ελληνική μουσική
    773 online   ·  210.861 μέλη

    Αναγεννημένος Χριστιανός

    ominous
    25.12.2006, 22:17
    Τελευταία άκουσα την έννοια Αναγγενημένος Χριστιανός με περηφάνια..
    Γι αυτό κι εγώ προσπάθησα να ενημερωθώ μέσω του internet.
    Έπεσα πάνω σε ένα "ελληνοχριστιανικό" site όπου και βρήκα την παρακάτω "απάντηση":

    -----------------------------------------------------------------------
    Απάντηση: Τι σημαίνει να είσαι αναγεννημένος Χριστιανός; Κλασικό χωρίο από τη Βίβλο που δίδει απάντηση σε αυτό το ερώτημα είνα το κατά Ιωάννην 3:1-21. Ο Κύριος Ιησούς Χριστός συζητά με το Νικόδημο, διαπρεπή Φαρισαίο και μέλος του Συνεδρίου( ένας από τους άρχοντες των Εβραίων). Ο Νικόδημος ήρθε στον Ιησού κατά τη νύχτα έχοντας ερωτήματα για τον Ιησού.



    Κατά την συζήτηση με τον Νικόδημο, ο Ιησούς είπε "... H αλήθεια είναι, και σου το τονίζω, πως αν κάποιος δε γεννηθεί ξανά, δεν μπορεί να δει τη βασιλεία του Θεού." Ο Νικόδημος τον ρώτησε, " Πώς μπορεί να γεννηθεί ένας άνθρωπος τη στιγμή που είναι κιόλας γέρος; Mπορεί μήπως να μπει στην κοιλιά της μάνας του για δεύτερη φορά και να ξαναγεννηθεί; Ο Ιησούς του απάντησε, "Πράγματι, σε βεβαιώνω, αν δε γεννηθεί κανείς από το νερό και από το Πνεύμα, δεν μπορεί να μπει στη βασιλεία του Θεού. Eκείνο που έχει γεννηθεί από σάρκα είναι σάρκα, κι εκείνο που έχει γεννηθεί από το Πνεύμα είναι πνεύμα. Mην απορήσεις που σου είπα: Πρέπει να γεννηθείτε ξανά… " (Κατά Ιωάννην 3:3-7).



    Η φράση “αναγεννημένος” κυριολεκτικά σημαίνει “γεννημένος εξ’ ουρανού.” Ο Νικόδημος είχε πραγματική ανάγκη. Του ήταν αναγκαία η αλλαγή της καρδιάς—πνευματική μεταμόρφωση. Η αναγέννηση, να είσαι αναγεννημένος είναι έργο του Θεού, και η αιώνια ζωή δίδεται σε αυτόν που πιστεύει (Β’ Κορινθίους 5:17; Προς Τίτου 3:5; Α’ Πέτρου 1:3; Α’ Ιωάννη 2:29; 3:9; 4:7; 5:1-4, 18). Κατά Ιωάννην 1:12,13 δείχνει ότι "αναγεννημένος" επίσης φέρνει την ιδέα του "να γίνουμε παιδιά του Θεού" δια της πίστεως στον Ιησού Χριστό.



    Τίθεται λογικό ερώτημα , "Γιατί πρέπει το άτομο να αναγεννηθεί;" O Απόστολος Παύλος στην Επιστολή προς Εφεσίους 2:1 says, "Aυτός ολοκληρώνει κι εσάς που ήσασταν νεκροί εξαιτίας των παραπτωμάτων και των αμαρτιών..." Στην Επιστολή προς Ρωμαίους 3:23, "Γιατί όλοι αμάρτησαν και στερούνται τη δόξα του Θεού." Έτσι, ο άνθρωπος χρειάζεται να αναγεννηθεί για να του συγχωρεθούν οι αμαρτίες του καν να έχει σχέση με τον Θέο να αναγεννηθεί.



    Πώς αυτό μπορεί να πραγματοποιηθεί; Στην επιστολή προς Εφεσίους 2:8,9 γράφει, " Γιατί, πράγματι, με παροχή χάρης έχετε σωθεί, μέσω της πίστεως. Kι αυτό δεν είναι επίτευγμα δικό σας. Eίναι δώρο του Θεού. Δεν είναι αμοιβή έργων. Σας το λέω για να μην τυχόν και καυχηθεί κανείς. " Όταν κάποιος είναι "σωσμένος," αυτός/αυτή είναι αναγεννημένος/η , πνευματικά ανανεωμένος , και τώρα είναι παιδί του Θεού σύμφωνα με την αναγέννηση. Όταν πιστεύουμε στον Ιησού Χριστό, Έκείνον που πλήρωσε το τίμημα της αμαρτίας, όταν πέθανε στο σταυρό, σημαίνει ότι είμαστε πνευματικά "αναγεννημένοι" . " Τώρα, λοιπόν, αν κανείς ανήκει στο Xριστό, είναι καινούργιο δημιούργημα..." (Β’ Κορινθίους 5:17α).



    Αν ποτέ πίστεψες στον Κύριο Ιησού Χριστό ως Σωτήρα σου, είσαι έτοιμος να ακούσεις τη φωνή του Αγίου Πνεύματος ενώ μιλά στην καρδιά σου; Πρέπει να αναγεννηθείς. Θέλεις να προσευχηθείς την προσευχή της μετάνοιας και να γίνεις σήμερα καινούριο δημιούργημα στο Χριστό; "Σε όσους, όμως, τον δέχτηκαν, σε αυτούς έδωσε το προνόμιο να γίνουν παιδιά του Θεού, σε εκείνους δηλαδή, που πιστεύουν στο όνομά του. Δε γεννήθηκαν αυτοί από σαρκική μείξη, ούτε από ανθρώπινη θέληση, ούτε από ανδρική επιθυμία, αλλά από το Θεό γεννήθηκαν. " (Κατά Ιωάννην 1:12-13).



    Αν θέλεις να δεχτείς τον Ιησού Χριστό ως Σωτήρα σου και να αναγεννηθείς, να μία απλή προσευχή. Θυμήσου, η προφορά αυτής η οποιαδήποτε άλλης προσευχής δεν θα σε σώσει. Μόνο η πίστη στο Χριστό μπορεί να σε σώσει από την αμαρτία. Αυτή η προσευχή είναι απλά ένας τρόπος που μπορείς να εκφράσεις την πίστη σου σ’ Αυτόν και να τον ευχαριστήσεις για την σωτηρία σου. "Θεέ μου, γνωρίζω ότι έχω αμαρτήσει εναντίον Σου και ότι αξίζω την τιμωρία . Αλλά ο Ιησούς Χριστός έλαβε την τιμωρία που εγώ αξίζω ούτως ώστε με την πίστη σ’ Αυτόν να μου συγχωρεθούν τα πάντα. Εγώ αποστρέφομαι από τις αμαρτίες μου και Σε εμπιστεύομαι για την σωτηρία μου. Ευχαριστώ για την θαυμάσια χάρη και συγχώρεση σου – το δώρο της αιώνιας ζωής ! Αμήν!"



    Έχεις αποφασίσει να ζήσεις με το Χριστό επειδή διάβασες παραπάνω; Αν ναι, παρακαλούμε πληκτρολόγησε “έχω δεχτεί τον Χριστό σήμερα“ πλήκτρο κάτω.
    ------------------------------------------------------------------


    Παρακάτω ακολουθούσε ένα πλήκτρο που έλεγε "έχω δεχτεί το Χριστό σήμερα" και μετά ακολουθούσαν κάτι "οδηγίες" προς τους χριστιανούς.........
    Αυτό το topic το έγραψα επειδή μου έκανε εντύπωση αυτή η έννοια και σκέφτηκα πως ίσως να ενδιαφέρει κι άλλους....
    Τελικά αναρωτιέμαι τι άτομα πιστεύουν κάτι τέτοια..
    PROFBASILHS
    25.12.2006, 22:31
    Με λίγα λόγια ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΡΕ ΠΑΛΛΙΚΑΡΙ ??

    ominous
    25.12.2006, 22:34
    Δεν εννοώ τίποτα..
    Απλά έμαθα κάτι που δεν ήξερα και που ίσως να ενδιαφέρει κι άλλους..
    Και επίσης μου κάνει εντύπωση πόσο φανερά γίνεται κατήχηση ο οποίος προφανώς θα πείθει και κάποια άτομα..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ominous στις 25-12-2006 22:44 ]


    tolaruba
    25.12.2006, 22:55
    Εμενα γιατι μου φανηκε αστειο το ακολουθο-Έχεις αποφασίσει να ζήσεις με το Χριστό επειδή διάβασες παραπάνω; Αν ναι, παρακαλούμε πληκτρολόγησε “έχω δεχτεί τον Χριστό σήμερα“ πλήκτρο κάτω

    Ε,μα ελεος..
    Γενικοτερα,οκ,η ερμηνεια της φρασης δεν ηταν ασκημη αλλα το βρισκω λιγο υπερβολικο.

    πολυ ενδιαφερον ominous μπραβο

    dimko
    25.12.2006, 23:44
    Παράθεση:

    Το μέλος ominous στις 25-12-2006 στις 22:17 έγραψε...



    Η φράση “αναγεννημένος” κυριολεκτικά σημαίνει “γεννημένος εξ’ ουρανού.”



    Σε ποιά γλώσσα;
    vouliakis
    26.12.2006, 00:16

    Silvia
    26.12.2006, 03:25
    αυτό το "Έχεις αποφασίσει να ζήσεις με το Χριστό επειδή διάβασες παραπάνω; Αν ναι, παρακαλούμε πληκτρολόγησε “έχω δεχτεί τον Χριστό σήμερα“ πλήκτρο κάτω" πολύ προπαγανδίστικο μου κάνει και αμερικανιά επίσης. Ναι δέχτηκα το Χριστό σήμερα. Amen!

    ery
    11.01.2007, 14:26
    η αμυνα των ανθρωπων απεναντι σε οποιαδηποτε προπαγανδα, κατηχη, καθοδηγηση, ειναι η καλλιεργεια του πνευματος και η γνωση. Μεσα απο αυτο αποκτας προσωπικη κριση. Οι λαοι δεν ειχαν παντα αυτη την δυνατοτητα.Βρεθηκαν λοιπον "ηγετες" ικανοι να οδηγησουν τους λαους προς εξελιξεις που εξυπηρετουσαν μονο προσωπικα οφελοι. Το ισχυροτερο οπλο που επηρεαζει την σκεψη, την δραση αλλα και καταστελει την αντιδραση ειναι ο φοβος. Η χρηση του μεσου αυτου, προκειμενου να κατευθυνθει η μαζα ,βρισκει εφαρμογη ακομη και στις μερες μας. Απειρα τα παραδειγματα...... αν θελετε μια καπως αναλαφρη νοτα για αναλογους προβληματισμους δειτε την ταινια Το αρωμα.
    spathasref
    11.01.2007, 14:43
    Παράθεση:

    Το μέλος dimko στις 25-12-2006 στις 23:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ominous στις 25-12-2006 στις 22:17 έγραψε...



    Η φράση “αναγεννημένος” κυριολεκτικά σημαίνει “γεννημένος εξ’ ουρανού.”



    Σε ποιά γλώσσα;

    Αναγεννημένος=Γεννημένος άνωθεν

    Πάρε τη ζωή στα δυο σου χέρια,
    τις γροθιές σου χτύπα στα μαχαίρια,
    θα έφευγαν τα σύννεφα, φαντάσου,
    αν κουνούσες λίγο τα φτερά σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spathasref στις 11-01-2007 14:43 ]


    neerie
    11.01.2007, 18:40
    Έψαξα λιγάκι το θέμα και φαίνεται ότι το συγκεκριμένο site έχει δημιουργηθεί από Χριστιανούς Προτεστάντες - Ευαγγελιστές:

    GotQuestions.org is a volunteer ministry of dedicated and trained servants who have a desire to assist others in their understanding of God, s c r i p ture, salvation, and other spiritual topics. We are Christian, Protestant, conservative, evangelical, fundamental, and non-denominational. We view ourselves as a para-church ministry, coming alongside the church to help people find answers to their spiritually related questions.

    (http://www.gotquestions.org/about.html)

    Οι Προτεστάντες (Διαμαρτυρόμενοι ή Ευαγγελιστές) διαφέρουν ως προς την Ορθοδοξία εφόσον δέχονται μόνο την Αγία Γραφή, απορρίπτοντας την Ιερά Παράδοση (οικουμενικές συνόδοι, συγγράμματα των Αποστολικών Πατέρων κλπ). Έτσι έχουν δημιουργηθεί 450 περίπου άλλες "εκκλησίες" ανάμεσα τους όπου η κάθε μια προσπαθεί να ερμηνεύσει με το δικό της τρόπο την Αγία Γραφή. Βασική τους αρχή είναι ότι μόνο η πίστη και η χάρη σώζουν (και δεν υπάρχει ανάγκη για καλά έργα), δεν πιστεύουν σε 5 από τα 7 μυστήρια της Εκκλησίας (και ότι η Θεία Κοινωνία ΕΙΝΑΙ Σώμα και Αίμα Χριστού και όχι απλός συμβολισμός). Επιπλέον απορρίπτουν την προσκύνηση του σταυρού, των εικόνων και Αγίων Λειψάνων αφού αρνούνται την τιμή προς τους αγίους και την Παναγία (την οποία δε θεωρούν αειπάρθενο). Περισσότερα για τους Προτεστάντες και για τις διαφορές τους με την Ορθοδοξία μπορείτε να βρείτε εδώ:

    http://www.im-syrou.gr/poimantikes_drastiriotites/keimena/pentikostiani/index.htm

    http://homepages.pathfinder.gr/orthodoxos_logos/protestantikes.htm


    http://img.pathfinder.gr//clubs/files/60166/2.html


    Astron
    11.01.2007, 19:33
    Μια στιγμή άλλο προτεστάντης (δηλαδή διαμαρτυρόμενος) και άλλο ευαγγελιστής. Το πρώτο είναι δόγμα ενώ το δεύτερο μικρότερο δόγμα που αναφέρεται και ως αίρεση.
    Μήπως οι συγκεκριμένοι ενστερνίζονται και τις απόψεις των προτεσταντών και των ευαγγελιστών; Είναι περίεργα διατυπωμένο πάντως...
    IxNiLaTiS
    11.01.2007, 22:38
    Λοιπόν, δίχως να θέλω να κάνω τον ξερόλα …

    Μια θρησκεία είναι πολλά πράγματα και όχι μόνον ένα.
    Ένας είναι μόνον ο Πυρήνας της,
    που είναι ο συγκεκριμένος Μυστικισμός – Αποκρυφισμός της.

    Υποτίθεται πως οι θεματοφύλακες
    του Μυστικισμού και Αποκρυφισμού μιας θρησκείας
    είναι το Ιερατείο της.

    Δυστυχώς στο Χριστιανικό Ιερατείο αυτό έχει χαλάσει.
    Οι Μυήσεις γίνονται μόνον τυπικά, και ο μυούμενος δεν βιώνει και τίποτα
    που να τον οδηγήσει σε κατάσταση ανάτασης Ψυχής,
    τουλάχιστον στους πρώτους βαθμούς.
    Όσο για τον Αποκρυφισμό της, αυτός έχει εκλείψει παντελώς.

    Εδώ λοιπόν, αν κάποιος θέλει να «πάρει» κάτι από τον Χριστιανισμό
    θα πρέπει Ο ΙΔΙΟΣ να ερευνήσει κάποια πράγματα, να τα ψηλαφήσει.

    Πχ, θα πρέπει να δεί τι λένε και οι άλλες θρησκείες για κάποιο θέμα,
    και μάλιστα αρχαιότερες,
    και πως τα «μνήματά» τους μεταφέρθηκαν στην νέα θρησκεία κλπ…

    Η Αναγέννηση στο Μυστικιστικό μέρος μιάς θρησκείας
    συμβολίζει την έναρξη της ουσιαστικής πνευματικής ζωής του μυούμενου.
    Την έναρξη της αναζήτησης της «Αλήθειας» και του «Θείου».

    Η Αναγέννηση στο Αποκρυφιστικό μέρος μιάς θρησκείας είναι το Βάπτισμα
    το οποίο προστατεύει τον μυούμενο από τις αρνητικές δυνάμεις …

    Τώρα αν περιμένετε να σας εξηγήσω περισσότερα
    και μάλιστα στο τσάκ μπάμ, δεν μου είναι δυνατόν.

    Πάντως, υπάρχει πλούσια βιβλιογραφία σε πολλά βιβλιοπωλεία
    για όποιον ενδιαφέρεται. Όποιος ψάχνει βρίσκει.

    Το πρόβλημα είναι, πως γεμίσαμε "ιερείς"
    που δεν έχουν διαβάσει έστω και μια φορά την Καινή και την Παλαιά «Διαθήκη»,
    και ενδιαφέρονται μόνον για τον μισθό τους.

    Από τις παρερμηνείες των άσχετων,
    και επειδή ο κάθε αμόρφωτος ψυχανώμαλος το παίζει Ιερέας και Μύστης,
    έχει φθάσει ο Χριστιανισμός σήμερα να καταντήσει εκεί που κατάντησε,
    και να δημιουργούνται τέτοιες εύλογες απορίες
    σαν αυτές που διάβασα πάρα πάνω.




    Zefuros
    12.01.2007, 13:45
    Παράθεση:

    Το μέλος Silvia στις 26-12-2006 στις 03:25 έγραψε...

    αυτό το "Έχεις αποφασίσει να ζήσεις με το Χριστό επειδή διάβασες παραπάνω; Αν ναι, παρακαλούμε πληκτρολόγησε “έχω δεχτεί τον Χριστό σήμερα“ πλήκτρο κάτω" πολύ προπαγανδίστικο μου κάνει και αμερικανιά επίσης. Ναι δέχτηκα το Χριστό σήμερα. Amen!




    Παλι καλά που δεν ζητανε και αριθμο πιστωτικής, για την εμπρακτη αγαπη μας!
    uNick
    12.01.2007, 13:58
    Παράθεση:
    Το μέλος spathasref στις 11-01-2007 στις 14:43 έγραψε...

    Αναγεννημένος=Γεννημένος άνωθεν

    Πάνε πολλά χρόνια από τότε που τελείωσα το σχολείο, αλλά κάποια πραγματάκια τα θυμάμαι... Αν δεν κάνω λάθος, το πρόθεμα "ανα-" δηλώνει κάποιου είδους επανάληψη... ή πέφτω έξω? Μήπως θα μπορούσες να μας πεις την πηγή που χρησιμοποίησες? Πουθενά δεν βρήκα τέτοια ερμηνεία (Γεννημένος άνωθεν)...

    (Πού είναι ένας φιλόλογος όταν τον χρειάζεσαι???)
    kadmilos
    12.01.2007, 14:43
    Ειναι οντως ανοητο να απομονωνει καποιος μια φραση και να κανει τον εξυπνο.Λεω στο παλικαρι που εκανε παραθεση και ρωταει με μαγκια σε ποια γλωσσα?Ειναι φανερο οτι ο ορισμος που δοθηκε ερμηνευει κατα τον χριστιανισμο και δεν μιλαει γλωσσολογικα.Ο φιλολογος δεν χρειαζεται,απλη λογικη αρκει.
    uNick
    12.01.2007, 15:49
    Kadmile, αχ Kadmile... χαλάρωσε βρε... Ok, ίσως θα ήταν καλύτερα αν το ρωτούσε με διαφορετικό τρόπο, αλλά ας κρατήσουμε οι υπόλοιποι ένα καλό επίπεδο (παίρνω το θάρρος και στο λέω γιατί ξέρω - από άλλα topics - πως είσαι έξυπνο και μορφωμένο παιδί και έχεις καλό επίπεδο).

    Όσο για την ερμηνεία... πραγματικά θα ήθελα να μάθω πώς δίνεται με τέτοιο τρόπο. Ναι, είναι προφανές ότι δίνεται από συγκεκριμένο ιδεολογικό χώρο, αλλά ετυμολογικά δεν "στέκει"... Γι'αυτό και ζήτησα διευκρίνιση - και ελπίζω να μην με θεωρήσει κάποιος "εξυπνάκια", δεν είχα καμία πρόθεση να υποτιμήσω κανέναν.
    Astron
    12.01.2007, 15:58
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 12-01-2007 στις 13:58 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος spathasref στις 11-01-2007 στις 14:43 έγραψε...

    Αναγεννημένος=Γεννημένος άνωθεν

    Πάνε πολλά χρόνια από τότε που τελείωσα το σχολείο, αλλά κάποια πραγματάκια τα θυμάμαι... Αν δεν κάνω λάθος, το πρόθεμα "ανα-" δηλώνει κάποιου είδους επανάληψη... ή πέφτω έξω? Μήπως θα μπορούσες να μας πεις την πηγή που χρησιμοποίησες? Πουθενά δεν βρήκα τέτοια ερμηνεία (Γεννημένος άνωθεν)...

    (Πού είναι ένας φιλόλογος όταν τον χρειάζεσαι???)



    Σωστό είναι αυτό που λες Νίκο.
    Αναγέννηση σημαίνει ουσιαστικά επανάληψη της γέννησης (ξανα-γέννηση). Για αυτό και η αντίστοιχη εποχή ονομάστηκε Αναγέννηση μιας και ο ευρωπαϊκός πολιτισμός επέστρεψε στον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό. Δηλαδή ξανα-γεννήθηκε το αρχαίο ελληνικό πνεύμα (στις τέχνες, τις επιστήμες, τα γράμματα).
    Όπως και να 'χει η φράση αναγεννημένος χριστιανός στέκει αν θεωρήσουμε ότι ένας άνθρωπος βιώνοντας τον χριστιανισμό ένιωσε ότι αναζωογονήθηκε.
    uNick
    12.01.2007, 16:08
    Χχμμμμ............ γεννημένος ξανά... εκ νέου... και όχι άνωθεν... ή, λέγοντας άνωθεν εννοεί την αναγέννηση σε πνευματικό επίπεδο?
    Anyway... Ευχαριστώ Παύλε...
    kadmilos
    12.01.2007, 22:34
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 12-01-2007 στις 15:49 έγραψε...

    Kadmile, αχ Kadmile... χαλάρωσε βρε... Ok, ίσως θα ήταν καλύτερα αν το ρωτούσε με διαφορετικό τρόπο, αλλά ας κρατήσουμε οι υπόλοιποι ένα καλό επίπεδο (παίρνω το θάρρος και στο λέω γιατί ξέρω - από άλλα topics - πως είσαι έξυπνο και μορφωμένο παιδί και έχεις καλό επίπεδο).

    Όσο για την ερμηνεία... πραγματικά θα ήθελα να μάθω πώς δίνεται με τέτοιο τρόπο. Ναι, είναι προφανές ότι δίνεται από συγκεκριμένο ιδεολογικό χώρο, αλλά ετυμολογικά δεν "στέκει"... Γι'αυτό και ζήτησα διευκρίνιση - και ελπίζω να μην με θεωρήσει κάποιος "εξυπνάκια", δεν είχα καμία πρόθεση να υποτιμήσω κανέναν.



    Δεν ειπα κατι που ριχνει το επιπεδο.ειναι ο τροπος μου τετοιος.οτι βλεπω το λεω.αν βλεπω εξυπναδουλες που πεταγονται για να αλλαξουν το θεμα και να δημιουργησουν εντυπωση το λεω.Τωρα για το να χαλαρωσω ειναι κατι δυσκολο.Ειμαι νευρικος ανθρωπος και 9 στις 10 φορες δεν ειμαι χαλαρος.Συγνωμη αν χαλαει η κουβεντα με το υφος μου.Θα προσπαθησω να το αλλαξω.
    skiylas
    19.01.2007, 00:17
    Καλησπέρα σε όλους.

    Νόμιζα πως είμαι σε μουσικό site και θα βρω θέματα σχετικά με τη μουσική


    Θα ήθελα να πω στο φύλλο που μας για τον Χριστό κάποια πράγματα.
    1)Το ποσοστό που έχει φτάσει σε εμάς από την αληθινή διδασκαλία του Χριστού δεν
    Αγκιζη ούτε το 5% από αυτά που πραγματικά δίδαξε.
    2)Αν πιστεύει στη βίβλο-πάλαια διαθηκη και αν ναι τι έχει να μας πει για τον κατακλυσμό του Νώε που είναι αντιγραφή του κατακλυσμού του Δευκαλιωνος,γιατι κατά τους ιστορικούς δεν έγινε ποτέ ο κατακλυσμός του Νώε και αν γνωρίζει τίποτα για τον κατακλυσμό του Ογηγου΄?.
    3)Εμείς οι ελληνες δεν έχουμε ανάγκη από προφήτες είχαμε έναν Πλάτωνα ένα Σωκράτη έναν Αριστοτέλη που τα είπαν όλα.Φτανει τόσους αιώνες το παραμύθι με τον Μωιση τον Αβραάμ και τον Λωτ που έκανε παιδία με τη κορες του.ΕΛΕΟΣ όμως που να το βρουν οι εβραιοχριστιανοι καψανε την βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρας με αποτέλεσμα να χαθουν η πολύτιμες γνώσεις που είχαμε από τους φιλοσόφους μας.
    4) Μας μιλαει για την βασιλεία τον ουρανών πια είναι αυτή που μας διδάσκουν στη βίβλο παλαια διαθήκη? Κατά την τελετή του γάμου συνιστούν τη νύφη να εκδίδετε όπως η Σαρρα στη παλαια διαθήκη και να παίρνει χρυσό .Επίσης συνιστούν το γαμπρό να μιαση του μαστροπου Αβραάμ ο όποιος εξαπάτησε τον πατερατου και έκλεψε τα δικαιώματα του αδελφού του Ησαου και κοιμήθηκε με την κουνιάδα του.και επίσης κατά την νεκρώσιμο ακολουθία μας στέλνουν στης αγκαλιές του Αβραάμ………
    5)οι δέκα εντολές απευθύνονται ΜΟΝΟ στους εβραίους όπως επίσης το ταλμουδ που αν το μελετήσει χριστιανός πρέπει να θανατωθεί και τα απόκρυφα χειρόγραφα των σοφών της Σιων.Εαν τα μελετήσετε θα δείτε το μίσος που νιώθουν για τους Ελληνες.
    6)Που ήταν ο Χριστός από την ηλικία των 13-30.Μηπως σπούδασε την διδασκαλεία των Κάβειρων όπως το βάφτισμα-τον επιτάφιο που συμβόλιζε την ανάσταση του Διονύσου και υπήρχε στην αρχαία αθηνα΄?επισης ο χριστός φορούσε χιτώνα και προσευχόταν ανοίγοντας τα χέρια και υψωνότασ το κεφάλι στον ουρανο.Την εποχή εκείνη μονό οι έλληνες φορούσαν χιτώνα και προσέφχονταν με αυτό τον τρόπο.
    7)Μας πουλάνε το παραμύθι οι παπάδες ότι ο χριστός έκανε περιτομή-εκτομη.
    Εκείνη την εποχή μονό οι ΛΕΠΡΟΙ εβραίοι που κάνε αιμομιξίες κανάνε την περιτομή για να υποταχθουνε στο ιερατείο στην ηλικία των τρειων μηνών. Τόσο βάρβαρα έθιμα έχανε όλοι αυτοί που θέλουν να πιστεύουμε σους πατέρες τους Αβραάμ-Ισαάκ-Ιακώβ.
    8)ο Χριστός ήρθε στη γη για να πιους?μιπος για να σωση αυτούς που δεν κατείχαν την γνώση και έχανε το μίασμα τη λέπρας από της αιμομιξίες που κανανε και θυσίαζαν τα πρωτότοκα παιδιατους όπως λέει στη βίβλο? Γιατί το μισός των εβραίων κατά των Ελλήνων; για τη οι έλληνες επιδίωκαν της εξύψωση του πνεύματος και της ψυχής ενώ οι εβραίοι τον ακρατον πλουτισμό και την εξαπάτηση του ανθρωπινου γένους για την υποδούλωση του σε αυτούς μεχρι σημερα;


    skilas

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skiylas στις 19-01-2007 00:23 ]