ελληνική μουσική
    341 online   ·  210.873 μέλη

    Στον αέρα η εξεταστική των ΑΕΙ

    gazakas
    13.06.2006, 13:38
    Σχετικώς άσχετα:

    Κατερίνα, εντάξει, μου άξιζε: συχνά νιώθω σαν ένας διαβασμένος διανοούμενος που αφήνει πληρωμένες απαντήσεις και επιπλέον βιάζεται να βγάλει συμπεράσματα για το συνομιλητή του. Δεν βλέπεις που τα κείμενά μου είναι γραμμένα σε μια γλώσσα καθόλου απλή και καθόλου άμεση, με συνεχείς αναφορές σε αυθεντίες και θεωρίες; Εδώ να φανταστείς χρησιμοποίησα διδακτικό ύφος και τόλμησα ο ξεδιάντροπος να αμφισβητήσω το κατά πόσον δικαιούμαι να το κάνω! Κι αυτό στα μείον μου...

    @chorrer
    Πόσα βιβλία υποστηρίζω ότι διαβάζω και πού ακριβώς το υποστήριξα;

    Ενδιαφέρουσα η θέση ότι για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ιστορικό στοιχείο πάντα υπάρχει μια άποψη που υποστηρίζει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ (τα κεφαλαία δικά μου) -από αυτό που θεωρείται προφανώς κοινώς γνωστό και παραδεκτό. Και αυτή η θέση όμως κρίνεται: το γεγονός ότι υπάρχει και άλλη άποψη δε σημαίνει ότι η καθεμιά από τις δύο απόψεις έχει 50% πιθανότητες να είναι σωστή. Καλός ο σχετικισμός και η υποκειμενικότητα, αλλά τόσο πια;
    Όσο κι αν έψαξα πάντως δε βρήκα άλλη εξήγηση για την προέλευση των όρων "αριστερά" και "δεξιά"-όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να δει ενδεικτικά αυτό . Επειδή όμως πραγματικά ενδιαφέρομαι και για μια διαφορετική άποψη θα ήθελα ολόκληρα τα ονόματα των συγγραφέων που αναφέρεις ή/και τους τίτλους των βιβλίων τους για να τα βρω κι ο ίδιος.

    Για τα υπόλοιπα, υπάρχουν τα κείμενα και των δυο μας και όποιος μας διαβάζει και δε μας βαρέθηκε μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.

    Καλή καρδιά! Πιάσε και μια μπύρα και ελπίζω να κάνουμε κάποια στιγμή αυτή τη συζήτηση και από κοντά!
    gazakas
    13.06.2006, 14:01
    Εξαιρετικά αφιερωμένο από έναν διαβασμένο διανοούμενο σε όσους υποστηρίζουν ότι οι πορείες και οι καταλήψεις δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα:




    Ελευθεροτυπία 13-06-2006


    ΠΑΙΔΕΙΑ Οι αλλαγές αναβάλλονται για μετά τις δημοτικές εκλογές

    Νόμος - όπισθεν...

    Της ΧΡΙΣΤΙΝΑΣ ΚΟΡΑΗ

    Ανακρούει πρύμναν η κυβέρνηση για τον νόμο-πλαίσιο για την παιδεία. Μπροστά στη μαζικότητα και τον αυθορμητισμό του φοιτητικού συλλαλητηρίου της περασμένης Πέμπτης το οποίο αναμένεται να κλιμακωθεί τις επόμενες ημέρες, η κυβέρνηση εξαναγκάστηκε σε τρία όπισθεν. Σύμφωνα με αρμόδιες κυβερνητικές πηγές:

    Οι φοιτητές «τρόμαξαν» την κυβέρνηση
    1 Αναβάλλεται για μετά τις δημοτικές και νομαρχιακές εκλογές του Οκτωβρίου η κατάθεση του νόμου- πλαισίου για την παιδεία.

    2 Το θερινό τμήμα, όπου επρόκειτο αρχικά να κατατεθεί το νομοσχέδιο, γίνεται τώρα «ολομέλεια της Βουλής διότι πρόκειται για μια μεγάλη μεταρρύθμιση».

    3 Εγκαταλείπεται η άκαμπτη θέση ότι έγινε εξαντλητικός διάλογος και η μεταρρύθμιση για την παιδεία θα προχωρήσει - το πράσινο φως έδωσε και η κυβερνητική επιτροπή προ 10ημέρου. Τώρα διαμηνύεται η πρόθεση της κυβέρνησης για έναν διάλογο χωρίς χρονοδιαγράμματα ο οποίος θα κρατήσει «όσο χρειαστεί» επί του προσχεδίου του νόμου-πλαισίου που έχει σχεδόν ολοκληρωθεί και θα δοθεί σύντομα σε δημόσια διαβούλευση.

    Η αλλαγή πλεύσης αποφασίστηκε σε σύσκεψη στο Μαξίμου του Κώστα Καραμανλή με τους στενούς του συνεργάτες. Ο υπουργός Επικρατείας Θόδωρος Ρουσόπουλος αμέσως τάχθηκε υπέρ της αναβολής. Ο πρωθυπουργός συζήτησε το θέμα και με την υπουργό Παιδείας Μαριέττα Γιαννάκου το απόγευμα της Παρασκευής. Αντέδρασε στην αρχή αλλά στη συνέχεια συναίνεσε....

    Η συνέχεια εδώ
    KIT_KAT
    13.06.2006, 14:08
    Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους;;;


    georgianoua
    13.06.2006, 14:11
    Θα το συνεχίσουμε το Σεπτέμβρη μιας και βγούν άλλοι πιο σκληροί βάρβαροι τότε
    picachu8
    13.06.2006, 16:30
    Γεωργία εμένα εννοείς ε;;;;
    μη το αρνείσαι τα ξερω όλα.....
    georgianoua
    13.06.2006, 17:31
    Ναι Αλέξη μου εσένα εννοώ..

    Τα λέω και όλα έξω απ'τα δόντια
    picachu8
    13.06.2006, 17:39
    Το ξερα...το ξερα....
    και πολύ καλά κάνεις...
    άντε στις επόμενες κινητοποιήσεις θα μαι και Ελλάδα...
    αλλα δε θα χω κανένα λόγο ανάμειξης καθώς θα πάψω να μαι φοιτητής ακόμα και εξωτερικού....

    Γεωργία πάνω σου το αφήνω......
    chorrer
    13.06.2006, 17:42
    ααααααααα......Θα σκασω, δεν μπορω να μην απαντησω, εχω γινει πρεζακι των τοπικ!!!!!
    1.Gazakas:
    ...Συγνωμη αλλα πανε αρκετα χρονακια που διαβασα τους συγκεκριμενους συγγραφεις και δεν θυμαμαι ολοκληρα τα ονοματα .
    ...Ακομα κι αν δεχομουν οτι η προελευση των ορων (που δεν το δεχομαι) ειναι απο την γαλλικη επανασταση, εξακολουθω να μην βλεπω τη σχεση που εχει με το τοπικ και εχει παρει τοσο μεγαλες διαστασεις.Το μονο που υποστηριξα ειναι οτι εδω στην ελλαδα το εχουμε παρατραβηξει με αυτους τους ορους (κι ενταξει μπορει να το εκανα λιγο υπερβολικα)
    ...Κοιταμε το δεντρο και χασαμε το δασος.
    ...Δεν επαναλαμβανω τις αποψεις μου, τις εχω πει σε προηγουμενα μηνυματα.
    ...Και συμφωνω μαζι σου σε ενα πραγμα: ...αν κι εγω δεν θα πιω μπυρα γιατι με πειραζει στο στομαχι (νεανικες καταχρησεις) , με ρετσινα συμβιβαζεσαι?

    2.ΚΙΤ_ΚΑΤ
    ...Σιγα καλε, συζητηση κανουμε, δεν θα παθει και τιποτα αν δεν του απαντησω, το πολυ-πολυ να αφησει ακομα μια πληρωμενη απαντηση και να φανω εγω ως τραγος, αξεστος κι αγενης, κ.λ.π. (τελος παντων, δεν προσπαθω να ξεκινησω καινουργιο debate, νομιζω οτι καταλαβες τι εννοω)
    ....Εισαι και θεσσαλονικη, ακομα δεν το επιασες το νοημα? Χαλλλλλλλλλλαραααα!!!!

    3. Σε οποιον χαιρεται για τυχον καθυστερηση του νομοσχεδιου:
    ....Μηδενα προ του τελους μακαριζε (για την ορθογραφια δεν ειμαι σιγουρος, ειχα απαισιο καθηγητη στα αρχαια και μου εχει μεινει απωθημενο)
    ...Θυμηθειτε οσοι ειστε ανω των 30 (οι υπολοιποι ρωτηστε μεγαλυτερους) τις καταληψεις του 91-92 στα σχολεια, καναμε την κυβερνηση να αποσυρει το τοτε νομοσχεδιο , κι ισως να βοηθησαμε στο να οδηγηθουμε σε προωρες εκλογες. 10 χρονια αργοτερα ειχαν περασει ολα οσα εγραφε το νομοσχεδιο μεσα(εκτος του point-system) και μαλιστα με την αντιπαλη κομματικη παραταξη στη κυβερνηση
    ....Το να γραφει μια εφημεριδα της αντιπολιτευσης κατι αρνητικο για τη κυβερνηση δεν ειναι παντα και το πιο φερεγγυο μεσο πληροφορησης.
    ..............
    KIT_KAT
    13.06.2006, 17:44
    Το μέλος georgianoua στις 13-06-2006 στις 14:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    Θα το συνεχίσουμε το Σεπτέμβρη μιας και βγούν άλλοι πιο σκληροί βάρβαροι τότε



    Για καλή μας τύχη (γιατί θα ήθελε πολύ γερά κότσια να απαρνηθούν οι φοιτητές ΚΑΙ τη διπλή...) μας σώζουν οι δημοτικές, οπότε η όλη υπόθεση πάει για Οκτώβρη...
    picachu8
    13.06.2006, 17:53
    Σαν να μου λέει πως προσγειώνεται η εξεταστική των ΑΕΙ και ΤΕΙ.....
    Με την κατερίνα για αντιπολίτευση τι περίμενες;;;
    W4TT4N4B3
    14.06.2006, 04:16
    Υπουργειο Παιδειας Διαλογος για τα ΑΕΙ και την Τριτοβαθμια εκπαιδευση

    σε αυτην την ιστοσελιδα επιλεγετε Εθνικός Διαλογος και σας ανοιγει ενα νεο παραθυρο. Εκει μπορειτε να επιλεξετε ξανα Εθνικο Διαλογο και να διαβασετε αποψεις ακαδημαϊκων για την Τριτοβαθμια εκπαιδευση και τις προοπτικες της...Επισης στη Φορμα επικοινωνιας στο νεο παραθυρο που θα ανοιξει μπορειτε να καταθεσετε τις προσωπικες σας προτασεις για την τριτοβαθμια με επιχειρηματα υπερ ή κατα συγκεκριμενων επιλογων οπως τα ιδιωτικα πανεπιστημια κτλ...

    Πλεον η Υπουργος Παιδειας υποχωρει και δηλωνει οτι θα καταθεσει προσχεδιο του νομοσχεδιου για διαλογο υποψην των ενδιαφερομενων και οτι το νομοσχεδιο θα κατατεθει μετα το Σεπτεμβριο...η αντιδραση των φοιτητων ειχε καποιο αποτελεσμα...
    αν και δεν ξερω αν ηταν δυνατο να ψηφιστει νομος-πλαισιο απο Τμημα της Βουλης και οχι απο την Ολομελεια της

    το μονο βεβαιο ειναι οτι ο νομος-πλαισιο του 1982 ειναι σε ορισμενα θεματα αναχρονιστικος και προκαλει ποικιλες αγκυλωσεις και κατεστημενα ακαδημαϊκου τυπου που πληττουν κυριως τους φοιτητες, την αξιοπιστια των πανεπιστημιακων ιδρυματων και τη διδακτικη διαδικασια...

    μπορειτε λοιπον να επισκεφθειτε τη συγκεκριμενη ιστοσελιδα και να καταθεσετε τις προτασεις για την Τριτοβαθμια εκπαιδευση στη Φορμα επικοινωνιας



    επισυναπτόμενα: Υπουργειο παιδειας.JPG 
    Aiolos_m
    14.06.2006, 13:53
    Ντροπή για την ΣΑΦ-ΕΑΑΚ ΠΑΠΕΙ!!!!

    Χτες στη γενική συνέλευση του Πανεπιστημίου Πειραιώς και πριν αποφασιστεί κατάληψη, μέλη της παραπάνω φοιτητικής παράταξης κατέβασαν από τον ιστό την ελληνική σημαία και ανέβασαν σημαία με τα διακριτικά της παράταξης και με την επιγραφή ΣΑΦ-ΕΑΑΚ!!!

    Απαράδεκτα αυτά τα πράγματα! Είναι δυνατόν ρε παιδιά; Όχι να εξεφτελίζουμε και τα σύμβολα της πατρίδος....

    Ντροπή!!!

    ...μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη
    πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 14-06-2006 13:55 ]
    abyss
    14.06.2006, 16:37
    Το μέλος prochatz στις 13-06-2006 στις 02:21 έγραψε...
    Παράθεση:


    Σοβαρολογείς τώρα??? Συμφωνώ ότι ο φοιτητής δεν είναι μια σταθερή κοινωνική ομάδα. Όμως, πες μου σε παρακαλώ, τι δουλειά έχει ένας ναυτεργάτης, ένας οικοδόμος... στην πορεία για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια? Εσένα όλοι αυτοί οι δανεικοί διαδηλωτές του ΠΑΜΕ δε σε ενοχλούν? Δεν έχω τίποτα με το ΠΑΜΕ αλλά δε δέχομαι όποτε γίνεται πορεία να συμμετέχει και να αποζητά μάλιστα να ηγηθεί της πορείας!!! Από πού κι ως πού??? Αν αυτό δεν είναι απόπειρα καπέλωσης, τότε τι είναι?


    Ένα φοιτητικό κίνημα έχει να κάνει με πολλά περισσότερα πράγματα και όχι μόνο με το πανεπιστήμιο και τις σχολές. Το φοιτητικό κίνημα είναι αλληλένδετο με το εργατικό και πρέπει πάντα μαζί να κινούνται. Το ΠΑΜΕ καπελώνει ό,τι βρει και είναι αλήθεια αυτό, αλλά βρίσκεται και ένα κόμμα από πίσω του που παλεύει με το ΠΑΜΕ και με την ΚΝΕ να κάνει κυβέρνηση... τι να πεις!~




    Θέλω να σπάσω τη σιωπή και να βουϊξει η άβυσσος...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-06-2006 17:22 ]


    T_A_Z_Z
    14.06.2006, 18:54
    ’υριο Πέμπτη 15/6 θα πραγματοποιηθεί πορεία στη Θεσσαλονίκη. Προσυγκέντρωση στις 11 το πρωί στην Πολυτεχνική σχολή. Η πορεία θα καταλήξει στο Υπουργείου.
    georgianoua
    14.06.2006, 19:14
    Τελειωσε παιδιά και η δική μας συνέλευση.

    Απόφαση: ΑΠΕΡΓΕΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ
    rory166
    14.06.2006, 23:35
    το ιδιο κι εμεις....
    εβρεξε καφεδες στη συνελευση μας...
    θυματα--->οσοι ηταν κατα της καταληψης...!
    KIT_KAT
    20.06.2006, 16:56
    Να και το πανώ που από χθες μετά κόπων και βασάνων (και πριονίσματος 3 πορτών - μπράβο στα παιδιά) κοσμεί το υψηλότερο σημείο του ΑΠΘ στο κτίριο της πρυτανείας

    (πι-ες: κάποιος μοντ ας φτιάξει το θέμα πλλίιιζ...)



    επισυναπτόμενα: pwleitai..b.jpg 
    georgianoua
    20.06.2006, 17:11
    Την Πέμπτη έχουν πορεία αν άκουσα καλά στη Θεσ/νίκη...

    Ελπίζω να μην πίξω στο χάος και να μην μπορεσω να πάω στο αεροδρόμιο
    jorge
    21.06.2006, 16:10
    Βάλτε στο Google τη λέξη κατσίκα και πατήστε το κουμπί "Αισθάνομαι Τυχερός" (I am feeling lucky)

    georgianoua
    21.06.2006, 16:14
    Μου το είχαν πει και χθες και σκευτόμουνα να το βάλω ή όχι μιας και μπορεί να με πουν ασεβή

    Όντως όμως είναι αυτό... Δε λέω ποια....