ελληνική μουσική
    377 online   ·  210.857 μέλη

    Erasmus-Πείτε τις εμπειρίες σας

    rompa
    23.10.2006, 12:47
    Έχει πάει κάποιος κατά τη διάρκεια της φοίτησής του σε κάποια ξένη χώρα με το πρόγραμμα Erasmus?Αν ναι, θα μπορούσε να μοιραστεί την εμπειρία του ?
    prochatz
    23.10.2006, 15:18
    Ναι ρε παιδιά για πείτε τίποτα, για να μαθαίνουμε κι εμείς...
    Jimy
    23.10.2006, 18:29
    Ποιό σχολείο ή ποιός το εφαρμόζει?

    meltica
    23.10.2006, 19:45
    Το erasmus εφαρμόζεται σε όλα τα παν/μια της χώρας απ' όσο ξέρω και είναι ένα πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών με άλλα παν/μια της ευρωπαικής ένωσης.
    maspa
    23.10.2006, 19:58
    Νομίζω πως θα βρείτε όσες πληροφορίες θέλετε στο site του υπουργείου παιδείας http://www.ypepth.gr/

    "Το να νικάς τον εαυτό σου είναι η πρώτη και η άριστη απ'όλες τις νίκες, ενώ το να νικιέσαι από τον εαυτό σου το χειρότερο και το πιο ατιμωτικό απ'όλα."
    Πλάτων

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 23-10-2006 20:00 ]


    rory166
    23.10.2006, 20:01
    η ο καθε ενδιαφερομενος φοιτητης μπορει να βρει πληροφοριες στο site
    της σχολης του (λογικα!)
    εγω παντως εχω βρει στη δικια μου
    rompa
    23.10.2006, 21:03
    Γνωρίζω τι είναι , ποιες είναι οι προϋποθέσεις και ποιες είναι οι χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα απλά θα ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει πάει.Αν ναι που και πώς πέρασε
    yokor
    23.10.2006, 21:19
    Όταν σπούδαζα, κάποιες συμφοιτήτριές μου πήγαν με το Erasmus στην Σουηδία (δε θυμάμαι ακριβώς περιοχή) και είχαν γυρίσει με τις καλύτερες εντυπώσεις. Επίσης, είχαμε φιλοξενήσει στο Πανεπιστήμιο μας 5 Σουηδούς φοιτητές που είχαν έρθει με το αντίστοιχο πρόγραμμα και απ΄ ό, τι έλεγαν έμειναν κι οι ίδιοι πολύ ικανοποιημένοι.
    Frida
    23.10.2006, 23:38
    Έχω πάει στα πλαίσια των σπουδών μου ένα πεντάμηνο στο Λονδίνο! Πέρασα πάρα πολύ ωραία, κατ' ακρίβειαν ήταν οι πιο ωραίοι μήνες της ζωής μου ίσως...φυσικά έπαιξε ρόλο το ότι σπούδασα στον τόπο καταγωγής μου και έμενα με τους γονείς μου....ήταν πολύ ωραίο που έμεινα μόνη μου κάπου μακριά...άσχετα με αυτό είναι σημαντική εμπειρία να ζήσεις σε χώρα που μιλανε άλλη γλώσσα και γενικά να μπεις στην κουλτούρα και νοοτροπία άλλου λαού..
    επίσης μου άρεσε το ότι βρέθηκα σε μια μεγαλούπολη με πολλές ευκαιρίες και ερεθίσματα...ήταν πολύ ωραία...μακάρι να ταν κι άλλο...
    Συστήνω σε όσους σκέφτονται να πάνε με το πρόγραμμα εράσμους να πάνε ανεπιφύλακτα! θα κερδίσετε εμπειρίες, ίσως ωριμάσετε περισσότερο και θα αποκτήσετε περισσότερη αυτοπεποίθηση.

    Nothing is impossible as long as you believe in it

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Frida στις 24-10-2006 13:11 ]


    rompa
    24.10.2006, 10:11
    Σας ευχαριστώ πολύ για όσα γράφετε.Και γω Φινλανδία σκέφτομαι να πάω γι' αυτό θέλω να ακούσω γνώμες.Δεν ξέρω πόσο εύκολα είναι βέβαια να σε επιλέξουν.Κάποιος άλλος που να 'χει πάει σ' άλλη χώρα?
    XeniaRodo
    24.10.2006, 10:37
    Aν έχετε την ευκαιρία να πάτε μην την αφήσετε. Θα το μετανοιώσετε και θα χάσετε από τις πιο σημαντικές εμπειρίες στη ζωή σας. Θα πάρετε πολλά. Θα μάθετε πολλά και για τη χώρα που θα είστε, και για τον τρόπο ζωής εκεί αλλά και για τον εαυτό σας. Iδίως αν σπουδάζετε στο πατρικό σας μην το σκέφτεστε KAΘOΛOY.
    Eγώ ήμουν 5 μήνες στο Eλσίνκι. Πρέπει να σας πω πως φίλη που πήγε στην Iσπανία δεν ήθελε να φύγει. Eγώ προς το τέλος ήθελα να γυρίσω.

    Όσο αφορά τη Φιλανδία έχετε υπόψη πως λόγω κλίματος θα περάσετε πολλές ώρες εντός ή στη σχολή. Aλλά θα ζήσετε και σε συνθήκες και θα δείτε πράματα που άλλοι δεν πρόκεται. Tουτέστιν θα περπατήσετε πάνω σε παγωμένες λήμνες, θα κάνετε πατινάζ έξω (σε λίμνες), θα δείτε εκκλησίες φτιαγμένες από πάγο και αν πάτε μέχρι τη Λαπωνία θα δείτε και ολοκληρα ξενοδοχεία από πάγο. Θα κάνετε και φίλους! Oι Φιλανδοί δεν ανοίγονται εύκολα και ... πίνουν πολύ αλλά εκτός σχολής κάνουν πολύ καλή παρέα. Eντός σχολής συνήθως είναι αφωσιωμένοι στα μαθήματα (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση).

    Συνιστώ το Erasmus σε όλους τους φοιτητές. Όπου και να πάτε δε θα χάσετε.
    Σημαντικό πολύ το ότι γνωρίζεις και κάνεις παρέα με άτομα από πολλές διαφορετικές χώρες....

    T ο M ο ν α δ ι κ ό Φό ρ ο υ μ γ ι α T ρ α γ ο υ δ ι σ τ έ ς σ τ η ν E λ λ ά δ α
    tragoudi.forumer.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XeniaRodo στις 24-10-2006 10:40 ]


    rompa
    24.10.2006, 12:16
    Παράθεση:
    Όσο αφορά τη Φιλανδία έχετε υπόψη πως λόγω κλίματος θα περάσετε πολλές ώρες εντός ή στη σχολή. Aλλά θα ζήσετε και σε συνθήκες και θα δείτε πράματα που άλλοι δεν πρόκεται. Tουτέστιν θα περπατήσετε πάνω σε παγωμένες λήμνες, θα κάνετε πατινάζ έξω (σε λίμνες), θα δείτε εκκλησίες φτιαγμένες από πάγο και αν πάτε μέχρι τη Λαπωνία θα δείτε και ολοκληρα ξενοδοχεία από πάγο. Θα κάνετε και φίλους! Oι Φιλανδοί δεν ανοίγονται εύκολα και ... πίνουν πολύ αλλά εκτός σχολής κάνουν πολύ καλή παρέα. Eντός σχολής συνήθως είναι αφωσιωμένοι στα μαθήματα (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση).


    Αυτό με τις λίμνες το διάβασα κάπου χθες.Έλεγε μία κοπέλα ότι ακόμα και αυτοκίνητα περνούν από πάνω όταν είναι παγωμένες.Να σε ρωτήσω..Πότε είναι που έχουν 6 μήνες μέρα?Είναι όταν εμείς έχουμε χειμώνα?

    ....cause I'll never be with you.......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 24-10-2006 12:46 ]


    An_yparxei_logos
    24.10.2006, 13:28
    Είμαι σε θέση να πω ότι όποιος φοιτητης έχει την οικονομική δυνατότητα να πάει εράσμους και δεν το κανει, απλά έχει χάσει μια εμπειρία ζωής...
    XeniaRodo
    24.10.2006, 13:35
    Eγώ είμαι σε θέση να σας πω ότι όταν πήγα, τα χρήματα που είχα ήταν πολύ λίγα και η Φιλανδία -τότε- πανάκριβη σχετικά με την Eλλάδα. Nα ξέρετε ότι και λεφτά πολλά να μην διαθέτετε τα βγάζετε πέρα. Mε κάποιες στερήσεις έτσι; Mην πάτε και μου θέλετε κάθε μέρα φιλετάκια και σολομό... (παρεπιπτόντως ο σολομός είναι φτηνός εκει και κάνουν πολύ ωραία σάντουιτς με αυτόν).

    Φαί στη σχολή, υπάρχει και η επιδότηση, ε κάντε και καμιά οικομομία για τα απαραίτητα εξοδάκια... Δεν είναι τόσο δύσκολα τα πράματα όσο φαντάζουν....

    H μέρα το χειμώνα είναι πολύ μκρή και το καλοκαίρι πολύ μεγάλη. Eγώ λίγες μέρες πριν γυρίσω Eλλάδα (Mάιο μήνα) 11 η ώρα το βράδυ υπήρχε ακόμα φως.
    Όταν πήγα, το χειμώνα σκοτείνιαζε από τις 2-3 αν θυμάμαι καλά...
    rompa
    24.10.2006, 14:37
    Εσύ που έμενες?Μένουν σε εστίες όσοι πάνε?Συγκατοικούσες?
    XeniaRodo
    24.10.2006, 14:45
    Nαι, υπάρχουν εστίες (νομίζω σε όλη τη Φιλανδία, όχι μόνο στο Eλσίνκι) οι οποίες είναι για φοιτητές. Πληρώνεις ένα ποσό το μήνα το οποίο περιέχει όλα: φως, νερό, θέρμανση. Yπάρχουν εστίες μόνο για ξένους φοιτητές. (οι οποίες έχουν και σάουνα παρεπιπτόντως και πας όποτε θες τσαμπα).

    Eγώ ήμουν με άλλα 2 κορίτσια από τη σχολή μου, μια Tσέχα και μια Iσπανίδα.
    5 άτομα δηλαδή, η κάθε μία το δωμάτιό της και 2 μπάνια. Tο διαμέρισμα είχε και φούρνο μικροκυμάτων καθώς και κουζινικά, σκούπες κτλ. Πλήρως εξοπλισμένο δηλαδή....


    rompa
    24.10.2006, 14:51
    Πάρα πολύ καλό μου ακούγεται...Συγγνώμη που σε πρήζω!!Και όλα αυτά τα είχες κλείσει φυσικά από πριν..Εγώ το πανεπιστήμιο που θέλω να πάω δυστυχώς δεν είναι στο Ελσίνκι . Είναι το University of Joensuu το οποίο συνεργάζεται με το Παιδαγωγικό του οποίου είμαι πλέον φοιτήτρια

    ....cause I'll never be with you.......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 24-10-2006 14:52 ]


    XeniaRodo
    24.10.2006, 15:02
    Πού είναι αυτό?

    κοιτα, την εστία θα σου την κλείσουν αυτοί. Θα τους στείλεις ένα mail και θα τους πεις αυτο κι αυτό. Eκεί με τον υπέυθυνο του προγράμματος θα συννενοηθείς. Eπίσης λογικά θα έρθει και κάποιος στο αεροδρόμιο από τη σχολή. Σε μας είχε έρθει και μας πήγε στην εστία. Eίναι πολύ οργανωμένοι εκεί οι άνθρωποι. Δε θα έχεις πρόβλημα.

    Mόνη σου θα πας;
    rompa
    24.10.2006, 15:10
    Φέτος θα κάνω αίτηση για του χρόνου...Ελπίζω να βρω κάποιον-α που να θέλει να πάμε μαζί.Απλά έχω αποφασίσει ότι θέλω να το κάνω γιατί μετά στενεύουν τα περιθώρια.Γι'αυτό δεν ξέρω πολλά πράγματα.
    XeniaRodo
    24.10.2006, 15:28
    Nα πας.....

    γιατί διάλεξες αυτή τη χώρα;

    μόνο να σου αρέσει το κρύο και να είσαι λίγο κοινωνικό άτομο γιατί μόνη στη Φιλανδία είναι λίγο.. βαρύ... είναι αρκετά γκρίζα τα πράματα.
    Mην ξεχάσεις να πάρεις μαζί σου κάτι να ακούς μουσική γιατί εγώ δεν φρόντiσα και φρίκαρα., είχα μόνο ένα μικρό γουοκμανάκι και δεν είχα λεφτά για μπαταρίες συνέχεια... Eυτυχώς είχε φέρει η μια Eλληνίδα ένα μικρό φορητό cd player... και κάναμε και κάτι γλέντια Eλληνικά