ελληνική μουσική
    251 online   ·  210.857 μέλη

    Στο ρυθμό της Αποκριάς

    altamira
    22.02.2006, 09:26
    Η Αποκριά γιορτάζεται σε ολόκληρη την Ελλάδα.Η λέξη Αποκριά κυριολεκτικά σημαίνει σταμάτημα της κρεοφαγίας.Και το λατινικό καρναβάλι σημαίνει το ίδιο. Carnen levare, να σηκώσεις το κρέας από το τραπέζι.
    παρακάτω περιγράφω 4 πόλεις με παράδοση στο καρναβάλι.Βέβαια υπάρχουν κι άλλες και όποιος θέλει μπορεί να τις αναφέρει.

    Εσείς που θα το γιορτάσετε?

    ΠΑΤΡΑ

    Το μεγαλύτερο της πατρίδας μας κι ένα από τα μεγαλύτερα της Ευρώπης. Γιορτάζεται πάνω από 160 χρόνια με πολλές εκδηλώσεις, με κυριότερη το κυνήγι του χαμένου θησαυρού ,ξέφρενο γλέντι και απρόβλεπτες καταστάσεις.

    ΞΑΝΘΗ

    Και η Ξάνθη είναι φημισμένη για το καρναβάλι της. Το Σάββατο 4 Μαρτίου γίνεται παιδική γιορτή,και άλλες εκδηλώσεις , όπως οι 'Γεύσεις Ξάνθης".

    ΣΟΧΟ

    Εδώ έχουμε την αναβίωση ενός πανάρχαιου εθίμου. Το ΚΟΥΔΟΥΝΟΦΟΡΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ. Είναι κατάλοιπο από τη Διονυσιακή λατρεία. Χαρακτηριστικό του είναι τα δέρματα ζώων, τα φαλλόμορφα σύμβολα και τα κουδούνια.

    ΝΑΟΥΣΑ

    Εδώ έχουμε την αναπαράσταση του εθίμου της Μπούλας, που συνδέεται με τα χρόνια της Τουρκοκρατίας. Στην τελετή συμμετέχουν μόνο άνδρες με νταούλια και ζουρνάδες. Τα κύρια πρόσωπα είναι δύο,του Γιανίτσαρου και της Μπούλας .


    Φορέστε λοιπόν τις μάσκες αφήστε τη φαντασία σας να οργιάσει και ξεφαντώστε.


    GinaDanis
    22.02.2006, 20:32
    Eγώ δε θα πάω στην Πλάκα διότι φοβάμαι μη φάω καμιά κατακούτελη με αυτά τα ρόπαλα!...Λέω να πάω σε μασκέ πάρτυ & να ντυθώ κουφέτο! Εσείς τι θα ντυθείτε;
    rory166
    22.02.2006, 20:39
    περισυ ειχα ντυθει π****να με πολυ μεγαλη επιτυχια μαλιστα...με ειχαν παρει κατι κοπελες απο πισω και μου φωναζαν "ωραιες γαμπες!"
    φετος δεν ξερω,συνηθως τελευταια στιγμη ντυνομαι,με αλλα λογια πεταω οτι βρω πανω μου και φευγω!!
    neerie
    22.02.2006, 23:27
    "Απόκριες

    Η ελληνική αποκριά έχει τις ρίζες της στην αρχαία Ελλάδα. Συνδέεται ΅ε την λατρεία του ∆ιονύσου, θεού του κρασιού και των εορτασ΅ών. Η αγγλική λέξη «carnival» προέρχεται από το λατινικό «carnem levare» ή «carnis levamen», που ση΅αίνει «διακοπή της βρώσης κρέατος». Στα ελληνικά χρησι΅οποιείται η λέξη «αποκριά» και ση΅αίνει ακριβώς το ίδιο. Αυτή η δη΅οφιλής παράδοση προέρχεται από τις παγανιστικές τελετουργίες των αρχαίων Ελλήνων και τις γιορτές προς τι΅ή του ∆ιονύσου, θεού του κρασιού και της ευθυ΅ίας. Οι άνθρωποι ΅ετα΅φιέζονταν σε σατύρους ή φορούσαν ΅άσκες και ξεχύνονταν στους δρό΅ους και στις γειτονιές συ΅περιφερό΅ενοι «προκλητικά» ΅ε τολ΅ηρές φράσεις και πράξεις. Αυτό εξυπηρετούσε το σκοπό να επιτρέπεται να εκφράζονται ελεύθερα ερωτικές σκέψεις ενώ έκρυβαν την αληθινή τους ταυτότητα πίσω από τις ΅άσκες.

    Αυτή η παράδοση τελικά εξαπλώθηκε και σε άλλα ΅έρη του κόσ΅ου ΅έσω της Ρω΅αϊκής Αυτοκρατορίας και την ανακάλυψη του Νέου Κόσ΅ου. Ό΅ως, οι παγανιστικές πρακτικές ήταν τόσο βαθιά ριζω΅ένες που δεν καταργήθηκαν τελείως . Αργότερα, όταν ε΅φανίστηκε ο χριστιανισ΅ός, αν και οι άνθρωποι στα΅άτησαν να λατρεύουν τους θεούς του Ολύ΅που, οι συνήθειες των Ελλήνων να ΅ετα΅φιέζονται και να γιορτάζουν στους δρό΅ους παρέ΅ειναν..."


    Ρε παιδιά, εμένα καθόλου δε με ενθουσιάζει η ιδέα να ντυθώ μασκαράς και να βγω στους δρόμους (η στα clubs ή οπουδήποτε αλλού δηλαδή) και να κάνω σαν τρελή, έχοντας υπόψη τα πιο πάνω (διόνυσος, σάτυροι, προκλητική συμπεριφορά, παγανιστικές πρακτικές κλπ). Υγιής τρόπος διασκέδασης? Καμιά σχέση! Ειδικά αν λάβουμε υπόψη τα τόσα έκτροπα που παρατηρούνται κάθε χρόνο στα καρναβάλια... Και όντας χριστιανή ορθόδοξη νιώθω ότι όχι μόνο δεν χρειάζομαι τέτοια διασκέδαση, αλλά συνειδητά αρνούμαι να συμμετάσχω. Χώρια τις χιλιάδες (μην πω παραπάνω) που ξοδεύονται για τις στολές, τα άρματα, τη διοργάνωση κλπ (άλλη μια καθαρά εμπορεύσιμη "γιορτή").

    Προσωπική μου άποψη πάντα, ότι δεν χρειάζεται να ακολουθούμε ότι μας πασάρουν ως παράδοση αλλά να ξέρουμε τι κάνουμε, γιατί το κάνουμε και τι κρύβεται πίσω από αυτό (από όλους τους παράγοντες).


    vouliakis
    23.02.2006, 00:25


    "Ο βασιλιάς Καρνάβαλος στην Ελλάδα"

    (Αφιέρωμα στην Αποκριά από το Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων.)






    altamira
    23.02.2006, 10:23
    Quote:

    Το μέλος neerie στις 22-02-2006 στις 23:27 έγραψε:

    "Απόκριες

    Η ελληνική αποκριά έχει τις ρίζες της στην αρχαία Ελλάδα. Συνδέεται ΅ε την λατρεία του ∆ιονύσου, θεού του κρασιού και των εορτασ΅ών. Η αγγλική λέξη «carnival» προέρχεται από το λατινικό «carnem levare» ή «carnis levamen», που ση΅αίνει «διακοπή της βρώσης κρέατος». Στα ελληνικά χρησι΅οποιείται η λέξη «αποκριά» και ση΅αίνει ακριβώς το ίδιο. Αυτή η δη΅οφιλής παράδοση προέρχεται από τις παγανιστικές τελετουργίες των αρχαίων Ελλήνων και τις γιορτές προς τι΅ή του ∆ιονύσου, θεού του κρασιού και της ευθυ΅ίας. Οι άνθρωποι ΅ετα΅φιέζονταν σε σατύρους ή φορούσαν ΅άσκες και ξεχύνονταν στους δρό΅ους και στις γειτονιές συ΅περιφερό΅ενοι «προκλητικά» ΅ε τολ΅ηρές φράσεις και πράξεις. Αυτό εξυπηρετούσε το σκοπό να επιτρέπεται να εκφράζονται ελεύθερα ερωτικές σκέψεις ενώ έκρυβαν την αληθινή τους ταυτότητα πίσω από τις ΅άσκες.

    Αυτή η παράδοση τελικά εξαπλώθηκε και σε άλλα ΅έρη του κόσ΅ου ΅έσω της Ρω΅αϊκής Αυτοκρατορίας και την ανακάλυψη του Νέου Κόσ΅ου. Ό΅ως, οι παγανιστικές πρακτικές ήταν τόσο βαθιά ριζω΅ένες που δεν καταργήθηκαν τελείως . Αργότερα, όταν ε΅φανίστηκε ο χριστιανισ΅ός, αν και οι άνθρωποι στα΅άτησαν να λατρεύουν τους θεούς του Ολύ΅που, οι συνήθειες των Ελλήνων να ΅ετα΅φιέζονται και να γιορτάζουν στους δρό΅ους παρέ΅ειναν..."


    Ρε παιδιά, εμένα καθόλου δε με ενθουσιάζει η ιδέα να ντυθώ μασκαράς και να βγω στους δρόμους (η στα clubs ή οπουδήποτε αλλού δηλαδή) και να κάνω σαν τρελή, έχοντας υπόψη τα πιο πάνω (διόνυσος, σάτυροι, προκλητική συμπεριφορά, παγανιστικές πρακτικές κλπ). Υγιής τρόπος διασκέδασης? Καμιά σχέση! Ειδικά αν λάβουμε υπόψη τα τόσα έκτροπα που παρατηρούνται κάθε χρόνο στα καρναβάλια... Και όντας χριστιανή ορθόδοξη νιώθω ότι όχι μόνο δεν χρειάζομαι τέτοια διασκέδαση, αλλά συνειδητά αρνούμαι να συμμετάσχω. Χώρια τις χιλιάδες (μην πω παραπάνω) που ξοδεύονται για τις στολές, τα άρματα, τη διοργάνωση κλπ (άλλη μια καθαρά εμπορεύσιμη "γιορτή").

    Προσωπική μου άποψη πάντα, ότι δεν χρειάζεται να ακολουθούμε ότι μας πασάρουν ως παράδοση αλλά να ξέρουμε τι κάνουμε, γιατί το κάνουμε και τι κρύβεται πίσω από αυτό (από όλους τους παράγοντες).





    Σεβαστή η άποψή σου,αλλά όχι στο σύνολό της αποδεκτή. Αν μου επιτρέπεις θα παραθέσω ορισμένες παρατηρήσεις.
    Δεν γίνονται παντού έκτροπα κατά τους γιορτασμούς του καρναβαλιού.Ο καθένας έχει κάνει την επιλογή του για τον τρόπο που διασκεδάζει,γιατί δεν είναι τιποτα παραπάνω από διασκέδαση ,οπότε δεν κινδυνεύει. Με το να πας σ'ενα club η πάρτυ που δε γίνονται όργια ,γιατί υπάρχουν και τέτοια,να πετάξεις σερπατίνες και κομφετί , να χορέψεις φορώντας έστω μάσκα δε σημαίνει ότι ασπάστηκες τη Διονυσιακή λατρεία.
    Παρεπιπτόντως κι' εμείς που συμμετέχουμε στα forum στην ουσία με μάσκα δε "μιλάμε"?Οσο για τα χρήματα που ξοδεύονται συμφωνώ απόλυτα ,αλλά είναι η μόνη εμπορεύσιμη δραστηριότητα?
    uNick
    23.02.2006, 12:20
    Quote:

    Το μέλος altamira στις 23-02-2006 στις 10:23 έγραψε:


    Σεβαστή η άποψή σου,αλλά όχι στο σύνολό της αποδεκτή. Αν μου επιτρέπεις θα παραθέσω ορισμένες παρατηρήσεις.
    Δεν γίνονται παντού έκτροπα κατά τους γιορτασμούς του καρναβαλιού.Ο καθένας έχει κάνει την επιλογή του για τον τρόπο που διασκεδάζει,γιατί δεν είναι τιποτα παραπάνω από διασκέδαση ,οπότε δεν κινδυνεύει. Με το να πας σ'ενα club η πάρτυ που δε γίνονται όργια ,γιατί υπάρχουν και τέτοια,να πετάξεις σερπατίνες και κομφετί , να χορέψεις φορώντας έστω μάσκα δε σημαίνει ότι ασπάστηκες τη Διονυσιακή λατρεία.
    Παρεπιπτόντως κι' εμείς που συμμετέχουμε στα forum στην ουσία με μάσκα δε "μιλάμε"?Οσο για τα χρήματα που ξοδεύονται συμφωνώ απόλυτα ,αλλά είναι η μόνη εμπορεύσιμη δραστηριότητα?





    Με κάλυψε το post σου, θα ήθελα όμως να προσθέσω σχετικά με τις μάσκες...

    Όλοι φοράμε "μάσκες", στο mh, στα πάρτυ, στο δρόμο, στην ίδια μας τη ζωή κάποια στιγμή... Σημασία έχει ο άνθρωπος, αυτός πίσω από τη μάσκα... Έκτροπα συμβαίνουν παντού, όχι μόνο τις μέρες της αποκριάς. Τα έκτροπα όμως δεν τα κάνουν οι μάσκες, αλλά οι άνθρωποι πίσω από αυτές...

    Όσο για το topic μας, ήμουν τακτικός θαμώνας στα Πατρινά εδάφη τις μέρες του καρναβαλιού τα προηγούμενα χρόνια. Θυμάμαι ελάχιστα έκτροπα, και απεριόριστη διασκέδαση... Σίγουρα το εμπορικό δαιμόνιο έχει διεισδύσει στα καρναβαλικά δρώμενα πριν πολλά χρόνια, αλλά αυτό δεν είναι και τόσο κακό. Αν δεν ήταν έτσι, ακόμα θα φορούσαμε τις φτηνιάρικες πλαστικές παιδικές μάσκες που φορούσαμε στο δημοτικό, και δεν νομίζω να βλέπαμε τόσο φανταχτερές εκδηλώσεις και κουστούμια στις εκδηλώσεις της αποκριάς.


    Only the best is good enough


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 23-02-2006 12:22 ]
    alexia-vicky
    23.02.2006, 12:22
    ΔΕ νομιζω πως θα παω καπου αλλου, αλλα σιγουρα θα παω σε παρτυ μασκε.
    και λεω να ντυθω κουρελι....
    neerie
    23.02.2006, 12:24
    Δε διαφωνώ, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Ούτε θέλω να επεκταθώ στο θέμα, απλά παράθεσα μια άποψη μου (κι ούτε περιμένω να γίνει αποδεκτή).

    Κι εδώ με μάσκα (nick) μιλάμε, αλλά δεν κρυβόμαστε συνειδητά για να εξυπηρετήσουμε κάποιο άλλο σκοπό, ή τουλάχιστον δε θα έπρεπε.

    Τέσπα, πάρε μια μπύρα!
    altamira
    23.02.2006, 12:36
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 23-02-2006 στις 12:20 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος altamira στις 23-02-2006 στις 10:23 έγραψε:
    [i]

    Σεβαστή η άποψή σου,αλλά όχι στο σύνολό της αποδεκτή. Αν μου επιτρέπεις θα παραθέσω ορισμένες παρατηρήσεις.
    Δεν γίνονται παντού έκτροπα κατά τους γιορτασμούς του καρναβαλιού.Ο καθένας έχει κάνει την επιλογή του για τον τρόπο που διασκεδάζει,γιατί δεν είναι τιποτα παραπάνω από διασκέδαση ,οπότε δεν κινδυνεύει. Με το να πας σ'ενα club η πάρτυ που δε γίνονται όργια ,γιατί υπάρχουν και τέτοια,να πετάξεις σερπατίνες και κομφετί , να χορέψεις φορώντας έστω μάσκα δε σημαίνει ότι ασπάστηκες τη Διονυσιακή λατρεία.
    Παρεπιπτόντως κι' εμείς που συμμετέχουμε στα forum στην ουσία με μάσκα δε "μιλάμε"?Οσο για τα χρήματα που ξοδεύονται συμφωνώ απόλυτα ,αλλά είναι η μόνη εμπορεύσιμη δραστηριότητα?





    Με κάλυψε το post σου, θα ήθελα όμως να προσθέσω σχετικά με τις μάσκες...

    Όλοι φοράμε "μάσκες", στο mh, στα πάρτυ, στο δρόμο, στην ίδια μας τη ζωή κάποια στιγμή... Σημασία έχει ο άνθρωπος, αυτός πίσω από τη μάσκα... Έκτροπα συμβαίνουν παντού, όχι μόνο τις μέρες της αποκριάς. Τα έκτροπα όμως δεν τα κάνουν οι μάσκες, αλλά οι άνθρωποι πίσω από αυτές...

    Όσο για το topic μας, ήμουν τακτικός θαμώνας στα Πατρινά εδάφη τις μέρες του καρναβαλιού τα προηγούμενα χρόνια. Θυμάμαι ελάχιστα έκτροπα, και απεριόριστη διασκέδαση... Σίγουρα το εμπορικό δαιμόνιο έχει διεισδύσει στα καρναβαλικά δρώμενα πριν πολλά χρόνια, αλλά αυτό δεν είναι και τόσο κακό. Αν δεν ήταν έτσι, ακόμα θα φορούσαμε τις φτηνιάρικες πλαστικές παιδικές μάσκες που φορούσαμε στο δημοτικό, και δεν νομίζω να βλέπαμε τόσο φανταχτερές εκδηλώσεις και κουστούμια στις εκδηλώσεις της αποκριάς.


    Only the best is good enough
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 23-02-2006 12:22 ]

    [/I]

    Συμφωνώ για την Πάτρα γιατί τις ίδιες εικόνες έχω κι εγώ. Και βέβαια τα έκτροπα τα κάνουν οι άνθρωποι κι όχι οι μάσκες . Μόνο που αρκετές φορές κάποιος με μάσκα φανερώνει περισσότερα απ' όσα προσπαθει να κρύψει.
    Τώρα αν έπρεπε να διαλέξω με "χίλια" θα προτιμούσα όσα "φτηνιάρικα" έβλεπα με τις παδικές πλαστικές μάσκες, παρά αυτά τα "φανταχτερά" που βλέπω σήμερα
    altamira
    23.02.2006, 13:10
    Quote:

    Το μέλος neerie στις 23-02-2006 στις 12:24 έγραψε:

    Δε διαφωνώ, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Ούτε θέλω να επεκταθώ στο θέμα, απλά παράθεσα μια άποψη μου (κι ούτε περιμένω να γίνει αποδεκτή).

    Κι εδώ με μάσκα (nick) μιλάμε, αλλά δεν κρυβόμαστε συνειδητά για να εξυπηρετήσουμε κάποιο άλλο σκοπό, ή τουλάχιστον δε θα έπρεπε.

    Τέσπα, πάρε μια μπύρα!



    Ουσιαστικά συμφωνώ με την άποψή σου. Μια ευκαιρία διασκέδασης θεωρώ πως είναι, το ύφος της το προσδιορίζουμε εμείς.Οσο για τις μάσκες δε ξέρω αν μας κρύβουν η μας αποκαλύπτουν.
    pastella
    23.02.2006, 15:03
    Λοιπον μιας κι εγω ειμαι μεστο ρυθμο

    Ειπα φετος να ντυθω σκυλου τραγουδιστρια με τιγρε μπλουζακι και κοκκινο καλτσον...
    Θα κοτσαρω και μια πλατινε περουκα και θα ετοιμασω και ποτ πουρι με τα χιτ της Εθνικης Οδου...

    Ακουω προτασεις για αξεσουαρ αν θελετε!!!
    altamira
    23.02.2006, 15:17
    Quote:

    Το μέλος Christine στις 23-02-2006 στις 15:03 έγραψε:

    Λοιπον μιας κι εγω ειμαι μεστο ρυθμο

    Ειπα φετος να ντυθω σκυλου τραγουδιστρια με τιγρε μπλουζακι και κοκκινο καλτσον...
    Θα κοτσαρω και μια πλατινε περουκα και θα ετοιμασω και ποτ πουρι με τα χιτ της Εθνικης Οδου...

    Ακουω προτασεις για αξεσουαρ αν θελετε!!!



    Καλή ιδέα. ΄
    Απαραίτητο αξεσουάρ το καράβι(έστω χάρτινο) καθότι το .....νινι σέρνει καράβι που λέει και κάποια που σε αντιγράφει
    pastella
    23.02.2006, 15:22
    Quote:

    Το μέλος altamira στις 23-02-2006 στις 15:17 έγραψε:

    Απαραίτητο αξεσουάρ το καράβι(έστω χάρτινο) καθότι το .....νινι σέρνει καράβι που λέει και κάποια που σε αντιγράφει









    Καλό....Θα το κανω...
    altamira
    23.02.2006, 16:00
    Quote:

    Το μέλος Christine στις 23-02-2006 στις 15:22 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος altamira στις 23-02-2006 στις 15:17 έγραψε:
    [i]
    Απαραίτητο αξεσουάρ το καράβι(έστω χάρτινο) καθότι το .....νινι σέρνει καράβι που λέει και κάποια που σε αντιγράφει









    Καλό....Θα το κανω...

    [/I]

    Ισως αν όχι μια λεκάνη τουαλέτας ,λόγω όγκου, έστω μια σαπουνοθήκη ,καθότι όπως λέει κάποια άλλη που ξέρει απ' αυτά οι STARS τρώνε είδη υγιεινής.
    uNick
    23.02.2006, 20:05
    @ altamira : Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις πλαστικές παιδικές μάσκες. Και ούτε είμαι 100% σύμφωνος με όλη αυτή την εμπορευματοποίηση των καρναβαλικών εκδηλώσεων, απλώς λέω ότι ένα από τα καλά της είναι ότι τις κάνει πολύ εντυπωσιακές. Όσο για τις μάσκες, πιστεύω ότι κρύβουν πολύ λιγότερα από αυτά που φέρνουν στην επιφάνεια...

    @ neerie : Οι απόψεις είναι (ή τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι) όλες σεβαστές, άσχετα αν οι άλλοι συμφωνούν ή διαφωνούν. Αν εσύ είσαι καλά με τις απόψεις σου, για όλους τους άλλους περισσεύουν. Μην πτοείσαι.

    @ χριστίνα : Απαραίτητο αξεσουάρ για την φετινή σου αμφίεση: ο κλασσικός θαμώνας μαγαζιών τύπου Farenheit που ρίχνει γαρύφαλλα... Προσφέρομαι!!!
    gate
    24.02.2006, 11:22
    Δεν την αντέχω αυτήν την εποχή κι αυτήν τη "γιορτή"...
    Δεν ξέρω ακριβώς πώς και γιατί..., αλλά δε βλέπω την ώρα να φύγουν αυτές οι μέρες το γρηγορότερο... Όχι για την εμπορευματοποίηση κι όλα τα σχετικά που σίγουρα συνδέονται μ' αυτό το έθιμο, αλλά για την "αίσθηση" που έχω...

    Μου θυμίζει κάποιες τηλεοπτικές σειρές του '90-'95 που κάθε Αποκριά, στρίμωχναν ένα επεισόδειο με όλους τους ηθοποιούς ντυμένους μασκαράδες να χορεύουν ανά ζευγάρια σ' ένα μικρό σαλόνι σπιτιού, μέσα στο τσακίρ κέφι δήθεν... και ξαφνικά να εμφανίζεται ο τραγουδιστής - φίρμα, που ήταν λέει φίλος του φίλου του γνωστού της οικοδέσποινας κ.ο.κ....

    ....ή μου θυμίζει παιδικές Κυριακές, μπροστά στην τν, περιμένοντας να εμφανιστεί ο καρνάβαλος απ' την Πάτρα, που στη φαντασία μου είχε λάβει τρομακτικές διαστάσεις - μ' όλ' αυτά που άκουγα - και την απογοήτευσή μου όταν αυτό που έβλεπα τελικά καμία σχέση δεν είχε με αυτό το υπέροχο που είχα φανταστεί... Κάθε Αποκριά τα ίδια. Περίμενα τον εντυπωσιακό καρνάβαλο που "κάτι θα έκανε"...Δεν ξέρω τι ..., αλλά κάτι. Μ' ενδιέφερε να μην περάσει έτσι, χωρίς λόγο, απλά μπροστά απ' τον κόσμο. Ίσως αν άρπαζε κανέναν απ' το πλήθος και να τον σήκωνε ψηλά, ...ίσως και να άλλαζα διάθεση και γνώμη... Αλλά ποτέ δεν εμφανίστηκε αυτός ο Καρνάβαλος...και τούτο...παρότι προετοίμαζα το σπίτι με την ανάλογη ατμόσφαιρα...: κονφετί και σερπαντίνες σε όλο το μήκος και το πλάτος του σαλονιού κι εγώ ανάμεσά τους, ντυμένη συνήθως με την αγαπημένη μου στολή (...την παπαρούνα ) να ζωγραφίζω κλόουν και διάφορα παρόμοια...

    Αυτά...προ αμνημονεύτων ετών...
    Γρήγορα - και σαν παιδάκι ακόμα - η γιορτή αυτή μου έγινε απίστευτα βαρετή έως ανυπόφορη κι έτσι κάθε Απόκριες.... κλείνομαι στο καβούκι μου....
    doritsa78
    24.02.2006, 11:55
    Καθε χρονο μ'αρεσει να ντυνομαι και αν δεν ντυθω,στεναχωριεμαι.Φετος λεω να ντυθω κατι σε στολη εποχης.Καλη Αποκρια!
    lianameladaki
    24.02.2006, 23:57
    εγω παλι σκεφτηκα να ντυθω νοικοκυρα της δεκαετιας του πενηντα, με κοτσο ''λαχανο'' γεματο με μπριγιαντινη[η κερι για εξτρα λαμψη] αλλα επειδη θα ετρωγα χοντρο κραξιμο[ ] αφησα αυτη την ιδεα...
    faltsoo
    25.02.2006, 08:05
    αποκριες + παιδια

    μια ευκαιρια για να ντυθουν και να παιξουν το ρολο του αγαπημενου τους ηρωα .Βεβαια η παρεμβαση των μεγαλυτερων χαλαει καμια φορα τη συνταγη , με την επιμονη μας να ντυθουν κατα πως πρεπει (χιονατη, οχι superman αφου εισαι κοριτσακι).

    αποκριες + εμεις

    εδω οι μερες αυτες εχουν νοημα και πλακα μονο εφ 'οσον συμμετεχεις .
    Σαν θεατης , των παρελασεων η των τηλεοπτικων προγραμματων ειναι παντελως αδιαφορες , και απογοητευτικες .
    Σε μια γιορτη (party) ομως και πισω απο την μασκα της ανωνυμιας ,ξεπερνοντας και το τελευταιο τειχος του καθωσπρεπισμου , διασκεδαζεις χωρις ενοχες .