ελληνική μουσική
    396 online   ·  210.857 μέλη

    Απαγορεύτηκε το You Tube στην Τουρκία

    GL
    08.03.2007, 03:26
    Τουρκικό δικαστήριο έδωσε εντολή στην εταιρία Turk Telekom, τη μεγαλύτερη εταιρία Internet της χώρας, να απαγορεύσει την πρόσβαση στο You Tube, το πόρταλ που μεταδίδει βίντεο.

    Όπως μεταδίδουν τα ειδησεογραφικά πρακτορεία ειδήσεων η απαγόρευση έγινε επειδή στο You Tube υπήρχαν βίντεο τα οποία είχαν προσβλητικο περιεχόμενο για τον Κεμάλ Ατατούρκ.
    Να σημειωθεί ότι χθες ελληνικά τηλεοπτικά κανάλια είχαν μεταδώσει την πληροφορία πως τα βίντεο αυτά τα είχε ανεβάσει στο You Tube Έλληνας ονόματι "Σταυραετός".

    Ο Ελληνοτουρκικός πόλεμος που έχει ξεσπάσει στο διαδίκτυο με έδρα το You Tube δεν έχει προηγούμενο!

    Δείτε στο You Tube διάφορα βίντεο κλιπ που δημοσιεύουν Τούρκοι και Έλληνες με ανθελληνικό και αντιτουρκικό περιεχόμενο αντίστοιχα.



    https://www.youtube.com/results?search_query=Stavreatos

    https://www.youtube.com/results?search_query=Stavraetos212007

    Πηγές: Aftonbladet.se, Forthnet.gr
    tsibitos
    08.03.2007, 03:35
    Και μετα θελουνε να μπουνε και στην Ευρωπη.. Ειναι υποαναπτυκτοι οι Ανθρωποι.. Ουγκαντα και βαλε.. Αφου δεν απαγορευσαν απο την Turk Telekom να παρεχει και τηλεφωνικες υπηρεσιες παλι καλα..
    swkraths
    08.03.2007, 04:29
    Λέτε το ίντερνετ να γίνει η αφορμή για μια πολεμική σύγκρουση?????
    maspa
    08.03.2007, 11:19
    εμένα πάλι δε μου κάνει καθόλου εντύπωση. Είναι νομίζω γνωστό ότι οι πεποιθήσει΄ς των Τούρκων πολιτών σε πολιτικά θέματα κατευθύνονται όσο δεν πάει.. Το youtube τους μάρανε.. Σε λίγο θα τους απαγορεύσουν δια ροπάλου την χρήση του ίντερνετ..


    https://www.youtube.com/results?search_query=F16+greece+turkey&search=Search

    Στο παρακάτω μάλιστα βίντεο, το οόίο είναι καταχωρημένο από έλληνα, αν κρίνω από το username του στο site, μια από τις λέξεις tags είναι το "ξεσκίζω"!
    Τα σχόλια σ'αυτό το βίντεο είναι 259!!!!!!!!!!!!!!!!!



    Link
    " TARGET="_blank"> BBCode End -->

    Στης ανατολής τα μέρη μια φορά κι έναν καιρό...λαλαλαλα....Καληνύχτα Κεμάλ (Ατατουρκ)!!

    Χωρίς να θέλω να φανώ ρατσίστρια.... Δεν ειρωνεύομαι τους "Τούρκους" αλλά το όλο σκηνικό..
    Emilia_
    08.03.2007, 11:26
    Καλα μιλαμε οτι να ναι...??!!!
    Εχει ξεφύγει ο κόσμος.... και για τις αποφάσεις της Τουρκίας αλλα και για το περιεχόμενο των βιντεο...Ελεος!!!!
    KAKOFONIKS
    08.03.2007, 11:29
    Γενικά είμαι κατά των φανατισμών, αλλά δεν ξέρω γιατί αυτό δεν μπορώ να το εφαρμόσω στους Τούρκους πραγματικά νιώθω πράγματα για αυτούς τα οποία δεν μπορώ να τα εκφράσω εδώ τα νεύρα μου !

    Παρεξηγήθηκαν που τους θίξαμε τον μεγάλο "στρατηλάτη" τον μεγάλο κατακτητή!

    Δηλαδή εμείς τι έπρεπε να κάνουμε να κλείσουμε όλα τα σινεμά όταν βγήκε το Μέγας Αλέξανδρος!
    Vangelis86
    08.03.2007, 13:36
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 08-03-2007 στις 03:35 έγραψε...

    Και μετα θελουνε να μπουνε και στην Ευρωπη.. Ειναι υποαναπτυκτοι οι Ανθρωποι..

    Ναι οντως αυτα ειναι για γελια αλλα δυστυχως και ενα μεγαλο μερος των Ελληνων καθυστερημενοι ειναι. "Εμεις οι ετσι οι αλλιως που τους τουρκους τους απολιτιστους τους εχουμε για πλακα.Εμεις ειμαστε πολιτισμενοι εχουμε ιστορια κ.τ.λ." (και αν τους ιδιους τους ρωτησεις οτιδηποτε εχει να κανει με την τεχνη και τον πολιτισμο και δεν το χουν μαθει στο σχολειο σε κοιταζουν σαν τα μοσχαρια). Ειδικα οταν βλεπω αυτα τα βιντεακια στο youtube με πιανει αναγουλα. Οικτροι.

    PROFBASILHS
    08.03.2007, 14:04
    kai natan mono auto... den tomas na pas stin Rodo kai ta alla nisia konta stoys akatonomastoys, na soy i Turk telecom sto kinito, soy nekrwnei to sima me to etsi thelw.


    META THELOYNE EYRWPI EEEE ?????
    absurdus_delirium
    08.03.2007, 19:12
    Από την άλλη, αντί να πέφτουμε στη σούπα με τις γενικεύσεις και διαγωνισμούς για το ποιος είναι ο πιο gay λαός (δηλαδή, γυμνάσιο ή δημοτικό είναι αυτό;) ας ρίξουμε και μια ματιά σε πιο νηφάλιες απόψεις ή ακόμη-ακόμη ας είμαστε τόσο τολμηροί ώστε να σχηματίσουμε τη δική μας.



    Ναι, ζούνε σε μία χώρα όπου την Πρωτομαγιά είναι υποχρεωμένοι να κάνουν παρέλαση. Ναι, ο Κεμάλ ήταν μεγάλος στρατηλάτης, πολιτικός και διπλωμάτης ο οποίος πήρε μια καταρρέουσα αυτοκρατορία και έβγαλε ένα μοντέρνο κράτος (για τα δεδομένα της εποχής) - το ότι για να γίνει αυτό είχε ως παράπλευρες απώλειες τις γενοκτονίες Ποντίων και Αρμενίων (παρεμπιπτόντως, η σφαγή των Αρμείων στην Πόλη έγινε από Κούρδους) δεν αναιρεί το γεγονός πως μας πέταξαν στη θάλασσα και ο Κεμάλ για τους Τούρκους ήταν ο άνθρωπος που τους έδωσε περηφάνια. Το να τον βρίζεις θα προκαλεί αντιδράσεις.
    Εμείς σε ποιο επίπεδο είμαστε; Από ποιους ψωνίζουμε (Έλληνες και Τούρκοι) τα αεροπλάνα μέσα στα οποία είναι οι άνθρωποι στα βίντεο; Να ρωτήσω όσους θα μιλήσουν για "μνήμη", γιατί υπάρχει θετικό κλίμα απέναντι στους Κούρδους που ήταν το χέρι που έκανε τη βρωμοδουλειά; Ας δούμε λίγο παραπέρα από τη μύτη μας
    avgi
    08.03.2007, 20:23
    δε λέω ότι η απαγόρευση της συγκεκριμένης ιστοσελίδας ήταν καλό ΄πράγμα αλλά να μην υποστηρίζουμε και τους έλληνες κιόλας!!

    όπως ως λαός δεν μας αρέσουν να προσβάλλουν την ιστορία μας και εκείνοι δεν διαφέρουν σεκάτι και περισσότερο κακό είναι το ότι αυτά τα βίντεο συνέχισαν να βγαίνουν έτσι ώστε ο ένας λαός να μειώσει τον άλλο.

    Συγνώμη που το λέω αλλά αυτό είναι ντροπή και από μέρους μας!
    dimko
    08.03.2007, 21:17
    Όρεξη να έχετε εσείς, κι από αφορμές ένα σωρό...
    maspa
    08.03.2007, 22:04
    Παράθεση:

    Το μέλος avgi στις 08-03-2007 στις 20:23 έγραψε...

    δε λέω ότι η απαγόρευση της συγκεκριμένης ιστοσελίδας ήταν καλό ΄πράγμα αλλά να μην υποστηρίζουμε και τους έλληνες κιόλας!!

    όπως ως λαός δεν μας αρέσουν να προσβάλλουν την ιστορία μας και εκείνοι δεν διαφέρουν σεκάτι και περισσότερο κακό είναι το ότι αυτά τα βίντεο συνέχισαν να βγαίνουν έτσι ώστε ο ένας λαός να μειώσει τον άλλο.

    Συγνώμη που το λέω αλλά αυτό είναι ντροπή και από μέρους μας!



    Όταν τους αφήνουμε να αλωνίζουν πάνω από το Αιγαίο και βέβαια είναι ντροπή μας.. Όταν επισήμως θεωρούν ότι Χίος, Λέσβος,Ρόδος κ.λπ. είναι υπό την κατοχή τους.Δες σχόλια στο youtube..Αποκαλούν τους Έλληνες μπάσταρδους..(κι αυτό είναι ένα δείγμα μόνο). ""Και κερατάς και δαρμενος"" που λένε..

    Τέλος πάντων αυτό έχει να κάνει με πολιτικά και δεν το θίγω άλλο.. Αλλά η πρόκληση δε ξεκινά μόνο από τους Έλληνες.
    KIT_KAT
    08.03.2007, 22:26
    Έλεος ρε παιδιά... το παρακάνατε κάποιοι με τους χαρακτηρισμούς.
    Άνθρωποι είναι όπως και μεις. Ούτε ζώα ούτε ακατονόμαστοι.
    Φανατικοί υπάρχουν παντού... τι καινούριο δηλαδή καταλάβατε από τα εκατέρωθεν βιντεάκια...
    uNick
    08.03.2007, 22:51
    Με στοιχειώδη λογική και μελέτη της πραγματικής ιστορίας - όχι αυτής που διδάσκουν στα ελληνικά και τα τουρκικά σχολεία - θα δείτε τόσο οι ισοπεδωτές όσο και οι πατριδολάτρες ότι η αλήθεια βρίσκεται κάου ενδιάμεσα. Ούτε εμείς είμαστε παναγίτσες ούτε οι Τούρκοι. Υπάρχουν και στις 2 πλευρές άνθρωποι που καθοδηγούνται καθώς και καθοδηγητές. Δυστυχώς υπάρχουν και ακραίοι εθνικιστές που δημιουργούν τέτοιου είδους κόντρες, και νομίζω ότι ακόμα και ο πιο αφελής καταλαβαίνει το γιατί...


    Παράθεση:
    Το μέλος KIT_KAT στις 08-03-2007 στις 22:26 έγραψε...

    Έλεος ρε παιδιά... το παρακάνατε κάποιοι με τους χαρακτηρισμούς.
    Άνθρωποι είναι όπως και μεις. Ούτε ζώα ούτε ακατονόμαστοι.
    Φανατικοί υπάρχουν παντού... τι καινούριο δηλαδή καταλάβατε από τα εκατέρωθεν βιντεάκια...


    avgi
    08.03.2007, 22:52
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 08-03-2007 στις 22:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος avgi στις 08-03-2007 στις 20:23 έγραψε...

    δε λέω ότι η απαγόρευση της συγκεκριμένης ιστοσελίδας ήταν καλό ΄πράγμα αλλά να μην υποστηρίζουμε και τους έλληνες κιόλας!!

    όπως ως λαός δεν μας αρέσουν να προσβάλλουν την ιστορία μας και εκείνοι δεν διαφέρουν σεκάτι και περισσότερο κακό είναι το ότι αυτά τα βίντεο συνέχισαν να βγαίνουν έτσι ώστε ο ένας λαός να μειώσει τον άλλο.

    Συγνώμη που το λέω αλλά αυτό είναι ντροπή και από μέρους μας!



    Όταν τους αφήνουμε να αλωνίζουν πάνω από το Αιγαίο και βέβαια είναι ντροπή μας.. Όταν επισήμως θεωρούν ότι Χίος, Λέσβος,Ρόδος κ.λπ. είναι υπό την κατοχή τους.Δες σχόλια στο youtube..Αποκαλούν τους Έλληνες μπάσταρδους..(κι αυτό είναι ένα δείγμα μόνο). ""Και κερατάς και δαρμενος"" που λένε..

    Τέλος πάντων αυτό έχει να κάνει με πολιτικά και δεν το θίγω άλλο.. Αλλά η πρόκληση δε ξεκινά μόνο από τους Έλληνες.




    Mα δε λέω ότι η πρόκληση ξεκινά μόνο από τους έλληνες. αλλά δεν μπορούμε να τους χαρακτηρίσουμε και τελείως αθώους. είναι αυτό που έιπε και η KIT_KAT. Φανατικοί υπάρχουν παντού και στην Ελλάδα και στην Τουρκία. όπως και υπάρχουν και οι ανθρώποι που είναι εντάξει απέναντι στους έλληνες. Δεν είναι σωστό να γενικεύουμε τη συμπεριφορά κάποιου λαού από μεμονωμένα παραδείγματα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : avgi στις 08-03-2007 22:54 ]


    Vangelis86
    08.03.2007, 22:54
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 08-03-2007 στις 22:04 έγραψε...

    Όταν τους αφήνουμε να αλωνίζουν πάνω από το Αιγαίο και βέβαια είναι ντροπή μας.. Όταν επισήμως θεωρούν ότι Χίος, Λέσβος,Ρόδος κ.λπ. είναι υπό την κατοχή τους.Δες σχόλια στο youtube..Αποκαλούν τους Έλληνες μπάσταρδους..(κι αυτό είναι ένα δείγμα μόνο). ""Και κερατάς και δαρμενος"" που λένε..

    Τέλος πάντων αυτό έχει να κάνει με πολιτικά και δεν το θίγω άλλο.. Αλλά η πρόκληση δε ξεκινά μόνο από τους Έλληνες.



    Εχουμε πολλους ειναι η αληθεια

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vangelis86 στις 08-03-2007 22:56 ]


    AlmaNegra
    13.03.2007, 09:38
    Βρετανική «προβοκάτσια» το βίντεο του Κεμάλ

    MΕ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ αλλά και καχυποψία δέχθηκαν στην Τουρκία τον εντοπισμό ενός Βρετανού «χάκερ» που «ανέβασε» στο Διαδίκτυο τα βίντεο που πλήττουν τη μνήμη του Ατατούρκ. Ο «χάκερ», με το παρατσούκλι stavraetos212007, είχε υποκλέψει την ηλεκτρονική ταυτότητα του 18χρονου Ελληνα φοιτητή Κώστα Παπαφλωράτου από τη Θεσσαλονίκη και τη χρησιμοποίησε για να «ανεβάσει» το προσβλητικό για τον Ατατούρκ υλικό.

    Το υλικό αυτό, που παρουσιαζόταν στο διαδικτυακό τόπο YouTube αποδόθηκε στους Ελληνες και κινδύνευσε να οδηγήσει σε «ελληνοτουρκικό πόλεμο». Η ενόχληση από την προσβολή της μνήμης του Ατατούρκ έγινε τόσο μεγάλη που δικαστήριο της Κωνσταντινούπολης διέταξε την TurkTelecom να εμποδίσει την πρόσβαση στο διαδικτυακό αυτό τόπο. Η εντολή αυτή αποσύρθηκε την Παρασκευή, λένε οι τουρκικές εφημερίδες που παρακολουθούν από κοντά τον παραλίγο πόλεμο στο Διαδίκτυο.

    πηγή www.kathimerini.gr





    >
    http://blogs.musicheaven.gr/almanegra




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlmaNegra στις 13-03-2007 09:39 ]


    hristiana
    13.03.2007, 19:20
    δέν έχω δεί τα βίντεο στο "you tube" αλλά νομίζω οτι γενικέύεται πολύ τις καταστάσεις. εγώ ζω στην Τουρκία τους τελευταίους έξι μήνες και δεν αντμετώπισα καμιά άσχημη συμπεριφορά. και μάλιστα να σημειώσω οτι ειμαι κύπρια. κανένας δεν είναι φανατισμένος, κανένας δεν μου συμπεριφέρθηκε άσχημα ως τώρα. με βοήθησαν να βρώ σπίτι, σε κάθε δυσκολία έτρεξαν δίπλα μου. εμείς θα το κάναμε για ένα τούρκο? σίγουρα υπάρχουν και φανατισμένοι και εθνικιστές, όπως υπαρχουν και σε ολοκληρο το κόσμο. δεν μπορούμε να λέμε οτι όλοι οι τούρκοι είναι φανατισμένοι και εθνικιστές. ο απλός κοσμός, ο φτωχός κόσμος δεν τον ενδιαφέρει για πολιτικές και συμφέροντα. το μόνο που τον νοιάζει είναι να μπορέσει να βγάλει το ψωμί του, όπως εγώ, εσύ, όλοι μας. όσο για τα σχόλια περί πόσο πολιτισμένοι είναι σας πληροφορώ οτι είναι πολύ πιο πολιτισμένοι και πολύ πιο φιλελεύθεροι απο εμάς. πολύ πιο ευρωπαίοι αν θέλεται.
    και για να μην σας κόυράζω άλλο απλά σας προσκαλώ να κάνετε μια βόλτα ωσ εδώ. σίγουρα θα νομίσετε πωσ είστε σε μια ευρωπαική πόλη.
    συγνώμη αν ενοχλήσω καποιοθσ με αυτό το μήνυμα μου αλλα δεν αντέχω να διάβάζω πράγματα που δεν έχουν να κάνουν με την πραγματικότητα.
    avgi
    13.03.2007, 20:33
    Συμφωνω με τη Χριστιάνα !!
    Vangelis86
    14.03.2007, 15:00
    IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Hristiana τι ειναι αυτα που λες? Θα πεσει φωτια να σε καψει. Ακου πιο πολιτισμενοι οι Τουρκοι. Πες μου εναν ανθρωπο του πνευματος που εχουν βγαλει, τι εχουν προσφερει στον πολιτισμο? τιποτα. Οχι σαν και εμας. Αυτοι πρωτα απο ολα ειναι μουσουλμανοι. Το παιζουν καλοι και φιλικοι αλλα ολοι στον υπνο τους ονειρευονται πως θα παρουν την Ελλαδα μας. Αχ επρεπε να χαμε Καρατζφερη για πρωθυπουργο να βλεπανε αυτοι.