ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.857 μέλη

    Έρχεται ο γνωστος μαγος David Copperfield !

    Astron
    13.11.2006, 19:31
    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 13-11-2006 στις 17:13 έγραψε...
    Προσωπικά δεν έχω τίποτε με τους ταχυδακτυλουργούς, αν ο άνθρωπος αυτός είναι ατόφιος ταχυδακτυλουργός με γεια του με χαρά του , αν όμως χρησιμοποιεί σκοτεινές δυνάμεις για να κάνει ό,τι κάνει τότε θα χαρώ να πάει ένας ταπεινός παπάς σε ένα από τα εκκλησάκια που υπάρχουν κάτω από την ακροπολη να κάνει
    νυχτερινή λειτουργία και τότε θα δει ο κόσμος αν μπορέσει να εξαφανίσει την Ακρόπολη.
    (...)
    Ο ΕΧΩΝ ΝΟΥΝ ΝΟΕΙΤΩ...



    "Σκοτεινές Δυνάμεις"; Στο έτος 2006 ρε παιδιά;
    Μα είναι δυνατόν να πιστεύει κανείς ότι ο Copperfield έχει στο πλευρό του σκοτεινές δυνάμεις; Εκτός αν κατάλαβα λάθος το νόημα των λέξεων του παραπάνω φίλου.
    Ας μας εξηγήσει κάποιος και σε εμάς τους αδαείς τί ακριβώς είναι αυτές οι σκοτεινές δυνάμεις και γιατί βρίσκονται στην υπηρεσία ενός ταχυδακτυλουργού...

    Υ.Γ. Καλά τώρα διάβασα και το σχετικό blog κι έχω μείνει άναυδος. Υπάρχει δηλαδή κανείς εδώ που συμφωνεί με το περιεχόμενο αυτού του φυλλαδίου που μοιράζανε;
    jorge
    13.11.2006, 21:15
    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 13-11-2006 στις 17:13 έγραψε...

    Προσωπικά δεν έχω τίποτε με τους ταχυδακτυλουργούς, αν ο άνθρωπος αυτός είναι ατόφιος ταχυδακτυλουργός με γεια του με χαρά του


    Αυτό ακριβώς είναι ο Copperfield. Το λέει άλλωστε και ο ίδιος: "I'm an illusionist".
    Μη δίνετε βάση στα ΜΜΕ που για να πουλήσουν τον λένε "Μάγο"... Σχεδόν όλα του
    τα κόλπα έχουν λογική εξήγηση.
    rory166
    13.11.2006, 21:20
    Ακουγοταν οτι τα ειχε με την Pamela Anderson....
    Mαλλον θα ηταν ακομα μια ψευδαισθηση που θα ειχε δημιουργησει
    στον εαυτο του αυτη τη φορα
    jorge
    13.11.2006, 21:24
    Rory ήταν παντρεμένος με μια πολύ πιο όμορφη από την Πάμελα


    rory166
    13.11.2006, 21:35

    Blackmore
    13.11.2006, 21:38
    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 13-11-2006 στις 17:13 έγραψε...

    Θα εξαφανίσει και την Ακρόπολη;
    Κάποτε ένας γκουρού πήγε στον πατέρα Παίσιο στο Άγιο Όρος (πάνε χρόνια σαφώς) του είπε : Κοίτα να δεις τι κάνω. Πήρε μια μεγάλη πέτρα και της έδωσε μία με το χέρι του και έγινε κομματάκια. Τον κοίταξε ο παππούλης καλά , σιωπηλά. Σηκώθηκε , πήγε παραπέρα , του έφερε μια πετρούλα μικρή , της έκανε το σημείο του σταυρού και του την έδωσε. Σπάσε κι αυτήν του είπε. Τότε στην προσπάθειά του να την σπάσει εκείνος πόνεσε φοβερά , η πέτρα έμεινε ατόφια στη θέση της και κείνος ταπεινώθηκε.
    Την άλλη μέρα ο παππούλης είπε ότι πέρασε μια δύσκολη νύχτα καθότι όπως είπε: τον εκδικήθηκαν οι δαίμονες.
    Προσωπικά δεν έχω τίποτε με τους ταχυδακτυλουργούς, αν ο άνθρωπος αυτός είναι ατόφιος ταχυδακτυλουργός με γεια του με χαρά του , αν όμως χρησιμοποιεί σκοτεινές δυνάμεις για να κάνει ό,τι κάνει τότε θα χαρώ να πάει ένας ταπεινός παπάς σε ένα από τα εκκλησάκια που υπάρχουν κάτω από την ακροπολη να κάνει
    νυχτερινή λειτουργία και τότε θα δει ο κόσμος αν μπορέσει να εξαφανίσει την Ακρόπολη. (¨Οπως έτσι λένε κάποιοι ) Επαναλαμβάνω δεν έχω τίποτε γενικώς με τους ταχυδακτυλουργούς αλλά έλεος πια , από κάθε μάγο (τσαρλατάνο ή /και δαιμονοκρατούμενο -κάθε περίπτωση διαφέρει) Παφιάσαμε πια στη μαγεία της κάθε Μειμαράκη , έχουμε και σοβαρότερα πράγματα με τα οποια να ασχοληθούμε όχι τίποτε άλλο δηλαδή . ...
    Όσο για τη φυγή απο την πραγματικότητα ας βρει κανείς υγιέστερους τρόπους για να ψυχο - αγωγείται ...
    Ο ΕΧΩΝ ΝΟΥΝ ΝΟΕΙΤΩ...



    Ο ίδιος ο Coppergield λέει ότι ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΜΑΓΕΙΑ. Αμάν πια με αυτή την μαγεία και τις... σκοτεινές δυνάμεις. Και ένα μικρό παιδί να ρωτήσεις στις μέρες μας, το ίδιο πράγμα θα σου πει, ότι δηλ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΓΕΙΑ!!!!!
    O Copperfield είναι ο καλύτερος showman που είχα την τύχη να παρακολουθήσω από κοντά και αυτό μου αρκεί. Ξέρω ότι ό,τι κάνει είναι ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ, αφού σε τελευταία ανάλυση, αυτό παραδέχεται και ο ίδιος. Δεν θέλω να μάθω πώς κάνει αυτά που κάνει. Θέλω να με εκπλήσσει κάθε φορά που θα κάνει κάτι καινούργιο. Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι μωρός. Απλά, δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ξεφεύγεις από την πραγματικότητα, από το να παρακολουθείς ένα show το οποίο ξεφεύγει από την αίσθηση του λογικού και της ίδιας της πραγματικότητας. Όλη αυτή η φάση, γίνεται για έναν και μόνο λόγο: για να περνάμε καλά και όχι βεβαίως για να μας βάζει να τσακωνώμαστε.
    Σε τελευταία ανάλυση, αν σε κάποιον δεν του αρέσει η όλη φάση δεν ασχολείται και αφήνει εμάς τους "χαζούς" στην ησυχία μας να γουστάρουμε και να πιανόμαστε κορόιδα ή να πουλάμε την ψυχή μας στον "σατανά και στις υπόλοιπες σκοτεινές δυνάμεις των... ψευδαισθήσεων!".
    prosilios
    13.11.2006, 21:41
    προσωπικά δεν παιρνω θέση όσον αφορά στο ποιες μεθόδους μετέρχεται ο Κόπερφηλντ για να εντυπωσιάσει τους θεατές.

    το βέβαιο είναι πως στον χώρο του πνευματισμού συμβαίνουν πολλά παράδοξα ,που έχουν ομοιότητες με κάποια νούμερα του.

    και θα προσθέσω και μια πληροφορία :
    ένας από την ομάδα των σατανιστών της Παλλήνης,που τώρα εκτίει ποινή ισόβιας κάθειρξης για ανθρωποκτονία, συμμετείχε παλιότερα σε φεστιβάλ μαγείας στη Μ.Βρεττανία αποσπώντας μάλιστα κολακευτικά σχόλια.
    movflower
    13.11.2006, 21:46
    στο δημοτικό του είχαμε στείλει επιστολή επίσημη, να έρθει και να εξαφανίσει τους τούρκους στρατιώτες, καί όχι για μερικά δευτερόλεπτα, αλλά δεν απάντησε ακόμα......


    sunwing
    13.11.2006, 22:32
    Παιδιά ήμουν πολύ ξεκάθαρη. Δεν ισχυρίστηκα ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος δουλεύει με σκοτεινές δυνάμεις . Αυτό το ξέρει ο ίδιος. Δεν ισχυρίστηκα ότι κάθε ταχυδακτυλουργός χρησιμοποιεί τέτοιες δυνάμεις-αλίμονο!!!!. Μακάρι όλα να είναι ΚΑΘΑΡΑ. Ποιος δε θα το ευχόταν αυτό; Αλλά δεν είναι καθόλου απίθανο και να μην είναι όλα ΚΑΘΑΡΑ.... Αυτό είπα , τίποτε περισσότερο.
    Όσο για κείνους που αμφισβητούν ότι υπάρχουν σκοτεινές δυνάμεις δεν μπορώ να τους πείσω, προσωπικά τις πιστεύω , όπως τις πίστευε και ο Ιησούς. Δε λέω ότι πρέπει να τις φοβόμαστε. Τη ζωή μας λιγάκι πρέπει να προσέχουμε και κανέναν δε φοβόμαστε. Αλλά έστω και μια φορά στη ζωή του κανείς να έχει δει ή να έχει ακούσει άνθρωπο δαιμονισμένο (και όχι ψυχοπαθή-μην τα μπερδέψουμε!)δεν τολμά να πει ότι δεν υπάρχουν σκοτεινές δυνάμεις. Είναι όπως το μαύρο χρώμα που είναι αρνητικό χρώμα -οι καλλιτέχνες το γνωρίζουν,έτσι και το Σκότος είναι η άρση του Φωτός .
    semplice
    13.11.2006, 23:12
    Επανέρχομαι διότι είπα πριν πως το θέμα είναι σοβαρό
    και θα ήθελα να εξηγήσω τι εννοώ.
    Υπάρχουν λοιπόν 3 βασικοί λόγοι που δεν μου προξένησε κανένα απολύτως ενδιαφέρον ο κόπερφιλντ.

    1. Δεν βλέπω το λόγο,να εκτεθώ σε κάποιον που όπως είπε η Νεκταρια (sunwing) και ο prosιlios ,στη θέα κάποιου,που ενδεχομένως (μπορεί και όχι μπορεί και ναι όμως) να έχει σχέση με πνευματισμό.Ασχέτως με τι δηλώνει ο ίδιος.Δεν νομίζω πως είμαι υποχρεωμένος να
    τον πιστέψω.

    2.Πολύ περισσότερο δεν θα ήθελα να βλέπω εγω ο ίδιος,τα μικρά παιδιά που (συγχωρέστε με αλλά θα το πω-ανεγκέφαλοι) γονείς τους παίρνουν από το χεράκι να δούνε αυτό το θέαμα.Δεν χρειάζεται πολύ μυαλό για να καταλάβουμε πως τα παιδιά δεν έχουν τη δυνατότητα να φλιτράρουν αυτά που βλέπουν όπως εμείς.Να με συγχωρέσετε εάν να υπάρχει πρόβλεψη για απαγόρευση εισόδου έως κάποια ηλικία.
    Δεν ειμαι όμως ενήμερος.

    3.Δεν βλέπω πουθενά τη σύνδεση του συγκεκριμένου
    θεάματος με την "ψυχαγωγία" ή τη ¨"διασκέδαση"
    με την αρχαιοελληνική τους έννοια.
    Διότι εμείς οι νεοέλληνες τις έχουμε κατακρεουργήσει.

    Διάβασα ήδη με ενδιαφέρον τις απόψεις δύο μελών της ομάδας ανάπτυξης του ΜΗ.Εαν μας διαβάζει και θέλει και έχει τη δυνατότητα να γράψει δύο λόγια και η gate θa την διάβαζα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 13-11-2006 23:14 ]


    Astron
    13.11.2006, 23:30
    Νομίζω ότι εξαρχής γίνεται ένα μπλέξιμο με την λέξη "magician".
    Είναι γνωστό πως στην αγγλική γλώσσα τους ταχυδακτυλουργούς τους αποκαλούνε "magicians". (Ανοίξτε ένα λεξικό και θα το διαπιστώσετε). Δεν έχει λοιπόν κάποιο κρυφό νόημα η λέξη.

    Η sunwing έγραψε:
    Παράθεση:
    Αλλά έστω και μια φορά στη ζωή του κανείς να έχει δει ή να έχει ακούσει άνθρωπο δαιμονισμένο (και όχι ψυχοπαθή-μην τα μπερδέψουμε!)δεν τολμά να πει ότι δεν υπάρχουν σκοτεινές δυνάμεις.

    Εγώ τολμώ να το πω διότι έχω γνωρίσει άνθρωπο σχιζοφρενή που ισχυριζόταν ότι μπαίνει μέσα του ο σατανάς. Όταν οι γιατροί του δώσανε το πόρισμα ότι πρόκειται για σχιζοφρένεια αυτός αντί να ακολουθήσει την φαρμακευτική αγωγή έτρεξε στους παπάδες οι οποίοι βέβαια έκαναν την κατάσταση πολύ χειρότερη κάνοντας διάφορους εξορκισμούς τάχα για να διώξουν τους δαίμονες. Οι μόνες σκοτεινές δυνάμεις που υπάρχουν λοιπόν είναι εκείνοι που δεν επιτρέπουν στους γιατρούς να κάνουν σωστά τη δουλειά τους

    Ο semplice έγραψε
    Παράθεση:
    Πολύ περισσότερο δεν θα ήθελα να βλέπω τα μικρά παιδιά που (συγχωρέστε με αλλά θα το πω-ανεγκέφαλοι) γονείς τους παίρνουν από το χεράκι να δούνε αυτό το θέαμα.Δεν χρειάζεται πολύ μυαλό για να καταλάβουμε πως τα παιδιά δεν έχουν τη δυνατότητα να φλιτράρουν αυτά που βλέπουν όπως εμείς.

    Καταρχήν τώρα με τον χαρακτηρισμό σου "ανεγκέφαλοι" προσβάλλεις τις εκατοντάδες οικογένειες που πήγαν να δουν το συγκεκριμένο show, κι ενδεχομένως να προσβάλλεις και αρκετά από τα μέλη. Νομίζω οφείλεις τουλάχιστον να εξηγήσεις με ποιο τρόπο μπορεί να επηρεάσει αρνητικά ένα παιδί το show του copperfield.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 13-11-2006 23:31 ]


    semplice
    14.11.2006, 00:01
    Ειναι προφανές πως στερείται βασικής αγωγής αλλά και νοημοσύνης κάποιος που παίρνει τα παιδιά του για να παρακαλουθήσουν κάτι που δεν είναι σίγουρος αν θα τους κάνει καλό ή κακό στον ψυχισμό τους.Δε νομίζω να διαφωνούμε σε αυτό.

    Εάν πάλι είναι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως ΔΕΝ θα τα βλάψει, τότε δεν είναι ανεγκέφαλος είναι απλά μακριά,πολύ μακριά ,από την πραγματικότητα.Στενάχωρο όμως και αυτό.
    Τον λυπάμαι αυτον τον άνθρωπο και αν μου είναι δυνατόν θα τον βοηθήσω όσο μπορώ για να του κάνω όσο γίνεται πιο μετέωρη την σιγουριά του σε πράγματα που δεν έπρεπε μάλλον να την έχει.Να αρχίσει να σκέφτεται δηλάδη και άλλα πράγματα
    εκτός απο αυτά που του πλασσάρει όμορφα το σύγχρονο lifestyle όπως το show του κόπερφιλντ.




    vouliakis
    14.11.2006, 00:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 13-11-2006 στις 23:30 έγραψε...

    Οι μόνες σκοτεινές δυνάμεις που υπάρχουν λοιπόν είναι εκείνοι που δεν επιτρέπουν στους γιατρούς να κάνουν σωστά τη δουλειά τους



    Συμφωνώ.

    Να και το "χαρτάκι" που μοίραζαν οι παραεκκλησιαστικοί έξω από τον χώρο των παραστάσεων:



    Μα, είναι δυνατό? Τόση βλακεία τους δέρνει?

    (Το "χαρτάκι" το βρήκα στο nylon.gr)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 14-11-2006 00:04 ]


    punkster
    14.11.2006, 00:08
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 02-11-2006 στις 00:24 έγραψε...

    Εδώ θα μάθετε με ποιό σατανικό τρόπο εξαφάνισε το Άγαλμα της Ελευθερίας





    Sorry, αν καταλαβα καλα, η πλατφορμα γυρισε και η θεατες εβλεπαν πλεον αλλο φοντο???
    Μα καλα, και πως δεν καταλαβαν οτι η πλατφορμα περιστρεφοταν???


    jorge
    14.11.2006, 00:11
    Άστα Παναγιώτη... Και αντί να κάτσουν να ρωτήσουν πως γίνονται τα "μαγικά" ή έστω να ερευνήσουν (ορίστε, τι είπατε;ποιός είστε;), μας λένε πως δεν έχουμε αγωγή και νοημοσύνη. Έτσι απλά.

    Με τιμή,
    Ένας ανεγκέφαλος
    vouliakis
    14.11.2006, 00:12
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 14-11-2006 στις 00:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 02-11-2006 στις 00:24 έγραψε...

    Εδώ θα μάθετε με ποιό σατανικό τρόπο εξαφάνισε το Άγαλμα της Ελευθερίας





    Sorry, αν καταλαβα καλα, η πλατφορμα γυρισε και η θεατες εβλεπαν πλεον αλλο φοντο???
    Μα καλα, και πως δεν καταλαβαν οτι η πλατφορμα περιστρεφοταν???





    Μάλλον περιστρεφόταν αργά και τους απασχολούσε με ...άλλα κόλπα για να μην το καταλάβουν. Γι αυτό δεν εξαφάνισε και την Ακρόπολη ( ) -βλέπεις, η Ακρόπολη δεν έχει θάλασσα τριγύρω...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 14-11-2006 00:13 ]


    vouliakis
    14.11.2006, 00:18
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14-11-2006 στις 00:11 έγραψε...

    Άστα Παναγιώτη... Και αντί να κάτσουν να ρωτήσουν πως γίνονται τα "μαγικά" ή έστω να ερευνήσουν (ορίστε, τι είπατε;ποιός είστε;), μας λένε πως δεν έχουμε αγωγή και νοημοσύνη. Έτσι απλά.

    Με τιμή,
    Ένας ανεγκέφαλος



    Ωχ! Τώρα θα σου θυμώσει ο semplice και δεν θα καθήσει δίπλα σου στο ρακάδικο


    Blackmore
    14.11.2006, 00:22
    Και δεν θα σου επιτρέψει να κοινωνήσεις για ένα 6μηνο...
    jorge
    14.11.2006, 00:24
    Θα εμφανιστώ ξαφνικά δίπλα του, θέλει δε θέλει. Ξεπατίκωσα ένα μαγικό του David, ελπίζω να πετύχει.
    semplice
    14.11.2006, 00:28
    OFF TOPIC---> προς vouliakis

    Παναγιώτη μου από χθες και μετά δεν μπορώ να θυμώσω με τίποτα.
    (μήπως μπέρδεψε τα μαγικά ο χόρχε και έκανε άλλο και πιο νωρίς?)
    Γράψτε μου ότι θέλετε.Ακόμα και πως είμαι μεταμφιεσμένη η Λούκα
    ή πως είμαι "πνευματικό "παιδί της!!!




    Υ.Γ Ε ρε ,την Παρασκευή θαχουμε γλέντια!!
    Kατέβα αν μπορείς !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 14-11-2006 00:31 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 14-11-2006 00:33 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 14-11-2006 00:35 ]