ελληνική μουσική
    477 online   ·  210.867 μέλη

    Προτάσεις για βελτίωση του MusicHeaven

    jorge
    24.04.2007, 16:10
    Ωραία ιδέα. Κάποια στιγμή θα γίνει.
    santourman
    24.04.2007, 17:58
    Ας πω κι εγώ μερικές ιδέες που μου ήρθαν τώρα πρόχειρα στο μυαλό.
    1. Υπάρχει η δυνατότητα η σελίδα του ραδιοσταθμού μας να ανοίγει σε ξεχωριστό παράθυρο; Ετσι μπορούμε και να περιηγούμαστε στο Μ/Η, και να κάνουμε λίγο chat με τον παραγωγό και τους άλλους ακροατές. Εντάξει, μπορούμε από την άλλη να ανοίξουμε μόνοι μας χειροκίνητα τη σελίδα, αλλά είμαστε και λίγο τεμπελόσκυλα
    2. Μου στέλνει κάποιος ΠΜ και θέλω να του απαντήσω. Δε μου αρέσει όμως που η απάντησή μου υποχρεωτικά θα έχει τίτλο της μορφής : RE - και ο τίτλος του αποστολέα. Δηλ το ότι δε μπορώ να βάλω έναν δικό μου τίτλο.

    Αν σκεφτώ τίποτα άλλο θα επανέλθω!
    jorge
    24.04.2007, 18:54
    1. Άλλοι δεν το θέλουν αυτό. Επομένως απλά κάνεις
    α) είτε δεξί κλικ και Άνοιγμα σε νέο παράθυρο,
    β) είτε με πατημένο το αριστερό Shift, πατάς το link (καλό;)

    2. Στείλτου νέο ΠΜ με τον τίτλο που θες.
    Orfeus
    24.04.2007, 19:01
    Παράθεση:

    Το μέλος santourman στις 24-04-2007 στις 17:58 έγραψε...

    2. Μου στέλνει κάποιος ΠΜ και θέλω να του απαντήσω. Δε μου αρέσει όμως που η απάντησή μου υποχρεωτικά θα έχει τίτλο της μορφής : RE - και ο τίτλος του αποστολέα. Δηλ το ότι δε μπορώ να βάλω έναν δικό μου τίτλο.



    Μπορείς... πώς δεν μπορείς;
    Βάλε ένα V μπροστά στο RE .... βρε Μπάμπη!


    THEOG
    25.04.2007, 09:42
    Επειδή έχουν μαζευτεί πολλά videos και για να βρω κάποιο πρέπει να κοιτάξω όλες τις σελίδες, γίνεται να υπάρχει προβολή όλων αυτών όπως είναι τα δημοφιλέστερα με καποιο τίτλο από κάτω στο καθένα για να τα ξεχωρίζουμε?

    jorge
    25.04.2007, 09:53
    Δεν το πολυκατάλαβα αυτό, sorry...
    Tropaiatissa
    25.04.2007, 10:13
    Τώρα που είπατε για pm θυμήθηκα και κάτι ακόμα...
    Μήπως γίνεται να έχει Προεπισκόπηση και για τα pm;
    (για 'μάς τους ανασφαλείς... )
    jorge
    25.04.2007, 11:11
    Προεπισκόπηση στο ΠΜ;

    Αυτό είναι σαν να ζητάς από τη ΝΟΚΙΑ να σου βάλει προεπισκόπηση στην αποστολή SMS
    Rouvi
    25.04.2007, 12:24
    Θα μπορούσε η λίστα με τις πρόσφατα δημιουργημένες συζητήσεις forum να γίνει μεγαλύτερη, ίσως και ισότιμη με τις πρόσφατα σχολιασμένες, έτσι ώστε να μη χάνονται γρήγορα τα νέα θέματα σε περίπτωση που δεν απαντώνται σύντομα;
    jorge
    25.04.2007, 12:36
    Χμμμ... Γενικά αποφεύγουμε να μεγαλώνουμε την αρχική σελίδα. Και σιγά σιγά οδηγούμε τον κόσμο προς τις εσωτερικές σελίδες, τις οποίες έχουμε βελτιώσει. Επίσης "παίζει" πολύ η αναζήτηση, που χρησιμοποιείται όλο και περισσότερο.

    Επομένως οι πρόσφατες δημοσιεύσεις δεν χάνονται, απλά βρίσκονται 2 κλικ μακριά από την πρώτη σελίδα (επιλέγοντας την σχετική κατηγορία του Forum). Είναι πολύ σύνηθες πολλά topics να απαντώνται μετά από αρκετό καιρό, πολλές φορές και μετά από χρόνια.
    Rouvi
    25.04.2007, 12:42
    Σ ευχαριστώ
    THEOG
    25.04.2007, 12:55
    Όταν θέλω να δω κάποιο video ,εστω στην ελληνική μουσική, μόλις μπω εκεί μου εμφανίζει τα τελευταία videos και τα υπόλοιπα πρέπει να τα ψάξω αλλάζοντας σελίδα.Όσο περνάει ο καιρός λόγω της ποσότητας τους γίνονται περισσότερες οι σελίδες και δυσκολεύει το ψάξιμο.Μήπως είναι καλύτερο μόλις μπαίνουμε στην π.χ. ελληνική μουσική να υπάρχει προεπισκόπιση όλων των videos με το τίτλο τους από κάτω για να τα ξεχωρίζουμε?

    jorge
    25.04.2007, 13:06
    Δεν μπορούν να μπουν όλα σε μια σελίδα Theog. Μεθαύριο θα έχουμε 1000 video και μέχρι να φορτώσει η σελίδα θα περνάει αρκετός χρόνος, ενώ κι εμείς θα χρεωνόμαστε άσκοπα bandwidth. Γι' αυτό και έχουμε "σπάσει" την ενότητα σε σελίδες, οι οποίες έχουν και προεπισκόπηση και τίτλο.

    Πάντως η ενότητα των βίντεο είναι ακόμα σε αρχική μορφή. Αν δούμε οτι μπαίνουν καλά βίντεο και όχι "ότι-βρίσκω-το-ανεβάζω", τότε θα μπει και αναζήτηση και θα αλλάξει και η μορφή των σελίδων.
    THEOG
    25.04.2007, 13:18
    οκ.Ευχαριστώ
    v-for-variemai
    27.04.2007, 22:51
    Λοιπόν θα ήθελα κι εγώ να προτείνω κάτι, αλλά όσον αφορά την κατηγορία Blogs. Δεν θα ήταν ωραία να μπορούσαμε να ανεβάζουμε και βιντεάκια απο youtube π.χ και όχι μόνο εικόνες?
    Βέβαια μπορεί και να μην είναι εύκολο απλά ρίχνω την ιδέα..
    jorge
    27.04.2007, 23:09
    Είχε "πέσει" και παλιότερα η ιδέα. Όμως υπάρχει ο κίνδυνος πολλά blogs του MusicHeaven να μετατραπούν απλά σε μια media library ή ένα video site, εις βάρος της ανάδειξης του γραπτού λόγου και της αποκάλυψης του χαρακτήρα και της ψυχής του συγγραφέα, κάτι που είναι και ο στόχος των blogs.

    Επιπλέον, μια και είμαστε κοινότητα, τα (μουσικά) βιντεάκια μπορούμε να τα μοιραζόμαστε με τους υπολοίπους σε έναν κοινόχρηστο χώρο, την ενότητα των Video.
    v-for-variemai
    27.04.2007, 23:28
    Χμ..Για μουσικά βίντεο μιλούσα κι εγώ συνήθως απλά + την δυνατότητα να προσθέτεις κάτι δικό σου απο κάτω... Όχι ε?..
    Astron
    27.04.2007, 23:36
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 27-04-2007 στις 23:09 έγραψε...

    Είχε "πέσει" και παλιότερα η ιδέα. Όμως υπάρχει ο κίνδυνος πολλά blogs του MusicHeaven να μετατραπούν απλά σε μια media library ή ένα video site, εις βάρος της ανάδειξης του γραπτού λόγου και της αποκάλυψης του χαρακτήρα και της ψυχής του συγγραφέα, κάτι που είναι και ο στόχος των blogs.

    Επιπλέον, μια και είμαστε κοινότητα, τα (μουσικά) βιντεάκια μπορούμε να τα μοιραζόμαστε με τους υπολοίπους σε έναν κοινόχρηστο χώρο, την ενότητα των Video.



    Γιώργο αυτή είναι μία δυνατότητα που την έχουν τα περισσότερα blogs στο web. Το αν κάποιος θα κάνει καλή ή κακή χρήση των δυνατοτήτων που του δίνονται θα φανεί στην επισκεψιμότητα του blog του. Άλλωστε και τώρα αν κάποιος έβαζε μονο εικόνες...πάλι media library δε θα γινόταν;

    Τώρα αν είναι δύσκολο να υλοποιηθεί είναι άλλο θέμα...
    Το θετικό στην υπόθεση με τα video του youtube είναι ότι το musicheaven δεν επιβαρύνεται καθόλου από πλευράς bandwith ενώ για παράδειγμα με τις εικόνες επιβαρύνεται, έστω και λίγο.
    jorge
    28.04.2007, 00:58
    Τα ξέρω Παύλο όσα μου λες...
    Και είναι αρκετά απλό να υλοποιηθεί, δεν είναι αυτό το ζήτημα.

    Η διαφορά με τις φωτογραφίες είναι πως αυτές συνήθως συνοδεύουν μια σκέψη, μια ιδέα, ενώ με το βίντεο όλη η προσοχή στρέφεται στο οπτικοακουστικό μέσο και είναι πολύ εύκολο για κάποιον που ψιλοβαριέται να παραθέσει απλά "ένα ωραίο βιντεάκι" που βρήκε και να τελειώσουμε εκεί.

    Επίσης, όπως εξήγησα, αν κάποιος έχει ένα ωραίο μουσικό βίντεο, θα ήταν καλό να το βάζει στην ενότητα των Video και έτσι να προσφέρει στην κοινότητα, από το να ενισχύει κάτι ατομικό, όπως το blog.

    Τέλος, τώρα τελευταία πολλά YouTube video λόγω πνευματικών δικαιωμάτων παύουν να λειτουργούν, αχρηστεύοντας έτσι ολόκληρα blog posts που βασίζονται σε αυτά.

    Δεν είναι ο σκοπός μας να έχουμε πολλά blogs και να ανταγωνιζόμαστε άλλους blog providers, αλλά τα blogs μας να έχουν ένα στίγμα και να "τραβηξουν" ανθρώπους που έχουν πράγματα να πουν και να γράψουν. Αν στα πλαίσια αυτά υπάρχει και η ανάγκη παράθεσης ενός βίντεο, ε ας μπει το link.
    v-for-variemai
    28.04.2007, 01:08
    Ok..