ελληνική μουσική
    342 online   ·  210.886 μέλη

    Φιλική Λίστα στο MusicHeaven

    vouliakis
    13.05.2006, 23:34
    Quote:

    Το μέλος dimko στις 13-05-2006 στις 23:24 έγραψε:

    Παιδιά, ούτε κι εγώ θα βάλω φίλους. Πιστεύω ότι όσους νοιώθω φίλους μου εδώ μέσα το έχουν καταλάβει ήδη. Θέλω να ευχαριστήσω το μοναδικό μέλος που με έβαλε φίλο του, (όχι δεν είναι ο antonLOrd ) , αν και του παρείχα μόλις την ελάχιστη βοήθεια που μπορούσα!

    Α! και να μη ξεχάσω να δηλώσω ότι είμαι βαμμένος φαν δύο εκ των συντονιστών του φορουμ... Εντάξει Orfeus και vouliakis ; (Που είναι το emoticon με τη γλώσσα στο πάτωμα; )





    Χαχαχα!!! Άντε γειά μας (η γλώσσα είναι ...off topic)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 13-05-2006 23:36 ]
    revekka
    14.05.2006, 12:46
    Εγώ θα βάλω φίλους κάποια άτομα που νιώθω ότι γνωρίζω λίγο καλύτερα απο τα άλλα ή κάποια άτομα που εκτιμώ και θαυμάζω. δε νιώθω ότι δημιουργείται κλίκα. Ίσα ίσα που αυτό δηλώνεται στα φανερά και όποιος θέλει μπορεί να προσθέσει όποιον θέλει ενώ η κλίκα είναι μια ομάδα στην οποία δε μπορεί να μπεί κάποιος άλλος. Εκτός απ’αυτό πιστεύω πάρα πολύ και υποστηρίζω την επιλογή. Ζωή χωρίς επιλογές, συνειδητά ή υποσυνείδητα, δε γίνεται.

    Σαν πουλί πως ζητάει η ψυχή / να πετάξει ως εκεί που ο ορίζοντας σβήνει / και καμιά φυλακή δε μπορεί να την κλείσει / δε χωράει η ψυχή σε καμιά φυλακή


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : revekka στις 14-05-2006 12:50 ]
    alexia-vicky
    14.05.2006, 17:23
    jorge, ευχαριστώ....

    και εμένα μ'αρέσει σαν ιδέα και ήδη εφτιαξα τη πρώτη λίστα μου..
    KIT_KAT
    15.05.2006, 13:46
    Έλειψα μερικές μέρες και σήμερα που μπήκα τυχαία να δω ένα προφίλ... είδα φίλους και φανς. Αναρωτήθηκα τι έχασα και μετά βρήκα αυτό το τόπικ. Η αλήθεια είναι πως κι εμένα οι πρώτες μου σκέψεις ήταν αυτά που λένε ο Ορφέας, ο Παναγιώτης κι ο Γιάννης. Άλλωστε η ύπαρξη του "κάρματος" στα φόρα (εκεί πρόκειται για βαθμολογία μελών από άλλα μέλη οπότε είναι λίγο διαφορετικό) πάντα αποτελεί θέμα συζήτησης και διαφωνιών. Εν τέλει νομίζω πως και τα υπέρ υφίστανται, και τα κατά. Σαν προσπάθεια υιοθέτησης των θετικών που προσφέρει η λίστα των MSN κλπ, είναι πολύ εξυπηρετικό. Από την άλλη μεριά, οι επαφές είναι σχεδόν πάντα αμφίπλευρες εκεί, κάτι που εδώ δεν μπορεί να γίνει, και το ενδεχόμενο των παρεξηγήσεων δυστυχώς δεν είναι κάτι αποκλείσιμο.

    Μερικές σκέψεις μόνο

    • Λίγο δυσκολεύομαι αλλά αν κάνω λίστα φίλων θα βάλω σ'αυτούς άτομα που τα έχω γνωρίσει προσωπικά και έχουμε πει και δυο κουβέντες, δηλαδή πλέον δεν είναι μόνο διαδικτυακοί μου φίλοι...
    • Ας υποθέσουμε ότι υπάρχει κάποιο μέλος για το οποίο διαβάζοντας πχ τις απαντήσεις του στο φόρουμ, έχει αναπτυχθεί μια εκτίμηση. Με το μέλος αυτό ενδεχομένως δεν έχουμε μιλήσει ποτέ, ενδεχομένως αγνοεί και την ύπαρξή μου, οπότε το να το βάλω στους "φίλους" είναι λίγο κουλό. Παρά ταύτα, σίγουρα θα έπρεπε εγώ να εμφανίζομαι ως "φαν" του.
    • Η ενστασή μου εντοπίζεται στο ότι ενώ η εκτίμηση είναι ενδεχομένως κάτι μονόπλευρο, η φιλία συνήθως δεν είναι. Ή είμαστε φίλοι ή δεν είμαστε. Άρα το να έχω τη δυνατότητα να προσθέσω κάποιον στους φίλους μου χωρίς αυτό να προϋποθέτει κάτι από την πλευρά του, οδηγεί συνειρμικά στις αντιλήψεις "σε έχω φίλο, δε σε έχω" του νηπιαγωγείου όπως και αναφέρθηκαν. Κάποιος γράφει ότι έχει 10 φίλους, ενώ στους φανς φαίνονται 5. Τελικά τι ισχύει; Ότι οι άλλοι 5 είναι φίλοι ή δεν είναι;
    • Θέλω να πω πως πιο σωστό θα ήταν το πεδίο "οι φίλοι μου" να ονομάζεται κάτι σαν "εκτιμώ". Είναι πολύ πιθανό και θεμιτό να θαυμάζω ένα μέλος κι αυτό όχι, οπότε δεν τίθεται θέμα "με έβαλες εσύ άρα πρέπει να σε βάλω κι εγώ για να μη σε βγάλω ψεύτη".
    • Σίγουρα με το "οι φίλοι μου" αυτό υπονοείται, αλλά και μόνο η λέξη μπορεί να είναι η αιτία παρεξηγήσεων.
    • Last but not least: Είδα πως πολλά από τα πιο γνωστά και δημοφιλή μέλη του ΜΗ (και εσύ Χόρχε) δεν έχουν ορίσει φίλους. Άρα συμφωνείτε πως είναι δύσκολο, ε;

    EffieKakaflika
    15.05.2006, 14:04
    Κατά τη γνώμη μου και όπως έχω πει παραπάνω είναι μια πολύ πρακτική και χρήσιμη ιδέα. Απλώς, αυτό που δεν μου άρεσε είναι ο όρος fan.
    Ο όρος "φίλος" έτσι κι αλλιώς έχει διαφορετική έννοια σ'αυτή την περίπτωση. Συμφωνώ με την ΚΙΤ_ΚΑΤ, κι εγώ έχω βάλει ως φίλους παιδιά που έχω γνωρίσει (κατ'αρχήν), και έχουμε πει και δυο κουβέντες και έχω συμπαθήσει, ή παιδιά που έχουμε γνωριστεί διαδικτυακά μεν, προσωπικά δε, που ξέρω γι'αυτούς και ξέρουν για μένα. Μέχρι τώρα δεν έχει τύχει να έχω γνωρίσει κάποιον από δω μέσα και να μην τον έχω εκτιμήσει.
    Εξ'άλλου, σε μια σχέση φιλίας, - με την έννοια που αν προσπαθήσουμε να δώσουμε εδώ είμαστε ήδη εκτός θέματος (εκτός εξαιρέσεων που είναι πραγματικοί φίλοι κι έχουν γνωριστεί από δω)- δεν υπάρχει περίπτωση να μην γνωρίζεσαι. Ακόμα και ανθρώπους που βγαίνεις (και συχνά) και δεν μπορείς να τους ονομάσεις φίλους. Πόσο μάλλον σε μια διαδικτυακή παρέα.
    Δεν ξέρω, νομίζω ότι δεν παίζει θέμα παρεξήγησης... Αρκεί να μην το βλέπουμε στενά.


    Ζωή, μου χρωστάς και σου χρωστώ...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : EffieKakaflika στις 15-05-2006 14:09 ]
    jorge
    15.05.2006, 14:47
    Χμμμ... KIT_KAT σωστές οι σκέψεις σου και δεν έχω αντίρρηση να βρεθεί κάποια καλύτερη απόδοση της έννοιας, αντί για "Φίλοι στο MusicHeaven". Όμως όπως βλέπεις η έννοια με την οποία ασχολούμαστε είναι η "Φίλοι στο MusicHeaven" και όχι απλά "Φίλοι". Ήδη δηλαδή περιορίζουμε την έννοια της φιλίας στον διαδικτυακό κόσμο.

    Καλό είναι να ξέρουμε οτι στα διάφορα προγράμματα (MSN κλπ) η λέξη "friends" υποδηλώνει κάτι πιο χαλαρό από την πραγματική φιλία. Είναι απλά μια πιο ανθρώπινη περιγραφή του (μάλλον τεχνοκρατικού) όρου "contact list". Δε σημαίνει ντε και καλά οτι αυτοί που έχεις βάλει είναι κολλητοί σου. Απλά ο όρος "friends" κάνει την ψυχρή επικοινωνία και την αλληλεπίδραση με το μηχάνημα λίγο πιο χαλαρή και ανθρώπινη.

    Βέβαια στην ελληνική γλώσσα και στον πραγματικό κόσμο η λέξη "φιλία" υποδηλώνει κάτι πιο ουσιαστικό, συμφωνώ. Το θέμα όμως είναι οτι βρισκόμαστε στο χώρο του διαδικτύου...

    Τέλος πάντων. Αν βρεθεί κάποια άλλη ονομασία που να καλύπτει τους διαφωνούντες, να αλλάξουμε την υπάρχουσα, δεν έχω πρόβλημα.


    thank
    15.05.2006, 17:17
    Παιδιά εγώ μπορεί να έχω ξε-αγχωθεί αλλα ακόμα δεν έχω καταλήξει !!!! Η Κατερίνα έχει δίκιο σε όσα λέει, χωρίς να σημαίνει πως τα επιχειρήματα των άλλων δεν ευσταθούν. Λοιπον πρόταση.

    η λέξη "φίλοι" να αντικατασταθεί με το "οι επαφές μου" ή κάτι τέτοιο. (my contacts, κλπ). Δίνει έτσι μια πιό γενική διάσταση.

    η λέξη fans να αντικατασταθεί με το "ειναι στη λίστα επαφών των ...." οπότε αίρονται και απο εκει οι παρεξηγήσεις.

    Κάπως πιο απρόσωπα δηλαδή (που καλύπτει και όσους θέλουν να το δουν πιο προσωπικά). Δεν ξέρω αν βοηθάει ...Τέλος πάντων δές το Χόρχε. Θα με ρωτήσεις .. "αν το κάνω, θα εισαι ΟΚ Θάνο επι της ουσίας ???? "

    Δεν θέλω να το ζορίζω βρε παιδία (οντως νοιώθω άσχημα ώρες ώρες), αλλά μία σκέψη που ισως βοηθήσει. Πολλές φορές, αυτό που εμείς νομίζουμε ότι ισχύει, επειδή το έχουμε προσδιορίσει, το έχουμε εξηγήσει κλπ, δεν σημαίνει πως "επικοινωνείται" σε άλλους χωρίς να αλλοιώνεται το νόημά του. Και δεν είναι τεχνικό θέμα .. ουτε΄μπορούμε να προσδιορίσουμε τις συνέπειες ....

    Το έχω μάθει και στη δουλεία μου. Είναι να "περάσει" ένα μήνυμα, μέσω εσωτερικού συστήματος επικοινωνίας, (κάτι σαν το MH... !!!!!) e-mail κλπ σε 100 - 200 - 500 ανθρώπους, στα πλαίσια ενός καλά δομημένου οργανισμού, πού όσο νάναι έχουν λίγο - πολύ έναν κοινό τρόπο αντιμετώπισης .... και τελικά βλέπεις πως έχει παρερμηνευτεί. Πολύ περισσότερο σε μια δικτυακή κοινότητα. Επομένως οι όποιες "αμφισβητήσεις" νομίζω ότι ισχύουν, όπως επίσης όλα εκείνα τα θετικά. Δεν είπα κάτι το καινούργιο, το ξέρω, αλλα .. έτσι το βλέπω.

    Από την άλλη, τελικά ισχύει η άποψη πως "Ε βρε παιδία, το σαιτ έτσι ειναι δομημένο, δεν θα κόψουμε και κανένα κεφάλι". Προεραιτική επιλογή ... Οποιος θέλει το αξιοποιεί όπως νομίζει". Οκ


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 15-05-2006 17:23 ]
    semplice
    15.05.2006, 18:07
    Πιαδιά η άποψη μου είναι πως η ιδέα του Χόρχε είναι πολύ καλή και μάλιστα
    μπορεί να φανεί και χρήσιμη σε πολλές περιπτώσεις.
    Συμφωνώ με όσους είπαν πως πρέπει να το δούμε πιο χαλαρά το θέμα...

    Μην άγχεστε λοιπόν και δείτε το ακόμα(γιατί όχι δηλαδή?) και σαν παιγχνιδάκι!
    Ας μην ξεχνάμε και πως η ΣΕΙΡΑ με την οποία βάζουμε τα ονόματα έχει και αυτή την σημασία της Ετσι όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να βλέπει τη θέση του στην προσωπική κατάταξη του κάθε μέλους και νομίζω πως θα το διασκεδάσουν όσοι ασχοληθούν!
    Σε ότι έχει να κάνει με τον 'ορο "φίλοι" και τη χρήση του και εδώ συμφωνώ με τον Χόρχε σε αυτό που έγραψε σχετικά με το Internet.
    Ο κόσμος αλλάζει ,μαζί με αυτόν και εμειίς και είναι τουλάχιστον χάσιμο χρόνου και διάθεσης να μένουμε σε ταμπέλες ,ή πάλι να προσπαθούμε να κατατάξουμε η όχι μια νέα γνωριμία μας και να της δώσουμε ετικέτα.
    Και επειδή έγινε αναφορά σε κάποια προγράμματα όπως το Msn θα ήθελα να πω ,πως για μένα τουλάχιστον οι Φιλοι μου από το ΜΗ δεν έχουν καμμία μα καμμία σχέση με τους ανθρώπους που για διαφορετικούς λόγους, επικοινωνώ μέσω mail,icq,msn ή άλλων τρόπων.Είναι άλλωστε τελείως διαφορετικό πράγμα το να ανοίγεις την σελίδα του ΜΗ και άλλο να ανοίγεις το msn για παράδειγμα (που πολλές φορές με αγχώνει -π.χ μη σε δει κάποιος και δεν του μιλήσεις κλπ..) .
    Τους περισσότερους από τους φίλους μου στο ΜΗ τους έχω γνωρίσει είμαι ΠΑΡΑ πολύ χαρούμενος που υπάρχουν και ξέρουν πως τους εκτιμώ ,αλλά ακόμα και όσους δεν έχω ακόμα γνωρίσει από κοντά είμαι σίγουρος πως θα είναι έτσι όπως τους έχω στο μυαλό μου και η επικοινωνία μας το ίδιο καλή!
    Με αυτήν την έννοια μπορώ, χωρίς να έχω κανέναν δισταγμό να κάνω add
    στους "Φίλους μου" μέλη τα οποία μέσω των απόψεων τους στο forum ,σε συνομιλίίες στο καφέ η ακόμα και με τις δημοσιεύσεις τους ,εκφράζουν κάτι που εία και εγώ μέσα μου και δεν έιχα την ευκαρία ή τη δυννατότητα να το εκφράσω ,είτε αφορά στη μουσική ,είτε σε οτιδήποτε άλλο.Μπορεί πάλι να έτυχε να μην έχουμε συμφωνήσει σε κάποια θέματα ,όμως να έχουμε περάσει όμορφα σε συναντήσεις του ΜΗ για παράδειγμα ..είναι και αυτοί φίλοι μου φυσικά!!!
    Για το γενικό όρο "fans " :πιστεύω πως ταιρίαζει στην περίπτωση ,αν μπει κάποιος άλλος μάλλον θα το βαρύνει το πραγμα
    Καλό βέβαια είναι να πέφτουν προτάσεις και να τις συζητάμε ...
    Χιχιχι ευτυχώς που σας δίνω και αυτήν την τελευταία επιλόγή ,έτσι?

    Χαιρετώ με ΜΗeaven-ικούς χαιρετισμούς και φυσικά...


    Υ.Γ Εύχομαι η λίστα των φίλων και αντίστοιχα των fun για τον κάθε μέλος να γίνει τόσο μεγάλη ώστε ο Χόρχε να αντιμετωπίσει πρόβλημα χωρητικότητας και να μας πει κάποια στιγμή 'εεεεπ Στοπ!!!μέχρι 100 φίλους μπορεί να έχει ο καθένας "!!!
    λέω τώρα!!!

    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 15-05-2006 18:36 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 15-05-2006 18:45 ]
    KIT_KAT
    15.05.2006, 18:17
    Quote:

    Το μέλος semplice στις 15-05-2006 στις 18:07 έγραψε:

    Ας μην ξεχνάμε και πως η ΣΕΙΡΑ με την οποία βάζουμε τα ονόματα έχει και αυτή την σημασία της Ετσι όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να βλέπει τη θέση του στην προσωπική κατάταξη του κάθε μέλους




    Ορίστε, τώρα θύμωσα μαζί σου Κωνσταντίνε
    Orfeus
    15.05.2006, 18:39
    Quote:

    Το μέλος thank στις 15-05-2006 στις 17:17 έγραψε:

    η λέξη "φίλοι" να αντικατασταθεί με το "οι επαφές μου" ή κάτι τέτοιο. (my contacts, κλπ). Δίνει έτσι μια πιό γενική διάσταση.

    η λέξη fans να αντικατασταθεί με το "ειναι στη λίστα επαφών των ...."






    Προτιμώ το fans, αλλά απ' την άλλη μεριά θα χαρώ πάρα πολύ να αποκτήσω επαφές με τον Θάνο!!!!


    semplice
    15.05.2006, 18:42
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 15-05-2006 στις 18:17 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος semplice στις 15-05-2006 στις 18:07 έγραψε:
    [i]
    Ας μην ξεχνάμε και πως η ΣΕΙΡΑ με την οποία βάζουμε τα ονόματα έχει και αυτή την σημασία της Ετσι όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να βλέπει τη θέση του στην προσωπική κατάταξη του κάθε μέλους




    Ορίστε, τώρα θύμωσα μαζί σου Κωνσταντίνε

    [/I]



    Χιχιχιχιχι

    Κατερίνα για...δες καλύτερα!!!( )
    semplice
    15.05.2006, 18:59
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 15-05-2006 στις 13:46 έγραψε:


    [*] Last but not least: Είδα πως πολλά από τα πιο γνωστά και δημοφιλή μέλη του ΜΗ (και εσύ Χόρχε) δεν έχουν ορίσει φίλους. Άρα συμφωνείτε πως είναι δύσκολο, ε;
    [/list]





    Και να Κατερίνα μου ,που δεν είναι μόνο ο Χόρχε ο οποίος δεν έχει ορίσει φίλους!!
    Είναι και ο κ.Ορφέας μας!!
    Σε κάθε περίπτωση θα είμαι ΜΑΖΙ ΣΟΥ σε αυτήν την ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΗ προσπάθεια άσκησης διπλωματικών πιέσεων προς τους κ.κ Διαχειριστάς ,να εκδηλωθούν και να μην γράφουν μόνο θεωρίες για να πειστούμε να τις εκδηλώσουμε εμείς!!!!!


    KIT_KAT
    15.05.2006, 21:21
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 15-05-2006 στις 18:39 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος thank στις 15-05-2006 στις 17:17 έγραψε:
    [i]
    η λέξη "φίλοι" να αντικατασταθεί με το "οι επαφές μου" ή κάτι τέτοιο. (my contacts, κλπ). Δίνει έτσι μια πιό γενική διάσταση.

    η λέξη fans να αντικατασταθεί με το "ειναι στη λίστα επαφών των ...."






    Προτιμώ το fans, αλλά απ' την άλλη μεριά θα χαρώ πάρα πολύ να αποκτήσω επαφές με τον Θάνο!!!!



    [/I]



    Εμένα το φανς μ'αρέσει, το "οι φίλοι μου" λίγο με χαλάει λόγω της μονοπλευρότητας που ανέφερα Το επαφές πάλι ρε παιδιά νομίζω είναι ακόμα χειρότερο! Δηλαδή εγώ έχω επαφή με κάποιον κι αυτός δεν έχει;
    KIT_KAT
    15.05.2006, 21:22
    Quote:

    Το μέλος semplice στις 15-05-2006 στις 18:42 έγραψε:


    Χιχιχιχιχι

    Κατερίνα για...δες καλύτερα!!!( )





    Το παιχνίδι είναι στημέεενο...
    thank
    15.05.2006, 21:46
    Με μπερδέψατε τελείως μα τελειώς.

    αμαν. καντε ότι θέλετε.

    Εγω, αν σας βάλω και ΟΤΑν σας βάλω και με οποια ΣΕΙΡΑ σας βάλω θα σας θεωρώ "ΕΠΑΦΕΣ ΜΟΥ" και δεν ειμαι φαν κανενος - οκ σε κάποιους έχω αδυναμία, προσωπική, δικτυακή, κλπ κλπ - απλά τους έχω στη λίστα των ΕΠΑΦΩΝ my contacts, my documents, my music, και τετοια ....

    ΜΟΥ

    οκ ?

    αυτο-κλειδώνομαι απο το το τόπικ.




    Orfeus
    15.05.2006, 21:58
    Και τι θα κάνω τώρα εγώ με αυτο-κλειδωμένη την ......επαφή μου;;;;;


    KIT_KAT
    15.05.2006, 22:00
    Έλα βρε Θάνο. Μην τα παίρνεις
    jorge
    21.05.2006, 16:24
    Το "Οι Φίλοι μου στο MusicHeaven" μετονομάστηκε σε "Φιλική Λίστα".
    uNick
    23.05.2006, 20:31
    Μήπως αντί για "Φίλοι" να ονομάζονταν "Buddies" (φιλαράκια)? Έτσι ίσως υποδηλώνεται και η "φιλική" ή "θετική" αντιμετώπιση/προτίμηση/αίσθηση απέναντι στο άλλο μέλος - διαδικτυακό φιλαράκι, ενώ ταυτόχρονα δεν ακούγεται τόσο "βαρύ" όσο το "Φίλοι"...

    Όσο για το "Fans", προς το παρόν δεν μου έρχεται κάτι... Καμία πρόταση πάνω στο ίδιο στυλ για το "Fans"???


    -----------------
    Only the best is good enough...
    jorge
    23.05.2006, 20:56
    Μα η λέξη "φίλοι" βγήκε. Έγινε "Φιλική Λίστα".

    Καλό και το Buddies (το είδα κι εγώ σήμερα τυχαία σε άλλο site) αλλά πολύ "αγγλικό", άρα ελάχιστα κατανοητό από πολλούς.