ελληνική μουσική
    686 online   ·  210.861 μέλη

    Προσοχή στις γνωριμίες μέσω Internet

    jorge
    13.02.2006, 13:48
    Δε "συμφέρει" έναν διαχειριστή μιας online κοινότητας αυτό που παραθέτω, αλλά θεωρώ υποχρέωσή μου να ενημερώνω για το τι συμβαίνει, μια και το Internet τώρα τελευταία έχει αρχίσει και μπαίνει τόσο έντονα στις ζωές των περισσοτέρων.

    Το νου σας λοιπόν, ειδικά οι νεαρές φίλες...


    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 13/02/2006

    Τη γνώρισε στο Διαδίκτυο τον Οκτώβριο του 2005 και από εκείνη την ημέρα την κατέκλυζε καθημερινά με ηλεκτρονικά μηνύματα, μέσω των οποίων της ζητούσε επίμονα να γνωριστούν από κοντά. Οταν αυτό συνέβη, της ζήτησε να συνάψουν ερωτικό δεσμό. Η 15χρονη όμως αρνήθηκε κατηγορηματικά. Τότε εκείνος, τον Νοέμβριο του 2005, την οδήγησε σε ερημική τοποθεσία και με την άσκηση σωματικής βίας τη βίασε. Από τότε ο 28χρονος μετέτρεψε τη ζωή της σε κόλαση. Θα δημοσίευε προσωπικά της δεδομένα στο Διαδίκτυο, της έλεγε και την απειλούσε, με αποτέλεσμα να την εξαναγκάσει σε εξώγαμη συνουσία ακόμη τέσσερις φορές, σε διάφορα ξενοδοχεία, από τον Δεκέμβριο του 2005 μέχρι τον Ιανουάριο. Και όταν εκείνη αρνήθηκε, έκανε πράξη της απειλές του. Δημιούργησε προφίλ στο Διαδίκτυο, στο οποίο δημοσίευσε φωτογραφίες της και άλλα στοιχεία χωρίς τη συναίνεσή της, βλασφημώντας παράλληλα τους γονείς της.

    Η ανήλικη είπε όσα συνέβαιναν στους γονείς της και τα κατήγγειλαν στην Αστυνομία. Ανδρες του Τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ασφάλειας Αττικής συνέλαβαν τον 28χρονο, που κατηγορείται για «βιασμό», «απρόκλητη σωματική βλάβη», «απειλή», «εξύβριση», «συκοφαντική δυσφήμηση κατ' εξακολούθηση» και παράβαση του νόμου «περί προστασίας προσωπικών δεδομένων».

    Ο υπολογιστής του 28χρονου, το προσωπικό του τηλέφωνο και ένα cd-rom που περιείχε φωτογραφίες και απειλητικά μηνύματα που έστελνε ο κατηγορούμενος στη 15χρονη κατασχέθηκαν. Οι έρευνες συνεχίζονται, προκειμένου να διαπιστωθεί αν είχαν πέσει θύματά του και άλλες γυναίκες.
    dimitrapan
    13.02.2006, 14:05
    Είναι φρικτά αυτά που συμβαίνουν!!! Και ποιος ξέρει πόσα άλλα έχουν συμβεί που απλά δεν έχουν δει το φως της δημοσιότητας... Όντως χρειάζεται μεγάλη προσοχή γιατί η κοινωνία μας πια νοσεί...
    XeniaRodo
    13.02.2006, 14:19
    Nαι αλλά μήπως είχε δώσει δικαιώματα?

    Γιατί αν τον αγνωούσε πλήρως θα τα έκανε όλα αυτά?

    Πού τις βρήκε τις φωτογραφίες της?
    Γιατί βγήκε μαζί του αφούδε γούσταρε?

    Oι έφηβοι πλέον δεν είναι όπως παλια...
    Tα θέλει ο κ...ς τους....
    ageras
    13.02.2006, 14:27
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 13-02-2006 στις 14:19 έγραψε:

    Nαι αλλά μήπως είχε δώσει δικαιώματα?

    Γιατί αν τον αγνωούσε πλήρως θα τα έκανε όλα αυτά?

    Πού τις βρήκε τις φωτογραφίες της?
    Γιατί βγήκε μαζί του αφούδε γούσταρε?

    Oι έφηβοι πλέον δεν είναι όπως παλια...
    Tα θέλει ο κ...ς τους....




    χααχαχα Γεια σου ρε Ξένια!!!!!


    Other_side
    13.02.2006, 15:03
    Αν και νυστάζω....

    Διαφωνώ βρε Ξένια,

    είναι να μη σου τύχει, από εκεί που εσύ νομίζεις πως δεν κάνεις παρά μια φιλική συζήτησή δίχως ερωτικό ενδιαφέρον κλπ ο άλλος νομίζει πως ξαφνικά γνώρισε τον άνθρωπο του ή δεν ξέρω κι εγώ τί. Πως έχεις μια υπωχρέωση απέναντι του μετά από όλες αυτές τις "ηλεκτρονικές" σας ανταλαγές, μετά από τον χρόνο που περάσατε μαζί στο διαδίκτυο. Και όμως, εσύ μπορεί να έκανες τις εργασίες σου ταυτόχρονα, ή ας πούμε να ήθελες απλά να κάνεις κουβεντούλα ή δεν ξέρω κι εγώ.

    Είναι να μη σου τύχει. Και φαντάσου πως τέτοια συμβαίνουν σε μας που είμαστε και μεγαλύτερες, τί θα συμβεί σ'ένα κορίτσι 15 χρόνων (και λιγότερο) πολλές φορές που πιστεύει στις απειλές του και φοβάται να μη το μάθουν οι γονείς της κλπ.

    Δεν μπορώ να πιστέψω πως μια κοπέλα μπόρεσε να κατηγορίσει το ανήλικο κορίτσι για μια ανώμαλη πράξη ενός μεγαλύτερου άντρα. Στον βιασμό δεν γίνεται να φταίει ποτέ η γυναίκα και με νευριάζει περισσότερο απ'οτι με στεναχωρεί να το πιστεύει αυτό μια γυναίκα. Κυρίως και επαναλαμβάνομαι τώρα όταν πρόκειται για βιασμό και εκβιασμό ανηλίκου.

    Οι έφηβοι δεν έχουν διαφορές από τους προηγούμενους. Μη μου πεις πως στο '80 δεν είχες πρότυπο τη Μαντόνα και δεν ονειρεύοσουν το πρώτο σου φιλί κλπ κάπου στα 15; Τέλος πάντων. Το πρόβλημμα δεν είναι στους έφηβους.

    Στους άντρες είναι. Όσο αφορά το θέμα του βιασμού. Με το συμπάθειο. Κοινωνικό φαινόμενο είναι, μα κυρίως ένα πρόβλημμα που μας αφορά όλους κυρίως εμάς που βρισκόμαστε εδώ στο διαδίκτυο όπου τέτοια συμβαίνουν σε καθημερινή βάση και ίσως ακόμα και στο ίδιο αυτό το σάιτ. Προτίνω αν συμβαίνει κάτι τέτοιο εδώ μέσα, έστω και σαν υποψία να αναφερθεί στους διαχειριστές, ανεξαρτήτως την ηλικία του "θύματος".


    jorge
    13.02.2006, 15:49
    Quote:

    Το μέλος Other_side στις 13-02-2006 στις 15:03 έγραψε:

    Προτίνω αν συμβαίνει κάτι τέτοιο εδώ μέσα, έστω και σαν υποψία να αναφερθεί στους διαχειριστές, ανεξαρτήτως την ηλικία του "θύματος".






    Δε νομίζω οτι είναι αρμόδιος ο διαχειριστής για τέτοια ζητήματα. Αν είναι κάθε κοπελιά που έχει την υποψία οτι κάποιος την παρενοχλεί να στέλνει email στον διαχειριστή, δεν θα βγει άκρη, μια και ο τελευταίος δε μπορεί να κάνει τον δικαστή, αλλά και δεν μπορεί να λάβει ουσιαστικά μέτρα.

    Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του. Από τη στιγμή μάλιστα που το πράγμα ξεφεύγει από την ηλεκτρονική επικοινωνία, το site δεν μπορεί να κάνει κάτι ουσιαστικό, παρά μόνο να προειδοποιήσει για τους κινδύνους ή να συμβουλέψει.

    Από κει και πέρα αρμόδια είναι η Ασφάλεια και το Ηλεκτρονικό Έγκλημα, όπως έγινε και στη συγκεκριμένη περίπτωση.
    thank
    13.02.2006, 17:11
    λίγο βιαστικά ... ΧΟΡΧΕ η σκέψη σου και μόνο να αναφερθείς σε αυτό, δείχνει πολλά.

    Με την other side συμφωνω επί της ουσίας. Ειναι άλλο τα 15 και άλλο τα 28 Εντάξει, γνωστά όλα, πριν απο κάθε κακό μεσολαβουν πολλες φορες ενδιάμεσα στάδια, αλλα ...΄Δεν μπορούμε να καταλογίσουμε σε ένα κοριτσάκι 15 χρονών την πλήρη γνώση των συνθηκών και άρα την αποδοχή του όσα έγιναν. Εδώ συμβαίνουν σε μεγαλύτερους. Δεν θέλω να πώ ότι τα παιδία των 15 ετών δεν σκέφτονται. Και σε πολλές περιπτώσεις "ειναι μπροστά" .... κοινωνικά, ερωτικά κλπ. Αλλά και πάλι, δεν παυουν να ειναι 15.

    Και βέβαια, σε άμεση σχέση με τα 15 .. είναι και η μαγεία που ασκεί το ιντερνετ. Η δε "προστασία" από τους γονείς κλπ δεν ισχύει πάντα. Πόσοι απο μας (αγοράκια και κοριτσάκια) σε τέτοιες ηλικίες δεν "εκρυβαν" καταστάσεις, ή δεν επιζητούσαν το "κάτι άλλο", το πίο μαγικό, το πιο μαγευτικό, για χίλους δυό λόγους ? Η διαφορά ειναι πως τώρα, τα πράγματα ειναι απολύτως εκτός ελέγχου (με την καλή και με την κακή έννοια).

    Αρα, το "ας πρόσεχε" (καταλαβαίνω πως δεν το εγραψαν με αυτήν την έννοια η Ξένια και ο Μανώλης), με βρίσκει αντίθετο. Και εξ αιτίας των 15 και εξαιτίας του ιντερνετ .. αλλα και γενικότερα.

    Ισως φανεί περίεργο αλλά δεν με απασχολεί το ηθικό του ζητήματος δηλ το "15" με "28" απο μόνο του. Αλλά το γεγονός πως αυτό γίνεται μέσα απο διαδικασίες απρόσωπες και φαντασιακές, ακόμα και αν κάποια στιγμή προσωποποιούνται, ειναι σημαντικό. Η μαγεία που έχει ασκηθεί μέχρι εκείνη τη στιγμή, οι ενοχές, οι προσδοκίες, έχουν εξαιρετική δύναμη. Ειναι η δύναμη του μυαλού. Δεν σημαίνει πως πάντα μια τέτοια επικοινωνία οδηγεί σε κακό, αλλά σίγουρα ενέχει κινδύνους. Γιατί απλά, άλλο το τι γράφουμε και άλλο το τι είμαστε. Ενας εξαιρετικός χειριστής του γραπτού λόγου και των διαδικασιών του ντερνετ, δεν σημαίνει πως υποχρεωτικά είναι και αντίστοιχος τύπος ανθρώπου. Βεβαια, στο ΜΗ, όπου οι άνθρωποι ειναι γνωστοί και επώνυμοι - οι περισσοτεροι - τους ενώνει ένα κοινό ενδιαφέρον, γίνονται συνέχεια συναντήσεις κλπ ... τα πραγματα έχουν σαφώς μια διαφορετικότητα. Πολύ ιδιαίτερη, ισως μοναδική για την Ελλάδα. Αλλά και πάλι, ειναι ιντερνετ.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 13-02-2006 19:48 ]
    KIT_KAT
    13.02.2006, 17:36
    Ασ'τα να πάνε...

    (Θάνο δεν μπορείς να πεις, έχω καλή μέθοδο συμπίεσης σκέψεων )
    thank
    13.02.2006, 19:32
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 13-02-2006 στις 17:36 έγραψε:

    Ασ'τα να πάνε...

    (Θάνο δεν μπορείς να πεις, έχω καλή μέθοδο συμπίεσης σκέψεων )




    ... και καλη μέθοδο διατύπωσης του ότι κάνεις συμπίεση σκέψεων.... Καλά, σύμφωνα με τα όσα έγραψα δηλ, εσύ με ζιπαρισμένη παρουσία θα εισαι η πλέον επικίνδυνη ... αντε να προβλέψει κανείς τι θα βγάλει το unzip !!!!! τελος πάντων, ... αστα να πανε ... εχεις δικιο.
    uNick
    13.02.2006, 21:31
    Καλό το topic, jorge. Το είχα ακούσει και στις ειδήσεις. Ήθελα όμως να κάνω μια σημείωση...

    Η είδηση, και κατ' επέκταση το θέμα που συζητάμε, είναι ο βιασμός, ο εκβιασμός, οι απειλές, κλπ. μιας 15χρονης από ένα απόβρασμα της κοινωνίας. Το ότι όλο αυτό ξεκίνησε μέσα από ένα chatroom δεν έχει και μεγάλη σημασία, καθώς θα μπορούσε να είχε γίνει στο δρόμο, στο φροντιστήριο, σε μια καφετέρια, ή οπουδήποτε αλλού συχνάζουν 15χρονες. Σίγουρα σε ένα chatroom μπαίνεις ακριβώς για να κάνεις chat, οπότε ίσως είναι λιγότερο πιθανό να μπεις στη διαδικασία να πονηρευτείς για το ποιόν του συνομιλητή, ενώ στα μέρη που προανέφερα μπορείς να αποφύγεις κάποιον ύποπτο ή ανεπιθύμητο πιο εύκολα. Οι γενικεύσεις τύπου "το internet είναι επικίνδυνο" κλπ., όμως, μάλλον είναι άστοχες. Την ίδια ανονυμία μπορεί να έχει ο κάθε "περίεργος" και οπουδήποτε αλλού. Πόσο σίγουρη μπορεί να είναι κάποια κοπέλα για τις πραγματικές προθέσεις του χαριτωμένου τύπου που της γνέφει από μακρυά? Πόσο σίγουρη μπορεί να είναι ότι το ποτάκι που κερνάει ο ομορφούλης από την άλλη μεριά της μπάρας είναι ένα αθώο φλερτ και όχι πρακτική εντυπωσιασμού για να την παρασύρει αργότερα σε πράξεις που δεν θα ήθελε?

    Τα παραδείγματα είναι τυχαία. Το point μου είναι ότι ο συσχετισμός τέτοιων απεχθών πράξεων με το internet είναι ατυχής, καθώς αυτά μπορούν να συμβούν (και ίσως ευκολότερα) και αλλού, οπουδήποτε.

    Όσο για το αν "...τα ήθελε ο κ...ς της" και άλλες παρόμοιες ατάκες του στυλ "...κι ύστερα λένε πως φταίει ο βιαστης..." κλπ., αυτό είναι μια άλλη συζήτηση... Σίγουρα όμως δεν φταίει ποτέ μόνο ο ένας...


    Only the best is good enough


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uNick στις 13-02-2006 21:33 ]
    jorge
    13.02.2006, 21:51


    Quote:

    Το μέλος uNick στις 13-02-2006 στις 21:31 έγραψε:

    Οι γενικεύσεις τύπου "το internet είναι επικίνδυνο" κλπ., όμως, μάλλον είναι άστοχες. ...

    Το point μου είναι ότι ο συσχετισμός τέτοιων απεχθών πράξεων με το internet είναι ατυχής, καθώς αυτά μπορούν να συμβούν (και ίσως ευκολότερα) και αλλού, οπουδήποτε.




    uNick δε νομίζω να αναφέρθηκε εδώ κάτι σχετικό με τα παραπάνω που γράφεις.

    Όταν πάντως λέγεται κάτι τέτοιο (σε ΜΜΕ κυρίως που το internet το τρέμουν γιατί σε λίγο θα τους φάει μεγάλο μέρος της διαφημιστικής πίτας, αλλά ας μη βγω από το θέμα), συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
    uNick
    13.02.2006, 22:01
    Μαζί σου Γιώργο μου, για τα ΜΜΕ μιλούσα, εσύ έθεσες το topic σε πολύ σωστή βάση. Φοβάμαι όμως πως αυτή την νοοτροπία τα ΜΜΕ την έχουν ήδη περάσει και σε πολλούς (κυρίως άσχετους με internet κλπ), και ο φόβος του internet μοιάζει να ξεχύνεται σιγά-σιγά...
    dimitrapan
    13.02.2006, 22:07
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 13-02-2006 στις 21:31 έγραψε:
    Όσο για το αν "...τα ήθελε ο κ...ς της" και άλλες παρόμοιες ατάκες του στυλ "...κι ύστερα λένε πως φταίει ο βιαστης..." κλπ., αυτό είναι μια άλλη συζήτηση... Σίγουρα όμως δεν φταίει ποτέ μόνο ο ένας...



    Νομίζω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει στην περίπτωση του βιασμού... Δηλ. εξ ορισμού στην περίπτωση του βιασμού, μόνο ένας φταίει...

    Για να μην ξεφεύγω από το θέμα, θα συμφωνήσω στα υπόλοιπα με τον Unick! Χρειάζεται προσοχή, όχι μόνο στο Ιντερνετ αλλά παντού!!!
    gazakas
    13.02.2006, 22:57
    Quote:

    Το μέλος dimitrapan στις 13-02-2006 στις 22:07 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος uNick στις 13-02-2006 στις 21:31 έγραψε:
    Όσο για το αν "...τα ήθελε ο κ...ς της" και άλλες παρόμοιες ατάκες του στυλ "...κι ύστερα λένε πως φταίει ο βιαστης..." κλπ., αυτό είναι μια άλλη συζήτηση... Σίγουρα όμως δεν φταίει ποτέ μόνο ο ένας...



    Νομίζω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει στην περίπτωση του βιασμού... Δηλ. εξ ορισμού στην περίπτωση του βιασμού, μόνο ένας φταίει...

    Για να μην ξεφεύγω από το θέμα, θα συμφωνήσω στα υπόλοιπα με τον Unick! Χρειάζεται προσοχή, όχι μόνο στο Ιντερνετ αλλά παντού!!!






    uNick, θέτεις το ζήτημα στη σωστή του βάση όταν σημειώνεις ότι δεν πρέπει να δαιμονοποιούμε το διαδίκτυο με αφορμή το συγκεκριμένο περιστατικό. Σχετικά μάλιστα με τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν τα 15χρονα κορίτσια(η εφηβεία ήταν πάντα μια πολύ περίεργη ηλικία αλλά σήμερα μάλλον τα πράγματα έχουν μπουρδουκλωθεί ακόμα πιο πολύ) η προσωπική μου εμπειρία μου λέει ότι πραγματικά κινδυνεύουν πολύ περισσότερο σε άλλες περιπτώσεις, όπως στο μπαρ ή το κλαμπ, παρά χρησιμοποιώντας το διαδίκτυο.
    Στην είδηση μάλιστα που υπήρξε η αφορμή του topic αυτού, και της οποίας την αξιοπιστία και τις πραγματικές διαστάσεις δεν τις γνωρίζουμε -οπότε ας είμαστε και λιγάκι επιφυλακτικοί- αλλού πρέπει να αναζητηθούν τα αίτια: κυρίως στο γιατί μια έφηβη μπήκε σε μια τέτοια ιστορία (νομίζω ότι ο thank απάντησε ακροθιγώς μεν αλλά αρκετά εύστοχα στο ζήτημα αυτό).

    Όμως, uΝick, με την τελευταία φράση σου ρίχνεις και πάλι λάδι στη φωτιά. Δεν ξέρω αν έχουμε στην περίπτωση αυτή σωματικό βιασμό, πράγμα πιθανόν, ή ψυχικό βιασμό, πράγμα πιθανότερο, αλλά τι είναι αυτό το "Σίγουρα όμως δεν φταίει ποτέ μόνο ο ένας..."; Και "σίγουρα" και "ποτέ"; Από που αυτή η βεβαιότητα; Στο βιασμό, κάποιος, συνήθως άντρας, εξαναγκάζει δια της βίας, σωματικής ή/και ψυχικής, έναν άνθρωπο να τελέσει σεξουαλικές πράξεις μαζί του. Τελεία. Πώς είναι δυνατόν να ισχυρίζεσαι ότι κάποιος φταίει που έπεσε θύμα βίαιης πράξης επειδή απλά δεν "έκατσε" στο βιαστή του;
    Για μένα ακόμα και το ρήμα "φταίει" είναι προβληματικό. Επικαλούμαι και πάλι το Σπινόζα. Πριν αρχίσουμε να χαρακτηρίζουμε ανθρώπους και συμπεριφορές με ταμπέλες, χαρούμενοι που εμείς δεν είμαστε σαν κι αυτούς, ας αναλογιστούμε γιατί κάποιοι συμπεριφέρονται με αυτόν τον τρόπο και ποια κοινωνικά στερεότυπα, προκαταλήψεις, οικογενειακά ή προσωπικά τραύματα μπορούν να οδηγήσουν έναν άνθρωπο (όχι ένα "απόβρασμα") ως εκεί.
    doritsa78
    14.02.2006, 13:46
    Προσοχη παντου!
    Alinda
    14.02.2006, 17:04
    and please use royal 'oloswma' condoms!
    DavidDT
    15.02.2006, 18:39
    salty_maggot
    15.02.2006, 23:26
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 13-02-2006 στις 14:19 έγραψε:

    Nαι αλλά μήπως είχε δώσει δικαιώματα?

    Γιατί αν τον αγνωούσε πλήρως θα τα έκανε όλα αυτά?

    Πού τις βρήκε τις φωτογραφίες της?
    Γιατί βγήκε μαζί του αφούδε γούσταρε?

    Oι έφηβοι πλέον δεν είναι όπως παλια...
    Tα θέλει ο κ...ς τους....





    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
    elzaatar
    16.02.2006, 10:41
    Δεν έχω παρακολουθήσει ιδιαίτερα με το θέμα παρά μόνον στην αρχή που τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ το έφεραν στην επιφάνεια. Αν θυμάμαι καλά κοπέλα εκβιάστηκε , με το οτι θα το μάθουν οι γονείς της, και ο βιασμός(ψυχολογικός) έγινε δυο ή τρεις φορές πριν καταγγελθεί στην αστυνομία. Το απόβρασμα βίασε για πρώτη φορά τη κοπέλα απειλώντας την με ότι θα δείξει στους γονείς της, τις γυμνές φωτογραφίες που του έστειλε μέσω internet. Αναφέρω τα παραπάνω για να πω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και δεν πρέπει να αφορίζουμε ότι φταίει ο βιαστής , που είναι όντως κάθαρμα μην πω πιο βαρείς χαρακτηρισμούς και να μην πω τι του χρειάζεται στο Σύνταγμα μέρα μεσημέρι. από την άλλη πρέπει να ψυλλάζεσαι ότι κάτι τρέχει όταν σου ζητάν γυμνές φωτογραφίες σου και να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια. Αν δεν το κάνεις , τότε συμφωνώ με την XeniaRodo , τα θέλει .... Όταν μπλέκεις σε μια κατάσταση πρέπει να ξέρεις και να μπορείς να τη διαχειριστείς αλλοιώς έχασες. Όσο για τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ(tv κυρίως) το ποιος είναι ο ρόλος τους νομίζω ότι έχει γίνει σαφές πλέον, σε κάποιο νουνεχή.
    Πρόσφατο παράδειγμα οι υποκλοπές. Στην αρχή εμφανίστηκε κάποιο ζευγάρι που ο
    άντρας δούλευε στη Vodafon που είπε ότι ο Τσαλικίδης γνώριζε και ότι φεύγουν να κρυφτούν για να μην τον αυτοκτονήσουν και αυτόν. Στη συνέχεια Mougafon για το ζευγάρι από τα συγκεκριμένα ΜΜΕ. Επομένως για να ενημερωθείς ακούς τι λένε τη πρώτη άντε τη δευτερη φορά που αναφέρονται σε μια είδηση και μετά τέλος.
    Συγνώμη αν σας κούρασα.

    jorge
    31.05.2006, 15:57
    Έχουμε πει να προσέχετε, ειδικά οι κοπέλες, ε;
    Το ξαναλέμε άλλη μια φορά...


    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 31/05/2006

    Το chat room «έκρυβε» βιαστή

    Οδυνηρή εμπειρία ήταν η γνωριμία μιας 17χρονης μ' έναν 30χρονο μέσω Ιντερνετ, αφού, όπως υποστηρίζει η κοπέλα, όταν συναντήθηκαν από κοντά τη βίασε.

    Σύμφωνα με τη μήνυση που κατέθεσε στην Αστυνομία η 17χρονη, είχε γνωριστεί με τον 30χρονο υπάλληλο εργοστασίου απ' το Κιλκίς σε ιστοσελίδα συζητήσεων του Διαδικτύου. Επικοινωνούσαν αρκετό καιρό, την έκανε να αισθανθεί ασφάλεια και τελικά συμφώνησαν να συναντηθούν για να γνωριστούν και από κοντά.

    Το ραντεβού κλείστηκε σε ερημική τοποθεσία της βιομηχανικής περιοχής Σίνδου Θεσσαλονίκης, όπου ο φερόμενος ως δράστης είχε πάει με το Ι.Χ. αυτοκίνητό του. Η 17χρονη επιβιβάστηκε, όπως υποστηρίζει, ανύποπτη για τις προθέσεις του. Ο 30χρονος σχεδόν αμέσως της επιτέθηκε. Εκείνη προσπάθησε να τον σταματήσει, αλλά μάταια. Η κοπέλα κατάφερε ν'ανοίξει την πόρτα και να διαφύγει τρέχοντας, αλλά ο κατηγορούμενος φέρεται ότι την κυνήγησε, την ακινητοποίησε, της έσκισε τα ρούχα και τη βίασε. Φεύγοντας, μετά την πράξη του, της άρπαξε και το κινητό της τηλέφωνο.

    Υστερα από έρευνα της Αστυνομίας ο 30χρονος βρέθηκε και συνελήφθη στα όρια του Αυτοφώρου.