ελληνική μουσική
    851 online   ·  210.855 μέλη

    Scorpions & Whitesnake στο Καραϊσκάκη !

    nikos_f3n
    21.07.2006, 11:52
    Δηλαδη θελετε να πειτε οτι εκανα μαλ...ια που μου βρηκε ενας φιλος εισητηρια για θεσ/νικη σημερα και γω βαρεθηκα να παω, ενω ειχα τα λεφτα. Γιατι αισθανομαι μαλ...ας???

    Appetite for Destruction

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos_f3n στις 21-07-2006 11:53 ]


    jorge
    21.07.2006, 11:57
    Το μέλος stratocasteros στις 21-07-2006 στις 11:37 έγραψε...
    Παράθεση:

    Νομίζω οτι όλοι ξέρουμε, πόσο καλύτεροι είναι οι Whitesnake από τους Scorpions (τουλάχιστον παικτικά)...


    Μα η μουσική και οι τέχνες γενικότερα δεν είναι μόνο τεχνική ή ταχύτητα. Αυτά μετράνε στον αθλητισμό. Στην μουσική υπάρχει και η σύνθεση.

    Μπορεί οι Whitesnake να παίζουν πιο γρήγορα, αλλά μελωδίες σαν των Scorpions δεν κατάφεραν να γράψουν. Κατά τη δική μου άποψη πάντα.
    augustina
    21.07.2006, 15:38
    Θέλω να συμφωνήσω με το jorge...Δεν είναι νομίζω και οτι πιο τυχαίο που οι Scorpions (για μένα αλλα και για άτομα δεκαετίας '60 που ακούγαν φανατικά Rock μουσική)είναι κατα πολύ πιο γνωστοί απο τους Whitesnake.Δε λεω και εκείνοι είχαν τρομερά τραγούδια αλλα τέτοια ανατριχίλα που σου προκαλλούν οι μελωδίες και το συναίσθημα των Scorpions δύσκολα θα σου το προκαλλέσει άλλο συγκρότημα...
    fredy
    21.07.2006, 15:43
    Συμφωνώ.Οι μελωδίες των Scorpions δεν συγκρίνονται. Προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο. Όλα ήταν πολύ ωραία! Πέρασα τέλεια. Ευτυχώς ήμουν κερκίδες γιατί αλλιώς δεν θα έβλεπα τίποτα. Σχεδόν όλη την ώρα όρθια ήμουν..
    cello
    21.07.2006, 18:19
    Jorge,για τους ξενερωτους που βλεπανε απο τις οθονες,δυστυχως απο ενα σημειο και μετα βλεπαμε και εμεις απο τις οθονες... Δεν γινοταν να πηδαμε συνεχως!Ησουν αρενα δεξια(οπως βλεπουμε την σκηνη?)τουλαχιστον στο τελος???Μηπως φορουσες πορτοκαλι μπλουζα?(δεν εβλέπα και καλα)Και μηπως ειπες σε ενα παιδι κατι για το can't get enough(που αναρωτηθηκε ποιο τραγουδι ηταν)?

    so you think you can tell...heaven from hell?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cello στις 21-07-2006 18:22 ]


    jorge
    21.07.2006, 18:25
    Ναι, ήμουν εκεί που λες και ναι, είπα σε έναν φίλο για το Cant Get Enough που δεν το ήξερε...

    .
    .
    .
    Όμως φορούσα μπλούζα ...MusicHeaven
    heartbreak-kid
    21.07.2006, 18:37
    Το μέλος jorge στις 21-07-2006 στις 11:57 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος stratocasteros στις 21-07-2006 στις 11:37 έγραψε...
    Παράθεση:

    Νομίζω οτι όλοι ξέρουμε, πόσο καλύτεροι είναι οι Whitesnake από τους Scorpions (τουλάχιστον παικτικά)...


    Μα η μουσική και οι τέχνες γενικότερα δεν είναι μόνο τεχνική ή ταχύτητα. Αυτά μετράνε στον αθλητισμό. Στην μουσική υπάρχει και η σύνθεση.

    Μπορεί οι Whitesnake να παίζουν πιο γρήγορα, αλλά μελωδίες σαν των Scorpions δεν κατάφεραν να γράψουν. Κατά τη δική μου άποψη πάντα.



    Καλά ας μη είχε περάσει ο Roth από τους σκορπιους και θα σας ελεγα εγω
    Whitesnaaaaaaaaaaaake
    Whitesnaaaaaaaaaaaake
    Whitesnaaaaaaaaaaaake

    johnny_b
    21.07.2006, 18:45
    Γύρισα σήμερα στις 6 το πρωί...Η συναυλία ήταν άπαικτη,στην αρχή ήμουν κοντά στη σκηνή προς τα αριετερά,αλλά μετά πήγα πιο πίσω γιατί έπεφτε πολύ σπρώξιμο...
    Deos
    21.07.2006, 21:00
    Το μέλος jorge στις 21-07-2006 στις 18:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ναι, ήμουν εκεί που λες και ναι, είπα σε έναν φίλο για το Cant Get Enough που δεν το ήξερε...

    .
    .
    .
    Όμως φορούσα μπλούζα ...MusicHeaven



    Μάλλον εμένα είδες με την πορτοκαλί μπλούζα κοντά στη δεξιά οθόνη.
    Οι Whitesnake κέρδισαν σαν perfomers by far αν και δεν είμαι fan όλων των κομματιών τους. Τη στιγμή που ένιωθα ότι ήμουν σε συναυλία 80's, με κέρδισαν!
    Coverdale αγέραστος και φωνάρα.
    Scorpions all time classic!! Σχεδόν τέλεια απόδοση των κομματιών, καταπληκτικοί!!
    Κρίμα που δεν ακούσαμε Still Loving You, In Trance και τόσα άλλα...
    Α, οι GODIVA βαρετοί..
    heartbreak-kid
    21.07.2006, 22:48
    Still loving you ακούσαμε,αλλα εσύ ήσουν αλλού...και με την βούλα
    stratocasteros
    21.07.2006, 23:14
    Το μέλος jorge στις 21-07-2006 στις 11:57 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος stratocasteros στις 21-07-2006 στις 11:37 έγραψε...
    Παράθεση:

    Νομίζω οτι όλοι ξέρουμε, πόσο καλύτεροι είναι οι Whitesnake από τους Scorpions (τουλάχιστον παικτικά)...


    Μα η μουσική και οι τέχνες γενικότερα δεν είναι μόνο τεχνική ή ταχύτητα. Αυτά μετράνε στον αθλητισμό. Στην μουσική υπάρχει και η σύνθεση.

    Μπορεί οι Whitesnake να παίζουν πιο γρήγορα, αλλά μελωδίες σαν των Scorpions δεν κατάφεραν να γράψουν. Κατά τη δική μου άποψη πάντα.



    Δεν εξετάζω εδώ ποια μπάντα από τις δύο είναι η καλύτερη ή η εμπορικότερη, απλά μου έκανε τρομερή εντύπωση που ενώ οι whitesnake είναι πολύ καλύτεροι παίκτες από τους Scorpions και η φωνάρα του David δε συγκρίνεται με τη μυτο-φωνή του Meine, ακουγόντουσαν τόσο χειρότερα. Μάλλον κάποιος έβαλε το χεράκι του για να αλλάξουν τα δεδομένα...
    stratocasteros
    21.07.2006, 23:20
    Το μέλος heartbreak-kid στις 21-07-2006 στις 18:37 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 21-07-2006 στις 11:57 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος stratocasteros στις 21-07-2006 στις 11:37 έγραψε...
    Παράθεση:

    Νομίζω οτι όλοι ξέρουμε, πόσο καλύτεροι είναι οι Whitesnake από τους Scorpions (τουλάχιστον παικτικά)...


    Μα η μουσική και οι τέχνες γενικότερα δεν είναι μόνο τεχνική ή ταχύτητα. Αυτά μετράνε στον αθλητισμό. Στην μουσική υπάρχει και η σύνθεση.

    Μπορεί οι Whitesnake να παίζουν πιο γρήγορα, αλλά μελωδίες σαν των Scorpions δεν κατάφεραν να γράψουν. Κατά τη δική μου άποψη πάντα.



    Καλά ας μη είχε περάσει ο Roth από τους σκορπιους και θα σας ελεγα εγω
    Whitesnaaaaaaaaaaaake
    Whitesnaaaaaaaaaaaake
    Whitesnaaaaaaaaaaaake



    Τουλάχιστον ο υπερ-roth κατάλαβε το λάθος του και έφυγε νωρίς, που να παίξει τώρα ο mathias to chails of charon το in-trance και τις άλλες κομματάρες που έπαιζαν οι Scorpions πριν αποφασίσουν οτι πρέπει να βγάλουν λεφτά με το you and I το wind of change και τέτοια.
    2 ωραίες μπαλάντες έχουνε και τη μία δεν την παίξανε (βλ. noone like you)

    Whitesnaaaaaaaaaaaake
    Whitesnaaaaaaaaaaaake
    Whitesnaaaaaaaaaaaake

    Deos
    21.07.2006, 23:40
    Το μέλος heartbreak-kid στις 21-07-2006 στις 22:48 έγραψε...
    Παράθεση:

    Still loving you ακούσαμε,αλλα εσύ ήσουν αλλού...και με την βούλα



    Sorry re kid, το send me an angel εννούσα.
    Και δεν την λένε Βούλα.
    Με άλλη παρέα απόλαυσα τους σκορπιούς...
    cello
    22.07.2006, 01:58
    Το μέλος jorge στις 21-07-2006 στις 18:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ναι, ήμουν εκεί που λες και ναι, είπα σε έναν φίλο για το Cant Get Enough που δεν το ήξερε...

    .
    .
    .
    Όμως φορούσα μπλούζα ...MusicHeaven




    Ενταξει!Λαθος στην μπλουζα!Σε ειχα και πλατη ουτως η αλλως...Περασες πολυ ωραια απ'οτι καταλαβα!Ησουν ο μονος τοσο τρελαμενος(με την καλη εννοια παντα!)!Παντα τετοια!Τα λεμε!
    cello
    22.07.2006, 02:04
    Το μέλος Deos στις 21-07-2006 στις 21:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 21-07-2006 στις 18:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ναι, ήμουν εκεί που λες και ναι, είπα σε έναν φίλο για το Cant Get Enough που δεν το ήξερε...

    .
    .
    .
    Όμως φορούσα μπλούζα ...MusicHeaven



    Μάλλον εμένα είδες με την πορτοκαλί μπλούζα κοντά στη δεξιά οθόνη.


    Δεν παιρνω ορκο για το χρωμα αλλα απ'οτι καταλαβα ηταν οντως ο jorge γιατι εκεινος ειπε στον φιλο μου για το can't get enough!
    rammsteiner
    22.07.2006, 03:08
    καταρχας θα σας μαλωσω που μπαινετε στο τριπακι να συγκρινεται αυτα τα δυο συγκροτηματα...
    ειναι δυνατον ρε παιδια...
    και τα δυο ειναι θρυλοι...
    εχουν μεγαλωσει γεννιες και γεννιες με αυτα...
    εγω ειδα στο γηπεδο να χορευουν διπλα διπλα 16χρονοι με 60χρονους και με τους whitesnake και με τους Scorpions...
    και εμεις θα καθομαστε να λεμε τωρα ποιος ειναι πιο καλος...
    θα συμφωνησω με τους φιλους που ειπαν για τον ηχο...
    ηταν πραγματι απαισιος...
    ειδικα στους whitesnake αλλα και στους Scorpions καποιος επαιζε με τις εντασεις και μας ειχε σπασει τα νευρα...
    και στην κερκιδα παντως δεν βλεπαμε καλυτερα...
    ηταν πολυ μακρυα η σκηνη και εμεις που ειμασταν στο πεταλο ισα ισα που ξεχωριζαμε τι γινοταν επανω...
    κατα τα αλλα...
    μια χαρα περασαμε...

    jorge
    23.07.2006, 23:26
    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    Εκτός από το ότι έδωσαν την μεγαλύτερη συναυλία του καλοκαιριού με την σκηνή για πρώτη φορά στα χρονικά να έχει στηθεί στο απέναντι πέταλο και η αρένα να πιάνει ΟΛΟ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ, οι Σκορπιοί ντύθηκαν στα ΚΟΚΚΙΝΑ. Έγιναν επίτιμα μέλη του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ από τον Πέτρο Κόκκαλη. Όσο για την ατμόσφαιρα στο ΣΤΑΔΙΟ την Τετάρτη το βράδυ, οι φωτογραφίες τα λένε όλα!!! Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ γράφτηκε στην ΙΣΤΟΡΙΑ...

    Scorpions - WHITESNAKE στο ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ ΣΤΙΣ 19 ΙΟΥΛΙΟΥ 2006. Μια εικόνα...30.000 κόσμος....













    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 23-07-2006 23:27 ]


    επισυναπτόμενα: MAGIKH VRADIA02.jpg MAGIKH VRADIA01.jpg 
    nightwalker
    24.07.2006, 01:07
    Ωπα!Μας βγηκαν και γαυροι οι "Σκορπιοι"!!!
    heartbreak-kid
    24.07.2006, 12:44
    ΕΛΕΟΣ!!!Πόσο μπορεί να ξεπέση αυτό το συγκρότημα!!!Δεν ασχολείται που δεν ασχολείται κανένας στν Ευρώπη μαζύ τους πια,πρέπει να αυτοεξευτελίζονται κατ'αυτόν τον τρόπο???Πάλι καλά που δεν κάναν και διασκευή το "Σωκράτη εσύ σούπερ σταρ"...Και ο Πετράκης πίσω με μπλούζα Scorpions...Φαίνεται είχε κλείσει η Αγγελική Ηλιάδη...
    grevenger
    24.07.2006, 12:46
    Παράθεση:

    Τουλάχιστον ο υπερ-roth κατάλαβε το λάθος του και έφυγε νωρίς, που να παίξει τώρα ο mathias to chails of charon το in-trance και τις άλλες κομματάρες που έπαιζαν οι Scorpions πριν αποφασίσουν οτι πρέπει να βγάλουν λεφτά με το you and I το wind of change και τέτοια.
    2 ωραίες μπαλάντες έχουνε και τη μία δεν την παίξανε (βλ. noone like you)

    Whitesnaaaaaaaaaaaake
    Whitesnaaaaaaaaaaaake
    Whitesnaaaaaaaaaaaake




    Μάλλον δεν ήσουν στην προηγούμενη συναυλία που οι Scorpions παίξανε το In trance... Μην ακούω παρακαλώ ότι ο Jabs δεν μπορεί να παίξει τα παλιότερα κομμάτια των Scorpions... Αν είναι δυνατόν!

    Και ο Roth δεν έφυγε ο ίδιος από τους Scorpions... Αναγκάστηκαν να τον διώξουν διότι είχε βυθιστεί για τα καλά στο δικό του κόσμο τότε και δεν είχε μεγάλη επαφή με την πραγματικότητα... Κρίμα όμως, διότι όντως είναι εκπληκτικός κιθαρίστας και καλύτερος του Jabs... Αλλά είναι άλλο αυτό, και άλλο να λέμε ότι ο Jabs δεν μπορεί να παίξει 70s Scorpions...