ελληνική μουσική
    546 online   ·  210.886 μέλη

    Διαπασών-καινούριο περιοδικό για τη μουσική

    train
    09.04.2007, 21:06
    κυκλοφόρησε το "διαπασών Νο2" είδα μεγάλη βελτίωση και στο δημιουργικό του εξωφύλλου και στην ύλη, το είδε κανείς;






    επισυναπτόμενα: diapason.jpg 
    CHE
    10.04.2007, 12:39
    Το είχα αγοράσει πριν μερικές μέρες (άργησε να βγει το τεύχος). Πράγματι το τεύχος αυτό είναι αισθητά βελτιωμένο κι από αισθητικής άποψης κι από ουσιαστικής (βλέπε ύλη).
    Τα άρθρα είναι πολύ ενδιαφέροντα και οι συνεντεύξεις πολύ καλές (πλην του Γρηγόρη Ψαριανού που μου φάνηκε πολύ δήθεν αλλά μπορεί να είμαι και προκατειλημμένος δεδομένου ότι δεν τον χωνεύω ιδιαίτερα).
    Μπορώ να πω ότι το τεύχος του Απριλίου του ‘’Διαπασών’’ μου άρεσε περισσότερο από το αντίστοιχο του Δίφωνου. Λίγο στα cd που προσφέρει, μόνο, μου φαίνεται ότι υπάρχει μία έλλειψη προσανατολισμού, δεδομένου ότι αυτή τη φορά δίνει ένα ντοκιμαντέρ για τους Beatles. Νομίζω ότι η διεύθυνση του περιοδικού πρέπει να αποφασίσει αν θα μοιράζει CD με μουσική ή video CD με ντοκιμαντέρ ή υλικό που να αφορά διάφορους καλλιτέχνες. Έχει σημασία αυτό για τους συλλέκτες δεδομένου ότι δεν γνωρίζει αν αυτό το ντοκιμαντέρ θα είναι η αρχή μιας σειράς παρόμοιων προσφορών (άρα προτείνεται για συλλογή) ή απλά έτυχε σ’ αυτό το τεύχος.

    Αυτό που θα πρέπει να βελτιώσει είναι τα... πολλά editorial που είναι λίγο κουραστικά. Κατά τα υπόλοιπα, η βελτίωση είναι αισθητή προς το πολύ καλύτερο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CHE στις 10-04-2007 12:41 ]


    esta
    16.04.2007, 21:15
    Μήπως ξέρει κάποιος αν κυκλοφορεί και στην Πάτρα?Ρώτησα κάπου και δεν το βρήκα!!!

    anastasisk
    17.04.2007, 13:39
    Το τσιμπησα κι εγω το πειριοδικακι και ομολογω πως μου αρεσε πολυ (μεχρι στιγμης).Νεοι καλλιτεχνς,παλιοι,συνεντευξεις,αφιερωματα κλπ.Για να δουμε λοιπον