ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.883 μέλη

    Η ευφυΐα της μουσικής αντίληψης

    Tziamourani
    25.01.2007, 12:18
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 25-01-2007 στις 11:18 έγραψε...

    Θυμάμαι παλιότερα σε κάποιο τηλεπαιχνίδι υπήρχε και μια σχετική ενότητα στην οποία ο πιανίστας έπαιζε 3-4 νότες απο κάποιο τραγούδι και ο διαγωνιζώμενος έπρεπε να βρει πιο τραγουδι ήταν αυτό.

    Μετα απο τις 4 νότες είναι εύκολο να το αναγνωρίσεις!



    Κάτι μου λέει αυτό....Μουσικό κουίζ δεν ήταν?

    Πάντως η αλήθεια είναι πως ο εγκεφαλός μας έχει τέτοια δραστηρίοτητα που είναι ικανός να αντιλαμβάνεται τα μουσικά κομμάτια από τις πρώτες κιόλας νότες....λόγω συγκεκριμένων εγκεφαλικών περιοχών που ενεργοποιούνται την συγκεκριμένη στιγμή ακρόασης!
    antreas_dr
    25.01.2007, 15:08
    Νομίζω ήταν σε μια εκπομπή με τον Μπονάτσο!
    movflower
    25.01.2007, 15:17
    Πολλά τραγούδια τα αντιλαμβανόμαστε από την πρώτη συγχορδία. Ειδικά τα.... εύκολα κομμάτια.
    Οι ΠυξΛαξ ας πούμε, χρησιμοποίησαν αυτή τη συνταγή. Δεν συμφωνείτε;

    Tziamourani
    25.01.2007, 23:01
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 25-01-2007 στις 15:17 έγραψε...

    Πολλά τραγούδια τα αντιλαμβανόμαστε από την πρώτη συγχορδία. Ειδικά τα.... εύκολα κομμάτια.
    Οι ΠυξΛαξ ας πούμε, χρησιμοποίησαν αυτή τη συνταγή. Δεν συμφωνείτε;





    movflower ΣΥΜΦΩΝΩ...αλλά αυτή η συνταγή δεν είναι των ΠΥΞ ΛΑΞ...είναι του εγκεφάλου μας...και ο καθένας μας ανάλογα με το πόσο πολύ έχει ακούσει μουσική (είδος κλπ) είναι σε θέση..να αντιλαμβάνεται αμέσως και από την πρώτη συγχορδία όπως λες το μουσικό κομμάτι.....!!!
    Αν κάποιος δεν έχει μουσική παιδεία ή δεν ακούει μουσική....σιγά μην είναι σε θέση να αντιληφθεί τι θα ακούσει...έτσι νομίζω...τι να πω και εγώ?