ελληνική μουσική
    932 online   ·  210.853 μέλη

    Στον αέρα η εξεταστική των ΑΕΙ

    alexia-vicky
    11.06.2006, 01:14
    )@gazakas

    Φυσικά και σέβομαι και υποστηρίζω το δικαίωμά σου να έχεις και να εκφράζεις διαφορετική άποψη...
    Αυτό για την εξωραϊσμένη εικόνα που ανέφερες, θα μου επιτρέψεις να το αντιταχθώ και να σου πω πως ναγνωρίζω πως υπάρχουν "σκοτεινά σημεία", αλλ'α αυτό δεν αλλάζει τη γενικότερη εικόνα ή να το θέσω πιο σωστά, δε θα έπρεπε να αλλάζει τη γενικότερη εικόνα...Μη ξεχνάμε πως κάθε οργανισμός που αποτελείται από ανθρώπινα στοιχεία, έχει και θετικά και αρνητικά και αυτό θέλω να τονίσω, ώστε να μη φτάνουμε στο φανατισμό και στις γενικότητες, που βλάπτουν τόσο άτομα όσο και συνειδήσεις και αξίες (και δεν αναφέρομαι σε εσένα, προσωπικα ).

    Υ.Γ. Αναφέρθηκες σε θέσεις του Κροπότκιν και του Μπακούνιν, αλλά και του Προυντόν. Για τους δύο πρώτους, δε νομίζω πως οι θέσεις τους είναι τόσο ταυτόσημες. Ο Κροπότκιν εκφράζει κάτι πιο "ρομάντικο", έναν αναρχισμό που ουσιαστικά ξεκινά από μέσα μας...Δεν είναι βίαιος σα τον Μπακουνιν, που έχει "θεοποιηθει"!
    Αν λανθάνω κάπου, παρακαλώ διόρθωσέ με!

    gazakas
    11.06.2006, 01:35
    @ alexia-vicky

    Μιλάς για οργανισμούς που αποτελούνται από ανθρώπινα στοιχεία λες και η Αστυνομία ή ο Στρατός ή η Εκκλησία ή έστω ένα κόμμα είναι λέσχες σκακιού ή μπριτζ. Δεν ξέρω αν έχεις υπόψιν σου την ταινία "Το Πείραμα", αλλά εκεί μπορεί να δει κανείς τι σημαίνει να είσαι μέλος ενός οποιουδήποτε οργανισμού (που εν προκειμένω μάλιστα σου παρέχει και εξουσία). Είναι υπεραπλούστευση να λέμε ότι παντού υπάρχουν καλοί και κακοί. Δεν παίζουν κανένα ρόλο οι στόχοι, οι σκοποί, τα μέσα, οι δομές κάθε συγκεκριμένου οργανισμού; Αν είχες υπηρετήσει στο στρατό ίσως να καταλάβαινες καλύτερα τι εννοώ... Και επειδή κάποιος μπορεί να αντιτάξει το επιχείρημα του "αναγκαίου κακού" θα πω ότι αυτό ισχύει όταν αποδεχόμαστε μια κοινωνία έτσι όπως ακριβώς είναι...

    Υ.Γ. Αναφέρθηκα στους θεωρητικούς του αναρχισμού για να μιλήσω για τον αναρχισμό ως πολιτική θεωρία χωρίς να έχω πρόθεση να υπεισέλθω σε λεπτομέρειες. Κάπως έτσι είναι όπως τα λες για αυτούς...
    alexia-vicky
    11.06.2006, 01:44
    Επειδή ακριβώς δεν έχουν καμία σχέση με τις λεσχες που αναφέρεσαι, θα ήταν καλύτερο να εκφραζόμαστε με άλλο τρόπο προς αυτά τα Σώματα...Φυσικά και δεν είναι απλοϊκά συστήματα..Δεν έχω δει τη συγκεκριμένη ταινία και δεν έχω υπηρετήσει στο στρατό και δε πρόκειται κιόλας, αλλά επίτρεψέ μου να ξέρω κάτι παραπάνω γιατί έχω μεγαλώσει στο ανάλογο συγγενές περιβάλλον. Και δε βρίσκω κάποια έννοια αναγκαίου κακού, μόνο "αναγκαίου", από πολλές απόψεις!

    Αναγκαίο κακό θα έλεγα την ύπαρξη των όσων βανδαλίζουν με προκάλυμμα τις πορείες, αλλά δε τους θεωρώ αναγκαίους και δε θα προσφέρω αυτή τη δικαιολογία για να εξωραϊσω καταστάσεις...
    chorrer
    11.06.2006, 13:01
    @pichachu8
    Αδερφε αν και συμφωνω μαζι σου σε ορισμενα θεματα , θα θελα να σε ενημερωσω οτι τουλαχιστον στην ελλαδα που ζω εγω στο σωτηριο ετος 2006, απαγορευεται η οπλοφορια και η χρηση επικυνδυνων ουσιων χωρις αδεια. Εκτος κι αν εσυ θεωρεις τις μολωτωφ αθωα κοκτεηλ, οποτε παω πασο....
    @gazakas
    Νομιζω οτι με καλυψε ο prochaz....
    Επιπλεον, σου ζητω συγνωμη αλλα επειδη εγω ανηκω στους ρικαδες της παλιας γενιας(τουλαχιστον συνειδησιακα) κι επειδη μεγαλωσα σε χωριο, αυτα με τις θεωριες της γαλικης επαναστασης κ.λ.π. (αν και πιστεψε με εχω διαβασει αρκετα απο αυτα) , τα ακουω βερεσε, ολο μπλα μπλα και τιποτα αλλο. Εμενα με ενδιαφερει η πραξη και το αποτελεσμα κι οχι η θεωρια και η αιτια.
    Οσο για το στρατο και την ταινια πειραμα , νομιζω οτι εσυ τουλαχιστον δεν θα επρεπε να τα αναφερεις ως παραδειγματα, αφου και στις 2 περιπτωσεις φαινεται καθαρα οτι το πληθος γινεται μαζα ευκολα και μαλιστα μπορει να ελεγχθει ακομα ευκολοτερα. Οπως επισης και παρασυρετε σε αδικαιολογητες συμπεριφορες με πολυ ευκολο τροπο και με το παραμικρο ερεθισμα.
    abyss
    11.06.2006, 16:23
    prochatz λες και ξαναλές να ενωθούν οι παρατάξεις, ενιαίος σύλλογος κτλ κτλ κτλ...
    Αν δεν τρέξουν όλοι μαζί οι φοιτητές, αν δεν οργανωθούν, αν δεν το απαίτήσουν, πως θα γίνει?!
    Εσύ έκανες ποτε τίποτα για έναν ενιαίο σύλλογο?
    Γιατί έξω από το χορό κι εγώ χορεύω μια χαρά... μέσα τι κάνω?
    Και δεν είναι προσωπικό σχόλιο για σένα, είναι προσωπικό σχόλιο για όλους, γενικά.
    picachu8
    11.06.2006, 18:14
    @ chorrer..αδερφέ για αυτό κάνουμε τα δοκάρια σημαίες........

    Αν και είχα την εντύπωση πως η μολότωφ είναι απλά ένα αθώο κοκτέηλ που καλα μιλάμε η Θεολογική το 2003 είχε γίνει εργοστάσιο παραγωγής και διγράμματα και τέτοια...

    Σοβαρά η μολότωφ δεν αποτελεί επίσημο κατεγεγραμμένο "όπλο" άλλο που ανεπίσημα αν σε πιάσουν πριν απο μια πορεία σε πάνε για εξακριβωση και σε αφήνουν μετα την πορεία να φύγεις χωρίς το τσαντάκι σου και μερικές φορές το έχω δει να συμβαίνει χωρίς κινήτό και τέτοια πράγματα.....

    Αμα σας σας λέω δεν υπάρχει καλοκάγαθος "εργαζόμενος" αστυνομίας ξέρω τι λέω..
    georgianoua
    11.06.2006, 18:17
    Το ενδεχόμενο αναβολής κατάθεσης του νομοσχεδίου για τα ΑΕΙ φαίνεται να εξετάζει η κυβέρνηση, καθώς παρακολουθεί με ανησυχία τις κινητοποιήσεις στα πανεπιστήμια να παίρνουν μορφή χιονοστιβάδας, όπως γράφει το Βήμα του Σαββάτου.

    Πληροφορίες του «Βήματος» αναφέρουν πάντως ότι το σχέδιο που επεξεργάζεται η κυβέρνηση για να ξεφύγει από την κρίση είναι να ματαιωθεί η κατάθεση του νομοσχεδίου ως τον Oκτώβριο, έτσι ώστε να ανοίξουν και πάλι τα πανεπιστήμια, να πραγματοποιηθεί κανονικά η εξεταστική περίοδος και να οργανωθεί ένας νέος διάλογος με τους φορείς χωρίς να δημιουργείται η εντύπωση ότι η κυβέρνηση έχει ήδη λάβει τις αποφάσεις της.

    Είναι χαρακτηριστικό ότι, ενώ μέχρι πρότινος η υπουργός Παιδείας δήλωνε ότι το νομοσχέδιο θα κατατεθεί στη Βουλή και στη συνέχεια θα κοινοποιηθεί στους φορείς, τις τελευταίες ημέρες δεν υπάρχει καμία δήλωση ή ανακοίνωση.

    Κυβερνητικές πηγές θεωρούσαν πιθανότερο λοιπόν να κατατεθεί τις επόμενες ημέρες στους φορείς ένα προσχέδιο του νομοσχεδίου και να ανακοινωθεί ταυτόχρονα ότι οι παρατηρήσεις του θα ενσωματωθούν στο κείμενο που θα κατατεθεί στη Βουλή τον Oκτώβριο.

    Θεωρείται βέβαιο εξάλλου ότι η κυβέρνηση δεν θα τολμήσει να επιχειρήσει την ψήφιση του νομοσχεδίου κατά τη διάρκεια λειτουργίας των θερινών τμημάτων και για τον λόγο αυτόν μελετά (στην περίπτωση που αποφασίσει την άμεση ψήφισή του) την επιμήκυνση των εργασιών της Oλομέλειας της Βουλής που κανονικά λήγει στο τέλος του μήνα.

    Στις τεταμένες σχέσεις του υπουργείου με την ακαδημαϊκή κοινότητα ήρθε να προστεθεί το πόγευμα του Σαββάτου επίθεση νεαρών στα γραφεία της Νομαρχιακής Διοικούσας Επιτροπής της ΝΔ στο Ηράκλειο. Οι άγνωστοι έγραψαν με σπρέι στους τοίχους συνθήματα κατά της υπουργού Παιδείας και της εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης, αναποδογύρισαν γραφεία και προξένησαν φθορές.

    Πριν την επίθεση είχε πραγματοποιηθεί σε ήρεμο κλίμα το πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο στο Ηράκλειο, οι διοργανωτές του οποίου δήλωσαν ότι δεν έχουν καμιά σχέση με την επίθεση.

    news.in.gr

    Πιστεύεουν δηλαδή ότι τα πράγματα τότε θα καλυτερέψουν;!
    Το πιο πιθανό είναι να μη γίνει καν η εξεταστική του Σεπτέμβρη τοτε!!!!
    (Διότι θα αρχίσουν πάλι οι καταλήψεις και όλα τα άλλα.....)

    picachu8
    11.06.2006, 20:58
    Evil plot of a false democracy....
    prochatz
    11.06.2006, 22:52
    Το μέλος abyss στις 11-06-2006 στις 16:23 έγραψε...
    Παράθεση:

    prochatz λες και ξαναλές να ενωθούν οι παρατάξεις, ενιαίος σύλλογος κτλ κτλ κτλ...
    Αν δεν τρέξουν όλοι μαζί οι φοιτητές, αν δεν οργανωθούν, αν δεν το απαίτήσουν, πως θα γίνει?!
    Εσύ έκανες ποτε τίποτα για έναν ενιαίο σύλλογο?
    Γιατί έξω από το χορό κι εγώ χορεύω μια χαρά... μέσα τι κάνω?
    Και δεν είναι προσωπικό σχόλιο για σένα, είναι προσωπικό σχόλιο για όλους, γενικά.



    Το ερώτημα που θέτεις νομίζω ότι το έχω απαντήσει και πριν. Φυσικά και πρέπει να ενωθούν όλοι οι φοιτητές. Αρκεί, όμως, να αφήνουμε χώρο ακόμα και στους ανεξάρτητους φοιτητές (δηλαδή, την πλειονότητα των φοιτητών) να δραστηριοποιηθούν. Εσύ που είσαι μέσα στο χορό, τι έκανες για το φοιτητικό σύλλογο? Πρόσεξε, όχι για τις θέσεις που υποστηρίζεις αλλά για το σύνολο του φοιτητικού συλλόγου! Κατέβηκες στην πορεία και πήγες στις συνελεύσεις, αυτό είναι όλο? Για πες μου, σεβάστηκες τη γνώμη κάποιου που είναι ενάντια στην κατάληψη για τον χ, ψ, λόγο? Ζήτησες να κατέβουν τα κομματικά πανό από τις διαδηλώσεις για να μπορεί οποιοσδήποτε φοιτητής να συμμετέχει? Απαίτησες να ψηφίζεις κατά πρόταση και όχι κατά πλαίσιο? Αγωνίστηκες να φύγουν από τα πλαίσια οι προτάσεις για τη δυτική ιμπεριαλιστική πολιτική, για τα λευκά κελιά, για τις κάμερες... κλπ. Προσοχή, δε λέω αν είμαι υπέρ ή κατά των προηγούμενων προτάσεων, απλά διευκρινίζω ότι είναι τελείως ΑΣΧΕΤΕΣ με το σκοπό της συνέλευσης. Αν δε διαμαρτυρήθηκες γι' αυτά τότε γιατί κατηγορείς την πλειονότητα των φοιτητών για μη συμμετοχή? Αντί, όμως, να προβληματιστείς και να αναρωτηθείς τι φταίει, κατηγορείς. Δηλαδή, απαιτείς να κατέβουν στην πορεία έστω κι αν δεν συμφωνούν? Δε νομίζω ότι είναι σωστό. Για να απέχει ένα μεγάλο μέρος του φοιτητικού σώματος πάει να πει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Εσύ που κατεβαίνεις στις πορείες (δε ξέρω που ακριβώς βρίσκεσαι, εγώ θα μιλήσω για την Αθήνα) σου αρέσει να βλέπεις τους φοιτητές που συμμετέχουν στις πορείες να είναι ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΙ σε δύο, ίσως και τρεις πορείες, λες και είμαστε αντίπαλοι? Θα απαιτήσεις στην επόμενη συνέλευσή της σχολής σου να φύγουν οι δανεικοί διαδηλωτές του ΠΑΜΕ (Συγγνώμη, αλλά νομίζω το θέμα είναι ΑΜΙΓΩΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ). Γιατί εγώ όλα τα προαναφερθέντα τα έχω κάνει. Δεν καταλαβαίνω γιατί εσείς που είσαστε μέσα στο χορό να είσαστε οι σωστοί και εμείς που είμαστε απ' έξω (για τους λόγους που έχουν εκτενώς αναπτυχθεί παρά πάνω) να είμαστε οι λάθος Και όταν λέμε απ' έξω, εννοώ ότι είμαι ενάντια στην κατάληψη και στις πορείες με τη σημερινή τους μορφή! Δεν είπα ποτέ, ο φοιτητικός σύλλογος να παραμείνει άπραγος και να μη διεκδικήσει!!! Ίσα-ίσα που προτείνω ουσιαστικότερες και δυναμικότερες, πάντα κατά τη γνώμη μου, προτάσεις. Δεν βλέπω, όμως, καμία ανταπόκριση καθώς έχουμε κολλήσει στο "ΚΑΜΜΕΝΟ" χαρτί της κατάληψης, με αποτέλεσμα να το πληρώνουμε όλοι ακριβά.
    KIT_KAT
    12.06.2006, 19:38
    Το μέλος chorrer στις 10-06-2006 στις 17:07 έγραψε...
    Παράθεση:

    Και μιλησα με φιλους απο θεσ/νικη (ΤΕΙ σινδου/Πανεπιστημιουπολη) εκει ειναι ακομα χειροτερα.(κι ας λεει η ΚΙΤ ΚΑΤ οτι θελει)
    Και προσπαθεις να με πεισεις οτι οι φοιτητες αγωνιζονται?


    Μάαααλιστα.... Μόνο που φίλε νομίζω με αυτό τον τρόπο δε γίνεται συζήτηση. Επειδή εσένα οι φίλοι του φίλου σου είπαν ότι στη Θεσσαλονίκη δεν είναι καλά, αμφισβητείς τα δικά μου λεγόμενα, γιατί; Δηλαδή εγώ δε λέω αυτά που πιστεύω ή λέω άλλα από αυτά που βλέπω επειδή έχω κάποια σκοπιμότητα;

    Να περιγράψω λοιπόν τι συνέβη μερικά βράδια πριν. Η κατάληψη των ηλεκτρολόγων διοργάνωσε βραδιά ποίησης και αστρονομίας. Ανεβήκαμε 100-150 άτομα (αναρχικοί φυσικά όπως φαντάζεσαι ) στην ταράτσα του εννιαόροφου. Πανσέληνος, και η Θεσσαλονίκη ταψί στα πόδια μας. Όποιος ήθελε μπορούσε να φέρει ένα ποίημα, ένα απόσπασμα, κάτι δικό του, κάτι ο,τιδήποτε, και να το διαβάσει, σ'ένα γραφειάκι που είχαμε στήσει με μία λαμπίτσα. Οι υπόλοιποι καθόμασταν γύρω. τη βραδιά τίμησαν και 5 καθηγητές μας, ένας εκ των οποίων μάλιστα διάβασε κάποια δικά του πονήματα. Στα διαλείμματα δύο κιθάρες μας συνόδευαν σε μουσικές Μικρούτσικου, Άσιμου, Μάλαμα... Παράλληλα ένα παιδί είχε φέρει τηλεσκόπιο το οποίο στήθηκε και παρατηρούσαμε έτσι πλανήτες, σελήνη και λοιπά.
    Πού θέλω να καταλήξω; Στο ότι η βραδιά αυτή προσέφερε σε μένα, και πιστεύω και σε πολλούς άλλους, περισσότερα απ' ό,τι πολλές ώρες μαθημάτων.
    Και δε γίνεται να διοργανώνονται ανάλογες πρωτοβουλίες σε περιόδους μη κατάληψης; Γίνεται. Στην άποψή μου για τη σημασία όμως της ύπαρξης ΤΩΡΑ τέτοιων γεγονότων όμως, αναφέρθηκα ήδη στο προηγούμενο ποστ.

    Επειδή γράψατε πολλά, θα απαντήσω εν συντομία:

    * Σχετικά με τις παρατάξεις:

    Αντώνη ναι εγώ έγραψα πως είμαι κατά. Όταν λέω "κατά" δεν εννοώ την κατάργησή τους γιατί η συσπείρωση είναι κάτι αναπόφευκτο όσο και επιθυμητό, αλλιώς θα γινόταν μπάχαλο και θα ακούγαμε διαφορετικές απόψεις όσα είναι και τα μέλη της ΓΣ. Αυτό που με ενοχλεί είναι η ύπαρξη "γραμμής". Άπαξ και γράφτηκες στην παράταξη, δεν μπορείς να στηρίξεις - υποστηρίξεις - ψηφίσεις τίποτα διαφορετικό, γιατί κινδυνεύεις με διαγραφή. Και αυτό φυσικά συμβαίνει περισσότερο φυσικά στις μη ανεξάρτητες παρατάξεις, για τις οποίες οι εντολές δίνονται άνωθεν, και φυσικά από άτομα εκτός πανεπιστημίου που γνωρίζουν μόνο το κομματικό συμφέρον και καθόλου την εκάστοτε κατάσταση "από μέσα". Αναμενόμενο, αλλά γιατί;; Από τη στιγμή που δέχεσαι να "αγωνιστείς" με το κόμμα, χάνεις αυτομάτως το δικαίωμα να έχεις προσωπική άποψη, γνώμη, και στην τελική ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ; Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα απειλητικά τηλεφωνήματα που δέχτηκαν τα μέλη της ΔΑΠ του ΠαΜακ, με την (δημοκρατική πάντα!) κατεύθυνση "ή ψηφίζετε κατά της κατάληψης ή δεν κατεβαίνετε καθόλου". Φυσικά αυτό με τις διαγραφές είναι κάτι που συνέβαινε ανέκαθεν και στην ευρεία πολιτική σκηνή...

    * Σχετικά με τα γεγονότα το 2003 στη Θεσσαλονίκη
    Είμαι της άποψης πως τότε και μόνο οι φήμες και τα μέτρα που είχαν ληφθεί ήταν αρκετά για να προκαλέσουν τα επεισόδια... Κυκλοφορούσες στο κέντρο και ήταν πραγματικά ένα οχυρό, παντού, σε όλα τα καταστήματα σιδεριές και τρελή ασφάλεια. Και φυσικά παντού κλούβες και αστυνομικοί, κι η πόλη έρημη από απλό κόσμο που φοβόταν... Εντάξει... προσωπικά το βρίσκω προκλητικό.. αν ήμουν αναρχικό στοιχείο θα έλεγα "Ε ρε παιδιά, αφού το έχετε δέσει πως θα γίνουν επεισόδια μη σας χαλάσουμε το χατίρι..." Όσο για τα δακρυγόνα που είχαν πέσει τότε και γενικότερα τη στάση της αστυνομίας πολύ αμφιβάλλω αν ήταν ανάλογη των γεγονότων που πραγματικά συνέβησαν.
    picachu8
    12.06.2006, 21:08


    [Ανεβήκαμε 100-150 άτομα (αναρχικοί φυσικά όπως φαντάζεσαι )

    α)Κατερίνα αναρχική είσαι;;;

    β)τα γεγονότα που πραγματικά συνέβησαν (γιατί εκεί ήμουν-ναι αυτός με το κομμένο παντελόνι ένα κόκκινο μαντήλι πόλο στο πρόσωπο και ένα σκουφάκι στη πλατεία βενιζελου και στο ύψος του Γερμανού) ήταν όντως δυσανάλογα με τα επεισόδια που έγιναν....τα γουρ.....γκουχ γκουχ η ελληνική αστυνομία θα μπορούσε να όντως να συλλάβει πολλούς περισσότερους αλλά δε το έκανε για πολλούς λόγους τους οποίους θα αναφέρω εν συντομία...ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ για κάτι φωτοβολίδες που φεύγαν προς τα πάνω έξω απο τη Θεολογική..αυτές λοιπόν πηγαίναν σε δημοσιογράφους και τηλεοπτικά συνεργεία που έιχαν εγκατασταθεί απο το προηγούμενο βράδυ κιόλας (τους βλέπαμε) στις ταράτσες...αυτός ήταν ο κύριος λόγος για την επιεική αντίδραση των ΜΑΤ...άλλος λόγος είναι και όπως όλοι θα ξέρετε πως σε τέτοιες περιπτώσεις όλοι όσοι συλλαμβάνονται μετά τη πορεία μετα απο μια διανυκτέρευση στο τμήμα για εξακρίβωση αφήνονται ελεύθεροι με την υποχρέωση απλά να επισκέπτονται το αστυνομικό τμήμα μια φορά το μήνα...εκτός βέβαια απο αλλοδαπούς οι οποίοι απελλάσονται.....Αυτό όμως δε σημαίνει τπτ για την αστυνομία...ας μη ξεχναμε την 17 νοέμβρη του 1995 στο πολυτεχνείο όπου μετά απο τα επεισόδια συνελήφθην συνολικά 504 άτομα...το διαννοείστε......504.....απο τους οποίους 100 μετά το τμήμα οδηγήθηκαν σε νοσοκομέιο με βαριά κατάγματα.....για να το πω απλά μιλάμε για ξύλο όχι αστεία...έχω νιώσει γκλομπ και σας πληροφορω πονάει για 10 μέρες μετά....ένα παιδί που τον πιάσαν βιαστικά έξω απο τα "τείχη" της σχολής τον χτυπήσαν τόσο σε μια στάση λεωφορείου που έσπασαν και την ίδια τη στάση....μιλάμε για πράγματα φρικαλέα και το παιδί ήταν σε κώμα ένα μήνα....σας το λέω γιατί τον ήξερα.....γύρισε ποτέ η αστυνομία να ζητήσει συγγνώμη για τη συμπεριφορά αυτή....;

    γ)δε το βαρεθήκατε το τοπικ;;απο Σεπτέμβρη πάλι...πάγωσε το νομοσχέδιο... θα μαι και Ελλάδα τότε μια χαρά θα ναι.....
    gazakas
    12.06.2006, 23:53
    Το μέλος chorrer στις 11-06-2006 στις 13:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Επιπλεον, σου ζητω συγνωμη αλλα επειδη εγω ανηκω στους ρικαδες της παλιας γενιας(τουλαχιστον συνειδησιακα) κι επειδη μεγαλωσα σε χωριο, αυτα με τις θεωριες της γαλικης επαναστασης κ.λ.π. (αν και πιστεψε με εχω διαβασει αρκετα απο αυτα) , τα ακουω βερεσε, ολο μπλα μπλα και τιποτα αλλο. Εμενα με ενδιαφερει η πραξη και το αποτελεσμα κι οχι η θεωρια και η αιτια.



    Αν και μάλλον βγήκαμε εκτός θέματος, επειδή κι εγώ μεγάλωσα σε χωριό, έχω μάθει ότι, όταν έχει κανείς άδικο ή είπε κάτι που δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα, καλύτερα είναι να το παραδέχεται ντόμπρα και να μην καταφεύγει στην τακτική του "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε". Παραθέτω λοιπόν τα σχετικά αποσπάσματα τόσο από τα δικά σου όσο και από τα δικά μου post για να καταλάβουμε όλοι μαζί τι θεωρίες περί γαλλικής επανάστασης ανάφερα που τις ακούς βερεσέ:

    chorrer: "..Οσο για το δεξια κι αριστερα , εμεις τα εχουμε ονομασει ετσι εδω στην ελλαδα και κανενας αλλος."

    gazakas: "Επιπλέον, αριστερά και δεξιά δεν τα έχουμε ονομάσει μόνο εμείς στην Ελλάδα. Οι όροι απαντώνται σε όλες τις χώρες που έχουν ή είχαν κοινοβουλευτική δημοκρατία και έχουν τις ρίζες τους στη χωροταξία της Γαλλικής Επαναστατικής Εθνοσυνέλευσης (1789 κεξ.)."

    Επειδή πάντα σκέφτομαι ότι μπορεί να μη με κατάλαβε ο συνομιλητής μου λόγω ασαφούς διατύπωσης, εξηγώ και πάλι ότι οι όροι "αριστερά", "δεξιά", "κέντρο" προέκυψαν από το πως είχαν καθίσει οι διάφορες παρατάξεις στην επαναστατική γαλλική Εθνοσυνέλευση: αριστερά οι πιο ριζοσπαστικοί και καινοτόμοι, στο κέντρο οι μετριοπαθείς που προσπαθούσαν να συνδυάσουν/συμβιβάσουν τα δύο άκρα και στα δεξιά οι πιο συντηρητικοί (και πιο φιλοβασιλικοί θα προσέθετα). Από εκείνη την περίσταση οι όροι σιγά-σιγά επεκτάθηκαν σε κάθε σχεδόν κοινοβούλιο, αλλά και έξω από αυτό σε κάθε πολιτική εκδήλωση, θεωρία, κίνημα ή παράταξη (αργότερα με την εμφάνιση του μαρξισμού και του κομμουνισμού άρχισε να ταυτίζεται η αριστερά με τις θεωρίες αυτές). Έτσι απλά! Αναφερόμουν σε μια ανακρίβεια του κειμένου σου και εσύ μου καταλόγισες ούτε λίγο ούτε πολύ ότι αραδιάζω θεωρίες της γαλλικής επανάστασης...


    Το μέλος chorrer στις 11-06-2006 στις 13:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Οσο για το στρατο και την ταινια πειραμα , νομιζω οτι εσυ τουλαχιστον δεν θα επρεπε να τα αναφερεις ως παραδειγματα, αφου και στις 2 περιπτωσεις φαινεται καθαρα οτι το πληθος γινεται μαζα ευκολα και μαλιστα μπορει να ελεγχθει ακομα ευκολοτερα. Οπως επισης και παρασυρετε σε αδικαιολογητες συμπεριφορες με πολυ ευκολο τροπο και με το παραμικρο ερεθισμα.




    Το στρατό τον ανάφερα έχοντας κατά νου τη δομή του που βασίζεται σε μια ιεραρχία ατόμων που δίνουν και παίρνουν διαταγές, και επιπλέον έχοντας την εμπειρία ότι όσο κατώτερος είναι ο αξιωματικός τόσο πιθανότερο είναι να κάνει κατάχρηση της εξουσίας που του έχει παραχωρηθεί. Έχεις ξεχάσει μήπως το σύνθημα: "Εκεί που αρχίζει ο στρατός, τελειώνει η λογική"; Ο στρατός δεν είναι και το ευτυχέστερο παράδειγμα όπου μπορεί να εφαρμοστεί η ψυχολογία των μαζών διότι: α) η μάζα υποτίθεται ότι είναι κάτι το μη οργανωμένο και χωρίς ρόλους και ιεραρχίες, β) πολλές φορές (αυτό συνέβη σε μένα) στο στρατό καλείσαι να υπηρετήσεις για μήνες με 5-15 άτομα και αυτό καμιά σχέση δεν έχει με μαζοποίηση. Όμως ας δεχτώ ότι ο στρατός έχει τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις (κάτι το οποίο είναι σίγουρα συζητήσιμο): στην περίπτωση αυτή ποιος μοιάζει δομικά περισσότερο με αυτόν, η Αστυνομία/Δυνάμεις Καταστολής ή οι διαδηλωτές/αναρχικοί;
    Για το "Πείραμα" δε θα πω πολλά. Όποιος το είδε θα έπρεπε να καταλαβαίνει γιατί το ανάφερα εν προκειμένω, αλλά επειδή τελικά ποτέ δεν ξέρει κανείς, θα πω ότι η ταινία (και το πραγματικό πείραμα στο οποίο βασίστηκε) δείχνει ότι δεν έχει σημασία μόνο -ούτε ίσως την μεγαλύτερη- ο χαρακτήρας και η προσωπικότητα κάποιου σχετικά με το πως θα συμπεριφερθεί αλλά (και) η θέση που έχει και ο ρόλος που του ανατίθεται. Πώς μιλάς όμως για μάζα στην ταινία αυτή όταν εκεί βλέπουμε ένα σύνολο 20 (είκοσι) μόνο ατόμων, 12 κρατουμένων και 8 δεσμοφυλάκων αν δεν κάνω λάθος;

    @KIT_KAT
    Κατερίνα, η "κομματική γραμμή" ήταν πάντα ένα ακανθώδες ζήτημα και νομίζω ότι διαρκώς θα αναζητείται η χρυσή τομή ανάμεσα στη συσπείρωση/συντήρηση ενός κόμματος από τη μια και στην ελεύθερη έκφραση απόψεων εκ μέρους των μελών του από την άλλη. Πολλές φορές πάντως το δίλημμα είναι υπαρκτό: π.χ. αν κάποιο μέλος των ΠΚΣ υποστηρίζει την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων μάλλον θέτει εαυτόν εκτός του χώρου στον οποίο ήδη ανήκει (πρόσεξε μιλάω για χώρο και όχι για κόμμα) και το ίδιο νομίζω ότι θα ίσχυε για κάποιο μέλος της ΔΑΠ που δεν θα υποστήριζε την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων. Δε γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας...

    @prochatz
    Αν νομίζεις ότι το θέμα είναι ΑΜΙΓΩΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ, δυστυχώς, φίλε μου, έχασες, και το λέω χωρίς καμία δόση ειρωνείας. Μιλάς λες και οι φοιτητές είναι μια σταθερή κοινωνική ομάδα της οποίας τα μέλη θα παραμείνουν εσαεί φοιτητές και δε θα γίνουν επαγγελματίες, ιδιωτικοί ή δημόσιοι υπάλληλοι, εκπαιδευτικοί, εργαζόμενοι εν γένει, γονείς, μέλη της κοινωνίας στην οποία ζούμε. Μιλάς λες και το αν πχ. θα γίνουν ή όχι ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι μόνο πρόβλημα των φοιτητών και όχι κάτι που μας αφορά όλους. Όσο για τα πλαίσια που κατεβάζουν οι ΠΚΣ και οι άλλες αριστερές παρατάξεις (γιατί αυτές φωτογραφίζεις) μπορεί να είναι "θεωρητικώς" άσχετα με τα "αμιγώς φοιτητικά" ζητήματα, αλλά γιατί πια είναι τόσο κακό να τα υπερψηφίσεις; Μήπως συμφωνείς με τα λευκά κελιά, τις κάμερες παντού κτλ.; Ή μήπως φοβάσαι μήπως σε καπελώσουν κομμουνιστές, αριστεροί και αριστεριστές; Δηλαδή αν σε ένα τέτοιο πλαίσιο προτείνονται οι δράσεις που θεωρείς σωστές εσύ, αλλά επιπλέον περιλαμβάνονται και αυτά τα άσχετα, τι θα κάνεις; Γενικώς, διαπιστώνω εκ μέρους σου φόβο/απέχθεια/αποστροφή απέναντι σε οτιδήποτε "πολιτικό", όχι απλά "κομματικό". Προφανώς θα έχεις τους λόγους σου, αλλά αν επιμένεις ότι η πολιτικοποίηση ή έστω η κομματικοποίηση είναι δαίμονες που πρέπει να εξορκιστούν μια για πάντα και δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα, μπορώ να ισχυριστώ κι εγώ ότι και το απολιτίκ στυλάκι δεν έχει οδηγήσει τελικά πουθενά...


    Τουλάχιστον χαίρομαι που όλοι εδώ πονάνε το πανεπιστήμιο και προβληματίζονται για το τι πρέπει να γίνει...Στο κάτω-κάτω η σκυτάλη είναι σε εσάς που είστε ακόμα φοιτητές (αν και ξύνομαι κι εγώ να ξαναγίνω κάποια στιγμή...). Απλά μη σκέφτεστε (μόνο) σαν φοιτητές: είναι πολύ λίγο. Σκεφτείτε πρωτίστως σα νέοι (κυρίως) και σαν ενεργοί πολίτες (κοίτα που στα 28 μισό δίνω και πατρικές συμβουλές με διδακτικό ύφος )
    KIT_KAT
    13.06.2006, 00:11
    Το μέλος picachu8 στις 12-06-2006 στις 21:08 έγραψε...
    Παράθεση:

    α)Κατερίνα αναρχική είσαι;;;


    Ζντόινγκ! Σοβαρά τώρα ρωτάς Αλέξη;

    Παράθεση:

    γ)δε το βαρεθήκατε το τοπικ;;απο Σεπτέμβρη πάλι...πάγωσε το νομοσχέδιο... θα μαι και Ελλάδα τότε μια χαρά θα ναι.....



    Δεν το βαρεθήκαμε! Ίσως το βαρέθηκε το 99.999 % των μελών και απλά δε διαβάζει τι λέμε.
    Θες να'σαι Ελλάδα ε; Εμ ναι, χάνεις ωραίες στιγμές!!

    Εγώ δε θά'μαι

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KIT_KAT στις 13-06-2006 00:15 ]
    picachu8
    13.06.2006, 00:30
    Μια πλακίτσα κάναμε ντε.....
    prochatz
    13.06.2006, 02:21
    Το μέλος gazakas στις 12-06-2006 στις 23:53 έγραψε...
    Παράθεση:

    @prochatz
    Αν νομίζεις ότι το θέμα είναι ΑΜΙΓΩΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ, δυστυχώς, φίλε μου, έχασες, και το λέω χωρίς καμία δόση ειρωνείας. Μιλάς λες και οι φοιτητές είναι μια σταθερή κοινωνική ομάδα της οποίας τα μέλη θα παραμείνουν εσαεί φοιτητές και δε θα γίνουν επαγγελματίες, ιδιωτικοί ή δημόσιοι υπάλληλοι, εκπαιδευτικοί, εργαζόμενοι εν γένει, γονείς, μέλη της κοινωνίας στην οποία ζούμε. Μιλάς λες και το αν πχ. θα γίνουν ή όχι ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι μόνο πρόβλημα των φοιτητών και όχι κάτι που μας αφορά όλους. Όσο για τα πλαίσια που κατεβάζουν οι ΠΚΣ και οι άλλες αριστερές παρατάξεις (γιατί αυτές φωτογραφίζεις) μπορεί να είναι "θεωρητικώς" άσχετα με τα "αμιγώς φοιτητικά" ζητήματα, αλλά γιατί πια είναι τόσο κακό να τα υπερψηφίσεις; Μήπως συμφωνείς με τα λευκά κελιά, τις κάμερες παντού κτλ.; Ή μήπως φοβάσαι μήπως σε καπελώσουν κομμουνιστές, αριστεροί και αριστεριστές; Δηλαδή αν σε ένα τέτοιο πλαίσιο προτείνονται οι δράσεις που θεωρείς σωστές εσύ, αλλά επιπλέον περιλαμβάνονται και αυτά τα άσχετα, τι θα κάνεις; Γενικώς, διαπιστώνω εκ μέρους σου φόβο/απέχθεια/αποστροφή απέναντι σε οτιδήποτε "πολιτικό", όχι απλά "κομματικό". Προφανώς θα έχεις τους λόγους σου, αλλά αν επιμένεις ότι η πολιτικοποίηση ή έστω η κομματικοποίηση είναι δαίμονες που πρέπει να εξορκιστούν μια για πάντα και δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα, μπορώ να ισχυριστώ κι εγώ ότι και το απολιτίκ στυλάκι δεν έχει οδηγήσει τελικά πουθενά...


    Σοβαρολογείς τώρα??? Συμφωνώ ότι ο φοιτητής δεν είναι μια σταθερή κοινωνική ομάδα. Όμως, πες μου σε παρακαλώ, τι δουλειά έχει ένας ναυτεργάτης, ένας οικοδόμος... στην πορεία για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια? Εσένα όλοι αυτοί οι δανεικοί διαδηλωτές του ΠΑΜΕ δε σε ενοχλούν? Δεν έχω τίποτα με το ΠΑΜΕ αλλά δε δέχομαι όποτε γίνεται πορεία να συμμετέχει και να αποζητά μάλιστα να ηγηθεί της πορείας!!! Από πού κι ως πού??? Αν αυτό δεν είναι απόπειρα καπέλωσης, τότε τι είναι?

    Τα πλαίσια που κατεβαίνουν στις συνελεύσεις, δεν είναι "θεωρητικώς" άσχετα, είναι ΠΡΑΚΤΙΚΩΣ ΑΣΧΕΤΑ! Γιατί είναι τόσο κακό να τα υπερψηφίζω??? Δηλαδή, εσύ όταν πηγαίνεις να ψηφίσεις, ψηφίζεις κατά πακέτα??? Θες να με τρελάνεις...? Δηλαδή, αν διαφωνώ με τις κάμερες θα πρέπει να διαφωνώ και με την κατάληψη??? Αντίστροφα, αν συμφωνώ με την κατάληψη θα πρέπει να συμφωνώ και με τις κάμερες. Αυτοί που συντάσσουν το πλαίσιο δεν ξέρουν για ποιο λόγο γίνεται η συνέλευση? Συγγνώμη, αλλά δε δέχομαι να υπάρχουν τέτοιες "άσχετες" προτάσεις σε πλαίσιο που συντάσσεται μία ημέρα πριν από τη συνέλευση. Αυτό που λες, είναι ο ορισμός της κομματικοποίησης της κατάληψης! ΠΟΙΟΣ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΑΥΤΩΝ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΩΝ ΦΥΛΑΚΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ ΣΤΗΝ ΑΜΥΓΔΑΛΕΖΑ (για παράδειγμα)??? Ή μήπως το συμπεριλαμβάνουν επειδή είναι 100% σίγουροι ότι όλοι είναι ενάντια για παράδειγμα στις κάμερες? Αν είναι να αμφισβητούμε τα αυτονόητα, τότε να μην την κάνουμε καθόλου τη συζήτηση (όταν λέω αυτονόητα αναφέρομαι στο ότι τα ψηφίσματα πρέπει να γίνονται κατά πρόταση και όχι κατά πλαίσιο). Αυτό που λέω είναι πέρα για πέρα ΥΠΕΡ αυτών που θέλουν κατάληψη, ή τουλάχιστον αυτών που σέβονται τη διαδικασία της συνέλευσης!!! Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα που προανέφερα. Γιατί το πλαίσιο της κατάληψης να παίρνει για παράδειγμα 250 ψήφους και να μην παίρνει 400, λόγω της ύπαρξης πλαισίου? Προσωπικά, δε θα τολμούσα να ψηφίσω ένα πλαίσιο στο οποίο υπάρχει κάτι που δε συμφωνώ. Σου φαίνεται παράλογο? Εσύ, δηλαδή, ψηφίζεις ένα πλαίσιο κι ας μη συμφωνείς με όλα όσα λέει??? Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου... Δε θέλω να καπελώνομαι από κανένα, έχω τη γνώμη μου και έχω δικαίωμα να την εκφράζω. Δε θα πέσω θύμα κανενός (δεν εννοώ φυσικά εσένα) που θέλει να με αναγκάσει να ψηφίζω πλαίσια-κόμματα και όχι προτάσεις! Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Πώς μπορεί, όμως, κάποιος να μην είναι καχύποπτος όταν το έχει αναφέρει πολλάκις στη γενική συνέλευση και δεν παίρνει απάντηση? Άρα εξυπηρετεί κάποιους, εκεί καταλήγω εγώ. Όπως καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα, όταν βλέπω ότι στη συνέλευση δεν ψηφίζουμε μετά από υπόδειξη της ταυτοτητάς μας. Με αποτέλεσμα όποιος θέλει να μπαίνει και να ψηφίζει για το φοιτητικό σύλλογο της σχολής μου. Και είναι και πολλά άλλα που έχουν αναφερθεί πιο πάνω...

    Αυτό που διακρίνεις δεν είναι φόβος/απέχθεια/αποστροφή για οτιδήποτε πολιτικό, αλλά φόβος/απέχθεια/αποστροφή για όσα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ γίνονται μέσα στο φοιτητικό σύλλογο. Για μένα είναι ο σημαντικότερος λόγος που η συνέλευση έχει χάσει το ΚΥΡΟΣ της, με αποτέλεσμα τη χαμηλή συμμετοχή (αν θες μπορείς να εξαιρέσεις τις συνελεύσεις εξαιτίας των ιδιωτικών πανεπιστημίων, που όντως σε μερικές σχολές η συμμετοχή ήταν πολύ μεγάλη. Γενικά όμως, τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στη σχολή μου, υπό φυσιολογικές συνθήκες, δεν ξεπερνάμε τα 150 άτομα.)

    Καταρχάς, κανένας δε μίλησε για απολυτίκ στυλάκι. Αλλά δε μπορώ να βλέπω να μου στερούν το δικαίωμα να εκφραστώ, να ψηφίσω, να με χαιρετάνε μόνο στις εκλογές κλπ. Ε όχι, όλα έχουν ένα μέτρο. Το ξαναλέω η αντίδρασή μου δεν είναι προς την πολιτικοποίηση ούτε γενικότερα στην κομματικοποίηση. Ενοχλούμαι, όμως, όταν αυτά έχουν εισχωρήσει στις σχολές και ουσιαστικά για να πεις τη γνώμη σου πρέπει να συμφωνήσεις με κάποιο κόμμα-πλαίσιο! Άλλο απολυτίκ(=δεν ασχολούμε με τίποτα) και άλλο πρέπει να συμφωνήσω με πλαίσιο για να ακουστεί η γνώμη μου!
    oulaloum
    13.06.2006, 03:08
    Η βία και η καταστολή δεν μας τρομάζουν!!
    Τα προηγούμενα μαζικότατα συλλαλητήρια των 20.000 φοιτητών στην Αθήνα και 10.000 στη Θεσ/κη έδωσαν μια ηχηρή απάντηση στη Γιαννάκου (της οποίας η καρέκλα θα πρέπει ήδη να τρίζει) ότι τα σχέδια της κυβέρνησης για ιδιωτικοποίηση της δημόσιας και δωρεάν παιδείας δεν θα περάσουν τελεία και παύλα. Ακόμα και αν σε αγαστή συνεργασία με την μπατσαρία (spam spam) προσπαθεί να καταστείλει τους αγώνες του φοιτητικού κινήματος χτυπώντας απροκάλυπτα εκατοντάδες φοιτητές διαδηλωτές, ας πάρει μια και καλά το μήνυμα (μέσω Vodaphone πάντα) ότι δεν θα σταματήσουμε εδώ. Κανένας δεν πάει διακοπές φέτος!
    Τι κι αν το νομοσχέδιο παγώσει για το Σεπτέμβρη ή και τον Φεβρουάριο, εμείς εδώ θα είμαστε και με το ενισχυτικό του νόμου για το ασφαλιστικό που είναι στην ατζέντα θα έχουμε στο πλευρό μας χιλιάδες εργαζόμενους. Αίτημα το οποίο εκφράζεται πλέον και από τους ίδιους τους φοιτητές οι οποίοι καταλαβαίνουν ότι για να ανοίξει το ζήτημα της παιδείας στην κοινωνία είναι αναγκαία η σύνδεση με τους αγώνες των εργατών. Στο πλαίσιο αυτό οργανώνονται καθημερινά δεκάδες εξορμήσεις από τις καταλήψεις των σχολών(399 μέχρι τώρα) σε εργατικούς χώρους, μικροφωνικές, μοιράσματα των προκηρύξεων των πλαισίων των Συντονιστικών Επιτροπών Καταλήψεων και άλλα. Γενικό αίτημα επίσης είναι και η πίεση σε ΓΣΕΕ ΑΔΕΔΥ για κάλεσμα Γενικής απεργίας στις 22/6.
    Τέλος, θέλω να καταγγείλω την καταστολή των ΜΑΤ θύματα της οποιάς υπήρξαμε όλοι μας με τον ένα ή άλλο τρόπο όταν εισπνέαμε τα χημικά, έσκαγαν τα δακρυγόνα μπροστά μας, νιώθαμε την ηδονή από τα κλομπ των απλών μεροκαματιάρηδων καταστολέων να ακουμπάνε απαλά τα σώματά μας.. Και μέσα σε όλα αυτά καταγγέλω τη σύλληψη του φοιτητή από το μπλοκ του Παντείου, ο οποίος με αυτοθυσία αποφάσισε να μην αφήσει το πανό του Συλλόγου λάβαρο στους μπάτσους, το πήρε πάνω του και αυτοί αφού τον συνέλαβαν τον οδήγησαν στο αυτόφωρο με την κατηγορία για αντίσταση κατα της αρχής, φθορά ξένης περιουσίας κτλ κτλ..
    Την Παρασκευή πλήθος φοιτητών συγκεντρώθηκαν στα δικαστήρια στην Ευελπίδων για να δηλώσουν την συμπαράστασή τους και την αλληλεγγύη τους στους συλληφθέντες και με αυτόν τον τρόπο να καταγγείλουν την κατασκευή ενόχων.
    Τελικά αφέθηκαν ελεύθεροι το μεσημέρι της ίδιας μέρας και στις 21 Ιουνίου έχει οριστεί δικάσιμος.
    Η θυματοποίηση όμως είναι ίδιον των ηττοπαθών, σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να φοβηθούμε και να εγκαταλείψουμε τον αγώνα την ώρα που αυτός κλιμακώνεται.Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δεν πρόκειται να χτυπήσουν περισσότερο δεδομένου του γενικού κραξίματος από την κοινωνία και τις εικόνες ντροπής με τον χτυπημένο φοιτητή που έκαναν το γύρο του κόσμου..Με ΜΑΤ και ΒΙΑ (δεν) γίνεται Παιδεία!!


    Θα περιμένω άλλες μέρες, θα περιμένω άλλες μέρες
    θα μείνω εδώ και θα υπάρχω όπως μπορώ.




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oulaloum στις 13-06-2006 03:14 ]
    W4TT4N4B3
    13.06.2006, 03:13
    ασχοληθειτε και λιγο με το νομοσχεδιο ή μαλλον με το υποψηφιο νομοσχεδιο γιατι δεν εχει κατατεθει...ποιο νομοσχεδιο δηλαδη, αυτο που η ιδια η κυβερνηση διαρρει ανεπισημως για να δει αντιδρασεις κτλ....αυτη ειναι η τακτικη της κυβερνησης σε ολη τη θητεια της μεχρι τωρα...δεν καταθετει τις προτασεις της στους αρμοδιους θεσμικους παραγοντες για να ακουσει τις αποψεις τους, απλως διαρρεει καποιες πληροφοριες για να συγκεντρωσει αντιδρασεις...ριχνει αδεια για να πιασει γεματα...και αυτο θεωρειται πολιτικη τωρα....
    και μονο η τακτικη του να μην ενημερωσει επισημως η κυβερνηση ολα τα Ανωτατα Πανεπιστημιακα Ιδρυματα και εκπροσωπους των φοιτητων δειχνει τον τροπο που στην ελλαδα αποΦΑΣΙΖΟΝΤΑΙ οι αλλαγες...

    και εμεις ασχολουμαστε με το αν το φοιτητικο κινημα ειναι ενωμενο ή καπελωμενο....

    απλως να σας υπενθυμισω οσοι ειστε υπερ ή κατα των καταληψεων οτι αυτο που μετραει ειναι η ψηφος σας στις εθνικες εκλογες το 2008.

    τον Απριλιο του 2008 λοιπον θυμηθειτε αυτα που γραφατε τωρα....
    chorrer
    13.06.2006, 11:58
    Λοιπον, προσπαθω να σταματησω να γραφω καθημερινα γιατι εχω μπει στο τριπακι να ψαχνω καθε μερα internet cafe για να δω τι γραψανε οι αλλοι, τι να απαντησω , κ.λ.π.
    Κι επειδη πρωτον, κοντευω να μεινω απο λεφτα και δεευτερον , πρεπει σιγα σιγα να αρχισω να βγαινω και λιγο εξω, καπου εδω θα το κοψω.
    Αλλά.........
    Φιλε gazakas, αν διαβαζεις τοσα βιβλια οσα υποστηριζεις οτι διαβαζεις θα επρεπε να ξερεις οτι για οποιοδηποτε ιστορικο στοιχειο και να διαβασεις μια αποψη , παντα θα υπαρχει και μια που θα υποστηριζει ακριβως το αντιθετο(και μαλιστα με εξισου καταξιωμενους επιστημονες).
    Ετσι λοιπον , αν θες να μαθεις (μια αλλη αποψη) για τις ονομασιες "δεξια" και "αριστερα" , μπορω να σε παραπεμψω στους Κoslof και Raines αλλα και στον ελληνα Τρα'ι'ανο (που μεσα στα εργα του θα βρεις ακομα περισσοτερη βιβλιογραφια) . Δεν προκειται να κατσω να σου αναλυσω τις θεωριες του καθενος απο αυτους αλλα αν οντως σε ενδιαφερει το θεμα , πιστευω οτι θα βρεις πολυ διαφορετικα πραγματα (και παντα με στοιχεια) απο αυτα που αναφερεις σχετικα με την γαλλικη επανασταση.
    .....Οσον αφορα το πειραμα, ναι ηταν πραγματικο πειραμα που εγινε στην καλιφορνια(νομιζω..) στα τελη του 70 με σκοπο τη διαπιστωση της απιστευτης βιαιοτητας των ες-ες κατα το δευτερο παγκοσμιο πολεμο κι αν τελικα ηταν οντως τοσο βιαιοι αυτοι που ανηκαν στα σωματα των ες-ες ή αν τους οδηγησαν οι καταστασεις σε τοσο αποτροπαιες πραξεις. Τελικα το πραγματικο πειραμα διακοπηκε λογω των ψυχικων τραυματων που δημιουργουσε στους συμμετεχοντες και απαγορευτηκε(τουλαχιστον με αυτη του τη μορφη) η επαναληψη παρομοιου πειραματος. Η ταινια(οπως και το ιδιο το πειραμα) πραγματευται το πως μια ομαδα/μαζα ανθρωπων (οταν μιλαμε για μαζα στη ψυχολογια, δεν αναφερομαστε στο πληθυσμο αλλα στη συμπεριφορα) μπορει να οδηγηθει σε πραξεις και συμπεριφορες που υπο κανονικες συνθηκες θα της ηταν αδιανοητο να πραξει σε ατομικο επιπεδο.
    Ο στρατος εχει την ιδια ιεραρχια με ενα σχολειο , μια οικογενεια, ενα εργοστασιο, και γενικοτερα χωρους μεσα στους οποιους υπαρχει αλληλεπιδραση ατομων με κοινες αναγκες. Ετσι οπως στην οικογενεια (στις περισσοτερες ελληνικες τουλαχιστον) , Υπαρχει ο πατερας, μετα η μητερα, ο μεγαλος αδερφος, κ.λ.π.
    Οπως στο σχολειο υπαρχει ο Διευθυντης , ο υποδιεθυντης, ο υπευθυνος καθηγητης κ.λ.π.
    Οπως στο εργοστασιο υπαρχει Το αφεντικο, ο προισταμενος, ο επιστατης, κ.λ.π.
    Ετσι υπαρχει και στο στρατο μια αναλογη ιεραρχια, απαραιτητη (οχι ομως παντα σωστη και δικαιη, οπως αλλωστε ειναι κι η δομη της καθημερινοτητας) ωστε να μπορει να λειτουργησει το συνολο κι οχι η αναρχια. Και μπορεις μονος να παρατηρησεις το ποσο επηρεαζεται ο καθενας σε ατομικο επιπεδο απο το διαλεκτικο του περιβαλλον, (το παιδι απο την οικογενεια, ο μαθητης απο το σχολειο, Ο ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ, κ.λ.π.). Ετσι σε μια διαδηλωση/πορεια εχεις απο τη μια μερια μια οργανωμενη κοινοτητα (τα ΜΑΤ) που λειτουργει με πειθαρχεια και υπακουει σε διαταγες και στην αντιπερα οχθη μια ΜΑΖΑ, ενα πληθος ατομων χωρις καμια ταξη ( και πολλες φορες χωρις κοινο στοχο). Πες τωρα εσυ ποιοι ειναι αυτοι που θα προκαλεσουν τα επεισοδια ....
    Και πριν βιαστει καποιος να με χαρακτηρισει εξουσιολαγνο, δεν υποννοω οτι τα ΜΑΤ ειναι ολα καλα παιδακια , αθωα αγγελουδια κ.λ.π. , απλα λεω οτι δεν ειναι πια και οι μπαμπουλες της υποθεσης.
    Εγω καπου εδω θα σταματησω και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην ξανααπαντησω στο τοπικ γιατι θεωρω οτι το υπερκερασαμε και απλα διαξιφιζομαστε για να περασει η ωρα (και βεβαια και για τους λογους που ανεφερα πριν) , μπορεις να απαντησεις αν θελεις.....Αλλά σε παρακαλω παρα πολυ, να αφησεις καταμερος το στυλακι του διαβασμενου διανοουμενου που αφηνει πληρωμενες απαντησεις (τουλαχιστον οταν αναφερεσαι σε δικες μου τοποθετησεις) , και να μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα για τον "συνομιλητη" σου . Και μια κι ανεφερες την ηλικια σου , σκεψου οτι εγω ειμαι 32 !!! Το οτι μου αρεσει να μιλαω σε μια γλωσσα πιο απλη και πιο αμεση, χωρις αναφορες σε αυθεντιες και θεωριες , δεν σημαινει οτι ειμαι ενα χωριατακι που κατεβηκε στη πρωτευουσα να κανει περαντζαδα!!!

    @ΚΙΤ_ΚΑΤ
    Λοιπον επειδη εμενα θεσσαλονικη 10 χρονια, ειχα συγκατοικους φοιτητες, και τραγουδουσα σε μερη που συχναζουν μονο φοιτητες (παπαγαλος, funkey, kingstone, k.l.p.) Νομιζω οτι εχω κερδισει το δικαιωμα να μπορω να ενημερωνομαι για τα γεγονοτα της πολης μου απο εγκυρες πηγες και πιστεψε με , τα πραγματα ειναι οπως τα λεω εγω κι οχι οπως τα ειδες πανω απο τη ταρατσα του 9ωροφου. Οσο για το οτι εισασταν 200 ατομα (που και 300 να εισασταν) , εσενα μπορει να σου φαινονται πολλα, αναρωτησου λοιπον ποσα ατομα φοιτουν στο ΠΑΜΑΚ και βγαλε το ποσοστο, να δεις οτι δεν εισασταν ουτε το 10% του φοιτητικου συλλογου σας. Κι επιπλεον, δεν ειναι μονο το ΠΑΜΑΚ πανεπιστημιο της θεσσαλονικης. Και Τελικα μιλαμε για τη σαλονικα, που οι περισσοτεροι φοιτητες μενουν παραμενοντες στη πολη γιατι εχει και γ**ω τις φοιτητικες ζωες. Ελα εδω στην Αθηνα , να δεις ποσοι εχουν μεινει απο το φοιτητικο αγωνιστικο κινημα!!!

    Ταπεινα δικος σας , Ροκοσαυρος ο ελληνικος
    .......Και καλο καλοκαιρι!!!!
    KIT_KAT
    13.06.2006, 12:55
    Το μέλος chorrer στις 13-06-2006 στις 11:58 έγραψε...
    Παράθεση:

    @ΚΙΤ_ΚΑΤ
    ...αναρωτησου λοιπον ποσα ατομα φοιτουν στο ΠΑΜΑΚ και βγαλε το ποσοστο, να δεις οτι δεν εισασταν ουτε το 10% του φοιτητικου συλλογου σας. Κι επιπλεον, δεν ειναι μονο το ΠΑΜΑΚ πανεπιστημιο της θεσσαλονικης. Και Τελικα μιλαμε για τη σαλονικα, που οι περισσοτεροι φοιτητες μενουν παραμενοντες στη πολη γιατι εχει και γ**ω τις φοιτητικες ζωες.


    Δε μιλούσα για το ΠαΜακ αλλά για τους ηλεκτρολόγους...
    Τέσπα... δεν έχει και τόση σημασία.
    Ας μη συνεχίσουμε αυτή την κουβέντα αφού δεν μπορείς να ξαναμπείς (πάντως από τη στιγμή που λες ότι σταματώ εδώ την κουβέντα καλό θα ήταν να μην τα χώνεις - στον Αντώνη εννοώ - γιατί τι θα κάνει ο άλλος, δε θα σου απαντήσει;). Νά'σαι καλά
    mariaaa
    13.06.2006, 13:03
    Ιδού λοιπόν η παιδεία...
    Γι'αυτό όλους πρέπει να μας "καίει"!



    επισυναπτόμενα: dspphoto.jpg