ελληνική μουσική
    411 online   ·  210.867 μέλη

    Προτάσεις για βελτίωση του MusicHeaven

    gazakas
    22.02.2007, 14:29
    Δεν ξέρω αν αυτό που θα πω κολλάει σ' αυτό το θέμα, αλλά υπάρχει, Γιώργο, δυνατότητα αναβάθμισης των μπλογκ στο ΜΗ; Για παράδειγμα, να γίνουν τα μπλογκ μας πιο "συμβατά" με τα μπλογκ του wordpress, του blogspot, του blogger, κοκ. ; Να υπάρχει δηλαδη μεγαλύτερη ευελιξία και να έχουμε περισσότερες δυνατότητες και στα δικά μας;
    jorge
    22.02.2007, 14:32
    Βεβαίως μπορούν να μπουν περισσότερες δυνατότητες, αρκεί να τις ζητήσετε και να είναι πραγματικά χρήσιμες.
    gazakas
    27.02.2007, 21:13
    Μου ζητήθηκε από φίλους που επισκέπτονται το blog μου αλλά δεν είναι μέλη η δυνατότητα να σχολιάζουν χωρίς να εγγραφούν. Θα μπορούσε να γίνει αυτό εφικτό;
    jorge
    28.02.2007, 10:39
    Δυστυχώς όχι, λόγω του αυτόματου spam σε φόρμες που έχει γίνει μάστιγα... Θα πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι να σβήνεις σχόλια που θα είναι spam...
    Haroulinda
    28.02.2007, 11:42
    θα θελα κι εγώ στα blog που επισκέπτομαι να μπορώ να ακούσω την μουσική που διάλεξε για το συγκεκριμένο blog ο blogger!
    audioslave
    28.02.2007, 12:32
    σωστή η ιδέα για τη μουσική και την επεκτείνω και με video απο youtube.
    Επίσης κάποια στιγμή είχε συζυτηθεί κιόλας νομίζω και η ανάπτυξη και άλλων themes. Γενικότερα Χόρχε η παραμετροποίηση απο το χρήστη (στα Blogs) όσο είναι αυτη εφικτή είναι κάτι που με ενδιαφέρει. Το κάθε Blog αξίζει να έχει μία προσωπική πινελιά απο τον καθέναν μας.
    Τώρα βέβαια πόσο κοστίζει σε χρήμα η σε χρόνο...εσύ το ξέρεις αρχηγέ μου...εμεις λέμε ανέξοδες ιδέες...


    jorge
    28.02.2007, 12:44
    Παιδιά αυτό με τη μουσική, τουλάχιστον όπως το καταλαβαίνω εγώ, είναι προς το παρόν αδύνατο, γιατί υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα.

    Αυτό για τα βίντεο είναι κάτι εφικτό και μια πολύ καλή ιδέα, θα γίνει κάποια στιγμή.

    Όσον αφορά τα themes, είχε ξεκινήσει ένα σχετικό topic, αλλά δεν υπήρξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αν και έγινε μια αρχή. Εκεί υπάρχουν όλες οι προδιαγραφές, αν θέλετε να στείλετε ένα νέο theme, ενώ εκεί έχω απαντήσει και σε αρκετές απορίες.

    Η παραμετροποίηση κάποιων πραγμάτων είναι κάτι συνήθως καλό, αλλά υπάρχει ο κίνδυνος κάποια blogs να γίνουν κιτς. Οπότε είμαι υπέρ της δημιουργίας μιας μεγάλης συλλογής από καλαίσθητα themes.
    Haroulinda
    28.02.2007, 13:10
    μάλιστα! μα ούτε ένα MP3?

    τι λές τότε για να μπορώ να κάνω edit το μήνυμα μου να διορθώνω τα ορθογραφικά μου λάθη μήν με πιάσει το Spelling Police!
    vasilis23
    30.03.2007, 12:58
    Εχω να προτεινω κατι...!!!Επειδη ψαχνω μουσικους(και οχι μονο εγω αλλα και αλλοι) θα μπορουσε να υπαρχει στην αναζητηση μια ειδικη περιπτωση που να ελεγχει μονο τα μελη online?Το λεω αυτο γιατι στελνω πμ ας πουμε σε καποιον που παιζει πληκτρα και περιμενω να παρω απαντηση οοοοοοταν μπει....που τις περισσοτερς φορες εχει να μπει πολυ καιρο...ενω αν κανω αναζητηση online θα μιλησω αμεσα με το μελος που παιζει πληκτρα!Θα μου πεις...γιατι δεν τους ψαχνεις εναν εναν στο προφιλ....!Ελα ομως που ειμαστε πολλοι!!!!!!Και οχι μονο πολλοι...αλλα και αν αργησεις να δεις καποιον...ισως να φυγει!Απλα προταση κανω!!

    Και κατι αλλο που μου ερχεται ειναι να βλεπαμε το συνολο των μελων online!Οι αγαπητοι επισκεπτες εχουν το συνολο τους...εμεις γιατι οχι?
    gogere17
    06.04.2007, 11:07
    οσο αντιμουσικο και αν ακουγεται μια κατηγορια για αθλητισμο δεν θα εβλαπτε,πιστευω!
    tolaruba
    09.04.2007, 20:54
    Δε ξέρω αν υπάρχει ηδη,αλλά μπορεί να υπάρξει δυνατότητα στα μπλογκς να αποκλείουμε τους χρήστες που δε θέλουμε να βλέπουνε τα κείμενα μας ή το μπλόγκ να είναι ΄΄προσωπικό΄΄;;Δηλαδή να το βλέπουμε μονο εμείς και κανείς άλλος;


    Και κατι που δεν ειναι ακριβως προταση αλλα ερωτηση!Πηγα να βαλω μια φωτο στο προφιλ και ενω ολα ηταν ενταξει,μεγεθος και λοιπα ελεγε οτι υπαρχει καποιο λαθος
    Συγκεκριμενα ελεγε this is not A image..
    Κανονικα δεν ειναι an image??
    gogere17
    09.04.2007, 21:43
    Παράθεση:

    Το μέλος tolaruba στις 09-04-2007 στις 20:54 έγραψε...

    Δε ξέρω αν υπάρχει ηδη,αλλά μπορεί να υπάρξει δυνατότητα στα μπλογκς να αποκλείουμε τους χρήστες που δε θέλουμε να βλέπουνε τα κείμενα μας ή το μπλόγκ να είναι ΄΄προσωπικό΄΄;;Δηλαδή να το βλέπουμε μονο εμείς και κανείς άλλος;


    Και κατι που δεν ειναι ακριβως προταση αλλα ερωτηση!Πηγα να βαλω μια φωτο στο προφιλ και ενω ολα ηταν ενταξει,μεγεθος και λοιπα ελεγε οτι υπαρχει καποιο λαθος
    Συγκεκριμενα ελεγε this is not A image..
    Κανονικα δεν ειναι an image??

    ξερεις αγγλικα παντως....μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω...
    pastella
    09.04.2007, 22:24
    Σε συζητησεις που έχω κάνει με κάποια μέλη κατά καιρούς έχει τυχη 2-3 φορές να μου αναφέρουν "με ενοχλει το ταδε μελος". Αυτο μπορει να συμβαινει για πολλους και διάφορους λόγους. Μήπως θα μπορούσε εκτός από τη φιλική λίστα να δημιουργηθεί και μια "ignore list" (ετσι αναφερεται σε διεθνη φορα)? Δηλαδή όταν προσθέτουμε ένα μέλος στη λίστα αυτή, δεν διαβάζουμε τι δημοσιεύει στο φόρουμ, δεν λαμβάνουμε ΠΜ, δεν δεχεται το μπλογκ μας τα σχολια του κλπ.

    Σαφώς τέτοια φαινόμενα είναι απειροελάχιστα στο ΜΗ, αλλά αν κάποιος λαμβάνει 15 ΠΜ την ώρα από κάποιο μέλος που τον βρίζει γιατί χώρισαν ή γιατί μαλώσαν στο τσατ, δεν θα ήταν πρακτικο να προσθέσει το μέλος αυτό στην 'ignore list' και να τελειώνει η υπόθεση? Επίσης πιστεύω ότι θα βοηθήσει και το διαχειριστή jorge κάτι τέτοιο γιατί δεν θα ασχολείται με "μαλώματα" μεταξύ μελών. Επίσης η λιστα αυτή μπορεί να είναι κρυφή σε όσους επισκέπτονται το προφίλ κάποιου, όχι όπως η φιλική.

    Και αχρείαστη να είναι, ας υπάρχει τουλάχιστον αυτή η δυνατότητα για τα μέλη.
    vero
    09.04.2007, 22:51
    Δεν συμφωνω να μην στελνουν μυνηματα ή να μην του βλεπουμε τα μυνηματα τους στο φορουμ απλως οπως εχουμε την φιλικη λιστα να εχουμε μια λιστα των κακων(κατι τελος παντων) για να ριχνουμε πλακα
    pastella
    09.04.2007, 23:37
    Vero δεν το λεω για πλακα. Αφορμη για το ποστ μου είναι παράπονα από 2-3 μέλη που έχω κατά καιρούς ακούσει. Αν όχι για το φορουμ οπως λες κι εσυ τουλαχιστον για τα ΠΜ. Ο διαχειριστης δεν εχει δικαιωμα να κανει συστασεις σε καποιο μελος που ενοχλει καποιο αλλο για προσωπικα ζητηματα. Με μια "μαυρη λιστα" ομως κατι τετοιο θα ανακουφιζε και μελη και διαχειριστη.
    vero
    09.04.2007, 23:41
    ok
    vouliakis
    10.04.2007, 00:43
    Και για 2-3 κακεντρεχή πιτσιρίκια να κάνουμε ignore list, Στέλλα? Ας αγνοήσουν οι θιγόμενοι τα ΠΜ, τα threads κλπ και αν έχουν μπλογκ, ας διαγράφουν με δική τους ευθύνη τα σχόλια...
    pastella
    10.04.2007, 00:56
    Οπως ειπα κ πιο πανω Παναγιωτη, αχρειαστη να ειναι. Παντως το σκεφτηκα αρκετα πριν το προτεινω. Ισως να ειναι μια δυνατοτητα π να δινεται απο το διαχειριστη σε εκτακτες περιπτωσεις.
    jorge
    10.04.2007, 00:57
    Δε θεωρώ οτι αξίζει να σπαταλήσουμε τόσο χρόνο και κόπο για κάτι τέτοιο, όταν οι κακεντρέχειες μετά από 1-2 μέρες σταματούν. Δε μπορώ να φανταστώ κάποιον να στέλνει ΠΜ επί μέρες σε κάποιον από τον οποίο δε λαμβάνει απάντηση. Αν έχουμε λοιπόν πρόβλημα με κάποιον, απλά δεν του απαντάμε.

    Και δεν πρήζουμε τους mods ή τον διαχειριστή με προσωπικά προβλήματα που έχουμε με τρίτους.

    Τα λύνουμε μόνοι μας, εκτός κι αν αφορούν την κοινότητα ως σύνολο.
    Tropaiatissa
    24.04.2007, 16:04
    Κάτι άσχετο... Μήπως γίνεται η μαύρη μπάρα (με τα e-Περιοδικό | Forum | Αγγελίες... κλπ), να κατεβαίνει μαζί με τη σελίδα ώστε να τη βλέπουμε πάντα; Γιατί διαβάζοντας μια σελίδα, αν θέλουμε να πάμε σε άλλον τομέα της Κοινότητας, πρέπει να ξανα-ανέβουμε στην κορυφή.

    (είναι για όσους βαριούνται, έτσι; )