ελληνική μουσική
    699 online   ·  210.857 μέλη

    Τελικά βγάζουν φωνές τα Fame Story & Dream Show;

    vero
    22.09.2006, 14:37
    Το μέλος jorge στις 22-09-2006 στις 14:17 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μιλώντας σαν Γιώργος, δε θα μου άρεσε να βλέπω ανθρώπους που σιχαίνομαι (Ψινάκης, Γερμανού) πίσω από κάποιον φίλο.

    Στενοχωριέμαι, πως το λένε...

    Το ίδιο θα συνέβαινε και όταν θα έβλεπα τον Μανώλη ανάμεσα σε άσχετους "κριτές", κοριτσάκια-καταναλωτές και αντιπάλους που θα προσπαθούσαν να τον βγάλουν εκτός με καρφώματα και κουτσομπολιά.

    Δε θα μ' άρεσε η εικόνα. Επομένως ως fan του Μανώλη, πολύ χαίρομαι που δεν θα τον δω εκεί μέσα.

    Ως φίλος βέβαια, προβληματίζομαι για το αν θα καταφέρει τελικά να βγάλει το δίσκο που τόσο θέλει και θέλουμε.




    Symfwnw (sorry to pc den exei ellhnika)


    www.redhotchilipeppers.winnerbb.com To νεο ελληνικο φορουμ για τους red hot chili peppers. Επισκεφθειτε το!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 14-10-2006 14:54 ]


    jorge
    22.09.2006, 14:37
    Το μέλος ageras στις 22-09-2006 στις 14:27 έγραψε...
    Παράθεση:

    Απλά θα πρέπει να τους τρίξω λίγο τα δόντια γιατί σαν να παραήμουν καλός και χαλαρός απέναντι στα άτομα που έχω μιλήσει για το δισκάκι!!!!Κι ο άγιος φοβέρα θέλει!!!


    Να λοιπόν που υπάρχουν και άλλοι τρόποι "δράσης" από τα reality
    rory166
    22.09.2006, 15:25
    Το μέλος XeniaRodo στις 22-09-2006 στις 09:21 έγραψε...
    Παράθεση:

    Eμένα με πήραν τηλέφωνο (το μέλος xaderfi) και μου είπαν να ανοίξω την τηλεόραση. Δεν είδα το τραγούδι του Mανόλη, μόνο μετά, στο τέλος.

    Ένα έχω να πω: αυτοί χάσανε που δεν τον πήραν Ξέρετε πόσα λεφτά θα έβγαζαν από τα SMS αν ψήφιζε όλο το MH?

    Mάνο, μη μασάς βρε!

    T ο M ο ν α δ ι κ ό Φό ρ ο υ μ γ ι α T ρ α γ ο υ δ ι σ τ έ ς σ τ η ν E λ λ ά δ α
    tragoudi.forumer.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XeniaRodo στις 22-09-2006 12:38 ]







    megaloserwtikos
    22.09.2006, 16:45
    Σηκώθηκα σήμερα και άνοιξα την τηλεόραση, μήπως το ξαναδείξει καμιά Μενεγάκη...δεν το είδα, μετά κάτι άλλα, αλλά είχα και δουλειές και δεν είχα χρόνο...
    Μόλις τώρα μπήκα και διάβασα ότι δεν σε πήραν και έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ, αλλά αυτό που έγινε, έτσι ήταν να γίνει Μάνο. Ολα γίνονται για κάποιον λόγο στη ζωή μας. Εγώ είμαι σίγουρος ότι θα βρεις τον δρόμο σου.
    Εκεί θα είχες αρκετή προβολή, αλλά θα έμπαινες και σε κάποια καλούπια, τα οποία είναι πολύ χάλια.

    rapsodos
    22.09.2006, 16:53
    Πάνω στην ερώτηση του θέματος και σύμφωνα με την εξέλιξη , θα απαντούσα οτι τα fame-dream show δε βγάζουν φωνές , απλώς τις φιλοξενούν. Δυστυχώς δεν είχαμε την τύχη εμείς που το πιστεύουμε αυτό να δούμε το Μανώλη φιλοξενούμενο. Προσωπικά θα το ευχόμουν - μιας και ο ίδιος πήρε πρώτος την πρωτοβουλία - θα ήταν μια ευκαιρία. Σίγουρα ο αγαπητός, παλιος μου φίλος έχει τις δυνατότητες να σταδιοδρομίσει χωρίς τη βοήθεια τέτοιου είδους show.
    Μανώλη , μαζί σου , σε ότι αποφασίζεις
    sea_like_eyes
    22.09.2006, 18:40
    αν κατι το αγαπας..δεν μπορεις παρα να το κυνηγησεις!!!
    αγαπας την μουσικη..ειναι η ζωη σου..αυτο και μονο μου φτανει!καποτε θα φτασεις ψηλα..οχι επειδη το θελουν καποιοι..αλλα επειδη το θες εσυ..!
    rompa
    14.10.2006, 00:48
    Ραλλία Χρηστίδου , Δόμνα Κουντούρη , Γιώργος Λιανός , Λεωνίδας . Αυτές δεν είναι καλές φωνές???
    Mesoxoritis
    14.10.2006, 13:30
    Αναμφισβήτητα βγάζουν καλές φωνές.. Όχι όλες βέβαια, αλλά αρκετές! Ξεχνάτε όμως ότι αυτό που έχει ανάγκη η ελληνική μουσική δεν είναι φωνές αλλά τραγούδια... Αν ακούσετε το Ρέμο να τραγουδάει τη ''Φαντασία'' του Καλδάρα θα τρελαθείτε! Τραγούδια λείπουν, όχι φωνές... Και τραγούδια δεν βγάζουν τα reality...
    rigas
    14.10.2006, 14:13
    Ναι, βγαίνουν φωνές.
    Μετά ;;;
    Fler
    14.10.2006, 14:55
    Άνοιξα την τηλεόραση πριν αρκετό καιρό και πάνω στο zaping έπεσα στο Dream Show.. Βλέπω, λοιπόν, κάποιον που έμοιαζε καταπληκτικά στο Μανώλη, αφού, παρόλο που δεν τον γνωρίζω προσωπικά, τη φωτογραφία του έτυχε να την έχω δει.Κάθησα και το παρακολούθησα λιγάκι, χωρίς βέβαια να μου περνάει σοβαρά από το μυαλό ότι μπορεί να είναι ο ίδιος..''Απλή ομοιότητα'', σκέφτηκα. Μετά όμως όταν διαπίστωσα ότι λεγόταν και Μανώλης άρχισα να το σκέφτομαι..Δεν το έψαξα περαιτέρω και μόλις τώρα έμαθα τελικά ότι όντως πρόκειται για αυτόν.Η αλήθεια είναι ότι από το λίγο που το παρακολούθησα πίστευα ότι θα τον πάρουν..Σίγουρα πολλά από τα παιδιά που μπαίνουν μέσα έχουν πολύ αξιόλογες φωνές, όμως δεν είναι εκεί το θέμα. Πολλοί από αυτούς έχουν την ψευδαίσθηση ότι από εκεί και έπειτα θα γίνουν πασίγνωστοι και τέλος. Νομίζω ότι τέτοιου είδους παιχνίδια δίνουν πολλές ευκαιρίες για μετέπειτα καριέρα, παίζει όμως τεράστιο ρόλο το πως θα το χειριστεί κανείς αφού βγει απο ' κει..Εξάλλου μέχρι σήμερα πολλά ονόματα εξακολουθούν να βρίσκονται στην επικαιρότητα λόγω της καλλιτεχνικής τους δουλειάς πια και πιστεύω μάλιστα ότι κάποιοι κατάφεραν λίγο πολύ να ξεφορτωθούν και τον τίτλο του ''πρών παίκτη reality''. Τώρα όσο για την έκθεση της προσωπικότητάς σου μπροστά σε τόσο ευρύ κοινό είναι θέμα του καθενός. Εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου στο Μανώλη να βρει το δρόμο του και να πετύχει..
    tournesol
    14.10.2006, 23:27
    Δεν ξέρω αν βγάζουν φωνές πάντως βγάζουν μάτι!! χιχι

    Μεταξύ μας, αν είμαι στα πολύ χάλια μου για να παρακολουθήσω αυτές τις αηδίες, προτιμώ κάτι σε στυλ survivor που είναι μαζεμένοι όλοι οι κακομοίρηδες και ξεκατινιάζονται ανελέητα για το σώβρακο τους που δεν το στέγνωσε ο ήλιος μετά την τροπική καταιγίδα, για την καρύδα που σάπισε και δεν πρόλαβαν να τη φάνε, για τις τσούχτρες που βγήκαν πεινασμένες στη θάλασσα και φυσικά..........για τα λεφτά που κανείς δεν θέλει μόνο αυτά αλλά όλοι αυτά θέλουν. Έτσι μπορεί κανείς να γελάσει με τους καημένους χωρίς την πρόφαση της κουλτούρας, να φτιάξει το κέφι του που σαν άνθρωπος είναι κάπως πιο ισορροπημένος, και προπαντός να μην ακούσει ΠΑΡΑΦΩΝΙΕΣ!!!! Σας κατατόπισα?
    iris-the-black
    15.10.2006, 11:02
    Μ....Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως οι φωνές βγαίνουν κατά τύχη..Τι εννοώ..Πάει κάποιος που πραγματικά έχει ωραία φωνή και μετά το αποδίδουν αυτό στο ριάλιτι...Προσωπικά θεωρώ πολύ ψεύτικο τον τρόπο με τον οποίο γίνεται η όλη διαδικασία και λένε ότι μαθαίνουν τραγούδι και σκηνική παρουσία...Όμως αν σου έχει έρθει τόσο απλά η δημοσιότητα χωρίς πραγματικά να το αξίζεις σύντομα βρίσκεσαι στο κενό...
    poison_girl
    22.10.2006, 10:48
    Παράθεση:

    Το μέλος rigas στις 14-10-2006 στις 14:13 έγραψε...

    Ναι, βγαίνουν φωνές.
    Μετά ;;;



    μετα οποιος αξιζει προχωραει...
    Sapios_is_back
    22.10.2006, 13:17
    ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΑΦΗΣ.

    ΦΩΝΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝ.
    ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ.

    ΕΧΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ.

    ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΕΙΡΟΙ.
    ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ.

    ΑΥΤΑ.
    maspa
    22.10.2006, 13:48
    Καλά.... Από τα reality βγαίνουν φωνές κι εγώ από τα ρούχα μου....
    Το θέμα δεν είναι αυτό. Δε πρέπει να προβληματιζόμαστε για το αν βγαίνουν καλές φωνές ή όχι. (πράγμα για το οποίο κατέληξα έπειτα από τη συζήτηση με τον agera!). Οκ βγαίνουν.... και? Το σύστημα αυτό που έχουν θεσμοθετήσει πρέπει να μας προβληματίζει. Που θίγει την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και παραβιάζει τις προσωπικές στιγμές. Που όλο το σύστημα "συνομωτεί" και καθοδηγεί τις φιλοδοξίες των μελλοντικών επώνυμων τραγουδιστών στον εγκλεισμό, για να ασχοληθούν υποτίθεται μόνο με τη μουσική ένα τρίμηνο, ενώ ο απώτερος σκοπός είναι να περιορίσει τις ζωές των ανθρώπων αυτών σε τέσσερις τοίχους με αποτέλεσμα την ανάπτυξη ανθρώπινων σχέσεων εκ νέου(βλ. έρωτες, ίντριγκες κλπ) για την τηλεθέαση και κατ'επέκαση για το χρήμα. Αλλά δε φταίνε μόνο οι ιδρυτές αυτών των τηλεοπτικών προιόντων, αλλά κι εμείς που καθόμαστε στον δερμάτινο καναπέ με το τηλεκοντρόλ ανά χείρας δίνοντας μ'αυτόν τον τρόπο την ώθηση για συνέχιση αυτών.

    Και για να μη βιαστεί κανείς να με πεί προκατειλειμένη.... Ξέρετε πόσες φορές παρακολούθησα και ασχολήθηκα με το story Μάρως- Καραφώτη και χιλίων δυό ιστοριών reality; Έχω υπάρξει τηλεθεατής-θύμα τέτοιων εκπομπών και μιλάω "από μέσα". (και δε ξαναγίνομαι θύμα του συστήματός τους).....

    Υ.Γ.:Αλήθεια, το τελευταίο επεισόδειο dream show το είδε κανείς; Για τί το έχασα! (πλακίτσα! )
    zigas
    05.11.2006, 12:12
    Κατά τη γνώμη μου το όλο σκηνικό γίνεται για την οικονομική εκμετάλευση
    των ανερχόμενων φωνών.
    Έλα στο fame story να σε αναδείξουμε, να σου βγάλουμς και δίσκο, να τα
    οικονομήσουμε εμείς και τον επόμενο χρόνο ο επόμενος.Μην πάρεις και
    θάρρος και μας γίνεις φίρμα και έχεις και απαιτήσεις δηλαδή....


    Yperoptis
    05.11.2006, 13:29
    Αυτού του είδους οι εκπομπές δεν είναι τίποτε άλλο από μια επίπονη και πολλές φορές καταστροφική "Να η ευκαιρία". Από την στιγμή που σταμάτησε να υπάρχει το ενδιαφέρον ή η δυνατότητα από την δισκογραφία να ασχολείται με τους νέους αναγκάζονται να πάνε σε αυτά για να δείξουν το ταλέντο τους. Άλλοι έχουν πολύ, άλλοι λιγότερο και άλλοι καθόλου. Φωνές δεν τους ενδιαφέρει να βγάλουν. Μόνο υψηλό τηλεμερίδιο. Η Ραλλία είχε φωνή και πριν από αυτό. Δεν έγινε καλύτερη από το ριάλιτι απλά μάθαμε την ύπαρξη της. Και πιστεύω απόλυτα πως είναι η καλύτερη περίπτωση από όλους. Γιατί εκτός από εξαιρετική φωνή και σπουδαίο ταλέντο έχει καθώς είναι και εξαίρετη μουσικός, και γράφει τραγούδια αλλά κυρίως ήταν η πιο αξιοπρεπής από όλους. Όλοι κάτι έκαναν για να προκαλέσουν την προσοχή. Άλλος με δήθεν τηλεοπτικά ζευγαρώματα(Καραφώτης,Μάρω,Λιανός), άλλος με προκλητική στάση(Δόμνα,Νίνο,Αννέτ), ακόμα και με υποτιθέμενο σεξ προσπάθησαν(Αντιγόνη και μια άλλη που δεν θυμάμαι). Τι έμεινε όμως; Τα περισσότερα παιδιά όχι μόνο εξαφανίστηκαν αλλά έχασαν παντελώς και την πιθανότητα να κάνουν πλέον κάτι αφού "κάηκαν" μαζί με την "καθοδική λυχνία" της τηλεόρασής μας...

    Και τα τραγούδια της δεκάρας έχουν κι εκείνα μια ψυχή...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Yperoptis στις 05-11-2006 13:31 ]


    Vicky_b
    05.11.2006, 16:37
    Συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου για τις εκπομπές αυτές Yperopti.Διαφωνώ όμως με την άποψή σου για τη Ραλλία.Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη έκανε τη διαφορά πρώτον,επειδή όλοι οι υπόλοιποι ήταν άφωνοι κι έτσι υπερεκτιμήθηκε και δεύτερον, επείδή στάθηκε τυχερή και συνεργάστηκε με τον Κότσιρα που του τα οφείλει όλα γιατί έτσι διατήρησε την καλή εικόνα που είχε από το παχνίδι.
    Αντίθετα, η φωνή που ξεχώρισα και με άγγιξε ιδιαίτερα με την ερμηνεία της είναι της Αντιγόνης. Δεν πιστεύω πως προσπάθησε επίτηδες να προκαλέσει αλλά οτι η ίδια η παραγωγή για νούμερα υποκίνησε μια ιστορία. Άλλωστε η κοπέλα από τη στιγμή που βγήκε από το παιχνίδι δεν εκμεταλλέυτηκε ούτε στο ελάχιστο τη δημοσιότητα που θα μπορούσε να έχει και επέλεξε να μην εκτεθεί άλλο στη τηλεόραση. Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού δεν της δόθηκε ούτε η προσοχή που άξιζε αλλά ούτε και κανένα κατάλληλο τραγούδι για να αναδείξει τις ικανότητές της.Αυτή η κοπέλα είχε ταλέντο και αξία και μπήκε στο reality μόνο με τη προοπτική του δίσκου.Είχε δουλέψει μάλιστα και με τον Κότσιρα και είχε πει οτι ήταν η αγαπημένη της συνεργασία(κατηγορήθηκε και για αυτό).Εγώ λυπάμαι που δεν της πήγαν καλά τα πράγματα και μακάρι να είχε την ευκαιρία όπως η Ραλλία να βοηθηθεί από τον Κότσιρα που ξέρει και εκτιμάει καλές φωνές.Επιτέλους να βγάλουν δίσκο άνθρωποι με αξία και οι άφωνοι όπως η Νάνσυ,Χρήστου κτλ.
    Dylan4ever
    11.11.2006, 10:51
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 22-10-2006 στις 13:48 έγραψε...

    Καλά.... Από τα reality βγαίνουν φωνές κι εγώ από τα ρούχα μου....
    Το θέμα δεν είναι αυτό. Δε πρέπει να προβληματιζόμαστε για το αν βγαίνουν καλές φωνές ή όχι. (πράγμα για το οποίο κατέληξα έπειτα από τη συζήτηση με τον agera!). Οκ βγαίνουν.... και? Το σύστημα αυτό που έχουν θεσμοθετήσει πρέπει να μας προβληματίζει. Που θίγει την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και παραβιάζει τις προσωπικές στιγμές. Που όλο το σύστημα "συνομωτεί" και καθοδηγεί τις φιλοδοξίες των μελλοντικών επώνυμων τραγουδιστών στον εγκλεισμό, για να ασχοληθούν υποτίθεται μόνο με τη μουσική ένα τρίμηνο, ενώ ο απώτερος σκοπός είναι να περιορίσει τις ζωές των ανθρώπων αυτών σε τέσσερις τοίχους με αποτέλεσμα την ανάπτυξη ανθρώπινων σχέσεων εκ νέου(βλ. έρωτες, ίντριγκες κλπ) για την τηλεθέαση και κατ'επέκαση για το χρήμα. Αλλά δε φταίνε μόνο οι ιδρυτές αυτών των τηλεοπτικών προιόντων, αλλά κι εμείς που καθόμαστε στον δερμάτινο καναπέ με το τηλεκοντρόλ ανά χείρας δίνοντας μ'αυτόν τον τρόπο την ώθηση για συνέχιση αυτών.

    Και για να μη βιαστεί κανείς να με πεί προκατειλειμένη.... Ξέρετε πόσες φορές παρακολούθησα και ασχολήθηκα με το story Μάρως- Καραφώτη και χιλίων δυό ιστοριών reality; Έχω υπάρξει τηλεθεατής-θύμα τέτοιων εκπομπών και μιλάω "από μέσα". (και δε ξαναγίνομαι θύμα του συστήματός τους).....

    Υ.Γ.:Αλήθεια, το τελευταίο επεισόδειο dream show το είδε κανείς; Για τί το έχασα! (πλακίτσα! )


    Συμφωνω οσο δεν παει...
    sunny_girl
    19.11.2006, 14:12
    Παράθεση:

    Το μέλος sindy-windy στις 18-07-2006 στις 13:27 έγραψε...

    Το μέλος tolaruba στις 18-07-2006 στις 11:40 έγραψε...
    Παράθεση:

    υπαρχουν καλες φωνες και πολλες απο αυτες μπαινουν στα ριαλιτι..αλλα απο κει και περα καβαλουν το καλαμι και η εισοδο τους εκει ειναι κατα τη γνωμη μου μια κακη αρχη..εχω προσωπικα δε θα μπορουσα να θαυμαζω ενα ατομο που εχει μπει σε ριαλιτι...απλα...





    συμφωνω με χιλια..ειναι μερικα απο τ παιδια που οι φωνες τους αξιζουν, αλλα παλι που δεν ακουγονται και βγαινουν νικητες, ο κοσμος σε αυτα τα παιχνιδια δεν ξεχωριζει αυτους με τ καλη φωνη , αλλα το πιο ζωηρο, χαριτομενο και παιχνιδιαρη!!



    εχεισ δικιο αλλα ποιος σε ακουει...