ελληνική μουσική
    946 online   ·  210.856 μέλη

    Διαφορά μεταξύ έρωτα και αγάπης

    rory166
    24.09.2006, 22:47
    Η λεξη αγαπη ειναι πολυ πιο βαρια απο η λεξη ερωτας..Και καλο ειναι
    να ξερουμε ποτε τη χρησιμοποιουμε και να μην πεταμε αβερτα "σ'αγαπω".

    koini_maria
    24.09.2006, 23:06
    Το μέλος rory166 στις 24-09-2006 στις 22:47 έγραψε...
    Παράθεση:

    Η λεξη αγαπη ειναι πολυ πιο βαρια απο η λεξη ερωτας..Και καλο ειναι
    να ξερουμε ποτε τη χρησιμοποιουμε και να μην πεταμε αβερτα "σ'αγαπω".




    Συμφωνώ μαζί σου όσο δεν φαντάζεσαι ...
    Δεν είμαι ο Μπαμπινιώτης , δεν μπορώ ούτε να δημιουργώ ούτε και να εκφράζω ορισμούς αλλά νομίζω οτι την λέξη ''αγάπη'' την έχουμε παρεξηγήσει .
    Έχει καταντήσει πια να ακούγεται σχεδόν τόσο συχνά όσο και η καλημέρα ...
    Έλεος !
    Από τον πρώτο καιρό που ένα ζευγάρι θα αρχίσει να συμπορεύεται αρχίζουν τα ''Μ' αγαπάς;'' , ''Σ' αγαπώ'!' κτλ ή τα δημόσια πρόσωπα από την άλλη λένα συχνά αδιακρίτως στο κοινό ''σας αγαπάω'' ή στα αυτόγραφα γράφουν ''με την αγάπη μου''...
    Τι λες βρε μπαρμπούλη ; Από πότε με ξέρεις και μου λες οτι με αγαπάς κιόλας ;
    Καταλαβαίνω , βέβαια , οτι αυτό είναι σχήμα λόγου , μα μήπως θα έπρεπε να χρησιμοποιείς μια άλλη λέξη , μια λίγο πιο ανάλαφρη , λίγο λιγότερο βαρυσήμαντη ;...
    Θα μου πεις τώρα οτι κολλάω σε λεπτομέρειες ... Ίσως ... Μα μήπως έχω και λιγουλάκι δίκιο ; Ίσως και όχι ..
    Τι να πω , δεν ξέρω ...
    Νομίζω πως μια ζωή δεν φτάνει για να αγαπήσεις έναν άνθρωπο ...
    Μπορεί να τον ερωτευτείς , να τον νοιάζεσαι πολύ περισσότερο απ' ότι νοιάζεσαι για τον εαυτό σου , να εξαρτάσαι από αυτόν , να τον έχεις ανάγκη αλλά να τον αγαπήσεις δεν ξέρω αν θα μπορέσεις ποτέ σου να τα καταφέρεις ...
    rory166
    24.09.2006, 23:21

    Jimy
    25.09.2006, 08:40
    Θα ήθελα να το πώ με τους παρακάτω στίχους ..

    Μικρό μου συννεφάκι γαλάζια μου βροχή
    να'ρθείς σε περιμένω και κάνω μια ευχή

    Τη γή μας να ποτίσεις τα δέντρα τα σπαρτά
    και να γυρίσεις πίσω στον άνεμο μετά

    Για κείνα που θα'ρθούνε θα πώ ευχαριστώ
    τα χέρια μου θ'ανοίξω να τα καλοδεχτώ

    Εκείνα που θα φύγουν ασ πάνε στην ευχή
    θα τ'αποχαιρετήσω μ'αγάπη στην ψυχή

    Μικρό μου συννεφάκι αν γίνεις χαλασμός
    ποτάμι στη ματιά μου στον κόπο μου λυγμός

    Το δάκρυ ν'ανεβάσεις ψηλά στον ουρανό
    στη θάλασσα να πέσει και στον ωκεανό

    poison_girl
    26.09.2006, 22:10
    jimy τι ομορφο
    movflower
    26.09.2006, 23:24
    αχ έρωτα, που με τυφλώνεις και με ζαλίζεις
    μεθυσμένη απ' το άγγιγμά σου ταξιδεύω σε όνειρα ημερήσια
    κι εσύ ικανοποιημένος χαμογελάς.
    τραγουδώ, κλαίω και γελώ για τον καημό που με τρώει και με λιώνει,
    ένα χάδι του αγοριού μου να γευτώ
    και στο μυαλό άλλο τίποτα δεν χωρά.

    που είσαι αγάπη, με την μητρότητα σου να με ηρεμήσεις;
    χαμογέλασε μου, θεά εσύ, να γλυκανθώ και να ζήσω
    μακριά από καημούς λειψούς, στον ύπνο μόνο όνειρα να έχω.
    να κρατάμε χέρια στις δυσκολίες και όχι μόνο στις παραλίες, τα καλοκαίρια.


    (αυτοσχέδιο και αδύνατο, αλλά έτσι μου βγαίνει η διαφορά των δύο. αύριο θα έχω κάτι άλλο να πω, μάλλον. )


    maspa
    27.09.2006, 06:41
    Ο έρωτας έχει ημερομηνία λήξης.....η αγάπη οχι......
    movflower
    28.09.2006, 01:12
    Το μέλος maspa στις 27-09-2006 στις 06:41 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ο έρωτας έχει ημερομηνία λήξης.....η αγάπη οχι......





    σε αυτό δεν ξέρω..... νομίζω και τα δύο μπορεί να έχουν ημερομηνία λήξης. ο έρωτας αν είναι ανεκπλήρωτος, μπορεί να γίνει καημός παντοτινός. η αγάπη σίγουρα, είναι πιο δύσκολο να ολοκληρώσει τον κύκλο της αλλά καμιά φορά συμβαίνει κι αυτό.... ο χρόνος βλέπεις, έχει τους δικούς του κανόνες.

    maspa
    28.09.2006, 01:39
    Το μέλος movflower στις 28-09-2006 στις 01:12 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 27-09-2006 στις 06:41 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ο έρωτας έχει ημερομηνία λήξης.....η αγάπη οχι......





    σε αυτό δεν ξέρω..... νομίζω και τα δύο μπορεί να έχουν ημερομηνία λήξης. ο έρωτας αν είναι ανεκπλήρωτος, μπορεί να γίνει καημός παντοτινός. η αγάπη σίγουρα, είναι πιο δύσκολο να ολοκληρώσει τον κύκλο της αλλά καμιά φορά συμβαίνει κι αυτό.... ο χρόνος βλέπεις, έχει τους δικούς του κανόνες.






    Κι όμως ο έρωτας είναι ενθουσιασμός(κάθε ενθουσιασμός κάποια στιγμή παύει να υπάρχει)
    ενώ η αγάπη είναι κατάσταση(πιο δυνατό συναίσθημα από τον έρωτα)όταν αγαπάς αγαπάς.....Άσε που ο έρωτας περιλαμβάνει και πάθος που μπορεί να καταλήξει και σε μίσος(για εξεζητημενες περιπτώσεις μιλάω)
    Jimy
    28.09.2006, 08:39
    Το μέλος poison_girl στις 26-09-2006 στις 22:10 έγραψε...
    Παράθεση:

    jimy τι ομορφο


    Ποιό στοιχείο της φύσης σου άρεσε περισσότερο?
    Είναι όμορφο κομμάτι γιατί λέει πόσο μπορεί να αγαπήσει κάποιος κάποιον αρκεί όμως και να είναι έτοιμος και ο άλλος να το δεχθεί

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Jimy στις 28-09-2006 14:42 ]


    sintorin
    28.09.2006, 10:31
    ego pantos tha paro ton erota, opote mou tuxei pano apo tin agapi.......autos pou einai eroteumenos oli tou ti zoi, einai autos pou exei gnorisei tin pragmatkiki agapi.....

    poison_girl
    28.09.2006, 22:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Jimy στις 28-09-2006 στις 08:39 έγραψε...

    Το μέλος poison_girl στις 26-09-2006 στις 22:10 έγραψε...
    Παράθεση:

    jimy τι ομορφο


    Ποιό στοιχείο της φύσης σου άρεσε περισσότερο?
    Είναι όμορφο κομμάτι γιατί λέει πόσο μπορεί να αγαπήσει κάποιος κάποιον αρκεί όμως και να είναι έτοιμος και ο άλλος να το δεχθεί

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Jimy στις 28-09-2006 14:42 ]





    Εκει με το δακρυ ειναι ΥΠΕΡΟΧΟ!πολυ σωστα jimy!!!
    Jimy
    29.09.2006, 08:28
    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 28-09-2006 στις 22:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Jimy στις 28-09-2006 στις 08:39 έγραψε...

    Το μέλος poison_girl στις 26-09-2006 στις 22:10 έγραψε...
    Παράθεση:

    jimy τι ομορφο


    Ποιό στοιχείο της φύσης σου άρεσε περισσότερο?
    Είναι όμορφο κομμάτι γιατί λέει πόσο μπορεί να αγαπήσει κάποιος κάποιον αρκεί όμως και να είναι έτοιμος και ο άλλος να το δεχθεί

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Jimy στις 28-09-2006 14:42 ]





    Εκει με το δακρυ ειναι ΥΠΕΡΟΧΟ!πολυ σωστα jimy!!!


    Μου αρέσει και μου άρεσε εάν το προλάβω να κοιτάω πάντα το ουράνιο τόξο μετά τη βροχή δείχνει πολλά αν το κοιτάξεις επίμονα
    Μου αρέσει η φράση τη γή μας και τα σπαρτά

    olatyra5
    29.09.2006, 17:58
    Γιατι κολλατε στις λεξεις; ερωτας-αγαπη-διαφορές-ομοιοτητες-ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ!
    γιατι στα αγγλικα κ σε αλλες γλωσσες εχουν μονο 1 λεξη κ για τα 2-love?
    αυτοι δηλαδη μονο το 1 απο τα δυο νιωθουν; αλλα βεβαια εμεις οι ελληνες ειμαστε πιο εξυπνοι...
    Αντι να ασχολειστε με τα νοηματα των μοναχικων λεξεων,γιατι δεν πατε καλυτερα να τους βρειτε παρεα απο το αντιθετο φυλο,για να για νιωσετε κ καλυτερα!!!
    κ ισως που ξερετε...αν τις εμπεδωσετε,μπορει να σταματησετε να γραφετε σαχλαμαρες.μην το παρετε προσωπικα...ολοι "ΕΝΩΜΕΝΟΙ" ΕΙΜΑΣΤΕ εδω!!!Κ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ!!!
    ομως...λενε οτι ο ερωτας περναει,η αγαπη οχι! αν ειναι δυνατον!
    οποιος ερωτευεται(αγαπα),ερωτευεται αιωνια...
    μπορει να αλλαζουν τα ατικειμενα του ποθου κ ο τροπος που εκφραζουμε την αγαπη μας,αλλα ας μην ξεχναμε οτι ετσι ειναι οι ανθρωποι,μεγαλωνουν,αλλαζουν,λογικευονται ή κ για καποιους ο ερωτας γινεται ψυχωση κ σαν ψυχωση κλειδωνεται στις κλινικες τους- διχως φως κ εξελιξη, ΜΕ ΚΑΓΚΕΛΑ!!!
    sintorin
    29.09.2006, 18:01
    Παράθεση:

    Το μέλος olatyra5 στις 29-09-2006 στις 17:58 έγραψε...

    Γιατι κολλατε στις λεξεις; ερωτας-αγαπη-διαφορές-ομοιοτητες-ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ!
    γιατι στα αγγλικα κ σε αλλες γλωσσες εχουν μονο 1 λεξη κ για τα 2-love?
    αυτοι δηλαδη μονο το 1 απο τα δυο νιωθουν; αλλα βεβαια εμεις οι ελληνες ειμαστε πιο εξυπνοι...
    Αντι να ασχολειστε με τα νοηματα των μοναχικων λεξεων,γιατι δεν πατε καλυτερα να τους βρειτε παρεα απο το αντιθετο φυλο,για να για νιωσετε κ καλυτερα!!!
    κ ισως που ξερετε...αν τις εμπεδωσετε,μπορει να σταματησετε να γραφετε σαχλαμαρες.μην το παρετε προσωπικα...ολοι "ΕΝΩΜΕΝΟΙ" ΕΙΜΑΣΤΕ εδω!!!Κ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ!!!
    ομως...λενε οτι ο ερωτας περναει,η αγαπη οχι! αν ειναι δυνατον!
    οποιος ερωτευεται(αγαπα),ερωτευεται αιωνια...
    μπορει να αλλαζουν τα ατικειμενα του ποθου κ ο τροπος που εκφραζουμε την αγαπη μας,αλλα ας μην ξεχναμε οτι ετσι ειναι οι ανθρωποι,μεγαλωνουν,αλλαζουν,λογικευονται ή κ για καποιους ο ερωτας γινεται ψυχωση κ σαν ψυχωση κλειδωνεται στις κλινικες τους- διχως φως κ εξελιξη, ΜΕ ΚΑΓΚΕΛΑ!!!


    sumfono apolutos mazi sou.....cheers............
    rory166
    29.09.2006, 18:04
    Παράθεση:

    Το μέλος olatyra5 στις 29-09-2006 στις 17:58 έγραψε...

    Γιατι κολλατε στις λεξεις; ερωτας-αγαπη-διαφορές-ομοιοτητες-ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ!
    γιατι στα αγγλικα κ σε αλλες γλωσσες εχουν μονο 1 λεξη κ για τα 2-love?
    αυτοι δηλαδη μονο το 1 απο τα δυο νιωθουν; αλλα βεβαια εμεις οι ελληνες ειμαστε πιο εξυπνοι...
    Αντι να ασχολειστε με τα νοηματα των μοναχικων λεξεων,γιατι δεν πατε καλυτερα να τους βρειτε παρεα απο το αντιθετο φυλο,για να για νιωσετε κ καλυτερα!!!
    κ ισως που ξερετε...αν τις εμπεδωσετε,μπορει να σταματησετε να γραφετε σαχλαμαρες.μην το παρετε προσωπικα...ολοι "ΕΝΩΜΕΝΟΙ" ΕΙΜΑΣΤΕ εδω!!!Κ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ!!!
    ομως...λενε οτι ο ερωτας περναει,η αγαπη οχι! αν ειναι δυνατον!
    οποιος ερωτευεται(αγαπα),ερωτευεται αιωνια...
    μπορει να αλλαζουν τα ατικειμενα του ποθου κ ο τροπος που εκφραζουμε την αγαπη μας,αλλα ας μην ξεχναμε οτι ετσι ειναι οι ανθρωποι,μεγαλωνουν,αλλαζουν,λογικευονται ή κ για καποιους ο ερωτας γινεται ψυχωση κ σαν ψυχωση κλειδωνεται στις κλινικες τους- διχως φως κ εξελιξη, ΜΕ ΚΑΓΚΕΛΑ!!!




    olotyra5 εννοειται οτι ειμαστε πιο εξυπνοι σα λαος..!!
    groovergr
    29.09.2006, 18:10
    Πιστεύω οτι η αγάπη μπορεί να φερεί τον έρωτα(ακομα και αν αυτός χαθεί πρόσκαιρα). Το αντίστροφο δύσκολα συμβαίνει....


    olatyra5
    29.09.2006, 18:11
    ΝΑΙ ΞΕΡΩ ΞΕΡΩ..Κ ΕΣΥ Ο ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΟΣ ΑΠ'ΟΛΟΥΣ Ε; ΑΣΧΕΤΟ-ΜΕ ΤΟ CHAT ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ

    ΑΝΤΕ ΦΙΛΙΑ,ΕΓΩ ΠΑΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΚΑΠΟΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΔΩ,ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ΟΛΟΙ ΜΠΑΣ Κ ΓΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ?
    CIAO!
    rory166
    29.09.2006, 18:17
    Παράθεση:

    Το μέλος olatyra5 στις 29-09-2006 στις 18:11 έγραψε...

    ΝΑΙ ΞΕΡΩ ΞΕΡΩ..Κ ΕΣΥ Ο ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΟΣ ΑΠ'ΟΛΟΥΣ Ε; ΑΣΧΕΤΟ-ΜΕ ΤΟ CHAT ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ

    ΑΝΤΕ ΦΙΛΙΑ,ΕΓΩ ΠΑΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΚΑΠΟΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΔΩ,ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ΟΛΟΙ ΜΠΑΣ Κ ΓΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ?
    CIAO!



    και ποιος σου ειπε οτι περιμενουμε να βρουμε τον ερωτα εδω μεσα.....??
    olatyra5
    29.09.2006, 18:22
    Κ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΤΙ ΛΕΜΕ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Κ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΑΣ ΚΟΣΜΟ???