ελληνική μουσική
    815 online   ·  210.851 μέλη

    Τι θα κάνουμε με τα σκουπιδο-τράγουδα που μας κατακλύζουν...

    manosomba
    09.02.2007, 15:45
    Τι θα κάνουμε με τα σκουπιδο-τράγουδα που μας κατακλύζουν από τηλεόραση και ραδιόφωνα (και τώρα τελευταία και από τα κινητά!). Είναι σαν επιδημία από την οποία κολλάνε όλοι, ο ένας μετά τον άλλο και δε φαίνεται σωτηρία.

    Και φαίνεται ότι αυτοί που προσπαθούν να ακούσουν κάτι ποιοτικό είτε σημερινό είτε παλαιότερο, αποτελούν τέτοια μειοψηφία στην κοινωνία μας που ντρέπονται να το πουν, λες και κάνουν κάτι απαγορευμένο και μερικές φορές αισθάνονται γραφικοί / περιθωριακοί.

    Βλέπεις και στα περισσότερα μαγαζιά της νύχτας (μιλάω για bar, καφέ-bar), η μουσική είναι τόσο τυποποιημένη (δηλ. χαζό-r'n'b, soft σύγχρονη pop και μερικά ελληνικά - επιπέδου fame story) που τρελλαίνεσαι! Κατέβαινα προχθές την Σκουφά με τα πόδια και άκουσα από 3-4 bar το ίδιο τραγούδι (το love generation του Sinclair).

    Μιλάω πάντως για την Αθήνα και το ευρύτερο κέντρο, αλλά νομίζω ότι και στην περιφέρεια τα ίδια συμβαίνουν.

    Αλήθεια, μπορούμε να γράψουμε μερικά μαγαζιά που βάζουν ποιο ποιοτική και ψαγμένη μουσική ή θα θεωρηθεί διαφήμιση;
    tsibitos
    09.02.2007, 18:33
    Αληθεια εσυ σαν "δισκοθετης" τι ειδους ποιοτικη μουσικη βαζεις για να διασκεδαζει ο Κοσμος? Χατζιδακη σε ποιηση Γκατσου?
    rigas
    09.02.2007, 18:40
    Δεν κάνουμε τίποτα.
    Όλοι οι καλοί χωράνε...
    jacamar
    09.02.2007, 18:47
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 09-02-2007 στις 18:33 έγραψε...

    Αληθεια εσυ σαν "δισκοθετης" τι ειδους ποιοτικη μουσικη βαζεις για να διασκεδαζει ο Κοσμος? Χατζιδακη σε ποιηση Γκατσου?



    εγώ πάντως αγαπητέ μια χαρά διασκεδάζω και με χατζηδάκι! ΔΕν χρειαζονται για να διασκεδάσεις ευτελεί τραγουδάκια απαράδεκτου στίχου



    ( α κ παρεπιπτόντως φίλτατε έχεις μια μόνιμη ειρωνία που μετά μην απορείς αν στην "λένε")

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 09-02-2007 19:12 ]


    Orfeus
    09.02.2007, 19:01
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 09-02-2007 στις 18:33 έγραψε...

    Αληθεια εσυ σαν "δισκοθετης" τι ειδους ποιοτικη μουσικη βαζεις για να διασκεδαζει ο Κοσμος? Χατζιδακη σε ποιηση Γκατσου?



    Δεν χρειάζονται οι ειρωνίες tsibitos.
    Δεν προσφέρουν στη συζήτηση. Είναι περιττές!!!




    tsibitos
    09.02.2007, 19:07
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 09-02-2007 στις 19:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 09-02-2007 στις 18:33 έγραψε...

    Αληθεια εσυ σαν "δισκοθετης" τι ειδους ποιοτικη μουσικη βαζεις για να διασκεδαζει ο Κοσμος? Χατζιδακη σε ποιηση Γκατσου?



    Δεν χρειάζονται οι ειρωνίες tsibitos.
    Δεν προσφέρουν στη συζήτηση. Είναι περιττές!!!







    θα συμφωνισω κυριε συντονιστα αλλα θα προσθεσω οτι ουτε και χαρακτηρισμοι χρειαζονται (σκουπιδοτραγουδα). Δεν υπαρχει αυτος ο ορος... Και κατι αλλο που μου ρθε τωρα, Υπαρχει ποιοτικη dance??



    "Απο τα Σμυρνεϊκα του 20 στα λαικα του σημερα" Καθε πεμπτη βραδυ (Ξημερωματα παρασκευης) στις 02:00 Αποκλειστικα στο Music Heaven Radio...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 15-02-2007 01:57 ]


    babisdr
    09.02.2007, 19:45
    tsibitos, να σου κάνω μια ερώτηση; Ακούς μουσική για να διασκεδάσεις ή για να ψυχαγωγηθείς;
    tsibitos
    09.02.2007, 19:57
    Τι εννοεις εσυ διασκεδαση και τι ψυχαγωγια? ορισε τα μου για να σου πω.
    StaSiS
    09.02.2007, 19:57
    Μα D.J. δεν σημαίνει Dance Jockey, αλλά Disc Jockey.. Γιατί λοιπόν ο manosomba, πρέπει να παίζει dance..?
    Και υποθέτω ότι επιτηδευμένα έγραψε δισκοθέτης.. για να αποφευχθεί το D.J. = Club, Dance, κλπ. κλπ..

    Αν θες τώρα, να γενικεύσεις το ερώτημά σου και θες την άποψή μου..
    Ναι, μπορεί να υπάρχει ποιοτική dance. Καθότι, dance εννοείται η χορευτική μουσική.Αποκλείεται λοιπόν κάτι το ποιοτικό, να είναι δυνατόν να χορευτεί?
    Αν πάλι, μιλάμε για dance με τη σημερινή έννοια αυτής, της μονότονης μουσικής η οποία επιβάλλεται να σου τραντάζει τα πνευμόνια, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη..
    Aiolos_m
    09.02.2007, 19:58
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 09-02-2007 στις 18:47 έγραψε...
    εγώ πάντως αγαπητέ μια χαρά διασκεδάζω και με χατζηδάκι! ΔΕν χρειαζονται για να διασκεδάσεις ευτελεί τραγουδάκια απαράδεκτου στίχου


    Μια μικρή παρατήρηση μόνο αν μου επιτρέπεις.
    Με όλο το σεβασμό δε νομίζω ότι διασκεδάζεις με Μάνο Χατζηδάκι και Νίκο Γκάτσο. Μάλλον ψυχαγωγείσαι θες να πεις. Διασκεδάζω=δια+σκεδάζω που σημαίνει "σκορπίζω την ψυχή μου" κατά κάποιον τρόπο. Κι εγώ ψυχαγωγούμαι αφάνταστα με Χατζηδάκι.
    babisdr
    09.02.2007, 20:01
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 09-02-2007 στις 19:57 έγραψε...

    Τι εννοεις εσυ διασκεδαση και τι ψυχαγωγια? ορισε τα μου για να σου πω.



    εγώ πρέπει να τα ορίσω;

    ετυμολογικά...
    jacamar
    09.02.2007, 20:03
    οκ αγαπητέ πές το ψυχαγωγούμαι δεν θα κολλήσω εκεί! σε αυτή την χωρα κατά τον tsibito δεν υπάρχει ποιότητα και διασκέδαση απο οτι καταλαβα!

    όσο ρε παιδια για το δισκοθέτης το βρίσκω μια χαρά λέξη δεν ήξερα οτι υπήρχε!
    iroula
    09.02.2007, 21:26
    ΜΜΜ...Εγω πιστεύω οτι αυτά τα τραγούδια βολεύουν..δηλ κοιμίζουν[αποβλακώνουν] την νεολαία.... Είναι προιόντα μαζικής κουλτούρας που δεν αφήνουν το διαφορετικό [ποιοτικό] να φανεί.. Ολα αυτά τα 'σκουπίδια' μιλούν μόνο για τον έρωτα [μ'εναν βλακώδη τρόπο], λες και χάθηκαν τα ιδανικά μας, λες και δεν υπαρχουν αλλα θέματα.. Το τραγούδι όπως κ κάθε είδους τέχνη πρέπει να στοχεύει στην αφύπνιση κ τον προβληματισμό του δέκτη κ όταν αναφέρεται σε αισθήματα δεν πρέπει βασικά να τα ξεφτιλίζει!!
    jacamar
    09.02.2007, 21:32
    Παράθεση:

    Το μέλος iroula στις 09-02-2007 στις 21:26 έγραψε...

    ΜΜΜ...Εγω πιστεύω οτι αυτά τα τραγούδια βολεύουν..δηλ κοιμίζουν[αποβλακώνουν] την νεολαία.... Είναι προιόντα μαζικής κουλτούρας που δεν αφήνουν το διαφορετικό [ποιοτικό] να φανεί.. Ολα αυτά τα 'σκουπίδια' μιλούν μόνο για τον έρωτα [μ'εναν βλακώδη τρόπο], λες και χάθηκαν τα ιδανικά μας, λες και δεν υπαρχουν αλλα θέματα.. Το τραγούδι όπως κ κάθε είδους τέχνη πρέπει να στοχεύει στην αφύπνιση κ τον προβληματισμό του δέκτη κ όταν αναφέρεται σε αισθήματα δεν πρέπει βασικά να τα ξεφτιλίζει!!




    marydlf
    09.02.2007, 22:03
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 09-02-2007 στις 21:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος iroula στις 09-02-2007 στις 21:26 έγραψε...

    ΜΜΜ...Εγω πιστεύω οτι αυτά τα τραγούδια βολεύουν..δηλ κοιμίζουν[αποβλακώνουν] την νεολαία.... Είναι προιόντα μαζικής κουλτούρας που δεν αφήνουν το διαφορετικό [ποιοτικό] να φανεί.. Ολα αυτά τα 'σκουπίδια' μιλούν μόνο για τον έρωτα [μ'εναν βλακώδη τρόπο], λες και χάθηκαν τα ιδανικά μας, λες και δεν υπαρχουν αλλα θέματα.. Το τραγούδι όπως κ κάθε είδους τέχνη πρέπει να στοχεύει στην αφύπνιση κ τον προβληματισμό του δέκτη κ όταν αναφέρεται σε αισθήματα δεν πρέπει βασικά να τα ξεφτιλίζει!!







    Aυτο το γελιο τωρα ειναι ειρωνικο; Συμφωνω απολυτα με την iroula..
    jacamar
    09.02.2007, 22:18
    ειρωνικο? καθε άλλο και εγώ συμφωνώ μαζί της!
    Pearl_Scorpion
    09.02.2007, 22:42
    Pedia ta pragmata einai poli apla.....

    1)Os gnoston apo tis rizes mas, stin arxaia Ellada tin mousiki tin eixan os mathima sta sxolia tous kai ta pedia didaskotan apo autin kai autin.....dld i mousiki einai enas tropos na kathorisis to mousiko epipedo tou allou atomou alla oxi kai monadiko kritirio

    2)Einai dikeoma kathenos na akouei oti tou aresi xoris logokrisia, alla ton dexese i oxi xoris na to krinis...sto kato kato pios eisai esi pou tha krinis....

    3)skeftite se ti epoxi zoume opou den iparxi pleon agni morfi texnis opos kapote.....ola einai emporikopiimena kai skopo to kerdos i kai ta xrimata se oles tous tis morfes, ite mesa apo tin doksa ite mesa apo tin polisi kai provoli diskon. den ksero kapion pou na kani mousiki i otidipote allo kai na to krataei gia auton i na to mirazete me allon xoris na to grapsi se kapias morfis apothikeutiko meso kai na to xrisimopiisi analoga..... mou leipoun oi mousiki pou grafoun mousiki gia na ikanopiisoun ta sinesthimata tous kai pou pezoun mousiki gia tin parea tous kai gia opious theloun na tous akousoun. Giati na to grapsis se cd kai na pari auto ton...dromo tou kai giati na min iparxi kapios pou na kani MONO sinavlies xoris na perni xrimata, etsi re file epidi tou aresi na pezi se kosmo....


    mousiki iparxi aperanti. To thema einai ti thelis............

    autes einai oi apopsis mou, mpori kai na kano lathos alla oloi tous mou fenonte ipokrites...kai oxi MOUSIKOI.
    tsibitos
    09.02.2007, 22:55
    Παράθεση:

    Το μέλος iroula στις 09-02-2007 στις 21:26 έγραψε...

    ΜΜΜ...Εγω πιστεύω οτι αυτά τα τραγούδια βολεύουν..δηλ κοιμίζουν[αποβλακώνουν] την νεολαία.... Είναι προιόντα μαζικής κουλτούρας που δεν αφήνουν το διαφορετικό [ποιοτικό] να φανεί.. Ολα αυτά τα 'σκουπίδια' μιλούν μόνο για τον έρωτα [μ'εναν βλακώδη τρόπο], λες και χάθηκαν τα ιδανικά μας, λες και δεν υπαρχουν αλλα θέματα.. Το τραγούδι όπως κ κάθε είδους τέχνη πρέπει να στοχεύει στην αφύπνιση κ τον προβληματισμό του δέκτη κ όταν αναφέρεται σε αισθήματα δεν πρέπει βασικά να τα ξεφτιλίζει!!



    Καθηστε ρε παιδια για λιγο ηρεμια. Το τραγουδι δηλαδη ειναι μονο για αφυπνιζει και να προβληματιζει τον δεκτη?? Ειναι ΚΑΙ γι'αυτο... Αφου το ορισατε λοιπον, εγω ΚΑΙ διασκεδαζω με το τραγουδι αλλα ΚΑΙ ψυχαγωγουμαι. Μπορω να ακουσω ανετα ΚΑΙ Χατζιδακη αλλα ΚΑΙ Κοκκινου. Οπως εχω πει και σε καποιο αλλο τοπικ ολα ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ.....


    σ.σ ΒΓΑΛΤΕ ΤΙΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ....................
    karelia
    09.02.2007, 23:05
    ωωωχ.μόλις άνοιξες τους ασκούς.

    Hastaroth
    09.02.2007, 23:51
    Δέν νομίζω οτι αυτή η νοοτροπία "εγώ μπορώ να ακούσω άνετα καί Χατζηδάκι καί Σαρμπέλ,όλα στήν ώρα τους" είναι σωστή.Πρέπει να υπάρχη κάποιο "κριτήριο",κάποιο αισθητικό "πρότυπο" στόν κάθε άνθρωπο και μάλιστα αυτό το "πρότυπο" πρέπει να προσπαθούμε να είναι όσο το δυνατόν πιό ουσιαστικό.Υπάρχουν ένα σωρό τραγούδια που ενώ έχουν κάτι σημαντικό νά πούν στον ακροατή τους,μπορούν ταυτόχρονα να τον κάνουν να "ταξιδέψη" σέ κόσμους και διαθέσεις πιό ξένοιαστες και να τον κάνουν να χαλαρώση,νά εκτονωθή και να χορέψη ή να τραγουδήση.Κάπου σέ αυτό το φόρουμ είχε γραφτεί από κάποιον οτι "αλλοίμονο άν καταντήσουμε να θεωρούμε αναγκαία τά προϊόντα τής μουσικής υποκουλτούρας έστω και μόνο γιά την διασκέδασή μας"...

    Τί θά κάνουμε λοιπόν μέ τά ώς άνω σκουπιδοτράγουδα;Απλά,θά προσπαθούμε όσο μπορούμε να ΜΗΝ τά ακούμε.Οι τηλεοράσεις και τά ραδιόφωνα διαθέτουν "κομβίον επιλογής διαύλων" (κατά πώς λένε και στην ραδιοτηλεφωνίαν) καί άν κάτι κρίνουμε οτι είναι ανάξιο ακρόασης μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το εν λόγω "κομβίον".Κάποιες φορές δέν θα μπορούμε να το κάνουμε γιατί είμαστε π.χ. σέ κάποιο χώρο που δέν μπορούμε εμείς να επιλέξουμε τί μουσική θα ακούγεται.Τότε απλά θά...υποστούμε αυτό που ακούγεται,επιδιώκοντας να απομακρυνθούμε από τον χώρο αυτό όσο το δυνατόν γρηγορώτερα.

    Τώρα,το να γράψουμε εδώ ποιά μαγαζιά βάζουν καλή,αξιόλογη μουσική δέν θεωρώ οτι είναι ακριβώς "διαφήμιση" αλλά πιό πολύ "ενημέρωση".Εξαρτάται βέβαια και πώς θά το παρουσιάση κάποιος.Αλλωστε,έχει γίνει πολλές φορές αναφορά από αυτό το φόρουμ σέ διάφορα μαγαζιά χωρίς να πή κανείς οτι "ά,τού κάνουμε διαφήμιση τού μαγαζιού" κλπ κλπ......