ελληνική μουσική
    965 online   ·  210.856 μέλη

    Σκυλάδικο τραγούδι...

    sea_like_eyes
    30.10.2006, 18:52
    α)οι φιλοι με φωναζουν Γιωργο...
    β)ειμαι 20 και τα τελευταια 20 χρονια ζω και διασκεδαζω στην Θεσσαλονικη
    ...μπουγατσα κανεις-μια?????


    maspa
    30.10.2006, 20:15
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 30-10-2006 στις 18:52 έγραψε...

    α)οι φιλοι με φωναζουν Γιωργο...
    β)ειμαι 20 και τα τελευταια 20 χρονια ζω και διασκεδαζω στην Θεσσαλονικη
    ...μπουγατσα κανεις-μια?????






    megaloserwtikos
    31.10.2006, 00:10
    Σωστή σε βρίσκω, όπως και να έχει...
    sea_like_eyes
    31.10.2006, 01:01
    υποκρινεσαι..το ξερω..υποκρινεσαι
    megaloserwtikos
    31.10.2006, 01:11

    Λέγε με παλιόπαιδο, λέγε με αλήτη...


    -----------------
    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 09-06-2008 02:51 ]


    sea_like_eyes
    31.10.2006, 01:54
    ...υποκριτη?
    megaloserwtikos
    31.10.2006, 11:36
    Υποκρίνομαι μονάχα από συνήθεια...

    (είμαστε εντελώς εκτός τόπικ.... αλλά είμαστε ικανοί να ανταλλάξομε 100 τέτοια μηνύματα)
    sintorin
    31.10.2006, 18:42
    Παράθεση:

    Το μέλος Aranios στις 30-10-2006 στις 12:39 έγραψε...

    Πολλά πράγματα μπορεί να αντέξει ένας άνθρωπος το σκυλάδικο τραγούδι όμως
    δεν αντέχετε από ανθρώπους με ιδιοσυγκρασία και στάση ζωής μακριά από την σύγχρονη υλιστική < κουλτούρα> της εποχής μας που σημαία έχει το βρώμικο ,το γρήγορο ,και το φθηνό .



    sumfono kai ego me auto apolutos.....kai to xeirotero einai oti oi skulades exoun toso periorismenous orizontes, oste na pisteuoun oti se osous den aresoun ta skuladika, tous aresei to entexno. Dustuxos otan zeis mesa se tessereis toixous xoris parathyra kai portes, mexri ekei mporeis na deis.....
    tsibitos
    15.04.2007, 16:06
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 08-10-2006 στις 22:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος krios80 στις 08-10-2006 στις 22:06 έγραψε...

    πρέπει να αρχίσει σιγά-σιγά να εξαφανίζεται το σκυλάδικο και να αρχίσει να γίνεται μεγαλύτερη προώθηση στα παραπάνω είδη που ανέφερα.Θα βοηθήσει πάρα πολύ αυτό στην πολιτισμική ανάπτυξη του τόπου μας!



    πώς να το εξαφανίσουμε?με τί τρόπο?να απολύσουμε όσους τα τραγουδάνε?ή να τους στερήσουμε το δικαίωμα στην εργασία?τι όροι είναι αυτοί?να "εξαφανίσουμε"? στην τελική ποιος υποχρεώνει τον καθένα να πάη στο σκυλάδικο αντί να πάη τον αλκίνοο ιωαννίδη.και στην τελική, αν κάποιος σήμερα άσημος καλλιτέχνης του σκυλάδικου τραγούδαγε τον στίχο: "μην μιλάς μην γελάς,κινδυνεύει η ελλάς...στο κορμί βομβιστές κουβαλάς" τί θα λέγαμε όλοι γι'αυτόν??ότι έκανε στροφή στο ποιοτικό ή οτι ο στίχος είναι για γέλια??





    tatsis
    18.04.2007, 12:04
    Παράθεση:

    Το μέλος monkeyface στις 23-10-2006 στις 10:47 έγραψε...

    Έλεος βρε παιδιά!!!
    Δηλαδή εμείς που ακούμε σκυλάδικα είμαστε τα παιδιά ενός κατώτερου θεού;;;
    Δεν έχουμε παιδεία και ποιότητα γιατί μας αρέσει να ακούμε και τον Χριστοδουλόπουλο και τον Τερλέγκα...
    Πειράζει που εγώ ακούω και αυτούς και τους άλλους... τους ποιοτικούς;;; Ή μήπως δεν έχω το δικαίωμα να έχω γνώμη!!!;;; Εγώ θέλω και τον Ποιοτικό και τον Σκυλά!!!
    Έτσι γιατί θέλω και να το ρίχνω έξω που και που!!! Να πηγαίνω στα μπουζούκια και να τα σπάω και να μην κλείνομαι συνέχεια σ' ένα ροκ καφέ που από άποψη και καλά είναι γεμάτο μιζέρια!!! Θέλω όταν είμαι ερωτευμένη να δακρύσω με τα λεγόμενα "ποιοτικά" αλλά και να πέσω στα πατώματα με τα "σκυλάδικα"!
    Ξέρετε πόσοι απο αυτούς που μου πουλάν κουλτούρα έχω συναντήσει εγώ στα σκυλάδικα να είναι λιώμα και να τα σπάνε;! Φτάνει πια με τους ψευτοκουλτουριάρηδες!!!
    Μην είστε απόλυτοι!!! Μουσική - τραγούδι είναι κι αυτό!!! Το ότι εσείς δεν το αντέχετε δε σημαίνει ότι δεν "υπάρχει" για κάποιους άλλους!!!
    Πάντα σας φταίει η εποχή, η τηλεόραση και η διαφήμιση!!!
    Εγώ ζω την εποχή μου γιατί θέλω να ζω μες στην αλήθεια κι όχι στην κοσμάρα μου!!! Πειράζει;;;
    Ουφ!!! Τα είπα!!!Αυτά για να μη γίνουμε και γελίοι στο τέλος._

    Τι να σου κάνω που δεν είμαι Θεός
    τι παραπάνω να μπορέσω και πώς
    αν θες να πεθάνω ας αξίζει ο σκοπός...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : monkeyface στις 23-10-2006 10:48 ]





    Aπλά το σκυλάδικο είναι σαπίλα σεν είναι μουσικήήήήήήή΄!!!!!
    mi3s
    08.06.2008, 22:50

    Παιδία εγώ πάντως πιστεύω ότι όλα πρέπει να τα ακούμε.Γιατί όχι?Και λαικό θα ακούσω και έντεχνο και σκυλάδικο και jazz.΄Και όχι μόνο θα τα ακούσω αλλά θα τα παίξω κιόλας(με εξαίρεση το jazz{#emotions_dlg.blush})Εγώ κάθομαι στα πλήκτρα και παίζω εκτός από την ύλη βέβαια για το μάθημα μου,όταν έχω ελευθερο χρόνο βγάζω όποιο κομμάτι μου ρθει στο μυαλό,από Παπακωνσταντίνου μέχρι natali και Χριστοδουλόπουλο.Γιατί δηλαδή τόσο κακό είναι,και επειδή ο δάσκαλος μου παίζει και λαικό αλλά και εντόπικο,σας πληροφορώ ότι για να το παίξεις σωστά και πλούσια είναι δύσκολο.


    ph
    09.06.2008, 04:51

     

     Από το σκυλάδικο έχουν προκύψει σπουδαία τραγούδια και καταπληκτικές ερμηνείες. Ας παραμείνει υποτιμημένο από τους αδαείς για να μας εκπλήσσει κατά καιρούς όλους.


    gioreta
    09.06.2008, 18:05

    Δεν ξερω τι λετε...αλλα αν το "Ο τελειος αντρας,ο αντρας ο σωστος"ανηκει στην κατηγορια των σπουδαιων "σκυλαδικων" Οκ....παντως βγηκε μονος του ο τραγουδιστης και μας το εδειξε...σαν να μας ελεγε "Ναι!Ναι...τα σκυλαδικα βγαζουν απο μεσα μου το alter ego μου"(θυμαστε πιστευω το clipaki...)KAI NAI OΝΤΩΣ...ο καθε..κοινος να το πω....τεςπα...ο καθε τραγουδιστης κανει τα παντα για το χρημα....γι αυτο χανεται η μουσικη σιγα σιγα στα "πλειοψηφικα"(σορρυ γι'αυτη τη λεξη....δεν ξερω πως να το εκφρασω{#emotions_dlg.oops} )πλαισια...(γιατι υπαρχουν και εξαιρεσεις)

    {#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    Wicked partnership in this crime... Ripping off the best, condescending smile

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gioreta στις 09-06-2008 18:36 ]


    darbukaboy
    10.06.2008, 15:33

    Στο μισο τσιγαρο-Βασικης Τερλεγκας


    Stroumfita456
    10.06.2008, 21:02

    ρε παιδες δν βαρεθηκατε να βαζετε στα τραγούδια ταμπέλες?εγω πάντως εχω βαρεθει...το ενα σκυλαδικο,το αλλο λαικο,το αλλο ροκ.....αμα μου αρεσουν και τα ακουω  ολα δλδ τι θα γινει????

    φιλικά πάντα!Smile


    F_ANGEL
    11.06.2008, 14:11

    Παράθεση:

    Το μέλος Stroumfita456 στις 10-06-2008 στις 21:02 έγραψε...

    ρε παιδες δν βαρεθηκατε να βαζετε στα τραγούδια ταμπέλες?εγω πάντως εχω βαρεθει...το ενα σκυλαδικο,το αλλο λαικο,το αλλο ροκ.....αμα μου αρεσουν και τα ακουω  ολα δλδ τι θα γινει????

    φιλικά πάντα!Smile



    Συμφωνώ απόλυτααααααααα


    -Sadahzinia-
    11.06.2008, 15:10

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 30-10-2006 στις 18:52 έγραψε...

    α)οι φιλοι με φωναζουν Γιωργο...
    β)ειμαι 20 και τα τελευταια 20 χρονια ζω και διασκεδαζω στην Θεσσαλονικη
    ...μπουγατσα κανεις-μια?????



     

    Τι θα κάνουμε με αυτό το nick σου που όλο μπερδεύει???

    Εγώ πάντω παρόλο που είμαι λάτρης του έντεχνου ακούω "σκυλάδικα" και ορισμένα μου αρέσουν και πολυ...


    alekoudis
    11.06.2008, 21:28

    ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟ ΛΑΙΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ....ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΩ ''ΣΚΥΛΑΔΙΚΟ'' ΟΠΩΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΛΕΝΤΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΛΕΝΤΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ!!!

    ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΔΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ...ΠΑΙΖΩ ΠΛΗΚΤΡΑ ΣΕ ΛΑΙΚΟ ΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΤΥΜΠΑΝΑ ΣΕ ΡΟΚ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΤΕΧΝΟ ΤΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ.

    ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ...ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΙΚΗ ΣΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΜΟΥ.ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!!

     


    stevi93
    17.06.2008, 20:18

    Έχουμε συσχετίσει το μπουζούκι με το σκυλάδικο,και το σκυλάδικο με την διασκέδαση.

    Υπάρχει και διασκέδαση χωρίς Χρύσπα,Λύτρα,Οικονομόπουλο κτλ.


    sea_like_eyes
    27.09.2009, 05:27

    Τασος Κρυσταλλης

    . . . εισαι για ολους εργο παιγμενο στο cinema της γειτονιας . . .

    Υ.Γ ζεμπεκισταν VoL 1 . . . να΄ναι καλα ο ''τρεεεεελλλλλοοοοοοοςςςςςςςςς'' . . . γεια σου ρε bro . . .