ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.851 μέλη

    Πώς και παίζετε το μουσικό όργανο που παίζετε??

    evangelia_
    24.02.2007, 23:11
    Πώς επιλέξατε να μάθετε το μουσικό όργανο που παίζετε?? Θα 'θελα πολύ να ακούσω τι παρακίνησε τον καθένα!...


    evangelia_
    24.02.2007, 23:13
    Προσωπικά, ξεκίνησα αρμόνιο επειδή το έβλεπα στο σπίτι και ήθελα να μάθω να παίζω... Αργότερα, το γύρισα στο πιάνο! Και πιο μετά που μπήκα στο Μουσικό, ο πατέρας μου μου πρότεινε να κάνω σαντούρι, μιας και είχαμε το όργανο, αλλά τελικά το λάτρεψα και αφοσιώθηκα σ'αυτό!!
    tolaruba
    24.02.2007, 23:14
    Ε,να οταν πηγαινα σε συναυλιες του Θαλασσινου τον εβλεπα να κραταει και να παιζει μονιμως μια κιθαρα οποτε...
    Ουτως η αλλως θα αρχιζα καποιο μουσικο οργανο αλλα η κιθαρα ηταν αυτη η επιλογη επηρεασμενη απο το συγκεκριμενο καλλιτεχνη.
    tago
    24.02.2007, 23:29
    Ήθελα κάτι που να μπορώ να μάθω σχετικά γρήγορα πιστεύοντας πως θα έκανε καλό στη δουλειά μου να έχω μια ιδέα από μουσική. Έμαθα ακουστική κιθάρα σχεδόν μόνος μου και σε μεγάλη ηλικία. Ωστόσο τη λάτρεψα και κάποια στιγμή θα πάω σε δάσκαλο για να μάθω περισσότερα και σωστότερα.
    PROFBASILHS
    25.02.2007, 00:32
    ΕΙΧΑ (ΚΑΙ ΕΧΩ ) ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΤΗ ΡΟΚ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΚΥΡΟΩΣ ΜΕ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ SLASH/..... OPOTE...
    mmmsss
    25.02.2007, 00:47
    Slash ακουω;; Κι εγω εχω τρελο κολλημα μαζι του!! Κι εγω κιθαρα, λογω της ροκ μουσικης, και διαφορων τραγουδιστων που ακουγα/ακουω!
    rory166
    25.02.2007, 04:08
    Εμενα ειχε αγορασει η αδερφη μου κιθαρα για να μαθει οταν ηταν στο πανεπιστημιο.Εγω πηγαινα β γυμνασιου τοτε..η αδερφη μου μετα απο 2 μηνες το παρατησε διοτι δεν την παλευε κ πολυ
    Η κιθαρα κατεβηκε σε ενα υπογειο κ την επιασε η σκονη..μεχρι που οταν εφευγα για φοιτητης την πηρε το ματι μου κ τη λυπηθηκα!!Ειπα να την παρω για διακοσμηση ατο καινουριο μου σπιτι
    Ε κ η μια γρατζουνια εφερε την αλλη κ αρχισα να ασχολουμαι πιο εντατικα μονος μου!(δεν εχω κανει κ τιποτα τρομακτικα βηματα απο τοτε που την γρατζουναγα )
    babisdr
    25.02.2007, 05:46
    Μου άρεσε πολύ να κάνω φασαρία από μικρός, δεν ήμουν και πολύ "ήσυχο παιδί". Επίσης στο σπίτι μου έπαιζαν πολύ οι Zeppelin, λόγω του πατέρα μου, οι οποίοι είχαν αυτόν τον τύπο...να δείς πώς τον λέγανε...που έκανε πολύ φασαρία βρε παιδί μου... Μέχρι που η δασκάλα μου (να 'ναι καλά εκεί που είναι) παρότρυνε τους γονείς μου να με πάνε να μάθω και τύμπανα μπας και σταματήσω να κοπανιέμαι στο θρανίο.


    Btw, ο θεός:
    Photobucket - Video and Image Hosting



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 25-02-2007 05:47 ]


    absurdus_delirium
    25.02.2007, 06:24
    Μεταφέρω το ποστ που είχα κάνει στο kithara.gr ελπίζοντας να βρω κι άλλους:

    "Χαιρετώ την κοινότητα των κιθαρωδών και με αυτοκαλοσορίζω σε αυτήν (αν και θα συνεχίσω να διακυρήττω ότι ειμαι εδώ γιατί -ακόμη- απλά ειμαι ανέστιος!)

    Δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχουν έρθει σε επαφή με αυτό το κιθαρώνι που εφηύραν (ή ανακάλυψαν) κάποιοι πορτογάλοι μετανάστες στη χαβάη στα τέλη του 19ου αιώνα, το γιουκαλίλι (ή ουκουλέλε, οπώς ειναι η κανονική του προφορά). Εγώ, πάντως, το θυμάμαι να σέρνεται στο σπίτι από τότε που θυμάμαι και εμένα και έχω εκφραστει (και ασχημονήσει) επάνω του περισσότερες φορές απ' ότι μετρούνται. Το είχε μαζέψει από τα σκουπίδια ο πατέρας ενός αγαπημένου μου θείου (σχωρέθηκε το καλοκαίρι(ο θείος, όχι ο πατέρας (να 'στε καλά, όπου κι αν είστε και οι δυο))) ο οποίος αναγνώρισε ένα μουσικό όργανο εκεί που οι άλλοι έβλεπαν ένα σκουπίδι. Μετά από ορισμένες αδιέξοδες προσπάθειες να το επισκευάσω (απαντήσεις του τύπου: δεν αξίζει, μα αυτό είναι παιχνίδι κ.λπ.) το κόλλησα (ήταν σπασμένο σε δύο μέρη), του έχω περάσει χορδές (οι περισσότερες ήταν πετονιές με την πάροδο των χρόνων) και έχουν αρχίσει να σκληραίνουν τα δάχτυλα του αριστερού μου χεριού!

    Όπως και να 'χει είναι η πρώτη φορά που έρχομαι σε επαφή με ένα μουσικό όργανο, και δη έγχορδο, οπότε όποιος είναι αλληλέγγυος ας σηκώσει το χέρι! (Παναπεί οποιαδήποτε πληροφορία, επιθυμητή και ευκταία)

    Υ.Γ.: Συγγνώμη για το μέγεθος του post..
    Y.Υ.Γ.: Έσεται ήμαρ για την ίδρυση του ukulele.gr"

    Από τότε ένας χρόνος και κάτι έχει περάσει, έχω πάθει μια τενοντίτιδα (έτσι είναι άμα εν ξέρεις), και συνεχίζω ακάθεκτος κατασκευάζοντας και παίζοντας!

    Υ.Υ.Υ.Γ. Γιατί στις επιλογές αναζήτησης μουσικών οργάνων του music heaven δεν υπάρχει το ουκουλέλε; Ε; Είναι τυχαίο; Κύριοι administratorες σε σας απευθύνομαι. Μήπως είστε μέλη της μαφίας που κυνηγάει τον Αλέφαντο (και το ουκουλέλε); Χμ;


    jacamar
    25.02.2007, 18:11
    εμένα το είχε η μάνα μου αποθημένο με την κιθάρα και έτσι μια βροχερή μέρα του σεπτέμβρη με πήγε με το ζόρι σηκωτή θα έλεγα να μάθω κιθάρα! Ένα άμοιρο πιτσιρίκι στα 7 ήμουν με σιδεράκια, γκρινιάρικο, με τσαντισμένο μόνιμο υφάκι που απο το πρώτο μάθημα έδωσε στο δάσκαλο να καταλάβει οτι δεν θα τα πηγαίναμε καθόλου καλά!
    Τα χριστούγγενα του ίδιου έτους ο"άγιος" είχε την έμπνευση να μου φέρει μία κιθάρα την οποία για το επόμενο έτος είχε αγγίξει μόνο η σκόνη!
    Τον επόμενο χρόνο μετα απο δεήσεις και έναν εξορκισμό! έπιασα επειτέλους την έρημη κιθάρα και δεν την έχω αφήσει ακόμα!
    (η μάνα μου το μετανιωσε αργότερα όταν της είπα τι επάγγελμα θα ακολουθήσω....!)

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 25-02-2007 18:12 ]


    Giorgos_arazei
    25.02.2007, 19:36
    Οταν ημουν στην Τετάρτη ταξη του Δημοτικου, μαθευτηκε οτι στο Πνευματικο Κεντρο θα αρχιζαν μαθηματα κιθαρας και πιανου. Ειχα αποφασισει εντελως τυχαια με το παιδικο μυαλο μου να κανω πιανο ωσπου τελευταια στιγη μου την εδωσε και στραφηκα στο κιθαρονι. Απο τοτε το λατρεψα, χωρις να μετανιωσω, αλλα θα ξεκινουσα και τωρα-το σκεφτομαι-μαθηματα πιανου.
    Red-Rose
    25.02.2007, 19:48
    Όταν ήμουν μικρή, έφεραν στον πατέρα μου κάποιοι Ρώσοι ένα πιάνο! Σε ηλικία 4 χρονών λάτρευα να κάθομαι και να πατάω το τελευταίο πλήκτρο απ τα δεξιά και να σπάω τα νεύρα ολονών... σπασικλάκι μια ζωή!!! χεχεχε

    Όταν πήγα δευτέρα δημοτικού με πήγε σε ένα σύλλογο που έχουμε στη φλώρινα "ΦΣΦ αριστοτέλης". Στην αρχή δεν καταλάβαινα Χριστό... έκλαιγα παραπονιόμουν και καλά μάθαινα θεωρία κλπ κλπ Επειδή εκείνο το Beyer το έφαγα πολλά χρόνια στη μάπα ήθελα να σταματήσω... αλλά με πίεσαν με ομηρικούς καυγάδες στο σπίτι να συνεχίσω! Αργότερα, αφού ξεκίνησα να μαθαίνω πιο κλασικά κομμάτια το λάτρεψα! Δε σηκωνόμουν απ το πιάνο ό,τι και να γινόταν. Στο λύκειο πλέον άνοιξε επιτέλους το ωδείο και πήγα γράφτηκα εκεί. Ξαναέμαθα θεωρία γιατί δε θυμόμουν τίποτα! Άρχισα να εκφράζομαι μέσω της μουσικής γιατί τότε έμαθα να παίζω με χρωματισμούς. Ήθελα να πάω σε κάποια μουσική σχολή αλλά για το λόγο αυτό δε μου επέτρεψαν να μάθω αρμονία και dicte. Αναγκάστηκα μετά από ένα χρόνο να σταματήσω και τα μαθήματα λόγω έλειψης χρόνου αλλά δε σταμάτησα να ασχολούμαι. πχ γυρνούσα απ το σχολείο έπαιζα για 45 λεπτά μέχρι να πάω φροντιστήριο, γυρνούσα απ το ένα φροντιστήριο έπαιζα για κανα 2-3 ώρες μέχρι να πάω στο άλλο φροντιστήριο. Γύριζα σπίτι ξαναέπαιζα περίπου μιάμιση ώρα και μετά θυμόμουν να διαβάσω κιόλας! λολ

    Το κακό άρχισε όταν ήρθα για σπουδές και ασχολιόμουν πλέον 2 βδομάδες τα Χριστούγεννα και 2 βδομάδες το Πάσχα. Επειδή το πρώτο καλοκαίρι έλειπε η συγκάτοικός μου αποφάσισα να πάρω ένα αρμόνιο και από τότε το μετανιώνω καθημερινά! χεχεχε Δεν μπορούσα μόνη στο σπίτι, φρίκαρα κι έτσι πήρα το αρμόνιο αλλά.... άλλος ήχος, άλλα πλήκτρα, ξενέρωσα τη ζωή μου... Είναι ο τρίτος χρόνος που το έχω και το έχω απλά για να σκονίζεται... Περιμένω να τελειώσω τις σπουδές για να πάρω πιάνο!!! [το πότε θα τελειώσω βέβαια είναι άλλου παπά ευαγγέλιο ]

    Επίσης έχουμε μια κιθάρα στο σπίτι στη Φλώρινα και σκέφτομαι να την πάρω να το γυρίσω στην κιθάρα.
    varnaviskos
    25.02.2007, 20:08

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : varnaviskos στις 10-10-2011 11:05 ]


    vero
    25.02.2007, 20:45
    emena idea ths manas mou na mathw piano.



    kithara ematha logo thw mousikhs pou akouw
    maspa
    25.02.2007, 23:03
    Παράθεση:

    Το μέλος varnaviskos στις 25-02-2007 στις 20:08 έγραψε...

    οταν ημουν 4ρων ηθελα να παρω ματι κατι φιλες της αδελφης μου που αλλαζαν σε ενα δωματιο και οι οποιες ειχαν βγαλει το πομολο για να μην μπω.ετσι πηγα να ανοιξω με ενα κατσαβιδι και εβγαλα το ματι μου.πηγα στο νοσοκομειο για εγχειρηση που ευτηχως πετυχε και εκει μου εφερε ο πατερας μου ενα μικρο αρμονιακι το οποιο μου αρεσε πολυ και σε πολυ μικρο χρονο επαιζα ολα τα ντεμο που ειχε σιγα σιγα αρχησα να παιζω οτι επαιζε και στο ραδιοφωνο.την επομενη μερα ο γιατρος το ειπε στον πατερα μου και μολις βγηκα μου πηρε ενα μεγαλυτερο.τον επομενο χρονο αρχησα μαθηματα.



    Σου βγήκε το μάτι, σου βγήκε και το ταλέντο, ε?


    tsaboukos
    26.02.2007, 00:36
    Κλαρινέτο ξεκίνησα να παίζω στη Φιλαρμονική.Κλασσική κιθάρα ξεκίνησα να παίζω 1 χρόνο μετα,όταν μία γνωστή μου μου πρότεινε να ξεκινήσω και μου δάνεισε την κιθάρα της μέχρι να πάρω.Υστερα ήρθε το Rock και η πρώτη ηλεκτρική κιθάρα!Εγώ όμως όποτε πήγαινα σε συναυλία μου άρεσαν πιο πολύ τα ντράμς!Ετσι όταν φτιάξαμε το συγκρότημα ενοίκιασα ντράμς και άρχισα να παίζω!
    qanun
    26.02.2007, 00:54
    Πριν δεκατεσσερα σχεδον χρονια πηγα στην παρασταση του χορευτικου μιας φιλης μου και ειδα απο κοντα εναν μουσικο να παιζει κανονακι. Απο τοτε μου καρφωθηκε και πριν απο 6 χρονια αποφασισα οτι ή τωρα ή ποτε,περασα το καλοκαιρι εκεινο δουλευοντας και πηγα στη Σμυρνη και το αγορασα. Απο τοτε
    μπορει να μην παιζω καθε μερα λογω δουλειας, αλλα ειναι το αποκουμπι μου. Δε θα ξεχασω ποτε τη στιγμη που το πηρα στα χερια μου, σα χαζος εκλαιγα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 26-02-2007 00:55 ]


    Alkemist
    26.02.2007, 02:26
    Είχαμε στο σπίτι ένα παιδικό αρμόνιο. Στο γυμνάσιο ψάχνοντας το net βρίκα κάτι μαθήματα πιάνου (pianonanny.com) και ξεκίνησα να προσπαθώ να μάθω. Υστερα βλέπωντας οι γονείς μου τη χαρά που έπαιρνα από αυτό ζορίστικαν λίγο και μου πήραν ένα yamaha και από τότε ξεκίνησε ο χαμός με τη μουσική. Χτυπούσα καθημερινα δωδεκάωρα πάνω από το αρμόνιο, μετα στην κλασιική κιθάρα, μετα στο μπουζούκι, μετα στην ηλεκτρική και ως τελευταιο απόκτημα των μουσικών μου αναζητήσεων τα drums.

    Από εκείνο το αρμονιάκι (που ακόμα έχω ως ανάμνηση) ξεκίνησα να αναπνέω τη μουσική και από τότε δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χώρις αυτή, γιατί πάντα μια μελωδια θα σε συνοδεύει είτε κλαις, είτε γελάς για να απαλείνει τον πόνο σου και να γεμίσει τη χαρά σου.
    KAKOFONIKS
    26.02.2007, 11:00
    Ο πατέρας μου πρίν πολλά χρόνια περίππου στα 16 του αγόρασε ένα μπουζούκι πήγε σε μια σχολή έμαθε την φραγκοσυριανή και μετά το μπουζούκι έμαθε απ' έξω και ανακατωτά το πατάρι .Μετά απο 6 χρόνια ήρθε ο μικρός Γιωργάκης, ως πολύ περίεργο παιδί που ήταν στα 4 ανακάλυψε το παλιό μπουζούκι του μπαμπά.
    Στην αρχή απλά το ταλαιπορούσα αυτό και τους γύρω μου οπότε αναγκάστηκαν οι γονείς μου να το κρύψουν.Αργότερα περίπου στα 10 μου το ξαναβρήκα πήγα σε σχολή στην Κώ και απο τότε το παράτησα μόνο για δύο χρόνια τον καιρό που σκοτώθηκε ο φίλος μου με τον οποίο παίζαμε μαζί, εκείνη την εποχή έμαθα κιθάρα με μιά ηλεκτρακουστική την οποία μου χάρισε ο πατέρας του! Αυτά....
    antreas_dr
    26.02.2007, 11:07
    Γενικά ήμουν (και είμαι) τεμπελάκος!

    Ο κατα 5 χρόνια μεγαλύτερος αδερφός μου ψιλογρατζουνούσε κιθάρα. πήγαινε μπάσκετ, γυμναστήριο, διάβαζε κτλ...
    Εγώ ξάπλα....

    Σε μια φάση μου λένε οι γονείς μου. Αντρέα, κάτι πρέπει να κάνεις επιτέλους και εσύ στη ζωη σου... Διάλεξε, μουσική ή Αθλητισμό....

    -Που να τρέχεις τώρα; Βάλε βγάλε φόρμες, ιδρώτας, πετσέτες, τρέξιμο, ώχουουου τώραααα
    ΜΟΥΣΙΚΗ, θα πάω να μάθω Ντραμς (που δεν έχει και νότες) - που να'ξερα-.....;;;;

    Τελικά όπως φαίνεται μου βγήκε σε καλό!

    χε χε..

    Ευχαριστώ Μπαμπά!
    Ευχαριστώ Μαμά!
    Ευχαριστώ Νίκο!
    Ευχαριστώ Σπύρο!