ελληνική μουσική
    507 online   ·  210.881 μέλη

    Να απαγορευθούν οι θρησκείες

    noizreduction
    30.07.2007, 03:12
    Δεκτες οι παρατηρησεις σου GL. Ειλικρινα δεν ηθελα να υποδειξω σε κανεναν mod/admin του site πως να κανει τη δουλεια του.
    Επισυναψα απλα ενα κομματι απο τους κανονες που οι admin εχουν δημιουργησει. Θεωρησα τον εαυτο μου θιγομενο, ομως δεν προκειται να τρεξω σε καποιον mod με προσωπικο μηνυμα για να τον κανω να προσεξει την συζητηση. Ουτε βεβαια προκειται να χαλασω την καλη εικονα που εχω για το musicheaven που εχω, εξαιτιας μιας συζητησης.

    Λυπαμαι αν φανηκε πως νουθετησα, ομως δεν χαρακτηρισα ποτε κανεναν, ουτε θα ηθελα να δεχτω χαρακτηρισμους που δεν μου ανηκουν. Εαν δεν διατηρειται η εννομη ταξη που οριζει ο καθε χωρος, δεν ειμαι υπευθυνος να θεωρηθω "ακροδεξιος" επειδη την ανεφερα.

    Ο asxetos, μπορει να πιστευει ο,τι θελει για την Εκκλησια. Κι εγω στο 90% των περιπτωσεων που αναφερει θα μπορουσα να πω αλλες 1000 ιστοριες που εχω ζησει και ειναι κατα των ιερεων.
    Αναφερθηκα, εαν προσεξε κανεις, συγκεκριμενα στο θεμα των οικονομικων και στην παραπληροφορηση απο τον asxetos.
    Το να αντιπαραβαλλω επιχειρηματα υποστηριξης της Εκκλησιας, θα ηταν σαν να προσπαθουσα να προσηλυτισω ατομα στην Εκκλησια. Και αυτο ειναι επισης κατι που δεν το εχει αναγκη η Εκκλησια, οχι απο μενα τουλαχιστον.

    Απλα δηλωνω Χριστιανος και σαν Χριστιανος ειμαι υποχρεωμενος να διαφυλαξω οτιδηποτε διατηρει την σχεση μου με τον Θεο.

    Ενδεικτικα αναφερω πως εαν αυτο το αρθρο βρισκοταν σε τουρκικο site και κατηγορουσε τον Ισλαμισμ, τοτε οι συγγραφεις του θα ηταν σε καμια φυλακη.
    Ξερω, πως εδω δεν ειμαστε Τουρκια, ομως το ο,τι ο καθενας μπορει να λεει την αποψη του, δεν σημαινει πως δεν προσβαλλει πραγματα που οι αλλοι τα θεωρουν ιερα. Και το Συνταγα προστατευει την πιστη του καθενος.

    Λυπαμαι που συμμετειχα στην συζητηση. Περισσοτερο κακο εκανα, παρα προσεφερα καποιο εργο.


    ΥΓ: Και δεκτα τα σχολια απο ατομο που χρησιμοποιει Yamaha και μαλιστα ενα απο τα αγαπημενα μου PSR 730 ( ή της σειρας 700 γενικα ), του οποιου κατοχος ειμαι και δεν το αποχωριζομαι απο κανενα live και δουλεια.

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 30-07-2007 03:14 ]


    StavmanR
    30.07.2007, 04:21
    Noizreduction, αν μου επιτρέπεις κι εμένα ένα σχόλιο για το θέμα αυτό...
    Από τη στιγμή που κάποιος πιστεύει ότι πχ. είναι ο ίδιος πεταλούδα, δεν έχω λόγο να του προκαλέσω καμία συζήτηση. Όταν όμως κάποιος παραθέτει στα πλαίσια συζήτησης δοξασίες και προσωπικές πεποιθήσεις, πρέπει να είναι έτοιμος να δεχθεί να τις συζητήσει υπό οποιοδήποτε πρίσμα. Τα θεολογικά θέματα έχουν καλώς ή κακώς και κοινωνικές προεκτάσεις. Επομένως είναι λογικό να δεις αναφορές σε θεολογικά θέματα, ακόμα και όταν δεν υπάρχει προηγούμενη αναφορά. Ο καθένας λέει την άποψή του εδώ μέσα και από αυτήν και μόνο κρίνεται.
    Ας παραθέσω ένα παράδειγμα...σε κάποιο θέμα μου έρχεται να μιλήσω για τη μάνα μου, και αρχίζω:" η μάνα μου εμένα μου έλεγε αυτο, μου έλεγε εκείνο, μου έλεγε το άλλο...". Αν ο συνομιλητής μου μου πει:" κάτσε ρε φίλε και ποια είναι η μάνα σου σε τελική...;", θα έχει άδικο; Από τη στιγμή που την έφερα στην κουβέντα θα πρέπει ή να συζητήσω γύρω από οποιαδήποτε απορία, είτε να δεχθώ το λάθος της παραθέσεώς μου. Δεν μπορώ να πω απλά και αφοριστικά:"μακριά το στόμα σου από τη μάνα μου". Έτσι δε γίνονται συζητήσεις.
    Μπορείς να κατηγορήσεις τον οποιονδήποτε για έλλειψη γνώσεων και επιχειρημάτων, αλλά σε μία κουβέντα που αναφέρθηκε η εκκλησία είναι χρέος του καθενός μας να παραθέσει τις απόψεις του. Σε κάθε λόγο πρέπει να υπάρχει αντίλογος, ειδάλλως αυτός ο λόγος δεν έχει νόημα ύπαρξης.
    Πάντως εμένα δε μου φαίνεσαι φασίστας, αλλά πρέπει να τονίσω ότι η ελευθερία της απόψεως του καθενός είναι αδιαμφισβήτητη. Και είναι υγιές σε μία συζήτηση να ακούγονται όλες οι πλευρές, γεγονός που μας κάνει σοφότερους.
    Ααααα παρεμπιπτόντως, το τόπικ έχει ένα θέμα το οποίο είναι στην ουσία δογματικό ως προς τις απαντήσεις που παίρνει. Είτε κάποιος απαντήσει ναι είτε όχι, πρόκειται για αναπόδεικτες προσωπικές του δοξασίες. Είναι λογικό ο καθένας να ντύνει τις δοξασίες του ανάλογα με την οπτική που διαλέγει για να βλέπει τα πράγματα. Γι' αυτόν που πιστεύει πρόκειται για "αυταπόδεικτες αλήθειες", για εκείνον που δεν πιστεύει "παραμύθια της χαλιμάς". Από τη στιγμή που ξεκινήσαμε τέτοια κουβέντα, να είστε έτοιμοι για όλα και όχι αυτό που ο καθένας θέλει να ακούσει.
    noizreduction
    30.07.2007, 04:33
    Ομολογω πως μπερδευτηκα με τα 2 ιδια post, αλλα δικαιολογουμαι εξαιτιας της ωρας

    Δεν ζητησα καμια φιμωση, επαναλαμβανω. Ομως εαν προσεξει κανεις τα μηνυματα του asxetou, θα δει πως επικεντρωνονται με τον εναν ή τον αλλον τροπο στο θεσμο της Εκκλησιας και των ιερωμενων. Μεσω ειρωνιας, αβασιμων στοιχειων ( οπως με τα οικονομικα που αναφερθηκε ) και συνεχομενων post, δεν μπορει παρα να θεωρηθει προπαγανδα το ολο σκηνικο

    Δεν θα μπω σε διαδικασια αντιπαραθεσης και εξηγησα το λογο. Λυπαμαι πολυ που εκανα το λαθος απλα να συμμετασχω σε συζητηση που ξερω συνηθως πως καταληγει.
    Δεν μπορω να περιμενω καθαρη και σοβαρη συζητηση, οταν απο το 2ο post μου, χαρακτηριζομαι και απομονωνομαι απο τη κουβεντα απο το ιδιο μελος. Και πιστευα πως οι κανονες του forum δημιουργουνται για τετοιες περιπτωσεις.
    Δεν μπηκα στο musicheaven για να χαρακτηρισω και να χαρακτηριστω. Οποτε αφηστε με να θεωρηθω χαμενος στην συζητηση επειδη δεν κανω αντιπαραθεση , αλλα κερδισμενος στην ηθικη μου. Ξερω τι ειπα και ξερω τι δεν ειπα.


    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 30-07-2007 04:34 ]


    noizreduction
    30.07.2007, 04:41
    Και συγνωμη για το 2ο post, αλλα ηθελα να το τονισω.

    Λογω εργασιας εχω αμεση επαφη με την εκκλησια και τους ιερωμενους. Και ειμα ο πρωτος που εαν με ρωτησει καποιος τι αποψη εχω για την Εκκλησια, θα πω "απαπαππα..Κρατα τη μυτη σου μακρια".
    Ομως ειμαι και ο πρωτος που πιστευει πως σαν ανθρωπινο σωμα, πεφτει σε ανθρωπινες αμαρτιες. Και επειδη η εξουσια διαφθερει, πολλοι ιερωμενοι ( και ιδιατερα οι ψηλα ισταμενοι ) εχουν ξεπερασει καθε οριο ανηθικοτητας.
    Παρολαυτα, μεσα στην εργασια μου εχω γνωρισει και ανθρωπους ιερωμενους που διαφερουν απο το μεσο ορο. Και ακομα κι εαν αυτοι αποτελουν το 1% της Εκκλησιας, τοτε πιστευω πως αξιζει να υπερασπιζομαι εναν θεσμο και να πιστευω πως το μελλον του θα ειναι καλυτερο εξαιτιας αυτων των ανθρωπων.
    Και το λεω αυτο με πληρη επιγνωση του τι μπορει να δεχτω σαν κατηγοριες. Ομως το λεω και με την επιγνωση αυτου που μεχρι τα 20 του εβλεπε ιερεα και εστριβε.
    Ειναι βιωματικη η σχεση ενος ανθρωπου με την Εκκλησια. Και οπως ειπα πιο πανω
    Εαν καποιος ψαχνει να βρει τον gay, τον κλεφτη, τον βιαστη ιερεα, θα τον βρει.
    Εαν καποιος αναζητησει τον καλο, τον μελετημενο, τον λειτουργο και οχι τον εργαζομενο ιερεα, παλι θα τον βρει.

    Και πιστευω πως ολοι αυτοι που μιλανε για τον θεσμο της Εκκλησιας, αν εκαναν λιγο τον κοπο να βρεθουν με ανθρωπους που την εκπροσωπουν αξια, θα αλλαζαν τις θεσεις τους ή θα γινονταν πιο διαλλακτικοι.
    Ομως αυτο θα ηταν προσηλυτισμος εαν το αναφερω συνεχως, οποτε καλυτερα να μην ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν και θεωρηθω και προσυλητιστης.

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 30-07-2007 04:45 ]


    StavmanR
    30.07.2007, 05:00
    Καταρχήν, μάλλον κόλλησε πριν η ιστοσελίδα και μου το πόσταρε 2 φορές. Διορθώθηκε πάραυτα...
    Μην ανησυχείς για προσηλυτισμό, διότι η ελληνική νομοθεσία είναι δομημένη επάνω στην κυρίαρχη θρησκεία, στην οποία και δεν αναγνωρίζει τον προσηλυτισμό, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες. Ο νόμος αποτελεί πνευματικό έκτρωμα το οποίο πρέπει να αλλάξει σύντομα (έχουν γίνει ήδη κινήσεις από τον πολιτικό κόσμο, καθώς και προσφυγές στα ευρωπαϊκά δικαστήρια από αλλόθρησκους, οι οποίοι και δικαιώνονται).

    Αν κάνουμε συζήτηση για το 1% ή ακόμα και το 50%, τότε μάλλον ο άσχετος έχει δίκιο λέγοντας ότι η εκκλησία αποτελεί άντρο της διαφθοράς. Κάθε κατάσταση έχει και τις εξαιρέσεις της, οι οποίες πάντα αποτελούν μέρος του κανόνα. Απόψεις όπως αυτή του άσχετου, μόνο καλό μπορούν να κάνουν στον εσω-εκκλησιαστικό χώρο, καθώς πού και πού το σκαμπίλι είναι απαραίτητο.
    Δεν υπάρχει λόγος να τσακώνεστε οι δύο σας διότι αποτελείτε καί οι δύο λαμπρές παρουσίες στο φόρουμ, και οι υπόλοιποι έχουμε να κερδίσουμε πολλά από τις συζητήσεις σας, όσο ακραίες κι αν είναι...Θυμίζω και στους δύο σας μία φράση "η σύγκρουση φέρνει αρμονία". Είναι απαραίτητες όλες οι απόψεις...
    Orfeus
    30.07.2007, 11:32
    @ noizreduction: Δεν είδα τον asxetos να είναι προσβλητικός με το θέμα της πίστης. Για την εκκλησία μίλησε. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.

    noizreduction
    30.07.2007, 11:37
    StavmanR, διατυπωσα απλα ενα ποσοστο, θελοντας να δειξω την αξια του θεσμου της Εκκλησιας για ορισμενους ανθρωπους. Κυριολεκτωντας, το ποσοστο των ανθρωπων που αξιζουν στην Εκκλησια ειναι παραπανω απο 1%.
    Δεν θελω να μιλαω εκ του ασφαλους πισω απο ενα PC, παραθετοντας κειμενα και εκφραζοντας τις αποψεις μου με συγκεκριμενο τροπο. Εστω και ετσι, προκαλω τον asxeto να μας πει τι ειναι αυτο που τον εκανε να μισησει τοσο την Εκκλησια και εαν εχει ζησει αρκετο καιρο κοντα σε καποιο εκκλησιαστικο "δρωμενο" ( μην το εκφρασω αλλιως και παρεξηγηθω ) για να γνωριζει πως λειτουργει.
    Θα ηταν αρκετα ενδιαφερον να δουμε εαν οντως οι ανθρωποι που κατηγορουν εναν θεσμο, εχουν την εμπειρια και την ουσια να το κανουν.

    Οσον αφορα το νομο, δυστυχως βρισκομαστε σε μια χωρα οπου εδραιωθηκε η Εκκλησια μεσα στα πολιτικα δρωμενα. Γι'αυτο την κατηγορω, οπως κατηγορω και την πολιτικη αρχη που χρησιμοποιησε την θρησκευτικη ισχυ της Εκκλησιας, για να κερδισει ψηφους. Αυτο της εδωσε παντοδυναμια τα τελευταια χρονια, και εξαιτιας αυτης εχει διαφθαρει η ουσια της.
    Αποψεις μπορουν να εκφραζονται, με σοβαρο και τεκμηριωμενο τροπο. Επιμενω πως ο τροπος της ειρωνιας και της "πεταχτης" του asxetou θυμιζει προπαγανδα και δεν εχετε παρα να ψαξετε ολα τα τελευταια post του στις συζητησεις. Δεν εχω προβλημα με την ανταλλαγη αποψεων, αλλα με τον τροπο που εκφραζονται αυτες.
    Tren
    30.07.2007, 12:13
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 30-07-2007 στις 11:37 έγραψε...

    Οσον αφορα το νομο, δυστυχως βρισκομαστε σε μια χωρα οπου εδραιωθηκε η Εκκλησια μεσα στα πολιτικα δρωμενα. Γι'αυτο την κατηγορω, οπως κατηγορω και την πολιτικη αρχη που χρησιμοποιησε την θρησκευτικη ισχυ της Εκκλησιας, για να κερδισει ψηφους. Αυτο της εδωσε παντοδυναμια τα τελευταια χρονια, και εξαιτιας αυτης εχει διαφθαρει η ουσια της.


    Τοτε που διαφωνειτε ακριβως?Δεν εχω καταλαβει.Εφοσον αποδεχεσαι την διαφθορα στην ουσια της Εκκλησιας γιατι ενοχλεισαι noizeduction?Νομιζω πως μ'αυτην και μονο την δηλωση σου αναιρεις ολα τα προηγουμενα λεγομενα σου.
    Εκτος αν αναφερεσαι στην πολιτικη αρχη και την ουσια της..τοτε αλλαζει το πραγμα !
    noizreduction
    30.07.2007, 12:28
    Δεν ειπα πως εχω προβλημα με την αποψη. Εχω προβλημα με την ειρωνια, την συνεχομενη λασπολογια σε ολα τα θεματα και την προπαγανδα κατα της Εκκλησιας.
    Ειναι δικαιωμα του καθενος να λεει την αποψη του. Ομως οταν την κανει με επιθετικο και ειρωνικο τροπο, δεν καταργει την αρχη του διαλογου που ζηταει σοβαροτητα και ευγενικη τοποθετηση?
    Tren
    30.07.2007, 13:02
    Δεν νομιζω οτι ο διαλογος απαιτει τιποτα απο αυτα που αναφερεις παρα μονο τον σεβασμο στην ολοκληρωση των αποψεων αναμεσα στους συνομιλητες.
    Στον λεκτικο- πολεμο του "να σε πεισω" για τα πιστευω μου οπλιζομαι με υπομονη κι οσο αντεξω.Φυσικα οι βρισιες δεν επιτρεπονται σε καμμια περιπτωση, καθως η βαρυτητα τους ειναι θεωρω ανουσια εδω μεσα, αφου οι περισσοτεροι δεν γνωριζομαστε οποτε και τιποτα δεν μας θιγει στο πετσι μας.Βλεπεις αγαπητε Noizreduction σε μια καφετερια που θα πιασεις κουβεντα με τους φιλους σου ,θα ξερεις πανω κατω τις αντιδρασεις τους και θα λαμβανεις σωστα τα μυνηματα τους.Σε ενα φορουμ ομως θα πρεπει να εισαι ετοιμος για καθε αντιδραση και για καθε αποψη οπως επισης και για ιδιαιτερα στυλ εκφορας επιχειρηματων.Αν δεν τις αποδεχεται η προσωπικοτητα σου δεν σημαινει πως ο αλλος ειναι ειρωνικος απεναντι σου.Πανω κατω ολοι εχουμε ενα συγκεκριμενο τυπο γραφης ,το προσωπικο μας στιγμα δηλαδη...Μπορεις να το διαπιστωσεις αν ανατρεξεις σε προηγουμενα posts του καθενος.Δεν ειναι σωστο να ζητας να αποβαλλει
    καποιος αυτο του το στιγμα επειδη συνδιαλεγεται ειδικα μαζι σου.

    Κατα τα αλλα

    και μετα

    Ελα να πιασουμε κουβεντα
    μια για Θεους και μια για μεντα....
    (το δικο μου κουσουρι χιχιχι)



    noizreduction
    30.07.2007, 13:36
    Tren, χαρακτηριστικα χωρις κανενα λογο ως φασιστας και μελος της Χρυσης Αυγης. Οσο και να θελω να διατηρησω την ουδετεροτητα μου και να δεκτω πως ενα forum εχει το "απροσωπο", ο χαρακτηρισμος μου μετα απο 2 post, δειχνει μια κλιση προς τετοιους χαρακτηρισμους.
    Και δεν νομιζω πως προκαλεσα τετοια σχολια, ουτε εκανα ειρωνικη κριτικη σε ο,τι ειπε.
    Τελοσπαντων, επιμενω πως δεν προσφερω τιποτα σε αυτη την συζητηση.
    StavmanR
    30.07.2007, 14:39
    Από τα γραφόμενα του άσχετου, δεν έχω καταλάβει ότι πρόκειται για έναν άνθρωπο ο οποίος μισεί εύκολα, οτιδήποτε. Βλέπω έναν άνθρωπο με πολιτικοκοινωνικά φρονήματα και ιδέες να προσπαθεί να τονίσει κάθε ακραιότητα στη σημερινή κοινωνία. Εφ' όσον η άποψή του είναι ότι η Εκκλησία, ως θεσμός, κι όχι ως απλό σύνολο ρασοφόρων, βλάπτει την σύγχρονη Ελλάδα και συγκρατεί την επανάσταση των ελευθεριών του ανθρώπου, δεν έχει παρά να το εκφράσει όπως και προφανώς κάνει. Δικαίωμά του να κρίνει και να επικρίνει οποιοδήποτε θεσμό του κράτους. Όταν πχ. λέμε ότι ο τρόπος λειτουργίας του κοινοβουλίου είναι τουλάχιστον κωμικός, εννοούμε και τον τελευταίο βουλευτή; Σίγουρα όχι. Παντού υπάρχουν εξαιρέσεις. Το θέμα είναι ότι κάποιοι θεσμοί τραβούν τα πυρά μας διότι αποτελούν νευραλγικούς τομείς της συγκροτημένης κοινωνίας.
    Όσο για την Χρυσή αυγή, η φράση του Άσχετου ήταν:"Αν θιγεσαι....τοτε αντιπαραθεσου οπως πρεπει...και οχι με τον τροπο αυτο του φορουμ της ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ...". Εγώ από αυτήν την κουβέντα δεν βλέπω να σε χαρακτηρίζει Χρυσαυγίτη, αλλά να σε προτρέπει να μην υιοθετείς τακτικές ακραίες και κατασταλτικές της εκφράσεως των άλλων, όπως πράτουν συγκεκριμένες οργανώσεις.
    Το ξαναλέω ότι δεν είναι του επιπέδου και των δύο (σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει), να εμπλέκεστε σε τέτοιου είδους άτοπες και άγονες αντιπαραθέσεις.

    Κάτσε να φωνάξω τώρα τη Μαρία (mnk) να ρίξει έναν εξορκισμό του κακού πνεύματος του πείσματος και του εγωισμού, γιατί προς το παρόν έχει 2 στα 2 (100%). Άντε να σε δω Μαρία μου...
    noizreduction
    30.07.2007, 14:54
    Λυπαμαι που δεν βλεπω τοσο ωραιοποιημενο τον χαρακτηρισμο που εισεσπραξα. Αν και ο αμεσα θιγομενος ειμαι εγω, προσπαθω να το δω με την σκοπια ενος τριτου παρατηρητη.
    Η αναφορα σε ενα ακραιο καθεστος σκεψεις, προς ενα συγκεκριμενο ανθρωπο, δεν αποτελει εστω και τον εμεσσο χαρακτηρισμο του;
    Συγνωμη, αλλα θα συνεχισω να αναζητω αυτη την συγνωμη για τον χαρακτηρισμο απο το μελος asxetos. Με αυτη θα αποδειξει πως οντως δεν διακατεχεται απο μισος προς προσωπα που υποστηριζουν την αντιθετη απο αυτον αποψη.

    gexrag
    30.07.2007, 15:39
    Φίλοι μου
    Οι προσωπικές αντιπαραθέσεις έχουν τέτοια φαινόμενα με κόντρες χωρίς νόημα.
    Αφήστε την μουσική να κυλήσει στις φλέβες σας και ηρεμήστε. Δεν υπάρχει λόγος να γίνεται αυτό και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου.
    StavmanR
    30.07.2007, 15:39
    ...για να μην προσθέσω κι από τον Homo Australopithikous...

    Πάντως Μαρία, αν γυριστεί νέα ταινία Εξορκιστής, θα προτείνω ανεπιφύλακτα να πρωταγωνιστήσεις. Θα αποτελεί και τομή στην θρησκευτική κοινότητα και ιστορία η χρήση θηλυκού εξορκιστή...
    asxetos
    30.07.2007, 17:37
    Αγαπητέ φίλε noizreduction..πίστεψε με, δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου.
    Είπα απλά, όπως λέω πολύ συχνά την άποψή μου για την εκκλησία, οπως κατά καιρούς γράφω και για άλλα θέματα, που έχουν σχέση με την κοινωνικοπολιτική κατάσταση στη χώρα που ζώ. Καλώς η κακώς ο τρόπος που εκφέρω τις απόψεις μου δεν είναι απολιτίκ. Το στίγμα μου το έχω δώσει.

    Προσωπική επίθεση σε εσένα δεν έκανα...κάτι που έμμεσα έκανες εσύ με τον τρόπο αυτό των υποδείξεων των όρων του φόρουμ.

    Ολοι όσοι απάντησαν με κάλυψαν πλήρως και δεν έχω να πώ και να προσθέσω τίποτα παραπάνω. Για εμένα προσωπικά θα σου πώ τούτο. Δεν ανέχομαι καμιά είδους υπόδειξη για τις απόψεις μου και τις ιδέες μου έχοντας πλήρη συνήδειση και ευθύνη των λεγόμενων και γραφόμενών μου.

    Οπως λέει και το τραγούδι του Θεοδωράκη "διότι δεν συννεμορφώθει προς τας υποδείξεις" έτσι λοιπόν δέχομαι οποιαδήποτε επίπληξη απο τους συντονιστές του φόρουμ, αν πραγματικά σου επιτέθηκα σε προσωπικό επίπεδο σε κάποιο απο τα πόστ που έβαλα...πρίν την προσωπική αντιπαράθεσή μας.

    Απο εκεί και έπειτα αν θεώρησες ότι σε έθιξα εμμέσως πλήν σαφώς στο τελευταιο μου σχόλιο κατηγορώντας σε ως Χρυσαυγίτη(άσχετα αν δεν εννόησα κάτι τέτοιο...),...το παίρνω πίσω..και επειδή πραγματικά είδα ότι στεναχωρήθηκες για αυτό ειδικά, δηλαδή της στάμπας του ακροδεξιού πάρα πολύ, για εμένα ένας λόγος παραπάνω να σου ζητήσω δημοσίως συγνώμη που σε στεναχώρησα και το πράττω.

    StavmanR
    30.07.2007, 19:13
    Τακ τακ! Μαρία...

    Λίγο πιο αριστερά δεξιά τη βελόνα και με έπιασες...

    Έχει διαφορά να σου πω ότι ανήκεις σε μία οργάνωση και διαφορά να σου πω, δεν περίμενα να αντιδράσεις με ακραίο τρόπο που συνηθίζουν κάτι τέτοιοι...

    Τέλως πάντων η υπόθεση θεωρείται ληγμένη(!).

    Εξακολουθώ να μη βλέπω προσβλητικά τα συγκεκριμένα ποστ, αλλά μάλλον καυστικά μιας διεφθαρμένης κατάστασης (την οποία παραδόξως σχεδόν όλοι αποδέχθηκαν).

    Ένα γύρο καφεδάκια για όλους...
    asxetos
    30.07.2007, 19:36
    mnk μου, δεν έκανα πατάτα, αλλά πατάτες τηγανιτές με αυγά.....πλούσιο γεύμα σε πρωτείνες και υδατάνθρακες.
    Οσο για τους μάγκες......."οι μάγκες δεν υπάρχουν πια, ...τους πάτησε το τρένο".

    Σταυρε
    noizreduction
    30.07.2007, 21:22
    Asxetos, ειναι δικαιωμα σου οχι μονο να πιστευεις ο,τι θελεις, αλλα και να αναφερεσαι σε αυτο δημοσια. Οπως ειδες, κι εγω αναφερθηκα σε ορισμενα προβληματα της υδροκεφαλης εξουσιας της Εκκλησιας και στην ουσια δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα, περα απο την δικη μου προτιμηση στο προσωπο καποιων ιερωμενων.
    Δεν προχωρησα σε καμια δηλωση επιπλεον για το τι καλο εχει κανει η Εκκλησια στον τοπο ( στον τομεα της αγαθοεργιας κυριως ) γιατι πολλες φορες τα λογια παραποιουνται και το τελευταιο πραγμα που θα ηθελα ειναι να θεωρηθω προσηλυτιστης και ομοιδεατης της φθορας της Εκκλησιας.
    Το εργο της Εκκλησιας ειναι σαφες, εχει χαρακτηριστει κατα καιρους απο την κοινωνια ειτε ως κακο, ειτε ως καλο και ειναι ενθαρρυντικο που η νεοτερη γενια πιστων ( και μη πιστων ακομα ) "ψαχνεται" και δεν φοβαται την κατα μετωπο ερωτηση στους ιερωμενους. Αυτο οδηγει σε μια καλυτερευση των νεοτερων ιερεων, που πολλες φορες εχουν ερθει σε αντιπαραθεση με συντηρητικους "αρχαιο"ιερωμενους. Ας ελπισουμε πως αυτη η συγκρουση θα οδηγησει σε μια καλυτερη ΕΚκλησια με πιο ξεκαθαρο προσωπο.

    Asxetos, στο πρωτο post μου εδω δεν ζητησα τη φιμωση σου. Ζητησα την ευγενη τοποθετηση των ζητηματων που θετεις. Η ειρωνια και οι πομπωδεις εκφρασεις δημιουργουν την εντυπωση μενους και δεν συμβαδιζουν με την εννοια της καλης συζητησης.
    Για μενα το θεμα θεωρειται ληξαν, αφου εισεσπραξα την συγνωμη σου και σε ευχαριστω γι'αυτο.

    Mnk ευχαριστω για την υποστηριξη στο θεμα, οσον αφορα τα παλαιοτερα μελη. Απο τη μια η φτωχη μου γλωσσικη ικανοτητα και απο την αλλη η "παρθενικη" μου εμφανιση σε ενα αγνωστο forum για μενα, δεν μου επιτρεπει να κρινω τις υποδειξεις παλαιοτερων μελων ( οταν αυτες γινονται στα πλαισια της λογικης και της ευγενειας ). Η παρουσια μου ομως σε μουσικα forum αρκετα χρονια τωρα, με κανει να καταλαβαινω πως η προσφωνηση "Φιλαρακο.." του GL, μαλλον δεν ειναι τοσο επιθετικη οσο φαινεται αρχικα.

    StavmanR. Η κατασταση μπορει να περιγραφει και με πιο ευγενικη τοποθετηση πιστευω και τα μακροσυρτα συμφωνα ή οι εκφρασεις του τυπου "Αν δε δώσετε τα φράγκα σας στους παπάδες θα σας ΦΑΩΩΩΩΩΩ." δεν νομιζω πως θεωρουνται καταθεση αποψης. Εκτος εαν εχει αλλοιωθει τελειως ο τροπος posting στα forum.
    StavmanR
    30.07.2007, 21:40
    Είναι θέμα προσωπικής αισθητικής noizreduction. Κι αν ακόμα δε συμφωνώ με την αισθητική προσέγγιση της γελοιογραφίας, μπορώ να το δηλώσω, αλλά δεν μπορώ να απαιτήσω από κάποιον να το αποσύρει ή να το επεξηγήσει. Με πολλά δε συμφωνώ εδώ μέσα, αλλά δεν μπορώ να τα απαγορέψω. Είναι θέμα αισθητικής. Η σάτιρα ήταν πάντοτε πολιτισμικό στοιχείο των Ελλήνων, και αναπόσπαστο κομμάτι της κοινωνικο-πολιτικής τους ζωής. Καταλαβαίνω ότι κάτι δεν σου αρέσει, δεν καταλαβαίνω την έντονη αντίδρασή σου, ειδικά όταν για τη διαφθορά της εκκλησίας έχεις εκφράσει κι εσύ ανάλογη (ίσως πιο μετριοπαθή) άποψη.
    Μία φορά έχω προσωπικά αντιδράσει έντονα και ήταν σε μία κατάσταση παρεξηγήσεως κατά την οποία κατηγορήθηκα για προσηλυτισμό (ποινικά κολάσιμη πράξη). Εκεί τα πράγματα δεν είχαν να κάνουν με τα πιστεύω μου και τις γνώσεις μου, αλλά με την ηθική και νομική προστασία μου. Το θέμα είναι ότι γίνονται πολλές παρεξηγήσεις κι αυτό γιατί δεν έχουμε μάθει να συζητούμε σε γενικότερα πλαίσια, αλλά να παίρνουμε τα πάντα προσωπικά (αυτό αφορά και το θέμα της κοινωνικής φοβίας κατά την οποία αισθανόμαστε ότι όλοι μας κρίνουν). Η συζήτηση γίνεται πρώτα από όλα για εμάς και έπειτα για τους άλλους. Δεν είναι διαγωνισμός πνευματικότητας το φόρουμ και αυτό το απευθύνω προς όλους.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 30-07-2007 21:41 ]