ελληνική μουσική
    659 online   ·  210.857 μέλη

    Τελευταία ταινία....

    Emilia_
    09.11.2006, 14:44
    Τουλαχιστον αξιζε η ηθοποιος πιστευω,η νεραιδα.....πολυ καλη ερμηνεια...
    Καλε ψυχοπλακώθικα....!
    poison_girl
    09.11.2006, 14:48
    οντως ηταν καλη η ερμηνεια!αλλα η υποθεση εμπαζε απο καπου...μην πω απο παντου δηλ
    Emilia_
    09.11.2006, 15:05
    ....Δεν μπορεις να πεις ομως...απροβλεπτες εξελιξεις..!! Ουτε για μεγαλους αλλα ουτε για παιδια.....!
    poison_girl
    09.11.2006, 15:11
    ω ναιιιι!το τελος ηταν το καλυτερο ηταν κ λιγακι
    rouli726
    09.11.2006, 15:16
    χθες βραδυ ειδα τον "επιμονο κηπουρο"....δε θα το συνιστουσα...καλο καστ,βαρετο σεναριο,περιεργη και μπερδεμενη σκηνοθεσια...απορω και πως πηρε η ρειτσελ βαιζ οσκαρ!
    movflower
    09.11.2006, 16:21
    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 09-11-2006 στις 15:16 έγραψε...

    χθες βραδυ ειδα τον "επιμονο κηπουρο"....δε θα το συνιστουσα...καλο καστ,βαρετο σεναριο,περιεργη και μπερδεμενη σκηνοθεσια...απορω και πως πηρε η ρειτσελ βαιζ οσκαρ!



    εγώ απορώ που δεν σου άρεσε!!!!!!
    γούστα είναι αυτά, ας μην κριτικάρουμε άσκοπα. αφού στον καθένα αρέσουν διαφορετικά πράγματα.
    όσο για την υποκριτική τέχνη κάποιου, χμ..... αυτό ας το αφήσουμε στους αρμόδιους.....
    punkster
    09.11.2006, 17:24
    Πριν καμποσες μερες ειδα μια ταινια με την Αγγλικη "ομαδα" κωμικων, τους γνωστους και μη εξαιρεταιους Monty Python!!!!!

    Δεν θυμαμαι τον τιτλο ακριβως αλλα ηταν κατι με τα Αγιο Δισκοποτηρο!!!

    Η ταινια ειναι ΤΟΣΟ μα ΤΟΣΟ ηλιθια και γελοια που κατανταει αστεια!!!

    Ειναι καραγκιοζηδες ολοι τους!!!Δεν ειναι ομως αυτο το ηλιθιο χιουμορ των αμερικανων που κανουν τελειως κουλαμαρες και υποτιθεται πρεπει να ειναι και αστειο!!!

    Δεν τη συνιστω σε οσους αρεσει το εξυπνο χιουμορ, αλλα σε οσους αρεσουν τα καραγκιοζιλικια, οι (ωραιες)ηλιθιοτητες και οι τελειως φευγατες προσωπικοτητες πιστευω οτι θα τους αρεσει (καλη ωρα, σαν εμενα!)!!!!


    ΜΟΝΤΥ PYTHON



    Zefuros
    09.11.2006, 17:30
    Μαλλον εαν δεν με απατά η μνήμη μου ειναι τι οι ιπποτες της ελεινης τραπέζης. Γενικότερα οι Monty ειναι τελείως τρελλό το χιουμορ τους, είτε τους λατρευεις, ειτε τους μισεις
    clapton21
    09.11.2006, 17:58
    Είδα τη ταινία ''Βαβέλ''. Είναι μια πολύ δραματική ταινία, την οποία δεν θα συνιστούσα σε υπερευαίσθητους σινεφίλ, γιατί ενδέχεται να αναπτύξουν καταθλιπτικές τάσεις. Κατά τα άλλα ήταν πάρα πολύ καλή. Αν τη βαθμολογούσα θα της έβαζα 9/10.
    Fler
    11.11.2006, 09:50
    Το ''Βαβέλ'' θα ήθελα να το δω πολύ κι εγώ - από τις τανίες που δεν έχουν τίποτα να πουν, ναι, προτιμώ τις άκρως δραματικές και καταθλιπτικές, που σου αφήνουν βέβαια μια πικρή γεύση στο τέλος, αλλά σε γεμίζουν και με προβληματισμούς..
    Τελευταία είδα το ''Love song for Bobby Long'' με την Σκάρλετ Γιόχανσον και τον Τραβόλτα.Ενδιαφέρουσα, γλυκιά ιστορία..
    Επίσης μου άρεσε ιδιαίτερα και το ''Being Julia'' ,κυρίως ως προς τις ερμηνείες..Καταπληκτική η Annette Bening η οποία και στην ταινία παριστάνει την μεγάλη πρωταγωνίστρια του θεάτρου με διάχυτο ταλέντο στην υποκριτική..
    pastella
    11.11.2006, 12:01
    Παράθεση:

    Το μέλος clapton21 στις 09-11-2006 στις 17:58 έγραψε...

    Είδα τη ταινία ''Βαβέλ''. Είναι μια πολύ δραματική ταινία, την οποία δεν θα συνιστούσα σε υπερευαίσθητους σινεφίλ, γιατί ενδέχεται να αναπτύξουν καταθλιπτικές τάσεις. Κατά τα άλλα ήταν πάρα πολύ καλή. Αν τη βαθμολογούσα θα της έβαζα 9/10.



    Χτες πηγα κι εγω να τη δω. Ο Μπραντ Πιτ (με γκριζους κροταφους και ρυτιδες, αχ παει μεγάλωσε κι αυτος...) σε μια απο τις καλυτερες ερμηνειες της καριερας του, η νταντα επισης ηταν απαιχτη. Πολυ καλη ταινια, λιγο η ιστορια της Ιαπωνιας εχανε ως προς τη συνδεση της με την υπολοιπη ταινια. Οι πιο δυνατες σκηνες κατ' εμε ειναι η σκηνη του τηλεφωνηματος προς το τελος οπου ο Ριτσαρντ(Μπραντ Πιτ) μιλαει στο γιο του (εκει επεσαν δακρυα), η σκηνη οπου παραδιδεται το παιδακι αφού έχει διαλύσει την καραμπίνα και θυμαται τη στιγμη με τον αδερφο του στο βουνο που φυσουσε ο ανεμος, ,η στιγμη που πανε να ραψουν το τραυμα της Κειτ Μπλανσετ και η σκηνη στο κλαμπ της Ιαπωνιας που ενω εσυ νιωθεις πως οντως βρισκεσαι σε κλαμπ με τοσο δυαντη μουσικη και τα φωτα ξαφνικα ολα σωπαινουν και μένεις με το στόμα ανοιχτό καθως συνειδητοποιείς απότομα πως αυτο ειναι που ζει η γιαπωνεζα, την απολυτη σιωπη.

    Υπεροχη η μουσικη, ειδικα στο τελος στη σκηνη που απογειωνεται το ελικοπτερο και ο ηλιος δυει στην μαροκινη ερημο, δενουν τοσο πολυ...Και φυσικα η σκηνοθεσια με αφησε πολυ ιακνοποιημένη, παρολο που μερικες φορες με κουρασε λιγο η ροη της ταινιας, η καμερα εστιαζε εκει που επρεπε και σου μετεφερε ολο το συναισθημα. Μπραβο στους Μπραντ Πιτ, Κειτ Μπλανσετ και Γ.Γ.Μπερναρ που συμμετειχαν σε μια τετοια παραγωγη. Πιστευω οτι χωρις τα ονοματα τους ισως η ταινια να μην γινοταν τοσο γνωστη. Ειδικα για τον Μπραντ Πιτ, οσοι ειδατε την Τροια η αλλες χαζοταινιες που γυρισε και δεν τον εκτιμησατε, μολις δειτε τη Βαβελ θα αλλαξετε γνωμη. Για τους έταιρους 2 σταρς δεν χρειάζεται να πω κάτι, η ερμηνευτική τους ικανότητα είναι ευρέως αναγνωρίσιμη

    Η ταινια ΔΕΝ προτεινεται σε σινεφιλ του ελαφρου θεαματος, 2 φιλες που ηρθαν μαζι μας εβριζαν γιατι ΔΕΝ τους ειπαμε οτι ειναι "ποιοτική" ταινία και οτι βραβευτηκε με Χρυσο Φοινικα στο Φεστβαλ Καννών 2006.

    Περισσότερα θέλω να γράψω στο μπλογκ μου, καθώς είναι από τις λίγες φορές που λέω στον εαυτό μου πως ΝΑΙ, αυτήν την ταινία καλά έκανα και την είδα στο σινεμά. Κατατάσσεται πλέον στην λίστα των must see ταινιών μου.
    Nafpaktos___
    11.11.2006, 15:10
    Μια διορθωση:
    Η Βαβελ δεν πηρε τον Χρυσο Φοινικα στις Καννες,
    αλλά το βραβείο σκηνοθεσίας
    και μάλλον θα κερδίσει και το αντίστοιχο όσκαρ.

    Απ' της ψυχής μου το ιερό
    ως της ζωής μου το μπουρδέλο
    χτίσε μια γέφυρα να πάω και να 'ρθω...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Nafpaktos___ στις 11-11-2006 15:10 ]


    alterhoh
    11.11.2006, 15:51
    Το "SAW III" είναι μια ταινία που σε καθηλώνει, σε πωρώνει, κολλάει στο τοίχο σε... σε... σε... σε...
    Προσοχή όμως! Συνίσταται μόνο σε αυτούς που έχουν δει τα προηγούμενα δύο γιατί αρκετές σκηνές γυρνάνε σαν flashback σε αυτά, οπότε κάπoιος που δεν έχει δει κάτι πριν από αυτό (τη τρίτη ταινία), δε θα καταλάβει πολλά...
    Κατά τα άλλα, όσοι αγάπησαν τα "SAW I" και "SAW II", θα μουρλαθούν με αυτό.
    Και πού' σται;;; Έρχεται και το "IV"!!!!!!!! Τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνεις από κάτι τελευταίους διαλόγους στο "ΙΙΙ".
    Αυτά τα ολίγα...
    pastella
    11.11.2006, 16:47
    Παράθεση:

    Το μέλος Nafpaktos___ στις 11-11-2006 στις 15:10 έγραψε...

    Μια διορθωση:
    Η Βαβελ δεν πηρε τον Χρυσο Φοινικα στις Καννες,
    αλλά το βραβείο σκηνοθεσίας
    και μάλλον θα κερδίσει και το αντίστοιχο όσκαρ.

    Απ' της ψυχής μου το ιερό
    ως της ζωής μου το μπουρδέλο
    χτίσε μια γέφυρα να πάω και να 'ρθω...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Nafpaktos___ στις 11-11-2006 15:10 ]





    Ωχ ναι.... Δικο μου λαθος απο τη βιασυνη!
    sindy-windy
    11.11.2006, 22:24
    το " 5 λεπτα ακομη "
    ήταν αρκετα καλο, σε βοηθαει να καταλαβεις τ σημαντικοτητα του να εισαι ζωντανος και να χαιρεσαι το καθε τι σαν να ειναι το τελευταιο πραγμα που θα κανεις!!!
    evangelia_
    11.11.2006, 22:39
    Η τελευταία ταινία που είδα στο cinema δεν ήταν και τόσο πρόσφατα... Ήταν η ταινία "Click"!! Την είδα το καλοκαίρι, κάπου στο τέλος των διακοπών μου... Ομολογώ πως δεν ήταν αυτό που ακριβώς περίμενα... Ως αμερικάνικη, περίμενα να ήταν καμιά απλή κωμοδία, αλλά προς έκπληξή μου ήταν και διδακτική!... Πάααααρα πολύ ωραία ταινία!! Όποιος δεν την έχει δει του την προτείνω!!... Αν και μπορώ να πω πως με ψιχοπλάκωσε λίγο κατά το τέλος...
    __ilias__
    12.11.2006, 01:00
    Παράθεση:

    Το μέλος alterhoh στις 11-11-2006 στις 15:51 έγραψε...

    Το "SAW III" είναι μια ταινία που σε καθηλώνει, σε πωρώνει, κολλάει στο τοίχο σε... σε... σε... σε...
    Προσοχή όμως! Συνίσταται μόνο σε αυτούς που έχουν δει τα προηγούμενα δύο γιατί αρκετές σκηνές γυρνάνε σαν flashback σε αυτά, οπότε κάπoιος που δεν έχει δει κάτι πριν από αυτό (τη τρίτη ταινία), δε θα καταλάβει πολλά...
    Κατά τα άλλα, όσοι αγάπησαν τα "SAW I" και "SAW II", θα μουρλαθούν με αυτό.
    Και πού' σται;;; Έρχεται και το "IV"!!!!!!!! Τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνεις από κάτι τελευταίους διαλόγους στο "ΙΙΙ".
    Αυτά τα ολίγα...


    και εμενα εχει γινει απ'τις αγαπημενες μου ταινιες. το ΙΙΙ δεν το εχω δει ελπιζω να παιζεται μεχρι τα Χριστουγεννα.. εχω την εντυπωση ομως απο το τρειλερ που ειδα οτι ειναι το τελευταιο το ΙΙΙ.. ελπιζω να μη σταματησει ομως.. η εξυπναδα αυτης της ταινιας και πως αλλαζουν τα γεγονοτα απ'τη μια στιγμη στην αλλη σε συναρπαζουν.
    alexia-vicky
    12.11.2006, 13:41
    Χτες είδα το "Αγεφύρωτες Σχέσεις" με Ρόμπερτ Ρέντφορντ, Μόργκαν Φρίμαν, Τζένιφερ Λόπεζ....τίποτα το ιδιαίτερο, απλά ευχάριστο.


    tolaruba
    12.11.2006, 13:47
    το 5 λεπτα ακομα....δεν ενθουσιαστηκα αλλα δεν ηταν ασχημο
    Desmar
    12.11.2006, 14:40
    είδα το ΒΟRAT και αυτό που έχω να σας πω είναι ...