ελληνική μουσική
    659 online   ·  210.857 μέλη

    Αναγεννημένος Χριστιανός

    eleana
    19.01.2007, 12:10
    Το "ανα-γεννηθεις" ΔΕΝ ειναι η λεξη Κλειδι....Η λεξη κλειδι ειναι η "ΕΞ ΑΝΩΘΕΝ"
    Απαντωντας σε ολα τα προηγουμενα, Μπορει καποιος να "ανα-ξανα-γεννηθει" με ανθρωπινα μεσα? Οπως ειπε ο Νικοδημος , γινεται γερος ανθρωπος να ξαναμπω στην κοιλια της μανας μου?
    Αρα το "εξ ανωθεν" καθοριζει τον τροπο....και τον τοπο....Οχι δηλ με ανθρωπινους τροπους....αλλα με τους τροπους μιας αλλης διαστασης....ΜΑγικης, ανεξηγητης....ουρανιας, θεικης........
    Η εκφραση "εξ ανωθεν" το παει παραπερα ....Για να μην μπερδευτουμε με "Αναγεννησεις" που υποσχονται "αλλες" θεοτητες και διαδικασιες.... Δηλωνει τον τοπο "Αυτου" που μονο Αυτος μπορει να σε κανει "εναν Κανουριο ανθρωπο".
    Ομως εχω να αντιπροτεινω κατι....Αναλυσαμε την λεξη....Ποιος μπορει να μας πει ομως για την πραγματικη εμπειρια της ΑΝΑΓΕΝΗΣΗΣ ΕΞ ΑΝΩΘΕΝ οπως την βιωσε ο Νικοδημος στην Κ.Διαθηκη?


    eleana
    19.01.2007, 12:13
    "ανα-γεννηθεις" ΔΕΝ ειναι η λεξη Κλειδι....Η λεξη κλειδι ειναι η "ΕΞ ΑΝΩΘΕΝ"
    Απαντωντας σε ολα τα προηγουμενα, Μπορει καποιος να "ανα-ξανα-γεννηθει" με ανθρωπινα μεσα? Οπως ειπε ο Νικοδημος , γινεται γερος ανθρωπος να ξαναμπω στην κοιλια της μανας μου?
    Αρα το "εξ ανωθεν" καθοριζει τον τροπο....και τον τοπο....Οχι δηλ με ανθρωπινους τροπους....αλλα με τους τροπους μιας αλλης διαστασης....ΜΑγικης, ανεξηγητης....ουρανιας, θεικης........
    Η εκφραση "εξ ανωθεν" το παει παραπερα ....Για να μην μπερδευτουμε με "Αναγεννησεις" που υποσχονται "αλλες" θεοτητες και διαδικασιες.... Δηλωνει τον τοπο "Αυτου" που μονο Αυτος μπορει να σε κανει "εναν Κανουριο ανθρωπο".
    Ομως εχω να αντιπροτεινω κατι....Αναλυσαμε την λεξη....Ποιος μπορει να μας πει ομως για την πραγματικη εμπειρια της ΑΝΑΓΕΝΗΣΗΣ ΕΞ ΑΝΩΘΕΝ οπως την βιωσε ο Νικοδημος στην Κ.Διαθηκη?

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 12-01-2007 στις 15:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 12-01-2007 στις 13:58 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος spathasref στις 11-01-2007 στις 14:43 έγραψε...

    Αναγεννημένος=Γεννημένος άνωθεν

    Πάνε πολλά χρόνια από τότε που τελείωσα το σχολείο, αλλά κάποια πραγματάκια τα θυμάμαι... Αν δεν κάνω λάθος, το πρόθεμα "ανα-" δηλώνει κάποιου είδους επανάληψη... ή πέφτω έξω? Μήπως θα μπορούσες να μας πεις την πηγή που χρησιμοποίησες? Πουθενά δεν βρήκα τέτοια ερμηνεία (Γεννημένος άνωθεν)...

    (Πού είναι ένας φιλόλογος όταν τον χρειάζεσαι???)



    Σωστό είναι αυτό που λες Νίκο.
    Αναγέννηση σημαίνει ουσιαστικά επανάληψη της γέννησης (ξανα-γέννηση). Για αυτό και η αντίστοιχη εποχή ονομάστηκε Αναγέννηση μιας και ο ευρωπαϊκός πολιτισμός επέστρεψε στον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό. Δηλαδή ξανα-γεννήθηκε το αρχαίο ελληνικό πνεύμα (στις τέχνες, τις επιστήμες, τα γράμματα).
    Όπως και να 'χει η φράση αναγεννημένος χριστιανός στέκει αν θεωρήσουμε ότι ένας άνθρωπος βιώνοντας τον χριστιανισμό ένιωσε ότι αναζωογονήθηκε.


    melios82
    21.03.2007, 13:44
    Παράθεση:

    Το μέλος ominous στις 25-12-2006 στις 22:34 έγραψε...

    Δεν εννοώ τίποτα..
    Απλά έμαθα κάτι που δεν ήξερα και που ίσως να ενδιαφέρει κι άλλους..
    Και επίσης μου κάνει εντύπωση πόσο φανερά γίνεται κατήχηση ο οποίος προφανώς θα πείθει και κάποια άτομα..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ominous στις 25-12-2006 22:44 ]





    Τωρα ανακάλυψες εσύ τους new born christians, οι μισοί αμερικάνοι ειναι, γιατι εχει λεφτααααααααα ναιιιιι ....πολ λα λεφτααααααααα, μιλαω εκ πειρας γιατι ο ξαδερφος μου ειναι , και βρισκει οπου θελει δουλεια, του δινουν λεφτα, εις το αντιτιμο να προσυλητιζει, ενταξει το λεω με χοντρο τροπο, να διδασκει την αγαπη..
    harisx
    06.04.2007, 22:37
    Προτεινω να διαβασετε osso.Ενας φωτισμενος δασκαλος χωρις διδασκαλια.
    Περιγραφει το κατεστημενο επιτυχως.Για μια σφαιρικη αποψη των πραγματων.
    absurdus_delirium
    07.04.2007, 17:52
    Παράθεση:

    Το μέλος melios82 στις στις 13:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ominous στις στις 22:34 έγραψε...

    Δεν εννοώ τίποτα..
    Απλά έμαθα κάτι που δεν ήξερα και που ίσως να ενδιαφέρει κι άλλους..
    Και επίσης μου κάνει εντύπωση πόσο φανερά γίνεται κατήχηση ο οποίος προφανώς θα πείθει και κάποια άτομα..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ominous στις:44 ]





    Τωρα ανακάλυψες εσύ τους new born christians, οι μισοί αμερικάνοι ειναι, γιατι εχει λεφτααααααααα ναιιιιι ....πολ λα λεφτααααααααα, μιλαω εκ πειρας γιατι ο ξαδερφος μου ειναι , και βρισκει οπου θελει δουλεια, του δινουν λεφτα, εις το αντιτιμο να προσυλητιζει, ενταξει το λεω με χοντρο τροπο, να διδασκει την αγαπη..



    Φτάνουμε σε αυτό που ορίζει τα πάααντα. Την ταμπακέρα κυρίες και κύριοι! Μπαγιόκο! Parte ta paidia sas apo mikra kai troma3te ta! Kante ta tigka stoys fovous kai tis enoxes kai antamoipste ta an feroun filous tous konta ston Swthra Jesus Christ! Call now!
    Αν θέλετε να τρομάξετε τούτες τις Άγιες ημέρες δείτε το ντοκυμανταίρ Jesus Camp. Ή τσεκάρετε τα εξής:



    Φρίκη Νο 2:

    Για έξτρα φρικάρισμα μπείτε youtube και πατήστε Jesus Camp!

    Καλή Ανάσταση να έχουμε..

    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 07-04-2007 17:54 ]