ελληνική μουσική
    350 online   ·  210.866 μέλη

    Έχω μπερδευτεί με τα μικρόφωνα.......

    StavmanR
    21.05.2008, 00:58

    Χρησιμοποιώ Beta shure 58Α.

    Δεν το δοκίμασα στο κατάστημα καθώς δεν είχα σκοπό να το κλείσω (έχει και μεροκαματιάρηδες  ανθρώπους μέσα). Εντούτοις, το γνωρίζω από παλιότερα από ζωντανές παραστάσεις. Άλλωστε δεν είμαι καριερίστας στο τραγούδι για να με απασχολεί σε μεγάλο βαθμό.

    Έχει πολύ πιστή απόδοση, και πολύ καλή συχνοτική απόκριση. Επίσης αρκετή ευαισθησία. Αν βέβαια πλησιάσεις πολύ (<5cm), αρπάζει πολύ στα μπάσα και το κάνει ογκώδες. Θετικό για φωνακλάδικα live, αρνητικό για ευαίσθητες καταστάσεις.

    Περισσότερα θα σου πει κατά πάσα πιθανότητα ο noizreduction.

     


    panosbousalis
    21.05.2008, 01:11

    Μεγάλο θέμα το μικρόφωνο.. οι πιο πολλές μουσικές σκηνές έχουν beta το οποίο είναι αρκετά αξιόπιστο και καθαρό και ο ήχος του έχει διαύγεια (πάντα βέβαια με την ανάλογη ρύθμιση). Πάντως σε ένα live που ευχαριστήθηκα πολύ τραγούδησα με senheiser 840. Τα senheiser έχω την αίσθηση πως είναι λίγο πιο ζεστά και με ενισχυμένα μεσαία και λίγο πιο θαμπά.

    Δοκίμασε και Electrovoice, ωραία μικρόφωνα και σε λογικές τιμές. Δεν ξέρω αν βοήθησα ή σε μπέρδεψα περισσότερο.  Είναι λίγο υποκειμενικό το θέμα. Κι εγώ ψάχνω μικρόφωνο και δεν έχω καταλήξει ακόμα.. Μάλλον beta.

    Για όταν γίνεις διάσημη σου έχω σίγουρη απάντηση. SCHOEPS! γερμανικά, χειροποίητα κατόπιν ειδικής παραγγελίας και πανάκριβα.


    noizreduction
    21.05.2008, 09:41

    Ηλιανα, το θεμα μικροφωνου ειναι ενα παρα πολυ μεγαλο ζητημα, το οποιο εχει βασανισει κατα καιρους τραγουδιστες και ηχοληπτες. Τους μεν πρωτους γιατι αναζητουν τον "τελειο ηχο", του δε δευτερους γιατι αναζητουν το πιο οικονομικο, αξιοπιστο, ανθεκτικο και πολυμορφικο μικροφωνο.

    Δεν υπαρχει το "σωστο" και το "λαθος" στην επιλογη μικροφωνου. Υπαρχει μονο το υποκειμενικο γουστο του καθε τραουδιστη πανω στο θεμα, και το κλασσικο μουρμουρητο του ηχοληπτη πως το ταδε μικροφωνο ειναι καλυτερο για.."αδιευκρινιστο" λογο.

    Καταρχας, πρεπει να επισημανω πως ολα τα δυναμικα μικροφωνα που θα αναφερω πιο κατω ειναι δοκιμασμενα για live συνθηκες και απεχουν παρα πολυ απο ενα μικροφωνο ηχογραφησης ( ορθιο, πυκνωτικο, κλπ ) για ευνοητους λογους. Οποτε, απο τωρα ξεκαθαριζω πως θα αναφερθω σε ηχο για live.

    Shure beta 58A

    http://www.thomann.de/gr/shure_beta_58_a.htm

    Ενα κλασσικο μικροφωνο που υπαρχει στο gear των περισσοτερων τραγουδιστων και βεβαια ηχοληπτων. Παρολο που ειναι ακριβο, ολοι θα ηθελαν ενα shure beta 58A, γιατι...ετσι ειναι ο κανονας. Ομως ο κανονας εχει μερικα στοιχεια τα οποια θα αναλυσω αμεσως:

    1) Το beta ειναι το δυναμικο μικροφωνο με τη μεγαλυτερη αντοχη. Και στην ηχητικη πιεση, αλλα και στη μεταχειριση. Μεχρι στιγμης εχω αλλαξει 2 μικροφωνα στη δουλεια, λογω προβληματων, ομως τα shure ειναι εκει και θα ειναι εκει για παρα πολυ καιρο!

    2) Η συχνοτικη του αποκριση ( 50-16.000Hz ) ειναι η ιδανικη για την ανθρωπινη φωνη. Κυριως στους αντρες δινει ενα ομορφο ογκο, ενω στις γυναικες ανταποκρινεται αρκετα ουδετερα ( ο μεσος ορος, γιατι υπαρχουν και γυναικειες φωνες με τρομερο ογκο στα μπασα ), με αποτελεσμα να το θεωρω must για οποιαδηποτε καλυψη φωνων.

    3) Συντηρειται σχετικα ευκολα, ενω το κοστος του εχει αμεση αποσβεση σε 2 live περιπου!

    4) Λογω της κατασκευης του ( και της καψας του ), το shure δεν εχει την ταση να αρπαζει ευκολα απο τα monitors ( feedback ), διευκολυνωντας τη ζωη του ηχοληπτη και του τραγουδιστη βεβαια ( ιδιαιτερα για τραγουδιστες που αλωνιζουν τη σκηνη, ειναι ο,τι πρεπει ).

    Ουσιαστικα η shure εχει καταφερει να εδραιωθει απο το 70 και μετα στα χερια ολων των Rock Stars..Αυτο ειναι το καλυτερο βιογραφικο της νομιζω και δικαιως.

    Με λιγα λογια ειναι το μικροφωνο που θα ηθελα να ειχα απαραιτητως σε οποιαδηποτε καλυψη.

    SENNHEISER E935

    http://www.thomann.de/gr/sennheiser_e935_dynamisches_mikrofon.htm

    Πολλοι τραγουδιστες κυκλοφορουν με αυτο το τυπο της Sennheiser ( και τα μικροτερα του αδελφακια βεβαια ). Οι περισσοτεροι παραδεχονται πως το προτιμουν απο το shure γιατι κανει πιο "λαμπερη" τη φωνη τους...Και το θεωρω λογικο, αφου οντως τα "πριμα" ειναι αρκετα τονισμενα..με μειονεκτημα πως το μικροφωνο αρπαζει οπου σταθει και οπου βρεθει.

    Επισης, οσες φορες εχω κανει καλυψη με παρομοια σειρα της εταιριας, πρεπει να ανταποκριθω σε ακραια EQ για να "διορθωσω" τις συχνοτητες του μικροφωνου.

    Δεν θα το προτεινα σε ηχοληπτη, αλλα σε τραγουδιστη που εχει καποιο γουστο απεναντι στο μικροφωνο δεν μπορω να το αρνηθω.

    BEYERDYNAMIC OPUS 89

    http://www.thomann.de/gr/beyerdynamic_opus_89.htm

    Το πιο ασχημο σε εμφανιση μικροφωνο..και ομως ενα απο τα πιο ομορφα και δυνατα μικροφωνα που εχω "δουλεψει" ποτε. Η επαφη μου με αυτο το μικροφωνο μετριεται μονο σε 2 φορες, λογων ενοικιασης εξοπλισμου.

    Αρχικα ημουν λιγο αρνητικος απεναντι του, "καταδικαζοντας" το να καλυπτει στο ενα live τα back vocals. Ομως διαπιστωσα πως το μικροφωνο αυτο ειχε περισσοτερες δυνατοτητες απ'ο,τι εδειχνε το σουλουπι του.

    Η αποκριση του ειναι 40-18.000Hz. Ενα αρκετα μεγαλο ευρος για δυνατες φωνες με ομορφες συχνοτητες. Ανταποκρινεται αψογα σε δυναμικες φωνες, που ξερουν να ελεγχουν την ενταση τους.

    Ισως στο μελλον να προμηθευτω τουλαχιστον ενα τετοιο μοντελο της Beyer.

    AKG D3700 MS

     

    http://www.thomann.de/gr/akg_d3700ms_gesangsmikrofon.htm

    Αυτο το μικροφωνο δεν ξερω πως εφτασε στα χερια μου, ομως οπως εφτασε, ετσι εφυγε! Μουντο, "μπουκωμενο" και απαραδεκτο για μια εταιρια που λεγεται AKG. Δηλαδη, καλυτερα να ειχα προτιμησει το C1000S που βγαζει η ιδια εταιρια ( και ειναι κορυφαιο, αν και λιγο ογκωδες για να το βαλει καποιος σε εναν τραγουδιστη επι σκηνης ), παρα αυτη την "πατατα". Εαν ενδιαφερεστε για AKG, καλυτερα να ακουσετε τις επιλογες σας πριν το παρετε!

     

    Αυτα τα μικροφωνα τα εχω δουλεψει σε live συνθηκες. Ξερω πως ειναι παρα πολυ μικρη η λιστα, ομως πρεπει να δουλευει καποιος 30 χρονια για να βρει και να δει ολα τα μοντελα που κυκλοφορουν!


    -----------------
    Noiz Reduction Team DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 21-05-2008 09:53 ]


    noizreduction
    22.05.2008, 12:05

    Παράθεση:

    Το μέλος -Iliana- στις 21-05-2008 στις 18:03 έγραψε...

     

    Και ότι νομίζω ότι είναι λίγο μούφα αυτό που λένε όλοι, να το δοκιμάσεις πριν το πάρεις. Εννοώ, τι μπορείς να καταλάβεις σε παρόμοια μικρόφωνα, όταν το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μιλήσεις και αν, και όχι να τραγουδήσεις κανονικά, αφού είσαι μέσα σε μαγαζί; Οπότε προσπαθώ να καταλάβω από τα τεχνικά στοιχεία τους, ρωτώντας, κυρίως, ηχολήπτες.......



    Ξεκιναω απο αυτο, γιατι ειναι μια τελειως λαθος λογικη που εχει "ποτισει" τον Ελληνα αγοραστη ( σε ολα τα ειδη ).

    Το "try before buy" ειναι απαραιτητο σε προϊοντα που εχουν να κανουν αμεσα με την καλυτερευση της ζωης του καταναλωτη. Προφανως για εναν τραγουδιστη το μικροφωνο ειναι το Α και το Ω της προσωπικης του "ευχαριστησης".

    Βεβαια το προβλημα διαπιστωνεται και στα ελληνικα μαγαζια που δεν εχουν καποιο χωρο δοκιμης, ή εαν εχουν, δεν εχουν καταλληλους υπαλληλους για να τα στελεχωσουν.

    Οπως και να εχει, οπου  βρεις χωρο, απλως μην σκεφτεσαι αυτους που θα μπουν. Δοκιμαζεις το μικροφωνο, οπως ενας κιθαριστας θα δοκιμαζε τη κιθαρα, ενας πληκτρας τα πληκτρα και ενας drummer τα drums.

    Οι ηχοληπτες ειναι ( ειμαστε ) παραξενα οντα, που δεν μπορεις να βγαλεις ακρη. Ο καθενας δουλευει διαφορετικα ( ακομα και ηχοληπτες που ειχαν τον ιδιο δασκαλο ) κι ετσι αντιλαμβανεται διαφορετικα τον ηχο και το πως θα πρεπει να αποδιδει. Μεχρι στιγμης δεν εχω βρει αλλον ηχοληπτη που να κανουμε μια συζητηση και να μην διαφωνουμε σε 2-3 βασικα σημεια μιας καλυψης ( ασχετα εαν τελικα ειναι ολα τοσο υποκειμενικα ).

    Το δικο σου αυτι, η δικη σου φωνη και τσεπη θα σου πουν τι θα διαλεξεις. Ολοι οι αλλοι μπορουμε απλως να εκφρασουμε τη γνωμη μας, χωρις να εχει την ιδια βαρυτητα με τους παραγοντες που ανεφερα πιο πανω!

    Αρα, η δοκιμη οχι μονο δεν ειναι χαζη, αλλα ειναι και απαραιτητη για κατι που αποτελει την προεκταση της φωνης σου.

     

    Τα links που εδωσες εχουν προβλημα ( ορισμενα οδηγουν σε myspace σελιδες και αλλα δεν υπαρχουν ). Αν θα μπορουσες να αναφερεις μοντελα, θα ηταν πιο διαφωτιστικο.

     

     

    Υποψιν, το Shure 58αρι κυκλοφορει σε πολλες εκδοχες, εξου και η διαφορα τιμης. Μπορει να βρεις το Shure SM58 LC ( 98E ), το Shure SM58 S ( 111Ε ) και το Shure beta 58A ( 166Ε ). Οποτε προσεξε για ποιο μοντελο ακριβως αναφερεται, γιατι οι διαφορες τους ειναι αρκετα μεγαλες επι σκηνης.

     

    Οσον αφορα τα Hz, ενα ευρος απο 50-17.000Hz το θεωρω αρκετα καλο για φωνη. Αν ειναι κατω απο 50Hz, το μικροφωνο θα πιασει και το βουητο των μπασων οργανων επι σκηνης ( μπασο, μποτα απο τη drums ), ενω εαν ειναι παραπανω απο 17.000Hz, υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες feedback στις ψηλες συχνοτητες.

    Τελος, ειναι σαφες πως η αγορα ενος μικροφωνο ( και γενικα οποιουδηποτε προϊοντος ) μπορει να γινει απο το μαγαζι εκεινο που θα σου κανει την καλυτερη τιμη.

    Δυο παρατηρησεις ομως:

    1) Προσοχη σε ποιο μοντελο απευθυνεται το μαγαζι. Πολλοι υπαλληλοι ειτε αθελα τους, ειτε εσκεμμενα, πουλανε "φυκια" για μεταξωτες κορδελες, μπερδευοντας τα μοντελα και τον αγοραστη.

    2) Προσοχη στις απομιμησεις Δυστυχως, απο την Κινα ερχονται πολλα "ψευτικα" shure, με χαμηλης ποιοτητας υλικα και προβληματικη κατασκευη. Αρα, χαμηλοτερη τιμη=απομιμηση 10000%.

     

     


    noizreduction
    22.05.2008, 12:09

    Οσο για το μικροφωνο που σου προτειναν, θα ηταν καλο να ξερεις ( και να ειδοποιησεις τον ανθρωπο που στο προτεινε ) πως εδω και κατι χρονια η EV αποφασισε να σταματησει την παραγωγη του.

    Οριστε και καποιες πληροφοριες απο την ιδια την εταιρια ( pdf )


    StavmanR
    22.05.2008, 12:14

    Noiz ως ηχολήπτης βέβαια γνωρίζεις ότι το μικρόφωνο αποδίδει ανάλογα με το που το συνδέεις. Τί μπορεί να καταλάβει κάποιος (με σχετικά μικρή εμπειρία όπως κατάλαβα) από ένα μικρόφωνο που συνδέεται σε μικροφωνικές της πλάκας και με ότι ρυθμίσεις και ηχεία έχει το ανειδίκευτο κατάστημα; Πάω στοίχημα μάλιστα, ότι υπάρχει περίπτωση να στο συνδέσουν σε ενισχυτή κιθάρας για να το δοκιμάσεις, σε πολλές εκ των περιπτώσεων. Δυστυχώς η ελληνική αγορά είναι δομημένη έτσι ώστε να μην αγοράζεις κάτι το οποίο δεν το έχεις δει live.

     

    Όταν πήγα να αγοράσω κιθάρα, πολλά καταστήματα μου αρνήθηκαν (!) την επαφή με την κιθάρα, με πρόσχημα ασφάλειας της κιθάρας. Φυσικά και δεν υπήρχε περίπτωση να αγοράσω από εκεί σε τέτοια περίπτωση. Αυτό όμως συμβαίνει στα περισσότερα καταστήματα, και ειδικά στις ακριβές κιθάρες. Είναι σίγουρο ότι τέτοια προβλήματα θα αντιμετωπίσει ο καταναλωτής και στα υπόλοιπα είδη.

    Υ.Γ. η τιμή του Shure (Έψαξα πριν 6 μήνες) κυμαίνεται από 160-180 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ).

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 22-05-2008 12:16 ]


    noizreduction
    22.05.2008, 12:28

    Θα αποφυγω να επεκταθω στο πονεμενο θεμα του Ελληνα καταναλωτη και του Ελληνα εμπορου. Ειναι πιο μεγαλο και απο 400 θεματα σε αυτο το forum και οσες λεξεις και εαν καταναλωθουν, το προβλημα θα συνεχισει να υφισταται εφοσον απο την πλευρα του ο Ελληνας καταναλωτης δεν συνειδητοποιησει τι νομους εχει υπερ του, ενω απο την αλλη ο Ελληνας εμπορος δεν καταλαβει πως στο μελλον θα "χασει" πελατες με τη λογικη του.

     

    Ενδεικτικα ( και χωρις καμια ορεξη για διαφημιση ) αναφερω πως ο Διαμαντοπουλος στην Αθηνα ( Σολωνος ) εχει εναν οροφο που μπορεις να δοκιμασεις μικροφωνα. Η ποικιλια ειναι καλη, ο χωρος ειναι προσεγμενος και τα μηχανηματα ειναι αξιοπρεπη για μια τετοια δοκιμη.

    Εξαλλου, ενα καλο μικροφωνο θα ακουγεται καλο σε οποιοδηποτε συστημα. Συγκρινοντας παντα ομως με τα υπολοιπα που θα δοκιμαστουν.

    Οσον αφορα το θεμα συνδεσης του μικροφωνου με ενισχυτη κιθαρας, δεν το εχω ζησει ποτε. Ισως γιατι ξερουν πως κινδυνευουν να καψουν τον ενισχυτη εαν κανουν μια τετοια κινηση {#emotions_dlg.blink}

     

    Τελος, πρεπει καποια στιγμη απο καταναλωτες Γ ταξης, να γινουμε καταναλωτες Α ταξης..οπως ολοι οι υπολοιποι ευρωπαιοι φιλοι μας.


    RoCkLiViN2
    23.05.2008, 19:37
    Το Shure Beta 58, εμενα με ικανοποιει απολυτα. Για live παντα. Εχει πολυ καθαρο ηχο και πιανει σχεδον ολες τις συχνοτητες. Τωρα αν εννοεις μικροφωνο για ηχογραφηση παμε σε αλλα....
    RoCkLiViN2
    23.05.2008, 21:46

    Εχω ηχογραφησει με το 58αρι, σε demo φαση στο σπιτι μου και ειχε καλο ηχο. Φυσικα παιζει ρολο και η καρτα ηχου...


    RoCkLiViN2
    23.05.2008, 22:34

    Οι αντρες απ τις γυναικες εχουν διαφορετικες συχνοτητες οντως. Το 58αρι οπως σου ειπα, ειχει μεγαλο ευρος συχνοτητων, οποτε δεν θα χεις προβλημα.


    noizreduction
    24.05.2008, 21:42

    Ηλιανα, αυτο που θα πω δεν αφορα αποκλειστικα εσενα, ουτε προκειται για επιθεση..ισως περισσοτερο να το ονομαζα ως "βρασμο ψυχης"!

    Πρεπει επιτελους σαν Ελληνες καταναλωτες να σηκωσουμε το κεφαλι μας και να απαιτησουμε απο οποιοδηποτε αντιπροσωπο ή μεταπωλητη να μας φερεται με αξιοπρεπεια, σεβασμο και τελοσπαντων σαν ανθρωπινο ον και οχι μονο σαν τσεπη με λεφτα!

    Αυτα τα ολιγα για το θεμα της αγορας {#emotions_dlg.scared}

     

    Ηλιανα, το Shure δεν εγινε "τυχαια" το μικροφωνο που προτιμουν ολοι. Κι ευτυχως στην περιπτωση του, δεν προκειται για μια απλη μανια που περασε και εφυγε. Η ιστορικοτητα και η συνεχιση του μοντελου δειχνουν πως εχει πολλα "ψωμια" ακομα να δωσει στον μουσικο.

    Για να ειμαι ειλικρινης, το opus 89 ειναι μια προταση καλη. Στο ειπα και οταν εκανα παρουσιαση οσων μοντελα ειχα δουλεψει σε live συνθηκες. Δυνατο μικροφωνο, καθαρο και με γερμανικη τεχνολογια ( και αξιοπιστια ) πανω του.

    Λογω των συχνοτητων που πιανει ( εχει μεγαλυτερο ευρος ), νομιζω πως θα αξιζε τον κοπο να το δοκιμασεις. Ισως να ειναι πιο κοντα στα προτυπα της γυναικειας φωνης. Ιδιαιτερα αυτης που παιζει με μεγαλες διακυμανσεις στη δυναμικη της.

    Μια ιδιαιτεροτητα αυτων των 2 μικροφωνων ( shure και beyer ) ειναι πως πιανουν απο ψιθυρο εως ουρλιαχτο, χωρις να "πιεσουν" τη καψα τους. Αντιθετως τα sennheizer "παραδιδουν" πνευμα σε τετοιες πιεσεις.

     

    Απο εκει και περα, καλο θα ηταν τελικα να δοκιμασεις ο,τι μικροφωνο σου προτεινουν. Ξερω πως ειναι πρακτικα αδυνατον να τα δοκιμασεις ολα. Ομως, μπορεις να βρεις τα πιο κλασσικα στην αγορα.

    Καλη αγορα


    korgy
    08.06.2008, 10:52

    καλημέρα   ,

     

     

    περαν του κλασικου sm58 εδώ και μισο χρόνο εχω ενα Rode M3  (πυκνωτικό μικρού διφράγματος)  το οποιο με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σαν ποιοτητα, ανοχή και αντοχή , και εχει άκρως υπολογίσιμη τιμή. οσο απο feedback δεν συναντησα ακομα  συμπτώματα ¨πυκνωτικού μικροφώνου" σε πρόβες με υψηλές εντάσεις .