ελληνική μουσική
    483 online   ·  210.866 μέλη

    Στο Λίβανο σκοτώνουν παιδιά

    sintorin
    11.08.2006, 15:25
    Το μέλος thank στις 11-08-2006 στις 15:09 έγραψε...
    Παράθεση:

    ευχαριστουμε για τις συστάσεις. θα φροντίσουμε να έχουμε και σκονάκια. Οσο για σένα, καλό θα ήταν να θυμάσαι που και που πως το φόρουμ ειναι χώρος ανταλλαγής απόψεων, με σεβασμό στα γραφόμενα του άλλου, χωρίς ειρωνίες, παραποιήσεις και χαρακτηρισμούς. Ποστάκια σαν και τα δικά σου δεν αξίζουν συνέχειας, όχι εξαιτίας της ΑΠΟΨΗΣ αλλά εξαιτίας του ΤΡΟΠΟΥ ΓΡΑΦΗΣ. Αν και σε πολλές περιπτώσεις, ο τρόπος γραφής δείχνει και πολλά άλλα. Με σένα τέλος (από μένα)


    kai min ksexnas auto pou egrapses.....
    καλό θα ειναι να μετριάζεις τους χαρακτηρισμούς σου.

    Feeling the universal beat.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-08-2006 16:18 ]


    altamira
    11.08.2006, 15:25
    Το μέλος thank στις 11-08-2006 στις 15:09 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 11-08-2006 στις 14:53 έγραψε...
    Παράθεση:

    POPOPOPOPOPOpopopopopopo...........ti allo tha diavaso edo mesa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    O monos pantos pou exei kati ousiastiko na pei einai o zefuros.............oloi oi aloi re paidia..... diavaste ta mathimata sas prin dosetai eksetaseis........kai min koitate na perasete epeidi kseretai ton kathigiti.......



    ευχαριστουμε για τις συστάσεις. θα φροντίσουμε να έχουμε και σκονάκια. Οσο για σένα, καλό θα ήταν να θυμάσαι που και που πως το φόρουμ ειναι χώρος ανταλλαγής απόψεων, με σεβασμό στα γραφόμενα του άλλου, χωρίς ειρωνίες, παραποιήσεις και χαρακτηρισμούς. Ποστάκια σαν και τα δικά σου δεν αξίζουν συνέχειας, όχι εξαιτίας της ΑΠΟΨΗΣ αλλά εξαιτίας του ΤΡΟΠΟΥ ΓΡΑΦΗΣ. Αν και σε πολλές περιπτώσεις, ο τρόπος γραφής δείχνει και πολλά άλλα. Με σένα τέλος (από μένα)

    Θα συμφωνήσω με τον Θάνο. Και θα συμπληρώσω αυτό.
    Οταν αναφερόμαστε σ' ένα τόσο σοβαρό ζήτημα με τόσους νεκρούς κι απ' τις δύο πλευρές.οφείλουμε έναν σεβασμό σ' αυτους που "έφυγαν" και σ' αυτούς που ζουν μέσα στη φρίκη του πολέμου.
    Και κάτι ακόμα.Για ότι με αφορά, εξετάσεις ,ναι, δίνω καθημερινά.Αν κάνω λάθος σε κάτι,προσπάθησε με επιχειρήματα να με διορθώσεις.Αν κι απ' τον χλευασμό που έβγαλες δε νομίζω να έχεις κάτι να πεις.
    sintorin
    11.08.2006, 15:48
    Το μέλος altamira στις 11-08-2006 στις 15:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος thank στις 11-08-2006 στις 15:09 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 11-08-2006 στις 14:53 έγραψε...
    Παράθεση:

    POPOPOPOPOPOpopopopopopo...........ti allo tha diavaso edo mesa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    O monos pantos pou exei kati ousiastiko na pei einai o zefuros.............oloi oi aloi re paidia..... diavaste ta mathimata sas prin dosetai eksetaseis........kai min koitate na perasete epeidi kseretai ton kathigiti.......



    ευχαριστουμε για τις συστάσεις. θα φροντίσουμε να έχουμε και σκονάκια. Οσο για σένα, καλό θα ήταν να θυμάσαι που και που πως το φόρουμ ειναι χώρος ανταλλαγής απόψεων, με σεβασμό στα γραφόμενα του άλλου, χωρίς ειρωνίες, παραποιήσεις και χαρακτηρισμούς. Ποστάκια σαν και τα δικά σου δεν αξίζουν συνέχειας, όχι εξαιτίας της ΑΠΟΨΗΣ αλλά εξαιτίας του ΤΡΟΠΟΥ ΓΡΑΦΗΣ. Αν και σε πολλές περιπτώσεις, ο τρόπος γραφής δείχνει και πολλά άλλα. Με σένα τέλος (από μένα)

    Θα συμφωνήσω με τον Θάνο. Και θα συμπληρώσω αυτό.
    Οταν αναφερόμαστε σ' ένα τόσο σοβαρό ζήτημα με τόσους νεκρούς κι απ' τις δύο πλευρές.οφείλουμε έναν σεβασμό σ' αυτους που "έφυγαν" και σ' αυτούς που ζουν μέσα στη φρίκη του πολέμου.
    Και κάτι ακόμα.Για ότι με αφορά, εξετάσεις ,ναι, δίνω καθημερινά.Αν κάνω λάθος σε κάτι,προσπάθησε με επιχειρήματα να με διορθώσεις.Αν κι απ' τον χλευασμό που έβγαλες δε νομίζω να έχεις κάτι να πεις.


    Opos to katalaves den exo tipota na po......pola exo na po, oxi apo oti exo diavasei i oti nomizo, ala apo empeiria........kai i ironia den eitan pros tous anthropous pou skotonontai kathe mera opos amesos to ethese o thank, klasiki taktiki, eitan pros autous pou lavainoun meros se autes tis suzituseis kai dinoun tampeles misanthropon se osous vlepoun to provlima sto sunolo tou......tha epanalavo autos o polemos den ksekinise tin perasmeni vdomada, krataei epi xronia...kai ean den vrethei mia lusi suntoma, auto tha sunexistei kai tha sunexizetai epi xronia...... molis kapios milaei gia olo to provlima, amesos olo kai kapios san to thank i ton eauto sou, vazetai tin etiketa oti den sevomaste ta thumata, kai mono eseis eisaste autoi pou niazontai.....oloi niazontai pou sumetexoun se auto to topic...aplos o kathe enas prospathei na vrei mia lusi me to diko tou tropo......FTANEI PIA.......

    Kai alo ena gia ton thank, tha eithela na ksero ti deixnei o tropos grapheis mou;....ti sumperasmata evgales diladi;....kai na min apantiseis, ksero polu kala ti skeftesai......


    Feeling the universal beat.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 11-08-2006 16:41 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 11-08-2006 17:26 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 11-08-2006 17:38 ]


    vero
    11.08.2006, 23:17
    Παιδια πρεπει να σας αρχισω μαθήματα ιστοριας για να καταλαβετε για το ποσο δικιο εχω!!!!!!
    1. Γυριζουμε στο ψυχρο πολεμο. Εδω κρατηστε οτι εναντιον ειναι Αμερικη - Ρωσσια.
    Οι μουσουλμανικες χωρες ειναι μαζι με την Αμερικη. Ετσι η Αμερικη για να νικησει την Ρωσσια εδινε οπλα στους μουσουλμανες χωρες. Εδω ειναι και η παροιμια δωσε θαρρος στον αραπη να σου βγει στο κρεβατι!!!!! Ετσι μετα την πτωση της Ρωσσιας λογο της οικονομιας της που επεσε η Αμερικη με καποιο τροπο νικησε. Ερχομαστε στο τωρα η μουσουλμανικες χώρες επειδη θελουν να κατακτησουν το κοσμο και φανατιζουν το κοσμο οτι φταινε δυτικες χώρες και η Αμερικη. Ετσι η Αμερικη μπηκε στο Ιρακ για τα πετρελαια και καλα κανουν και να βαλουν σε ταξη επειδη ειναι ο Οσαμα ωστε να τον πιασουν να μην εχουμε τρομοκρατια.
    Ετσι γι αυτο η Αμερικη διορθωνει τα λαθη της.

    2.Που λετε οτι ειναι σε ολα πισω η Αμερικη ειναι κουραφεξαλα. Γιατι η ιδια η Αμερικη δεν εχει συμφερον να κανει ολα αυτα γιατι θα χανει λεφταααααααα!!!!!!!! Μην καθεστε να ακουτε τους δημοσιογραφους τους δικους μας βαλτε λιγο καναλια ξενα να μαθενετε!!!!!!!!!!!
    Εγω καθομαι που παρακολουθω αποστολες FBI του στην τηλεοραση ολη μερα με μουσουλμανους προσπαθουν να πιασουν που εκαναν ολο τρομοκρατικες επιθεσεις(History Channel - National Geographic)

    Οι ανθρωποι ειναι κριμα αλλα εαν δεν νικησει καποιος θα εχουμε το θρησκευτικο πολεμο που ειναι πολυ χειροτερος.




    margo
    11.08.2006, 23:42
    χωρίς λόγια



    επισυναπτόμενα: AAED002975[2].jpg 
    margo
    12.08.2006, 00:05
    ...









    επισυναπτόμενα: 42-15425740[1].jpg BE072153[1].jpg 42-16480359[1].jpg 
    margo
    12.08.2006, 00:07
    ..............



    επισυναπτόμενα: AAED002620[1].jpg 
    margo
    12.08.2006, 00:08
    ......



    επισυναπτόμενα: NRM355170[2].jpg 
    margo
    12.08.2006, 00:22
    ......



    επισυναπτόμενα: 42-15784654[1].jpg 
    Other_side
    12.08.2006, 00:26
    Margo,

    αν και από την δουλειά,

    αν και νοιώθω τρομερή κούραση και δεν έχω χρόνο να διαβάσω τα σχόλια,

    μην αρχίζεις τις προπαγάντες με τις φωτογραφίες,

    οι Αμερικάνοι στρατιώτες αλλά και γενικά όλοι οι στρατιώτες που είναι σε αυτό το πόλεμο, σε κάθε πόλεμο, δεν ξέρεις τί μορφοτικό επίπεδο μπορούν να έχουν, σταμάτα να σκεφτείς πρώτα πως πολλοί από αυτούς το διάλεξαν σαν καρριέρα και πολλές φορές είναι πολύ νέα παιδιά, και από πολύ χαμηλά εισοδήματα οικογένειες (βλέπε Αμερική). Δεν φταίνε εντάξει οι στρατιώτες για όλα...Θέλω να πω, πως ίσως ναι αν σήκωναν τα όπλα ψηλά...αν τα άφηναν στη ματωμένη σκονισμένη πονεμένη γη...υπάρχουν πάντα άλλα συστήματα...χειρότερα από στρατιώτες.

    Σήμερα στα βιαστικά όπως διάβασα κάποιες ειδήσεις, είδα αυτή εδώ τη φωτογραφία. Μη ξέροντας πως είχες αναβάσει όλες αυτές εδώ που κάτι από παιχνίδι θυμίζουν, κάρτες ανταλαγής κλπ..., σκέφτηκα να την βάλω εδώ. Στο βλέμμα του αν προσέξεις διακρίνεις μόνο φόβο. Και όχι μίσος. Αν και ίσως το μίσος και ο φόβος να μοιάζουν πολύ σαν αισθήματα. Όπως και το πάθος άλλωστε.

    Τέλος πάντων. Εύχομαι πολύ να σταματήσει. Όπως είπε ένας φίλος πριν λίγο εδώ στο γραφείο...Άννα πρέπει να κάνουμε πρώτα μια προσωπική ειρήνη. Κανείς δεν θέλει πλεον την ειρήνη....σε προσωπικό επίπεδο έστω για αρχή.

    Εύχομαι να υπάρξει ειρήνη λοιπόν...μέσα μας. Έξω μας.



    Και επειδή ως γνωστό ιδέα δεν έχω για το πως ανεβαίνουν φωτογραφίες...το λίνκ υπάρχει εδώ...στη σελίδα του BBC.
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/in_pictures/4777001.stm

    Κάτι πρέπει να γίνει με τις φωτογραφίες παιδιά...μπορούμε λίγο να φιλτράρουμε τί ανεβαίνει; Λίγος σεβασμός τη τρέλα μου...δεν βλάπτει.

    Αν ήταν δικός σου αυτός;

    Ανοήτοι που είναι...ανόητη που είμαι.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Other_side στις 12-08-2006 00:32 ]


    margo
    12.08.2006, 00:28
    ............



    επισυναπτόμενα: UT0137324[1].jpg 
    megaloserwtikos
    12.08.2006, 00:50
    Οταν ένα 17χρονο παιδί γράφει ότι η Αμερική δεν είναι από πίσω κι ότι δεν θα το κανε γιατί θα χανε λεφτά(ααααα) !
    εγώ τι να πω;
    Οταν μας παροτρύνει να βλέπουμε τις προπαγάνδες των καναλιών των ΗΠΑ και των άλλων μεγαλων δυνάμεων, τότε σωπαίνεις και αναρωτιέσαι αν έχει νόημα να μπεις στην συζήτηση.

    Καλύτερα σιωπή.

    margo
    12.08.2006, 00:50
    Το μέλος Other_side στις 12-08-2006 στις 00:26 έγραψε...
    Παράθεση:

    Margo,

    αν και από την δουλειά,

    αν και νοιώθω τρομερή κούραση και δεν έχω χρόνο να διαβάσω τα σχόλια,

    μην αρχίζεις τις προπαγάντες με τις φωτογραφίες,

    οι Αμερικάνοι στρατιώτες αλλά και γενικά όλοι οι στρατιώτες που είναι σε αυτό το πόλεμο, σε κάθε πόλεμο, δεν ξέρεις τί μορφοτικό επίπεδο μπορούν να έχουν, σταμάτα να σκεφτείς πρώτα πως πολλοί από αυτούς το διάλεξαν σαν καρριέρα και πολλές φορές είναι πολύ νέα παιδιά, και από πολύ χαμηλά εισοδήματα οικογένειες (βλέπε Αμερική). Δεν φταίνε εντάξει οι στρατιώτες για όλα...Θέλω να πω, πως ίσως ναι αν σήκωναν τα όπλα ψηλά...αν τα άφηναν στη ματωμένη σκονισμένη πονεμένη γη...υπάρχουν πάντα άλλα συστήματα...χειρότερα από στρατιώτες.

    Σήμερα στα βιαστικά όπως διάβασα κάποιες ειδήσεις, είδα αυτή εδώ τη φωτογραφία. Μη ξέροντας πως είχες αναβάσει όλες αυτές εδώ που κάτι από παιχνίδι θυμίζουν, κάρτες ανταλαγής κλπ..., σκέφτηκα να την βάλω εδώ. Στο βλέμμα του αν προσέξεις διακρίνεις μόνο φόβο. Και όχι μίσος. Αν και ίσως το μίσος και ο φόβος να μοιάζουν πολύ σαν αισθήματα. Όπως και το πάθος άλλωστε.

    Τέλος πάντων. Εύχομαι πολύ να σταματήσει. Όπως είπε ένας φίλος πριν λίγο εδώ στο γραφείο...Άννα πρέπει να κάνουμε πρώτα μια προσωπική ειρήνη. Κανείς δεν θέλει πλεον την ειρήνη....σε προσωπικό επίπεδο έστο για αρχή.

    Εύχομαι να υπάρξει ειρήνη λοιπόν...μέσα μας. Έξω μας.



    Και επειδή ως γνωστό ιδέα δεν έχω για το πως ανεβαίνουν φωτογραφίες...το λίνκ υπάρχει εδώ...στη σελίδα του BBC. Κάτι πρέπει να γίνει με τις φωτογραφίες παιδιά...μπορούμε λίγο να φιλτράρουμε τί ανεβαίνει; Λίγος σεβασμός τη τρέλα μου...δεν βλάπτει.

    Αν ήταν δικός σου αυτός;

    Ανοήτοι που είναι...ανόητη που είμαι.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Other_side στις 12-08-2006 00:30 ]






    Ποτέ δεν είπα οτι φταίνε...οι στρατιώτες ,θύματα είναι κι αυτοί απο ΤΑ ΠΙΟ τραγικά μάλιστα..Αυτοί κι αν έχουν φάει πλύση εγκεφάλου για να διαλέξουν αυτή την.."καριέρα"
    Προπαγάνδα δεν θέλησα να κάνω εγώ ούτε εμπορεύομαι τις φωτογραφίες..
    Μετά όμως απ όσα διάβασα εδώ έπαψα να λέω το οτιδήποτε.Απλώς παρακολουθώ με απορία και θλίψη για μερικές απόψεις
    Οι εικόνες αυτές έρχονται να θυμίσουν κάποια πράγματα που μάλλον έχουν ξεχαστεί...ιστορία είναι δυστυχώς!


    margo
    12.08.2006, 01:12
    ...............



    επισυναπτόμενα: 42-15182315[1].jpg 
    margo
    12.08.2006, 01:15
    .......................



    επισυναπτόμενα: 42-15772157[1].jpg 
    margo
    12.08.2006, 01:17
    .....................



    επισυναπτόμενα: BE002255[2].jpg 
    thank
    12.08.2006, 01:36
    @Megalos_erwtikos.

    Πέτρο ... να ήξερες πόσες φορές έχω σκεφτεί τη στάση "καλύτερα η σιωπή" .. και οχι επειδή ένα 17χρονο παιδί γράφει για την Αμερική και τα μαθήματα Ιστορίας. Δεν ειναι θέμα 17χρονου. Υπάρχουν και χειρότερα .. Εδώ πχ το τόπικ ξεκίνησε με αναφορές του τύπου "καλά κάνει η Αμερική και τους σκοτώνει, να καθαρίσει ο τόπος" μέχρι "αυτοί" μένουν επίτηδες για να σκοτωθούν. Οι απολίτιστοι.

    Και ενώ κατ' επανάληψη έχουν γραφτεί πόστ με σεβασμό και για τους Ισραηλινούς και για τους Αμερικάνους, και για όλους, έρχονται και ειρωνέυονται, παραποιούν απόψεις, μιλάνε για τακτικές .. λες και βλέπουν οργανωμένη εκτρατεία. Και θα πρέπει να δίνουμε και εξηγήσεις .. "Κλασσική τακτική μου έγραψε ό άλλος πιό πάνω", λες και με ξέρει, λες και .. τέλος πάντων.

    Το κακό ειναι ότι αν μπεις στο τρυπάκι να τους απαντήσεις, χάνεις την μπάλλα... Από την άλλη, αν δεν απαντήσεις .. τότε δεν υπερασπίζεσαι τις απόψεις σου .. και λειτουργείς στο τοπικ απλά διαβάζοντας ..

    @ Margo, ναι τελικά .. στις φωτογραφίες δεν μπορούν να πουν τίποτα .. Εκτός αν τις έκανες μοντάζ .. σα δεν ντρέπεσαι λέω γώ. Βεβαια .. ετοιμάσου .. θα σουρθει μια φωτογραφία από τους Δίδυμους Πύργους .. και θα σου πουν .. Γιατι δεν τα βάζεις αυτά ε ? Για να περάσεις τις εξετάσεις σου ε ? Αντε μετά να εξηγείς, πως μιλάς για το τώρα ...

    @ Χόρχε. Κάποιες απαντήσεις πήρες .., (για το ποιούς έχουμε εδώ μεσα ...) Και πραγματικά, ο μονος που τελικά ρίσκαρε κάτι εδώ μέσα ισως εσύ, που ανέδειξες πρώτος το θέμα, ακόμα και με κίνδυνο να χάσεις κάτι από την εμβελεια του σαιτ.

    @ gazakas (μη τον ψάχνετε ... δεν έγραψε εδώ τίποτα) - ειναι ένας άνθρωπος με εξαιρετική γραφή και συγκροτημένη σκέψη, βαθιά ανθρωπιστική.... Μάλλον δίκιο είχες τελικά οταν συζηταγαμε και έλεγες .. Και που τα γράφουμε εδω .. Ποιοί τα διαβάζουν ? Παίρνουν τα όσα γράφεις, τα διαλύουν και μετά από 10 - 15 ποστ αντε να βρεις άκρη ...

    αρα ηθικόν δίδαγμα ... μπορεί να ακούμε τις ίδιες μουσικές .. αλλα, από εκει και περα .. με κάποιους .. το χαος .. και με καποιους .. τα πιο όμορφα πράγματα. Ετσι ειναι. Ό καθένας πορεύεται στο ιντερνετ ανάλογα με τους κύκλους της ζωής του και το πόσο διατίθεται να εκτεθεί. Προσωπικά, το να μη μπαίνω στο τρυπάκι να απαντάω σε τέτοιες φάσεις, το βλεπω σαν μείωση του αυτοσεβασμού μου. Από την άλλη .. δεν γίνεται αλλοιως. Τρελαίνεσαι .... Επομένως ας ζητήσουμε συγνώμη, ας πάμε να δώσουμε εξετάσεις και ας πάμε να διαβάσουμε λίγο ιστορία. Για να μη μας μαλώσει ο κάθε sintorin με το υφάκι του. Καλες διακοπές (διαρκείας).


    vero
    12.08.2006, 10:50
    Γιατι να μην την υποστηριζω. Γιατι να υποστηριζω καπιους που δεν εχουν τιποτα. Προτειμω να ειμαι με την Αμερικη που υπερεσχυει σε ολα. Ευτυχως που η Μ. Βρετανια εχει τη καλυτερη αστυνομια στον κοσμο γιατι εαν δεν τους επιαναν θα πεθαιναν 6.000 ανθρωποι. Ποιον θα λυποσασταν εαν γινοταν? Τους φανατισμενους ή τουσ Αγγλους που πεθαιναν αδικα.

    megalo erwtikos

    Συγνωμη βρε παιδια γιατι να λεει η Αμερικη οτι θα γινει τρομοκρατια. Οχι μονο οτι θα χανουν λεφτα χανουν ανθρωποι δουλειες αεροπορικες εταιριες θα κλεισουν!!!!! Με ποιο σκοπο να το κανουν αυτο. Δεν το καταλαβα. Θα ηθελα μια εξηγηση που επειμενετε οτι η Αμερικη ειναι απο πισω. (Για να δω και την αλλη αποψη.) Και για τα καναλια που λες αυτα δειχνουν με αποδειξεις, με αληθινα ντοκουμεντα. Και δεν ειναι ακριβως Αμερικανικα τα διαχειριζονται και οι Ολλανδοι. χεχεχε.

    thank

    Τα εχω διαβασει εγω αλλα οταν μου λετε οτι φταιει η Αμερικη και οτι σε ολα ειναι απο πισω δεν μπορω.(εννοω γενικα οχι μονο για σενα) Επρεπε να πει και καποιος οτι δεν φταινε οι Ισραηλινοι με καποιο τροπο διευκρινηζω.(γιατι κανουν πολεμο) Γιατι να τουσ πιασουν ομηρους τους στρατιωτες οι τρομοκρατες? Λογος ειναι οτι θελουν πισω τους ανθρωπους τους που ειναι στην φυλακη των Ισρηλινων. Και οι οποιοι αυτοι σκοτωσανε χιλιαδες ανθρωπους (Ισλαηλινοι).
    σορρυ οπωσ σκεπτονται οι Ισραηλινοι οφθαλμος αντι οφθαλμου

    megaloserwtikos
    12.08.2006, 13:39
    Αγαπημένη μου Βερόνικα
    δεν συμφωνώ με τις απόψεις σου και δεν ξέρω τι νόημα έχει όταν βλέπεις τα πράγματα έτσι να σου πω τι πιστεύω.
    Θα μπορούσα όμως να σε παροτρύνω να ασχοληθείς με την ιστορία των κρατών που αναφέρουμε. Εκεί μπορείς να καταλάβεις κάποια πράγματα.

    Θα συμφωνήσω ότι δεν έχουν τίποτα οι έρμοι αυτοί άνθρωποι, αλλά είναι άνθρωποι κι αυτοί κι έχουν δικαίωμα να ζήσουν. Συμφωνείς σε αυτό;

    Ας δεχτώ ότι η Αμερική δεν είναι πουθενά και με το να ασχολείτε χάνει λεφτά, θα 'θελα να μου πεις γιατί υποθέτεις να βομβάρδισε την Γιουκοσλαβία, γιατί για το κυπριακό πάνε και τα συζητούν όλα στην Αμερική, γιατί βομβάρδισε το Ιρακ. Θα με ενδιέφερε η γνώμη σου. Γιατί σε όλα όσα γίνονται είναι από δίπλα;

    Η Αγγλία είναι σίγουρα μια πολιτισμένη χώρα, άξια να την θαυμάζεις και να την συμπονάς. Χωρίς να θέλω να σου κάνω κάνα ηλίθιο κύρηγμα, αν θες διάβασε την ιστορία της να δεις τι κόσμο έχει σκοτώσει με τις αποικιοκρατίες, να δεις πως απέκτησε τον πλούτο της.

    Και τώρα ένα τελευταίο ερώτημα, ας υποθέσουμε, με μια υπόθεση θεατρική, ότι ζεις στην Παλαιστίνη και είσαι από εκεί. Πως θα ένιωθες με όλα όσα συμβαίνουν, τι θέση θα είχες;

    (Οσο αφορά αυτό για τα κανάλια, δεν έκανες μόνο εσύ χεχεχε, εγώ να δεις πόσο γέλασα όταν το διάβασα.)

    Φιλικά, Πέτρος.
    alexia-vicky
    12.08.2006, 14:06
    Το μέλος Other_side στις 12-08-2006 στις 00:26 έγραψε...
    Παράθεση:

    Margo,

    αν και από την δουλειά,

    αν και νοιώθω τρομερή κούραση και δεν έχω χρόνο να διαβάσω τα σχόλια,

    μην αρχίζεις τις προπαγάντες με τις φωτογραφίες,

    οι Αμερικάνοι στρατιώτες αλλά και γενικά όλοι οι στρατιώτες που είναι σε αυτό το πόλεμο, σε κάθε πόλεμο, δεν ξέρεις τί μορφοτικό επίπεδο μπορούν να έχουν, σταμάτα να σκεφτείς πρώτα πως πολλοί από αυτούς το διάλεξαν σαν καρριέρα και πολλές φορές είναι πολύ νέα παιδιά, και από πολύ χαμηλά εισοδήματα οικογένειες (βλέπε Αμερική). Δεν φταίνε εντάξει οι στρατιώτες για όλα...Θέλω να πω, πως ίσως ναι αν σήκωναν τα όπλα ψηλά...αν τα άφηναν στη ματωμένη σκονισμένη πονεμένη γη...υπάρχουν πάντα άλλα συστήματα...χειρότερα από στρατιώτες.

    Σήμερα στα βιαστικά όπως διάβασα κάποιες ειδήσεις, είδα αυτή εδώ τη φωτογραφία. Μη ξέροντας πως είχες αναβάσει όλες αυτές εδώ που κάτι από παιχνίδι θυμίζουν, κάρτες ανταλαγής κλπ..., σκέφτηκα να την βάλω εδώ. Στο βλέμμα του αν προσέξεις διακρίνεις μόνο φόβο. Και όχι μίσος. Αν και ίσως το μίσος και ο φόβος να μοιάζουν πολύ σαν αισθήματα. Όπως και το πάθος άλλωστε.

    Τέλος πάντων. Εύχομαι πολύ να σταματήσει. Όπως είπε ένας φίλος πριν λίγο εδώ στο γραφείο...Άννα πρέπει να κάνουμε πρώτα μια προσωπική ειρήνη. Κανείς δεν θέλει πλεον την ειρήνη....σε προσωπικό επίπεδο έστω για αρχή.

    Εύχομαι να υπάρξει ειρήνη λοιπόν...μέσα μας. Έξω μας.



    Και επειδή ως γνωστό ιδέα δεν έχω για το πως ανεβαίνουν φωτογραφίες...το λίνκ υπάρχει εδώ...στη σελίδα του BBC.
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/in_pictures/4777001.stm

    Κάτι πρέπει να γίνει με τις φωτογραφίες παιδιά...μπορούμε λίγο να φιλτράρουμε τί ανεβαίνει; Λίγος σεβασμός τη τρέλα μου...δεν βλάπτει.

    Αν ήταν δικός σου αυτός;

    Ανοήτοι που είναι...ανόητη που είμαι.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Other_side στις 12-08-2006 00:32 ]





    Τί άλλο να πω εκτός από το ότι ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ....μη τα βλέπουμε μονόπλευρα!!!

    Και πέρα από αυτό για άλλη μια φορά να πω πως καθένας έχει το δικαίωμα να γράφει τις απόψεις του, χωρίς να θίγει τους άλλους και να τους προσβάλλει, λίγη λεπτότητα δε βλάπτει....σα γενικό σχόλιο!!!

    Όσο για τα "μαθήματα ιστορίας" καλύτερα να μη τ'αρχίσουμε γιατί δεν είμαι σίγουρη για το τί θα προκύψει!