ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.851 μέλη

    Κρητικοί όλου του MusicHeaven ενωθείτε !

    babisdr
    18.02.2007, 16:41
    Παράθεση:

    Το μέλος wraios στις 18-02-2007 στις 12:55 έγραψε...

    Kρητη για παντα..Απο την μεσσαρα ειμαι εγω,απο ενα χωριο που λεγεται Ασημι..εσεις?




    Έλα ρε Μεσσαρά!!! Καστέλλι Καινουργίου, Μοίρες!
    fotiana
    18.02.2007, 18:33
    Παράθεση:

    Το μέλος PAPAZOGLOUFAN στις 18-02-2007 στις 16:35 έγραψε...

    ΚΡΗΤΗ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.ΟΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΣΚΕΦΤΟΤΑΝ ΤΗ ΔΙΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ ΕΒΑΛΕ ΤΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ.ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΕΛΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟΥΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑ Μ ΑΞΙΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΟΝΙΜΑ.Α ΡΕ ΠΑΤΡΙΔΑ.....




    Και εγώ το ίδιο εύχομαι...Μακάρι! Την λατρεύω την Κρήτη!!!
    swkraths
    19.02.2007, 00:21
    Φανταστική φωτό του φίλου σου babisdr...
    Όσο για τη συνάντηση έχει τεθεί επί τάπητος....Έχουμε και εξεταστική δυστυχώς...
    Ααα!!! Από τα πανέμορφα Χανιά εγώ!!!!
    swkraths
    19.02.2007, 00:38
    Δική μου φωτό!! Είμαι φοβερός εεεε????χεχεχεχε



    επισυναπτόμενα: PA280763a.jpg 
    maspa
    19.02.2007, 01:07
    Παράθεση:

    Το μέλος PAPAZOGLOUFAN στις 18-02-2007 στις 16:35 έγραψε...

    ΚΡΗΤΗ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.ΟΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΣΚΕΦΤΟΤΑΝ ΤΗ ΔΙΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ ΕΒΑΛΕ ΤΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ.ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΕΛΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟΥΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑ Μ ΑΞΙΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΟΝΙΜΑ.Α ΡΕ ΠΑΤΡΙΔΑ.....



    Μου θύμισες Μαχαιρίτσα. Ήταν στο "Έχει γούστο" κι είχε πει ένα μέρος που θα ήθελε να μείνει μόνιμα είναι το Ηράκλειο-Κρήτης. Όχι για να το παινευτούμε δηλαδή..

    Παιδιά αντικειμενικά η Κρήτη είναι παράδεισος!




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 19-02-2007 02:27 ]





    επισυναπτόμενα: Κούλε.jpg koule.jpg 
    Angel20
    19.02.2007, 01:29
    Όντως Μαρίνα! Ο κάθε νομός έχει τη δική του ομορφιά!
    swkraths
    19.02.2007, 02:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Angel20 στις 19-02-2007 στις 01:29 έγραψε...

    Όντως Μαρίνα! Ο κάθε νομός έχει τη δική του ομορφιά!



    Αλλά σαν τα Χανιά πουθενά!!!!!
    maspa
    19.02.2007, 02:06
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 19-02-2007 στις 02:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Angel20 στις 19-02-2007 στις 01:29 έγραψε...

    Όντως Μαρίνα! Ο κάθε νομός έχει τη δική του ομορφιά!



    Αλλά σαν τα Χανιά πουθενά!!!!!



    Θες να ξεκινήσουμε εμφύλιο πόλεμο;
    Ηράκλειο και πάλι Ηράκλειο!
    babisdr
    19.02.2007, 04:51
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 19-02-2007 στις 02:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 19-02-2007 στις 02:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Angel20 στις 19-02-2007 στις 01:29 έγραψε...

    Όντως Μαρίνα! Ο κάθε νομός έχει τη δική του ομορφιά!



    Αλλά σαν τα Χανιά πουθενά!!!!!



    Θες να ξεκινήσουμε εμφύλιο πόλεμο;
    Ηράκλειο και πάλι Ηράκλειο!



    Εντάξξξξξξξει, τη φυσική ομορφιά ας τους την αναγνωρίσουμε, πάει κι έρχεται


    (Επειδή βρωμάει η δουλειά, προς Θεού, μην αρχίσετε με τα γνωστά ανέκδοτα!!!)




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 19-02-2007 04:54 ]


    swkraths
    19.02.2007, 05:25

    (Επειδή βρωμάει η δουλειά, προς Θεού, μην αρχίσετε με τα γνωστά ανέκδοτα!!!)


    Χεχεχεχε!!!Όχι όχι....Επειδή θα ξεφύγουμε απ το θέμα του topic....Αλλιώς.....χαχαχα
    Riniw
    19.02.2007, 09:30
    Ηρακλειο κι εγω... στο κεντρο του Παραδεισου!!

    δεν ειναι τυχαιο που λενε οτι ο Θεος εφτιαξε την Κρητη για να περασει εδω τα γεραματά του... αλλα μαλλον εννοουν Ηρακλειο..κι οχι παραεξω..

    Ειμαστε κουζουλοι και μας αρεσει!

    μια ρακη στην υγεια τση Κρητης μας!

    κι οσον αφορα τη συναντηση,ωρα ειναι νομιζω να γινει..στο Ηρακλειο φυσικα



    επισυναπτόμενα: to kastro4.jpg 
    qanun
    19.02.2007, 11:05
    Θελετε την αποψη ενος ''ξενομπασαρη?''
    Πολλα πραγματα θα μπορουσε να πει καποιος για την Κρητη. Απο φυσικη ομορφια ειναι υπεροχη, ειδικα οι παραλιες της..Φαλασαρνα, Ελαφονησι, Βαι κλπ. Γενικα βεβαια προτιμω πιο βουνισια μερη αλλα γουστα ειναι αυτα.
    Η ιδιαιτεροτητα της Κρητης ομως εγκειται στους ανθρωπους της, για τους οποιους υπαρχει ευρεως διαδεδομενη η αποψη οτι ειτε θα ειναι ανθρωποι-μαλαμα ειτε σκατοχαρακτηρες. Προσωπικα εχω γνωρισει και τα δυο, ο κολλητος μου ειναι Ηρακλειωτης και εχω βρεθει αρκετες φορες κατω (το Ηρακλειο ειναι μια απο τις πιο ασχημες πολεις της Ελλαδας, σε αντιθεση με τα γραφικοτατα Χανια).Γενικα ανοιχτοι και φιλοξενοι ανθρωποι, ζεστοι με ιδιαιτερες ευαισθησιες, λεβεντες (και αυτο δεν εχει καθολου να κανει με το ''εθιμο'' της οπλοφοριας, πιστεψτε με).
    Υπαρχει ομως ενα πραγμα εκνευριστικοτατο που το εχουν μαλιστα και ανθρωποι που θα περιμενες να εχουν πιο ανοιχτα μυαλα. Ο τοπικισμος! Τι πραγμα ειναι αυτο ρε παιδια? Ξεπερναει ακομα κι αυτον τον τοπικισμο των Καλαματιανων! Οk, ολοι αγαπανε τον τοπο τους αλλο αυτο κατανταει λιγο ενοχλητικο και δε μιλαω για αυτους που υπερβαλλουν ηθελημενα και για πλακα αλλα για οσους σε διαφορες κουβεντες προσπαθουν να σε πεισουν-σοβαρα!- οτι καλυτερο μερος στον κοσμο δεν υπαρχει. (Βεβαια αυτο μπορει ευκολα να εξηγηθει απο το γεγονος οτι οι Κρητικοι δε βγαινουν και πολυ συχνα εκτος νησιου, δε θα τους ελεγες και ταξιδιωτες...)


    Εχοντας ταξιδεψει πολυ, θα ελεγα οτι η καλυτερη περιοχη της Ελλαδος και απο φυσικη ομορφια και απο ποιοτητα ανθρωπων ειναι η Μακεδονια (χωρις να εχω καμια σχεση με αυτην) αν και παντου θα συναντησεις καλους και κακους ανθρωπους (κλισε αλλα αληθινο γεγονος).

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 19-02-2007 11:08 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 19-02-2007 11:52 ]


    Angel20
    19.02.2007, 11:30
    Πράγματι, το Ηράκλειο είναι πολύ άσχημη πόλη! Αν και είμαι κι εγώ από εκεί δεν μου αρέσει καθόλου. Δυστυχώς! Ελπίζω στο μέλλον να γίνει ομορφότερη!
    LittleJohn
    19.02.2007, 12:03
    Ηρακλειο Παντως κατι προσπαθειες γινονται για να βελτιωθει η κατασταση με τα εργα που κανουν.Η λεωφορος κνωσσου εχει γινει πιο ωραια.Το θεμα ειναι να τελιωσουν και τα υπολοιπα εργα συντομα πριν το καλοκαιρι να ρθει και κανας τουριστας να το ευχαριστηθει.
    Eliza21
    19.02.2007, 12:10
    Μεταξύ Ηράκλειο και Χανιών????? Χανια δεν το συζητώ. έναι σαν να συγκρίνεις το μαυρο και το άσπρο. για την υπολοιπη Κρήτη δεν εκφέρω αποψη για την ομορφια της γιατι δεν την έχω γνωρισει καλά
    LittleJohn
    19.02.2007, 12:16
    Την μανα μου την ειχε στειλει η τραπεζα της 2 βδομαδες στα Χανια.Πολυ ομορφα ηταν λεει.Εκανε και τη βολτα της και γω στο σπιτι ειχα πιο ελευθερο το πεδιο.χεχε
    manblaz
    19.02.2007, 12:31
    Τιποτα σαν την παλια πολη του Ρεθύμνου...
    Angel20
    19.02.2007, 12:35
    Και στη Σητεία είναι πολύ όμορφα! Όταν πήγα για πρώτη φορά νόμιζα ότι ήμουν σε άλλο νησί! Ειδικά το καλοκαίρι είναι καταπληκτικά!
    sunwing
    19.02.2007, 15:18
    Xανιά-πατρίδα τα λατρεύω, αλλά και η νότια ανατολική Κρήτη όπου ζω είναι χάρμα ! Παραλίες λαμπερές , ζεστές, αγκαλίτσες που ξεχνιέσαι το καλοκαίρι, ένας ήλιος διαμάντι κάθε μέρα , λίγο το νερό όμως...
    Για τον φίλο μας που λεει ότι η Μακεδονία είναι πανέμορφη , να συμφωνήσω μερικώς μόνο, μέρη της είναι πανέμορφα, η Κρήτη με την ποικιλομορφία της που σε μαγεύει σε κάθε στροφή κατακτά περισσότερες καρδιές.
    Οι Κρητικοί είναι ευαίσθητοι άνθρωποι ακόμα και όταν αγριεύουν. Επίσης η ποικιλία στη γεωγραφική της δομή (πεδιάδα, βουνό, οροπέδιο, παραλιες) κάνουν το μυαλό των Κρητικών πολύστροφο, είναι λογικό. Ταυτόχρονα αυτό εξηγεί το ότι δεν είναι φλατ άνθρωποι, έχουν μεταστροφές και συνήθως δεν τους βρίσκεις βαρετούς.
    Τίποτε δεν είναι τυχαίο. Μονο που αλλοιωνόμαστε και μεις και πάμε. Ο νεοπλουτισμός, το κυνήγι του τουρισμού, τώρα το κυνήγι να πουλάμε τη γη μας , τα πατρογονικά μας σπίτια σε ξένους, ξεπουλιόμαστε και πάμε . Οι οικογένειες όλο και περισσότερο ξεθεμελιώνονται διότι δεν έχουμε την αυτοπειθαρχία που θα έπρεπε. Είμαστε ατίθασοι , απειθάρχητοι πάντα. Κι έτσι το προσόν της ανοιχτάδας σε πολλά επίπεδα αρχιζει να γίνεται μπούμεραγκ.


    http://blogs.musicheaven.gr/sunwing

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 19-02-2007 15:19 ]


    manos_p
    19.02.2007, 15:37
    paidia den kserw ti lete eseis gia tin kriti pantws eite xania eite siteia eite iraklio
    eite rethumno i kriti eitan einai kai tha einai monadiki....

    egw eimai apo to rethumno....

    xairomai pou eimai kritikos
    ki opou brethw to lew
    me mantinades tragoudw
    me mantinades klaiw


    tis kritis tin paradosi
    me eulabeia stirizw
    ki opou brethw ki opou stathw
    mia kriti zwgrafizw

    ta kritika ta xwmata
    opou kai na ta skapseis
    aima pallikariwn tha breis
    kokkala tha ksethapseis....

    na zisei i kriti....