ελληνική μουσική
    628 online   ·  210.874 μέλη

    Μιχάλης Χατζηγιάννης

    opendata
    08.04.2005, 14:55
    Για την pop μουσική, είναι πολυ καλός. Ομως πέρα απ' αυτό δεν νομίζω ότι μπορεί να τραγουδήσει τίποτα άλλο. Για μένα ο καλός ερμηνευτής πρέπει να μπορεί να τραγουδάει διάφορα είδη, πράγμα που δεν μπορεί να κάνει ο συγκεκριμένος. Τον έχω ακούσει σε λαϊκά τραγούδια και μου πέσανε αυτιά και μαλλιά μαζί......
    posa
    08.04.2005, 16:36
    Και για να επανελθω σιγα μην μπορεσει να τραγουδησει λαικο. Και εγω τον ακουσα φετος σε λαικο και φρικαρα τελειως.Πρεπει να υπαρχει και ενας σεβασμος σ΄αυτα τα τραγουδια.Δεν μπορει ο καθενας να τραγουδαει οτιδηποτε. Για την POP ειναι καλος αλλα μεχρι εκει. Οσο για το εντεχνο μακριαααα!!!Κριμμα παντως γιατι χαλαει και το προγραμμα του Τερζη.
    OzzY
    08.04.2005, 22:23
    Ypenthimizwwwwwwwwwww......Sunergastike me tn ntalara!!!Sas leei kati???den pisteuw oti o ntalaras tha ekane 2 sunaulies me kapoion pou den einai kalos kalitexnis?ti lete?

    opendata
    08.04.2005, 22:51
    Ozzy, για μένα δεν είναι επιχείρημα ότι συνεργάστηκε με τον Νταλάρα. Πιστεύω, όπως είπα και νωρίτερα, ότι στην pop μουσική είναι μια χαρά αλλά ως εκεί. Κι άλλωστε ο Νταλάρας μέχρι και με το Γιάννη Βαρδή έχει συνεργαστεί και σε live και στον τελευταίο δίσκο του (αν δεν κάνω λάθος) γιατί να μην το κάνει και με τον Χατζηγιάννη που έχει και σουξέ?
    OzzY
    11.04.2005, 13:07
    me ton gianni Bardi den sunergastike....Apla ston disko tou Giwrgou ntalara tin teleutai stigmi o Antwnis remos ekane mia protasi,na pei me tn giwrgo to ntoueto to opoioi egrapse o antwnis bardis.....O giannis bardis kanei difwnia se ena i dio tragoudia ta opoia exei grapsei o pateras tou.....An auto thewreitai sunergasia.....OK!!!
    Den pisteuw oti o Ntalaras exei anagi gia marketing.....Einai enas kallitexnis pou edw kai peripou 35 xronia einai simeio anaforas stin elliniki mousiki.....
    ektos autou kapoioi eipan oti o Xatzigiannis tin exei dei!!Sumfwnw!!!Omws gnwrizw elaxistous kallitexnes pou den einai etsi eidika an exoun tetoia epituxia ston xwro tous.......
    koripaki
    11.04.2005, 21:13
    Παιδιά, δεν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε έναν καλλιτέχνη από τις συνεργασίες του. Ο καλλιτέχνης, όπως ακριβώς και κάθε άνθρωπος, αυτοπροσδιορίζεται κατά τη γνώμη μου.
    geordan
    11.04.2005, 23:18
    Φέτος, λέει, ο Μιχαλάκης τραγουδάει λαϊκά με τον Τερζή.
    Δεν τον άκουσα και δεν έχω άποψη.
    Δεν άκουσα όμως και τα καλύτερα λόγια για την επιλογή αυτή.

    Αλλά,
    πριν δυο χρόνια, όταν τραγουδούσε με τη Δήμητρα Γαλάνη, έτυχε να τον ακούσω να συμμετέχει με ένα και μοναδικό τραγούδι, εκτός από ελάχιστα ντουέτα, στο λαϊκό πρόγραμμα.
    Τραγούδησε Καζαντζίδη, "Γυάλινο κόσμο" μάλιστα.
    Έμεινα έκπληκτος. Ήταν άψογος, για τα δικά μου κριτήρια, φυσικά. Υπερβολικά καθαρή φωνή.
    Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι για τα καλά λαϊκός τραγουδιστής.
    Απλά το αναφέρω.

    Τι συμβαίνει τελικά με το Χατζηγιάννη;
    Κατά τη γνώμη μου, μεγάλο ταλέντο.
    Ψιλο-αυτο-καταστρέφεται τελευταία λόγω... καλαμιού.
    Πάντως, όπως αναφέρει και κάποιος προηγούμενος, φυσιολογικό είναι με τόση προβολή και ξαφνική δόξα. Το αντίθετο μάλλον θα ήταν παράλογο...

    Του εύχομαι καλή συνέχεια και αυτοσυγκράτηση, γιατί απλά πιστεύω πολύ και στο ταλέντο του και στο... άστρο του.
    OzzY
    12.04.2005, 18:00
    kai egw etsi pisteuw , oti diladi exei prosonta alla isterei se autosigratisi......O xronos tha deiksei pantws......
    Sagou
    13.04.2005, 19:00
    Καλησπέρα και από μένα σε όλη την παρέα. Είμαι και εγώ μεγάλη fun του Μιχάλη και φυσικά συμφωνώ στο ότι είναι μεγάλο ταλέντο με φοβερό ηχόχρωμα και μεγάλο πάθος γι’αυτό που κάνει. Μακάρι το ελληνικό τραγούδι να αποκτήσει και άλλα τέτοια ταλέντα. Φιλιά σε όλους!
    antonLOrd
    26.04.2005, 13:12
    Μην τρελεθούμε παιδιά. Απλά έχει καλή φωνή. Μπορεί να γράφει τραγούδια αλλά δεν είναι ακόμα ερμηνευτής.. Πως τραγουδάει τον έρωτα όταν λέει "σάγαπάω" σαν να λέει περπατάω.. Αν συνεχίσει με αυτό το στυλ θα αναγκαστώ να συμφωνήσω ότι τα τωρινά τραγούδια του δεν θα ακούγονται του χρόνου.. Μην τον κάνουμε και θεό.. Αν είναι έτσι όπως τα λέτε τότε για τον Παπακωνσταντίνου πρέπει να φτιάξουμε εικόνισμα... Προσγειωθείτε..
    Και για να απαντήσω στον Ozzy το να έχεις πτυχία κλπ δεν σημαίνει ότι είσαι κάτι... Και ο Χεντριξ δεν ήξερε πόσες γραμμές έχει το πεντάγραμμο όμως έφτασε την εκτέλεση της κιθάρας εκεί που ονειρεύονται πάρα πολλοί.. Σας χαιρετώ...
    antonLOrd
    26.04.2005, 13:12
    Μην τρελεθούμε παιδιά. Απλά έχει καλή φωνή. Μπορεί να γράφει τραγούδια αλλά δεν είναι ακόμα ερμηνευτής.. Πως τραγουδάει τον έρωτα όταν λέει "σάγαπάω" σαν να λέει περπατάω.. Αν συνεχίσει με αυτό το στυλ θα αναγκαστώ να συμφωνήσω ότι τα τωρινά τραγούδια του δεν θα ακούγονται του χρόνου.. Μην τον κάνουμε και θεό.. Αν είναι έτσι όπως τα λέτε τότε για τον Παπακωνσταντίνου πρέπει να φτιάξουμε εικόνισμα... Προσγειωθείτε..
    Και για να απαντήσω στον Ozzy το να έχεις πτυχία κλπ δεν σημαίνει ότι είσαι κάτι... Και ο Χεντριξ δεν ήξερε πόσες γραμμές έχει το πεντάγραμμο όμως έφτασε την εκτέλεση της κιθάρας εκεί που ονειρεύονται πάρα πολλοί.. Σας χαιρετώ...
    doritsa78
    26.04.2005, 16:06
    Πιστευω οτι το μελλον θα δειξει αλλα ειναι ο μονος καλλιτεχνης της γενιας του που τον διακρινει η μοναδικοτητα του.Ολες οι γενιες τον ακουνε.Οι συναυλιες του κανουν παταγο.Ακομα και στα λαικα ειναι καλος.Τον εχω ακουσει πολλες φορες live και ειναι καταπληκτικος.Οταν τον πλησιασεις ειναι απλος και συνετος με τον κοσμο.Προσωπικα πιστευω οτι θα μεινει στην ιστορια της μουσικης!
    OzzY
    26.04.2005, 17:37
    file mou antonlord mathe esu prwta poses notes mporei na exei panw tou ena pentagrammo kai meta ta leme ksana......Kanw mousiki peripou 10 xronia kai exw teleiosei oles tis thewritikes spoudes kai egw....Den tha m peis oti den metrane!O hendriks itane fainomeno kai den diakrithike toso gia ti mousiki oso gia to talento tou stin kithara opou itane o protos o opoios autosxediase.....Kai twra iparxei as poume o sadriani kai o vay apla o allos itane o prwtos.....Ta leme......
    OzzY
    26.04.2005, 17:40
    kai kati allo!To tragoudi aggigma psixis graftike prin 7 xronia.........KATI LEGAME GIA DIAXRONIKOTITA???
    Mipos to tragoudi "to swma pou zitas" leei kati???
    antonLOrd
    26.04.2005, 23:55
    Αν ασχοληθείς και μάθεις θα δεις ότι οι περισσότερο γνωστοί και ποιοτικοί μουσικοί δεν έχουν καν πτυχίο.. Απλά είναι ιεροσυλία το να μιλάς για Χέντριξ δίπλα στον Χατζηγιάννη.. Εσυ μια φορά μπορεί να γουστάρεις να τον ακούς... Εγώ θα προτιμήσω για παράδειγμα Τον "Κουρσάρο" που είναι 20 χρονών κομμάτι και όχι τις φλωριές που προανέφερες..
    ΥΓ: Εφάρμοσε την συμβουλή που έδωσε ο Πάνος ο Κατσιμίχας στον Χατζηγιάννη γιατί είναι δύσκολο να προσδιορίσω το μουσικό σου μέλλον...


    DavidDT
    27.04.2005, 01:02
    Θα μου επιτρεψετε κ.OZZY να συμφωνησω περισσότερο με τον AntonLOrd. Σωστά οσα λέτε,έχετε δικιο σε μεγάλο βαθμό,όμως ο Χατζηγιάννης όσο καλός και αν είναι,σε καμία περιπτωση δεν θα'πρεπε να γίνεται λογος για διαχρονικότητα στα τραγούδια του... θέλει πολλα ψωμιά ακόμη,χωρίς ωστόσο να υποβαθμίζεται η μουσική του... Έχει πολλα κομμάτια εν-τεχνα,όμως το Pop που συχνά τραγουδά,του ρίνει πολύ το επίπεδο...
    OzzY
    10.05.2005, 16:46
    sumfwnw re paidia oti o papakostantinou einai apisteutos(epeidi anaferthike o koursaros)Alla to epipedo enos kalitexni den exartatai mono apo tin diaxronikotita tou.....O basilis papakwst. gia mena me tin teleutaia tou diskografiki tou douleia as poume upobathmistike sta matia tou koinou.....den sumfwneitai????
    Prepei oi tragoudistes opws kai oi podosfairistes na kseroun pote tha stamatisoun na tragoudane......Prepei na stamatoun otan den exoun na dwsoun alla pragmata....
    Oso gia tn pano katsimixa,maresei poli i mousiki tou kai tn akouw poli edw kai xronia alla pisteuw oti merika simeia tis epistolis tou einai uperbolika....(den lew kapou eixe kai dikio gia to oti exei psonistei o xatzigiannis)....AUTa !!!!
    OzzY
    10.05.2005, 16:48
    Oso gia to mousiko mou mellon....Ase na to krinoun alloi!!!Oi kathigites mou diladi!!!!
    iris-the-black
    10.05.2005, 17:12
    Παιδιά εγώ τον λατρεύω.Είναι όμορφος νέος και ταλαντούχος.Να σας διαβάσω κάποιο ρεπορτάζ:
    "...Όχι μόνο ξεπέρασε τις 100.000 πωλήσεις και έγινε διπλά πλατινένιο (Ακατάλληλη σκηνή), αλλά έμεινε και για περισσότερες απο 8 εβδομάδες στο νούμερο ένα του επίσημου δείκτη πωλήσεων της IFPI, ρεκόρ που δεν έχει καταρριφθεί απο κανένα άλλο ελληνικό άλμπουμ απο το 1997 μέχρι σήμερα.Το τραγούδι "Για σένα" μέσα στο 2004 μεταδόθηκε 10.685 φορές απο τους 20 μεγαλύτερους ραδιοφωνικούς σταθμούς της χώρας.Μιχάλη και εις ανώτερα!
    ZOI
    10.05.2005, 18:40
    καλα,ειναι γνωστο πιστευω οτι ειμαι χατζηγιαννικη ως το κοκκαλο...
    εχει απο τις ωραιοτερες φωνες που εχω ακουσει ζωντανα.και μονο γι'αυτο περα απο το τι τραγουδαει εχει το θαυμασμο μου και τη στηριξη μου

    τον βρισκω εξαιρετικο και στα λαικα τραγουδια βεβαια,απο τα οποια και εχει αρχισει την καριερα του,η οποια μετραει 10 χρονια και κατι.δεν ειναι πολυ γνωστη δυστυχως η πορεια του στην κυπρο.μαλιστα,ο ιδιος ο Νταλαρας εχει εκφραστει πολυ θετικα για τη λαικη "πλευρα" του χατζηγιαννη ,καθως και ο Ιωαννιδης ,ο οποιος εχει δηλωσει οτι ο χατζηγιαννης εχει καλυτερη φωνη απ'τον ιδιο και παιζει καλυτερη κιθαρα!το μονο που με λυπησε φετος στη συνεργασια του ειναι τα γαρυφαλλα στο κεντρο....τη βρισκω γενικως απεχθη συνηθεια και τελειως αναρμοστη για το χατζηγιαννη.ωστοσο δεν παυει να ειναι φωναρα.

    αλλωστε,δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει αν την εχει "ψωνισει".γιατι να κρινουμε το μουσικο βασει του χαρακτηρα του?ο ακης πανου καταδικαστηκε για φονο κι ομως δεν παυει να ειναι απο τους αξιολογωτερους καλλιτεχνες(χωρις να θελω να προβω σε συγκρισεις...).κι εγω εκτιμω τον Κατσιμιχα,αλλα βρηκα την επιστολη του χυδαια το λιγωτερο.και αναζητω το λογο που μπορει ενας καταξιωμενος μουσικος να βγαζει τετοια αισθηματα απο μεσα του...πραγματικα ακατανοητο.αντιθετα με την αποψη του ,εγω δεν ειμαι σε θεση να ξερω αν ο χατζηγιαννης εχει αλλαξει συμπεριφορα,αλλα βαζοντας εμενα στη θεση του(σε τοσο μικρη ηλικια,κι εστω μετα απο πολλη δουλεια,να εχω τετοια απηχηση και αναγνωρισιμοτητα)ειναι τουλαχιστον κατανοητο οτι θα ειχα ψωνιστει.οποτε ισχυει ή δεν ισχυει κατι τετοιο δεν τον κατακρινω και εφοσον δεν εηρεαζει την αποδοση του ελαχιστα με απασχολει.

    τωρα η υποθεση αν τα τραγουδια του θα κρατησουν στο χρονο ειναι παρακινδυνευμενη.ωστοσο κρινοντας απο τον τροπο που ακουω εγω τη μουσικη του,που ακουω και τραγουδια που μου αρεσουν λιγοτερο μονο και μονο επειδη τα ερμηνευει αυτος,πιστευω πως ναι.άκουω εξισου ολα τα τραγουδια του που εχω σε ηχογραφησεις απο το πρωτο του δισκο στην ελλαδα(αλλα και απο παλιοτερους στην κυπρο) μεχρι και τον τελευταιο του εξισου.επειδη ,οπως συνηθιζω να λεω,και το "happy birthday" να τραγουδησει θα ανατριχιασω!

    περιεργως,δεν τον βρισκω ομορφο,ουτε καν γοητευτικο οπτικα.και τελος να πω οτι ειναι απο τους ελαχιστους καλλιτεχνες που υποστηριζω αγοραζωντας δισκους και πηγαινοντας εδω και χρονια,πριν απο προσωπικους δισκους,σε συναυλιες και σε εμφανισεις γενικως(μου κοστιζει ενα καλο ποσο καθε χρονο...κι ερχεται και καλοκαιρι,θα αρχισουν συναυλιες...).
    τελευταια παρατηρηση μου ειναι οτι οπως εχει ειπωθει καπου παραπανω,πρεπει να επανενταξει καποια παλια κομματια του στις εμφανισεις του,αντι να ικανοποιει ανοητα κοριτσοπουλα ερμηνευοντας 2-3 φορες τα πιο δημοφιλη του τραγουδια.