ελληνική μουσική
    769 online   ·  210.851 μέλη
    uNick
    03.08.2006, 15:19
    @ janthina
    Αν τα διάβαζες........ καθέτως, το συμπέρασμα θα ήταν το ίδιο ή διαφορετικό???
    Όχι, το θέμα είναι ο ευτελισμός και η ισοπέδωση ορισμένων καλών κομματιών από την λανθασμένη χρήση που φτάνει στα όρια της κατάχρησης... Τουλάχιστον για εμένα... Στα 29 μου νομίζω πως έχω ξεπεράσει το στάδιο με τις "γκόμενες"... Θα στο επιβεβαιώσει και η γυναίκα μου!!!


    @ jorge
    Ναι βρε μανούλα μου, όμορφο και γλυκό είναι... Υπάρχουν όμως και άλλα κομμάτια, αυτό προσπαθώ να πω... Δεν είναι η αρχή και το τέλος του ρομαντισμού αυτά τα 10-15 κομμάτια μόνο...

    jorge
    03.08.2006, 15:30
    Χαχα, έχεις τρελές απαιτήσεις εσύ
    Δηλαδή αν κάποιος δεν ξέρει άλλα κομμάτια, να μην παίζει ούτε τα 5-10 που ξέρει; Σόρρυ ρε συ, αλλά μιλάμε για καταστάσεις παραλίας, όχι για live... Άμα ο χριστιανός δεν μπορεί να παίξει και στην παραλία τα 10 κομματάκια που έχει βγάλει μετα κόπων και βασάνων τον περασμένο χειμώνα, που θα τα παίξει;

    Επίσης να έχεις στο νου σου οτι πολλοί δεν μπορούν να παίξουν δίχως χαρτί με ακκόρντα-στίχους μπροστά τους, παρά το γεγονός πως τα κομμάτια που λένε τα έχουν παίξει εκατοντάδες φορές.

    Εξάλλου όσοι ξέρουμε κιθάρα, δεν περάσαμε από αυτή τη φάση; Τι θα έπρεπε να κάνουν οι μεγαλύτεροί μας, να μας πουν "σκάσε και άκου ποιά είναι τα ΚΑΛΑ κομμάτια" ;;


    uNick
    03.08.2006, 15:35
    Δεν μπορώ να πώ τίποτα... Με........ αποστόμωσες!!! Ίσως είμαι υπερβολικός στο θέμα "σεβασμός" προς κάποια κομμάτια... Anyway.
    meltica
    03.08.2006, 15:38
    Δεν μου πέφτει λόγος γιατί η συζήτηση είναι μεταξύ σας... αλλά έτσι όπως το θέτεις jorge εγώ ανακαλώ-ή μάλλον το βουλώνω. Καθώς κιθάρα δεν γνωρίζω και με κάνεις να αισθάνομαι τύψεις που δεν αναγνώρισα την πτυχή των ανθρώπων που όντως θέλουν να παίξουν κάτι πιο δύσκολο, αλλά δεν μπορούν. Όντως τι να πεις εκεί; Κάτσε να παίξουν αυτοί που ξέρουν πιο καλά από σένα και συ άντε σπίτι σου;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : meltica στις 03-08-2006 15:40 ]


    dimitrapan
    03.08.2006, 15:51
    Προσωπικά θεωρώ προτιμότερο να ασχοληθεί ένας έφηβος με τη μουσική για να "ρίχνει" κοριτσάκι, παρά να πετάει γαρύφαλλα στα μπουζούκια προκειμένου να γοητεύσει! Εξάλλου δεν έχει σημασία ποιο είναι το κίνητρο για να ασχοληθεί κανείς με τη μουσική αλλά το γεγονός αυτό καθαυτό και η πορεία που θα ακολουθήσει, αν ακολουθήσει... Αν και το θεωρώ λίγο παρατραβηγμένο να σκεφτεί ένα αγοράκι "α, μου αρέσει η τάδε, πώς θα την ρίξω?, ας ασχοληθώ έναν χρόνο με την κιθάρα και μετά βλέπουμε..." Λογικά υπάρχει το μικρόβιο εξαρχής. Από 'κει και πέρα, τι να κάνουμε αν οι κιθαρίστες έχουν πέραση? Να τους πούμε να πάνε να μάθουν όμποε?

    Όσο για την διευκρίνηση που έκανε στην συνέχεια ο φίλος sokratiskaravidas, ότι τελικά αναφερόταν όχι σε "παιδάκια" αλλά μουσικούς κάποιας ηλικίας, εκεί ισχύουν τα γνωστά... Κάποιοι είναι αποφασισμένοι να μείνουν στην μετριότητα... Ο καθένας κάνει ό,τι του ταιριάζει κι ό,τι μπορεί...
    jorge
    03.08.2006, 15:55
    Τι να πούμε ρε παιδιά και για τα "πειραγμένα" (μερικά, δεν είναι όλα) που παίρνουν το Μη Γυρίσεις και το Να Μ' Αγαπάς και το "λένε" στα διάφορα Fame Story για να πάρουν ...καλό βαθμό, προσέχοντας την ...σκηνική παρουσία και ...τα ρούχα που θα φορέσουν για να ταιριάζουν με το ύφος του κομματιού! Αυτή είναι ασέβεια κατά τη γνώμη μου και νομίζω οτι συμφωνείτε...

    Μακάρι να μην είχαμε αυτά και να είχαμε κάθε βράδυ beach party όπου θα ακούγαμε μισή ώρα Πυξ Λαξ από παιδιά που ερωτεύονται και που τουλάχιστον τραγουδάνε για την ψυχούλα τους (ή την ψυχούλα της γκόμενας παρα δίπλα, χεχε!) Αλλά ασφαλώς ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται προσπάθεια για ανανέωση του ρεπερτορίου, εννοείται. Συμφωνώ σ' αυτό.
    pa___
    03.08.2006, 16:07
    Παιδιά να μαζευτούμε λίγο.. Είμαστε μεγάλοι άνθρωποι και το θεωρώ χαζό να λέμε ότι ένα τραγούδι "έχασε κάποια από την αίγλη του στα μάτια μου." επειδή έτυχε να το ακούσουμε σε ένα beach party από ένα πιτσιρικά 3 φορές μέσα σε δυο ώρες!Δηλαδή,επειδή κάποιος άλλος χρησιμοποιεί λάθος ένα τραγούδι,φταίει το τραγούδι;Δηλαδή αν εγώ βάλω την κιθάρα μου στο τέρμα,στις 2 το βράδυ και ξυπνήσω την γειτονιά,φταίει η κιθάρα;;
    Δεύτερον,δεν βρίσκω το κακό στον πιτσιρικά που χρησιμοποιεί το κιθαρώνι του για να λιώσει την πιτσιρίκα που έχει βάλει στο μάτι.Δεν βρίσκω τίποτα μεμπτό σε αυτό.Αφήστε που όταν είσαι σε μια παρέα με μια ακουστική,τι θα παίξεις;Λίγο scorpions,κανένα hotel california,κανένα nothing else matters,το φιλαράκι,το να μ' αγαπάς,πυξ λαξ,ιωαννίδη,χατζηγιάννη...τέτοια πράγματα!
    Στο κάτω κάτω δεν μαθαίνουμε όλοι μουσική σε ωδεία,δεν μπορούμε όλοι να έχουμε το ίδιο επίπεδο γνώσεων,και δεν είναι σωστό να τους κρίνουμε όλους το ίδιο αυστηρά.
    Aiolos_m
    03.08.2006, 17:00
    Πέρα απ' όσα λέτε και μπορει να κατηγορείτε τους ΠΛ για πολλά θέματα (και καλά κάνετε αν έχετε στοιχεία), έχω να θέσω μια ερώτηση ακόμα και αν είμαι εν μέρει off-topic, απλά για να μπούν κάποια πράγματα στη θέση τους και η κουβέντα να συνεχιστεί ομαλότερα:

    Ανεξάρτητα αν σας αρέσουν ή όχι, οι ΠΛ δεν άφησαν την ιστορία τους στο ελληνικό τραγούδι; Δεν είναι λίγο κρίμα να τους ρίχνουμε τόσο πολύ, ακόμα και αν δεν μας αρέσουν.

    (σσ ούτε εμένα μου αρέσει ο Γιώργης Παπασίδερης-δημοτικό τραγούδι- αλλά δεν τον υποτιμώ επειδή τραγούδησε σουσουράδα-σουσουράδα ψέματα μου λες αράδα...). Ήταν σφραγίδα...
    uNick
    03.08.2006, 17:17
    Το μέλος Aiolos_m στις 03-08-2006 στις 17:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ανεξάρτητα αν σας αρέσουν ή όχι, οι ΠΛ δεν άφησαν την ιστορία τους στο ελληνικό τραγούδι; Δεν είναι λίγο κρίμα να τους ρίχνουμε τόσο πολύ, ακόμα και αν δεν μας αρέσουν.

    Ποιός τους..... έριξε??? Δεν σχολιάζουμε την ποιότητα των τραγουδιών τους (ίσα-ίσα που την αναγνωρίζουμε κιόλας...).
    alterhoh
    03.08.2006, 19:50
    Το μέλος SOKRATISKARAVIDAS στις 02-08-2006 στις 08:33 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μου εχει τυχει αρκετες φορες μεχρι τωρα,να γνωρισω και να συναναστραφω με διαφορους μουσικους,κακους,καλους και πολυ καλους.....Απο καθε επαφη φροντιζω να βγαζω καποια συμπερασματα και να μαθαινω.....
    Τον τελευταιο χρονο, ειχα την εμπειρια να γνωρισω καποια "παιδακια" κολημενα με τους Πυξ-Λαξ(ονομα κι αυτο που βρηκαν.....).Το συμπερασμα που εβγαλα μετα απο καιρο(και στατιστικη μελετη ισως)ειναι οτι τα περισοτερα απ`αυτα τα "παιδακια",συνηθως παιζουν κιθαρα(η προσπαθουν τελος παντων).Αρκετα απο αυτα τραγουδανε(η νομιζουν πως τραγουδανε).Σχεδον τα περισοτερα δεν εχουν μουσικες γνωσεις-βασεις,θεωρητικες η τεχνικη παιξιματος.Τα ακουσματα τους ειναι πολυ περιορισμενα(πολυ "εντεχνιλα" κακως εννοουμενη....).Εχοντας ολα τα παραπανω "προσοντα" προσπαθουν γρατζουνωντας μια κιθαρα οσο πιο αγαρμπα γινεται και γκαριζωντας με υφος και στυλακι Σιδηροπουλου και βαλε.....να εντυπωσιασουν τους φιλους τους και τις γκομενιτσες καθως επισης και ολους τους ασχετους απο καλη μουσικη παρευρισκομενους.Η μεγαλη περαση που εχει αυτη η μπαντα σε αυτη την κατηγορια ,οφειλεται στην ευκολια παιξιματος(γελοιες ενορχηστρωσεις,απλουστατα ακομπανιαμεντα,2-3 το πολυ,και βαρετη μονοτονη μελωδικη γραμμη).Η συγκεκριμενη μπαντα φημιζεται και για τις κλεμενες ιδεες που κατεβαζει......Το αποτελεσμα βεβαια ειναι εντυπωσιακο καθως καταφερνουν σχεδον παντα να εντυπωσιαζουν την ομηγυρη(πλην ελαχιστων εξαιρεσεων...οπως εμενα)και να την πεφτουν ανετα μετα στις πιτσιρικες που "βρωμανε" εντεχνιλα(παντα με την κακη ενοια)....Κατι αντιστοιχο συμβαινει και στις αλλες κατηγοριες,πχ στους Σιδηροπουλικους και στα "Νταλαρακια"......και παει λεγοντας.Ειναι μεγαλο προσον για ενα μουσικο και οχι μονο,να ξερει,να μαθει ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ.......διαφορα,οπως τους αλλους,τους καλυτερους απο αυτον μουσικους,και διαφορετικα ειδη μουσικης για να εξελισεται και να επιλεγει με σωστοτερα κριτηρια....Αυτα προς το παρον γιατι κουραστηκα ηδη.Κι ισως στενοχωρησα καποιους αλλα τι να κανω.κι εγω υποφερω οταν με παιδευουν αυτα τα "παιδακια".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 02-08-2006 16:41 ]





    Έτσι ρεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πέσ' τα Χρυσόστομε!!!!!!!!!!!!!!! Hail!!!!!!!!!!!!!!!
    movflower
    04.08.2006, 03:26
    είμαι η movflower, είμαι στα 24 και δηλώνω Πυξ-Λαξάκι!!!!!

    ναι, ακόμα τους ακούω και τους απολαβμάνω. Διότι η ζωή του συγκροτήματος, με συνόδεψε σε όλη την εφηβεία, μεγάλωσα και νοσταλγώ τις εποχές με την κιθάρα, τις συναυλίες, τις τρέλλες. όλα παρέα με τραγούδια των Πυξ-Λαξ.

    Θυμώνω που βλέπω να προσβάλλουνε μερικοί αλύπητα τη δουλειά τους. Δεν με ενδιαφέρει αν τα τραγούδια έχουνε μελωδία δύσκολη και στίχους βαθιούς. αν θέλω μελωδίες ζόρικες, ψάχνω τις παρτιτούρες της σύγχρονης κλασσικής μουσικής για πιάνο. Με παιδεύουν αυτές αρκετά.

    αν θέλω βαθειά ποίηση ψάχνω την παγκόσμια λογοτεχνία, όπου αμέτρητα ονόματα άφησαν την σφραγίδα τους με στοχασμούς και αισθήσεις αθάνατες.

    χλευάζετε τα παιδιά της δικής μου γενιάς κυρίως που μεγαλώσαμε μαζί τους. κακό αυτό. πολύ κακό.... προσέχετε διότι μιλάτε για ένα συγκρότημα που για δέκα περίπου χρόνια έγραφε ελληνική μουσική ιστορία, είτε σας αρέσει είτε όχι. αν τα βρήκαν εύκολα ή σκούρα, αυτό το ξέρουνε οι ίδιοι και όχι εμείς οι υπόλοιποι. είτε είμαστε μουσικοί είτε όχι.


    Anthos
    04.08.2006, 08:52
    Και μιλώντας και για τα ευκολα κομμάτια των ΠΛ απλά έτσι για να μην κατηγορούμε μόνο τους καλιτέχνες (γενικά) ας δούμε και τους εαυτούς μας ως ακροατές διότι φταίμε και εμείς. Τι εννοώ? Πόσοι από όσους ακούν ΠΛ τους αρέσει το άλπουμ "τα δοκάρια στο γρασίδι περιμένουν τα παιδιά"???? Στους 10 ο ένας ή δύο το πολύ. Οι ΠΛ δοκίμασαν πιο "δυσκολα" κομματια σε αυτό το διπλό (που εγώ προσωπικά το έχω ακούσει περισσότερο από τα άλπουμς που είχαν απήχηση στο ευρεί κοινό - άστε που κομμάτια σαν τους πνιγμένους άγγελους ή το σαξόφονο δεν πήραν ποτέ την εκτίμηση που έπρεπε από τον κόσμο) αλλά ο ίδιος ο κόσμος το απέριψε ζητώντας το εγγυημένο στυλ του "Στίλβη" κτλ...Ή μήπως δεν δοκίμασαν το "Στην πόλη των τρελλών"?? Αυτό και αν το απέριψαν οι ίδιοι οι fans???

    Τώρα αν έπρεπε να κάνουν αυτό που πραγματικά ήθελαν και όχι ότι ζητούσε ο κόσμος είναι άλλου παπά ευαγγελιο...
    pa___
    04.08.2006, 14:52
    Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάμε με το πόσο δύσκολα και σύνθετα είναι τα τραγούδια που ακούμε;Το χαρακτηριστικό του εμπορικού τραγουδιού είναι αναμφίβολα η αμεσώτητα.Η μελωδία να σου μένει είτε αυτή έχει από πίσω 5376 όργανα,είτε είναι μια σκέτη ακουστική κιθάρα.
    Τώρα γιατί να μας ενοχλεί που οι πυξ λαξ έχουν κατά κύριο λόγο απλές ενορχηστρώσεις κτλ κτλ,δεν το καταλαβαίνω..
    uNick
    04.08.2006, 18:26
    Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βγάζετε αυτό το συμπέρασμα από τα προηγούμενα posts...

    Θα το πω λοιπόν άλλη μια φορά:

    Δεν κρίνουμε τους Πυξ-Λαξ για την απλότητα των συνθέσεών τους! Παρά το γεγονός ότι στην πλειοψηφία τους τα κομμάτια των ΠΛ έχουν απλά στοιχεία, τα περισσότερα από αυτά είναι όμορφα κομμάτια, με νόημα και συναίσθημα... Αναγνωρίζουμε την αξία των ΠΛ, των Κατσιμιχαίων κλπ, και δεν κατακρίνουμε ούτε τους καλλιτέχνες ούτε αυτούς που ακούνε αυτά τα τραγούδια. Ξεκολλήστε και διαβάστε προσεκτικά τα προηγούμενα posts...


    SOKRATISKARAVIDAS
    04.08.2006, 19:42
    Ακριβως.Δεν ειχα σκοπο να κρινω και να κατακρινω τους ΠΛ,αλλα καποιους αλλους.......Ειναι μια συμπαθητικη μπαντα που αφησε το στιγμα της στην Ελληνικη μουσικη σκηνη ,κι εδω τελειωνει η συζητηση για τους ΠΛ.Θα μπορουσα να ειχα χρησιμοποιησει αλλο παραδειγμα.Ξεκοληστε λοιπον οσοι πιστοι των ΠΛ τα "πηρατε".....
    πχ.οσο ομορφο θεωρω τον "Αυγουστο" του Ν.Παπαζογλου,τοσο αηδιαζω οταν τον ακουω συνεχως να "εκτελειται" απο ασχετους κατα κορον....
    Αλλο τραγουδι επισης ειναι και το "Ητανε μια φορα ματια μου" καθως και ολα τα "ΣταυροςτουΝοτου-ειδη"......Επισης δεν υπαρχει περιπτωση να μην ακουσω Νταλαρα...(εδω πια τι να πεις).
    Ακουσε κανεις πολλες φορες απο τους επιδοξους αυτους νεαρους Θ.Παπακωνσταντινου,Χατζιδακη,Δεληβορια,Τριφωνο.......για να μην συνεχισω.....???
    Γιατι ολοι αναλωνονται στα ευκολα πιασαρικα σουξεδακια?ΓΙΑΤΙ?..........και κανεις δεν αποκριθηκε.
    Δεν ειναι στοχος μου οι ΠΛ και οι οπαδοι τους.Απλα με κουραζουν και με κανουν να πλητω καθε φορα που αναγκαζομαι να τους ανεχτω,στον χωρο που βρισκομαι.Και πραγματικα,ωραια τραγουδια που εχουν γραφτει,με αηδιαζει να τα ακουω να τα "εκτελουν" κατ`αυτο τον τροπο.
    Η καλη μουσικη,προυποθετει καλο γουστο πανω απ`ολα......
    jorge
    04.08.2006, 20:19
    Σωκράτη συμφωνώ με αυτή την τοποθέτηση. Έχεις απόλυτο δίκιο, έτσι συμβαίνει. Βέβαια υπάρχει μια δικαιολογία: τα συγκεκριμένα κομμάτια (τα παλιά και κλασικά) τα ξέρει να τα τραγουδάει όλος ο κόσμος, άρα όλη η παρέα συμμετέχει στη βραδιά. Τα υπόλοιπα πιο νέα και πιο εξειδικευμένα κομμάτια (Θ.Παπακωνσταντίνου δεν ακούνε πολλοί) δε θα τα ξέρει η παρέα, άρα υπάρχει αυτός ο προβληματισμός.

    Επίσης η γενιά η δική μου, έπαιζε πολύ κιθάρα στα μαθητικά και φοιτητικά χρόνια, μετά λόγω υποχρεώσεων πολλοί σταμάτησαν (κι εγώ) να βγάζουν συνεχώς κομμάτια. Άρα το ρεπερτόριο έμεινε λίγο πίσω και τα νεότερα κομμάτια μπορεί να μας αρέσουν αλλά δεν ασχοληθήκαμε να μάθουμε τους στίχους και τα ακκόρντα. Γι' αυτό βέβαια δε φταίει κανένας, αλλά εμείς οι ίδιοι που δεν έχουμε προτεραιότητα στο παλιό αγαπημένο μας χόμπυ.
    Aiolos_m
    05.08.2006, 17:52
    Εγώ λέω να ρίξουμε τον Σωκράτη στην πυρά για την ύβρη που διέπραξε!!!
    Ούστ!










    Tziamourani
    22.08.2006, 22:16
    Γεια χαρά σε όλους

    Μετά από όλα αυτά που διάβασα περί ΠΛ μπορείτε θα ήθελα να μάθω πτραγματικά ποια είναι οι γνώμη σας για το νέο cd του Μάνου Ξυδούς...

    Λέγεται ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΝΕΚΤΑΡ

    Ελένη
    jorge
    22.08.2006, 22:35
    Ελένη πρέπει να ανοίξεις νέο topic στην κατηγορία Δισκογραφία του forum. Εδώ μιλάμε για άλλο πράγμα.
    Tziamourani
    23.08.2006, 15:54
    Φίλε jorge

    Θα ανοιξω το topic

    Ελένη