ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.856 μέλη

    Διαγραφή του μέλους semplice

    vouliakis
    21.12.2006, 14:00
    Η κοινότητα του MusicHeaven είναι αληθινή και υπαρκτή εδώ και πολλά χρόνια. Τώρα αν κάποια trolls ονειρεύονται να την κάνουν "ιδανική πολιτεία", πρόβλημά τους. Μάλλον δεν χωράνε εδώ.

    Άλλωστε, κάθε ουτοπία "Πολιτείας" κρύβει και τους δικούς της κινδύνους.

    Ο Πλάτωνας, ας πούμε, είχε εξοστρακίσει από τη δική του "Πολιτεία" τους ποιητές, τους δραματουργούς, τους ζωγράφους, ενώ είχε περιορίσει τον ρόλο της λογοτεχνίας και της μουσικής κατά το θέμα και κατά τον τρόπο πραγμάτευσης. Και αυτά μόνο για την ευγενή εκπαίδευση των Φυλάκων, αφού στην "Πολιτεία" του υπήρχαν τάξεις με διακριτούς ρόλους.

    Επίσης, ο Πλάτωνας ονειρευόταν μια "Πολιτεία" με (αυθαίρετο) αριθμό 5040 κατοίκων (εδώ γελάει κάθε σύγχρονος πολιτικός επιστήμονας), ενώ εμείς έχουμε ξεπεράσει τους 30.000.

    Τώρα, σε σχέση με τους "φιλοσόφους" που αναφέρθηκαν παραπάνω: ο Μέγας Ναπολέων είχε πει: la carriere est ouverte aux talents...

    Περαστικά μας...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 21-12-2006 14:05 ]


    Astron
    21.12.2006, 14:56
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 21-12-2006 στις 10:45 έγραψε...
    Η διαγραφή όμως δεν είναι "σύμβολο" θανατικής ποινής, αλλά μάλλον μια συμβολική εξορία, υπό την έννοια ότι ο διαγραφείς μπορεί να μεταφέρει τον virtual εαυτό του σε κάποιο άλλο από τα πολυπληθή fora του Διαδικτύου.


    Όχι μόνο μπορεί να μπει σε άλλα forum αλλά και στο ίδιο το musicheaven είτε μπαίνοντας ως guest είτε φιάχνοντας κάποιο άλλο account με άλλο mail.
    (Βέβαια σε περίπτωση που ο admin το διαπιστώσει αυτό πιθανότατα θα σβηστεί και το νέο account.)
    Τα λέω αυτά επειδή πολλοι αναφέρουν ότι ο semplice δεν μπορεί να διαβάσει αυτά που γράφονται εδώ, πράγμα που είναι λάθος. Φυσικά και μπορεί απλά όχι ως "semplice".
    katerina229
    21.12.2006, 15:41
    Ίσως δεν θα έπρεπε να πάρω θέση γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς έχει γίνει ούτε έχω παρακολουθήσει και αρκετές συζητήσεις για να διαπιστώσω "ιδίοις όμμασι" την παρεξήγηση, αλλά θα τολμήσω να πάρω μέρος στην κουβέντα ως τρίτος, για να πω ακριβώς την άποψή μου μόνο ως τρίτος και ως άνθρωπος που δεν μπαίνω και πάρα πολύ συχνά στο Μ/Η λόγω φόρτου εργασίας.
    Νομίζω καταρχάς ότι συγκλίνω περισσότερο με τα λόγια του AggelosK. Από τα λόγια επίσης της gate, της οποίας την γνώμη πάρα πολύ υπολογίζω, καταλαβαίνω ότι η ίδια βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση μιας και έχει "αναλάβει" (σε εισαγωγικά πάντα η λέξη) τον ρόλο του πυροσβέστη. Αυτό σημαίνει πως νοιάζεται πραγματικά για τους ανθρώπους που συμμετέχουν σ' αυτό το σάιτ, κάτι που λίγο ως πολύ νομίζω πως πολλοί από εμάς εδώ το γνωρίζουμε από ιδία εμπειρία. Απ' την άλλη όσο καιρό είμαι εδώ ο jorge δε μου έχει δώσει εντύπωση κάποιου δικτάτορα ή ανθρώπου που δεν σέβεται την γνώμη των άλλων. Κι εμείς κάποια στιγμή ανταλλάξαμε δυο λόγια, μου έκανε επίπληξη (κι αυτό σε εισαγωγικά) για τον τρόπο που εκφράστηκα για κάποιους νταλαρόφιλους, αλλά μπορώ να τον καταλάβω γιατί το έκανε για να κρατήσει ένα "επίπεδο" στο σάιτ. Όσο για τον semplice εμένα προσωπικά δεν με ενοχλούσε. Μπορεί να μην συμφωνούσα συχνά μαζί του, αλλά εξέφραζε την άποψή του. Εξάλλου έχω διαβάσει απαντήσεις μελών που τις θεωρώ πολύ προκλητικές. Επαναλαμβάνω πως δεν ξέρω ποιά ήταν η αφορμή ακριβώς που έδωσε ο semplice, ποιά λόγια του δηλαδή ακριβώς θεωρήθηκαν προσβλητικά και απρεπή, γιατί δεν έχω διαβάσει τις συζητήσεις όλες, αλλά νομίζω πως δεν υπήρχε λόγος να διαγραφεί.

    Θα έλεγα ως τρίτος πάντα ότι θα μου άρεσε να λυθεί όμορφα αυτή η παρεξήγηση. Πιστεύω πως το χριστουγεννιάτικο δώρο που ζητάει η gate το αξίζει και η ίδια αλλά και ο τόπος αυτός, τον οποίο κι εμείς οι άρτι εγγραφέντες έχουμε αρχίσει να αγαπάμε.

    Ειρήνη ημίν μέρες που είναι... και ας ακούσουμε την Νεκταρία μας, γιατί όπως καλύτερα από εμένα είπε ο AggelosK:

    "Αν υπάρχει κάτι που μπορεί να αναβαθμίσει μια κοινότητα-πόλη σε 'πολιτεία', με την πλατωνική έννοια, αυτό είναι οι φιλόσοφοι της . Προσέξτε πολύ, να τους ακούτε κάπου-κάπου και να μην τους ταλαιπωρείτε, γιατί αν κάποια στιγμη κουραστούν και σας εγκαταλείψουν, τότε θα υπάρχει πρόβλημα..."


    Ο έρωτας είναι η σοφία του ανόητου και η αμνησία του σοφού

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : katerina229 στις 21-12-2006 17:45 ]


    PARATERISTAS
    21.12.2006, 21:50
    Απο την τοσο ελαχιστη εμπειρια(κυριολεκτικα)που εχω απο την ζωη..θεωρώ οτι απο τις 10 φορές τις 9..ο αδικος μιλα για δίκαιο...ο ηθικός για ηθική-οι αντιδημοκράτες για δημοκρατία(κ.ο.κ).."φωναζει ο κλέφτης¨" που λενε!!

    Δεν ξέρω τι έγινε..δεν με αφορά στην τελική..νομιζω ομως πως πρεπει να πέσουν λιγο οι τονοι...για να συνεβη κατι τετοιο σιγουρα θα εγιναν πολλα...εχω την εντυπωση ομως πως τοσες απαντήσεις μπερδευουν περισσότερο το θεμα...

    Ωριμα και καλα παιδια οι συντονιστες...το λεω χωρις συμφερον...ας χα;λαρωσουμε λιγο..και στην τελικη και ο καθε semplice ανθρωπος ειναι..δεν του παιρνει κανεις το κεφαλι...αν ενοχλει καλως διεγραφη...μηπως ομως ενοχλει και λιγο αυτη η βαβουρα που δημιουργειται???ωριμα και ανησυχα παιδια..και με αποψη ειμαστε οι περισσοτεροι θαρρω...
    Lansetris
    21.12.2006, 23:51
    Βρε παιδιά, τι πάει να πει "ο semplice μπορεί να μπει σε άλλα fora"; Γι' αυτό εδώ το forum μιλάμε. Για τη συγκεκριμένη κατάσταση. Είναι δηλαδή αυτοσκοπός να μετέχουμε βρέξει - χιονίσει σε fora; Εντάξει, ο Κωνσταντίνος τα έβαζε αρκετά με τους συντονιστές, κάποιες φορές με υπερβολές, μπορώ να το δεχτώ, αλλά και πάλι δεν το θεωρώ αυτό αρκετό για διαγραφή. Και το παιδί φαίνεται ότι παθιάζεται να συμμετέχει, έτσι δεν είναι;
    Orfeus
    22.12.2006, 00:03
    Θανάση...
    Είναι αλήθεια ότι οι συντονιστές ήταν ......το "αγαπημένο του θέμα", αλλά δεν διεγράφη γι αυτό. Δεν χρειάζεται να δημιουργείς τέτοια εντύπωση.



    Θα ήθελα να διαβάσεις ξανά τα posts του Jorge.


    W4TT4N4B3
    22.12.2006, 02:54
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 22-12-2006 στις 00:03 έγραψε...

    Θανάση...
    Είναι αλήθεια ότι οι συντονιστές ήταν ......το "αγαπημένο του θέμα",




    Και αυτοί αντί να του πουν και ευχαριστώ που όλη την ώρα ασχολούταν μαζί τους, τον διέγραψαν. υχααχαχχαα.

    XeniaRodo
    22.12.2006, 09:37
    Nομίζω ότι αρκετά ασχοληθήκαμε με το θέμα και δε μαρεσει που συνεχεια το βλέπω πάνω πάνω. (Kαι σορυ που το ανεβάζω κι εγώ, μακαρι να ,η γινόταν αυτό.)

    Aς το παρατήσουμε επιτέλους. Yπάρχουν πιο ενδιαφέροντα θέματα και πιο μουσικά από αυτό.


    rory166
    22.12.2006, 10:31
    Δικιο εχει η Ξενια ρε παιδια....
    Ας ασχοληθουμε επιτελους με μεγαλους μουσικους....



    επισυναπτόμενα: tampakis.jpg 
    XeniaRodo
    22.12.2006, 10:38

    kifa
    22.12.2006, 10:58
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 22-12-2006 στις 10:31 έγραψε...

    Δικιο εχει η Ξενια ρε παιδια....
    Ας ασχοληθουμε επιτελους με μεγαλους μουσικους....











    ( Αν και το χιούμορ σου . μου τη σπάει .... τέλος πάντων ... το παραβλέπω επειδή σε Πάω .... ) ...


    margo
    22.12.2006, 11:09
    xeniarodo,rory,kifa

    δεν άνοιξα το τόπικ αυτό στα αστεία-ανάλαφρα θέματα..
    Αν δεν θεωρείτε σοβαρό θέμα τον αποκλεισμό ένος μέλους και δεν έχετε κάτι άλλο να προσθέσετε στις απόψεις σας, θα ήταν πιό κομψό να μην γράφετε άλλο εδώ και να μην γελιοποιείτε την καταστάση
    kifa
    22.12.2006, 11:23
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 22-12-2006 στις 11:09 έγραψε...

    xeniarodo,rory,kifa

    δεν άνοιξα το τόπικ αυτό στα αστεία-ανάλαφρα θέματα..
    Αν δεν θεωρείτε σοβαρό θέμα τον αποκλεισμό ένος μέλους και δεν έχετε κάτι άλλο να προσθέσετε στις απόψεις σας, θα ήταν πιό κομψό να μην γράφετε άλλο εδώ και να μην γελιοποιείτε την καταστάση



    καλέ Μαργαρίτα ... Χρονιάρες μέρες .... ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :) :) :)

    Υ.Γ : απλά έγινε κουραστικό ... ( προσωπική γνώμη ) .. φτανννννει ... οτι εγινε έγινεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ...

    γεια μαααααααααααααααααααααααας :) :) :)


    Lansetris
    22.12.2006, 21:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 22-12-2006 στις 00:03 έγραψε...

    Θανάση...
    Είναι αλήθεια ότι οι συντονιστές ήταν ......το "αγαπημένο του θέμα", αλλά δεν διεγράφη γι αυτό. Δεν χρειάζεται να δημιουργείς τέτοια εντύπωση.



    Θα ήθελα να διαβάσεις ξανά τα posts του Jorge.




    Δεν ήταν πρόθεσή μου να δημιουργήσω εντυπώσεις άλλωστε δεν καταφέρθηκα εναντίον του Χόρχε ή οποιουδήποτε άλλου συντονιστή, Ορφέα, ακριβώς γιατί παίρνω σοβαρά υπόψη τα posts του Χόρχε. Ας πούμε: πιστεύω στην όσο το δυνατό μεγαλύτερη ανεκτικότητα, σε συλλογικό επίπεδο, ακόμη κι αν εγώ ως άτομο μπορεί, κάποια φορά, να τη χάσω.
    Βάσει αυτού του σκεπτικού εξέφρασα την άποψη για επιστροφή του Κωνσταντίνου.
    KAKOFONIKS
    23.12.2006, 15:17
    Παράθεση:

    Το μέλος kifa στις 22-12-2006 στις 11:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 22-12-2006 στις 11:09 έγραψε...

    xeniarodo,rory,kifa

    δεν άνοιξα το τόπικ αυτό στα αστεία-ανάλαφρα θέματα..
    Αν δεν θεωρείτε σοβαρό θέμα τον αποκλεισμό ένος μέλους και δεν έχετε κάτι άλλο να προσθέσετε στις απόψεις σας, θα ήταν πιό κομψό να μην γράφετε άλλο εδώ και να μην γελιοποιείτε την καταστάση



    καλέ Μαργαρίτα ... Χρονιάρες μέρες .... ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :) :) :)

    Υ.Γ : απλά έγινε κουραστικό ... ( προσωπική γνώμη ) .. φτανννννει ... οτι εγινε έγινεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ...

    γεια μαααααααααααααααααααααααας :) :) :)





    Ναι ρε Μαργαριτούλα καλά είναι κατάντησε κουραστικό ότι έγινε έγινε γιορτές έχουμε
    margo
    24.12.2006, 01:22
    To
    μέλος ΑngelK ,προχθές 07.56 έγραψε:

    Αγαπητοί φίλοι,
    Επιτρέψτε μου λίγα θεωρητικά λόγια σχετικά με το τι έχετε δημιουργήσει και αντιστοιχως τι διακινδυνεύετε:
    Το ΜΗ μπορεί δικαιωματικα να θεωρηθεί ότι ξεκίνησε από web forum αλλά πλέον αποτελεί virtual community.

    Ως web forum με τη μορφή που έχει, αποτελεί παράδοξο που σε οποιαδήποτε άλλη χώρα θα είχε εκλείψει από καιρό. Δεν μπορώ να το αναλύσω περισσότερο αυτή τη στιγμη, αλλά στην ιστορική εξέλιξη που οδήγησε από το usenet, στα mailing lists, web forums και τελικά στα blogs, κάθε στάδιο αποτελεί μια έκπτωση της συλλογικότητας προς όφελος της περιχαρακωμένης και διασπασμένης ατομικότητας. Ο πιο προσιτός παραλληλισμός για τα τελεύταια δύο στάδια είναι web forum=downtown (αγορά) και blog=suburbs (προάστια με μονοκατοικίες μόνο). Η επικράτηση των blogs αντικατοπτρίζει την παρακμή των 'ιστορικών' κέντρων των πόλεων στο Δυτικό κόσμο- και ειδικά στην Αμερική.

    Ως virtual community αποτελεί επέκταση και 'σύμβολο' πραγματικής κοινωνίας. Είναι μια κοινωνία α-ταξική, που έχει καταργήσει τοπικούς περιορισμούς, αλλά σε αντάλλαγμα έχει χάσει τη φυσική της υπόσταση. Σε μια τέτοια κοινωνία πρέπει να υπάρχουν πολίτες, νόμοι, πολιτική, πνευματική και εκτελέστική εξουσία, αλλιώς θα περιπέσει στο χάος. Αντιστοίχως θα πρέπει να υπάρχουν μηχανισμοί ελέγχου, αλλά και κυρώσεις σε όποιους παραβαίνουν τους 'συμβολικούς' νόμους. Το όφελος είναι μια -πρωτοφανής στην ιστορία της επικοινωνίας- ανταλλαγή απόψεων χωρίς οικονομικούς, κοινωνικούς ή άλλους προσδιορισμούς.

    Ως εδώ καλώς. Η μόνη ένσταση είναι ότι....αν αυτή είναι μια 'συμβολική' κοινωνία, τότε τι άλλο είναι η ανέκκλητη ποινή που οδηγεί έναν από τους online πολίτες στην ανυπαρξία, παρά ένα 'σύμβολο' θανατικής ποινής;... και νομίζω ότι ως τέτοια την αντιμετώπισαν διαισθητικά τα περισσότερα μέλη που αντέδρασαν.

    Με δυό λόγια: έχετε δημιουργήσει κάτι που χτίστηκε με αγώνες ελάχιστων, οργανώθηκε πάνω σε κανόνες αμερικάνικων web forums, αλλά τελικά εξελίχτηκε σε κάτι πολύ διαφορετικό που αντανακλά το πως θα μπορούσε να είναι πραγματικά η ελληνική κοινωνία σήμερα, αν έλειπαν όλες οι αγκυλώσεις που την χαρακτηρίζουν. Διαφυλάξτε το ως κόρη οφθαλμού, γιατί με την τόσο ραγδαία μεταβολή των ιστορικών συνθηκών- και στην Ελλάδα ακόμη- δύσκολα θα ξαναδημιουργηθεί κάτι παρόμοιο.

    ΥΓ. Αν υπάρχει κάτι που μπορεί να αναβαθμίσει μια κοινότητα-πόλη σε 'πολιτεία', με την πλατωνική έννοια, αυτό είναι οι φιλόσοφοι της . Προσέξτε πολύ, να τους ακούτε κάπου-κάπου και να μην τους ταλαιπωρείτε, γιατί αν κάποια στιγμη κουραστούν και σας εγκαταλείψουν, τότε θα υπάρχει πρόβλημα...







    Ως φίλη του Κωνσταντίνου (semplice) θα ήθελα να σας μεταφέρω τα εξής.
    Μετα από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί του πριν από λίγο μου μετέφερε ρητά την απόφαση του να αρνηθεί πιθανή ανάκληση της διαγραφής του.Σε όσους ψάχνουν ακόμα ουσιαστικές απαντήσεις,ο semplice παραπέμπει σε περασμένα topics ,πρόσφατα και παλαιότερα,όπως άλλωστε και ο ίδιος ο admin σε αυτά τα topics παρέπεμψε για να λυθούν τυχόν απορίες για τη διαγραφή του.
    Εκει βρίσκονται και οι απαντήσεις του,καθώς ο ίδιος ο Κωνσταντίνος μου είπε
    πως δεν έχει να προσθέσει κάτι άλλο εκτός από όλα αυτά που από τις 8/9/2005 έως τις 19/12/2006 ,οπότε και διαγράφηκε ,είχε γράψει.
    Ευχεται τέλος, καλές γιορτές ,υγεία και ευτυχία σε ΟΛΑ τα μέλη της παρέας του Musicheaven.
    Προσωπικά εκτιμώ πως αφού το θέμα αυτό θεωρείται λήξαν και από τις δύο πλευρές, δεν θα έπρεπε να γραφεί κάτι άλλο σε αυτό το τόπικ που άνοιξα,αφού ο ίδιος ο Κωνσταντίνος δεν έχει τη δυνατότητα να απαντήσει.Και πρέπει κατα τη άποψη μου να παραμείνει ως τόπικ όμως να κλειδωθεί.
    megaloserwtikos
    24.12.2006, 01:25
    Καλές γιορτές Κωνσταντίνε, καλά να περνάς...

    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 24-12-2006 02:12 ]