ελληνική μουσική
    973 online   ·  210.856 μέλη

    Ποιοι μπορουν να εχουν τον τιτλο του Τραγουδιστη?

    eleana
    15.04.2006, 19:04
    Με αφορμη μια συζητηση και διαφωνια που ειχα, θελω να σας θεσω καποια ερωτηματα….ΜΑλλον είναι καποια πραγματα που δεν τα πολύ καταλαβαινω. Το μυαλο μου μαλλον θα είναι περιορισμενο και η μουσικη αισθητικη μου επισης.…Βοηθηστε με σας παρακαλω να οριοθετήσω το προφιλ του πραγματικου τραγουδιστη.
    Λοιπον….Τον τελευταιο καιρο (λογο των επαγγελματικων συναναστροφων ενός φιλου) ειχα την ευκαιρια να γνωρισω προσωπικα και να παρατηρησω από κοντα την συμπεριφορα καποιων τραγουδιστων (αλλα και μουσικων), του τυπου εκεινου που παιζει και διασκεδαζει τον κοσμο σε διαφορες μουσικες σκηνες εντεχνης και ρεμπετο- λαικο ροκ βασης.
    Διαπιστωσα λοιπον πως πολλοι είναι τελικα αυτοι που τραγουδουν. Καποιοι καλα, αλλοι λιγοτερο καλα. Άλλοι με κινηση και αλλοι χωρις….Αλλοι με εκφραση παθιασμενη και αλλοι όχι. Αλλοι με τεχνικη και αλλοι χωρις τεχνικη. Από τη συντομη επικοινωνια και το βιογραφικο των τραγουδιστων αυτων διαπιστωσα με μεγαλη λυπη ότι οι περισοτεροι ΔΕΝ είναι τραγουδιστες αλλα χρησσιμοποιουν το τραγουδι απλως για να καλυψουν καποιες αναγκες αυτοπροβολης.(λυπηρο δεν είναι?)
    Ο Πραγματικος τραγουδιστής για εμενα:
    1) Δεν είναι αυτος που ξαφνικα ξυπνησε ένα πρωι, ετυχε να βρει μια «χωμένη» μπαντα, ξεκινησε να τραγουδαει και από τοτε αποκαλει τον ευατο του μουσικο. Για εμενα οφείλει να αντιμετωπιζει τη μουσική με δεος και σεβασμο..οχι με την επαρση του «μου εκατσε και το αρπαξα»
    2) Είναι αδιανόητο να μεταπηδά από το ένα μουσικο ειδος στο άλλο μονο και μονο επειδη του προσφεραν μερικα ευρώ παραπανω, ή μια μουσικη σκηνη ετσι…για να τραγουδαει,. Χρειαζεται να εχει συνειδητη μουσικη ταυτοτητα .
    3)Οφειλει να φροντιζει τις μουσικες γνωσεις και την τεχνικη του (με ειδικα μαθηματα και μελετη) και να εξελίσσεται όπως κανουν και οι υπόλοιποι μουσικοι. Ο καλος κιθαριστας μελεταει…βραζει πανω στη κιθαρα του….Καιγεται να μαθει να σολαρει καλυτερα . Γιατι όχι ο τραγουδιστης?
    4) Ο τραγουδιστης με την έννοια του πραγματικου μουσικου/ καλλιτεχνη…οφειλει να βιωνει κάθε τραγουδι…σα να περιγραφει μια προσωπική του ιστορια…Ερμηνεια δεν είναι ο χορός το χτυπημα και το κουνημα. Ο πραγματικος τραγουδιστης είναι μετρημενος στις κινησεις του και εκφραζεται κυριως με τη φωνη. Σε ελαχιστες περιπτωσεις χρησιμοποιει με υπερβολη το σωμα του και αυτό μονο για να υποστηριξει περισσοτερο το μηνυμα του τραγουδιου.Σε καμιά περίπτωση Δεν επιτρεπεται να κανει συνεχεια ολες εκεινες τις υπερβολικες μπουζουκο κινησεις….Ειναι γραφικες ψευτικες και γελοιες.

    Τι θεση εχετε σε όλα αυτα; Ακουγομαι υπερβολικη? Δεν καταργω τον ρολο της μουσικης ως μεσω διασκεδασης. Ουτε μου αρεσουν αποκλειστικά τα βαρια ειδη μουσικης. Μου αρεσει να διασκεδαζω με αυτό που λεμε «ελαφρια» μουσικη. Αλλα πρεπει να ονομαζουμε τα πραγματα με το ονομα τους. Και η παραπανω κατηγορια δεν μπορει να ονομαστουν «Τραγουδιστες ουτε μουσικοι» Θα χρησιμοποιουσα εκεινη την συμπαθητικη λεξουλα του «Διασκεδαστή» Συμφωνειτε?

    delldal
    15.04.2006, 21:46
    Quote:

    Το μέλος eleana στις 15-04-2006 στις 19:04 έγραψε:

    Με αφορμη μια συζητηση και διαφωνια που ειχα, θελω να σας θεσω καποια ερωτηματα….ΜΑλλον είναι καποια πραγματα που δεν τα πολύ καταλαβαινω. Το μυαλο μου μαλλον θα είναι περιορισμενο και η μουσικη αισθητικη μου επισης.…Βοηθηστε με σας παρακαλω να οριοθετήσω το προφιλ του πραγματικου τραγουδιστη.
    Λοιπον….Τον τελευταιο καιρο (λογο των επαγγελματικων συναναστροφων ενός φιλου) ειχα την ευκαιρια να γνωρισω προσωπικα και να παρατηρησω από κοντα την συμπεριφορα καποιων τραγουδιστων (αλλα και μουσικων), του τυπου εκεινου που παιζει και διασκεδαζει τον κοσμο σε διαφορες μουσικες σκηνες εντεχνης και ρεμπετο- λαικο ροκ βασης.
    Διαπιστωσα λοιπον πως πολλοι είναι τελικα αυτοι που τραγουδουν. Καποιοι καλα, αλλοι λιγοτερο καλα. Άλλοι με κινηση και αλλοι χωρις….Αλλοι με εκφραση παθιασμενη και αλλοι όχι. Αλλοι με τεχνικη και αλλοι χωρις τεχνικη. Από τη συντομη επικοινωνια και το βιογραφικο των τραγουδιστων αυτων διαπιστωσα με μεγαλη λυπη ότι οι περισοτεροι ΔΕΝ είναι τραγουδιστες αλλα χρησσιμοποιουν το τραγουδι απλως για να καλυψουν καποιες αναγκες αυτοπροβολης.(λυπηρο δεν είναι?)
    Ο Πραγματικος τραγουδιστής για εμενα:
    1) Δεν είναι αυτος που ξαφνικα ξυπνησε ένα πρωι, ετυχε να βρει μια «χωμένη» μπαντα, ξεκινησε να τραγουδαει και από τοτε αποκαλει τον ευατο του μουσικο. Για εμενα οφείλει να αντιμετωπιζει τη μουσική με δεος και σεβασμο..οχι με την επαρση του «μου εκατσε και το αρπαξα»
    2) Είναι αδιανόητο να μεταπηδά από το ένα μουσικο ειδος στο άλλο μονο και μονο επειδη του προσφεραν μερικα ευρώ παραπανω, ή μια μουσικη σκηνη ετσι…για να τραγουδαει,. Χρειαζεται να εχει συνειδητη μουσικη ταυτοτητα .
    3)Οφειλει να φροντιζει τις μουσικες γνωσεις και την τεχνικη του (με ειδικα μαθηματα και μελετη) και να εξελίσσεται όπως κανουν και οι υπόλοιποι μουσικοι. Ο καλος κιθαριστας μελεταει…βραζει πανω στη κιθαρα του….Καιγεται να μαθει να σολαρει καλυτερα . Γιατι όχι ο τραγουδιστης?
    4) Ο τραγουδιστης με την έννοια του πραγματικου μουσικου/ καλλιτεχνη…οφειλει να βιωνει κάθε τραγουδι…σα να περιγραφει μια προσωπική του ιστορια…Ερμηνεια δεν είναι ο χορός το χτυπημα και το κουνημα. Ο πραγματικος τραγουδιστης είναι μετρημενος στις κινησεις του και εκφραζεται κυριως με τη φωνη. Σε ελαχιστες περιπτωσεις χρησιμοποιει με υπερβολη το σωμα του και αυτό μονο για να υποστηριξει περισσοτερο το μηνυμα του τραγουδιου.Σε καμιά περίπτωση Δεν επιτρεπεται να κανει συνεχεια ολες εκεινες τις υπερβολικες μπουζουκο κινησεις….Ειναι γραφικες ψευτικες και γελοιες.

    Τι θεση εχετε σε όλα αυτα; Ακουγομαι υπερβολικη? Δεν καταργω τον ρολο της μουσικης ως μεσω διασκεδασης. Ουτε μου αρεσουν αποκλειστικά τα βαρια ειδη μουσικης. Μου αρεσει να διασκεδαζω με αυτό που λεμε «ελαφρια» μουσικη. Αλλα πρεπει να ονομαζουμε τα πραγματα με το ονομα τους. Και η παραπανω κατηγορια δεν μπορει να ονομαστουν «Τραγουδιστες ουτε μουσικοι» Θα χρησιμοποιουσα εκεινη την συμπαθητικη λεξουλα του «Διασκεδαστή» Συμφωνειτε?





    mporeis na mou peis ta poio agapimena sou tragoudia?
    kitharovios.delldal
    composer
    15.04.2006, 22:44
    Quote:

    Το μέλος eleana στις 15-04-2006 στις 19:04 έγραψε:

    Ο Πραγματικος τραγουδιστής για εμενα:
    1) Δεν είναι αυτος που ξαφνικα ξυπνησε ένα πρωι, ετυχε να βρει μια «χωμένη» μπαντα, ξεκινησε να τραγουδαει και από τοτε αποκαλει τον ευατο του μουσικο. Για εμενα οφείλει να αντιμετωπιζει τη μουσική με δεος και σεβασμο..οχι με την επαρση του «μου εκατσε και το αρπαξα»
    2) Είναι αδιανόητο να μεταπηδά από το ένα μουσικο ειδος στο άλλο μονο και μονο επειδη του προσφεραν μερικα ευρώ παραπανω, ή μια μουσικη σκηνη ετσι…για να τραγουδαει,. Χρειαζεται να εχει συνειδητη μουσικη ταυτοτητα .
    3)Οφειλει να φροντιζει τις μουσικες γνωσεις και την τεχνικη του (με ειδικα μαθηματα και μελετη) και να εξελίσσεται όπως κανουν και οι υπόλοιποι μουσικοι. Ο καλος κιθαριστας μελεταει…βραζει πανω στη κιθαρα του….Καιγεται να μαθει να σολαρει καλυτερα . Γιατι όχι ο τραγουδιστης?
    4) Ο τραγουδιστης με την έννοια του πραγματικου μουσικου/ καλλιτεχνη…οφειλει να βιωνει κάθε τραγουδι…σα να περιγραφει μια προσωπική του ιστορια…Ερμηνεια δεν είναι ο χορός το χτυπημα και το κουνημα. Ο πραγματικος τραγουδιστης είναι μετρημενος στις κινησεις του και εκφραζεται κυριως με τη φωνη. Σε ελαχιστες περιπτωσεις χρησιμοποιει με υπερβολη το σωμα του και αυτό μονο για να υποστηριξει περισσοτερο το μηνυμα του τραγουδιου.Σε καμιά περίπτωση Δεν επιτρεπεται να κανει συνεχεια ολες εκεινες τις υπερβολικες μπουζουκο κινησεις….Ειναι γραφικες ψευτικες και γελοιες.








    Κατ αρχήν Ελεάνα πολύ έυλογος ο προβληματισμός σου και σε αυτά που παραθέτεις εγώ συμφωνώ.Εγώ εδώ και πολύ καιρό πιστεύω το εξής :
    Yπάρχουν 2 είδη ατόμων που ασχολούντε με το τραγούδι α)Τραγουδιστές , στους οποίους κατατάσω ΟΛΟΥΣ εκείνους που αναφέρεις περί διασκέδαση, τυχοδιώκτη κλπ κλπ. και β) Ερμηνευτές, είναι εκείνοι που βάζεις στο 3, 4 και οι οποίοι είναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ και ειδικά αν μιλάμε για τον Ελλαδικό χώρο μετρημένοι στα δάκτυλα.



    Morrows drums.........κολοκύθια τούμπανα!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : composer στις 16-04-2006 14:11 ]
    rouli726
    16.04.2006, 13:41
    Eleana mou etsi opos ta les sumfono apoluta..de mas eipes omos ti diafonia pou eixes oste na katalavoume tin antitheti apopsi..
    Epipleon sumfono me to melos pou apantise akrivos prin apo mena..De me aforoun oi tragoudistes,alla oi ermineutes!
    eleana
    16.04.2006, 14:03
    Η διαφωνια μου ηταν για το ποιος απο ολους αυτους ειναι πραγματικος τραγουδιστης. Αυτοι δηλ ολοι που τραγουδουν στις διαφορες μουσικες σκηνες ειναι πραγματικοι τραγουδιστες ; ή χρειαζεται κατι αλλο;(τιε θεσεις μου τις παραθετω παραλληλα)
    Jimy
    17.04.2006, 20:56
    Θα ήταν πιο ξεκάθαρη η ερώτηση και ίσως πιο συγκεκριμένη αν ήταν η εξής :

    Ποιοί θα'πρεπε να έχουν τον τίτλο του τραγουδιστή

    και οχι ποιοί μπορούν γιατί κάτω απο κάπιοες συνθήκες θεωρητικά..όλοι οι άνθρωποι αν μπορούσαν να πληρούν τις προυποθέσεις που θέτεις και μάλιστα θέτεις και τις θέσεις σου παράλληλα,θα μπορούσαν να γίνουν τραγουδιστές


    mpatzinick
    18.04.2006, 00:05
    για μένα τραγουδιστης είναι όποιος τραγουδάει ωραία και γουστάρει αυτό που κάνει , και το δείχνει σε αυτούς που τον ακούν...από κει και πέρα ενώ τραγουδιστές υπάρχουν πολλοί , καλλιτέχνες-τραγουδιστές είναι ελάχιστοι στον ελλαδικό χώρο.γιατί μην συγχέουμε τους δύο όρους , άλλο να σαι καλλιτέχνης(είτε τραγουδιστής είτε ό,τι άλλο) και άλλος τραγουδιστής....
    faltsoo
    18.04.2006, 11:05
    τραγουδιστης ειναι ο ORFEUS . _

    o μονος που συγκεντρωνει ολες τις παραπανω προδιαγραφες...
    καει λιγο (ρακομελο)
    και εχει και πενταετη εγγυηση.



    Nikkis67
    18.04.2006, 11:23
    με δυο λογια για μενα....

    τραγουδιστης ειναι αυτος που υπηρετει το τραγουδι
    τραγουδιστης ΔΕΝ ειναι αυτος που το τραγουδι τον υπηρετει...
    XeniaRodo
    30.09.2006, 12:02
    Eγώ τους χωρίζω σε τραγουδιστές και εκτελεστές.
    uNick
    30.09.2006, 12:41
    Προσωπικά θεωρώ τραγουδιστή όποιον μπορεί να μου περάσει την "άποψή" του για το τραγούδι που ερμηνεύει... Άλλοι το κάνουν με τη φωνή τους, άλλοι με το συναίσθημα που βγάζουν προς τα έξω, άλλοι με την κίνησή τους, κλπ.

    Δεν μπαίνω στη διαδικασία να εξετάσω την ιδεολογία και την μουσική ταυτότητα του κάθε τραγουδιστή, απλά γιατί πάρα πολλές φορές ένας τραγουδιστής δεν τραγουδά αυτά που θέλει ή του αρέσουν αλλά αυτά που "πρέπει" (το βάζω σε εισαγωγικά, γιατί υπάρχουν πολλές διαφορετικές "πηγές" αυτού του "πρέπει")...

    Για παράδειγμα, γνωστό μέλος του mh τραγουδά σε μεγάλες πίστες, ενώ το στυλ του και η "ταυτότητά" του είναι έντεχνο και ροκ. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι τραγουδιστής. Ό,τι κι αν έχω ακούσει από το εν λόγω μέλος με έχει αγγίξει, κυρίως γιατί βάζει συναίσθημα (το προσωπικό του ύφος) αλλά και γιατί φωνητικά είναι άριστος.

    Πιστεύω πως δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι στις "ταμπέλες"... Πάντα υπάρχει και το αντίθετο άκρο, αλλά και πολλά άλλα κάπου στη μέση...

    faltsoo
    30.09.2006, 12:56
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 30-09-2006 στις 12:02 έγραψε...

    Eγώ τους χωρίζω σε τραγουδιστές και εκτελεστές.




    στους εκτελεστες σιγουρα στην κορυφη ειναι
    ο Καρλος "τσακαλι"




    Orfeus
    30.09.2006, 13:34
    Παράθεση:

    Το μέλος faltsoo στις 30-09-2006 στις 12:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 30-09-2006 στις 12:02 έγραψε...

    Eγώ τους χωρίζω σε τραγουδιστές και εκτελεστές.




    στους εκτελεστες σιγουρα στην κορυφη ειναι
    ο Καρλος "τσακαλι"







    Πολύ σπουδαίος αυτός ναι.
    Έχει μια φωνή...........καραμπινάτη!!!!!


    megaloserwtikos
    30.09.2006, 13:40
    Τραγουδιστές είναι αυτοί που τραγουδούν και έχουν και κάποιο κοινό (λίγο ή πολύ)που τους ακούει.
    Τραγουδιστές γίνονται όσοι έχουν ''μπάρμπα στην Κορώνη''.


    Οσοι έχουν απορία τι να είναι η Κορώνη, ειδικά τα νέα παιδιά, να τους εξηγήσω, πως πρόκειται για περιοχή στο Νομό Μεσσηνίας... αλλά είναι ανεξερεύνητο πόσες ''Κορώνες'' υπάρχουν στην Ελλάδα. Από τα μισά του αιώνα που πέρασε πιθανολογείται πως η περιοχή απαντάται σε διάφορα μέρη της Ελλάδος, ακόμα και στο Κολωνάκι, λένε!
    antreas_dr
    30.09.2006, 13:47
    Θα σας πω κάτι που μας είχε πει Ελένη Βιτάλη τον περασμένο χειμώνα στα καμαρίνια του Vox και νομίζω οτι τα λέει όλα...

    "Mε όλα αυτά που βλέπω και ακούω γύρω μου το τελευταίο καιρό ντρέπομαι να λέω ότι είμαι τραγουδίστρια...."