ελληνική μουσική
    610 online   ·  210.873 μέλη

    Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας!

    mary_omikron
    10.09.2010, 20:57
    Το Σαββατο ανοιγει η Διεθνης Εκθεση Θεσσαλονικης.....χαχαχαχαχα....ενδιαφερει κανεναν ???
    mary_omikron
    02.10.2010, 14:39
    Επεσε το τσιγαρο μου επανω στο καλωδιο απ΄το ποντικι.... ευτυχως το προλαβα !!! Δευτερα παω για ασυρματο :) :)
    mary_omikron
    07.10.2010, 07:40

    Ο aviectus φευγει σημερα για 6 μερες Παρισι !!!

    (χαχαχαχα..... Τζωρτζινο λατρεια............{#emotions_dlg.thumbup} {#emotions_dlg.lol})


    pianoteacher
    09.10.2010, 00:13

    Τα φυσικά δόντια του καθενός έχουν το ίδιο χρώμα με το άσπρο μέρος του ματιού του!!! Άσχετο αλλά ενδιαφέρον!!!


    kwstasagas
    09.10.2010, 11:37

    Χα χα ..... ωραίο τόπικ !!! {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}

    Το 1985 η ομάδα του ΗΡΑΚΛΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ κατέκτησε το Βαλκανικό Κύπελλο, στο οποίο συμμετείχαν ομάδες από όλες τις χώρες των Βαλκανίων [την Ελλάδα εκπροσωπούσε συνήθως η 5η στην κατάταξη ή .... η ομάδα της επαρχίας που τερμάτισε ψηλότερα στπν βαθμολογικό πίνακα] !!! Στον τελικό νίκησε τη Ρουμανική ΑΡΤΖΕΣ ΠΙΤΕΣΤΙ, έχασε 3 - 1 στη Ρουμανία, αλλά νίκησε 4 - 1 στο Καυταντζόγλειο !!! Αλλά αυτά που μού έχουν μείνει στην - άχρηστη / άσκοπη - μνήμη μου είναι τα ματς με την Τουρκική ΑΝΚΑΡΑ για τον ίδιο θεσμο την ίδια χρονιά !!! 1 - 0 στο Καυταντζόγλειο, 0 - 1 στην Άγκυρα και ... το ματς στα πέναλτι, όπου ο ΓΚΕΟΡΓΚΙΕΦ με τις αποκρούσεις του έδωσε την πρόκριση στον Ηρακλή μέσα στην Τουρκία !!! Στο ματς της Άγκυρας οι παίκτες του Ηρακλή φάγανε πολλές κλωτσιές και πολύ ξύλο [μου 'χει μείνει μια ασπρόμαυρη φωτο του Γκεοργκίεφ στην αθλητική στήλη της τόοοοτε εφημερίδας με ανοιγμένο το κεφάλι ... ] .....

     

    "Γιατί όλα αυτά είναι άχρηστες πληροφορίες ???" θα με ρωτήσετε .... Μα .... επειδή το Βαλκανικό Κύπελλο εδώ και 16 χρόνια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΩΣ ΘΕΣΜΟΣ .... Ακόμη και οι οπαδοί του Ηρακλή ίσως όλα αυτά να μην τα θυμούνται ....  

       

     

     


    -----------------
    See, see, see, he said, Seagulls screamin' down in the morning sky, Gee, gee, gee, he said Come on girl, let's leave this world behind [Barry Hay - from Golden Earring (1970)]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 09-10-2010 12:02 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 09-10-2010 14:58 ]


    kwstasagas
    10.10.2010, 12:38

    Τα στρουμφάκια έκαναν την πρώτη εμφάνισή τους στην Ελλάδα .... στα πρατήρια της ΒΡ περί το 1982 / 1983 !!!! Συγεκριμένα, εκείνη την εποχή στα βενζινάδικα της ΒΡ μπορούσες να αγοράσεις κουκλάκια στρουμφ [προφανώς χρησίμευαν ως διαοσμητικά αυτοκινήτων] ή να πάρεις κάποιο κουκλάκι στρουμφ ως δώρο αν έβαζες πολλά λίτρα βενζίνη !!! Θυμάμαι και το διαφημιστικό σποτάκι στην τόοοτε Κρατική Τηλεόραση, όπου μια απαλή φωνούλα τραγουδούσε "στα πρατήρια μπι - πι / στρουμφ διαφορετικοί / στρουμφ πολλούς για συλλογή / στρουμφ παρέα τόση δα / στρουμφ πολλούς για συντροφιά" κλπ κλπ κλπ ...... Έτσι όπως τα θυμάμαι, επρόκειτο για πολύ όμορφα και καλόγουστα κουκλάκια, άλλο με φτερά, άλλο να παίζει βιολί κλπ κλπ [δυστυχώς δεν έχω κρατήσει κάποιο από εκείνα τα χρόνια, σήμερα μάλλον θα είναι συλλεκτικά .... ] .....

    Μετά από ένα περίπου χρόνο άρχισε η ΕΡΤ να παίζει επεισόδια - καρτούνς με ιστορίες των Στρουμφακίων κι έτσι .... τα γνωρίσαμε καλύτερα [η δε ... στρουμφομανία / στρουμφο -υστερία που κατόπιν "εξαπλώθηκε" στη χώρα μας -και μάλιστα όχι μόνο σε εμάς τα τόοοτε πιτσιρίκια αλλά και σε μεγάλους {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}- είναι ζήτημα για συζήτηση σε άλλο τόπικ .... ] .....   


    TheDarkSideOfTheMoon
    17.10.2010, 15:43

    Η τσιπούρα είναι πρώτανδρο ερμαφρόδιτο είδος, δηλαδή γεννιέται πρώτα ως αρσενικό και μετά το πέρας περίπου 3 χρόνων κάνει αναστροφή φύλου και γίνεται θηλυκό.

    Κάτι αξιοσημείωτο για την τσιπούρα είναι ότι ενώ μπορεί να είναι σε διαδικασία αλλαγής φύλου από αρσενικό σε θηλυκό, μπορεί να τη διακόψει, και να ξαναπαράγει σπέρμα για την ερχόμενη αναπαραγωγική περίοδο.

    {#emotions_dlg.eek}


    kwstasagas
    25.10.2010, 00:02

    Το χρονικό διάστημα από 1974 μέχρι 1981 παιζόταν στην ΥΕΝΕΔ ένα καταπληκτικό σήριαλ, ο ΜΕΘΟΡΙΑΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ [σκηνοθέτης ο Κάνιστρας, πρωταγωνιστής ο Βάσος Ανδριανός].

    Η μουσική που ακουγόταν στην έναρξή του είναι των Electric Light Orchestra !!! Πρόκειται για το ορχηστρικό Daybreaker, το οποίο βγήκε το 1974 !!!


    https://www.youtube.com/watch?v=EaJNjYmpeWYLink

    >

    Να και η ίδια μουσική ως εισαγωγή στο - θρυλικό πλέον - παλιό ελληνικό σήριαλ


    https://www.youtube.com/watch?v=q0CYDRw25gcLink

    >

     

    Από παιδάκι που θυμάμαι αυτό το σήριαλ [από τις πρώτες μου τηλεοπτικές αναμνήσεις] είχα πάντα την απορία : "αυτήν την καταπληκτική μουσική, ποιος φοβερός Έλληνας την έγραψε ;". Πριν λίγο έμαθα, τυχαία, την απάντηση και, δυστυχώς, διαπίστωσα ότι η μουσική αυτή δεν είναι ... ελληνικής προελεύσεως ....  


    PHILIPPOSSM
    26.10.2010, 18:48

    Νομίζω Μαίρη μου ότι δεν αφορά τα μέλη του ΜΗ ποια είσαι και τι έχει γίνει μεταξύ σας.
    Αυτό το site είναι μια μουσική online κοινότητα και θελουμε να μεινει ετσι.
    Δεν χρειάζεται λοιπόν να απολογείσαι για τίποτα ο Διαχειριστής έπραξε τα δέοντα....


    kwstasagas
    15.11.2010, 22:31

    Στις 24 - 2 - 1981 το βράδυ, όταν έγινε ο μεγάλος σεισμός στην Αθήνα με επίκεντρο τις Αλκυονίδες, όλη σχεδόν η Αθήνα ήταν μπροστά στους δέκτες της τηλεόρασης και έβλεπε το σήριαλ "Το φως του Αυγερινού" που εκείνη την εποχή έκανε θραύση !!! Πρωταγωνιστούσαν ο Αλμπέρτο Εσκενάζη [ο, θρυλικός πλέον, Λουκής] και η Κοραλία Καράντη [Φιλιώ] !!! Αν και εμένα ο αγαπημένος μου ηθοποιός του σήριαλ ήταν ο ασπρομάλλης παππούλης Γιώργος Νέζος [ο μπαρμπα - Λιας], ο οποίος, όταν ήμουν παιδάκι, με μάγευε με την ήρεμη φωνή του [τον είχα ανακηρύξει σε .... "τηλεοπτικό παππού" μου {#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.ban}] !!!

     

    Λοιπόν, στο παρακάτω βιντεάκι ο ηθοποιός του σήριαλ λέει : "Ο Λουκής ο Πετρίτης με τη Φιλιώ του Καρτάση !!! Θα γίνει σεισμός στο χωριό !!! Τι το 'θελε και το 'πε ο γρουσούζης .... την ώρα του σήριαλ έγινε όντως σεισμός ........

     


    https://www.youtube.com/watch?v=nByn1J_uo2Y

    Link
    >
    aviectus
    15.11.2010, 22:38

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 07-10-2010 στις 07:40 έγραψε...

    Ο aviectus φευγει σημερα για 6 μερες Παρισι !!!

    (χαχαχαχα..... Τζωρτζινο λατρεια............{#emotions_dlg.thumbup} {#emotions_dlg.lol})



     

    χαχα τωρα το ειδα αυτο!! δηλαδη ειμαι αχρηστη πληροφορία!?? κλαψ

    Σημερα εφτιαξα μπιφετεκια και ηταν ΤΕΛΕΙΑ!!


    music-fan
    16.11.2010, 01:50

    eimai i franzeska kai niwthw pathos me oti kanw


    Mad4U
    16.11.2010, 15:21

    Πάνω από το 25% των πληκτρολογίων στα νοσοκομεία είναι φορείς σταφυλόκοκκου.


    TheDarkSideOfTheMoon
    17.11.2010, 16:17

    Οι χελώνες μπορούν να αναπνεύσουν από τον πρωκτό τους.


    Mad4U
    20.11.2010, 15:22

    Παράθεση:

    Το μέλος TheDarkSideOfTheMoon στις 17-11-2010 στις 16:17 έγραψε...

    Οι χελώνες μπορούν να αναπνεύσουν από τον πρωκτό τους.



    Mαλλον εχουμε την ιδια πηγη!!!

    Η μονομαχία στην Παραγουάη είναι νόμιμη, αρκεί και τα δύο μέρη να είναι δωρητές αίματος.


    aviectus
    21.11.2010, 09:04

    Μόλις Ξύπνησα...


    TheDarkSideOfTheMoon
    21.11.2010, 11:46

    Τα Μίκυ Μάους είχαν απαγορευτεί στη Φινλανδία, επειδή ο Ντόναλντ δεν φορούσε παντελόνι!


    aviectus
    21.11.2010, 12:39

    Παράθεση:

    Το μέλος TheDarkSideOfTheMoon στις 21-11-2010 στις 11:46 έγραψε...

    Τα Μίκυ Μάους είχαν απαγορευτεί στη Φινλανδία, επειδή ο Ντόναλντ δεν φορούσε παντελόνι!



     

    και εδω ερχετε η διαχρονικη ερωτηση..γιατι αφου ο Ντοναλτ δεν φοραει παντελονι..οταν βγαινει απο το μπανιο εχει πετσετα τυλιγμενη γυρω απο τη μεση!?


    mary_omikron
    21.11.2010, 14:12

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 21-11-2010 στις 12:54 έγραψε...

    Γιατί αν έβγαινε γυμνός θα το αναγνωστικό κοινό θα σκεφτόταν να τον ξεπουπουλιάσει και να τον κάνει με πορτοκάλι... Ενώ τώρα, ποιός θέλει να φάει μια πάπια με πετσέτα...? {#emotions_dlg.rolleyes}



    Μπορεί να φάει την πάπια πορτοκάλλι... και να σκουπιστεί με την πετσέτα !!


    TheDarkSideOfTheMoon
    04.12.2010, 17:12

    Το συνολικό βάρος του παγκόσμιου πληθυσμού των μυρμηγκιών είναι μεγαλύτερο από το συνολικό βάρος του ανθρώπινου πληθυσμού.




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία