ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.851 μέλη
    Sardanapalopipinokinigos
    13.06.2009, 16:51

    Up The Irons!


    NikosRoman
    14.06.2009, 09:59

    Και οι δυο στην εποχη τους υπηρξαν πρωτοποροι.

    Κανεις δεν ειχε ακουσει τιποτε παρομοιο εως τοτε.

    Καλο  ειναι που υπαρχουν μεχρι σημερα.

    Αυτα.


    TheDarkSideOfTheMoon
    14.06.2009, 11:29

    Προσωπικά εγώ προτιμώ Metallica {#emotions_dlg.rockon}


    sitzoune81
    14.06.2009, 11:59

    Iron Maiden : "Killers" ...και... Metallica : "And Justice For All"

    τίποτ' άλλο από δαύτους.


    freakhood
    15.06.2009, 15:31

    Και πολλά λες, αλλά άντε ας το πάρει το ποτάμι.

    Για μένα είχαν ήδη ξεφτιλιστεί από την δεκαετία του 80 και οι δυο. Και οι λεφτάλικα και οι Maiden. Αυτό άρχισα να το καταλαβαίνω πηγαίνοντας στις πρώτες δυο συναυλίες τους εδώ στο Ελλάντα...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 15-06-2009 15:32 ]


    kostasm13
    15.06.2009, 16:46

    Maiden Maiden Maiden Maiden! {#emotions_dlg.rockon}


    Xristos19
    17.06.2009, 13:31

    Αν και προτιμό Metallica,οφείλω να πω πως οι Iron Maiden είναι καλύτεροι γιατί είναι πιο ποιοτικοί σε σχετικά με τις τελευταίες δουλίες τους.


    john1987
    17.06.2009, 16:05

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 15-06-2009 στις 15:31 έγραψε...

    Και πολλά λες, αλλά άντε ας το πάρει το ποτάμι.

    Για μένα είχαν ήδη ξεφτιλιστεί από την δεκαετία του 80 και οι δυο. Και οι λεφτάλικα και οι Maiden. Αυτό άρχισα να το καταλαβαίνω πηγαίνοντας στις πρώτες δυο συναυλίες τους εδώ στο Ελλάντα...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 15-06-2009 15:32 ]



     

    Ναι αλλα εξηγησε μας λιγο παραπανω το λογο για τον οποιο ξεφτιλιστηκαν.Νομιζα παντα οι Maiden ειδικα δινουν ενα πολυ καλο show.

     

    Επισης οι τελευταιοι τους δισκοι ειναι σε πολυ καλα επιπεδα αν αναλογιστουμε την καταντια αλλων συγκροτηματων.


    freakhood
    18.06.2009, 13:06

    Απο ότι φαίνεται άλλα είναι τα δικά σου μέτρα και σταθμά (τα οποία βασίζονται στον εντυπωσιασμό και μόνο, και στο κατά πόσο "βιρτουόζοι" κατά μια έννοια, ή καλοί showmen είναι οι maiden...διόρθωσε με αν κάνω λάθος) και τελείως διαφορετικά είναι τα δικά μου μέτρα και σταθμά.

    Η ουσία δεν είναι ποτέ στην επιφάνεια.

    Η επιφάνεια μαγεύει την μάζα ή τους ανίδεους αλλά και τους αφελείς που καταπίνουν ότι πλασσάρεται. Ίσως και αυτούς που βλέπουν την μουσική τελείως στερότυπα. Έτσι και οι maiden μάγεψαν και μένα. Ήμουν 13 ετών τότε.

    Ωστόσο θα σου απαντήσω και για τους Maiden αλλά επίσης θα κάνω και μια σχετική αναφορά στους λεφτάλικα. Όχι σε αυτό το post όμως. Αύριο ή από Δευτέρα θα λάβεις σχετική απάντηση (διότι τρέχω τώρα!)

    ΥΓ: Κατά βάθος εκτιμώ τους πρώιμους  maiden. Του 1980. Ψάξε τα διάφορα post μου κατα καιρούς και θα καταλάβεις το γιατί.

    Έτσι κι αλλιώς όμως θα σου στείλω εμπεριστατωμένη απάντηση. Και αυτά τα γράφει κάποιος που πήρε συνέντευξη από τον Steve Harris (επί εποχής Bailey). Ήταν από τις χειρότερες και απογοητευτικότερες ever  συνεντεύξεις που έχω κάνει. Έχασα πάσα ιδέα.

    Θα τα πούμε όμως. Η αντιπαράθεση απόψεων πάντα είναι υγιής!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 18-06-2009 13:09 ]


    john1987
    19.06.2009, 11:51

    Ok,περιμενω απαντηση λοιπον!

     

    Θυμαμαι καποια ποστς σου για τον Dianno κυριως.


    giorgosziotas
    20.06.2009, 01:24

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 13-06-2009 στις 16:04 έγραψε...

    Ούτε αστακομακαρονάδα ούτε παστίτσιο.

    Ξεφτιλισμένοι είναι εδώ και αρκετά χρόνια.

    Και οι δύο. Και οι λεφτάλικα και οι maiden.



     

    Με συγχωρείς αλλά δε συμφωνώ. Για δύο λόγους.

    Πρώτων, διότι από μικρό παιδί κατάλαβα, ότι η δημιουργία ενός τραγουδιού έχει αφετηρία μία και μοναδική στιγμή, όσο και αν δουλευτεί στην πορεία. Αυτό για 'μένα σημαίνει ότι όσοι παραγωγοί, συμβόλαια, παζάρια και γκλαμουριές κι αν πέσουν πάνω στο τελικό “προϊόν”, θα δίνω μόνο σημασία στην αρχική σκέψη που έκανε κάποιος με ένα χαρτί, μολύβι και το όργανό του. Αν αυτό μου κάνει τότε η σκέψη είναι περιττή.

    Δεύτερον, διότι κάθε τραγούδι, μουσική ή ποίημα είναι για τα αυτιά μου, ότι είναι για το στόμα μου μια ευκαιρία να γευτώ κάτι εντελώς καινούριο ή να θυμηθώ μια παλιότερη απόλαυση. Χωρίς διαχωρισμούς, χωρίς είδη, χωρίς όρια. Άλλοι βάζουν διαχωριστικές γραμμές στα ήθη και στα έθιμα, άλλοι στα είδη μουσικής και άλλοι στο χρώμα του δέρματος.

    Εκεί που κάποιοι βλέπουν ξεπεσμό στον ήχο που έχουν συνηθίσει από μία μπάντα, εγώ βλέπω αλλαγή πορείας και τη σέβομαι, ακόμα κι αν αυτό στο οποίο εξελίσσεται, είναι κάτι το οποίο έχω ακούσει κι αλλού. Αυτό που για 'μένα είναι παλιό, για κάποιον άλλον είναι καινούριο και θεωρώ ότι δεν έχω το δικαίωμα να τον αποκαλώ “ξεφτιλισμένο”, απλά και μόνο επειδή δε μου σερβίρει πλέον το αγαπημένο μου ναρκωτικό.


    bittersweet
    21.06.2009, 09:18

    Φυσικά  δεν μπορώ να κρίνω εγώ ποιοι είναι οι καλύτεροι.

    Μπορώ όμως να πω πως  μου αρέσει περισσότερο η μουσική των Metallica.

    Smile


    serBlack
    21.06.2009, 14:04

    Up the IRON MAIDEN!!! Mia mpanta pou akoma steketai sto ypsos tou onomatos ths...oson afora ta paidia ths amerikhs ( Metallica )...exei polla xronia pou epapsan na antiprosopeuoun thn mousikh skhnh pou tous anedikse...





    επισυναπτόμενα: n1530035364_30097579_8535.jpg 
    SouLRocK
    21.06.2009, 18:59

    Παράθεση:

    Το μέλος serBlack στις 21-06-2009 στις 14:04 έγραψε...

    Up the IRON MAIDEN!!! Mia mpanta pou akoma steketai sto ypsos tou onomatos ths...oson afora ta paidia ths amerikhs ( Metallica )...exei polla xronia pou epapsan na antiprosopeuoun thn mousikh skhnh pou tous anedikse...

     




    ... Το thrash δηλαδή...

    freakhood
    22.06.2009, 13:48

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 20-06-2009 στις 01:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 13-06-2009 στις 16:04 έγραψε...

    Ούτε αστακομακαρονάδα ούτε παστίτσιο.

    Ξεφτιλισμένοι είναι εδώ και αρκετά χρόνια.

    Και οι δύο. Και οι λεφτάλικα και οι maiden.



     

    Με συγχωρείς αλλά δε συμφωνώ. Για δύο λόγους.

    Πρώτων, διότι από μικρό παιδί κατάλαβα, ότι η δημιουργία ενός τραγουδιού έχει αφετηρία μία και μοναδική στιγμή, όσο και αν δουλευτεί στην πορεία. Αυτό για 'μένα σημαίνει ότι όσοι παραγωγοί, συμβόλαια, παζάρια και γκλαμουριές κι αν πέσουν πάνω στο τελικό “προϊόν”, θα δίνω μόνο σημασία στην αρχική σκέψη που έκανε κάποιος με ένα χαρτί, μολύβι και το όργανό του. Αν αυτό μου κάνει τότε η σκέψη είναι περιττή.

    Δεύτερον, διότι κάθε τραγούδι, μουσική ή ποίημα είναι για τα αυτιά μου, ότι είναι για το στόμα μου μια ευκαιρία να γευτώ κάτι εντελώς καινούριο ή να θυμηθώ μια παλιότερη απόλαυση. Χωρίς διαχωρισμούς, χωρίς είδη, χωρίς όρια. Άλλοι βάζουν διαχωριστικές γραμμές στα ήθη και στα έθιμα, άλλοι στα είδη μουσικής και άλλοι στο χρώμα του δέρματος.

    Εκεί που κάποιοι βλέπουν ξεπεσμό στον ήχο που έχουν συνηθίσει από μία μπάντα, εγώ βλέπω αλλαγή πορείας και τη σέβομαι, ακόμα κι αν αυτό στο οποίο εξελίσσεται, είναι κάτι το οποίο έχω ακούσει κι αλλού. Αυτό που για 'μένα είναι παλιό, για κάποιον άλλον είναι καινούριο και θεωρώ ότι δεν έχω το δικαίωμα να τον αποκαλώ “ξεφτιλισμένο”, απλά και μόνο επειδή δε μου σερβίρει πλέον το αγαπημένο μου ναρκωτικό.



     

    Δέν μιλάω για ξεπεσμό στον ήχο αγαπητέ μου.

    Μπες στην ουσία και κοίτα το προπροηγούμενο post μου.

    Επίσης κάτσε και σκέψου για ποιό λόγο ονομάζω ΛΕΦΤΑΛΙΚΑ ένα εκ των δυο πουλημένων.


    Και αυτά τα γράφει κάποιος που έχει πάρει συνέντευξη από τον Steve Harris.

    υγ: john1987 δεν σε ξέχασα.


    giorgosziotas
    22.06.2009, 16:15

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 22-06-2009 στις 13:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 20-06-2009 στις 01:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 13-06-2009 στις 16:04 έγραψε...

    Ούτε αστακομακαρονάδα ούτε παστίτσιο.

    Ξεφτιλισμένοι είναι εδώ και αρκετά χρόνια.

    Και οι δύο. Και οι λεφτάλικα και οι maiden.



     

    Με συγχωρείς αλλά δε συμφωνώ. Για δύο λόγους.

    Πρώτων, διότι από μικρό παιδί κατάλαβα, ότι η δημιουργία ενός τραγουδιού έχει αφετηρία μία και μοναδική στιγμή, όσο και αν δουλευτεί στην πορεία. Αυτό για 'μένα σημαίνει ότι όσοι παραγωγοί, συμβόλαια, παζάρια και γκλαμουριές κι αν πέσουν πάνω στο τελικό “προϊόν”, θα δίνω μόνο σημασία στην αρχική σκέψη που έκανε κάποιος με ένα χαρτί, μολύβι και το όργανό του. Αν αυτό μου κάνει τότε η σκέψη είναι περιττή.

    Δεύτερον, διότι κάθε τραγούδι, μουσική ή ποίημα είναι για τα αυτιά μου, ότι είναι για το στόμα μου μια ευκαιρία να γευτώ κάτι εντελώς καινούριο ή να θυμηθώ μια παλιότερη απόλαυση. Χωρίς διαχωρισμούς, χωρίς είδη, χωρίς όρια. Άλλοι βάζουν διαχωριστικές γραμμές στα ήθη και στα έθιμα, άλλοι στα είδη μουσικής και άλλοι στο χρώμα του δέρματος.

    Εκεί που κάποιοι βλέπουν ξεπεσμό στον ήχο που έχουν συνηθίσει από μία μπάντα, εγώ βλέπω αλλαγή πορείας και τη σέβομαι, ακόμα κι αν αυτό στο οποίο εξελίσσεται, είναι κάτι το οποίο έχω ακούσει κι αλλού. Αυτό που για 'μένα είναι παλιό, για κάποιον άλλον είναι καινούριο και θεωρώ ότι δεν έχω το δικαίωμα να τον αποκαλώ “ξεφτιλισμένο”, απλά και μόνο επειδή δε μου σερβίρει πλέον το αγαπημένο μου ναρκωτικό.

     



     

    Δέν μιλάω για ξεπεσμό στον ήχο αγαπητέ μου.

    Μπες στην ουσία και κοίτα το προπροηγούμενο post μου.

    Επίσης κάτσε και σκέψου για ποιό λόγο ονομάζω ΛΕΦΤΑΛΙΚΑ ένα εκ των δυο πουλημένων.


    Και αυτά τα γράφει κάποιος που έχει πάρει συνέντευξη από τον Steve Harris.

    υγ: john1987 δεν σε ξέχασα.



    Αν δεν μιλάς για “ξεπεσμό” στον ήχο τότε για 'μένα (τονίζω το για 'μένα), έχεις ξεφύγει κατά πολύ από το θέμα. Εδώ δε συζητάμε αν έγιναν άπληστοι, αλλά αν μας αρέσει η μουσική τους. Αυτή είναι η ουσία.

    Δεν πάσχω από διανοητική καθυστέρηση. Προφανώς και αντιλαμβάνομαι γιατί τους αποκαλείς λεφτάλικα. Δεν είναι δα και κανένα φοβερό λογοπαίγνιο. Σου παραθέτω ξανά απόσπασμα από το προηγούμενο post μου. Το λόγο για τον οποίο με αφήνει παγερά αδιάφορο η μανία με την οποία κυνηγάνε το χρήμα. “όσοι παραγωγοί, συμβόλαια, παζάρια και γκλαμουριές κι αν πέσουν πάνω στο τελικό “προϊόν”, θα δίνω μόνο σημασία στην αρχική σκέψη που έκανε κάποιος με ένα χαρτί, μολύβι και το όργανό του. Αν αυτό μου κάνει τότε η σκέψη είναι περιττή.”

    Όσο για το αν έχεις πάρει συνέντευξη από το Steve Harris... Τι προσπαθείς να μου πεις; Πόσο λάτρης ήσουν και πόσο δεν είσαι τώρα; Θα το δεχόμουνα έτσι κι αλλιώς... και χωρίς πιστοποίηση.

    Σημασία δεν έχει τι ήσουνα και τι είσαι. Σημασία έχει για ποιους λόγους ήσουν και για ποιους λόγους είσαι. Εξακολουθώ να διαφωνώ με τους λόγους σου. Τουλάχιστον από τα επιχειρήματα που βλέπω γραμμένα.

     


    Chitarrista
    23.06.2009, 11:44

    Ντροπή σου giorgo  να αμφισβητείς μια αυθεντία που έχει πάρει συνέντευξη απο τον Steve Harris. Και όχι μόνο... Ο Νταλαρας, ο Αγγελάκας, ο Kirk Hammet, o Paul Di Anno, o Jimmy Hendrix και ο Kurt Cobain είναι μόνο λίγοι εκ των οποίων έχει παρει συνέντευξη και αποδεικνύουν περίτρανα το πόσο ΜΕΓΑΛΟΣ... είναι.

     

    Στο θέμα μας τώρα, οι Metallica πιστεύω είναι πολύ καλύτεροι, γράφουν απίστευτη μουσική.
    Στους Iron Maiden αυτό που με χαλάει είναι ότι έχουν πολλά στοιχεία Punk στη μουσική τους.


    freakhood
    23.06.2009, 13:51

    Ανέφερα την συνέντευξη με τον Harris ως ερέθισμα για να κεντρίσω λίγο την συζήτηση.

    υγ1: όταν για άλλα ζητήματα αγαπητοί administrators του musicheaven, είστε τόσο ευαίσθητοι, βλέπω πως η ευαισθησία περρισεύει  όταν κάποιος όπως ο Chitarrista με περιγελά με αυτό τον τρόπο. Η γνώμη μου είναι να μην βγεί το post του, ούτε να φάει ban και ας με χλευάζει όπως με χλευάζει (διότι είμαι κατά της οποιασδήποτε μορφής λογοκρισίας) αλλά ομοίως θα προτιμούσα κανενα post να μην σβήνεται. Αλλιώς έχουμε δυο μέτρα και δυο σταθμά.

    υγ2: το να γίνεται μια συζήτηση βασιζόμενη πάνω σε αντιπαράθεση όποιων απόψεων, είναι απόλυτα σεβαστό. Αλλο το ένα όμως και άλλο το άλλο. Ειδάλλως θα ήταν καλύτερα να γνωρίζουμε από πριν πως θα είμαστε παιδική χαρα με ότι αυτό εξυπακούεται. Τουλάχιστον είναι πιο έντιμο.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 23-06-2009 13:52 ]


    seras
    23.06.2009, 13:56

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 23-06-2009 στις 13:51 έγραψε...

     

    Η γνώμη μου είναι να μην βγεί το post του, ούτε να φάει ban και ας με χλευάζει όπως με χλευάζει (διότι είμαι κατά της οποιασδήποτε μορφής λογοκρισίας) αλλά ομοίως θα προτιμούσα κανενα post να μην σβήνεται. 



    Diladi iparxei periptosi epeidi se eironeutike na svistei to post i na faei ban?xaxaxa...ti allo tha akousoume...


    john1987
    24.06.2009, 00:08

    Δε με ξεχασες για αυτο απαντα επι του θεματοςSmile

     

    Ρε παιδια ας μεινουμε στο θεμα,ενταξει το γεγονος οτι εχει παρει συνεντευξη απο τον Steve Harris (καλα εμενα μου εκανε παραπανω εντυπωση απο τον Halford επειδη ειμαι πιο fanboy τουCool)  προφανως σημαινει οτι ηταν "μεσα στα πραγματα" καποια περιοδο,και εχει παραπανω εμπειριες συνολικα απο το χωρο απο οτι εμεις που ακουμα και παμε στις συναυλιες.

     

    Ωστοσο ρε συ freakhood σε βλεπω γενικα αρνητικο/απογοητευμενο καλυτερα απο τα παντα.

     

    Και φυσικα δεν αναφερομαι στον Χατζηγιαννη που λες οτι ειναι ζωο,ή για τον Μαχαιριτσα που λες οτι ειναι ανυπαρκτος ή για τη Βισση.Αυτα ολοι μας λιγο ως πολυ,αντε κ να μας αρεσουν καποια κομματια,νομιζω οτι τα συνειδητοποιουμε.

     

    Δεν ξερω αν φταει το οτι συνδεεις τι ακους με την ιδεολογια.Δηλαδη να μην ακουσω Wagner επειδη ηταν...ναζιστης?

     

    Να μην πορωθω ακομα με ενα κομματι μειντεν επειδη ξεπουληθηκαν?

     

    Ακουω αποψεις και απο τους αλλους βεβαια.