κίνητρα που βλέπω για να παντρευτεί κανείς σήμερα γενικώς είναι το οικονομικό και η τεκνοποίηση (και αυτό απλά και μόνο λόγω της προκατάληψης απένταντι στα ανύπαντρα ζευγάρια με παιδιά....) Όσο για το αν θα μπορούσε να υιοθετήσει ένα ομοφυλοφιλικό ζευγάρι παιδί...γιατί όχι; Εντάξει, όντως μπορεί να είναι λίγο περίεργο....αλλά σίγουρα υπάρχουν εκεί έξω "καθωσπρέπει οικογένειες" με πολύ σοβαρά προβλήματα στο μεγάλωμα των παιδιών τους, καθώς και ομοφυλοφιλικά ζευγάρια που μια χαρά θα μπορούσαν να μεγαλώσουν παιδιά. Οπότε ας μην προεξοφλούμε τίποτα γιατί στην προκειμένη -κατά τη γνώμη μου πάντα- δεν είναι θέμα ομοφυλοφιλικού ή ετροφυλοφιλικού ζευγαριού, αλλά θέμα των συγκεκριμένων κάθε φορά ανθρώπων.
    NICKOL
    09.10.2007, 23:34
    Αν το δέχωνται οι ίδιοι εμένα τι με νοιάζει;
    stroumfakigate7
    10.10.2007, 09:50
    dikaioma tous einai na kanoun kati to otidipote!!to ti kanoun sto krebati tous den me niazoi arki na min prosbaloun kapoia pragmata o kathenas mpori na kani oti theli den me enoxloun
    Paraskevikefalonia
    31.01.2008, 11:05
    Δε με ενδιαφέρει τι κάνει ο αλός στη ζωή του και στο κρεβάτι του… όντως είναι λίγο περίεργο αλλά δε με αφορά.
    hartigan
    06.02.2008, 17:18
    Tο έχουν κάνει πολύ βλακεία
    Astron
    06.02.2008, 19:28
    Παράθεση:

    Το μέλος hartigan στις 06-02-2008 στις 17:18 έγραψε...

    Tο έχουν κάνει πολύ βλακεία



    ...Ποιο;;;
    hartigan
    06.02.2008, 22:15
    Eντάξει.Και παλιά έτσι γίνονταν.

    kamelia8
    15.02.2008, 22:57
    Είμαι κατά!

    Μην τρελαθούμε τελείως! Ο κάθε ανώμαλος κάνει την ανωμαλία του νόμο και τώρα τελευταία άρχισε να ονομάζεται κατ' ευφημισμόν "ιδιαιτερότητα"!

    Για να μαζευτούνε λίγο!

    Δε θα μ ακούσει βέβαια και κανένας, αλλά αφού με ρωτάτε, σας λέω!
    PitsiBlue
    17.02.2008, 01:35
    Δεν μπορώ να κρίνω και πολύ περισσότερο δεν μπορώ να κατακρίνω κάποιον επειδή κάνει αυτό που του αρέσει.............

    "And if you go
    I wanna go with you
    And if you die
    I wanna die with you"
    SOAD,Lonely Day

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PitsiBlue στις 17-02-2008 01:37 ]


    FORTE
    29.02.2008, 17:29
    Μακρια απο τον.......κι οπου θελει ας μπει!
    Βασικα η εικονα και μονο μου φερνει κατι σαν ναυτια να το πω...δεν εχω κατι προσωπικο μ αυτους τους ανθρωπους,απλα εχω αποψη.