ελληνική μουσική
    835 online   ·  210.851 μέλη
    RandyOzzy
    08.07.2007, 09:23
    I kaliteri Punk banda me fofera tyragoudakia an kai den poli akou punk alla pou kai pou den me xalai na akouso Green day
    greenday4ever
    15.07.2007, 17:21
    Ένα έχω να πώ: ΕΙΝΑΙ Θ-Ε-Ο-Ι !!!!!! Τους λατρεύω!!!! Μα τι κουκλί που είναι αυτός ο Billie Joe!!! Έχω κολλήσει άγρια μαζί τους!!!
    GREEN DAY 4EVER!!!!!
    rompa
    17.03.2009, 01:02

    Από τα τέλη του μήνα, η δισκογραφία των Green Day πρόκειται να επανακυκλοφορήσει σε 12ιντσα, συμπεριλαμβανομένων και των άλμπουμ που έχουν εξαντληθεί. Τα δύο πρώτα άλμπουμ του γκρουπ,'39/Smooth' , 'Kerplunk' θα είναι τα πρώτα που θα επανακυκλοφορήσουν μαζί με  7ιντσα των single 'Slappy', '1000 Hours' και 'Sweet Children'.Το 'Dookie' ακολουθεί στις 18 Απριλίου.


    freakhood
    17.03.2009, 04:02

    Θα γράψω σχεδόν τα ίδια που είχα γράψει και σε ένα καραξεφτιλισμένο φόρουμ:

    "επειδη η γνωμη μου για τους U2 (και μπαντες σαν τους u2) ειναι χειριστη, η ίδια πλεον ειναι και για αυτους εδω. Κριμα. τους ειχα συμπαθησει καποτε (όταν είχαν βγάλει το πρώτο τους άλμπουμ)"

    υγ1: τελικα αργα η γρηγορα το 99% (και βαλε) αποδυκνειονται ψευτικοι και καραέμποροι. ουστ!

    υγ2: το ειρωνικό της υπόθεσης είναι οτι τους είχα δει κάποτε ζωντανούς στο London Astoria γύρω στα 1996 (αν δεν με απατά η μνήμη μου). Ήταν ήδη περίοδος παρακμής γι'αυτούς...


    revelation
    17.03.2009, 07:53

    den tha to elega...an to 99% einai pseutiko (kai se enoxlei auto) tote den prepei na akous mousiki...den uparxei sotiria...ti tha kaneis tha akous mono 2 sugkrotimata? pantos oi u2 den moiazoun me tous green day...einal allo pragma kai mexri to zooropa kata ti gnomi mou aksizan akoma...prepei na asxoleitheis me ti mouski kapoia stigmi kai oxi me to poso pseutikos einai kapoios kai an tou ekane afieroma to bbc...auta einai asimanta oson afora ti mousiki


    sitzoune81
    17.03.2009, 09:38

    Διαφωνώ με την άποψη του freakhood όσον αφορά το πρώτο τους άλμπουμ... οι Green Day ποτέ δεν έβγαλαν (για μένα) καλό δίσκο, είτε ηχητικά μόνο, είτε και στιχουργικά, και το όλο attitude τους μου φαινοταν απεχθές και υποκριτικό. Από την εποχή που ονομαζονταν Sweet Children είχαν δείξει σημάδια δυσωδίας και σαπίλας! (Δεν είναι δα και οι The Offspring που έχουν κυκλοφορήσει 2 τουλάχιστον -3 το πολύ- ΔΙΣΚΑΡΕΣ, αναφέρομαι στο πρώτο ομώνυμο, το Ignition, άντε και το Smash...)

     

    Βιβλίο "Punk:The Whole Story", Εκδόσεις Mojo Magazine, για την Ελλάδα Εκδόσεις Μεταίχμιο, σελ. 263 :

    "Οι Green Day δεν ήταν το πρώτο αμερικάνικο punk συγκρότημα που υπέγραψε συμβόλαιο σε μεγάλη εταιρία, ωστόσο στις αρχές τις δεκαετίας του '90 τα δολάρια των πολυεθνικών ήταν ακόμη ένα αμφισβητούμενο ζήτημα. Την ίδια χρονιά στο καλλιτεχνικό περιοδικό του Σικάγο "The Baffler" δημοσιεύτηκε ένα άρθρο με τίτλο "Το πρόβλημα με τη μουσική" του Steve Albini, πρώην αρθρογράφου σε φάνζιν, ηγέτη των Big Black και παραγωγού των Nirvana, για τις οικονομικές και ιδεολογικές περιπλοκές που αντιμετώπιζαν τα underground σχήματα όταν υπέγραφαν σε πολυεθνικές εταιρίες. Τον Ιούνιο του 1994 το "Maximum Rock & Roll" υιοθέτησε την τελευταία φράση του άρθρου του Albini στο εξώφυλλο ενός τεύχους που καταφερόταν ενάντια στα συγκροτήματα που "ξεπουλούσαν" τη σκηνή -ανάμεσά τους ήταν και οι Green Day. Στη φωτογραφία του εξωφύλλου, που έδειχνε έναν άντρα με ένα όπλο στο στόμα του, έγραφε: "Κάποιοι φίλοι σας είναι ήδη τόσο κατεστραμμένοι". Το τεύχος κυκλοφόρησε μόλις 2 μήνες μετά την αυτοκτονία του Kurt Cobain και έγινε αφορμή για έντονες διαφωνίες σε ολόκληρο τον κόσμο του rock."


    vicobubble
    02.04.2009, 13:52

    Kl, o,ti kai na lete , GREEN DAY 4 LIFE !!!!!!  i mousiki tous einai to kt allo, kai o billie joe, o mike kai o tre einai FOVEROI !!


    Always-Sad
    04.04.2009, 19:50

    οι Green Day ειναι και οι πρωτοι!! απαιχτοι! η μουσικη τους τα σπαει και δεν συγκρινονται με κανεναν αλλο!!!!!!!!!!!! {#emotions_dlg.happycrazy}


    Cobra
    06.04.2009, 13:45

    Έχουν ορισμένα συμπαθητικά κομματάκια, τα οποία τα ακούς ευχάριστα απολαμβάνοντας τον φραπέ σου, αλλά κατά τ' άλλα μπαντούλα της σειράς για δήθεν εναλλακτικούς ροκάδες και παιδάκια 15-16 άντε 17 χρονών. Επίσης με την καμία ΔΕΝ είναι punk...


    pinkeye
    19.04.2009, 11:43

    με μια λεξη ΦΟΒΕΡΟΙ{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.biggrin}


    stavrosgr
    19.10.2009, 10:08

    Από τα καλύτερα συγκροτηματα πιστεύω


    ifi-Korgialas4ever
    20.10.2009, 11:34

    Η γνώμη μου είναι ότι όλοι μας έχουμε ακούσει..Προσωπικά εγώ τους πρωτάκουσα όταν ήμουν μικρή από τον αδερφό μου!! Δεν λέω μου αρέσει ΘΕΟΙ είναι αλλά δεν μπορω να τους πώ ότι είναι το punk γκρουπάκι (θα τους ακούσεις μια στο τοοοοοοοοοοοοοοοοσο)...Μπορεί να θεωρηθέι κάπως αλλιώς!!

     

     

     

     

     

    Υ.Γ. Ως πρός Νέα Μέλη του musicheaven δεν γράφουμε με greeklish εξάλλου το λεεί κ πάνω,δεν πιστέυω να είναι δύσκολο αυτό!! Smile


    freakhood
    27.10.2009, 11:00

    sitzoune81 ίσως και να έχεις δίκιο.

    Κοίτα, για τα δεκαπεντάχρονα και τα δεκαεξάχρονα καλοί είναι. Άντε μέχρι και τα εικοσάχρονα.

    Όταν αρχίζουν και σοβαρεύουν λίγο τα πράγματα όμως, ε...τότε καταλαβαίνουμε πως είναι άλλο ένα από τα χιλιάδες γκρουπ του συρφετού που καραπροωθούνται κάργα από την μουσική βιομηχανία.

    Καμία σχέση με πανκ ως προς την ουσία τουλάχιστον.

    Για μένα δεν διαφέρουν στο ελάχιστο από κατασκευάσματα τύπου Avril Lavigne κλπ.


    greenday4ever
    28.10.2009, 17:40

    Λοιπόν, για όλους εσάς που ονομάζεται τους Green Day απεχθείς και ψεύτικους, δική σας άποψη, σεβαστή, αλλά δείχνετε πως δεν έχετε ιδέα ποιοι είναι και τι αντιπροσωπεύουν. Εγώ, επειδή τυχαίνει να είμαι μια από τους μεγαλύτερους fan τους, τους έχω δει 3 φορές live και έχω την τιμή να ξέρω το συγκρότημα προσωπικά έχω να σας πω πως απλά λέτε ανοησίες γιατί δεν έχετε κάνει την έρευνα σας. Πρώτον, η σύγκρισή τους με την Avril Lavigne μπορεί να μου προκαλέσει μονάχα γέλιο. Η συγκεκριμένη καλλιτέχνης είναι απλά ένα προ'ι'όν της disney, ένα ξεπούλημα γενικά, για πεντάχρονα όπως και χιλιάδες άλλοι εκεί έξω δυστυχώς, που δεν έχω την όρεξη να τους ονομάσω αυτή τη στιγμή. Εφόσον δεν έχετε διαβάσει ποτέ στίχους του συγκροτήματος και δε ξέρετε για ποιο ακριβώς θέμα μιλάνε είναι άσκοπο και άδικο να τους κρίνετε. Η Avril Lavigne μιλάει μόνο για εφηβικούς έρωτες και αηδίες όπως η πλειοψηφία, ενώ πολλοί στίχοι των Green Day έχουν κοινωνικό και πολιτικό περιεχόμενο. Πάρτε παράδειγμα το τραγούδι East Jesus Nowhere ή το 21st Century Breakdown. Μπορεί τα περισσότερα τραγούδια που βγάζουν σήμερα να μην είναι καθαρή punk αλλά εναλλακτικό. ωστόσο όπως έχουν δηλώσει και οι ίδιοι, η punk είναι οι ρίζες και το "ground zero" τους. Όσο για το θέμα της εμπορικότητας. Σημαίνει πως δεν αξίζει να τους ακούμε επειδή είναι εμπορικοί? Και τι σημαίνει αυτό? Οι Doors για παράδειγμα δεν ήταν? Τέλος, έχοντας δει πάρα πολλά συγροτήματα εδώ στο Βερολίνο, μπορώ να πω πως οι Green Day είναι η ωραιότερη live μπάντα με διαφορά. Η ενέργεια που έχει αυτός ο frontman τους δεν περιγράφεται. Μπορεί και κατευθύνει το πλήθος λες και είναι όλοι υπνωτισμένοι. Φοβερή η επικοινωνία σε σχέση με άλλους μπορεί να πετάξουν και κάνα ''ευχαριστώ'' κατά τη διάρκεια της συναυλίας. Λοιπόν, αυτά είχα να πω σε ό,τι αφορά τους Green Day. Δεν είχα σκοπό να αλλάξω την γνώμη πολλών εδώ μέσα, αλλά να σας πληροφορήσω πως δεν έχουν καμία σχέση με τις αηδίες της σημερινής μουσικής βιομηχανίας.

    PUNKS NOT DEAD!!


    vicobubble
    28.10.2009, 21:22

    greenday4ever...Δεν 8α μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο...


    marching-girl
    28.10.2009, 22:28

    όσο και να είναι ενα απο τα συγκροτήματα  που αγάπησα, δεν μπορώ να πω οτί είναι ο λόγος για τον οποίο το πανκ ζει, ίιιλεος δηλαδη {#emotions_dlg.clap}

    και αυτό γιατί κατά τη γνώμη μου μετά το American Idiot δεν υπάρχει επιστροφή, όλα τα άλλα είναι απλά μια κόπια..όσοι αγάπησαν τους στίχους του american idiot θα καταλάβουν, πιστεύω...

    τώρα η όλη φάση του mtv προσωπικά δεν με επηρεάζει(προσωπικά λέω(!), άλλοι το βρίσκουν εμετικό)

    μη το πείτε σε κανέναν..το πανκ ζει...αλλά underground{#emotions_dlg.whistling}


    greenday4ever
    29.10.2009, 11:31

    Χαχαχα ok, μπορώ να πω πως οι απαντήσεις πολλών εδώ μέσα με εκπλήσσουν. Και ως προς τι η ειρωνεία αγαπητή "marching girl"? Είπα εγώ πως οι Green Day είναι ο λόγος που η punk ζει και δε το κατάλαβα? Έστω και ένα άτομο να παίζει αυτή τη μουσική σ' ολόκληρο το κόσμο δε θα πεθάνει ποτέ! Ίιιιλεος δηλαδή με τις πρωτοπόρες απαντήσεις σας.

    Το νέο τους CD όχι μόνο είναι αντάξιο του American Idiot, αλλά και πολύ καλύτερο. Και όσοι αγαπούν πραγματικά τους Green Day δεν υπάρχει περίπτωση να μην το έχουν συνειδητοποιήσει.

    Η όλη φάση του mtv αξίζει να την παρακολουθείς μόνο όταν παίζουν συγκροτήματα του ίδιου επιπέδου των Green Day. Τη τελευταία φορά μάλιστα που έγινε η απονομή των βραβείων στη Νέα Υόρκη το show που έκαναν ήταν κάτι πέρα απ'το μαγευτικό και στο τέλος δεν έκαναν πίσω και ανέβασαν όλο το κοινό πάνω στη σκηνή την ώρα που η μέτάδωση ήταν Live. Ποιος άλλος θα μπορούσε να μετατρέψει αυτή τη βαρετή απονομή βραβείων σε πραγματικό πάρτι?

    Τέλος, δε θα έβλαπτε κάποιες φορές να σκεφτόμαστε πέρα απ'τον εγωισμό μας και στη συγκεκριμένη περίπτωση τα μουσικά κολλήματα μας. Αν έχω άδικο διορθώστε με....


    marching-girl
    29.10.2009, 15:07

    όχι καθόλου ειρώνεια, ίσα ίσα κατάλαβα τι εννοούσες με το punk is not dead και συμφωνώ μαζί σου...το έλεος πήγαινε σε ιδέες που ακούγονται(όχι απο σενα το τονίζω)) του τύπου "οι green day ειναι η τοπ πανκ γκρουπΑΡΑ...μετά τους green day το χάος" και τέτοια, κατά τη γνώμη μου κουλά..

    όσο για τις δικές σου απόψεις greenday4ever.. ναι είναι γεγονός οι green day ειναι ξεχωριστοί, ακόμα με ανατριχιάζει το bullet in a bible, πραγματικά με έχει σημαδέψει και σε θεωρώ υπερτυχερή που έτυχε να τους δεις λαιβ..

    ο καινουριος δίσκος, δεν με ενθουσιασε τόσο, όχι επειδή είναι κακός, αλλά επειδή στα αυτιά μου και στα μάτια μου μοιάζει να επαναλαμβάνει εκείνη τη ΔΙΣΚΑΡΑ του 2005! αυτ(ι)α..{#emotions_dlg.rockon}


    ifi-Korgialas4ever
    30.10.2009, 10:33

    Ok ομολογω είναι θεοί..Αν και ακούω σπάνια!! Έχουν ωραιά τραγούδια με μια ιστορία που γράφει ο Billie Joe..Έχω διαβάσει σε κάποιο περιοδικό(δεν θυμάμαι ποιό)ότι το Wake me up when september ends το έγραψε για τον θάνατο του πατέρα του!!

    Οπότέ συγνώμη κοπελιά

     


    freakhood
    04.11.2009, 13:45

    Παράθεση:

    Το μέλος greenday4ever στις 28-10-2009 στις 17:40 έγραψε...

    Λοιπόν, για όλους εσάς που ονομάζεται τους Green Day απεχθείς και ψεύτικους, δική σας άποψη, σεβαστή, αλλά δείχνετε πως δεν έχετε ιδέα ποιοι είναι και τι αντιπροσωπεύουν. Εγώ, επειδή τυχαίνει να είμαι μια από τους μεγαλύτερους fan τους, τους έχω δει 3 φορές live και έχω την τιμή να ξέρω το συγκρότημα προσωπικά έχω να σας πω πως απλά λέτε ανοησίες γιατί δεν έχετε κάνει την έρευνα σας. Πρώτον, η σύγκρισή τους με την Avril Lavigne μπορεί να μου προκαλέσει μονάχα γέλιο. Η συγκεκριμένη καλλιτέχνης είναι απλά ένα προ'ι'όν της disney, ένα ξεπούλημα γενικά, για πεντάχρονα όπως και χιλιάδες άλλοι εκεί έξω δυστυχώς, που δεν έχω την όρεξη να τους ονομάσω αυτή τη στιγμή. Εφόσον δεν έχετε διαβάσει ποτέ στίχους του συγκροτήματος και δε ξέρετε για ποιο ακριβώς θέμα μιλάνε είναι άσκοπο και άδικο να τους κρίνετε. Η Avril Lavigne μιλάει μόνο για εφηβικούς έρωτες και αηδίες όπως η πλειοψηφία, ενώ πολλοί στίχοι των Green Day έχουν κοινωνικό και πολιτικό περιεχόμενο. Πάρτε παράδειγμα το τραγούδι East Jesus Nowhere ή το 21st Century Breakdown. Μπορεί τα περισσότερα τραγούδια που βγάζουν σήμερα να μην είναι καθαρή punk αλλά εναλλακτικό. ωστόσο όπως έχουν δηλώσει και οι ίδιοι, η punk είναι οι ρίζες και το "ground zero" τους. Όσο για το θέμα της εμπορικότητας. Σημαίνει πως δεν αξίζει να τους ακούμε επειδή είναι εμπορικοί? Και τι σημαίνει αυτό? Οι Doors για παράδειγμα δεν ήταν? Τέλος, έχοντας δει πάρα πολλά συγροτήματα εδώ στο Βερολίνο, μπορώ να πω πως οι Green Day είναι η ωραιότερη live μπάντα με διαφορά. Η ενέργεια που έχει αυτός ο frontman τους δεν περιγράφεται. Μπορεί και κατευθύνει το πλήθος λες και είναι όλοι υπνωτισμένοι. Φοβερή η επικοινωνία σε σχέση με άλλους μπορεί να πετάξουν και κάνα ''ευχαριστώ'' κατά τη διάρκεια της συναυλίας. Λοιπόν, αυτά είχα να πω σε ό,τι αφορά τους Green Day. Δεν είχα σκοπό να αλλάξω την γνώμη πολλών εδώ μέσα, αλλά να σας πληροφορήσω πως δεν έχουν καμία σχέση με τις αηδίες της σημερινής μουσικής βιομηχανίας.

    PUNKS NOT DEAD!!



     

    Μάλιστα...

    Ώστε λέμε ανοησίες διότι δεν έχουμε κάνει την ερευνά μας...

          Είσαι τόσο σίγουρη? Όσον αφορά εμένα τουλάχιστον, τους πρωτοείδα στο LONDON ASTORIA κατά την δεκαετία του '90 και όπως έχω γράψει ξανά στο musicheaven, είχα σχολιάσει αρκετά πραγματάκια για τους τότε Green day. Τι να πούμε για σήμερα δηλαδή...