ελληνική μουσική
    894 online   ·  210.855 μέλη

    Η Άννα Βίσση στη Eurovision

    santourman
    30.01.2006, 20:15
    Το θέμα των ημερών: Γεροβίζιον. Ναι σωστά διαβάσατε. Διότι, γιουροβίζιον θα ήταν αν πήγαινε κάποιο νέο παιδί, κάποιο λίγο μεγαλύτερο έστω. Λοιπόν έχουμε και λέμε, η γιαγιά της ποπ θα πάει για τρίτη φορά στο διαγωνισμό. Κι ενώ θα έπρεπε να πει το μεγάλο Όχι, αυτή είπε το μεγάλο Ναι. Από την άλλη, η Γερμανία πρότεινε στην τέως βαρόνη Βίκυ Λέανδρος να συμμετάσχει εκπροσωπώντας τη χώρα, αν και έχει ήδη κερδίσει ένα πρώτο βραβείο προ αμνημονεύτων χρόνων, με το τραγούδι 'Apres toi'. Απομένει μόνο να προστρέξουμε στην Κέλυ Σακάκου για να κάνει την παρουσίαση του διαγωνισμού, και τη Θεοπούλα από κοντά με σύνθημα 'Τόπο στην τρίτη ηλικία'!!!

    (σατιρικό δημοσίευμα τοπικής εφημερίδας του Αιγίου)
    ph
    30.01.2006, 22:51

    Δεν μπορώ να καταλάβω τι κόλλημα είναι αυτό με την ηλικία. Τι σημασία έχει η ηλικία όταν κάποιος κάνει πολύ καλά τη δουλειά του? Μπορώ να πω πως πολλοί καλλιτέχνες μου αρέσουν περισσότερο στην ωριμότητά τους, παρά στα νειάτα τους. Μήπως εμείς ρε φίλε θα μείνουμε εδώ? Δεν θα μεγαλώσουμε? Θα μας αρέσει, τότε, να θεωρούν πως πρέπει να πάμε στο περιθώριο επειδή θα έχουμε μπει στα χρόνια?

    Μαζί με το δέρμα, τη θρησκεία, την καταγωγή, τη σεξουαλική προτίμηση, θα πρέπει να βάλουμε άλλο ένα είδος ρατσισμού που μαστίζει τις μάζες (στις οποίες προφανώς ανήκει και ο προλαλήσας) -> τον ρατσισμό για την ηλικία που υπαγορεύεται από τη διαφήμιση και την τηλεοπτική κουλτούρα που επενδύει μόνο σε φρέσκα πρόσωπα, τα οποία ξερνάει πριν εμφανιστεί η πρώτη ρυτίδα.

    Για μένα δε προσωπικά, η αναφορά στην ηλικία ενός ανθρώπου είναι χυδαίο χτύπημα. Είναι άνευ ουσίας και ούτε η Τατιάνα δεν καταδέχεται να το θίγει. Τόσο χαμηλά είστε φίλε μου. Τόσο όμως.

    Πες πως η Βίσση είναι άφωνη. Θα βρω και θα σου φέρω ορκισμένους εχθρούς της που θα σου πουν πως έχει φωνάρα. Πες πως είναι φτηνή. Θα βρω επιχειρήματα για να σε πείσω πως στο χώρο της έχει την αξία της και πως ο χώρος της έχει κάποια αξία. Πες πως δεν είναι του γούστου σου. Θα σου πως πως περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Για την ηλικία όμως τι να σου πω? Πως κρατιέται? Πως δεν κρατιέται? Πως δεν είναι 56 αλλά 53? Πως δεν είναι γριά? Πως η Τϊνα Τάρνερ έκανε καριέρα ως γιαγιά της ροκ? ΄Ο,τι κι αν πω μου φαίνεται χαζό. ΄Οπως και η δική σου παρατήρηση. ΄Οταν θα 'μαστε μπαμπόγεροι και οι δύο θα 'θελα να σε χλευάσω. Αλλά δεν θα μπορώ ούτε εγώ. Γι' αυτό σιωπή! Αφήστε την ηλικία! ΄Αλλος είναι άχρηστος στα 20 κι άλλος θεός στα 60. Σσσσσσσσ... ΄Οχι αριθμοί οι άνθρωποι, όχι ημερομηνίες λήξης κατά βούλησην. Καμμία κουβέντα για συντάξεις. Σκασμός!
    Orfeus
    31.01.2006, 00:17
    Μα θα 'πρεπε να προσέξεις ότι δεν είναι η άποψη του santourman αυτή, αλλά (σατιρικό δημοσίευμα τοπικής εφημερίδας του Αιγίου), όπως ο ίδιος αναφέρει.

    Έπειτα......
    Θα 'πρεπε να προσέχεις τον τρόπο που απευθύνεσαι προς τα άλλα μέλη.

    Δεν θα 'πρεπε;


    ph
    31.01.2006, 00:58

    Φοβερή δουλειά στο Αίγιο!

    Ο φίλος διαχωρίζει τη θέση του από το δημοσίευμα ή μήπως το παρουσιάζει συν-υπογράφοντάς το?

    Και τέλος, μήπως θα 'πρεπε να προσέχουν και τα μέλη πως μιλάνε για την ΄Αννα Βίσση?
    santourman
    31.01.2006, 01:16
    Quote:

    Το μέλος ph στις 31-01-2006 στις 00:58 έγραψε:




    Και τέλος, μήπως θα 'πρεπε να προσέχουν και τα μέλη πως μιλάνε για την ΄Αννα Βίσση?





    Μήπως θα πρεπε να προσέχεις κι εσύ κύριε μέλος πώς να μιλάς για τα άλλα μέλη?

    Orfeus
    31.01.2006, 01:27
    Quote:

    Το μέλος ph στις 31-01-2006 στις 00:58 έγραψε:

    Και τέλος, μήπως θα 'πρεπε να προσέχουν και τα μέλη πως μιλάνε για την ΄Αννα Βίσση?





    Δεν είδα να είναι μαζί της προσβλητικός σε κάτι. Το κείμενο της εφημερίδας παρέθεσε.

    Εσύ αντιθέτως συνηθίζεις να έχεις επιθετικό και απότομο τρόπο!!!!

    Λίγη προσοχή δεν βλάπτει!!!!!!


    jorge
    31.01.2006, 01:41
    Quote:

    Το μέλος santourman στις 30-01-2006 στις 20:15 έγραψε:

    ...και τη Θεοπούλα από κοντά με σύνθημα 'Τόπο στην τρίτη ηλικία'!!!




    Άσχετο αλλά καλό


    ΥΓ. Η Θεοπούλα είναι ο αγαπημένος μου τηλεοπτικός χαρακτήρας
    nikos_music
    31.01.2006, 04:31
    Quote:

    Το μέλος ph στις 30-01-2006 στις 22:51 έγραψε:


    Δεν μπορώ να καταλάβω τι κόλλημα είναι αυτό με την ηλικία. Τι σημασία έχει η ηλικία όταν κάποιος κάνει πολύ καλά τη δουλειά του? Μπορώ να πω πως πολλοί καλλιτέχνες μου αρέσουν περισσότερο στην ωριμότητά τους, παρά στα νειάτα τους. Μήπως εμείς ρε φίλε θα μείνουμε εδώ? Δεν θα μεγαλώσουμε? Θα μας αρέσει, τότε, να θεωρούν πως πρέπει να πάμε στο περιθώριο επειδή θα έχουμε μπει στα χρόνια?

    Μαζί με το δέρμα, τη θρησκεία, την καταγωγή, τη σεξουαλική προτίμηση, θα πρέπει να βάλουμε άλλο ένα είδος ρατσισμού που μαστίζει τις μάζες (στις οποίες προφανώς ανήκει και ο προλαλήσας) -> τον ρατσισμό για την ηλικία που υπαγορεύεται από τη διαφήμιση και την τηλεοπτική κουλτούρα που επενδύει μόνο σε φρέσκα πρόσωπα, τα οποία ξερνάει πριν εμφανιστεί η πρώτη ρυτίδα.

    Για μένα δε προσωπικά, η αναφορά στην ηλικία ενός ανθρώπου είναι χυδαίο χτύπημα. Είναι άνευ ουσίας και ούτε η Τατιάνα δεν καταδέχεται να το θίγει. Τόσο χαμηλά είστε φίλε μου. Τόσο όμως.

    Πες πως η Βίσση είναι άφωνη. Θα βρω και θα σου φέρω ορκισμένους εχθρούς της που θα σου πουν πως έχει φωνάρα. Πες πως είναι φτηνή. Θα βρω επιχειρήματα για να σε πείσω πως στο χώρο της έχει την αξία της και πως ο χώρος της έχει κάποια αξία. Πες πως δεν είναι του γούστου σου. Θα σου πως πως περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Για την ηλικία όμως τι να σου πω? Πως κρατιέται? Πως δεν κρατιέται? Πως δεν είναι 56 αλλά 53? Πως δεν είναι γριά? Πως η Τϊνα Τάρνερ έκανε καριέρα ως γιαγιά της ροκ? ΄Ο,τι κι αν πω μου φαίνεται χαζό. ΄Οπως και η δική σου παρατήρηση. ΄Οταν θα 'μαστε μπαμπόγεροι και οι δύο θα 'θελα να σε χλευάσω. Αλλά δεν θα μπορώ ούτε εγώ. Γι' αυτό σιωπή! Αφήστε την ηλικία! ΄Αλλος είναι άχρηστος στα 20 κι άλλος θεός στα 60. Σσσσσσσσ... ΄Οχι αριθμοί οι άνθρωποι, όχι ημερομηνίες λήξης κατά βούλησην. Καμμία κουβέντα για συντάξεις. Σκασμός!






    Πριν συμφώνησα μαζί σου αλλά θεωρώ πως το παράκανες εδώ. Είπαμε να μην υπάρχει σοβαροφάνεια αλλά εσύ πας προς το άλλο άκρο, του φανατισμού...
    kalouka
    31.01.2006, 08:29
    δεν είναι ντροπη να δώσει τη θέση της σε κάποιο νέο τραγουδιστή -στρια(μη κολλάτε στην ηλικία μόνο υπάρχουν και νεοι στο χώρο) α΄λλωστε αυτη την ευκαιρία την έδωσαν πρώτα σε αυτή (1980 Ελλάδα-1982-Κύπρος) τότε δεν στείλαμε ότι καλύτερο διαθέταμε αλλά μια νεα τραγουδίστρια .Αυτό που γίνεται τώρα θ αμπορούσε να θεωρηθεί ρατσισμός και αποκλεισμός των νεων και στη πορειά θα δούμε αν όλοι είναι υπεράνω ποιανου θα είναι το τραγούδι(αν είναι κανενός νεου η άγνωστου θα σας ζητήσω δημόσια συγγνώμη)
    thank
    31.01.2006, 13:03
    Εχοντας γνωρίσει τον santourman, τον εξαιρετικό ΔΗΜΟΣΙΟ σεβασμό που δείχνει σε ανθρώπους της τέχνης οι οποίοι έχουν και την "ηλικία" και την "ιστορία" και την αναγνώριση στην ποιότητα, (δειτε πρόσφατο 3ο λαιβ) δεν μ' ενδιαφέρει αν υιοθετεί ή οχι το δημοσίευμα της εφημεριδας λέξη - λέξη. Εγώ προσωπικά, εξέλαβα την αναφορά στην ηλικία, ως συσχέτιση με ένα κατεστημένο το οποίο θέλει ανανέωση. Κάπως έτσι ...

    Τώρα επι της ουσίας (μιας και μπήκα στο χορό). Προφανώς απο τεχνικής πλευράς τόσο η Α. Βίσσυ όσο και άλλοι / άλλες, ναι ειναι φωνάρες, έχουν πολύ καλή σκηνική παρουσία για το είδος τους κλπ Επίσης, ειναι "εμπορεύσιμα" ονόματα σε διεθνές επίπεδο. Συγνώμη για την έκφραση "εμπορευσιμο". αλλα νομίζω πως εκφράζει το όλο σύνολο της συγκεκριμένης μουσικής. Επομένως, καθότι η eurovision ειναι ένας κατ εξοχήν εμπορικός θεσμός, ναι μπορεί η Α. Βισσυ να έχει σαφέστατα ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα ένατι του εγχωρίου και διεθνούς ανταγωνισμού. Και επίσης, ναι, έχει να δείξει και καλές στιγμές, σε πολλούς μπορεί να αρέσει, να τους έχει αγγιξει .... Τι να πω ... ολοι έχουμε ακούσει, όλοι θα ακούσουμε, ίσως σε πολλούς κάποια κομμάτια της αρέσουν.

    Αλλά αυτό ειναι άλλο, απο το να αποκτήσουμε ένα ακόμα εθνικό ειδωλλο - για εκει πάει - .... Οσα γράφω δεν πηγάζουν από προβληματισμό του τύπου "ποιοτική μουσική κλπ". Οταν βλέπεις εξαιρετικές προσπάθειες παιδιών που και ταλέντο έχουν και ΦΩΝΑΡΕΣ είναι και ξεσηκώνουν τη σκηνή κλπ κλπ .. ε ναι, κάπου ειναι λογικό να ακούγονται και "διαμαρτυρίες" του τύπου "αμαν .. εχει παραγίνει" Και όχι μόνο για τα νέα παιδια. Και για άλλους, παλιότερους, ταλαντούχους μουσικούς που όμως ακολουθούν άλλη πορεία. Ειτε τυχαία, ειτε ως επιλογή. Και κάποιοι κάνουν και διεθνή καρριέρα. Αλλοι επιλέγουν διαφορετικούς χώρους.

    Γιατι δηλαδή, η Σαβίννα Γιαννάτου δεν ειναι ΦΩΝΑΡΑ ? δεν έχει φοβερή παρουσία ? Δεν εκπροσωπεί ΕΠΑΞΙΑ τη χώρα ????? Δεν κατάλαβα .... Για να μη μιλήσουμε για τους παλιότερους ..... Τελος πάντων ...θέλω να πω πως η Ελλάδα ισως να μην έχει την πολυτέλεια, ειδικά στον πολιτισμό να ενισχύει τέτοιες ανισοτητες, στην προβολή, στη μεταχείριση. Για σκεφτείτε ... Που και που η ΝΕΤ έχει καμμια εκπομπή της προκοπής για μουσικά θέματα ... και το κάνουμε θέμα στο Τοπικ .... "Δείτε αυτό" ... Στέλνουμε sms σε φίλους ...

    Το όλο θέμα μου θυμίζει την περίοδο όπου τους είχαμε τσακίσει στο ποδόσφαιρο και στο μπάσκετ ... δεν υπήρχε Ελληνας που να μην ήξερε τους αναπληρωματικούς της Εθνικής, τον Οττο κλπ. Ναι. Ηταν εξαιρετικό. Σοβαρά το λέω. Αλλά ... δεν θυμάμαι ακριβώς - και αυτό με εκνευρίζει στον εαυτό μου - πως την ίδια περίοδο μια αποστολή απο Ελληνες ορειβάτες έφτασε στο Εβερεστ. Κάτι τέτοιο. Αλήθεια ... τους θυμάται κανείς ? Α ναι και κάποιος νομίζω (ισως λιγο παλιότερα) έμεινε εκει για πάντα. Η Ελληνική σημαία λοιπόν κυμμάτισε εκει, στην άλλη ακρη του κόσμου. Αλλά ... που οι ήρωες ????? Αντε το πολύ να έδωσαν καμμια συνέντευξη στην αιθουσα VIP του Βενιζέλος ... Ξεφυγα λιγο ... οκ. Σόρρυ. Αλλά δεν ειναι άσχετα ολα αυτά.

    Με το όλο θέμα eurovision να δούμε σε επίπεδο τουριστικού και "πολιτιστικού" marketing τι θα μας προκύψει.... Γιατί αυτό ειναι. Αλλά, πέραν των άλλων, καλό θα ειναι να ξέρουμε - σοβαρα το λέω, έχω μπερδευτεί - τι ειναι αυτή η ιστορία με τις ψηφοφορίες με τα sms ... (νεα μορφή συμμετοχικης διαδικασίας) ... της αλληλεγγύης μεταξύ των "λαών" ... (στις ψήφους ... κάποιες χώρες προμοτάρουν κάποιες άλλες κλπ).

    Δεν με ενοχλεί αυτό καθ' εαυτό το γεγονός, ως εμπορικό event. Αλλά, τουλάχιστον ας έχουμε τη σοβαρότητα να ξέρουμε πως, χωρίς παρεμβάσεις στο εσωτερικό μας, ειδικά στον χώρο του πολιτισμού και της καλλιτεχνικής δημιουργίας, τα όποια πυροτεχνήματα καταφέρνουμε ... εξανεμίζονται ευκολα. Και σε επίπεδο οικονομικής και πολιτικής εμβέλειας της χώρας (γιατι και αυτό εμπλέκεται στην όλη ιστορία !!!!!! ) και σε επιπεδο εθνικής υπερηφάνειας ... και σε ολα αυτά. Δεν ξεφεύγει κανένας απο τον κανόνα.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 31-01-2006 13:34 ]
    nikos_music
    31.01.2006, 14:37
    Quote:

    Το μέλος thank στις 31-01-2006 στις 13:03 έγραψε:


    Γιατι δηλαδή, η Σαβίννα Γιαννάτου δεν ειναι ΦΩΝΑΡΑ ? δεν έχει φοβερή παρουσία ? Δεν εκπροσωπεί ΕΠΑΞΙΑ τη χώρα ????? Δεν κατάλαβα ....
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 31-01-2006 13:34 ]





    Διαφωνω ως προς την παρουσία... Φωνάρα η Σαβίννα αλλά στην σκηνή πάνω δεν έχει καθόλου εκτόπισμα πέρα από τη φωνή της...Και φυσικά δεν μιλάω για την ομορφιά ή κάτι σεξυ αλλά για τον "αέρα" που δεν έχει...
    thank
    31.01.2006, 16:55
    Quote:

    Το μέλος nikos_music στις 31-01-2006 στις 14:37 έγραψε:

    .................
    Διαφωνω ως προς την παρουσία... Φωνάρα η Σαβίννα αλλά στην σκηνή πάνω δεν έχει καθόλου εκτόπισμα πέρα από τη φωνή της...Και φυσικά δεν μιλάω για την ομορφιά ή κάτι σεξυ αλλά για τον "αέρα" που δεν έχει...





    Νίκο κατάλαβα τι εννοείς, αλλα πέραν των άλλων η έννοια της "σκηνικής παρουσίας" σχετίζεται και με το τι αποπνέει κανείς συνολικά, ανάλογα με το τι μουσική παίζει, σε ποιές συνθήκες, ακόμα και με το τι image έχει δημιουργήσει ακούσια ή εκούσια.

    Πχ. μία παρουσία του τύπου "Σαβίννας" όντως μπορεί να μη κόλλαγε με τα τραγούδια που τραγουδάει η Αννα. Και το αντίστροφο. Απλά, τη Σαβίννα την ανέφερα σαν παράδειγμα. Μεταξύ των άλλων, ναι, μπορεί να μην έχει πχ την κίνηση της Αννας και κατά τη γνώμη μου καλά κάνει και δεν την έχει, αλλα δεν παύει να σε μαγεύει με την όλη παρουσία της στη σκηνή.

    Σε κάθε περίπτωση, το τι μας αρέσει και τι όχι ειναι υποκειμενικό, απλά νομίζω πως η έννοια του εξαιρετικού ... δεν περιορίζεται μόνο σε ένα συγκεκριμένο στυλ. Και σαν κοινωνία, μάλλον έχουμε ρίξει το βάρος σε κάποια, παραμελώντας κάποια άλλα
    nikos_music
    01.02.2006, 01:31
    Quote:

    Το μέλος thank στις 31-01-2006 στις 16:55 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος nikos_music στις 31-01-2006 στις 14:37 έγραψε:
    [i]
    .................
    Διαφωνω ως προς την παρουσία... Φωνάρα η Σαβίννα αλλά στην σκηνή πάνω δεν έχει καθόλου εκτόπισμα πέρα από τη φωνή της...Και φυσικά δεν μιλάω για την ομορφιά ή κάτι σεξυ αλλά για τον "αέρα" που δεν έχει...





    Νίκο κατάλαβα τι εννοείς, αλλα πέραν των άλλων η έννοια της "σκηνικής παρουσίας" σχετίζεται και με το τι αποπνέει κανείς συνολικά, ανάλογα με το τι μουσική παίζει, σε ποιές συνθήκες, ακόμα και με το τι image έχει δημιουργήσει ακούσια ή εκούσια.

    Πχ. μία παρουσία του τύπου "Σαβίννας" όντως μπορεί να μη κόλλαγε με τα τραγούδια που τραγουδάει η Αννα. Και το αντίστροφο. Απλά, τη Σαβίννα την ανέφερα σαν παράδειγμα. Μεταξύ των άλλων, ναι, μπορεί να μην έχει πχ την κίνηση της Αννας και κατά τη γνώμη μου καλά κάνει και δεν την έχει, αλλα δεν παύει να σε μαγεύει με την όλη παρουσία της στη σκηνή.

    Σε κάθε περίπτωση, το τι μας αρέσει και τι όχι ειναι υποκειμενικό, απλά νομίζω πως η έννοια του εξαιρετικού ... δεν περιορίζεται μόνο σε ένα συγκεκριμένο στυλ. Και σαν κοινωνία, μάλλον έχουμε ρίξει το βάρος σε κάποια, παραμελώντας κάποια άλλα

    [/I]



    Δεν κατάλαβες. Δεν εννούσα να έχει την σκηνική παρουσία της Άννας φυσικά. Δεν έχει όμως την σκηνική παρουσία που θα μπορούσε να έχει μια τραγουδίστρια όπως η Σαβίννα. Όλη η ενεργεια της είναι μόνο το λαρύγγι της. Τίποτε άλλο. Και για να σου το κάνω πιο κατανοητό, η Δ.Γαλάνη ας πούμε, όταν μέσα στη δεκαετία του 90 έβγαλε κυριολεκτικά την ψυχή της πάνω στην σκηνή και απέβαλλε κάθε ενδοιασμό που είχε για την εικόνα της, μπόρεσε να ανέβει ακόμη πιο ψηλά αφού το σώμα της λειτουργησε ολόκληρο σαν έκφραση και ενέργεια-κάτι που δεν γινόταν στο παρελθόν. Φυσικά δεν έγινε Μαρινέλλα για να λέμε πως έχει ΤΗΝ σκηνική παρουσία- γιατί δεν χρειαζόταν να γίνει.Είναι η Δήμητρα. Και πλέον είναι ολοκληρωμένη.
    Ακόμη και η Μ.Φαραντούρη που τραγουδά ένα ρεπερτόριο δύσκολο,ο παλμός του κορμιού της γίνεται ένα με τη φωνή της. Στη Σαβίννα αυτό δεν ισχύει.
    Αλλά ας μην απομακρυνθούμε από το θέμα του topic. Eλπίζω να έγινα κατανοητός

    Και να συμπληρώσω πως εκτιμώ βαθειά τις φωνητικές δυνατότητες της Σαβίννας και τις ωραίες δουλειές που έχει κάνει.

    thank
    01.02.2006, 11:16
    Niko misic νομίζω πως ήμουν σαφέστατος σε ότι αφορά την έννοια της συνολικής παρουσίας και του τι αποπνέει συνολικά ένας καλλιτέχνης. (τώρα για το αν κατάλαβα ή οχι, ειναι μια έκφραση που χρησιμοποιούμε συχνά για να δείξουμε πως πήραμε το μήνυμα του άλλου. Οι λεπτομέρειες δεν παίζουν ρόλο). Απόλυτα κατανοητά (κυριολεκτικά αυτή τη φορά) τα παραδείγματά σου για τη Γαλάνη και τη Φαραντούρη, έχεις απόλυτο δίκο και με βρίσκεις σύμφωνο. Ωστόσο οταν ανφέρθηκα στη Σαβίννα έγραψα "του τύπου Σαβίννας" επιχειρώντας να δείξω μια άλλη προσέγγιση. Δεν επιχείρησα ούτε να συγκρίνω, ούτε να αντιπροτείνω, ούτε να εστιάσω σε συγκεκριμένα υπερ ή κατά.

    Διαφωνώ όμως μαζί σου σε ότι αφορά το ότι, η αξία της έγγυται μόνο στη φωνή της. Και εν πάσει περιπτώσει - πάντα από την πλευρά εκείνου που "ακούει και βλέπει" - δεν μπορώ να περιοριστώ στα α + β + γ = Χ όταν αξιολογώ έναν καλλιτέχνη. Με εξαίρση βέβαια κάποιες ακρότητες. Σαφώς παιζουν ρόλο, αλλα δεν ειναι μόνο αυτά. Ειναι το συνολικό. Και εκεί ο καθένας το βιώνει διαφορετικά. Βέβαια δεν ξέρω τι θα έκανα αν ήμουν μουσικός, αν έβλεπα τα πράγματα και απο την άλλη πλευρά. Ισως στεκόμουν σε λεπρομέρειες που τώρα δεν στέκομαι.

    Για τον θεσμό και για τον τρόπο που έχουμε επιλέξει να τον αξιοποίησουμε, η Αννα ειναι μια χαρά κατά τη γνώμη μου σαν αρχική επιλογή. Και επειδή ακριβώς η eurovision δεν ειναι θεσμός τέχνης, αλλά 100% εμπορικό γεγονός, δεν ξέρω άν θα ειχε νόημα η παραχώρηση της θέσης της σε κάποιον νεώτερο καλλιτέχνη. Από εκεί και πέρα δεν νομίζω πως θα προσθέσει κάτι το φοβερό ούτε στην Ελληνική μουσική, ούτε πως θα μας αποφέρει άλλου τύπου οφέλη για τη χώρα. Οχι εξ αιτίας της Αννας, σε καμμια περίπτωση.

    KIT_KAT
    01.02.2006, 11:44
    Quote:

    Το μέλος ph στις 30-01-2006 στις 22:51 έγραψε:

    Δεν μπορώ να καταλάβω τι κόλλημα είναι αυτό με την ηλικία. Τι σημασία έχει η ηλικία όταν κάποιος κάνει πολύ καλά τη δουλειά του? Μπορώ να πω πως πολλοί καλλιτέχνες μου αρέσουν περισσότερο στην ωριμότητά τους, παρά στα νειάτα τους. Μήπως εμείς ρε φίλε θα μείνουμε εδώ? Δεν θα μεγαλώσουμε? Θα μας αρέσει, τότε, να θεωρούν πως πρέπει να πάμε στο περιθώριο επειδή θα έχουμε μπει στα χρόνια?




    Σχετικά με την ηλικία (επειδή κι εγώ αναφέρθηκα). Φυσικά και δε με ενοχλούν οι μεγάλοι άνθρωποι (ήμαρτον δηλαδή) αλλά με ενοχλεί όταν δε συμβιβάζονται με την ηλικία τους.
    Το κόλλημα με την ηλικία αγαπητέ δεν το έχουμε εμείς. Το έχει η ίδια η Βίσση που δεν μπορεί να δεχθεί ότι μεγαλώνει. Μόνη της κάνει καθετί να κρατηθεί, να νιώθει και να δείχνει 20χρονο, λες και το να αποκτήσει μία ρυτίδα είναι τόοσο τρομερό. Έλεος δηλαδή! Εμένα αυτή η συμπεριφορά μου βγάζει απίστευτο κόμπλεξ, αυτή μόνη της κάνει σαν να πιστεύει ότι οι μεγαλύτεροι δεν έχουν δικαίωμα στη ζωή. Τι έχουν καλή μου τα -ήντα και τα φοβάσαι τόσο;;;;;

    Kali
    01.02.2006, 17:43
    Καλά ε!!!Τα'χω πάρει μ'αυτή την είδηση!!!
    Δυό φορές τη στείλανε τη Βίσση και τις δύο πάτωσε!!!
    Δε βάλανε μυαλό???
    Τι την ξαναστέλνουνε εκει πέρα!!!
    Πάνω που αποκτήσαμε κι εμείσ υπόληψη στο θεσμό της Eurovision πάνε πάλι να μας καταβαραθρώσουν???!!!
    Θα βάλουμε τα χεράκια μας να βγάλουμε τα ματάκια μας????
    ph
    01.02.2006, 17:56

    Ναι ναι ναι! Να πάει η Σαββίνα Γιαννάτου, να κάνει εκείνο το νούμερο που κάνει και ακούγεται σαν πουλί. Αλλά μπορεί να τη μαζέψουνε τώρα με τη γρίπη των πουλερικών!
    alexia-vicky
    01.02.2006, 21:05
    δε μ'αρεσει καθολου η Βισση και το στυλακι που λανσαρει! Ναι για τη φωνη της , ναι για τους δαιμονες και τα συναφη αλλα...ΕΛΕΟΣ!!! τελευταια δεν εχει επιδειξει τιποτα το σπουδαιο, προσπαθει να το παιξει νεα, δε συμβιβαζεται με την ηλικια της και τα τραγουδια της ειναι το ενα χειροτερο απ'το αλλο!!!
    νομιζω πως υπαρχουν και αλλοι καλλιτεχνες....ΠΛΕΟΝ!
    Brokenchord
    01.02.2006, 22:18
    Γιατί δεν στέλνουν καμια ροκία ρε παιδία
    rapsodos
    02.02.2006, 10:18
    Quote:

    Το μέλος Brokenchord στις 01-02-2006 στις 22:18 έγραψε:

    Γιατί δεν στέλνουν καμια ροκία ρε παιδία





    Εδώ δε στέλνουνε «Ελληνικό» τραγούδι …