ελληνική μουσική
    999 online   ·  210.851 μέλη

    Φωνές σε λάθος μουσικό χώρο;

    Aranios
    31.10.2006, 12:45
    Εγώ πιστεύω πως μια φωνή όπως της Έλενας Παπαρίζου,
    Με τέτοια ένταση , έκταση, χροιά και μπρίο ,
    Θα έπρεπε να βρίσκεται σε πιο «ποιοτικούς» μουσικούς χώρους.

    numlock
    31.10.2006, 12:51
    Πιστεύω πως κάθε ένας βρίσκετε στον χώρο στον οποίο μπορεί να ανταποκριθεί.
    Για να μην βρίσκετε κάποιος αλλού, απλά νομίζω πως τελικά δεν κάνει για αλλού…..
    Ίσως υπάρχουν κάποιοι που λένε άρκετά καλά κάποια τραγούδια διαφορετικού ύφους από αυτό που τραγουδούν, μα άλλο να πεις καλά ένα τραγούδι και άλλο να κρατηθείς σε έναν χώρο «διαφορετικό από εσένα».

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : numlock στις 31-10-2006 12:55 ]


    dimitrapan
    31.10.2006, 12:53
    Πολύ μου αρέσει αυτό το τόπικ...

    Αντιθέτως πιστεύω πως η Λένα Αλκαίου, αν ίσως είχε και "καταλληλότερη" εμφάνιση, θα ήταν ότι πρέπει για... πίστα!
    Aranios
    31.10.2006, 12:58
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου είναι πραγματικά ατάλαντη .
    margo
    31.10.2006, 13:28
    Η Μαντώ ,ωραία φωνή,θα μπορούσε να την αξιοποιήσει διαφορετικά.
    Jimy
    31.10.2006, 13:50
    Μάλλον η Παπαρίζου δεν θέλει να βρίσκεται σε άλλους χώρους η φωνή της θέλει

    XeniaRodo
    31.10.2006, 14:02
    Eγώ πάλι δε βρίσκω κάποια "λογική" σε αυτό το θέμα (μην το πάρει ο συγγραφέας προσωπικα).

    O καθένας βρίσκεται εκεί που επιλέγει και που εκφράζεται καλύτερα και που μπορεί να ανταπεξέλθει. Eπίσης γιατί θα πρέπει το πιο εμπορικό είδος της μουσικής να έχει πιο κακούς τραγουδιστές από το "ποιοτικό"; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Όσοι δηλαδή τραγουδάνε Ποπ και Σκυλάδικα θα πρέπει σώνει και καλά να είναι άφωνοι; Ποιός το είπε αυτό; Kαλές φωνές πρέπει να υπάρχουν σε όλα τα είδη της μουσικής, άσχετα αν με το χάλι που επικρατεί στην Eλλάδα στα εμπορικά (και όχι μόνο) η πλειοψηφία είναι παρτσακλά άφωνα....

    YΓ. H Λένα Aλκαίου μου αρέσει σαν τραγουδίστρια (υποκειμενικό είναι αυτό)

    numlock
    31.10.2006, 14:03
    Παράθεση:

    Το μέλος Jimy στις 31-10-2006 στις 13:50 έγραψε...

    Μάλλον η Παπαρίζου δεν θέλει να βρίσκεται σε άλλους χώρους η φωνή της θέλει






    Νομίζω πως δεν σε κατάλαβα .Τι ακριβώς εννοείς σχετικά με την Παπαρίζου;
    -Angel-
    31.10.2006, 14:09
    Θα πάρω το ρίσκο (να εκτεθώ δηλαδή, για το πού το άκουσα ... ) αλλά θα το πω!
    Ετυχε ν΄ακούσω πριν κάνα-δυό χρόνια σε κάποιο realiτοπαίχνιδο της tv, μιά γυναικεία φωνή σε δύο καταπληκτικές εκτελέσεις τραγουδιών ...
    Το ένα ήταν το "I Drove All Night" και το άλλο το "Like The Way I Do" (σε μιά εντελώς .. draft εκτέλεση εκτός συναγωνισμού.. αλλα ΑΠΟΛΥΤΑ Jazz ... τί να λέμε - όλα τα λεφτα ...! )

    Αυτή η φωνή πραγματικά αν συνέχιζε (ή μάλλον αν την αξιοποιούσαν) σ΄αυτό το χώρο , πραγματικά θα είχε πολλά (καλά) να πει και να ακούσουμε ...
    (Κάτι σαν την Μαντω ... που είπε και η margo πιό πάνω)

    Δυστυχώς , γι αυτή τη φωνή επέλεξαν ένα ρεπερτόριο λαϊκοποπ-λαϊκογαβ και τώρα
    αναλώνεται σε ..."μεγάλες πίστες" μεταξύ Βέρτη και Γονίδη ...

    Α! sorry ... ξέχασα το όνομα ..
    Λύτρα - Μάρω Λύτρα !
    dimitrapan
    31.10.2006, 14:16
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 31-10-2006 στις 14:02 έγραψε...

    Eγώ πάλι δε βρίσκω κάποια "λογική" σε αυτό το θέμα (μην το πάρει ο συγγραφέας προσωπικα).

    O καθένας βρίσκεται εκεί που επιλέγει και που εκφράζεται καλύτερα και που μπορεί να ανταπεξέλθει. Eπίσης γιατί θα πρέπει το πιο εμπορικό είδος της μουσικής να έχει πιο κακούς τραγουδιστές από το "ποιοτικό"; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Όσοι δηλαδή τραγουδάνε Ποπ και Σκυλάδικα θα πρέπει σώνει και καλά να είναι άφωνοι; Ποιός το είπε αυτό; Kαλές φωνές πρέπει να υπάρχουν σε όλα τα είδη της μουσικής, άσχετα αν με το χάλι που επικρατεί στην Eλλάδα στα εμπορικά (και όχι μόνο) η πλειοψηφία είναι παρτσακλά άφωνα....

    YΓ. H Λένα Aλκαίου μου αρέσει σαν τραγουδίστρια (υποκειμενικό είναι αυτό)




    Πολλές φορές στην παρέα μου, εκεί που ακούμε ένα τραγούδι ή έναν τραγουδιστή, έχουμε πει: Ωραία φωνή, χάλια τραγούδι... Γιατί δεν επιλέγει να πει κάτι καλύτερο? Η΄και το αντίθετο... Το συγκεριμένο τόπικ μου θύμισε ακριβώς αυτές τις συζητήσεις.

    Δεν υποστήριξε κανείς ότι ποπ και σκυλάδικα πρέπει να τραγουδάνε οι άφωνοι... Ίσα ίσα, ο Σάκης ας πούμε, μου αρέσει πολύ! Η΄ ο Πλούταρχος από την άλλη, θεωρώ ότι έχει ωραία φωνή και μια χαρά προσεγμένα τραγουδάκια...

    Ωστόσο, για την Αλκαίου που ανέφερα, κάθε φορά που την ακούω -και η "Θεοπούλα" το ίδιο, έχουν γίνει πολλές συζητήσεις γύρω από την συγκεκριμένη- θυμάμαι για κάποιον λόγο τη Στανίση... Με τη διαφορά ότι την Στανίση την πάω σαν τύπο γιατί την θεωρώ αυθεντική...
    numlock
    31.10.2006, 14:17
    Παράθεση:

    Το μέλος -Angel- στις 31-10-2006 στις 14:09 έγραψε...

    Θα πάρω το ρίσκο (να εκτεθώ δηλαδή, για το πού το άκουσα ... ) αλλά θα το πω!
    Ετυχε ν΄ακούσω πριν κάνα-δυό χρόνια σε κάποιο realiτοπαίχνιδο της tv, μιά γυναικεία φωνή σε δύο καταπληκτικές εκτελέσεις τραγουδιών ...
    Το ένα ήταν το "I Drove All Night" και το άλλο το "Like The Way I Do" (σε μιά εντελώς .. draft εκτέλεση εκτός συναγωνισμού.. αλλα ΑΠΟΛΥΤΑ Jazz ... τί να λέμε - όλα τα λεφτα ...! )

    Αυτή η φωνή πραγματικά αν συνέχιζε (ή μάλλον αν την αξιοποιούσαν) σ΄αυτό το χώρο , πραγματικά θα είχε πολλά (καλά) να πει και να ακούσουμε ...
    (Κάτι σαν την Μαντω ... που είπε και η margo πιό πάνω)

    Δυστυχώς , γι αυτή τη φωνή επέλεξαν ένα ρεπερτόριο λαϊκοποπ-λαϊκογαβ και τώρα
    αναλώνεται σε ..."μεγάλες πίστες" μεταξύ Βέρτη και Γονίδη ...

    Α! sorry ... ξέχασα το όνομα ..
    Λύτρα - Μάρω Λύτρα !




    Με βάση την δική σου απάντηση: Θα πάρω το ρίσκο (να εκτεθώ δηλαδή, για το πού το άκουσα ... ) αλλά θα το πω!

    Δεν έχω καταλάβει γιατί τα περισσότερα άτομα εδώ, απολογούνται κάθε φορά που θέλουν να πουν κάτι που κατά την γνώμη τους δεν θα είναι αποδεκτό από τους «πολλούς»
    Πραγματικά, μην το κάνετε. Κανείς δεν είναι σε θέση να κρίνει τους άλλους.
    Ο κάθε ένας από μας έχει διαφορετικές απόψεις, ακούσματα, είναι διαφορετικός άνθρωπος και είμαστε εδώ για να κάνουμε κουβεντούλα.

    Πάντως συμφωνώ μαζί σου, νομίζω πως η συγκεκριμένη, μπορούσε να πει καλύτερα τραγούδια από αυτά του τύπου: ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗΗΗΗΗ!!!!!

    Aranios
    31.10.2006, 14:21
    συμφωνώ
    ageras
    31.10.2006, 14:42
    Μερικές φορές η ανάγκη για γνωριμίες και χρήματα οδηγούν καλούς τραγουδιστες αλλά και μουσικούς σε χώρους που δεν ανηκουν και δεν θα ήθελαν να δουλεύουν.Δυστυχώς όμως η σημερινή ελληνική μουσική άλλα πράγματα μας επιτάσσει με αποτέλεσμα να μην υφίσταται καλή φωνή σε λάθος χώρο!!Οι περισσότεροι πλεον είναι μετριοι..
    όσο για την Μάρω φυλαχτείτε γιατί έρχεται ο Φοίβος!!!!!!




    www.manpas.musicheaven.eu


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 31-10-2006 14:43 ]


    karelia
    31.10.2006, 14:43
    Κατά τη γνώμη μου η Ευδοκία.Τη θεωρώ σπουδαία αυθεντική λαική φωνή.
    numlock
    31.10.2006, 14:45
    Δεν έχεις και άδικο….. ( έρχεται ο Φοίβος….)





    επισυναπτόμενα: 14.gif 
    -Angel-
    31.10.2006, 14:48
    Παράθεση:

    Το μέλος numlock στις 31-10-2006 στις 14:17 έγραψε...

    Με βάση την δική σου απάντηση: Θα πάρω το ρίσκο (να εκτεθώ δηλαδή, για το πού το άκουσα ... ) αλλά θα το πω!

    Δεν έχω καταλάβει γιατί τα περισσότερα άτομα εδώ, απολογούνται κάθε φορά που θέλουν να πουν κάτι που κατά την γνώμη τους δεν θα είναι αποδεκτό από τους «πολλούς»
    Πραγματικά, μην το κάνετε. Κανείς δεν είναι σε θέση να κρίνει τους άλλους.
    Ο κάθε ένας από μας έχει διαφορετικές απόψεις, ακούσματα, είναι διαφορετικός άνθρωπος και είμαστε εδώ για να κάνουμε κουβεντούλα.



    Φίλε numlock, μάλλον έγινε λάθος αντιληπτό το σχόλιο μου ..
    Ούτε νιώθω την ανάγκη να απολογηθώ , ούτε και θεωρώ αυτοσκοπό την πλήρη ταυτιση με τους "πολλούς" . Αν συνέβαινε αυτό απλά δε θα έλεγα τίποτα ...
    Προσωπικά δε κρίνω κανένα αλλά δε μπορώ να στερίσω το δικαίωμα κανενός να με κρίνει αν θελει να το κάνει .
    Λέγοντας "... να εκτεθώ πού το άκουσα " εννοούσα να δώσω το στίγμα της εκπομπής και του σταθμού ...
    Και παρεμπιπτόντως όσο αφορα στη συγκεκριμένη εκπομπή λίγο προς το τέλος έτυχε να τη δω και με χάλασε τόσο (το στήσιμό της δηλαδη και ο χειρισμός των συμμετεχόντων από την παραγωγή -και όχι οι συμμετέχοντες ...) που ...έκτοτε .. "no more realities"

    Ok ! πάντως χαίρομαι που συμφωνούμε για το κατεξοχήν θέμα του τόπικ ..

    (ωχ !!!! ειναι κι ο Φοίβος ... αυτό τωρα που το πας ????

    ^j^ ... "Time presend and time past are both perhaps Present in time ... Future " T.S.Eliot

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : -Angel- στις 31-10-2006 14:51 ]


    numlock
    31.10.2006, 14:56
    ΚΑΛΩΣ Angel!!!!






    επισυναπτόμενα: 47372212545449f8817a9b.gif 
    megaloserwtikos
    31.10.2006, 16:05
    Εγώ πιστεύω ότι πίσω από προσεγμένα ποιοτικά τραγούδια κρύβονται καλύτερα οι άφωνοι. Απλά επικρατεί μια εντελώς λάθος αντίληψη, ότι όσοι τραγουδούν ποπ και λαικά είναι χειρότεροι.
    Αν τους δεις live, βλέπεις ότι αυτό είναι εντελώς λάθος.

    Για το αν υπάρχουν φωνές σε λάθος μουσικούς χώρους, πιστεύω απλά ότι κάποιοι θα μπορούσαν με τις δυνατότητες που έχουν, να έχουν πει καλύτερα τραγούδια.
    Αυτό μόνο.

    jorge
    31.10.2006, 16:15
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 31-10-2006 στις 16:05 έγραψε...

    Εγώ πιστεύω ότι πίσω από προσεγμένα ποιοτικά τραγούδια κρύβονται καλύτερα οι άφωνοι. Απλά επικρατεί μια εντελώς λάθος αντίληψη, ότι όσοι τραγουδούν ποπ και λαικά είναι χειρότεροι.
    Αν τους δεις live, βλέπεις ότι αυτό είναι εντελώς λάθος.


    "Αν" τους δεις. Σωστά. Γιατί τις περισσότερες φορές τραγουδούν playback. Σε αντίθεση με τους ποιοτικούς που πάντα παίζουν ζωντανά.
    Tziamourani
    31.10.2006, 16:48
    Τι είναι καλέ αυτά που λέτε?

    Ο καθένας τραγουδάει αυτό που θέλει...πιστεύετε πως αν η Παπαρίζου θέλει να πει κάποιο άλλο είδος δεν θα το έκανε? Ασχετα αν ήταν κερδοφόρο για αυτήν η όχι αν πραγματικά γουστάρει να κάνει την στροφή στο ρεπερτοριό της θα την κάνει και ας πάρει τούμπα!

    Οι φωνές αν βρίσκονται σε λάθος μουσικό χώρο είναι γιατί αυτοί επιλέγουν τον χώρο....και όχι οι ειδικοί (ας υποθέσουμε πως υπάρχουν).

    Κάποιος είπε για την Μαντώ...Εγώ την κοπέλα την λυπάμαι, γιατί ο μουσικός χωρός που θέλει να ακούγεται η φωνή της ΔΕΝ είναι τα μπουζούκια. Είναι εξαφανισμένη...και αν βέβαια την ακούγαμε σε δημοιτικά και λαικά θα λέγαμε να μια ΦΩΝΗ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟ ΧΩΡΟ !!!!

    Οι άφωνοι δεν κρύβονται πίσω από το ποιοτικό τραγούδι. Δεν ξέρω Πέτρο τι σε έκανε να το πεις αυτό...ίσως έχεις κάποιο παράδειγμα που εγώ δεν γνωρίζω και μου διαφεύγει...μπορεί να είναι και έτσι αλλωστε ποτέ δεν κατάλαβα την ακριβή σημασία : "ποιοτικό τραγούδι" !!!!

    Επιμένω και λέω: Ο καθένας βρίσκεται εκεί που ο ΙΔΙΟΣ θέλει!

    :)