ελληνική μουσική
    930 online   ·  210.853 μέλη

    Φταίει και το ράδιο για τα τροχαία...

    yiannisyiannis
    26.01.2007, 09:58
    Μάλλον αυτό πιστεύει η κυβερνητική πλειοψηφία, η οποία υπερψήφισε χθες τον νέο ΚΟΚ. Το εντυπωσιακό είναι ότι εκτός από τη χρήση κινητού, απαγορεύεται επίσης και η ακρόαση ραδιοφώνου στο αυτοκίνητο!!!!!!!!!!!!!! Σε λίγο θα μας απαγορεύσουν και να μιλάμε.

    Επισυνάπτω απόσπασμα από την ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ:
    "ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ της κυβερνητικής πλειοψηφίας ψηφίσθηκε χθες στη Βουλή ο νέος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας, ο οποίος προβλέπει υψηλά πρόστιμα για σειρά οδικών παραβάσεων, με κύριο στόχο την πρόληψη των «θανατηφόρων» παραβάσεων.
    Ο υπουργός Μεταφορών Μιχάλης Λιάπης χαρακτήρισε το νέο ΚΟΚ «κώδικα ζωής» και ζήτησε από τα κόμματα να επιδείξουν τη μεγαλύτερη δυνατή συναίνεση, πέρα από τις όποιες διαφορές έχουν σε επιμέρους άρθρα.

    Παράλληλα προσέθεσε σειρά τροποποιήσεων, με κυριότερη την απαγόρευση της χρήσης κινητού τηλεφώνου (εν κινήσει) ακόμα και μέσω ακουστικών (hands free), ενώ απαγορεύεται πλέον και η ακρόαση ραδιοφώνου, όπως και η παρακολούθηση τηλεόρασης, με ακουστικά."
    eneni
    26.01.2007, 10:11
    νομίζω έτσι όπως ειναι διατυπωμένο εννοεί οτι απαγορεύεται η ακρόαση ραδιοφώνου στο αυτοκίνητο μέσω ακουστικών. Αυτό λογικό δεν ειναι;
    μην είσαι κι ετσι οταν οδηγείς.
    jorge
    26.01.2007, 10:12
    Ναι, κι εγώ αυτό κατάλαβα. "απαγορεύεται πλέον και η ακρόαση ραδιοφώνου με ακουστικά"
    XeniaRodo
    26.01.2007, 10:14
    Tότε θα ακούμε μόνο cd....

    Kάνννα δρόμο δεν ξέρουνε να φτιάξουνε, μόνο νόμους να ψηφίζουνε.....
    ρε ουστ!
    pastella
    26.01.2007, 10:47
    Ε για τα ακουστικα συμφωνω ρε παιδια, δεν γινεται!Περπατας στο δρομο με τα ακουστικα και δεν μπορεις να αντιληφθεις τι γινεται γυρω σου, ποσο μαλλον οταν κρατας τιμονι στα χερια.

    Παντως οδηγηση χωρις μουσικη...Απαπα, φρικη!
    uNick
    26.01.2007, 11:03
    Παράθεση:
    Το μέλος XeniaRodo στις 26-01-2007 στις 10:14 έγραψε...

    Kάνννα δρόμο δεν ξέρουνε να φτιάξουνε, μόνο νόμους να ψηφίζουνε.....
    ρε ουστ!

    Αυτό ακριβώς! ΟΥΣΤ!!!!! (όχι ότι έχουν άδικο για τα ακουστικά, βέβαια... υπάρχουν όμως άλλα, πιο σημαντικά να διορθωθούν πρώτα)

    Πάντως, το μόνο που μένει είναι να μας απαγορεύσουν και την μουσική γενικά στο αυτοκίνητο!!! Ε ρε γλέντια!!!!
    spiroos
    26.01.2007, 11:04
    Δεν είναι τυχαίο οτι η απόφαση βγήκε μετά την είδηση οτι μέλη του Musicheaven βγήκαν στο ραδιόφωνο...
    Zefuros
    26.01.2007, 12:20
    Απολυτο δικιο εχουν για τα ακουστικα, οπως και για τα κινητα. Το θεμα εινα βεβαια να εφαρμοστουν και οι κανονισμοι. Δεν τον εχω διαβασει ακομα τον νεο κωδικα, αλλά ειμαι σιγουρος πως θα εχει κι πολλες πατατες. Αντε να δουμε
    Emilia_
    26.01.2007, 12:25
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 26-01-2007 στις 12:20 έγραψε...

    Απολυτο δικιο εχουν για τα ακουστικα, οπως και για τα κινητα. Το θεμα εινα βεβαια να εφαρμοστουν και οι κανονισμοι. Δεν τον εχω διαβασει ακομα τον νεο κωδικα, αλλά ειμαι σιγουρος πως θα εχει κι πολλες πατατες. Αντε να δουμε



    Μονο πατατες καλε?? Ειμαι περιεργη τι αλλο θα ακουσουμε....
    christos-reg
    26.01.2007, 13:12
    Η απαγόρευση αφορά ακρόαση ραδιοφώνου με ακουστικά και την βρίσκω απόλυτα σωστή, όπως και την απαγόρευση του κινητού.
    Δεκάδες είναι οι φορές που αναρωτιέμαι οδηγώντας: "καλά, γιατί ο μπροστινός πάει έτσι?" και τελικά η απάντηση μετά την προσπέραση είναι "γιατί μιλούσε στο κινητό"...!

    Όσο για τους δρόμους, ok ας αφήσουμε λίγο την χιλιοειπωμένη (και μίζερη) φράση: "στην Ελλάδα δεν γίνεται τίποτα". Η κατάσταση έχει βελτιωθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό τα τελευταία χρόνια, και από οδικά έργα βρίσκονται πάρα πολλά σε εξέλιξη.
    MichPah
    26.01.2007, 13:12
    Σε λίγο θα μας απαγορέψουν να έχουμε και συνοδηγό:
    Ξέρετε πόσο πολύ μπορεί να σου αποσπάσει την προσοχή ο συνοδηγός; αν του αρέσει κιόλας να μιλάει άστα να πάνε....!!!! Βρε δεν πάνε να δουν αν ερχόμαστε...για να μην πω και τίποτα πιο βαρύ
    Ταραχίστικα πάλι μα τους Κ.........ς

    Emilia_
    26.01.2007, 13:26
    Παράθεση:

    Το μέλος MichPah στις 26-01-2007 στις 13:12 έγραψε...

    Σε λίγο θα μας απαγορέψουν να έχουμε και συνοδηγό:
    Ξέρετε πόσο πολύ μπορεί να σου αποσπάσει την προσοχή ο συνοδηγός; αν του αρέσει κιόλας να μιλάει άστα να πάνε....!!!! Βρε δεν πάνε να δουν αν ερχόμαστε...για να μην πω και τίποτα πιο βαρύ
    Ταραχίστικα πάλι μα τους Κ.........ς




    Πεστα πεστα....Εμ τα παιδακια στο αμαξι που τα πας??ε?? Τσιριδες κακο...
    Ολοι θα πρεπει να κυκλοφορουμε με σοφερ ρομποτ παιδια...και με αναγκαστικο γυαλι προστασιας απο...τα παρασιτα γυρω!!! (οπως καποια ταξι)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Emilia_ στις 26-01-2007 13:27 ]


    XeniaRodo
    26.01.2007, 13:29
    Παράθεση:

    Το μέλος christos-reg στις 26-01-2007 στις 13:12 έγραψε...
    Όσο για τους δρόμους, ok ας αφήσουμε λίγο την χιλιοειπωμένη (και μίζερη) φράση: "στην Ελλάδα δεν γίνεται τίποτα". Η κατάσταση έχει βελτιωθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό τα τελευταία χρόνια, και από οδικά έργα βρίσκονται πάρα πολλά σε εξέλιξη.



    τι θα πεί μίζερη φίλε μου?
    κυκλοφορείς καθόλου στους δρόμους της Aθήνας να δεις τι παίζει?
    είτε πεζός, είτε όχι....

    ας φτιάξουνε πρώτα την κατάσταση αυτή, το χάλι που επικρατεί, που δεν μπορείς να περπατήσεις ή να οδηγήσεις χωρίς να έχεις την ανησυχία ότι κάπου θα τσακιστέις και μετά ας βάλουνε νόμους και πρόστιμα...
    MichPah
    26.01.2007, 13:34
    Ή ας έρθει να κάνει μια βόλτα στους δρόμους της Κρήτης...!!!!
    Όλα αυτά παιδιά πιστεύω είναι Εσωτερικό δάνειο...!!!! Ζώνη φοράνε τώρα όλοι(και καλά το κάνουνε, αλλα να μην μου λένε ότι το κάνουν για να με σώσουν... να πληρώνει πρόστημο κι αυτός που καπνίζει στο δρόμο που στο κάτω κάτω βλάπτει και τον διπλανό του) και δεν έχουμε που να δίνουμε κλήσεις ας κυνηγάμε τώρα τα κινητά!!!

    uNick
    26.01.2007, 13:46
    Παράθεση:
    Το μέλος MichPah στις 26-01-2007 στις 13:12 έγραψε...

    Σε λίγο θα μας απαγορέψουν να έχουμε και συνοδηγό:
    Ξέρετε πόσο πολύ μπορεί να σου αποσπάσει την προσοχή ο συνοδηγός; αν του αρέσει κιόλας να μιλάει άστα να πάνε....!!!!

    ...και, ακόμα χειρότερα, αν σου αρέσει κι εσένα...
    Όχι το μπλα-μπλα... η ίδια η συνοδηγός!!!!!
    MichPah
    26.01.2007, 13:50
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 26-01-2007 στις 13:46 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος MichPah στις 26-01-2007 στις 13:12 έγραψε...

    Σε λίγο θα μας απαγορέψουν να έχουμε και συνοδηγό:
    Ξέρετε πόσο πολύ μπορεί να σου αποσπάσει την προσοχή ο συνοδηγός; αν του αρέσει κιόλας να μιλάει άστα να πάνε....!!!!

    ...και, ακόμα χειρότερα, αν σου αρέσει κι εσένα...
    Όχι το μπλα-μπλα... η ίδια η συνοδηγός!!!!!



    Την έχω πατήσει και έτσι (Αντι να στρίψω στη διασταύρωση για Γούβες, ερχόμενος από Ηράκλειο, <<όσοι ξέρουν από Κρήτη θα καταλάβουν>>,ξετρύπισα στη Χερσοννησο...!!!!
    Μιχάλη μου λέει: δεν έπρεπε να στρίψουμε νωρίτερα;
    - μωρέ έπρεπε αυτό αλλά τώρα πάει...!!!!
    StaSiS
    26.01.2007, 13:57


    Οκ.. Για τα κινητά δεν το συζητάω..

    Δεν καταλαβαίνω όμως, ποιά η αναγκαιότητα ύπαρξης του δεύτερου κομματιού του άρθρου..
    Υπάρχει άνθρωπος που ακούει ραδιόφωνο/CDs στο αυτοκίνητο με ακουστικά??
    Παρακαλώ, βοηθήστε με..
    XeniaRodo
    26.01.2007, 14:22
    Πολύ σωστή παρατήρηση...
    christos-reg
    26.01.2007, 15:27
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 26-01-2007 στις 13:29 έγραψε...

    τι θα πεί μίζερη φίλε μου?
    κυκλοφορείς καθόλου στους δρόμους της Aθήνας να δεις τι παίζει?
    είτε πεζός, είτε όχι....


    Το αρχικό σχόλιο ήταν γενικό... οπότε γενικά απάντησα κι εγώ. Δεν θα περιμένει το υπουργείο Μεταφορών (και η Τροχαία) πότε ο Δήμος της Αθήνας (ή το ΠΕΧΩΔΕ) θα ασχοληθεί με τη συντήρηση των δρόμων, για να θεσπίσει το νέο κώδικα.

    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 26-01-2007 στις 13:29 έγραψε...

    ας φτιάξουνε πρώτα την κατάσταση αυτή, το χάλι που επικρατεί, που δεν μπορείς να περπατήσεις ή να οδηγήσεις χωρίς να έχεις την ανησυχία ότι κάπου θα τσακιστέις και μετά ας βάλουνε νόμους και πρόστιμα...



    Η εντύπωση ότι φταίνε οι δρόμοι για τα ατυχήματα είναι εσφαλμένη. Οι έρευνες ατυχημάτων λένε ότι για 95% των ατυχημάτων ευθύνεται ο ανθρώπινος παράγοντας, ενώ για το 65% των ατυχημάτων είναι ο αποκλειστικός υπεύθυνος. Οπότε ας μάθουμε πρώτα να οδηγούμε σωστά, και μετά να ζητήσουμε και παραπάνω ευθύνες. Σαφώς οι πιο ενδεδειγμένες λύσεις για τη βελτίωση της οδικής συμπεριφοράς, είναι η σωστή εκπαίδευση και η κατάλληλη αστυνόμευση.


    Christos' Blog

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : christos-reg στις 26-01-2007 15:28 ]


    uNick
    26.01.2007, 16:14
    Παράθεση:
    Το μέλος christos-reg στις 26-01-2007 στις 15:27 έγραψε...

    Η εντύπωση ότι φταίνε οι δρόμοι για τα ατυχήματα είναι εσφαλμένη. Οι έρευνες ατυχημάτων λένε ότι για 95% των ατυχημάτων ευθύνεται ο ανθρώπινος παράγοντας, ενώ για το 65% των ατυχημάτων είναι ο αποκλειστικός υπεύθυνος. Οπότε ας μάθουμε πρώτα να οδηγούμε σωστά, και μετά να ζητήσουμε και παραπάνω ευθύνες. Σαφώς οι πιο ενδεδειγμένες λύσεις για τη βελτίωση της οδικής συμπεριφοράς, είναι η σωστή εκπαίδευση και η κατάλληλη αστυνόμευση.

    Χρήστο, δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Από την άλλη, όμως, μιλάς για ατυχήματα. Πέρα από αυτά, υπάρχουν πολλές, πάμπολλες περιπτώσεις που κάποιος γλιτώνει στο τσακ το ατύχημα (και επομένως δεν "μετριέται" στα στατιστικά), ή σπάει ψαλίδια, εξατμίσεις, ζαντολάστιχα κλπ στο υπέροχο οδικό μας δίκτυο (οπότε ούτε αυτός συμπεριλαμβάνεται στα ατυχήματα). Η Ξένια προφανώς σε αυτό αναφέρθηκε.