ελληνική μουσική
    835 online   ·  210.851 μέλη

    Πρέσβης του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες ο Γιώργος Νταλάρας

    katerina229
    20.09.2006, 16:28
    Το μέλος Astron στις 20-09-2006 στις 15:30 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος katerina229 στις 20-09-2006 στις 15:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πώς είστε τόσο σίγουροι ότι ο Νταλάρας και ο κάθε Νταλάρας δεν πληρώνεται από τις λεγόμενες συναυλίες με φιλανθρωπικό χαρακτήρα...;


    Όπως για παράδειγμα όταν έκανε συναυλία με τον Ιωαννίδη στην Σερβία την ώρα που πέφτανε οι βόμβες;
    Σίγουρα τους τα σκάσανε χοντρά οι Σέρβοι.
    Πώς; Δεν το ξέρετε το περιστατικό; Ε βέβαια στα μεσημεριανά τα παραλείπουν αυτά.



    Αυτό κι αν είναι αστείο!
    Δεν το ήξερα πραγματικά! Αυτή η είδηση με έκανε και γέλασα πολύ πραγματικά! Να 'σαι καλά Astron - και ασφαλώς δεν ειρωνεύομαι εσένα αλλά το ίδιο το ...γεγονός!!!-
    Δηλαδή, οι Σέρβοι είχαν που είχαν τα βάσανά τους, το πρόβλημά τους, τον πόλεμό τους..., τους ήρθε και ο Νταλάρας να τους κάνει συναυλία!! Γιατί δεν έδινε ένα χρηματικό ποσό από την τσέπη του αφού είναι τόσο φιλάνθρωπος; Χρειαζόταν να πάει να δώσει συναυλία στη Σερβία εν ώρα πολέμου !!!! Απίστευτο...!
    Τι να πω βρε παιδιά... Κάποια πράγματα μου φαίνονται αδιανόητα...! Είμαι εγώ από άλλο πλανήτη ή εθελοτυφλούμε μαζικά ;
    Astron
    20.09.2006, 16:59
    Αστείο;;;;
    Σηκώνω τα χέρια ψηλά!

    Δηλαδή το ότι όλοι τους είχαν γραμμένους ενώ πέφταν οι βόμβες απ' τον ουρανό και βρέθηκε κάποιος να πάει να τους συμπαρασταθεί μαζί με 5 μουσικούς αψηφώντας τους κινδύνους δε σου λέει τίποτα;
    Λες μάλιστα "Χρειαζόταν να πάει να δώσει συναυλία στη Σερβία εν ώρα πολέμου !!!!;" λες και είναι το πιο εύκολο πράγμα που μπορεί να κάνει κανείς !

    Τί να πω, πραγματικά δεν έχω λόγια, τέτοιος κυνισμός είναι πρωτοφανής!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 20-09-2006 17:00 ]


    katerina229
    20.09.2006, 17:01
    Και να προσθέσω και κάτι ακόμα...
    εγώ ξέρω ότι φιλανθρωπία σημαίνει να μη γνωρίζει η δεξιά σου τι ποιεί η αριστερά σου!
    Εδώ όχι μόνο η δεξιά γνωρίζει αλλά γίνεται αγωνιώδης προσπάθεια να ανακοινωθεί ει δυνατόν σε ολόκληρο τον κόσμο...
    Αφού είδαμε και τον Χριστόδουλο να παραδίδει βοήθεια στα θύματα του πολέμου ενώπιον της κάμερας, τι θα περιμένουμε από τον Χ, Ψ καλλιτέχνη που στο κάτω κάτω η ματαιοδοξία κυλάει -λόγω ιδιότητος... στο αίμα του ;
    Ας μην κρυβόμαστε.
    katerina229
    20.09.2006, 17:03
    Συμπαράσταση σημαίνει να πας να τραγουδήσεις στους ανθρώπους που έχουν χάσει τους συγγενείς τους;;; Εγώ αυτό το βλέπω ως απάνθρωπο και κυνικό!
    Οι άνθρωποι έχουν προβλήματα που δε λύνονται με τραγουδάκια.


    jorge
    20.09.2006, 17:07
    Ποτέ δεν έχεις πάρει δύναμη από ένα τραγούδι;
    katerina229
    20.09.2006, 17:09
    Ναι jorge, έχω πάρει δύναμη όταν μου συνέβησαν διάφορα "κακά" πράγματα στη ζωή μου, αλλά όχι όταν έχασα τον πατέρα μου.
    Και στην περίπτωση της Σερβίας μιλάμε για εκγλήματα πολέμου! Για θανάτους!
    Δεν ήταν πεδίο για να βγάλει ο κάθε ματαιόδοξος τα απωθημένα του γιατί μόνο έτσι μπορώ και το βλέπω εγώ αυτήν την κίνση του Νταλάρα. Κίνηση εγωισμού, αυτοπροβολής και κυνικής ματαιοδοξίας.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : katerina229 στις 20-09-2006 17:11 ]


    jorge
    20.09.2006, 17:12
    Η μπάλα παίρνει και τον Αλκίνοο βλέπω ε;
    Astron
    20.09.2006, 17:13
    Το μέλος katerina229 στις 20-09-2006 στις 17:03 έγραψε...
    Παράθεση:

    Συμπαράσταση σημαίνει να πας να τραγουδήσεις στους ανθρώπους που έχουν χάσει τους συγγενείς τους;;; Εγώ αυτό το βλέπω ως απάνθρωπο και κυνικό!
    Οι άνθρωποι έχουν προβλήματα που δε λύνονται με τραγουδάκια.





    Άρα απάνθρωπη και η Σοφία Βέμπω!
    Απάνθρωπα και τα τραγούδια του Θεοδωράκη που έγραφε στην εξορία... Μα τέτοια δύσκολη ώρα και να κάθεται να γράφει τραγουδάκια;;
    Μάλλον έχουμε διαφορετική αντίληψη για το τραγούδι και την τέχνη.
    Tziamourani
    20.09.2006, 17:13
    Το μέλος gazakas στις 20-09-2006 στις 13:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ο Γιώργος (jorge) ανεβάζει μια είδηση για την ανακήρυξη ενός Έλληνα τραγουδιστή σε Πρεσβευτή Καλής Θέλησης της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες και τα (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) αρνητικά σχόλια πέφτουν βροχή! Ε, βέβαια! Αυτός ο τραγουδιστής είναι ο λαομίσητος Νταλάρας! Πραγματικά αναρωτιέμαι πώς θα αντιδρούσατε -σε ένα θέμα όπου η χειρότερη αντίδραση θα περίμενε κανείς να είναι η αδιαφορία- όλοι εσείς που κινηθήκατε από την ειρωνεία μέχρι την απαξίωση, αν στη θέση του Νταλάρα ήταν κάποιος τραγουδιστής που συμπαθείτε ιδιαίτερα...

    Προσωπικά δε με συγκινεί ιδιαίτερα αυτό καθαυτό το γεγονός αυτής της ανακήρυξης, αλλά επειδή η Ελένη λίγο πριν γκρίνιαξε για τους επώνυμους "καλοθελητές", θα πρέπει να επισημάνω ότι ο ΟΗΕ και οι οργανισμοί υπό την αιγίδα του επιλέγουν επωνύμους με ανάλογη δράση για "πρεσβευτές" ακριβώς επειδή είναι επώνυμοι και όχι επειδή δίνουν το κατιτίς τους. Το λέω διευκρινιστικά και δεν προχωρώ στην ουσία του ζητήματος...



    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι σε έκανε να γράψεις αυτό το μήνυμα !!!!
    Μήπως κατάλαβες λάθος ? Κατά βάθος συμφωνούμε ...... Δεν το βλέπεις?

    Astron
    20.09.2006, 17:16
    Το μέλος katerina229 στις 20-09-2006 στις 17:09 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν ήταν πεδίο για να βγάλει ο κάθε ματαιόδοξος τα απωθημένα του γιατί μόνο έτσι μπορώ και το βλέπω εγώ αυτήν την κίνση του Νταλάρα. Κίνηση εγωισμού, αυτοπροβολής και κυνικής ματαιοδοξίας.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : katerina229 στις 20-09-2006 17:11 ]





    Πραγματικά είναι απίστευτα εγωιστικό να πάς σε μια χώρα που βομβαρδίζεται (!)...
    Καλύτερα να έπινες τον καφέ σου στις ελληνικές πλαζ, ο αγώνας εκεί δικαιώνεται.

    Υ.Γ. Σωστά αναρωτιέται και ο Jorge, πώς και δεν παίρνει η μπάλα και τον Αλκίνοο;
    katerina229
    20.09.2006, 17:17
    Δεν ξέρω ποια είναι η μπάλα, αλλά σίγουρα όσα πιστεύω τα πιστεύω και για τον Αλκίνοο, εφόσον συμμετείχε σε κάτι τέτοιο.
    Και δεν περιορίζομαι μόνο στον Νταλάρα ή στον Αλκίνοο. Κατά τον ίδιο τρόπο με ενοχλεί αφάνταστα που ο Γαϊτάνος εκμεταλλεύεται τη θρησκεία και γενικότερα κατά τον ίδιο τρόπο με ενοχλεί ο εκθειασμός σε τόσο μεγάλο βαθμό ανθρώπων που σίγουρα μεν δεν είναι ατάλαντα, αλλά από την άλλη αυτό που κάνουν δεν είναι της ίδιας αξίας με το έργο ενός επιστήμονα που θα βοηθήσει στην θεραπεία ανίατων ασθενειών. Μουσικός είμαι κι εγώ. Αγαπάω τη μουσική. Αλλά μπορώ και ξέρω ποιά είναι η αξία του είδους που αγαπώ και υπηρετώ. Ωραία τα τραγουδάκια, αλλά υπάρχουν και αληθινά προβλήματα, που επαναλαμβάνω.... δε λύνονται με τραγουδάκια
    katerina229
    20.09.2006, 17:23
    Astron μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Είναι τελείως διαφορετικό να πας να τραγουδήσεις στους φαντάρους της πατρίδας σου που πολεμούν και που οι ίδιοι το είχαν ανάγκη και το ήθελαν να ακούσουν τραγούδια που θα τους ενθάρρυναν -καθώς ας μην ξεχνάμε ότι η Βέμπω ανέλαβε αυτήν την αποστολή -περί ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ επρόκειτο- γιατί στο ρεπερτόριό της είχε τραγούδια που είχαν γραφεί ΕΙΔΙΚΑ γι' αυτόν τον σκοπό, για να ανεβάσουν το ηθικό των στρατιωτών και τελείως διαφορετικό να τραγουδήσεις σε έναν πληγωμένο λαό που θρηνεί θύματα και ασφαλώς το τελευταίο πράγμα που σκεφτόταν τις ώρες εκείνες ήταν πόσο ωραία θα μπορούσε να νιώσει με το άκουσμα ενός τραγουδιού.
    Επίσης είναι τελειώς διαφορετικό ένας συνθέτης που υφίσταται τη φρίκη του φασισμού να γράφει ΟΣΑ ΒΙΩΝΕΙ, γνήσια και αληθινά, ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΚΕΦΤΟΤΑΝ ΑΝ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ, κι άλλο ο ήδη επιτυχημένος ή επιτυχημένοι (για να μη νομίζετε πάλι ότι βάλω μόνο εναντίνον του Νταλάρα) τραγουδιστές, με τις έτοιμες επιτυχίες τους, να ανακοινώνουν σε δελτία τύπου τη φιλανθρωπική τους δράση και το μεγάλο ανδραγάθημα να βρεθούν εν μέσω βομβών... κοντά στον πονεμένο λαό τραγουδώντας του...! Προσωπικά, όλα τούτα τα βλέπω ΤΕΛΕΙΩΣ μα ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά!
    Tziamourani
    20.09.2006, 17:28
    Το μέλος katerina229 στις 20-09-2006 στις 17:17 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν ξέρω ποια είναι η μπάλα, αλλά σίγουρα όσα πιστεύω τα πιστεύω και για τον Αλκίνοο, εφόσον συμμετείχε σε κάτι τέτοιο.
    Και δεν περιορίζομαι μόνο στον Νταλάρα ή στον Αλκίνοο. Κατά τον ίδιο τρόπο με ενοχλεί αφάνταστα που ο Γαϊτάνος εκμεταλλεύεται τη θρησκεία και γενικότερα κατά τον ίδιο τρόπο με ενοχλεί ο εκθειασμός σε τόσο μεγάλο βαθμό ανθρώπων που σίγουρα μεν δεν είναι ατάλαντα, αλλά από την άλλη αυτό που κάνουν δεν είναι της ίδιας αξίας με το έργο ενός επιστήμονα που θα βοηθήσει στην θεραπεία ανίατων ασθενειών. Μουσικός είμαι κι εγώ. Αγαπάω τη μουσική. Αλλά μπορώ και ξέρω ποιά είναι η αξία του είδους που αγαπώ και υπηρετώ. Ωραία τα τραγουδάκια, αλλά υπάρχουν και αληθινά προβλήματα, που επαναλαμβάνω.... δε λύνονται με τραγουδάκια



    Παρακολουθώ την κουβέντα σας και αναρωτιέμαι: Πως ένας μουσικός πιστεύει πως δεν λύνονται προβλήματα με την μουσική.

    Η μουσική σε κάνει να ξεχνιέσαι...οι στίχοι πολλές φορές μας "μιλάνε" !
    Σε ρωτάει ο jorde αν έχεις πάρει δύναμη ποτέ από ένα τραγούδι και αμέσως κάνεις μια διακριτική επίθεση!!! Τα τραγούδια μιλάνε και μιλάνε και στους θανάτους...μοιρολόγια...Το θέμα είναι μιας και είσαι μουσικός πόσο το αισθάνεσαι ΠΡΩΤΑ εσυ...και ΜΕΤΑ αν μπορείς να το μεταδώσεις !!!
    katerina229
    20.09.2006, 17:33
    Τι επίθεση βρε παιδιά! Τι λέτε; Επίθεση είναι που ΕΓΩ δεν μπορώ να νιώσω καλά όταν με το άκουσμα ενός τραγουδιού ακόμα και του πιο αγαπημένου μου όταν πεθαίνει ένας δικός μου άνθρωπος; Πού είναι η επίθεση; Δεν είπα ότι είναι υποχρεωμένοι όλοι οι άλλοι να συμφωνήσουν με εμένα.
    Tziamourani
    20.09.2006, 17:35
    Μια παρέα είμαστε...πες ότι τα λέμε πίνοντας καφεδάκι!
    Κάποιοι συμφωνούν κάποιοι πάλι όχι...μη το παίρνεις προσωπικά!


    katerina229
    20.09.2006, 17:37
    Μα αυτήν την πρόθεση ακριβώς έχω σε αυτόν τον χώρο.
    Αντέδρασα κάπω έντονα στο τελευταίο μήνυμά μου, γιατί μίλησες για "διακριτική επίθεση", ενώ καμία τέτοια πρόθεση δεν είχα, όχι μόνο για τον jorge αλλά και για κανέναν άλλον εδώ.
    Tziamourani
    20.09.2006, 17:43
    Τέλος πάντων ...Για να μη ξεφύγουμε και από το θέμα μας θα ήθελα να πω πως είναι καλό να υπάρχουν Έλληνες τραγουδιστές σε τέτοιες "θέσεις" όπως αυτή του Πρεσβευτή Καλής Θέλησης της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες και τα (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο), όπως λέει και το μέλος gazakas.

    Μακάρι όλοι αυτοί που δραστηριοποιούνται για αυτό τον σκοπό να συνεχίσουν να προσφέρουν και μετά τα φώτα της σκηνής...και όχι κάναμε την συναυλία και τέλος!
    megaloserwtikos
    20.09.2006, 20:04
    Πάντως κι άλλοι έχουν κάνει δωρεές (και τραγουδιστές) η έχουν προσφέρει και δεν το μάθαμε ποτέ.
    Το θέμα μου με τον άνθρωπο αυτό, είναι ότι όλα λειτουργούν και για την προβολή του.
    Τυχαίο είναι αυτό;
    Απλά σαν τελευταίο, να πω σε κάποιον φίλο που είπε ότι τι έχει να κερδίσει από αυτό, να πουλήσει δίσκους; κ.τ.λ. να του πω την γνώμη μου, ότι υπάρχουν τραγουδιστές με πολύ καλύτερες φωνές, αυτό που κάνει τον συγκεκριμένο πρώτο, δεν είναι μόνο τα τραγούδια του η οι πωλήσεις του, αλλά αυτά ακριβώς... η Κύπρος, η Σερβία, οι πρόσφυγες... ''το ότι παίρνει θέση''. Και αυτή την ''θέση'' την αλλάζει κατά καιρούς. Πως η ''απόλυτη σταρ'' αλλάζει το στυλ της κάθε χρόνο, αυτός αλλάζει στυλ τραγουδιού και εννίοτε και κάποια πολιτικής σημασίας κίνηση. Ολα αυτά μου τον κάνουν αντιπαθή όπως και μικροιστορίες από ανθρώπους που τον έζησαν, τεχνικούς κ.τ.λ. που ακούω κατά καιρούς και οι οποίες δεν λέγονται από εδώ.

    Επίσης το θέμα των προσφύγων πονάει πολύ, ανήκω στους ανθρώπους που αγαπώ πολύ τους πρόσφυγες, αισθάνομαι ότι δεν έχω ίχνος ρατσισμού μέσα μου και σαν θέμα που με αγγίζει και έχω ασχοληθεί, νιώθω ότι είναι μια ακόμη κίνηση καριέρας και.......βαριέμαι πάρα πολύ όμως...
    Το πως βρέθηκα να σχολιάζω τον Νταλάρα επί τόση ώρα, είναι απίστευτο για τα δεδομένα μου...

    faltsoo
    20.09.2006, 20:14
    οτι δινεις περνεις._

    οπως γινοταν παντα με καθε λογης μη κληρονομικο τιτλο , κατι τι εδινες και σε κανανε sir κ.λ.π.
    τωρα σε κανουνε πρεσβευτη καλης θελησης ...οση θεληση κι αν εχετε αν δεν δωσετε money...no honey...
    150 συναυλιες να κανετε , αν δεν εισπραξετε δεν εχει πρεσβεια.
    επισης ο τιτλος βοηθα και τη συζυγο στη προσπαθεια της να σωσει την χωρα μεσα απο το στιβο της πολιτικης .

    the show must go on ...



    ageras
    20.09.2006, 21:08
    Είπα κι εγώ..τοπικ για τον Νταλάρα και να μην γίνει πόλεμος???.........
    Τςτςτςτςτςτς....