ελληνική μουσική
    686 online   ·  210.874 μέλη

    Ο Ιησους ειναι ο Σωτηρας

    neerie
    16.05.2006, 11:28
    Παραθέτω κάτι που μου έτειλαν σήμερα στο email και μου το βρήκα ενδιαφέρον. Δεν ξέρω αν ευσταθεί ή όχι αλλά και μόνο ως προβληματισμός αξίζει. Συγχωρέστε με αλλά είναι στα αγγλικά.


    Did God create everything that exists? Does evil exist? Did God create evil?

    A University professor at a well known institution of higher learning challenged his students with this question. "Did God create everything that exists?"

    A student bravely replied, "Yes he did!"

    "God created everything?" The professor asked.

    "Yes sir, he certainly did," the student replied.

    The professor answered, "If God created everything; then God created evil. And, since evil exists, and according to the principal that our works define who we are, then we can assume God is evil."

    The student became quiet and did not respond to the professor's hypothetical definition.. The professor, quite pleased with himself, boasted to the students that he had proven once more that the Christian faith was a myth. Another student raised his hand and said, "May I ask you a question, professor?"

    "Of course", replied the professor.

    The student stood up and asked, "Professor, does cold exist?"

    "What kind of question is this? Of course it exists. Have you never been cold?"

    The other students snickered at the young man's question.The young man replied, "In fact sir, cold does not exist. According to the laws of physics, what we consider cold is in reality the absence of heat. Everybody or object is susceptible to study when it has or transmits energy, and heat is what makes a body or matter have or transmit energy. Absolute zero (-460 F) is the total absence of heat; and all matter becomes inert and incapable of reaction at that temperature. Cold does not exist. We have created this word to describe how we feel if we have no heat." The student continued, "Professor, does darkness exist?"

    The professor responded, "Of course it does."

    The student replied, "Once again you are wrong sir, darkness does not exist either. Darkness is in reality the absence of light. Light we can study, but not darkness. In fact, we can use Newton's prism to break white light into many colors and study the various wavelengths of each color. You cannot measure darkness. A simple ray of light can break into a world of darkness and illuminate it. How can you know how dark a certain space is? You measure the amount of light present. Isn't this correct? Darkness is a term used by man to describe what happens when there is no light present."

    Finally the young man asked the professor, "Sir, does evil exist?"

    Now uncertain, the professor responded, "Of course, as I have already said. We see it everyday. It is in the daily examples of man's inhumanity to man. It is in the multitude of crime and violence everywhere in the world. These manifestations are nothing else but evil.

    To this the student replied, "Evil does not exist, sir, or at least it does not exist unto itself. Evil is simply the absence of God. It is just like darkness and cold, a word that man has created to describe the absence of God. God did not create evil. Evil is the result of what happens when man does not have God's love present in his heart. It's like the cold that comes when there is no heat, or the darkness that comes when there is no light."

    The professor sat down.
    The young man's name -- Albert Einstein
    A true story.


    KIT_KAT
    16.05.2006, 11:31
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 16-05-2006 στις 11:17 έγραψε:

    Κατερίνα, δεν υπάρχει καμία ειρωνεία στις φράσεις μου, με παρερμήνευσες.
    Ο φίλος semplice έγραψε έναν λίβελο κατά της επιστήμης και της λογικής και μας ζήτησε να τις αντικαταστήσουμε απ' τον μύθο. Ε λοιπόν αυτή η εποχή υπήρξε στην ανθρώπινη ιστορία και είναι αυτή που ονομάστηκε μεσαίωνας. Έχει ακριβώς αυτά τα χαρακτηριστικά που ζητάει ο φίλος μας.

    Όμως, Κατερίνα, έχω παρατηρήσει ότι τα σχόλιά σου σε αυτές τις κουβέντες δεν είναι ποτέ επί του θέματος. Απαντήσεις επί απαντήσεων έχουν να κάνουν μόνο με πράγματα διαδικαστικά, πχ σχετικά με την ύπαρξη του topic κλπ
    Μήπως θες κι εσύ να μοιραστείς την άποψή σου μαζί μας σχετικά με το topic και τη θρησκεία; Αν ναι, θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σου κι ας είναι διαφορετικές. Αν όχι, δεν υπάρχει λόγος να μπαίνεις στο ρόλο του διαιτητή, όταν μάλιστα έχεις συγκεκριμένη άποψη.





    Έχεις δίκιο. Τον λόγο όμως που δε συμμετέχω τον εξήγησα μερικές σελίδες πριν. Το ότι δε συμμετέχω, από την άλλη πλευρά, δε σημαίνει πως δε διαβάζω το τόπικ, και από τη στιγμή που βλέπω να γίνεται μία -κατά τη γνώμη μου πάντα βέβαια- παρερμήνευση και αδικία απέναντι σε κάποιο άτομο, την επισημαίνω, όχι βέβαια ως "Γιατί Παύλο είπες αυτό" αλλά ως "Ορφέα, αφού αναφέρεσαι στην ειρωνία, κοίτα και από την άλλη πλευρά!" Δε νομίζω πως η μη συμμετοχή στο θέμα μου απαγορεύει να εκφράζω την αντίρρησή μου ως προς τον τρόπο κάποιων μελών...
    Όσο για το τι έγραψε ο semplice, εξακολουθώ να θεωρώ ότι το επέκτεινες πάρα πολύ για να φτάσεις ως το μεσαίωνα. Κι εγώ το πιστεύω πως αν είχα λιγότερο τετράγωνη λογική κι αν μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε περισσότερο συναίσθημα σε κάποιους τομείς θα ήμασταν πιο "ευτυχισμένοι", επίσης είμαι από εκείνους που υποστηρίζουν πως η άγνοια είναι ευτυχία (όπως ακόμα και η βλακεία), αλλά τον μεσαίωνα και τις τότε αντιλήψεις τις καταδικάζω προφανώς όσο και συ.
    Orfeus
    16.05.2006, 12:46
    Quote:

    Το μέλος semplice στις 16-05-2006 στις 02:45 έγραψε:

    Το ύφος της γραφής μου ναι, είναι ειρωνικό ΜΟΝΟ όταν άμεσα η έμμεσα αναφέρομαι στην αθεια με την οποία δεν θέλω να έχω καμμία μα καμμία σχέση και φυσικά δεν θα ήθελα -και έχω πιστεύω αυτό το δικαίωμα -να συνομιλώ με άθεους.






    Η απάντησή μου Κατερίνα αφορά σ' αυτό!!!
    sintorin
    16.05.2006, 15:18
    Quote:

    Το μέλος semplice στις 16-05-2006 στις 04:17 έγραψε:

    Γιώργο σίγουρα πολλοί διανοητές θα έχουν ασχοληθεί με το να περιγράψουν την αθεία .Θα στην ορίσω όμως έτσι όπως εγώ την καταλαβαίνω και φυσικά ο ορισμός
    προκύπτει απο το στερητικό Α-και το Θεός .
    Χριστός για τους Χριστιανούς ,Άλλάχ για τους μουσουλμάνους ,Βούδας για τους βουδιστές κλπ..
    Προσωπικά σέβομαι όλους όσουν πιστεύουν ο καθένας στο δικό του Θεό και
    θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμα να επιλέγουν το θρήσκευμα τους και να έχουν τη δυνατότητα να εκδηλώνονται θρησκευτικά όπου και αν βρίσκονται.
    Αθεος επίσης δεν είναι όποιος πιστεύει μέσα του πως υπάρχει κάτι άλλο πιο πάνω ΕΚΤΟΣ από τον ίδιο του τον εαυτό και τον άνθρωπο γενικότερα, που ελέγχει τη ροή των πραγμάτων-της ιστορίας .Δεν είναι ανάγκη να έιναι Θεός κάποιας αναγνωρισμένης θρησκείας.
    Αθεος είναι δηλαδή ο άνθρωπος που πιστεύει πως δεν υπάρχει τίποτα πάνω απο εμάς ,πως όλα είναι θέμα ΄"τύχης" "στατιστικής""πιθανοτήτων" η "συνδυασμών"που πιστεύει στην παντοδυναμία της επιστημης και της λογικής ,που πιστεύει πως ο άνθρωπος μπορεί να επιβληθεί και να γίνει κυριάρχος και ρυθμιστης των πάντων μέσα από την ίδια του την εξέλιξη.
    Ο Αθεος έχει μια ψυχοπαθολογία που εκτιμώ πως εύκολα γίνεται αναγνωρίσιμη και
    στο κοινωνικό περιβάλλον που ζει..
    Είναι συνήθως αλαζόνας και εγωιστής.Ζει για τον εαυτό του και καθόλου γα τους γύρω του.Ζυγίζει τα πάντα και τα υπολογίζει.Δεν χαμογελά και όταν το κάνει είναι για δημόσιες σχέσεις και μόνο.Δεν εμπιστεύεται κανέναν και τον απασχολεί η δύναμη το χρήμα και τίποτε άλλο.Ζει μέσα στον αρνητισμό και δεν πάιρνει φυσικά χαρά από τις μικρές απλές στιγμες της ζωής αφού τα σχέδια του είναι σύνήθως μεγαλεπίβολα.Δεν θέλει να βλέπει ανθρώπους ευτυχισμένους ,έννοιες όπως
    η "αφοσίωση " η 'αγάπη" η "προσφορά" δεν υφίστανται καν για αυτόν.
    Κοινωνικά και πολιτικά αναίσθητος,βλέπει το ποτήρι πάντα μισοάδειο η άδειο ποτέ όμως γεμάτο.
    Πολλές φορές και φυσικά ανάλογα με τη δύναμη που αποκτά-επικίνδυνος.....







    Se euxaristo pou me voithises na vro se pia katigoria anthropon anoiko. Apo oti fainetai eimai atheos. Kai ego pou nomiza oti i fusi tou anthropou einai na anarotietai, na eksereunei, kai na veltionetai mesa stin kinonia pou zei. Apo oti fainetai, oloi oi epistimones pou prospathoun na katalavoun ton kosmo ston opio zoumai einai oloi atheoi, kai telios axristoi, giati oloi douleuoun gia to xrima.
    Kai fusika autoi pou ta kseroun ola, einai autoi pou pisteuoun se ena theo kai sto onoma autou tou theou temaxizoun tous anthropous os kalous i kakous.
    semplice
    16.05.2006, 16:49
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 16-05-2006 στις 10:00 έγραψε:

    Όλα αυτά;;;;;;;;;

    Αυτό το περί κληρονομικότητας που γράφεις πιο πριν, δεν το έχω ξανακούσει.

    Όσο για το “κάτι άλλο πιο πάνω ΕΚΤΟΣ από τον ίδιο τον άνθρωπο, που ελέγχει τη ροή των πραγμάτων-της ιστορίας”:

    Πού ήταν ο Σωτήρας όταν έγινε το τσουνάμι; Πού βρίσκεται κάθε φορά που ένας σεισμός σκοτώνει χιλιάδες ανθρώπους; Πού βρίσκεται όταν ο κάθε Μπους αφανίζει χώρες ολόκληρες από τον χάρτη;

    Δεν έχω αντιληφθεί ποιους από τους υπόλοιπους συζητητές εννοείς άθεους, αλλά αφού δηλώνεις ότι σέβεσαι την επιλογή του θρησκεύματος για τον καθένα, τότε θα πρέπει να σεβαστείς και την επιλογή του καθένα, να είναι μη-πιστός. Έτσι δεν είναι; Ο μη-πιστός όμως, δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα άθεος. Εκτός αν ονομάζεις άθεους όλους όσους δεν είναι μέσα στο ….μαντρί!!!

    Θα πρέπει λοιπόν να κάνεις μία διευκρίνιση ακόμα. Μήπως όταν γράφεις άθεος εννοείς άθρησκος; Αλλά και πάλι, αυτή είναι μονόπλευρη και φανατισμένη λογική. Είναι σαν να μου λες ότι σε όποιον αρέσει ο μπακλαβάς, συμφωνεί απαραίτητα και με τον “Αττίλα” ή με άλλα λόγια “Όποιος δεν είναι μαζί μου, είναι με τους τρομοκράτες”.








    Γιώργο από τα τελευταία γραφόμενα σου εύκολα φάνηκε πως σε ενοχλεί ιδιαίτερα η λέξηαθεος και όλα όσα μπορεί να σημαίνει.Αυτή σου την ενόχληση την εκλαμβάνω ιδιαίτερα θετικά.
    Κάνω λοιπόν αμέσως τη διευκρίνηση που μου ζητάς και εξηγούμαι .
    Κατ'αρχήν η λέξη "'άπιστος" ,δεν μου αρέσει ,δεν την χρησιμοποίησα και
    νομίζω πως παραπέμπει απο μόνη της σε φανατισμούς και απομακρύνει πολύ από την αγάπη που είναι το ίδιο και το αυτό που ονομάζουμε Θεό ,όπως πολύ σωστά έγραψε και ο yiannisyiannis και τον ευχαριστω γι αυτό.
    Αδόκιμος-ατυχής ο όρος άπιστος λοιπόν ...ας τον αφήσουμε στα παλιά βιβλία και για τους σεναριογράφους ταινιών που πλάθουν στα Villlage Centerς την ιστορία.

    Σε ότι αφορά τις καταστροφές και το ρόλο του Θεού δεν υπεκφέυγω αλλά κρίνοντας με βάση τη Θεολογία αυτή ,είναι μια παιδιάστικη ερώτηση ,υποτιθέμενο επιχείρημα σχετικά με την μη ύπαρξη Θεού.Υπάρχει απάντηση φυσικά αλλά δεν νομίζω πως είναι του παρόντος ειδικά όταν σου εχω ζητήσει ήδη να αποσυρθώ απο αυτήν την κουβέντα.
    Σου εξήγησα αναλυτικά τους λόγους που δεν μπορώ να εποικωνήσω με έναν που είναι άθεος εκ πεποιθήσεως.Ο χειρότερος εγκληματίας είναι αγγελούδι μπροστά του.Διότι ο εγκληματίας μετανιώνει ,έχει τύψεις ,αλλάζει.Ο άθεος πολύ δύσκολα.Δεν βρίσκει ποτέ το λόγο να αλλάξει άλλωστε...Συνήθως οι άθεοι εκ πεποιθήσεως είναι πολύ έξυπνοι άνθρωποι και έχουν τη δυνατότητα να επηρεάζουν τους υπόλοίπους και να τους πείθουν με λογικοφανή ίσως και λογικά επιχειρήματα.
    Προσωπικά όμως δεν χαρακτήρισα κανέναν άθεο ,όλοι γράφουμε τιε σκέψεις μας και από αυτά τα γραφόμενα κρινόμαστε ..
    Πιστεύω όμως πως πρέπει να έχω την δυνατότητα και την ελευθερία να μην επικοινωνώ με ανθρώπους τέτοιου ψυχικού κόσμου και πεποιθήσεων και χωρίς μάλιστα να μου χρεώνεις "φανατισμένη λογική".Επίσης με "μαντριά" δεν έχω καμμία σχέση και αν κάποιος διαβάσει προσεκτικά και αυτό αλλά και άλλα παρόμοιου περιεχομένου topics θα παρατηρήσει πως ο φανατισμός βρίσκεται αλλού.

    Πιστέυω αυτή τη φορά να κάλυψα και να με απαλλάξεις από το topic
    Θα ανακουφιστώ ιδιαίτερα .Σε ευχαριστώ


    Υ.Γ Για την κληρονομική βάση της εγκληματικότητας που συνδέεται με τον αμοραλισμό ,έχουν γίνει πράγματι πολλές έρευνες και υπάρχει πληθώρα άρθρων.Υπάρχουν σίγουρα γονίδια που ελέγχουν χαρακτηριστικά που έλέγχονται π.χ και ορμονικά άρα ---το γνωστό "ότι γράφει το DNA σε συνδυασμό με το περιβάλλον που μεγαλώνουμε" για άλλη μια φορά ισχύει και εδώ.
    Και παρά το γεγονός πως έχουν απομονωθεί ήδη κάποια γονίδια που έχουν να κάνουν π.χ με την επιθετικότητα η τη σχιζοφρένεια δεν μπορούμε (αλλά και δεν θα ήταν και στα πλαίσια της ηθικής (Βιοηθική) να χρησιμοποιήσουμε-εφαρμόσουμε αυτή τη γνώση στο εργαστήριο πανω σε ανθρώπινο ζωντανό υλικό.Οποιος ενδιαφέρεται με ένα απλό άνοιγμα και ψάξιμο στο gOOGLE μπορεί να διαβάσει πολύ περισσότερα.Με τα keywords μπορώ ευχαρίστως να τον βοηθήσω αν μου στείλει ένα ΠΜ

    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 16-05-2006 16:52 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 16-05-2006 17:16 ]
    W4TT4N4B3
    16.05.2006, 16:53
    το προβλημα δεν ειναι αν υπαρχει θεος ή οχι...
    αλλα αν υπαρχει και εφτιαξε αυτον τον κοσμο, το ερωτημα ειναι ποιος εφτιαξε το θεο...
    και αν η απαντηση ειναι φτιαχτηκε απο μονος του...

    τοτε και η απαντηση στην ερωτηση πως δημιουργηθηκε ο κοσμος αυτος, μπορει να ειναι...απο μονος του....

    καλο σας απογευμα
    Orfeus
    16.05.2006, 19:18
    Quote:

    Το μέλος semplice στις 16-05-2006 στις 16:49 έγραψε:

    Γιώργο από τα τελευταία γραφόμενα σου εύκολα φάνηκε πως σε ενοχλεί ιδιαίτερα η λέξη αθεος και όλα όσα μπορεί να σημαίνει. Αυτή σου την ενόχληση την εκλαμβάνω ιδιαίτερα θετικά.
    Κάνω λοιπόν αμέσως τη διευκρίνηση που μου ζητάς και εξηγούμαι .
    Κατ'αρχήν η λέξη "'άπιστος", δεν μου αρέσει, δεν την χρησιμοποίησα και
    νομίζω πως παραπέμπει απο μόνη της σε φανατισμούς και απομακρύνει πολύ από την αγάπη που είναι το ίδιο και το αυτό που ονομάζουμε Θεό, όπως πολύ σωστά έγραψε και ο yiannisyiannis και τον ευχαριστω γι αυτό.
    Αδόκιμος-ατυχής ο όρος άπιστος λοιπόν ...ας τον αφήσουμε στα παλιά βιβλία και για τους σεναριογράφους ταινιών που πλάθουν στα Villlage Centerς την ιστορία.







    κλπ...κλπ....κλπ... (δεν το παραθέτω όλο)

    1) Η λέξη άθεος δεν με ενόχλησε καθόλου. Δεν έχω τέτοιου είδους προβλήματα.
    Προσπαθώ να καταλάβω το λόγο που την χρησιμοποίησες εσύ και από πού συμπέρανες και χαρακτήρισες κάποιους από τους συζητητές άθεους.
    Από πού; Από ένα, δύο, τρία posts αντιλήφθηκες όλα αυτά τα ψυχοκληρονομικοπαθολογικά; Διότι αν έχεις τέτοιες ικανότητες, τι να πω;;;;
    Σου βγάζω το .....καπέλο!!!!

    2) Δεν χρησιμοποίησα τη λέξη άπιστος (δεν τη χρησιμοποιώ ποτέ) και δεν θα 'πρεπε να αλλοιώνεις το κείμενό μου, έτσι ώστε να παρερμηνεύεται από τους αναγνώστες.
    Χρησιμοποίησα τη λέξη μη-πιστός. Με λίγη σκέψη θα καταλάβεις ότι δεν είναι το ίδιο.

    3) Το παιδιάστικο εσύ το έθεσες και στο δικό σου σκεπτικό απευθύνθηκαν τα ερωτήματά μου.

    4) Σε ........απαλάσσω σπό το topic!!!!

    Vangelis86
    16.05.2006, 20:34
    Quote:

    Το μέλος semplice στις 16-05-2006 στις 16:49 έγραψε:


    Σου εξήγησα αναλυτικά τους λόγους που δεν μπορώ να εποικωνήσω με έναν που είναι άθεος εκ πεποιθήσεως.Ο χειρότερος εγκληματίας είναι αγγελούδι μπροστά του.Διότι ο εγκληματίας μετανιώνει ,έχει τύψεις ,αλλάζει.Ο άθεος πολύ δύσκολα.Δεν βρίσκει ποτέ το λόγο να αλλάξει άλλωστε...




    Ενός αθεος όμως που μετανιώνει είναι 10 φορές καλύτερος από έναν ένθεο. Γιατί πολύ απλά ο άθεος αντιλαμβάνεται για πιο λόγo είναι ‘κακό’ αυτό που έκανε. Για παράδειγμα στην περίπτωση ενός φόνου μπορεί να μετανιώσει γιατί καταλαβαίνει κάποια στιγμή την αξία της ανθρώπινης ζωης ενώ ο ένθεος είναι πολύ πιθανό να μετανιώσει μόνο και μόνο λόγω του φόβου της τιμωρίας. Και εσύ ο ίδιος λες πως ο άθεος δεν βρίσκει τον λόγο να αλλάξει. Δηλαδή μόνο η πίστη στον θεό μπορεί να μας κάνει να αλλάξουμε? Δηλαδή ακόμη και χωρίς την ύπαρξη του θεού παύουν να έχουν νόημα και ουσία οι ανθρώπινες αξίες? Εκεί είναι που πιστεύω ότι η (οργανωμένη)θρησκεία έχει αποτύχει σε μεγάλο βαθμό. Γιατί η θρησκεία θα έπρεπε να βοηθά τον άνθρωπο να ζήσει με έναν τρόπο τέτοιο, μέσα από τον οποίο θα μπορέσει να κατανοήσει τις νόημα της ζωης, θα μπορέσει να έρθει σε επαφή με τον εαυτό του (και εφόσον ο θεός μας δημιούργησε και βρίσκετε μέσα μας, άρα και σε επαφή με αυτόν) και να αφήσει τις κολάσεις και τους παραδείσους. Αυτός που μετανιώνει η κάνει το καλό γιατί πιστεύει πως μετά θάνατον θα ανταμειφθεί είναι χειρότερος από τον άθεο.





    People what have you done, locked Him in His golden cage.

    Made Him bend to your religion, Him resurrected from the grave.




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vangelis86 στις 16-05-2006 20:48 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vangelis86 στις 18-05-2006 17:28 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vangelis86 στις 18-05-2006 17:31 ]
    uNick
    17.05.2006, 23:59
    Ορφέα & Βαγγέλη, χαλαρώστε... Αφού ο Κωνσταντίνος (semplice) ζητά να αποσυρθεί από το topic, αφήστε τού χώρο να αναπνεύσει... ή, όπως είχες πει εσύ Ορφέα... cool...!

    Όσο για το σκεπτικό του καθενός, αυτό έχει ήδη εκφραστεί, και σίγουρα δεν θα αλλάξει κάποιος τις αντιλήψεις του όσο κι αν προσπαθούν άλλοι να τον πείσουν ή έστω να του δώσουν και μια άλλη προοπτική...

    Ίσως να ήταν λάθος τελικά που αυτό το topic δεν κλειδώθηκε από νωρίς. Καταλήξαμε να χωριζόμαστε σε ένθεους και άθεους, ο ένας να ειρωνεύεται τον άλλο, και τελικά να προσπαθούμε να πείσουμε αλλήλους ότι μόνο εμείς ξέρουμε την αλήθεια και όλοι οι άλλοι είναι στενόμυαλοι, δογματικοί, φασίστες ή οτιδήποτε άλλο... Ποιόν πείσαμε αλήθεια?

    Jorge, μήπως ήρθε η ώρα να το κλειδώσεις...?
    jorge
    18.05.2006, 00:23
    Οχι, δε θεωρώ πως πρέπει να κλειδωθεί. Δε συμφωνώ με τα συμπεράσματά σου.
    W4TT4N4B3
    18.05.2006, 00:45
    και να κλειδωσει ο jorge...
    θα το ξεκλειδωσω εγω...
    εχω πολλα αντικλειδια...δεν μπορει ενα θα ταιριαζει και για το ξεκλειδωμα του topic
    Orfeus
    18.05.2006, 05:24
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 17-05-2006 στις 23:59 έγραψε:

    Ορφέα & Βαγγέλη, χαλαρώστε... Αφού ο Κωνσταντίνος (semplice) ζητά να αποσυρθεί από το topic, αφήστε τού χώρο να αναπνεύσει... ή, όπως είχες πει εσύ Ορφέα... cool...!







    Μα είμαι ....cool!!!!


    vasilis23
    18.05.2006, 10:52
    Quote:


    Το μελος Vangelis86 στις 16-05-2006 στις 20:34 εγραψε:

    Αυτός που μετανιώνει η κάνει το καλό γιατί πιστεύει πως μετά θάνατον θα ανταμειφθεί είναι χειρότερος από τον άθεο.



    Φιλε Βαγγελη...απλα ηθελα να πω επανω σε αυτο που εγραψες πως ενας ανθρωπος που πιστευει στο Θεο...δεν σκεφτεται αν θα ανταμειφθει αν κανει καποιο καλο,αν βοηθησει καποιον συνανθρωπο του κτλπ...πιστεψε με το κανει επειδη του βγαινει!επειδη οταν εχεις μεσα σου τον Θεο πρατεις αναλογα...και δεν περιμενεις τιποτα!Εκεινος που κανει το καλο η μετανιωνει απλα και μονο γιατι πιστευει πως θα ανταμειφθει....απλα δεν πιστευει και δεν το εχει καταλαβει!Αυτα!
    faltsoo
    18.05.2006, 11:13
    λαικη σοφια...

    κανε το καλο
    και ριξτο στο γυαλο
    -------------------------------

    λαικο τραγουδι...


    ριξε στο γυαλι φαρμακι
    να το πιω σαν το νερακι



    uNick
    18.05.2006, 13:27
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 18-05-2006 στις 05:24 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος uNick στις 17-05-2006 στις 23:59 έγραψε:
    [i]
    Ορφέα & Βαγγέλη, χαλαρώστε... Αφού ο Κωνσταντίνος (semplice) ζητά να αποσυρθεί από το topic, αφήστε τού χώρο να αναπνεύσει... ή, όπως είχες πει εσύ Ορφέα... cool...!



    Μα είμαι ....cool!!!!

    [/I]



    Vangelis86
    18.05.2006, 17:19
    Vasilis23 δεν διαφωνώ με αυτό που λες. Δεν είπα πως όλοι όσοι πιστεύουν στον θεό σκέφτονται έτσι, αλλά ένα μέρος των θρήσκων. Όπως και δεν νομίζω ότι όλοι οι άθεοι είναι όπως τους περίγραψε ο semplice. Μάλλον η περιγραφή που έδωσε ταιριάζει σε αυτούς που δεν θέλουν να υπάρχει θεός.

    uNick χαλαροί είμαστε. Δεν φαντάζομαι κάποιον να γράφει ένα ποστ με νεύρα η πρόθεση να προσβάλει κάποιον όπως και δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που μπορεί να προσβληθεί από αυτά που θα πει κάποιος μέσα σε ένα φόρουμ. Το βρίσκω αστείο.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vangelis86 στις 19-05-2006 14:21 ]
    PARATERISTAS
    18.05.2006, 23:12
    Παιδακια στην υγεια σας

    εχει ψιλοξεφυγει η κατασταση..αν ειναι να πω κι εγω το ποιημα μου σεμνα και ταπεινα θα πω πως η ανθρωπινη καρδια ειναι εκ φυσεως χριστιανικη(οτι ειπε ο χριστος μας ειναι στην καρδια ολων των ανθρωπων..)αλλα ειμαστε και αχαριστοι απο τη φυση μας..ΟΛΟΙ!!

    Παντως προτιμω τα "κλειστα μυαλα"οπως λενε καποιοι,απο τα....και καλα"ανοιχτα μυαλα"και σιγουρα αρρωστα....φιλακια....

    ο καθενας ας πιστευει οτι θελει..σεμνα...η πιστη παντως σωζει....

    να ειστε ολοι καλα...
    Orfeus
    18.05.2006, 23:40
    Quote:

    Το μέλος PARATERISTAS στις 18-05-2006 στις 23:12 έγραψε:

    Παιδακια στην υγεια σας

    εχει ψιλοξεφυγει η κατασταση.. αν ειναι να πω κι εγω το ποιημα μου σεμνα και ταπεινα θα πω πως η ανθρωπινη καρδια ειναι εκ φυσεως χριστιανικη (οτι ειπε ο χριστος μας ειναι στην καρδια ολων των ανθρωπων..) αλλα ειμαστε και αχαριστοι απο τη φυση μας.. ΟΛΟΙ!!

    Παντως προτιμω τα "κλειστα μυαλα" οπως λενε καποιοι, απο τα....και καλα "ανοιχτα μυαλα" και σιγουρα αρρωστα....φιλακια....

    ο καθενας ας πιστευει οτι θελει.. σεμνα... η πιστη παντως σωζει....

    να ειστε ολοι καλα...





    Προσπαθώ να βγάλω μία άκρη τώρα από όλο αυτό...

    Λοιπόν, έχουμε και λέμε...

    Έχουμε έναν Ινδό που πιστεύει στον Κρίσνα, αλλά αφού η καρδιά του είναι ανθρώπινη, είναι χριστιανική.

    Έτσι πάει;;;


    W4TT4N4B3
    18.05.2006, 23:46
    λαθος απαντηση ORfeus..
    η σωστη απαντηση ειναι οτι οι Ινδοι που πιστευουν στον Κρισνα δεν εχουν καρδια..
    μα ειναι ονομα αυτο για να πιστευουν...Κρισνα?
    assasinos
    19.05.2006, 10:57
    Κρίσνα...Χριστός...Chris Cringle... ελα ντε...τι σόι ονόματα είναι αυτά?