ελληνική μουσική
    942 online   ·  210.857 μέλη

    Νέες συνεργασίες για τους U2!

    ageras
    16.09.2006, 04:16
    Οι U2 ξεκίνησαν να δουλεύουν για το επόμενο άλμπουμ τους, εγκαινιάζοντας νέα συνεργασία με τον διάσημο παραγωγό Rick Rubin!

    Ο Bono και η παρέα του, ετοιμάζουν το follow up του "How to Dismantle An Atomic Bomb" και επέλεξαν τον Rubin να αναλάβει τα ηνία της παραγωγής. Ο Rubin έχει συνεργαστεί στο παρελθόν με τους Slayer, Public Enemy, Run DMC και Beastie Boys, ενώ θεωρείται ο άνθρωπος που εμπνεύστηκε την σειρά "American Recordings" με την οποία ο Johnny Cash ξεκίνησε "νέα" καριέρα.

    Εκτός από τη συνεργασία με τον Rubin, οι U2 ανακοίνωσαν και την συνεργασία τους με τους Green Day. Τα δύο συγκροτήματα θα ηχογραφήσουν μαζί ένα παλιότερο κομμάτι των Skids, το "The Saints Are Coming" του 1976, το οποίο θα "προσφέρουν" στο The Edge's Music Rising, ένα ίδρυμα που συγκεντρώνει πόρους που θα διατεθούν σε μουσικούς που έχασαν τον εξοπλισμό τους από τον τυφώνα Katrina και είναι δημιούργημα του Edge, του κιθαρίστα των U2.

    Οι Green Day επιβεβαίωσαν τη συνεργασία και σχολίασαν την επιλογή τους για το εν λόγω ίδρυμα, μέσω αναφοράς στο site τους : "Ένα χρόνο μετά, η καταστροφή είναι ακόμα νωπή στη μνήμη μας και θέλουμε να σας το υπενθυμίσουμε. Η Νέα Ορλεάνη είναι μια πόλη γεμάτη μουσική και δημιουργικότητα και είναι σκληρό να συνειδητοποιούμε ότι ακόμα και σήμερα δεν έχουν αποκατασταθεί οι ζημιές. Πιστεύουμε ότι είναι σημαντικό να συνεχίζουμε να ευαισθητοποιούμε τον κόσμο να βοηθήσει"...




    Πηγή:musiccorner
    black_devil
    16.09.2006, 18:02
    Αυτή η συνεργασία μ'αρεσει παρα πολυ! Green day(οι αγαπημένοι μου) και U2("ΤΟ" συγκροτιμα) μαζί! Μου ακούγεται πάρα πολύ τέλειο!!!!
    Lansetris
    17.09.2006, 13:01
    Νομίζω πως ότι είχαν να δώσουν οι U2 το έδωσαν εκεί κάπου μέχρι το Zooropa. Μετά, μια από τα ίδια. Για να δούμε όμως...