ελληνική μουσική
    595 online   ·  210.870 μέλη

    Δώσε σε έναν άνθρωπο εξουσία...

    uNick
    04.03.2006, 10:55
    Κάποτε άκουσα μια "σοφή" κουβέντα...

    "Αν θέλεις να δεις τί άνθρωπος είναι κάποιος, δώστου εξουσία."

    Η ιδέα για το topic μου ήρθε από πολύ πρόσφατο γεγονός που (φαντάζομαι) όλοι έμαθαν ότι συνέβη στον Όμιλο Alpha...

    Τελικά η εξουσία "αλλάζει" τους ανθρώπους? Η γνώμη σας...?
    ageras
    04.03.2006, 13:04
    Ανοίγεις ένα μέγαλο θέμα τώρα....
    Θα προτιμούσα ο όρος εξουσία να είναι σε " ". Υπάρχουν πολλά είδη εξουσίας.Κατ'εμέ όλα ξεκινούν από την εξουσία που ασκούμε στον ίδιο μας τον εαυτό...Αν καταφέρουμε και τιθασέψουμε τον εαυτό μας τότε είμαστε σε καλό δρόμο.
    Γενικά πιστεύω πως σε όλα τα είδη της κοινωνίας χρειάζεται κάποιος να έχει "εξουσία" (αν και δεν μ'αρέσει αυτός ο όρος),τελωσπάντων να ρυθμίζει κάποια θέματα.Το θέμα είναι να μην γίνεται κατάχρηση αυτής!!!!Από την στιγμη που κάποιος καταχραστεί την εξουσία ή καλύτερα τα προνόμια που του έχουν δοθεί τότε σαφώς αλλάζει ο άνθρωπος και κατ'επέκτασιν έχει άμεσο αντίκτυπο στους "από κάτω του"!!
    Και αυτό συμβαίνει σε όλους τους κλάδους..από την πολιτική και την μουσική ως την οικογένεια και τη φιλία....

    pastella
    04.03.2006, 13:35
    Η έννοια εξουσία από μόνη της έχει για μένα αρνητική σημασία.

    Εξουσία=δικαίωμα ή άδεια που έχει κανείς να ενεργεί κατά ορισμένο τρόπο ή να διαθέτει κάτι κατά τη θέλησή του.

    Πιστέυω ότι ο όρος είναι περισσότερο τυπικός με την έννοια ότι αυτός που κατέχει εξουσία εχει διάφορες ευθύνες και και οι ενέργειές του επηρεάζουν σαφέστατα την πορεία κια μερικές φορές την ζωή των άλλων ανθρώπων.

    Είναι τελείως διαφορετική έννοια από την ηγεσία, και έχω διαβάσει κι έχω ζήσει ότι ένας ηγέτης δεν καταφεύγει ποτέ στην κατάχρηση ή και εμφανή χρήση της εξουσίας που κατέχει, δεν την εκμεταλλεύεται αλλά κανει σοφή χρήση της ώστε να οδηγήσει την ομάδα του στο αποτέλεσμα η στην κατεύθυνση που επιθυμεί τόσο ο ίδιος όσο και τα μέλη της ομάδας.

    Αν και μικρη εχω υπάρξει μέλος μιας ομάδας ενός οργανισμού και στη συνέχεια (κάτι που ισχύει και τώρα) έχω αναλάβει κάποιες ευθύνες είμαι στην ηγετική θέση μιας μικρής ομάδας και κάποιου τομέα γενικά. Μπορώ να σας πώ ότι έχω αναγκαστεί 2-3 φορες μέσα σε λίγους μήνες να κάνω χρήση της "εξουσίας" που διαθέτω ώστε να ρυθμιστούν κάποια ζητήματα, όμως πάντα θεωρούσα ότι όταν κάποιος φαίνεται να γλυκαίνεται από τον καρπό της εξουσίας τότε αποτυγχάνει το όραμα του και απαξιώνεται ο θεσμός.

    Είναι καθαρά θέμα ανθρωπου. Αν ο άλλος είναι να αλλάξει, τότε έχει επηρεαστεί και από άλλα γεγονότα που έχουν συμβεί στη ζωή του. Με το κάθε τι που γίνεται την...ψωνίζει. Και φυσικά μερικές φορες δεν ξερεις οτι στον άνθρωπο που δίνεις εξουσία θα σου μεταλλαχτεί και θα βγει κατι τελείως διαφορετικό...
    alexia-vicky
    04.03.2006, 15:25
    Η εξουσια θεωρω πως ειναι απαραιτητη για να διασφαλιζεται η σωστη λειτουργια καποιων θεσμων....
    Απο εκει και περα, αν το ατομο εκεινο που κατεχει την εξουσια δεν ειναι αξιο για αυτο το ρολο, η εννοια και η λειτουργια της υποβαθμιζεται...
    Δεν πιστευω πως καθε ανθρωπος που διαθετει εξουσια αλλοιωνεται ως προσωπικοτητα, γι'αυτο και πρεπει να υπαρχουν αξιολογικα κριτηρια για να βρεθει καποιος σε τετοια θεση και οχι ο καθε τυχοντας....
    Παντως, ειναι γεγονος, οτι οταν καποιος αναλαμβανει ηγετικη θεση βρισκεται στον πειρασμο, ισως, να "αλλαξει" και απο το πώς θα φερθει κρινεται τελικα!
    creativeburst
    04.03.2006, 20:07
    Εξουσία...το πιο γλυκό ποτό για εκείνους που δεν μπορούν να μείνουν ξεμέθυστοι ούτε για μια μέρα.
    BillMonos
    05.03.2006, 00:46
    Ίσως έχετε δίκιο με τη " σοφή κουβέντα " περί εξουσίας. Δεν είναι όμως απόλυτο, κατά τη γνώμη μου, διότι εδώ στην έννοια 'εξουσία ' η οποία σημαίνει απλή δυνατότητα που παρέχει το δικαίωμα χρήσης της ατομικής θέλησης, η λαϊκή σοφία έχει συμπεριλάβει και κάθε άλλη έννοια που απορρέει από διοικώ, άρχω, ηγούμαι, προϊσταμαι, κυβερνώ, διευθύνω κλπ.
    Σίγουρο είναι όμως, οτι ο τρόπος άσκησης εξουσίας, αποκαλύπτει κάποιους τομείς της προσωπικότητας, πράγμα που θεωρείται φυσικό, λόγω της διαφορετικότητας των ανθρώπων, χωρίς να αλλάζει τη συνολική δομή της ατομικής ολότητας.
    Όσο για τον όμιλο Alpha, θα μπορούμε να συμπεριλάβομε στην έννοια της εξουσίας και τις λέξεις συμφέροντα, χρήματα, αντιπαλότητες, αντιζηλίες, αντιδικίες, ....., με την επιφύλαξη πάντα ενός... απλού σχολίου.
    uNick
    05.03.2006, 12:28
    Το topic αυτό το ξεκίνησα έχοντας κατά νου την περίπτωση Χατζηνικολάου-Αναστασιάδη...

    Τον έγκριτο δημοσιογράφο, που όταν έγινε πρόεδρος στον όμιλο που εργάζεται άρχισε να μην δέχεται την σάτυρα και να "διώχνει" όποιον του την ασκεί.

    Τα υπόλοιπα σχόλια (περί χρημάτων, πολιτικής εξουσίας-ηγεσίας, κλπ) είναι ευστοχά σε σχέση με την εξουσία στην πλατύτερη έννοια.
    hamenos
    07.03.2006, 12:05
    όχι δεν τον αλλάζει γιατί αυτός που κυνηγά την εξουσία έχει πρόβλημα πριν την αποκτήσει...... Δυστύχως!
    Heavenly
    07.03.2006, 15:58
    Quote:

    Το μέλος hamenos στις 07-03-2006 στις 12:05 έγραψε:

    όχι δεν τον αλλάζει γιατί αυτός που κυνηγά την εξουσία έχει πρόβλημα πριν την αποκτήσει...... Δυστύχως!




    Θα συμφωνήσω.....,και θα διαφωνήσω.
    Όντως κάποιος που κάνει κατάχρηση εξουσίας σημαίνει ότι το μικρόβιο προυπήρχε. Απλά κρύβεται αυτή η πλευρά όταν δεν υπάρχει δύναμη.
    Παρόλα αυτά κάποιοι αλλάζουν όταν έχουν έξουσία στα χέρια τους ίσως γιατί δεν είναι ακόμα έτοιμοι για κάτι τέτοιο, άλλοι δεν είναι ποτέ έτοιμοι.
    Είναι και αυτός ένας τρόπος για να πάρεις μια ιδέα με τι ανθρώπους έχεις να κάνεις.
    thank
    07.03.2006, 23:05
    Νίκο πολύ εύστοχο θεματάκι ...

    Κι εγώ συμφωνώ με heavenly (και άλλους) πως δεν ειναι όλοι πάντα έτοιμοι για κάτι τέτοιο. Αλλα, τελικά μήπως η ίδια η εξουσία σημαίνει "αλλαγή συμπεριφοράς" και στάσης ζωής ? Αναγκαστικά βλέπεις τα πράγματα από άλλη οπτική γωνία. Και θέλει δύναμη και πολλές θυσίες για να διατηρηθούν οι αξίες και οι αρχές που ο ίδιος ο ανθρωπος είχε όταν βρισκόταν εκτός. Για να μη πω πως, αν τις διατηρήσει, ισως μείνει "εκτός παιχνιδιου".

    Δεν αναφέρομαι στα ακραία παραδείγματα αυτού που λέμε "κατάχρηση εξουσίας" όπου βγαίνουν όλα τα κόμπλεξ και τα απωθημένα. Αναφέρομαι σε μιά αίσθηση πως, πολλές φορές, αυτό που λέμε "κατάχρηση" δεν ειναι παρά μία εκδοχή της ίδιας της εξουσίας. Από την άλλη, έχω παραδείγματα που πραγματικά διατηρούνται κάποιες πιο ανθρώπινες εκδοχές στην άρκηση εξουσίας, από τις πιο απλές (πχ η προσωπικη αναφορά της Στέλλας) έως τις πιο πολύπλοκες δομές.

    Απάντηση στο ερώτημα του Νίκου (ή μαλλον μία απο τις απαντήσεις).. "Δώστου εξουσία και περίμενε να δεις τις αλλαγές του ..."
    uNick
    08.03.2006, 21:45
    Γιατί είναι τόσο δύσκολο να διαφωνήσω μαζί σου ρε Θάνο?

    Με καλύπτει η τοποθέτησή σου, και θα συμφωνήσω απολύτως στην φράση:
    "θέλει δύναμη και πολλές θυσίες για να διατηρηθούν οι αξίες και οι αρχές που ο ίδιος ο ανθρωπος είχε όταν βρισκόταν εκτός",
    προσθέτοντας την λέξη που μάλλον έψαχνες...

    Ακεραιότητα. Είναι πολύ δύσκολο να διατηρήσει κανείς την ακεραιότητα του χαρακτήρα του και να μην γλυκαθεί από το μέλι της δύναμης, και να μην ενδώσει στον πειρασμό...

    Είπες επίσης:
    "Δώστου εξουσία και περίμενε να δεις τις αλλαγές του ..."
    Υποθέτω ότι τις αλλαγές τις θεωρείς μάλλον δεδομένες για πολύ κόσμο... Από τη μεριά μου - αν και δεν διαφωνώ - θέλω να ελπίζω ότι δεν είναι λίγοι αυτοί που θα μπορούσαν να διαψεύσουν αυτή σου την φράση...

    Cheers
    thanasis1987
    08.03.2006, 22:10
    Quote:

    Το μέλος hamenos στις 07-03-2006 στις 12:05 έγραψε:

    όχι δεν τον αλλάζει γιατί αυτός που κυνηγά την εξουσία έχει πρόβλημα πριν την αποκτήσει...... Δυστύχως!





    Πρωτα απ'ολα το topic αναφερεται σε αυτους που θα διναμε την εξουσια και οχι σε αυτους που την κυνηγουν. Δευτερον γιατι αυτος που κυνηγαει την εξουσια να εχει προβλημα?Και φυσικα λεγοντας εξουσια δινω την εννοια της ηγεσιας οπως προαναφερθηκε. Πιστευω πως ειναι -αν οχι ακριβως τοτε σχεδον- το ιδιο με αυτον που κυνηγαει τα ονειρα του. Ποιο ειναι δηλαδη το προβλημα του? Το οτι θελει να βρισκεται σε μια θεση απο οπου να μπορει διοικει? Τι το κακο υπαρχει σε αυτο? Φυσικα τα λεω ολα αυτα γιατι ειμαι (συμφωνα με τα προηγουμενα) προβληματικος!!!

    Anthos
    09.03.2006, 11:09
    Βάση αυτού του θέματος σας προτείνω την ταινία "Das Experiment" για όσους δεν την έχουν δει...Βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα ανκαι όταν το έψαξα περισσότερο δεν ήταν στο μέγεθος της πραγματικότητας αλλά πολύ ωραία...
    ph
    09.03.2006, 12:41

    Δεν αλλάζει πάντα, αυτός που δεν είχε εξουσία και απέκτησε, απλώς η εξουσία μπορεί να απελευθερώνει δυνάμεις που καταπίεζε. Συνήθως βέβαια η εξουσία είναι κακό πράμα και κολάζει και άγιο. Ευτυχώς οι κυνηγοί της εξουσίας είναι πολλοί, βολεύει ο ένας τον άλλο, φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη κι έτσι δεν μας προκύπτουν πολλοί παντοκράτορες. Η ψυχή του Χίτλερ όμως στοιχειώνει πολλά συναθρωπάρια, σε μικρές ή μεγάλες θέσεις. ΚΑΤΩ Η ΕΞΟΥΣΙΑ. ΚΑΤΩ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΚΑΤΩ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ, Ο ΣΤΡΑΤΟΣ, ΟΙ ΔΙΚΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ. (είναι να μην πάρω φόρα). ΚΑΤΩ ΡΕ!
    Heavenly
    09.03.2006, 19:14
    Quote:

    Το μέλος thanasis1987 στις 08-03-2006 στις 22:10 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος hamenos στις 07-03-2006 στις 12:05 έγραψε:
    [i]
    όχι δεν τον αλλάζει γιατί αυτός που κυνηγά την εξουσία έχει πρόβλημα πριν την αποκτήσει...... Δυστύχως!





    Πρωτα απ'ολα το topic αναφερεται σε αυτους που θα διναμε την εξουσια και οχι σε αυτους που την κυνηγουν. Δευτερον γιατι αυτος που κυνηγαει την εξουσια να εχει προβλημα?Και φυσικα λεγοντας εξουσια δινω την εννοια της ηγεσιας οπως προαναφερθηκε. Πιστευω πως ειναι -αν οχι ακριβως τοτε σχεδον- το ιδιο με αυτον που κυνηγαει τα ονειρα του. Ποιο ειναι δηλαδη το προβλημα του? Το οτι θελει να βρισκεται σε μια θεση απο οπου να μπορει διοικει? Τι το κακο υπαρχει σε αυτο? Φυσικα τα λεω ολα αυτα γιατι ειμαι (συμφωνα με τα προηγουμενα) προβληματικος!!!


    [/I]


    Καταρχήν το topic αναφέρεται σε αυτούς που θα δίναμε εξουσία -> και από κεί και πέρα συζητάμε τα πιθανά αποτελέσματα,πράγμα που δεν αποκλείει να έχουμε επιλέξει οι ίδιοι λάθος άτομο να μας διοικεί.
    Δεύτερον δεν είπε κανείς ότι είναι κακό το να θέλει κάποιος να διοικεί, και ούτε είπε κανείς ότι είναι προβληματικός. Σχολιάσαμε το τι μπορεί να συμβεί σε έναν άνθρωπο όταν αποκτήσει τέτοια δύναμη στα χέρια του, και ότι χρειάζεται πολύ προσπάθεια για να μείνει κάποιος ακέραιος κυρίος από τον ίδιο του τον εαυτό.

    Feggarenia261
    27.06.2006, 22:36
    ΑΑΑ! Πανευκολο!! Στον Μικρό πρίγκιπα! Του antoine de saint exupery!!!
    StavmanR
    28.05.2008, 11:47

    Η άποψή μου είναι λίγο ανατρεπτική...{#emotions_dlg.yes}

    Για να δώσω σε κάποιον εξουσία σημαίνει ότι έχω εξουσία. Αυτομάτως όλη η πρόταση στρέφεται "εναντίον μου" ώς εξής:

    "Δώσε σε κάποιον εξουσία για να δεις ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ...", μιας και η επιλογή του φορέα εξουσίας είναι καταλυτική για την παραπέρα εξέλιξη της ίδιας της εξουσίας.Wink

     

    Αυτή η άποψη έχει βέβαια κακές επεκτάσεις στον ψυχισμό μου ως σύγχρονος Έλληνας που συμμετέχει σε δημοκρατικές διαδικασίες, οπότε και την αφήνω στην άκρη, και απλά κρατώ τον πηχιαίο τίτλο του τόπικ ως βολικό...{#emotions_dlg.whistling}


    Liza32
    28.05.2008, 12:53

    Εφόσον ο άνθρωπος έχει πάρει τις καλύτερες βάσεις απο το οικογενειακό του περιβάλλον, πιστεύω ότι δεν θα αλλάξει όταν αποκτήσει εξουσία. Όταν ξέρει πως να ισορροπήσει λογική + συναίσθημα, η επιτυχία είναι δεδομένη. Στον εαυτό του θα χαρίσει το δικαίωμα σεβασμού των άλλων ως προς το πρόσωπο του, ενώ οι υπόλοιποι, θα έχουν τη χαρά να μοιραστούν μαζί του όλα τα καλά του χαρακτήρα του, αλλά και να μάθουν απο εκείνον και τη στάση του απέναντι στα προβλήματα της ζωής, πως να αντιμετωπίζουν κάθε εμπόδιο στο δρόμο τους. Ο καλός άνθρωπος αλλά και ο καλός <ηγέτης>, πρέπει να ξέρει πως να χειρίζεται τα συναισθήματα των άλλων, αλλά και τις κατραπακιές της ζωής. Αλλά αυτό δεν μαθαίνεται σε μια στιγμή, αλλά μετά απο χρόνια, και μέσα σε ενα σωστό οικογενειακό περιβάλλον. Ο άνθρωπος που θέλει πραγματικά το καλό του συνόλου, και όχι μόνο το δικό του, θα προσπαθεί μέρα με τη μέρα να γίνεται καλύτερος, και να προσφέρει στους άλλους, την ευκαιρία να μάθουν τον εαυτό τους και τις δυνατότητες τους, αλλά και να τους βοηθά να βελτιώσουν κάποια σημεία του χαρακτήρα τους, όχι μόνο για εκείνους, αλλά και για το καλό του όλου συνόλου.Ξέφυγα λίγο απο το θέμα, αλλά η ουσία είναι μία. Ο καλός άνθρωπος, δεν θα αλλάξει.


    kamelia8
    28.05.2008, 13:34

    Διάβασα κάπου:

    "Ακόμα και τους πιο αγαθούς άντρες, τα ελαττώματά τους, τους διαφθείρουν ακόμα περισσότερο, όταν γίνονται  κυβερνήτες"

    Αριστοτέλης

     

    Και συμφωνώ. Κατά κανόνα, οι περισσότεροι που παίρνουν εξουσία, αλλάζουν. Χωρίς αυτό να ισχύει για όλους.

    Πιστεύω όμως ότι η εξουσία είναι πολύ μεγάλος κίνδυνος για κάποιον, όπως και τα πολλά χρήματα.


    musicathy
    28.08.2008, 16:09

    Αλλάζει σίγουρα ο άνθρωπος αν του δώσεις εξουσία.

    Οι αρχαίοι Έλληνες έτσι έλεγαν έτσι λέω κι εγώ που τους μελετώ