ελληνική μουσική
    930 online   ·  210.853 μέλη
    Emaki
    21.09.2006, 09:59
    Το μέλος alexia-vicky στις 21-09-2006 στις 00:35 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 21-09-2006 στις 00:31 έγραψε...
    Παράθεση:

    Άστες ρε να δούμε αν χορεύουν καλά...

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη
    πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 21-09-2006 00:31 ]





    Αμφιβάλλετε???? 'Εμυυυυυυυυυυυυυυυυυ


    Τι έγινε Αλεξία μου?
    Αμφιβάλλουν για τις ικανότητες μας?
    Άστους καλή μου , όταν θα πάμε για χορό θα τους δείξουμε ντοκουμέντα γιατί ειδικά τον Γιώργο , εγώ μαζί μου για χορό δεν το θέλω, δεν ξέρω για σένα!
    Μη χορέψει και καμιά ζεμπεκιά και μας πάρουν τα κλάματα, όχι για κανεναν άλλο λόγο!
    Rorykoooooooooooooooooooooooo μουυυυυυυυυυυυυυυυ! kisses!




    Aiolos_m
    21.09.2006, 10:19
    Να το κανονίσουμε κορίτσια...
    εγώ το χειμώνα θα πάω μία Μακρόπουλο στάνταρ. Όποιες θέλουν
    Aiolos_m
    21.09.2006, 10:23
    'Οχι τίποε άλλο εκεί έχει και καύσιμα με πολλά οκτάνια

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη
    πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 21-09-2006 10:24 ]


    Emaki
    21.09.2006, 10:52
    Το μέλος Aiolos_m στις 21-09-2006 στις 10:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Να το κανονίσουμε κορίτσια...
    εγώ το χειμώνα θα πάω μία Μακρόπουλο στάνταρ. Όποιες θέλουν



    χαχαχαχαχ!
    Εγώ πήγα ήδη την περασμένη Παρασκεύη!
    (Είναι ο αγαπημένος της κολλητής μου βλέπεις και δεν μπορώ να αντισταθώ!)
    Έπρεπε να ήσουν στο Blue Note το περασμένο Σάββατο να ακούσεις την διασκευή του "Κόπηκα στα δυο" από τον Deos!
    Παραλίγο να το "απολύσουν" το παιδί!



    Deos
    21.09.2006, 11:05
    Το μέλος Emaki στις 21-09-2006 στις 10:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Εγώ πήγα ήδη την περασμένη Παρασκεύη!
    (Είναι ο αγαπημένος της κολλητής μου βλέπεις και δεν μπορώ να αντισταθώ!)


    Ούτε εγώ μπορώ να αντισταθώ..

    Παράθεση:

    Έπρεπε να ήσουν στο Blue Note το περασμένο Σάββατο να ακούσεις την διασκευή του "Κόπηκα στα δυο" από τον Deos!
    Παραλίγο να το "απολύσουν" το παιδί!



    Ακόμα και απολυμένος θα κατεβαίνω solo να λέω ένα κουπλεδάκι
    μήπως δεήσετε να ανέβετε σε κανένα τραπέζι (μην ξεχνάμε και το topic )
    theotita
    21.09.2006, 11:50
    Εεεεε! Παιδια εμένα με ξεχάσατε... Μήπως φταίει το ότι δε χορεύω καλα..?


    Aiolos_m
    21.09.2006, 12:49
    Το μέλος theotita στις 21-09-2006 στις 11:50 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εεεεε! Παιδια εμένα με ξεχάσατε... Μήπως φταίει το ότι δε χορεύω καλα..?





    Όχι βρε είσαι μέσα στο "Άστες ρε να δούμε αν χορεύουν καλά... "

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη
    πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 21-09-2006 13:12 ]


    valia1984
    21.09.2006, 15:04
    Παιδιά κι εγώ για χορό μέσα είμαι....!!!!!
    Πώς λέει το ρητό "όπου γάμος και χαρά η Βασίλω πρώτη"?
    Αυτό ακριβώς...ταιριάζει και το όνομα....
    alexia-vicky
    21.09.2006, 19:37
    Το μέλος Aiolos_m στις 21-09-2006 στις 10:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Να το κανονίσουμε κορίτσια...
    εγώ το χειμώνα θα πάω μία Μακρόπουλο στάνταρ. Όποιες θέλουν



    Μόνο μία φορά θα πας????? Είναι δυνατόν?????

    Εξάλλου, όπως και της φίλης της Έμυς έτσι και εμένα είναι ο αγαπημένος μουυυυυυ....και δεν είναι για τα καύσιμα!!!!!



    nefos
    12.01.2007, 01:52
    Ο Γκουστάβο Ρούσο με το συγκρότημά του στο Γυάλινο Μουσικό Θέατρο

    Τάνγκο - αποπλάνηση εξ Αργεντινής

    Ο ταλαντούχος Αργεντίνος χορευτής και χορογράφος Γκουστάβο Ρούσο καταφθάνει στην Αθήνα με ένα επιτελείο 20 χορευτών, μουσικών και τραγουδιστών για ένα φαντασμαγορικό tango υπερθέαμα, που θα ξεκινήσει στις 25 του μηνός και θα συνεχιστεί μέχρι τις 18 Φεβρουαρίου στο Γυάλινο Μουσικό Θέατρο (λ. Συγγρού 143).



    Εντυπωσιακή χορευτική σκηνή τάνγκο από το συγκρότημα του Γκουστάβο Ρούσο


    Στο χορευτικό θέαμα, που προετοιμαζόταν για δύο χρόνια με συνεργάτες μερικά από τα πιο «δυνατά» ονόματα του χώρου -χορευτές, τραγουδιστές, μουσικούς, αλλά και σκηνογράφους-ενδυματολόγους- ο Ρούσο αντλεί το υλικό απ' την παράδοση. «Tango Seduction» (ελληνιστί, τάνγκο αποπλάνηση) ο τίτλος της παράστασης που με έξι χορευτικά ζευγάρια -επικεφαλής τους ο Γκουστάβο Ρούσο- για πρώτη φορά ζωντανεύει σκηνικά την ιστορία ίσως του πιο αισθησιακού χορού στην αυθεντική εκδοχή του.

    Η διαδρομή του tango από τη γέννησή του μέχρι σήμερα, από την πιο παραδοσιακή μέχρι την πιο σύγχρονη μορφή του, μέσα από μια καταιγιστική εναλλαγή τεχνοτροπιών, ξεδιπλώνεται σε μια παράσταση που έχει ήδη ξεχωρίσει για την άρτια τεχνική των καλλιτεχνών, για τις ευρηματικές χορογραφίες και την υψηλή αισθητική της.

    Η ορχήστρα του Tango Seduction ερμηνεύει περισσότερα από 35 δημοφιλή μουσικά κομμάτια τάνγκο, από την Cumparsita μέχρι το El Choclo, αποδίδοντας φόρο τιμής σε όλους εκείνους τους συνθέτες και μουσικούς που έκαναν παγκοσμίως γνωστό τον χορό (Γκρέκο, Ροντρίγκλες, Μπάρντι, Βιλόλντο, Πιατσόλα). Μάλιστα, όλο το δεύτερο μέρος είναι αφιερωμένο στον Πιατσόλα.

    Για να δούμε όμως καλύτερα την περίπτωση του Γκουστάβο Ρούσο, για τον οποίο «το tango έχει μια αιώνια φωτιά»: γεννήθηκε στο Μπουένος Αϊρες το 1970. Ενα μόλις χρόνο μετά την έναρξη των σπουδών του, σε ηλικία 18 ετών, ξεχώρισε ως ένα από τα πλέον υποσχόμενα ταλέντα του αργεντίνικου tango. Τότε ξεκίνησε η διεθνής του καριέρα συμμετέχοντας στα πιο σημαντικά τάνγκο shows του κόσμου, σε κινηματογραφικές ταινίες και τηλεοπτικά προγράμματα. Μεταξύ των παραγωγών στις οποίες έχει λάβει μέρος είναι τα «Taconeando», «La Ventana», «La Veda», «Che Bandoneon», «Senor Tango» και στο «Argentine Tango Show».

    Το 1991, ο Ρούσο εμφανίστηκε ως πρώτος χορευτής στο τηλεοπτικό πρόγραμμα «Η μεγάλη αξία του Tango». Αργότερα τον ίδιο χρόνο, ταξίδεψε στις ΗΠΑ και το Μεξικό με τον Μόρες, έχοντας πρωταγωνιστικό ρόλο στο show «Viva Tango» (βραβείο «Estelares del Mar» ως το καλύτερο tango show). Το 1992 ο σολίστ εμφανίστηκε ως πρωταγωνιστής στο παγκοσμίου φήμης «Tango Passion» (μέχρι το 1999). Το 1999 ιδρύει τη δική του ομάδα, η οποία με τις παραστάσεις του «Tango Seduction» έχει εμφανιστεί στις μεγαλύτερες σκηνές του κόσμου αποσπώντας διθυραμβικές κριτικές.

    **Οι παραστάσεις του «Tango Seduction» θα δίνονται από την Πέμπτη ώς την Κυριακή. Τιμή εισιτηρίου: από 10 έως 50 ευρώ. Πληροφορίες-κρατήσεις στο: 210-9315600.

    ενετ- 11/01/2007

    XeniaRodo
    12.01.2007, 11:22
    Άστα Nεφέλη, ότι και να κάνεις ο Mακρόυπολος υπερτερεί....
    (έλεος ρεπαιδιά, πώς σας αρέσει αυτότο πράμα? να 'τανε ο Γονίδης το καταλαβαίνω).

    T ο M ο ν α δ ι κ ό Φό ρ ο υ μ γ ι α T ρ α γ ο υ δ ι σ τ έ ς σ τ η ν E λ λ ά δ α
    tragoudi.forumer.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XeniaRodo στις 12-01-2007 11:24 ]


    Amelie
    12.01.2007, 12:19
    Πολύ ωραία η εναλλαγή Νεφέλη! Έτσι,να μην ξοδεύουμε και τόπικ! Αλήθεια, πού έχει να πάμε να χορέψουμε τανγκό?
    mariza18
    12.01.2007, 13:16
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 12-01-2007 στις 11:22 έγραψε...

    Άστα Nεφέλη, ότι και να κάνεις ο Mακρόυπολος υπερτερεί....
    (έλεος ρεπαιδιά, πώς σας αρέσει αυτότο πράμα? να 'τανε ο Γονίδης το καταλαβαίνω).




    συμφωνώ στο υπερτερεί αλλά διαφωνώ στο δεύτερο που είπες...Υπάρχει ποέ περίπτωση να πει ωραία ο Γονίδης το ''Κόπηκα στα δυο''ή το''Δεν πάει άλλο''??
    clapton21
    15.01.2007, 13:36
    Μ' αρέσει πολύ ο χορός και όποτε έχω ευκαιρία του δίνω και καταλαβαίνει..
    Jimy
    15.01.2007, 15:45
    Έχω να χορέψω χρόνια! ο αυτοσχεδιασμός της στιγμής να είναι καλά όταν προκύψει στο μέλλον και η παρέα να μπορεί να ακολουθήσει σαφώς

    mariachi
    15.01.2007, 18:34
    Ζειμπέκικο.Όπως λέει κ ο σπουδαίος Μανώλης Μητσιάς ''Πού να βρω ένα ζειμπέκικο για να σου το χορέψω και τη καρδιά σου μάτια μου να σου τη ξανακλέψω...''
    vero
    15.01.2007, 20:41
    και μετα μ αρεσει ο χορος ειδικα το τανγκο
    Feggarenia261
    15.01.2007, 22:03
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 19-09-2006 στις 23:11 έγραψε...

    Aν χορεύουμε?????? Αν καθόμαστε έπρεπε να ρωτάς!!!!



    Χα χαχα! Αυτό ακριβώς!! Κοίτα δεν ξέρω αλλα τη στιγμή που θ ακούσω μουσική θα μπεί στα σωθικά μου και αρχίζω να κουνιέμαι χωρίς να το καταλαβαίνω... Μέχρι που θα χορεύω! Τελείως! λολ
    punkster
    18.01.2007, 14:52
    Γουσταρω τρελα να χορευω οριενταλ!!


    renabill
    16.06.2007, 20:55
    Κι εμένα μου αρέσει να χορεύω τα πάντα.Άμα αρχίσω δε σταματάω.