ελληνική μουσική
    520 online   ·  210.893 μέλη

    Γιατί έχετε διαλέξει το nickname που χρησιμοποιείτε;;;

    xifomaxos
    06.01.2006, 11:44
    Γιατί μου αρέσει το kendo αλλα δυστυχως δεν βρίσκω σχολή στα μέρη μου...
    NazeLee
    06.01.2006, 14:17
    Γιατί το nazeli ή το Nazeli ή το NazelI το είχαν προλάβει άλλοι. Είχα κολλήσει όμως και έτσι το έκανα NazeLee. ΚΑΙ επειδή έχει κάτι από το όνομα του αγαπημένου μου Jerry Lee Lewis, ΚΑΙ μήπως από το κεφαλαίο L φανεί ότι εκεί τονίζεται το nick (δεν το ξαναγράφω-θα με διώξουν).
    Κατά τ' άλλα σημαίνει κάτι σαν τσαχπίνικος/με νάζι-καμία σχέση νομίζω-αλλά πάντα μου άρεσε ακουστικά.
    Είμαι καινούργια εδώ και Ι μαησέλφ
    TwoIslands
    06.01.2006, 20:25
    Ε....θέλει και ερώτημα......twoislands=Διο-νύσης
    doritsa78
    06.01.2006, 21:33
    Quote:

    Το μέλος TwoIslands στις 06-01-2006 στις 20:25 έγραψε:

    Ε....θέλει και ερώτημα......twoislands=Διο-νύσης



    Πολυ εξυπνο!
    purplethorn
    14.01.2006, 11:50
    Βασικά το ψευδώνυμο μου ήταν "έμπνευση της στιγμής".Το μωβ ειναι το αγαπημένο μου χρώμα, αλλα το thorn δεν ξέρω πώς μου ήρθε...
    neerie
    28.01.2006, 20:49
    n + eerie

    n - από το όνομά μου

    eerie - Μυστηριώδες, παράξενο, που προκαλεί φόβο

    Είμαι όλα αυτά? Ίσως, ίσως όχι...
    Μ' αρέσουν οι υπερβολές...


    Frida
    28.01.2006, 22:17
    Quote:

    Το μέλος TwoIslands στις 06-01-2006 στις 20:25 έγραψε:

    Ε....θέλει και ερώτημα......twoislands=Διο-νύσης




    χαχα καταπληκτικό!
    theotita
    29.01.2006, 21:14
    Γιατί απλόυστατα είμαι μια θεά! Το λέει και τ' όνομά μου!
    rozaki
    29.01.2006, 21:21
    Γιατί είναι το όνομά μου...Ρόζη...(υποκοριστικό...Ροζάκι.)!!!
    Jimi
    29.01.2006, 21:37
    Γιατί έτσι με λένε βασικά.
    uNick
    30.01.2006, 01:34

    Συνήθως η έλλειψη φαντασίας κάνει τους άλλους να με ρωτάνε...

    Κι όμως, είναι απλό... Και θα το γράψω με ελληνικούς χαρακτήρες για όσους δεν ξέρουν να το προφέρουν:

    uNick ---> γιουνίκ (και με το "ν" παχύ, σαν να το λέει η Αμαλία της γνωστής σειράς)

    Είναι ομόηχο με την αγγλική λέξη unique... Και αφού θεωρώ το εαυτό μου "μοναδικό" (δεν είμαι ψώνιο, μου το έχουν πει σχεδόν όλες οι X μου), κατέληξα σε αυτό το nickname...

    sunwing
    11.02.2006, 17:00
    Γιατί ο ήλιος είναι πολυαγαπημένος μου -μου θυμίζει Ελύτη - ζευγαρωμένος με τη θάλασσα της Κρήτης -και γιατί μ' αρέσει το ταξίδι του - σα να έχει φτερούγα...
    Είναι και ένα όνομα-λέξη που δεν το έχει καν το λεξικό, είναι λέξη που τη δημιούργησε γλωσσοπλάστης -πάντως όχι εγώ..
    asimov_gr
    11.02.2006, 17:42
    Το nick μου "asimov_gr"
    Ειναι απο τον συνγραφεα επιστημονικης φαντασιας
    Isaak Asimov
    catz
    12.02.2006, 01:15
    επειδή δεν ήταν διαθέσιμο το cats ! (αλήθεια , ποιός το 'χει ?)

    το cats εκτός απο τα αρχικά του επίθετού μου , δηλώνει και τη συμπάθειά μου για τις γάτες .

    rory166
    12.02.2006, 15:56
    απο το θεο Rory Gallagher..!!(αν και εγω οπως ξερετε παιζω καλυτερη κιθαρα,ομως επρεπε να βρω και εγω ενα nickname... )
    snow_white
    12.02.2006, 20:55
    Εμμ... δε μπορούσα να το γράψω μ'ελληνικούς χαρακτήρες... "Χιονάτη". Ούτε xionati μου έκανε καρδιά να το γράψω, θα χαλούσα τ'όνομα.

    Είναι παρατσούκλι διαχρονικό και με νόημα για μένα . Πίσω απ'αυτό κρύβεται μια πολύ ρομαντική ιστορια ... κλαψ κλαψ σνιφ σνιφ

    Όταν ήμουνα μικρούλα στο νηπειαγωγείο στην τελική γιορτή υποδύθηκα εγώ το ρόλο της Χιονάτης γιατί ήμουν και τσαχπινούλα και της μοιάζω.

    Έτσι από τότε μου κόλλησε και μ'αρέσει.


    mavroula
    15.02.2006, 18:10
    Καλημέρα.. Μελιτίνη είναι όνομα!!
    γυναικείο. υπάρχει Αγία Μελιτίνη γιορτάζει 16 Σεπτεμβρίου
    όποια βαπτίζουν έτσι την φωνάζουν και Μελίτα.
    Υπάρχει και μια γνωστή συγγραφέας η Μελίτα Αδάμ.

    Quote:

    Το μέλος melitini στις 22-12-2003 στις 18:31 έγραψε:

    Εγώ πάλι, ένα σάββατο έτυχε να παρακολουθήσω μια εκπομπή του Ηλία Μαμαλάκη. Λοιπόν, βρισκόταν απ' οτι θυμάμαι σε ένα νησί (δεν είμαι σίγουρη γι' αυτο) και παρουσίαζε την διαδικασία παρασκευής ενός γλυκού που έμοιαζε με μελομακάρονο, με μπισκότο ή κάτι τέτοιο. Το γλυκό αυτό όπως είπαν αργότερα ονομάζεται μελιτίνι (το). Επειδή ακούγοντάς το μου θύμισε γυναικείο όνομα, το μετέτρεψα σε γένος θηλυκό και το καθιέρωσα. Πάντως εάν κάποιος γνωρίζει λεπτομέρειες για το μελιτίνι, ας πει και σε εμένα για το τι ακριβώς πρόκειται!



    Godinplayer
    19.02.2006, 10:46
    Από που πήρα το nickname μου... χμ... είναι λίγο παράξενο... μια από τις κιθάρες μου.. η πρώτη καλή ηλεκτρική που πήρα είναι GODIN επειδή λοιπόν την λάτρεψα και τη γούσταρα πολύ από το 2000 κυκλοφορώ στο διαδίκτυο με το ψευδώνυμο godinplayer, αν και τώρα τελευταία μπορείτε να με δείτε και ως "Dr. P"... το οποίο είναι το παρατσούκλι που μου έχει δώσει ο τραγουδιστής μας... γιατί είχα την πεταλιέρα μου σε μία τσάντα (σαν γιατρού) και επόνυμο που αρχίζει από "πι" και έτσι πολύ απλά του βγήκε μια φορά το "...που πας γιατρέ..." και με έβγαλε DR. P...

    Entering the Ivory Tower...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Godinplayer στις 19-02-2006 10:48 ]
    altamira
    20.02.2006, 17:49
    altamira. Σπήλαιο στη βόρεια Ισπανία με υπέροχες βραχογραφίες.
    Heavenly
    21.02.2006, 18:06
    ...Heavenly.... ( * επ-ουράνια * )