ελληνική μουσική
    869 online   ·  210.851 μέλη

    Κρητικοί όλου του MusicHeaven ενωθείτε !

    qanun
    19.02.2007, 15:44
    Παράθεση:
    η Μακεδονία είναι πανέμορφη , να συμφωνήσω μερικώς μόνο, μέρη της είναι πανέμορφα, η Κρήτη με την ποικιλομορφία της που σε μαγεύει σε κάθε στροφή κατακτά περισσότερες καρδιές.


    Oντως , περισσοτερες καρδιες. Κρητικων...
    Aν και δεν εχει κανενα νοημα αυτο που κανω (οπως φαινεται και απο το ακριβως προηγουμενο post), θα διαφωνησω. Εκτος κι αν μπορεις να μου αποδειξεις τα περι μεγαλυτερης ποικιλιμορφιας της Κρητης αναφεροντας μου ενα χιονοδρομικο κεντρο ή ενα καταπρασινο βουνο.
    Θα συμφωνησω οτι η Κρητη ειναι υπεροχη, ok? Λιγο κρατει ομως...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 19-02-2007 15:48 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 19-02-2007 16:05 ]


    swkraths
    19.02.2007, 15:57
    Παράθεση:

    Το μέλος qanun στις 19-02-2007 στις 15:44 έγραψε...

    Παράθεση:
    η Μακεδονία είναι πανέμορφη , να συμφωνήσω μερικώς μόνο, μέρη της είναι πανέμορφα, η Κρήτη με την ποικιλομορφία της που σε μαγεύει σε κάθε στροφή κατακτά περισσότερες καρδιές.


    Oντως , περισσοτερες καρδιες. Κρητικων...
    Aν και δεν εχει κανενα νοημα αυτο που κανω (οπως φαινεται και απο το ακριβως προηγουμενο post), θα διαφωνησω. Εκτος κι αν μπορεις να μου αποδειξεις τα περι μεγαλυτερης ποικιλιμορφιας της Κρητης αναφεροντας μου ενα χιονοδρομικο δεντρο ή ενα καταπρασινο βουνο.
    Θα συμφωνησω οτι η Κρητη ειναι υπεροχη, ok? Λιγο κρατει ομως...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 19-02-2007 15:48 ]





    Έχω ταξιδέψει αρκετά στην Ελλάδα και ειδικά Μακεδονία.Είναι όμορφος τόπος και βέβαια δε πιστεύω ότι ζω στον ομορφότερο τόπο της γης....
    Δε νομίζω φίλε μου ότι ένα χιονοδρομικό κέντρο προσθέτει στην ομορφιά ενός τόπου...Ίσα ίσα αφαιρεί νομίζω...
    Αλλά για να σε ικανοποιήσω μετά από συζητήσεις πολλών χρόνων τώρα θα κατασκευαστεί επιτέλους χιονοδρομικό κέντρο στα Ανώγεια
    qanun
    19.02.2007, 16:08
    Φυσικα και δεν αναφερομουν στο κτιριο του χιονοδρομικου ουτε εξαρτω την ομορφια ενος τοπου απο τη δυνατοτητα τουριστικης αξιοποιησης του, απλα στην Κρητη δεν υπαρχει η ομορφια ενος Βερμιου, ενος Παρνασου, ενος Ταυγετου...
    Ασχετο, θα αφησουν οι Ανωγειανοι να φτιαχτει χιονοδρομικο κεντρο στην περιοχη τους??
    tago
    19.02.2007, 16:09
    Για εκείνη τη συνάντηση που λέγαμε, θα πάρει κάποιος πρωτοβουλία?
    maspa
    19.02.2007, 16:12
    Παράθεση:

    Το μέλος qanun στις 19-02-2007 στις 11:05 έγραψε...


    Η ιδιαιτεροτητα της Κρητης ομως εγκειται στους ανθρωπους της, για τους οποιους υπαρχει ευρεως διαδεδομενη η αποψη οτι ειτε θα ειναι ανθρωποι-μαλαμα ειτε σκατοχαρακτηρες.


    Αυτό είναι αλήθεια, δε μπορώ να πω..
    Παράθεση:


    (το Ηρακλειο ειναι μια απο τις πιο ασχημες πολεις της Ελλαδας, σε αντιθεση με τα γραφικοτατα Χανια).


    Ποιός τις διαδίδει αυτές τις βρώμες;


    Παράθεση:

    Υπαρχει ομως ενα πραγμα εκνευριστικοτατο που το εχουν μαλιστα και ανθρωποι που θα περιμενες να εχουν πιο ανοιχτα μυαλα. Ο τοπικισμος!


    Μα γιατί το λες αυτό;

    Παράθεση:

    Εχοντας ταξιδεψει πολυ, θα ελεγα οτι η καλυτερη περιοχη της Ελλαδος και απο φυσικη ομορφια και απο ποιοτητα ανθρωπων ειναι η Μακεδονια (χωρις να εχω καμια σχεση με αυτην) αν και παντου θα συναντησεις καλους και κακους ανθρωπους (κλισε αλλα αληθινο γεγονος).


    ΄
    Όντως αληθινό. Εξάλλου, ο τόπος δεν "κάνει" τους ανθρώπους. Απλά τυχαίνει να μεγαλώνουμε σε διαφορετικούς τόπους που συνεπάγεται διαφορετικό τρόπο ζωής κι έθιμα. Αυτό πιστεύω πως κάνει την διαφορά. Έχω μείνει κι έχω γνωρίσει ανθρώπους από Μακεδονία, κι έχω γνωρίσει από τους πιο καλόψυχους μέχρι τους πιο σκάρτους.
    Δεν έχω ταξιδέψει σε όλη τη Μακεδονία, δε μπορώ να εκφέρω γνώμη για την ομορφιά της.
    Την Κρήτη που τη ξέρω καλύτερα, είναι ένα μέρος πιστεύω ιδανικό για διακοπές. Γιατί έχει τα πάντα! Βουνό, θάλασσα, Ελαφόνησο,Βάϊ,Καλούς Λιμένες,κι όχι μόνο!

    Μέχρι πριν ένα χρόνο, το Ηράκλειο είχε τα μαύρα ου τα χάλια, για όποιον τα βλέπει όλα μαύρα! Αντικειμενικά τώρα, δεν ήταν και η ιδανική πόλη, εντάξει.. Έχετε δει την πλατεία Ελευθερίας; Αυτά τα κανόνια του Ναβαρώνε που τα βρήκανε και τα κοτσάρανε για φωτιστικά; Ας όψεται ο δήμαρχος(ο παλιός)..
    Τώρα τελευταία γίνεται μια προσπάθεια, και το να πλακωστρωθεί ο δρόμος ήταν πολύ έξυπνη ιδέα.

    Τώρα για το ποιά πόλη είναι πιο όμορφη πιστεύω ότι αυτό κρίνεται στα γούστα του καθενός. Αν και κατά τη γνώμη μου πρόκειται για δυο εντελώς διαφορετικές πόλεις. Το Ηράκλειο είναι καθαρά μια πόλη(τουλάχιστον αυτή είναι η όψη της) και μοιάζει πολύ με τη Θεσσαλονίκη, ενώ τα Χανιά μοιάζουν πιο πολύ με κωμόπολη, πιο απλά και προσιτά.
    Και για να επιβεβαιώσω τα λεγόμενα του qanun περί τοπικισμού, εγώ προσωπικά δε θα μπορούσα να ζήσω μόνιμα εκεί.
    Η κάθε πόλη έχει τις δικές της ομορφιές. Αν και Κρήτη δεν είναι μόνο Χανιά και Ηράκλειο(ή πιο σωστά Ηράκλειο και Χανιά )
    Το Ρέθυμνο; Το Λασίθι;
    swkraths
    19.02.2007, 16:40
    @ganun
    Οι Ανωγειανοί θα αφήσουν γιατί ξέρουν ότι θα πέσει πολύ χρήμα...Άλλαξαν οι καιροί...Άλλωστε μη ξεχνάμε πόσους βουλευτές έχουν βγάλει τα Ανώγεια...
    Υπάρχει η ομορφιά του Ψηλορείτη,των Λευκών Όρεων του φαραγγιού της Σαμαριάς...

    @tago
    Η συνάντηση συζητιέται αρκετά μετά απο συνάντηση και με ρεθεμνιώτικα μέλη
    Εντός της βδομάδας μάλλον θα δεις κάποιο Post.

    @maspa
    Εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου....Το Ηράκλειο δε μοιάζει καθόλου με την Θεσσ/κη...
    Και έχω πάει 5 φορές Θεσσ/κη.Το Ηράκλειο είναι χτισμένο πλάτη στη θάλασσα σχεδόν ξεχνάς ότι είσαι σε νησί...Πιο πολύ με την Αθήνα θα έλεγα και το έχω ακούσει από πολλούς αυτό και ειδκά Αθηναίους...Όσο για τα κανόνια του Ναβαρόνε που λες(χεχεχε ωραία παρομοίωση) έχω ακούσει ότι ήθελαν να κάνουν κάτι σαν τους Κρεμαστούς Κήπους της Βαβύλώνας....Κάπου δε τους πέτυχε....
    Angel20
    19.02.2007, 16:47
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 19-02-2007 στις 16:40 έγραψε...
    @maspa
    Εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου....Το Ηράκλειο δε μοιάζει καθόλου με την Θεσσ/κη...
    Και έχω πάει 5 φορές Θεσσ/κη.Το Ηράκλειο είναι χτισμένο πλάτη στη θάλασσα σχεδόν ξεχνάς ότι είσαι σε νησί...Πιο πολύ με την Αθήνα θα έλεγα και το έχω ακούσει από πολλούς αυτό και ειδκά Αθηναίους...Όσο για τα κανόνια του Ναβαρόνε που λες(χεχεχε ωραία παρομοίωση) έχω ακούσει ότι ήθελαν να κάνουν κάτι σαν τους Κρεμαστούς Κήπους της Βαβύλώνας....Κάπου δε τους πέτυχε....


    Μα πώς βγήκε το συμπέρασμα ότι το Ηράκλειο μοιάζει με τη Θεσσαλονίκη?? Καμία σχέση ρε παιδιά! Εγώ που πλέον μένω εδώ δεν έχω εντοπίσει παρά μόνο μία διαφορά! Ότι εδώ η ζωή είναι πολύ πιο άνετη και έχεις περισσότερες δυνατότητες για διάφορες δραστηριότητες κλπ κλπ... Η κάθε πόλη είναι ξεχωριστή και η κάθε μία έχει τις δικές της ομορφιές! Δεν είμαι σνομπ, αλλα η Κρήτη πλέον μου αρέσει μόνο για διακοπές...

    nero come il diabolo, caldo come l'inferno, pure come un angelo, dolce come l'amore

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Angel20 στις 19-02-2007 16:50 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Angel20 στις 19-02-2007 16:51 ]


    sunwing
    19.02.2007, 16:57
    AX..βρείτε μου ένα δεύτερο Βάι στη νότια Ευρώπη
    ένα δεύτερο φαράγγι Σαμαριάς

    Κάθε τόπος έχει τις χάρες του
    Και η Ελλάδα είναι όλη πανέμορφη
    Μη μαλώνουμε παιδιά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Angel20
    19.02.2007, 16:58
    Αυτο το τοπικ δεν το φτιαξαμε για να μαλωνουμε... Απλα λεμε τις εντυπωσεις μας για την Κρητη και αν γινεται να οργανωσουμε και καμια συναντηση οι Κρητικοι!
    PAPAZOGLOUFAN
    19.02.2007, 17:16
    Παράθεση:

    Το μέλος qanun στις 19-02-2007 στις 15:44 έγραψε...

    Παράθεση:
    η Μακεδονία είναι πανέμορφη , να συμφωνήσω μερικώς μόνο, μέρη της είναι πανέμορφα, η Κρήτη με την ποικιλομορφία της που σε μαγεύει σε κάθε στροφή κατακτά περισσότερες καρδιές.


    Oντως , περισσοτερες καρδιες. Κρητικων...
    Aν και δεν εχει κανενα νοημα αυτο που κανω (οπως φαινεται και απο το ακριβως προηγουμενο post), θα διαφωνησω. Εκτος κι αν μπορεις να μου αποδειξεις τα περι μεγαλυτερης ποικιλιμορφιας της Κρητης αναφεροντας μου ενα χιονοδρομικο κεντρο ή ενα καταπρασινο βουνο.
    Θα συμφωνησω οτι η Κρητη ειναι υπεροχη, ok? Λιγο κρατει ομως...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 19-02-2007 15:48 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 19-02-2007 16:05 ]



    κοιτα μια μακεδονια εχει χιονοδρομικα κεντρα γιοατι μπορουν να πανε πολλοι.ειχε γινει μια σκεψη να γινει στα σχοινοκαψαλα.κατι τετοιο θα ηταν ασυμφορο γιατι η κρητη ειναι νησι αρα και δυσκολα προσβασιμο για τετοιου ειδουσ δραστηριοτητεσ.ειναι πολλοι οι παραμετροι.
    sea_like_eyes
    19.02.2007, 18:19
    Ανακάλυψα στο συρτάρι μου κάτι..που μου θύμισε το όμορφο νησί σας! ελπίζω να σας αρέσει ( προπάντων εσάς )!

    Y.Γ Περιμένω τα σχόλια σας στο blog μου...
    LittleJohn
    19.02.2007, 18:34
    Μα θα γινει συναντηση musicheaven στην Κρητη??Συζητιεται τιποτις??
    Angel20
    19.02.2007, 18:49
    Γιατί όχι? Έχει γίνει καμία συνάντηση στην Κρήτη? Δεν νομίζω...
    swkraths
    19.02.2007, 18:52
    Θα γίνει ρε παιδιά...Λίγο ηρεμία...
    maspa
    19.02.2007, 19:45
    Κι όμως παιδιά μοιάζει πάρα πολύ με τη Θεσσαλονίκη το Ηράκλειο. Εκτός του ότι μόλις πάτησα το πόδι μου στη Θεσσαλονίκη (ε ΄΄οχι με το που το πάτησα!οκ για να μη γίνομαι υπερβολική, με την πρώτη μου βόλτα στην πόλη) είχα τη αίσθηση ότι ήμουν στο Ηράκλειο. Και δεν το λέω μόνο εγώ, αλλά Θεσσαλονικείς που έχουν έρθει στο Ηράκλειο, χωρίς να πω τίποτα, με το που έλεγα μόνο από που είμαι άκουγα αυτό: "Έχω έερθει στο Ηράκλειο.Μοιάζει πάρα πολύ με τη Θεσσαλονίκη. Έχω μείνει και σχεδόν μόνιμα εκεί και οι άνθρωποι με τους οποίοιυς συναναστράφηκα είχαν πολλά κοινά(όσο είναι δυνατό βέβαια) με τους Ηρακλειώτες. Ε, δε γίνεται ρε παιδιά να έπεσα πάνω στις εξαιρέσεις!!

    Λίζα κι εγώ μη νομίζεις.. Δεν το βλέπω να μένω μόνιμα από του χρόνου εδώ. Όχι γιατί δε μ'αρέσει. Το αγαπάω το Ηράκλειο, αλλά είμαι από τους ανθρώπους που θέλουν αλλαγές συνεχώς.Και Θεσσαλονίκη όταν έμενα, ήθελα να πάω σε άλλη πόλη!

    Όσο για την πλατεία, ευτυχώς ακούω τώρα τελευταία ότι θα τη ξαναφτιάξουν (για να δούμε.....)
    Angel20
    19.02.2007, 19:52
    Εγώ Μαρίνα μου δεν εχω ακουσει κατι τετοιο... Απλα μου λενε οι ανθρωποι εδω, οτι οι Κρητικοι συμπαθουν τους Θεσσαλονικεις και το αντίστροφο... Αλλα μεχρι εκει.. Anyway...
    swkraths
    20.02.2007, 02:56
    Τι έγινε δεν υπάρχουν άλλοι Κρήτες????
    Emilia_
    20.02.2007, 09:44
    Και επειδή δεν μπορεσα να εκφρασω πλήρως μια εικονα με λεξεις... :

    Εγω ειμαι απο το ομορφο Ρεθυμνακι και μιση Σαλονικια λογω μητέρας...(και φοιτήτρια εκει!!!) Και τα δυο λατρεμένα μερη,βαθια μες στην καρδια μου...δεν μπορω να ξεχωρίσω, ουτε να συγκρίνω...αλλη ομορφια το ενα αλλη το αλλο...

    Και επειδη το θεμα μας ειναι η Κρητη...εχω να πω οτι αυτη η λεξη μου φερνει διαφορες αισθησεις...

    Την γευση της αλμυρας,απο καποιες απόκρυφες ακρογιαλιές...στο Φραγκοκαστελο...
    Την αφη του αερα, που με ορμη αγκαλιαζει την νοτια μερια του νησιου...Ιεραπετρα..Σητεια...Τυμπακι...
    Την μυρωδια του κρασιου,της ρακης αναμεσα στα καλα κρυμμενα σοκακια...στην αγκαλια του λιμανιου των Χανιων...στους πεζοδρομους του Ηρακλειου...
    Τον ηχο απτα μικρα κυματακια που σκανε στο Ενετικο λιμανακι του Ρεθυμνου....τον χειμωνα...οπου εχει αδειασει εκεινο το μαγικο μερος και χαιρεσαι την μελανχολια του....
    Την εικονα που βλεπω,οταν σκαρφαλωνω πεισματικα,μονη ή με παρεα σε εκεινον τον παλιο φαρο...και εχω την απέναντι παραλια με τα φωτακια που λαμπιρίζουν πιατο μπροστα μου....

    Μπλεκεις περίεργα την αγρια ομορφια απο τα ορεινά Ανωγεια,την τροπικη εικονα των Σφακιων,την καλοκαιρινη δροσουλα στα Ρακαδικα,με την μελανχολια της αδειας παραλιας του Ρεθυμνου τον χειμωνα...


    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&blogger=emilia_

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Emilia_ στις 20-02-2007 10:04 ]


    KAKOFONIKS
    20.02.2007, 12:23
    Παιδιά το θέμα της συνάντησης συζητείται απλά προσπαθούμε να βρούμε λίγο καιρό να το διοργανώσουμε σωστά. Λογικά σε μια δυο εβδομάδες θα ανεβεί post με τα σχετικά!!!!
    Pearl_Scorpion
    20.02.2007, 13:03
    Για οσους Κρητικους και μη που μενουν στην Θεσ/νικη καθε Τριτη στο καναλι Εγνατια 7:30-21:30 "Αρωμα Κρητης"