ελληνική μουσική
    402 online   ·  210.857 μέλη

    Έχω όρεξη σήμερα να γράψω...

    montechristos-ole
    05.09.2009, 15:12

    "Οταν ο ανθρωπος ανοιξει τις πορτες της αντιληψης θα δει τον κοσμο οπως ειναι...απειρος"
    Aldous Huxley

    Για να αντιπαρατεθω στον φιλο sea like eyes...

    O χρονος ειναι σχετικος,η αντιληψη σχετικη,ο πονος σχετικος,η χαρα σχετικη....Ολα ειναι σχετικα...Αν καταφερεις να τα δεις οπως πρεπει δεν θα εχεις τιποτα εναντιον σου,τιποτα να χασεις...Μονο να κερδισεις...Εμπειριες και ζωη...Και αν το τριπακι σου ειναι κακο,μπορει να νιωσεις χαρα που το εκανες τελικα και ατερμονη ηρεμια που δεν το αφησες να περασει και εζησες το ταξιδι σε ολη του τη διαδρομη...Ετσι ο χρονος θα ειναι σχετικος με ολη την εννοια...Αν παλι ειναι καλο,τοτε ο χρονος ειναι με το μερος σου και ανα πασα στιγμη μπορεις να τον γυρισεις πισω νοερα...Οι αναμνησεις ειναι αυτες που μας κρατανε στη ζωη...


    transparency
    06.09.2009, 14:14

    γεια σας ρε παιδια..και καλο μηνα να εχουμε...εχω μια τεραστια απορια.....ερχομαι σε αντιπαραθεση πολυ συχνα τον τελευταιο καιρο με τους φιλους μου και η αληθεια ειναι οτι θελω μια εμπεριστατωμενη βοηθεια ωστε να τους πεισω οτι εχω ΔΙΚΙΟ!!!!!το θεμα εχει ως εξης:oi φιλοι μου θεωρουν οτι η μουσικη δε βασιζεται σε κανενα κανονα και δε χρειαζεται να πηγαινεις με τους κανονες της μουσικης ωστε το αποτελεσμα να ειναι αισθητικα καλο....ως παραδειγμα μου εφεραν το γεγονος οτι ενας απο αυτους πηρε την κιθαρα μου και χωρις να ξερει κιθαρα επαιξε τυχαια μια 'ανολοκληρωτη΄,αν ισχυει ο ορος συσυγχορδια(πατησε τελος παντων τις νοτες μι και λα στο 2ο ταστο )...προσπαθω μερες τωρα να τους πεισω οτι η μουσικη ειναι μαθηματικα και αν βασιζεσαι στους νομους της θα καταφερεις να εχεις ενα ευηχο αποτελεσμα...αυτοι απ'την αλληι μου λενε πως η μουσικη δεν εχει ορια και ο,τι εμενα μπορει να μου φαινεται απαισιο σε καποιον μπορει να ακουγεται τελειο χωρις να λαμβανουν  υποψιν θεματα αρμονιας...βεβαια εγω δεν ειμαι τοσο καταρτισμενη(ισως και καθολου βεβαια) λιγη κιθαρα εχω κανει και εχω απλα καποιες πολυ βασικες γνωσεις..μπορει καποιος με δεδομενα και βασιζομενος στους νομους της μουσικης (η και οχι) να μου πει αν εχω δικιο η οχι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;ευχαριστω εκ των προτερων..


    marakiasteraki
    06.09.2009, 16:16

    Έχω όρεξη σήμερα να γράψω για τις τελευταίες μέρες ''ελευθερίας'' μου, μιας και από τις 11 του μήνα, αρχίζουν πάλι τα σχολικά μου βάσανα...Πού θα πάει; Λίγο μου έμεινε ακόμη!!!


    TRAVELOGUE
    08.09.2009, 13:00

    εκεί που.....καταλαβαίνετε..... ό,τι προσπαθεί να σκιάσει τη φαντασία μου, και ότι προσπαθεί να ματαιώσει τα ταξίδια του νου μου!


    Magsmile
    30.12.2009, 11:46

     

    Pablo Neruda από τους αγαπημένους μου.  {#emotions_dlg.beer}

    Είναι φοβερός τώρα διαβάζω ένα καινούργιο.

    Poetry by Pablo Neruda -- Leaning into the Afternoons


    https://www.youtube.com/watch?v=YWl4_SQ5t7g&feature=relatedLink

    >

     


    Blackpearl
    31.12.2009, 01:17

    Θα ήθελα να μοιραστώ τι σκέψη μου μαζί σας

    Σαν ο ήλιος βυθιζόταν για άλλη μια φορά μέσα στη θάλασσα, οι τελευταίες προετοιμασίες για το πάρτυ μου ήταν ετοιμές.  Το σπίτι έδειχνε να λάμπει, είχε μια ασυνήθιστη ζεστασιά, βλέπετε δεν είχα συνηθίσει να φέρνω κόσμο στο σπίτι.  Ήταν όλα στολισμένα, χαρούμενα και γεμάτα αγάπη.  Το τραπέζι ήταν στρωμένο χριστουγενιάτικα και είχα βάλει κεριά παντού έτσι για να ταιριάζει με την εποχή.  Μέσα στο κάθε πιάτο είχα βάλει και ένα ξεχωριστό δώρο για τον κάθε καλεσμένο μου, οι καλοί φίλοι είναι λίγοι και σπάνιοι.  Το μεγάλο δέντρο που ήταν δίπλα από το τζάκι στεκόταν καμαρωτό και επιβλητικό, μάλλον του είχα βάλει πολλά στολίδια, αλλά πρώτη φορά καλώ κόσμο σπίτι και είναι χριστούγεννα.  Ήταν στολισμένο με ότι αγαπάω πιο πολύ, αντί για τις συνηθισμένες κόκκινες μπάλες και αγγελάκια είχα βάλει μουσικά όργανα, νότες και φωτογραφίες φίλων.  Έδειχνε τόσο ασυνήθιστό αλλά συνάμα ήταν ακριβώς ότι έπρεπε για τις μέρες Αγάπης που έρχονταν.  Συνήθως την έβγαζα μόνη, αλλά τώρα πάει αυτό, όλα έχουν αλλάξει και τίποτα δεν θα είναι όπως παλιά.  Ανέβηκα στο δωμάτιο μου να ντυθώ, έβαλα το μαύρο φουστάνι, τα ψηλά μου τα τακούνιια και έβαλα ελάχιστο ρούζ στο πρόσωπο μου.  Ότι πιο φυσικό είναι και το πιο ωραίο σκέφτηκα.  Καθώς κατέβαινα τις σκάλες στο κέντρο του σαλονιού το άσπρο grand piano μου με περίμενε, λες και μου φώναζε πως με περιμένει. Ήταν κι αυτό στολισμένο με τα κεράκια του, το κόκκινο τραπεζομάντιλο, και με ένα μαύρο τριαντάφυλλο, το αγαπημένο μου λουλούδι πως μπορούσε να λείπει αυτό.  Για να το αποκτήσω, χρειάστηκαν θυσίες για να το αποκτήσω, ομολογουμένως άξιζε τον κόπο και με το παραπάνο.  Περίμενα ανυπώμονα την ώρα που θα ξεκινήσουν να έρχονται οι φίλοι μου.  Πέρα από τη χαρά στο πίσω μέρος του μυαλού μου, είχα την ίδια αμηχανία όπως κάθε χρονιά την ημέρα των γενεθλίων μου, όπου κανείς δεν ερχόταν.  Αμέσως έδιωξα τις κακές σκέψεις και κάθησα να παίξω πιάνο μέχρι να έρθουν οι εκλεκτοί καλεσμένοι μου.  Ο ήλιος πήγε για ύπνο για τα καλά ήταν κι όλας 8 η ώρα, ακόμα οι φίλοι μου δεν είχαν έρθει και άρχισα να ανησυχώ.  Οι σκέψεις μου περιπλανιούταν στο δωμάτιο όπως  η σιωπή απλωνόταν τριγύρω.  «Δεν θα έρθουν, γιατί αργουν, έπαθαν κάτι» κι όμως μετά που τελείωσα την μπαλάντα που έπαιζα.  Ντίννν Ντινν!!! κτύπησε το κουδούνι.  Σηκώθηκα σιγά - σιγά από το πιάνο μου και κατευθύνθηκα προς την πόρτα.  Κοίταξα από το ματάκι της πόρτας και ένα χαμόγελο με κατέκλεισε ήταν ΟΛΟΙ οι καλεσμένοι μου έξω από την πόρτα μου.  Άνοιξα με αγωνία την πόρτα, και τους αγκάλιασα όλους ένα – ένα.  Και οι 3 κολλητές μου, όλες μαζί, μου επιτέθηκαν αγκαλιάζοντας με!!! Η Alice με την Susan  και την Linda, οι κοπέλες που χωρίς την βοήθεια τους ακόμα θα έκλαιγα στο δωμάτιο μου, χωρίς αυτές θα έμενα χρόνια πίσω στην ίδια τάξη.  Ήταν οι κινητήριες δύναμεις μου, η άμεση βοήθεια για να δω πως η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή.  Το χαμόγελο στα χείλη μου συνέχισε να μεγαλώνει καθώς είδα τον Charlie, τον Daniel και τον Jimmy στην πόρτα, αυτά τα παιδιά ήταν μέλη της παρέας, αυτοί μου έδωσαν δύναμη να παλέψω για αυτά που αγαπω.  Οι φίλοι είναι ένα από τα πολυτιμότερα αγαθά, επιτέλους βρήκα και εγώ φίλους για να τσακώνομαι και ότι έχω να τους δίνω!  Ημουν χαρούμενη γιατί μετά από τόσο καιρό που πέρασα μακριά από τους φίλους μου είχα ανάγκη να τους δω, να τους μιλήσω.  Στις μέρες μας είναι δύσκολο να βρεις ανθρώπους που να μπορείς να τους εμπιστευτείς και να τους ανοίξεις την καρδιά σου, πόσο μάλλον να σε αποδεχθούν για αυτό που είσαι.  Η μικρή γιορτούλα μας άρχισε βάλαμε τα ποτά μας, ξηρους καρπούς και κάστανα στο τζάκι και αρχίσαμε την κουβεντούλα.  Η ώρα κυλούσε ομαλά, όλοι έδειχναν ευχαριστημένοι και χαρούμενοι.  Είχαμε καιρό να ειδωθούμε έτσι κι οι συζήτηση δεν τελείωνε, με πίεση σηκωθήκαμε από το τζάκι για να πάμε στο τραπέζι!  Όλοι είχαμε κάτι να πούμε πως πηγαίνουν οι σπουδές πως παιρνάμε, τα νέα μας και όλα τα σχετικά.  Μ’αρέσει να βλέπω χαρούμενους τους ανθρώπους γύρω μου και ειδικά τους φίλους μου, γιατί πραγματικά είναι μοναδικοί ο καθένας με το δικό του τρόπο, εξού και τα διαφορετικά δωράκια στο τραπέζι.  Τους παρακάλεσα να τα ανοίξουν μετά το φαγητό.  Αφού φαγαμε και ήπιαμε άρχισαν ένας – ένας να τα ανοίγουν και τους κατέκλειζε η μικρή χαρά που μπορεί να προσφέρει αυτό το μικρό δωράκι.

    {#emotions_dlg.clap}


    marakiasteraki
    31.12.2009, 12:43
    Δεν έχω όρεξη για τίποτα σήμερα... Το ξέρω ότι μπορεί να μην ακούγεται ωραίο, γιατί είμαι και μικρή σε ηλικία και η γιαγιά μου πάντα μου λέει ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη για να μην έχω όρεξη για τίποτα και ότι παίρνω αμαρτία και μόνο που το ξεστομίζω αυτό, γιατί η ζωή είναι μικρή και σύντομη και πρέπει να χαιρόμαστε το κάθε λεπτό της σαν να είναι η τελευταία μας στιγμή που θα είμαστε ζωντανοί... Αλλά πονάει ο λαιμός μου αφάνταστα και έχω και πυρετό χρονιάρες μέρες!!!!! Και να μην ήθελα να πέσω ψυχολογικά, έπεσα!!!!!! Καλή Χρονιά είπα????
    vasiliki33
    10.02.2010, 23:31

     

     

    Είναι δυνατόν για ότι κακο να κατηγορούν τα γονίδια σου και εσυ να μη λες κανένα μπινελικι?

    αυτο μου ρθε τωρα...


    vicobubble
    11.02.2010, 19:39
    Και οι βαθμοι εχουν χασει την αξία τους....Εντελώς..... :S
    cobal
    11.02.2010, 20:49
    Kαμια φορα σκεφτομαι οτι μου κανει κακο να σκεφτομαι γιατι με αγχωνει η σκεψη και μονο