ελληνική μουσική
    665 online   ·  210.857 μέλη

    Νέα δουλειά ετοιμάζει ο Φοίβος Δεληβοριάς

    Prowler213
    09.05.2007, 16:29
    Δεν είμαι κολλημένος αν αυτό πιστεύεις ούτε πάω να προωθήσω τη δουλειά του Φοίβου! Το κανει μόνος του μια χαρά!

    Με εκνευρίζουν τύποι σαν κι αυτόν που πιστεύουν οτι εκείνοι ακουν το αυθεντικό και το τελειο και ο Φοίβος είναι ενα μηδενικό του Κολωνακίου!

    Απλως έβγαλα το άχτι μου προς τους "εντεχνους" που το παίζουν "ψαγμένοι" επειδή ακούν τον ταδε ή την τάδε! Προσωπικά δεν έχω μπει στη διαδικασία να κάνω το ανάλογο σε κάποιον άλλο καλλιτέχνη = να μπω σε forum του παπακωνσταντίνου και να λες ο,τι ναναι!

    Αν υπάρχει έστω ένας κολλημένος ισχυρισμός σε όσα έγραψα πες τον μου αλλα με ήπιους τόνους...πριν παραφέρθηκα γιατί τέτοιοι τύποι δεν καταλαβαίνουν αλλιώς!
    Nafpaktos___
    09.05.2007, 19:19
    Εγω πολύ απλά θα πω πως κι οι δυο τους ειναι κορυφαίοι...
    Tren
    09.05.2007, 19:41
    Φιλε αρθογραφε ,ειλικρινα δεν ξερω αν αυτος ο τροπος ευννοει την προβολη της νεας δουλειας του Φοιβου,η οποια ειναι οντως καταπληκτκη!


    Αν αναφερεσαι σ'αυτο το σχολιο μου δεν ειπα οτι προωθεις την δισκογραφικη δουλεια του Φοιβου!Απλα επειδη το θεματακι αυτο αφορα ακριβως αυτο ειναι κριμα να φανει η κριτικη σου για τον Θαναση Παπακωνσταντινου σαν επιχειρημα σου απεναντι στην λεκτικη διαμαχη με τον φιλο Betatzis ο οποιος αν μη τι αλλο ειπε μια γνωμη ο ανθρωπος και πρεπει να παραδεχτουμε ολοι οτι εχει πολυ ιδιαιτερο στυλ

    Και αποκλειεται να μην σ'αρεσει ο Θανασης ετσι δεν ειναι? Δεν σε πιστευω...
    MyNameIsDo
    09.05.2007, 20:19
    Παιδιά καλησπέρα...

    Μη με δείρετε, αλλά ούτε εμένα μου αρέσει ο Φοίβος.
    Βεβαίως και δεν αμφισβητώ την πολύ μελωδική φωνούλα του. Όμως οι στίχοι του πληγώνουν τα ευαίσθητα αυτάκια μου, που κι όμως τ΄ακούνε όλα.

    Ο Φοίβος μου θυμίζει λιγάκι και την Alanis Morissette στα πρώτα της βήματα. Κι αυτή μας τά ΄πε τα εσώψυχά και ξετρελάθηκαν όλοι..

    Μη με μαλώσετε λοιπόν επειδή επιλέγω ταλέντο και στον στίχο απο το να ακούω μια φωνή βοώντος... πατάτεεεες.


    movflower
    10.05.2007, 09:37
    Να σταματούσατε τη διαμάχη εδώ πέρα σας παρακαλώ;

    Το τόπικ φέρει το όνομα "Νέα δουλειά ετοιμάζει ο Φοίβος Δεληβοριάς" και όχι "Ο Δεληβοριάς και ο Παπακωνσταντίνου στα δικαστήρια."

    Αν θέλετε να το συνεχίσετε, καλύτερα να ανοίξετε άλλο τόπικ με το σωστό θέμα.

    Καλημέρα σας!

    Prowler213
    10.05.2007, 10:21
    Παράθεση:

    Το μέλος MyNameIsDo στις 09-05-2007 στις 20:19 έγραψε...

    Παιδιά καλησπέρα...

    Μη με δείρετε, αλλά ούτε εμένα μου αρέσει ο Φοίβος.
    Βεβαίως και δεν αμφισβητώ την πολύ μελωδική φωνούλα του. Όμως οι στίχοι του πληγώνουν τα ευαίσθητα αυτάκια μου, που κι όμως τ΄ακούνε όλα.

    Ο Φοίβος μου θυμίζει λιγάκι και την Alanis Morissette στα πρώτα της βήματα. Κι αυτή μας τά ΄πε τα εσώψυχά και ξετρελάθηκαν όλοι..

    Μη με μαλώσετε λοιπόν επειδή επιλέγω ταλέντο και στον στίχο απο το να ακούω μια φωνή βοώντος... πατάτεεεες.





    Το να το πεις αυτό ακριβώς ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σεβαστό! Και δικαίωμα σου να το εκφράζεις

    Προσωπικά αντέδρασα γιατί οι ειρωνίες και η μειώσεις για ανάδειξη κάποιου άλλου ως "ποιοτικού" με εκνευριζει και ΜΟΝΟ σαν ιδέα!

    Πατάτες προσωπικά δεν ρίχνω σε εσένα με ΤΙΠΟΤΑ!

    Και δεν συνεχίζω κάτι...ό,τι είπα ειπα και όποιος κατάλαβε κατάλαβε!
    Prowler213
    10.05.2007, 10:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 09-05-2007 στις 19:41 έγραψε...

    Φιλε αρθογραφε ,ειλικρινα δεν ξερω αν αυτος ο τροπος ευννοει την προβολη της νεας δουλειας του Φοιβου,η οποια ειναι οντως καταπληκτκη!


    Αν αναφερεσαι σ'αυτο το σχολιο μου δεν ειπα οτι προωθεις την δισκογραφικη δουλεια του Φοιβου!Απλα επειδη το θεματακι αυτο αφορα ακριβως αυτο ειναι κριμα να φανει η κριτικη σου για τον Θαναση Παπακωνσταντινου σαν επιχειρημα σου απεναντι στην λεκτικη διαμαχη με τον φιλο Betatzis ο οποιος αν μη τι αλλο ειπε μια γνωμη ο ανθρωπος και πρεπει να παραδεχτουμε ολοι οτι εχει πολυ ιδιαιτερο στυλ

    Και αποκλειεται να μην σ'αρεσει ο Θανασης ετσι δεν ειναι? Δεν σε πιστευω...



    Οχι δεν μου αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ και όταν βλέπω πρόκληση απαντάω! Την απάντηση την έδωσα ως πίστευα και ΤΕΛΟΣ

    Τα παραπονα σας στο music heaven που στη λίστα με τις ιδιοτητες εχει βάλει αρθρογράφος σε μουσικό περιοδικό - και μόνο που κοροιδευετε είναι σαν να κοροιδευετε το music heaven που το έχει στη λίστα με τις επιλογές του!

    Και δεν καταλαβαίνω γιατί ΠΡΕΠΕΙ να με εκφράζει κάποιος επειδή με εκφράζει κάποιος άλλος; Δεν πολυστέκει σαν επιχείρημα!

    www.foidel.gr - ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΑΝΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΦΟΙΒΟΥ ΔΕΛΗΒΟΡΙΑ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Prowler213 στις 10-05-2007 10:27 ]


    Tren
    10.05.2007, 11:22
    Καλημερα μας!
    Δεν σε κοροιδεψα και πολυ κακως το πηρες ετσι Prowler213 προσπαθησα απλα να ειμαι ευγενικη γι αυτο σε προσφωνησα ετσι!!
    Υπεθεσα οτι ισως καποια τραγουδια του να σου αρεσαν λιγο αλλα επεσα εξω.Δεν τρεχει τιποτα

    Θελω να πω οτι τα πορτοκαλια ειναι και γαμω τα φρουτα


    1ος τροπος)Τα πορτοκαλια κανουν πολυ καλο στην υγεια μας.Εχουν βιταμινη c που ενισχυει το ανοσοποιητικο μας συστημα και μας προφυλασει απο ιωσεις.Εχει ωραια γευση και υπεροχο αρωμα.Γινεται πολυ ωραιος χυμος.Επισης ειναι ενα φρουτο που μπορει να καθαριστει ανετα με τα χερια κι ετσι ειναι ενα πρακτικο κολατσιο για ολους.Εχει προσιτη τιμη και το βρισκουμε ευτυχως ολο το χρονο.Συνοδευει αριστα αλκοολουχα ποτα και χρησιμοποιειται και στην ζαχαροπλαστικη.


    2ος τροπος)Τα πορτοκαλια ειναι και γαμω τα φρουτα γιατι δεν μ'αρεσουν τα ροδακινα.

    Αυτα ως προς τα "λογικα επιχειρηματα"
    Tren
    10.05.2007, 11:36
    Αγαπητε Betatzi μεγαλη μου χαρα που "σ'εφτιαξα" και κεντησες αυτο το ωραιο μεταξωτο (ανεξαρτητως της κοντρας σου )με τα πολλα κροσια...
    Το διαβασα ,το ξεμπλεξα και το φυλαω στο συρταρακι του μυαλου μου!
    Εχω κολλημα με τα κροσια οι περισσοτεροι κοιτανε το κεντημα ,εγω εκει στα κροσια σταθερα...




    agapanthos
    10.05.2007, 14:55
    Παράθεση:

    Το μέλος betatzis στις 10-05-2007 στις 09:17 έγραψε...

    Παράθεση:




    Μ' "έφτιαξε" κάποιος φίλος, λίγο παραπάνω, με τα στιχάκια κι είπα να το συνεχίσουμε σ' αυτό το στυλ.....
    Λοιπόν, μαινόμενε "αρθογράφε σε μουσικό περιοδικό" ..

    (είς=ένας)

    Είς "αρθογράφος" πήγαινε, καβάλα σε καμήλα
    κι οι βεδουίνοι του 'ριχναν αβέρτα σάπια μήλα !
    "-Γιατί ωρέ αγράμματε, του φώναζαν παρέα,
    γράφεις συνέχεια, άνευ σκοπού, γράμματα ΚΕΦΑΛΑΙΑ
    κι όλο μονότονα αλυχτάς, κενά και κραυγαλέα,
    σαν τα λυσσιάρικα σκυλιά, τα σκ'λιά τα ψωραλέα? "
    . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
    Μα αυτός ορθός κι αγέρωχος, επί του πίσω ύβου,
    τελάλιζε τη μουσική πραμάτεια του Φοίβου :
    "-Διαλέχτε ! Πάρτε ! Τρέξατε ! Εδώ το "πρώτο πράμα" !
    Το έργο το αθάνατο ! Το όγδοο το θαύμα! "
    . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . .
    Απόξω από το Κάιρο, του φώναξε μια μούμια :
    "-Κερνώ ποτό ! " ...Κατέβηκε....Πλακώθηκαν στα ρούμια.....
    "-Με τι ασχολείσαι, σύντεκνε? "... "-Αρθογραφώ, της λέει."...
    "-Αρθογραφείς για τον ...καιρό ή για τον ...Κάσιους Κλέι? "...
    "-Αρθογραφώ για μουσικούς, κλαρίνα και τζαμπούνες,
    μέχρι και για καλλίφωνες μαϊμούδες και κουρούνες ! "..
    "-Μπας κι εισαι ο Λάμπρο-Λιάβας, ρε? Μπας κι είσαι ο Πετρίδης ?
    Ο Παπαδάκης ο στρυφνός, μπας κι είσαι και το κρύβεις? "
    "-Όχι ! Μπουρμπούτσαλο με λέν' , μα έχω πένα-λάβα
    και γράφω στο περιοδικό "Γιάπης, φρου-φρου κι οκτάβα" ....
    "-Καλώς...Αν έχεις τσαγανό, αντίληψη και γνώσεις,
    κάτσε και άκου τι θα πω, μα προσοχή να δώσεις ! "....
    ... Μπρατς ! αμολάει μια πορδή , η μούμια, λίαν βροντώδη,
    ήτις το Κάιρο το μισό εσήκωσε στο πόδι !
    "-Σύντεκνε, λέει, αυτός εδώ ο ήχος που ηκούσθη
    κι ωσάν αδράχτι έσκισε του δειλινού το πούσι,
    ήτο ένας ήχος σύγχρονος, προσεκτικά φτιαγμένος,
    ήχος "στιλπνός", σημερινός, καλά ενορχηστρωμένος,
    ήχος που λέει για τη ζωή του δυο χιλιάδες δέκα
    κι ουχί για τον Τρικαλινό το λήσταρχο Γκιουλέκα !
    Ήχος "ζεστός" και "ζωντανός" κι ουχί του παρελθόντος
    σαν τα ...κλαψορεμπέτικα που σφύριζε ο Τζιμ Λόντος.
    Ήχος που ουδόλως προκαλεί τη χλεύη και τον ψόγο
    και θα φωτίζει εσαεί, τον κάθε αρχαιολόγο ! ! ! "
    ( Χα χα ! Μπουρμπούτσαλε, ειδικά αυτό το τελευταίο,
    από το γέλιο μ' έκανε, ασταμάτητα να κλαίω! ! ! )
    "...Ήχος μεστός και δυνατός ,συνέχισε η μούμια, ΄
    όπως ετούτα τα βαριά που πίνουμε τα ρούμια,
    κι όχι σαν τ' άλλο, το ξυνό το παλιοστυφοκράσι,
    που πίνουν όλα τα βαμπίρ που ακούνε τον Θανάση !
    Ωστόσο, ο ήχος ο λαμπρός, ο σύγχρονος, ο νέος,
    ο ήχος ο ιλουστρασιόν, ο δυνατός κι ωραίος
    ήτο απώς μια άοσμη κλανιά και τίποτε άλλο !
    Ένας εντερικός σπασμός, με πάταγο μεγάλο.
    Και βέβαια, σύντεκνε, η κλανιά πάντα κλανιά θα μένει,
    όσο και να μασκαρευτεί, καλοσερβιρισμένη...
    . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
    ....Θέλει σακάτεμα ψυχής, σύντεκνε, το τραγούδι,
    να κυλιστείς στο πάτωμα, σαν ταπεινό μαμούδι,
    να κατεβείς να κλάψεις στο υπόγειο,
    να φτάσει η ερημιά σου στο απόγειο,
    να δεις μέσα στη "μούχλα" τη δυσσάρεστη,
    πώς έγραψε ο Τσιτσάνης την "Αχάριστη"...
    . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . .
    ...Καβάλα τώρα ανάποδα, σύντεκνε, την καμήλα
    να βλέπεις να φυλάγεσαι από τα σάπια μήλα...
    Μπουρμπούτσαλε, είσαι είκοσι οχτώ κι έχεις πολλά να μάθεις
    κι εύχομαι ετούτο να συμβεί, χωρίς έρμε, να πάθεις ! "

    ΕΠΙΜΥΘΙΟ : Κι αν μεγαλώσαμε με ροκ, Μάνο και πωγωνίσια
    τώρα λουζόμαστε τα ποπ, των φλούφληδων τα τσίσια...
    Μα έλα που πληθύναν' κι οι "Μπουρμπούτσαλοι", εσχάτως
    κι έχοντας πόστα κι "επαφές", γίναν' εν κράτει κράτος ,
    "γράφουν" σε περιοδικά, μ' ανάλαφρο στυλάκι,
    γιαπόσκυλα ανορθόγραφα, μ' αβάσταχτο υφάκι,
    φερέφωνα ανερμάτιστα του καθενός ...Λαλάκη,
    τουπέ για κατακεφαλιές, φρου-φρου, τσου-τσου και πόζα
    και κάργα ανυπόφορη της μιας δεκάρας πρόζα .

    Ωιμέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέ





    Άμα δεν παρανομήσει,
    κατά συρροή,
    το κορμί πώς να εννοήσει,
    τι θα πει "ζωή" . . .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : betatzis στις 10-05-2007 09:35 ]





    restaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    betatzisssssssssssssssssssssss!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    XeniaRodo
    10.05.2007, 15:12
    Το θέμα αφορά τη νέα δουλειά του Φοίβου Δεληβορία.

    Όποιος θέλει να βγάλει το άχτι του ας πάει σε άλλο θέμα ή καλύτερα σε άλλο φόρουμ....

    ευχαριστώ
    stipiothliptis
    13.05.2007, 11:20
    Λυπάμαι πολύ για πολλά από αυτά που διάβασα παραπάνω, κυρίως για την αστοχία τους αλλά και για τον φθηνό τρόπο που υπόθηκαν. Προσωπικά, κάθε φορά περιμένω με αγωνία τις νέες δουλειές του Δεληβοριά γιατί απλά δεν με απογοητεύουν ποτέ.
    (Ίσως να ήταν χρήσιμο να καταλάβουμε κάποια στιγμή πως συνθέτες με συνθέτες και στιχουργοί με στιχουργούς διαφέρουν από την βάση της δουλειάς τους. Υπάρχει διαφορετικότητα κοινώς. Αλλιώς γράφει η Νικολακοπούλου, αλλιώς ο Σαββόπουλος. Αλλιώς συνθέτει ο Πασχαλίδης, αλλιώς ο Ζακ Στεφάνου…χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν έχει ο καθένας την αξία του!!!) .
    Ο Δεληβοριάς με επιβεβαίωσε για άλλη μια φορά ως προς την ευρηματικότητα των στίχων του αλλά και τη γλύκα της μελωδίας του μέσα από συνήθως απλούστατες συνθέσεις.
    Έχει έναν τρόπο ιδιαίτερο, αμεσότατο και ευθύτατο σε ότι θέλει να πει και δεν φοβάται μην εκτεθεί, ούτε κρύβεται εντέχνως πίσω από τάχα μου ψαγμένους στίχους και νοήματα.
    Από εμένα, ένα μεγάλο μπράβο στον Δεληβοριά για το «Έξω».
    Καλή τύχη στη νέα αυτή δουλειά του

    A-Rockaria
    13.05.2007, 13:47
    Θα συμφωνήσω ότι ο Δεληβοριάς για άλλη μια φορά μας έδωσε μία πολύ καλή δουλειά αν και δεν ξέρω αν ξεπερνά την προηγούμενη...

    kwstasagas
    12.11.2008, 21:31

    Πολύ ενδιαφέρουσα και καλοβαλμένη εργασία το "ΕΞΩ" του Φοίβου Δεληβοριά !!! Ιδίως τα εικαστικά έργα, που κοσμούν το ένθετο, είναι .... να τα πιεις στο ποτήρι !!! Υπέροχα, τέλεια, δεν ξέρεις, πραγματικά, ποιο να πρωτο - ξεχωρίσεις !!! Συγχαρητήρια στα παιδιά που τα σχεδίασαν ....

    Όμως .... αγαπημένη μου δουλειά από Φοίβο Δεληβοριά εξακολουθεί να παραμένει το "ΧΑΛΙΑ" .... Κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτός είναι ο δίσκος που εκφράζει περισσότερο εμάς που είμαστε περίπου στην ίδια ηλικία με τον Φοίβο. Ειλικρινά, δεν έχω βρει άλλο δίσκο από την ελληνική δισκογραφία των τελευταίων 10 - 15 ετών να με εκπροσωπεί τόσο πολύ [και νομίζω όχι μόνο εμένα, αλλά και όλους όσοι έχουμε γεννηθεί στα 70ς] ....

    Κατά τ' άλλα ... αν και αυτό το τόπικ έχει ανοιχθεί εδώ και πολύ καιρό, πριν λίγο το διάβασα ολόκληρο. Και ... μπορώ να πω ότι με στεναχώρεσε η τροπή που πήρε η συζήτηση. ΄Ενα μόνο θα πω : Δεν χρειάζονται φανατισμοί ... Ας είμαστε ανοιχτοί για να πάρουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε από ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τραγουδοποιό, τραγουδιστή κλπ [είτε αυτός λέγεται Φοίβος, είτε Θανάσης, είτε Μπάμπης, είτε Τάκης είτε .. είτε ..], από ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ "μουσικό ιδίωμα" κι αν προέρχεται!!!! Κατά τη γνώμη μου, ακόμη π.χ. κι από μια "ποπ" εμπορική τραγουδίστρια ή ακόμη π.χ. κι από έναν τραγουδιστή επαρχιακού σκυλάδικου, υπάρχουν όμορφα πράγματα να πάρουμε ... Όσο πιο ανοιχτοί είμαστε, τόσο πιο πολλά θα πάρουμε και, συνεπώς, τόσο πιο κερδισμένοι θα βγούμε .....

    Τέλος, παρόλο που τη συζήτηση σε αυτό το τόπικ θα ήθελα να την ξεχάσω, θα κρατήσω μόνο το εξής :  

     ....Θέλει σακάτεμα ψυχής, σύντεκνε, το τραγούδι,
    να κυλιστείς στο πάτωμα, σαν ταπεινό μαμούδι,
    να κατεβείς να κλάψεις στο υπόγειο,
    να φτάσει η ερημιά σου στο απόγειο,
    να δεις μέσα στη "μούχλα" τη δυσσάρεστη,
    πώς έγραψε ο Τσιτσάνης την "Αχάριστη"...  

    Πόσο μα πόσο δίκιο έχεις Betatzi ... Πράγματι, για να γράψεις τραγούδι πρέπει να κλάψεις, να πονέσεις, να περάσεις βάσανα, να νιώσεις απόρριψη και μοναξιά .....