ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.874 μέλη

    Προτάσεις για βελτίωση του MusicHeaven

    PHILIPPOSSM
    18.11.2013, 21:45
    Της το αναγνωρίζω suspect γιαυτό το απέσυρα. Για να λυσω και την απορια της.
    KRISTHESS
    19.11.2013, 12:52

    δεν νομίζω ότι είναι θέμα να χαλαρώσει το moderation. Δόθηκε ένα link που παρέπεμπε σε παλιότερη θεματολογία, προφανώς για όποιους ήθελαν να διαβάσουν και άλλα σχετικά. Ούτε το θέμα κλειδώθηκε εξ'αρχής(αλλά μόνο όταν ξέφυγε η κατάσταση) και μπορούσε και εκεί να συνεχιστεί άνετα. Κακώς αρπάχτηκαν κάποιοι. Link όταν έχουν συζητηθεί και στο παρελθόν παρόμοια θέματα είναι καλό να δίνονται για όποιον ενδιαφέρεται.Έτσι μπορεί κάποιος να σχηματίσει μια πιο σφαιρική άποψη! Αν γνωρίζει ο MoD παλιότερες παρόμοιες θεματολογίες , εγώ προσωπικά θα ήθελα να το ξέρω πάντα.. θα'θελα να διαβάζω και παλιότερες απόψεις.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 19-11-2013 12:53 ]


    suspect
    19.11.2013, 18:09

    Φιλε LlamaWithHat το πραγματικα σφιχτο moderation ξερεις τι σημαινει;

    1. Διαγραφη post και pm με συστασεις

    2. Ban για ενα μηνα

    3. Delete account

    Αναλογα και με το παραπτωμα, παει κατευθειαν στο δευτερο σταδιο ή και στο τριτο.

    Εδω, δεν ειναι δημοσιος χωρος αλλα ιδιωτικος. Αν αυριο του τη βαρεσει του Χορχε και πει "τουδε εφεξης, θα δεχομαι στο φορουμ μονο βαζελους" δεν μπορεις να του πεις τιποτα.

    Αντιθετως βλεπω οτι μια χαρα κριτικη γινεται και στον μεν χορχε και στους mods - την εξης Μαιρη δηλαδη.

    Αρα, προβλημα δεν υπαρχει.

    Σε οτι αφορα το να γινει "λαϊκο" το junk συστημα, θα κανει το forum καμπριο.

    Οπως σε μια εταιρεια ( και σε οποιοδηποτε κοινωνικο συνολο ) δεν μπορει να ειναι ολοι διευθυντες ουτε και οι διευθυντες πρεπει να ασχολουνται με ολα ετσι και αυτη η δικτυακη κοινοτητα.

    Εχεις ομως ενα ποντο στο εξης:

    Αν το θεμα ειναι παναρχαιο, μπορει να ανοιξει και καινουριο με τη σχετικη παραπομπη.

    Αλλιως υπαρχει και η ενσωματωση του τοπικ χωρις ανακοινωσεις.

    Αν το θεμα ειναι προσφατο και επαναλαμβανεται, κλειδωνεται κατευθειαν και υπαρχει η σχετικη παραπομπη.

    Παντως, αλλο ο Καρλ Μαρξ και αλλο ο Γκραουτσο Μαρξ.

    Αλλο να διαφωνουμε σε κατι και να το θεσουμε ως θεμα και αλλο να μη γουσταρουμε καποιον και να βαλουμε εναντιον του με μια αφορμη.


    -----------------

    www.suspect.gr

    [ τροποποιήθηκε από τον/την suspect, 19-11-2013 18:15 ]


    trelakias
    19.11.2013, 18:50

    Με κάλυψε ο suspect.

    Επιγραμματικά προσθέτω...

    Αν κάποιος διαφωνεί με κάποιο post υπάρχει και το κόκκινο χεράκι.

    Το junk αποτελεί μια μέση λύση για να μη διαγράφονται τα μηνύματα.  Αν διαγράφονταν (όπως παντού) δεν θα λέγαμε κάτι, γιατί δεν θα είχαμε να πούμε...

    Γενικά εφαρμόζεται αυτό που λέει ο suspect για τα αρχαία μηνύματα.  Στο συγκεκριμένο της χούντας ενα link δώθηκε.  Η απάντηση στο αν έχει νόημα αυτό που έγινε, ήρθε από την kristhess.

    Όταν βλέπουμε πιο καινούρια θέματα, μπορεί να υπάρξει κλείδωμα με παραπομπή ή σκέτη παραπομπή.  Την παραπομπή δεν είναι απαραίτητο να τη δώσει συντονιστής γιατί και τα μέλη μπορούν.  Η δυνατότητα συγχώνευσης ακόμη δεν είναι δυνατή.


    ilio
    21.11.2013, 01:15

    Προτείνω να αφαιρεθούν τα πράσινα και τα κόκκινα χεράκια διότι έχει αποδειχτεί επανειλλημένως πως δεν είμαστε σε θέση να τα χειριστούμε με τρόπο που να μην προσβάλλει ή να θίγει απόψεις και πρόσωπα.Επίσης,αν πατηθούν κατά λάθος μπορεί να προκύψουν παρεξηγήσεις από το πουθενά.Έχει συμβεί.Τελικά καθώς φαίνεται δεν εξυπηρετούν τον αρχικό τους σκοπό που ήταν η εξοικονόμηση χρόνου με ένα απλό "συμφωνώ ή διαφωνώ ".


    KRISTHESS
    21.11.2013, 01:22

    Ερατω μου ισως εχεις δικιο σαυτο..και γω ετυχε να πατησω κατα λαθος αρνητικο σε αποψη που ουτε μου αρεσε ουτε δε μου αρεσε ..και για να μην παρεξηγηθω πατησα μετα θετικο αναγκαστικα..για να φυγει το αρνητικο..αφου δεν υπηρχε ουδετερο....το θετικο ομως..δε με εξεφραζε...τωρα δεν ξερω τι θα μπορουσε να γινει μ'αυτο...και αν θα μπορουσε..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 21-11-2013 01:27 ]


    suspect
    21.11.2013, 02:16

    Δεν ξερω αν υπαρχει η δυνατοτητα αλλα αυτο που πραγματικα κανει ζημια ειναι το κοκκινο χερακι.

    Δεν ειναι βλακας ο Ζουκεμπεργκ που εχει μονο like στο FB.

    {#emotions_dlg.biggrin}

    Η επιδοκιμασια δεν ειναι εξοικονομηση χρονου. Ναι, μου αρεσει η αποψη σου, και συμπληρωνω τη δικη μου.

    Προσωπικα δεν εχω βαλει ποτε dislike. Προτιμω ειτε να διαφωνησω με λεξεις ειτε να το προσπερασω.

    Δεν χρειαζεται αρνητικη χροια/αρνητικη ψηφος/αρνητικα συναισθηματα και φυσικα σε βαθος χρονου αρνητικη ανταποδοση..

    Ας μεινουμε στα θετικα. Ας επικροτησουμε το καλο.

    Αν γινεται τεχνικα ας μεινει μονο το like και να εχουμε ωραια posts να μαζευουν δεκαδες likes {#emotions_dlg.beer}

    Ετσι αποφευγονται ακομα και τα κατα λαθος dislikes που δημιουργουν προστριβες και παρεξηγησεις..

    Λοιπον: Περιμενω τα likes σας {#emotions_dlg.clap}


    PHILIPPOSSM
    21.11.2013, 04:26
    Τελικα ρε suspect εισαι "ωραιος"τυπος......
    ilio
    21.11.2013, 09:35

    Suspect καλύτερα να μην περιμένεις τίποτε {#emotions_dlg.biggrin} Απελευθερώσου από τις προσδοκίες και τα like για να έχεις την υγειά σου παιδί μου {#emotions_dlg.biggrin}


    STEFANOS604
    21.11.2013, 11:03

    Τουλάχιστον στο Musicheaven είναι επώνυμο μέλος  αυτό  που τσεκάρει  το hand up/down και φαίνεται από προηγούμενα Posts ή και διαφορετικά threads όπου σχολιάζει με το δικό του ύφος το γιατί τσεκάρει το ένα ή το άλλο.

    Αλλού όμως το τσεκάρισμα είναι ανώνυμο , αν και έχεις συνδεθεί στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα, και μάλιστα στο Youtube ενώ το σχόλιο είναι αυτό που είναι : θετικό/ αρνητικό/ υβριστικό/ προσβλητικό… το hand down χωρίς σχόλιο είναι απαράδεκτο με την έννοια ότι δεν δίνει στον συγγραφέα / ηθοποιό/τραγουδιστή/μουσικό… τη δυνατότητα να ξέρει τι να απαντήσει στον συγκεκριμένο σχολιαστή .


    seras
    12.04.2014, 14:37

    Στα μουσικά όργανα θα μπορούσε να προστεθεί και το γιουκαλίλι ή αλλιώς ukulele για να μπορούμε να πουλάμε και λίγο μούρη όσοι ασχολούμαστε :p


    Orfeus
    12.04.2014, 16:36

    Ε είναι όργανο ...μουράτο!!! 

    {#emotions_dlg.clap}


    STEFANOS604
    16.08.2014, 15:50

    Με αφορμή την πρόσφατη τριπλή ανάρτηση του ίδιου θέματος και την ερώτηση #13 ΕΔΩ : που έκανα στους moderators –χωρίς απάντηση:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=31466&gotolast=1

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=31467&gotolast=1

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=31471&gotolast=1

    όπου στο τριπλό ίδιο θέμα κλειδώθηκε/locked 2 φορές (!!) ορθώς,  θα ήθελα να πω ότι η γνώμη μου για τις περιπτώσεις αυτές και για να μη θεωρηθεί και ‘’δεδικασμένο’’ με απρόβλεπτες συνέπειες για το μέλλον , εκτός του ότι είναι εις ΒΑΡΟΣ των υπολοίπων τίτλων του FORUM , ΑΜΕΣΗ ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ  αφού οι τίτλοι συνεχίζουν να υπάρχουν , είναι η ΑΜΕΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ τους εκτός του αρχικού , στο οποίο μπορεί ο συντάκτης να μεταφέρει τα αναφερόμενα στα διαγραφέντα threads κι αν θέλει (!!!!) τέτοια διαφήμιση τότε ας αναφέρεται συχνά στο αρχικό του ποστάρισμα.


    despinakontogianni
    16.08.2014, 16:01

    Θεωρώ πως πρέπει να βγει από το forum η κατηγορία "Συναυλίες/Events" και ν' ανανεώνεται πιο συχνά η αντίστοιχη κατηγορία "Nέα" του περιοδικού. Είναι λίγο χαοτικό αν ψάχνεις κάτι και με τα δύο μαζί.

    Επίσης: προς βελτίωση των "Νέων" θα μπορούσαν να μπουν κι εκεί κατηγορίες (πχ "Συναυλίες", "Δισκογραφία", "Free" για πιο μικρά lives κλπ).


    STEFANOS604
    24.08.2014, 10:48

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 16.08.2014, 15:50 έγραψε...

    Με αφορμή την πρόσφατη τριπλή ανάρτηση του ίδιου θέματος και την ερώτηση #13 ΕΔΩ : που έκανα στους moderators –χωρίς απάντηση:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=31466&gotolast=1

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=31467&gotolast=1

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=31471&gotolast=1

    όπου στο τριπλό ίδιο θέμα κλειδώθηκε/locked 2 φορές (!!) ορθώς,  θα ήθελα να πω ότι η γνώμη μου για τις περιπτώσεις αυτές και για να μη θεωρηθεί και ‘’δεδικασμένο’’ με απρόβλεπτες συνέπειες για το μέλλον , εκτός του ότι είναι εις ΒΑΡΟΣ των υπολοίπων τίτλων του FORUM , ΑΜΕΣΗ ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ  αφού οι τίτλοι συνεχίζουν να υπάρχουν , είναι η ΑΜΕΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ τους εκτός του αρχικού , στο οποίο μπορεί ο συντάκτης να μεταφέρει τα αναφερόμενα στα διαγραφέντα threads κι αν θέλει (!!!!) τέτοια διαφήμιση τότε ας αναφέρεται συχνά στο αρχικό του ποστάρισμα.

    Επανέρχομαι στην πρόταση γιατί ξανά είναι επίκαιρη όπως φαίνεται  Εδώ : όπου ναι μεν σωστά το thread κλειδώθηκε , όμως ήταν είναι και θα είναι για πολλές μέρες ακόμα στην επικαιρότητα του forum , εις βάρος των υπολοίπων θεμάτων (Ο αναγνώστης νομίζει ότι είναι θέμα προς συζήτηση και 'πέφτει' σε διαφήμιση - που αν πληρωνόταν στο ΜΗ να πεις χαλάλι!. Οπότε ο σκοπός του διαφημιζομένου σε ‘’άλλη ζώνη’’ επικαιρότητας επιτεύχθηκε. Γιατί να μη το κάνουν κι άλλοι!!! Η γνώμη μου είναι η άμεση διαγραφή ή εφ’ όσον , αν υποτεθεί ότι δεν γνώριζε, να μετακινηθεί στη ‘’ζώνη’’ που πρέπει…


    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 24-08-2014 12:50 ]


    mary_omikron
    24.08.2014, 21:44

    Το θέμα κλειδώθηκε Στέφανε και έγινε σύσταση να το γράψει στις αγγελιες. Δεν μονοπωλεί επικαιρότητα όπως ισχυρίζεσαι από την στιγμή που δεν γίνεται συζήτηση. Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις  εφ΄όσον έχουν γίνει τα πρέποντα και έληξε.

    Επίσης δεν υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης από το φορουμ στις αγγελίες.. σε διαφορετική περίπτωση θα είχε γίνει.


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 24-08-2014 21:47 ]


    STEFANOS604
    25.08.2014, 00:48

    Επιμένω γιατί πχ το εν λόγω thread   (τετράκις το ίδιο) ήταν στο προσκήνιο κλειδωμένο επί 9 ημέρες, χωρίς να προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ – άρα σε βάρος ουσιαστικών θεμάτων, το επισκέφτηκαν άσκοπα 119 άτομα και είναι κακό παράδειγμα για να επαναληφθεί από άλλους έτσι για ‘’πλάκα’’  και από άλλους για διαφήμιση μέσω του τίτλου .

    Εγώ σταματώ εδώ και συγνώμη για την επιμονή μου απλά είπα την άποψη μου για τις 2 αυτές περιπτώσεις , ότι τέτοια threads ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ και οι συγκεκριμένοι  συγγραφείς θα μπορούσαν την ίδια ώρα να τα θέσουν ή σ’ ένα και μοναδικό από τα τέσσερα ή στις ‘’Αγγελίες’’αντίστοιχα . 


    STEFANOS604
    02.09.2014, 14:20

    Με αφορμή το ποστάρισμα μου εδώ που όταν το απέστειλα ήδη είχε δημοσιευτεί η τροποποίηση του Jorge  (Πολύ καλή κίνηση για αποφυγή παρομοίων στο μέλλον) ‘’χωρίς να το πάρω είδηση’’  αφού έγινε τη ώρα που το έγραφα , μήπως μπορεί να γίνει η παρακάτω βελτίωση που την έχω συναντήσει σε ξένες ιστοσελίδες;

    Σε τέτοιες περιπτώσεις (αυτό συμβαίνει ειδικά όταν κάποιο θέμα στο forum ‘’έχει πάρει φωτιά’’ από αλλεπάλληλα ποσταρίσματα μελών, το μέλος την ώρα που δημοσιεύει το ποστ του , ειδοποιείται με ένα μήνυμα του τύπου:

     ‘’Κάποιος /κάποιοι έχει ήδη απαντήσει . Μήπως θα θέλατε να αναβάλετε το ποστάρισμα σας αφού διαβάσετε πρώτα τα νέα ποσταρίσματα;’’

     


    faidonalkinoos
    08.09.2014, 09:47

    Status ; Έχουμε Status ; !!!

    Μπράβο μας !!! Και μεγάλο... χωράει λογάκια πολλα ...

    Αν είχε και διάταξη καθετότητας ... , ακόμη καλλίτερο θα είναι ...

    Καλή Συνέχεια με Εκπλήξεις ... δεν είναι να λείψεις από δω ...


    faidonalkinoos
    08.09.2014, 13:07

    Στα προφίλ των μελών υπάρχουν ανεβασμένες φωτογραφίες:

    όταν ανοίγουμε μία από αυτές, θα μπορούσαμε με το κλικ του ποντικιού ή με το βελάκι δεξί αριστερό να βλέπουμε την επόμενη - επόμενες ;;

    (πιο εύκολο από το κλείσε φωτογραφία - άνοιξε φωτογραφία...)