ελληνική μουσική
    732 online   ·  210.861 μέλη

    Διαπασών-καινούριο περιοδικό για τη μουσική

    karelia
    13.02.2007, 17:46
    Κυκλοφόρησε καινούριο περιοδικό για τη μουσική.

    Ανάμεσα στους αρθρογράφους συμπεριλαμβάνονται και άνθρωποι από το χώρο της μουσικής (Δημήτρης Παπαδημητρίου,Γιώργος Ανδρέου,Χρήστος Θηβαίος)

    Στο πρώτο τεύχος,μεταξύ άλλων,περιλαμβάνονται:
    -πολυσέλιδο αφιέρωμα στο Bob Marley
    -συνεντεύξεις της Χαρούλας Αλεξίου και του Παντελή Θαλασσινού
    -αφιερώματα σε 3 γυναίκες της κλασικής ροκ (Janis Joplin,Marianne Faithfull,Patti Smith)
    -cd με τραγούδια από 3 νέα συγκροτήματα (κάθε μήνα θα παρουσιάζονται 3 συγκροτήματα,και κάποια στιγμή μέσω ψηφοφορίας των αναγνωστών το νικητηριο γκρουπ θα υπογράψει συμβολαιο με δισκογραφική εταιρεία)
    -cd με τραγούδια γνωστών συγκροτημάτων (Τρύπες,Ξύλινα Σπαθιά,Yπόγεια Ρεύματα κ.α.)

    Καλή αρχή σε αυτή τη προσπαθεια.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 13-02-2007 22:11 ]


    tolaruba
    13.02.2007, 21:44
    χμμμ
    Ποτε κυκλοφορει;
    Μια και εχει συνεντευξη του Παντελη..
    karelia
    13.02.2007, 22:21
    Kυκλοφορεί ήδη από τις 8 Φεβρουαρίου.





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 13-02-2007 22:22 ]


    επισυναπτόμενα: diapaswn-1.jpg 
    aggeliki
    14.02.2007, 09:54
    Πάντως αν εξαιρέσεις τη φωτογραφία της Αλεξίου που δείχνει μια κούκλα,γραφιστικά δεν μου πολυαρέσει...Μιλάω για το εξώφυλλο.Μέσα δεν πρόλαβα να το κοιτάξω παρά μόνο τη συνέντευξη της Χαρούλας....

    Πάντως πρέπει να έχει ενδιαφέρον!
    jorge
    14.02.2007, 10:57
    Γραφιστικά θυμίζει την παλιά ...Ραδιοτηλεόραση. Θα περίμενα το περιοδικό
    να επενδύσει πιο πολύ στην εμφάνισή του, από τη στιγμή που περιμένει να
    δώσουμε 7 ευρώ. Βέβαια αυτό που μετράει πιο πολύ είναι το περιεχόμενο,
    το οποίο όντως πρέπει να έχει ενδιαφέρον. Σε 2 περίπτερα που ρώτησα χθες
    πάντως, δεν το βρήκα...
    Emilia_
    14.02.2007, 11:15
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14-02-2007 στις 10:57 έγραψε...

    Γραφιστικά θυμίζει την παλιά ...Ραδιοτηλεόραση. Θα περίμενα το περιοδικό
    να επενδύσει πιο πολύ στην εμφάνισή του, από τη στιγμή που περιμένει να
    δώσουμε 7 ευρώ. Βέβαια αυτό που μετράει πιο πολύ είναι το περιεχόμενο,
    το οποίο όντως πρέπει να έχει ενδιαφέρον. Σε 2 περίπτερα που ρώτησα χθες
    πάντως, δεν το βρήκα...



    Ωχ? Με το που το ειδα σκεφτικα ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα...χο χο...Θα θελα να το ξεφυλλισω παντως...
    CHE
    14.02.2007, 11:22
    Οπωσδήποτε κάθε νέο έντυπο που ασχολείται με το έντεχνο τραγούδι είναι ευπρόσδεκτο. Από κει και πέρα τα ερωτηματικά αφορούν τη βιωσιμότητα ενός τέτοιου εγχειρήματος. Το παρελθόν έχει δείξει ότι δεν ‘‘σηκώνει’’ πολλά περιοδικά αυτού του χώρου. Θυμηθείτε το ‘‘Echo’’ και το ‘‘Μελωδία’’ που ο κύκλος τους έκλεισε πριν καλά-καλά αρχίσει.
    Εύχομαι κάθε επιτυχία στο ‘‘Διαπασών’’ σε ένα χώρο όπου το -τα ίδια και τα ίδια-Δίφωνο ζει και βασιλεύει. Είμαι περίεργος να δω τη σχέση που θα έχουν τα δύο περιοδικά μεταξύ τους. Αν ο ανταγωνισμός είναι ισχυρός τότε χαρά μας μεγάλη γιατί θα αναγκαστούν και τα δύο περιοδικά να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα. Αν, όμως, βουλιάξει και αυτή η προσπάθεια τότε... θα γυρίσουμε στα ίδια και στα ίδια.

    Το εξώφυλλο πράγματι είναι παλιομοδίτικο. Σε συνδυασμό με τη φωτογραφία της Αλεξίου που δείχνει... 30 χρόνια μικρότερη, το εξώφυλλο μοιάζει να ήρθε από τη δεκαετία του 1970 και να μας παρουσιάζει τις ‘‘Λαϊκές Κυριακές’’. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν και το ζητούμενο ή απλά αυτή θα είναι η εικόνα του περιοδικού (λιτή κι απέρριτη και με απλή γραμματοσειρά που θυμίζει Φαντάζιο και Ρομάντζο -για όσους τα θυμούνται).
    Να πω την αλήθεια, αγνοούσα την ύπαρξη του περιοδικού αλλά νομίζω ότι μετά τη δουλειά θα πάω να το πάρω. Άλλωστε δουλεύω στην Ομόνοια, οπότε θεωρώ αδύνατο να μη βρω το περιοδικό.
    Εντυπώσεις επί της ουσίας, λοιπόν, θα έχω μετά την ανάγνωση του νέου περιοδικού.
    karelia
    14.02.2007, 11:26
    νομίζω πάντως ότι τα ράσα δεν κάνουν το παπά.
    σημασία έχει μόνο το περιτύλιγμα,ή,η ουσία που προσφέρει το περιεχόμενο του περιοδικου?

    Ποια σύνορα σού φτιάχνουν χάρτες ζωή μου,
    τα χρόνια ή τα λάθη απ' το κορμί μου
    Απ' άκρη σ'άκρη μού ζαλίζεις τη σκέψη,
    μα τη σιωπή ταξιδευτή έχω θρέψει..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 14-02-2007 11:27 ]


    irina
    14.02.2007, 11:32
    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 14-02-2007 στις 11:22 έγραψε...

    Οπωσδήποτε κάθε νέο έντυπο που ασχολείται με το έντεχνο τραγούδι είναι ευπρόσδεκτο. Από κει και πέρα τα ερωτηματικά αφορούν τη βιωσιμότητα ενός τέτοιου εγχειρήματος. Το παρελθόν έχει δείξει ότι δεν ‘‘σηκώνει’’ πολλά περιοδικά αυτού του χώρου. Θυμηθείτε το ‘‘Echo’’ και το ‘‘Μελωδία’’ που ο κύκλος τους έκλεισε πριν καλά-καλά αρχίσει.
    Εύχομαι κάθε επιτυχία στο ‘‘Διαπασών’’ σε ένα χώρο όπου το -τα ίδια και τα ίδια-Δίφωνο ζει και βασιλεύει. Είμαι περίεργος να δω τη σχέση που θα έχουν τα δύο περιοδικά μεταξύ τους. Αν ο ανταγωνισμός είναι ισχυρός τότε χαρά μας μεγάλη γιατί θα αναγκαστούν και τα δύο περιοδικά να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα. Αν, όμως, βουλιάξει και αυτή η προσπάθεια τότε... θα γυρίσουμε στα ίδια και στα ίδια.

    Το εξώφυλλο πράγματι είναι παλιομοδίτικο. Σε συνδυασμό με τη φωτογραφία της Αλεξίου που δείχνει... 30 χρόνια μικρότερη, το εξώφυλλο μοιάζει να ήρθε από τη δεκαετία του 1970 και να μας παρουσιάζει τις ‘‘Λαϊκές Κυριακές’’. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν και το ζητούμενο ή απλά αυτή θα είναι η εικόνα του περιοδικού (λιτή κι απέρριτη και με απλή γραμματοσειρά που θυμίζει Φαντάζιο και Ρομάντζο -για όσους τα θυμούνται).
    Να πω την αλήθεια, αγνοούσα την ύπαρξη του περιοδικού αλλά νομίζω ότι μετά τη δουλειά θα πάω να το πάρω. Άλλωστε δουλεύω στην Ομόνοια, οπότε θεωρώ αδύνατο να μη βρω το περιοδικό.
    Εντυπώσεις επί της ουσίας, λοιπόν, θα έχω μετά την ανάγνωση του νέου περιοδικού.




    Ενώ με το εξώφυλλο την Αλεξίου κάνει τη μεγάλη επανάσταση και δεν είναι τα ίδια και τα ίδια; Καλή επιτυχία στο νέο περιοδικό με κέρδος το ελληνικό τραγούδι και μόνο
    Emilia_
    14.02.2007, 11:39
    Ερωτηση...εδω στην Κρητη θα το εντοπίσω καπου...??
    karelia
    14.02.2007, 11:59
    Παράθεση:

    Το μέλος irina στις 14-02-2007 στις 11:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 14-02-2007 στις 11:22 έγραψε...

    Οπωσδήποτε κάθε νέο έντυπο που ασχολείται με το έντεχνο τραγούδι είναι ευπρόσδεκτο. Από κει και πέρα τα ερωτηματικά αφορούν τη βιωσιμότητα ενός τέτοιου εγχειρήματος. Το παρελθόν έχει δείξει ότι δεν ‘‘σηκώνει’’ πολλά περιοδικά αυτού του χώρου. Θυμηθείτε το ‘‘Echo’’ και το ‘‘Μελωδία’’ που ο κύκλος τους έκλεισε πριν καλά-καλά αρχίσει.
    Εύχομαι κάθε επιτυχία στο ‘‘Διαπασών’’ σε ένα χώρο όπου το -τα ίδια και τα ίδια-Δίφωνο ζει και βασιλεύει. Είμαι περίεργος να δω τη σχέση που θα έχουν τα δύο περιοδικά μεταξύ τους. Αν ο ανταγωνισμός είναι ισχυρός τότε χαρά μας μεγάλη γιατί θα αναγκαστούν και τα δύο περιοδικά να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα. Αν, όμως, βουλιάξει και αυτή η προσπάθεια τότε... θα γυρίσουμε στα ίδια και στα ίδια.

    Το εξώφυλλο πράγματι είναι παλιομοδίτικο. Σε συνδυασμό με τη φωτογραφία της Αλεξίου που δείχνει... 30 χρόνια μικρότερη, το εξώφυλλο μοιάζει να ήρθε από τη δεκαετία του 1970 και να μας παρουσιάζει τις ‘‘Λαϊκές Κυριακές’’. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν και το ζητούμενο ή απλά αυτή θα είναι η εικόνα του περιοδικού (λιτή κι απέρριτη και με απλή γραμματοσειρά που θυμίζει Φαντάζιο και Ρομάντζο -για όσους τα θυμούνται).
    Να πω την αλήθεια, αγνοούσα την ύπαρξη του περιοδικού αλλά νομίζω ότι μετά τη δουλειά θα πάω να το πάρω. Άλλωστε δουλεύω στην Ομόνοια, οπότε θεωρώ αδύνατο να μη βρω το περιοδικό.
    Εντυπώσεις επί της ουσίας, λοιπόν, θα έχω μετά την ανάγνωση του νέου περιοδικού.




    Ενώ με το εξώφυλλο την Αλεξίου κάνει τη μεγάλη επανάσταση και δεν είναι τα ίδια και τα ίδια; Καλή επιτυχία στο νέο περιοδικό με κέρδος το ελληνικό τραγούδι και μόνο


    δηλαδή τι επανάσταση να κάνει???δίνει το στίγμα του.

    vero
    14.02.2007, 15:26
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 14-02-2007 στις 11:26 έγραψε...

    νομίζω πάντως ότι τα ράσα δεν κάνουν το παπά.
    σημασία έχει μόνο το περιτύλιγμα,ή,η ουσία που προσφέρει το περιεχόμενο του περιοδικου?

    Ποια σύνορα σού φτιάχνουν χάρτες ζωή μου,
    τα χρόνια ή τα λάθη απ' το κορμί μου
    Απ' άκρη σ'άκρη μού ζαλίζεις τη σκέψη,
    μα τη σιωπή ταξιδευτή έχω θρέψει..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 14-02-2007 11:27 ]







    Συμφωνω στο οτι πρεπει το περιοδικο να εχει καλο παριεχομενο αλλα οταν το παιρνεις να σε επηραζει να το διαβαζεις πιο πολυ. Και εαν σκεφτουμε ανθρπους που μπορει να μην ασχολουνται με το εντεχνο δεν θα ενδιαφερτουν ουτε καν να το δουν. (Μιλω ως καταναλωτρια περιοδικων )

    Καταταλλα καλη επιτυχια στο περιοδικο!!!!
    tolaruba
    14.02.2007, 21:23
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14-02-2007 στις 10:57 έγραψε...

    Γραφιστικά θυμίζει την παλιά ...Ραδιοτηλεόραση. Θα περίμενα το περιοδικό
    να επενδύσει πιο πολύ στην εμφάνισή του, από τη στιγμή που περιμένει να
    δώσουμε 7 ευρώ. Βέβαια αυτό που μετράει πιο πολύ είναι το περιεχόμενο,
    το οποίο όντως πρέπει να έχει ενδιαφέρον. Σε 2 περίπτερα που ρώτησα χθες
    πάντως, δεν το βρήκα...


    Χα!!Σε περασα..4 περιπτερα.
    Και μαλιστα ο ενας νομιζε οτι ηταν φαγωσιμο!!!

    maspa
    14.02.2007, 23:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Emilia_ στις 14-02-2007 στις 11:39 έγραψε...

    Ερωτηση...εδω στην Κρητη θα το εντοπίσω καπου...??



    Εγώ σήμερα το έμαθα από το avopolis.gr. Κι εγώ θέλω να κάνω την ίδια ερώτηση..Εδώ στο νότο θα το βρούμε ή...

    Μπορείτε να δείτε περισσότερα εδώ:
    διαπασων- avopolis
    THEOG
    15.02.2007, 23:47
    Σήμερα πάντως στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας παρατήρησα 3-4 περίπτερα που το είχαν σε περίοπτη θέση!
    CHE
    16.02.2007, 12:26
    Σε μία κάπως γρήγορα ματιά που του έριξα παρατήρησα -σε πρώτη φάση- το μικρό (σε αριθμούς σελίδων) μέγεθος του περιοδικού. Η δομή του είναι κάπως απλή. Υπάρχουν κάπου... 3-4 editorial (!!!) τα οποία είναι ενδιαφέροντα, μία συνέντευξη της Αλεξίου όχι και τόσο καλή, ένα άνισο αφιέρωμα στον Bob Marley (ο συντάκτης του οποίου πάντρεψε τις πηγές του με τις δικές του απόψεις με τρόπο όχι και τόσο καλό, με αποτέλεσμα ενώ το κείμενο έχει έναν βιογραφικό επιστημονικό τρόπο γραφής ξαφνικά γίνεται λαϊκό, χρησιμοποιώντας λέξεις τύπου ‘‘μαλ..ίες’’ κ.λπ.), ένα χρονολόγιο που μοιάζει με το ‘‘Σαν σήμερα’’ που γράφω στο Day by Day (αλλά πιο περιληπτικό), κριτικές δίσκων, μαζαγιά με live μουσική, και άλλα.

    Γενικά, έχει -όπως είπα και παραπάνω- αρκετά απλή δομή. Γι’ αυτό το λόγο διαβάζεται εύκολα και γρήγορα. Απ’ ότι παρατήρησα, τα άρθρα γράφονται από μία μικρή μερίδα ανθρώπων κι ίσως γι’ αυτό το λόγο το υλικό δεν είναι ιδιαίτερα πλούσιο. Κάνει μία έμμεση διαφήμιση στο avopolis και στο noiz παρουσιάζοντάς τα ως τα καλύτερα μουσικά sites (το musicheaven απουσιάζει εντελώς) γεγονός που μάλλον οφείλεται ότι συνεργάζεται μαζί τους στη ψηφοφορία των νέων συγκροτημάτων, οπότε κάνει διαφήμιση ο ένας στον άλλον (δεν το λέω για κακό, θεμιτό και λογικό είναι).

    Το ‘‘Διαπασών’’ προσφέρεται με δύο CD. Ένα από 3 νέα συγκροτήματα που το καθένα εκπροσωπείται με 2 τραγούδια και το κοινό μπορεί να ψηφίσει ποιο είναι το καλύτερο, και άλλο ένα που περιέχει μόλις... 5 τραγούδια από Τρύπες, Ενδελέχεια, Ξύλινα Σπαθιά, Υπόγεια Ρεύματα. Τώρα θα μου πεις... Μα ρε φίλε ολόκληρο CD βάλατε μέσα, χάθηκε ο κόσμος να το γεμίσετε; Έλα μου ντε! Το κόστος του CD είναι ίδιο είτε χωράει 5 είτε χωράει 15 τραγούδια. Εκτός κι αν το κάνουν για τα πνευματικά δικαιώματα και τους κάθεται ακριβό το σύνολο (συμπεριλαμβανομένου και του κόστους του CD των νέων συγκροτημάτων).

    Τέλος πάντων, το μέλλον θα δείξει πόσα απίδια χωράει ο σάκος. Το περιοδικό έχει δρόμο ακόμα μπροστά του.
    jorge
    16.02.2007, 12:43
    Το πήρα κι εγώ. Πολύ μέτριο.

    Σε όσα έγραψε ο CHE, να προσθέσω οτι πολλές σελίδες καλύπτονται ολόκληρες με φωτογραφίες, σαν να γίνεται προσπάθεια να γεμίσουν το περιοδικό και να δικαιολογήσουν την ηψηλή του τιμή. Πάντως το εσωτερικό είναι σίγουρα πιο όμορφο από το στυλ-Ραδιοτηλεόραση εξώφυλλο. Όσον αφορά τα κείμενα, προσωπικά δε με ενθουσιάζει ο τρόπος γραφής σε πολλά από αυτά. Η συνέντευξη της Αλεξίου νομίζω ήταν ανούσια, αν όχι κακή, όπως επίσης ανούσιο είναι και το CD με τα τραγούδια από Τρύπες κλπ. Σκοπός είναι να βγαίνουν CD με ξεχασμένα ή νέα τραγούδια, όπως κάνει πχ το ΔΙΦΩΝΟ.

    Καλή συνέχεια στο περιοδικό.
    beatlus
    16.02.2007, 12:55
    1ον Από ένα περιοδικό που μπαίνει στον ανταγωνισμό, θα περίμενα περισσότερα. Δεν με συγκινεί πιο πολύ από το Δίφωνο.
    2ον Η απλότητα είναι μια κατάσταση λεπτής ισορροπίας που φλερτάρει με το έξυπνο και άμεσο, αλλά και με το απλοϊκό. Αναμένω δείγματα από το Διαπασών, ώστε να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα επ αυτού.
    3ον Η τάση που επικρατεί στο σχεδιασμό εντύπων, εσχάτως, χαρακτηρίζεται από τους "καθαρούς" χώρους και τις ανάλογες γραμμές, με σωστή διαχείριση των χρωμάτων. Αυτό περίπου συμβαίνει στο περιοδικό, αλλά κατά τη γνώμη μου υπάρχει αδυνατισμένη δυναμική στο εξώφυλλο, ενώ φαίνεται να είναι ακόμη ζήτημα ο χαρακτήρας των εντός σελίδων (αυτό είναι λογικό για πρώτο τεύχος)... Διαμορφώσιμα μεγέθη...
    4ον Ειλικρινά θεωρώ κι εγώ αδύναμη τη συνέντευξη με τη Χαρούλα...
    5ον Ανεπίκαιρο το θέμα με τον Μάρλεϊ... Εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι ή σε κάθε τεύχος υπάρχει αφιέρωμα σε ανάλογες μεγάλες μορφές. Ομως, ακόμη και σε αυτή την περίπτωση, γιατί πρώτο τεύχος ο Μάρλεϊ...? Το θέμα της αξιολόγησης χαρακτηρίζει μια προσπάθεια...
    6ον Γυναίκες της ροκ. Κάτι μου θυμίζει... Αναμένω το υπόλοιπο του αφιερώματος που -λογικά- έχει προβλεφθεί. Για να δούμε.
    7ον Σταματάω εδώ την κριτική (που θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν με καλές προθέσεις), υπό την έννοια πως δεν είναι και όλα στραβά και στο κάτω-κάτω είναι ελπιδοφόρο που κυκλοφορεί ακόμη ένα περιοδικό στο χώρο. Αυτό από μόνο του είναι θετικό.
    8ον Είναι το avopolis το "σημαντικότερο" ελληνικό σάιτ για μουσική? Ακόμη και αν τα δύο προϊόντα είναι... ξαδερφάκια, δεν θα έπλαπτε λιγάκι προσοχή στην έμμεση διαφήμιση. Αλλωστε, οι αναγνώστες έχουν πρόσβαση σε μεγάλο αριθμό πληροφοριών και μπορούν και γνωρίζουν...
    Orfeus
    16.02.2007, 17:15
    Παράθεση:

    Το μέλος beatlus στις 16-02-2007 στις 12:55 έγραψε...

    6ον Γυναίκες της ροκ. Κάτι μου θυμίζει... Αναμένω το υπόλοιπο του αφιερώματος που -λογικά- έχει προβλεφθεί. Για να δούμε.


    1: Για να δούμε.... για να δούμε τη συνέχεια της "σύμπτωσης"!!!!

    2: Αυτό που λέει ο CHE στην προέκτασή του είναι ακόμα μία "σύμπτωση".
    Το Μουσικό Χρονολόγιο του περιοδικού στις σελίδες 6, 7 & 8 εμείς εδώ το έχουμε κάνει από τον Ιανουάριο μέχρι και τον Δεκέμβριο του 2005 στη στήλη:
    "Καμία Συμπάθεια για τον Διάβολο" (ενότητα: "Τι Συνέβη....")
    CHE
    16.02.2007, 17:19
    Απλά για να λύσω την απορία του φίλου Beatlus, το θέμα του Bob Marley προφανώς έχει να κάνει με την ημερομηνία γεννήσεώς του. Του στυλ "Σαν σήμερα γεννήθηκε ο Bob Marley''.
    Θα θεωρούσα πιο τολμηρό ένα αφιέρωμα στον... Falco (!!! - δεν αστειεύομαι!) που γεννήθηκε 19 Φεβρουαρίου. Άλλωστε ελάχιστοι γνωρίζουν ότι έχει σκοτωθεί εδώ και αρκετά χρόνια σε τροχαίο.