ελληνική μουσική
    1032 online   ·  210.856 μέλη

    2ος Διαγωνισμός Ποίησης & Στιχουργικής MusicHeaven

    jorge
    29.05.2006, 17:21
    Επίσης κάποιο άλλο στοιχείο για την διαδικασία ανάδειξης των νικητών:

    Η επιτροπή ΔΕΝ βλέπει ονοματεπώνυμα. Βλέπει μόνο το ποίημα/στιχούργημα και τον τίτλο του. Δεν υπάρχει λοιπόν πιθανότητα να επηρεαστεί κάποιος ούτε στο ελάχιστο από παράγοντες πέρα από το ποίημα αυτό καθαυτό.

    Προσωπικά πολύ θα ήθελα κάτι τέτοιο να γινόταν σε όλους τους διαγωνισμούς στους οποίους συμμετέχουμε...
    theotita
    29.05.2006, 22:19
    Να πω την αλήθεια, δεν ξέρω γιατί καθόμαστε και ασχολούμαστε με κάποιο άτομο που δεν εμφανίζει ούτε ένα όνομα στο προφίλ του (έστω και ψευδόνυμο, αν ντρέπεαι). Είναι πολύ εύκολα να κρίνουμε τους άλλους πίσω από την ανονυμία.

    Εγώ όταν αξιολογώ ένα ποιήμα και το σχολιάζω το κάνω με γνώμονα το πόσο με άγγιξε, το πόσο τα βιώματα συμπίπτουν με τα δικά μου και αν μ'αρεσει το στυλ του κλπ κλπ. Άλλωστε για μένα η ποίηση είναι κάτι υποκειμενικό. Επικοινωνείς βιώματα, συναισθήματα, ιδέες. Και πάντα υπάρχουν κάποιοι που ταυτίζονται και κάποιοι που διαφωνούν. Έχω ήδη στείλει ποιήμα για δημοσίευση, για να επικοινωνήσω ένα μέρος του εαυτού μου. Το βρήσκω λογικό να μην αρέσει σε κάποιους, ίσως και σε όλους, αλλά τότε που το έγραψα (και μιλάω για 10 περίπου χρόνια πριν) έτσι αισθανόμουν...Κι αυτό δε θα αλλάξει με κανένα σχόλιο...

    Συγνώμη αν βγήκα απ' το θέμα...


    Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theotita στις 29-05-2006 22:21 ]
    kapardelieftichia
    30.05.2006, 12:23
    Η ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ Ο ΣΤΙΧΟΣ ειναι η εσωτερικη δυναμη των εκλεκτων συναισθηματων μας η εκφραση της ζωης μας της κουλτουρας μας των γνωσεων μας και του επιπεδου μας. Ποιος μπορει να τα δρασκελισει αυτα με την τιμη του χρηματος και των εκαστοτε συμφεροντων σε πλαισια φιαχτα. Ηαληθεια παει μπροστα το ιδιο και το ταλεντο .Δεν κρυβονται δεν αλλοιωνονται απλα ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Καλη επιτυχια σε ολους που γραφουν με τα κομματια ΤΗς ΨΥΧΗς ΤΟΥς ΑΠΛΑ ΑΛΗΘΙΝΑ
    harullis
    08.06.2006, 13:07
    ontws! einai kati to opoio ais8anese! se kapoia fasi i se faseis tis zwi s!
    einai pragmata pou se kanoun na ponas/klaies/gelas/xerese k na 8es na to katagra4eis me kapoio tropo! me kapoio DIKO SOU tropo eite pezo/stoixo/poihma kai na apodwseis to ais8ima sou ekei! Kai na min miliseis otan dei3eis pezo/stoixo/poihma sou o allos katalabenei ti an8rwpos eisai!!!!!!!!
    sygnwmi an fanika atopos apla ais8an8ika tin anagki na ferw 8esi sto 8ema :)
    kapardelieftichia
    16.06.2006, 11:14
    Αγαπητε Χαρουλη σε ευχαριστω για την απαντηση σου .ΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΕΘΙΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΧ Ι ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ ΜΑς........Ειναι η εκφραση συναισθηματων που τις περισσοτερες φορες γινονται θυσια για τις κοινωνικες δεσμευσεις και θηκες μουμιων που μπαινεις για να ικανοποιησης καποιους αλλους .Αρνουμαι σε ολη την ζωη μου να κανω κυκλους γυρω απο τον εαυτο μου....και στην χειροτερη περιπτωση να κυνηγω τον εαυτο μου .ΖΗΤΩ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΓΡΑΠΤΩΝ ΜΑς ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΜΑς .Καλη επιτυχια στον διαγωνισμο
    harullis
    16.06.2006, 23:38
    swstos!!
    egw to mono pou katalaba ap' ola einai:
    1on grafeis gia na 3espaseis k na dwseis kati kalo se oli tin mavrilla s (oso afora emena)
    2on ap' ekei otan to 3anadiabaseis niw8eis, katalabeneis ta la8oi sou!
    3on mes' ap' avta ginesai pio dynatos kai epanerxese panw se afta pou eginan!
    4on otan dn mporeis na ekfrasteis les "na oi stixoi m / to biblio m / afta pou ezisa"
    tzoy
    18.06.2006, 16:57
    υπάρχει κανένα νέο από πλευράς αποτελεσμάτων του Διαγωνισμού παιδιά? τι γίνεται????
    jorge
    19.06.2006, 15:23
    Τέλος Ιουνίου, δηλαδή σε λίγες ημέρες θα έχουμε τα αποτελέσματα. Επίσης ειναι πολύ πιθανό στις 8 Ιουλίου να διοργανωθεί βραδιά απονομής, απαγγελίας ποιημάτων και μουσικό happening (σαν μικρό live) από μέλη του MusicHeaven. Στη μουσική σκηνή 5/4 βέβαια...

    Επειδή όμως τα περί βραδιάς απονομής δεν ξέρω κατα πόσον είναι οριστικά (Ορφέα;), ας κάνουμε λίγη υπομονή.
    Orfeus
    19.06.2006, 15:32
    Ναι είναι οριστικό. Ετοιμαζόμαστε....

    Θα υπάρξει ανακοίνωση εντός των ημερών!!!


    harullis
    21.06.2006, 17:23
    xexexe :p ante na doume :) elpizw ola na pan kala :p
    na doume ti kaname poso sas aggi3ame
    Nafpaktos___
    21.06.2006, 20:35
    Το μέλος harullis στις 21-06-2006 στις 17:23 έγραψε...
    Παράθεση:

    xexexe :p ante na doume :) elpizw ola na pan kala :p
    na doume ti kaname poso sas aggi3ame


    harullis
    23.06.2006, 14:15
    kapoios symfwnei mazi m :p
    tzoy
    23.06.2006, 14:17
    ¨ολοι όσοι συμμετείχαμε συμφωνούμε μαζί σου!
    harullis
    23.06.2006, 20:29
    thnxs :) na se kala @tzoy
    toulaxiston ta poihmata m exoun kapoia apixisi! :)
    jorge
    26.06.2006, 02:45
    Το topic συνεχίζεται στο topic της Απονομής των Βραβείων ΕΔΩ.

    Για όσους ανυπομονούν για τα αποτελέσματα: Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν στην εκδήλωση που θα γίνει για αυτό το σκοπό (βλ. το παραπάνω link). Στο site θα ανακοινωθούν ΜΕΤΑ την εκδήλωση.

    Σας περιμένουμε για μια όμορφη βραδιά, με ποίηση, μουσική και την ανακοίνωση των νικητών.

    Περισσότερα ΕΔΩ