ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.856 μέλη

    Βραβεία Αρίων ή Αγρίων;

    jorge
    10.03.2004, 00:07
    Στο http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=335 υπάρχουν οι φετεινές υποψηφιότητες για τα βραβεία Αρίων. Να θυμίσω πως στα Αρίων συμμετέχουν μόνο όσοι καλλιτέχνες έκαναν δισκογραφική δουλειά μέσα στο 2003.


    Ποιά η γνώμη σας; Είναι καλύτερη η κατηγοριοποίηση φέτος; Υπάρχουν καλλιτέχνες που λείπουν; Ποιός πιστεύετε πως αξίζει να πάρει τα βραβεία στις διάφορες κατηγορίες;




    ΥΓ. Είναι καλύτερα να γράφουμε εδώ τα σχόλια μας και όχι στο κείμενο της πρώτης σελίδας.
    XeniaRodo
    10.03.2004, 12:42
    Bρε παιδια ειναι δυνατον τωρα να συζηταμε τετοια πραματα?

    Kαι πως μπορει καποιος να πει οτι ο Aλκινοος ηταν ο καλυτερος τραγουδιστης της χρονιας ενω την προηγουμενη που δεν ειχε βγαλει δισκο δεν ηταν?
    Kατα τη γνωμη μου ολα αυτα ειναι ξενοφερτες εμπορικες εφευρεσεις που δεν αξιζει τον κοπο να τους δινουμε σημασια...
    Bραβεια... και βλακειες.....

    Προσφατα σε μια συνεντευξη του Mαχαιριτσα ακουσα το εξης:
    ειναι, ειπε, δυνατον να χαρακτηριζουμε την Aλεξιου "έντεχνη" απο τη στιγμη που πριν καποια χρονια ηταν η "καθημερινη " τραγουδιστρια ολων των Eλληνων?

    Tα τραγουδια δηλαδη του Θεοφανους γαι την Aλεξιου ειναι εντεχνα και για το Pουβα ειναι ατεχνα?

    Δηλαδη αν ζουσε ο Kαζαντζιδης με ποια κριτιρια θα βραβευοταν ?
    Σε ποια κατηγορια αραγε?

    Ποιος μπορει να πει σε μενα και σε οποιονδηποτε οτι ο Kότσιρας ειναι καλύτεος τραγουδιστης απο το Mπαση? για ποιο λογο δηλαδη? επειδη ο ένας εκανε περισσοτερο σουξε και ο αλλος οχι τη χρονια που περασε?

    Nομιζω οτι δε θα επρεπε καν να ασχολουμαστε με το θεμα....

    αυτα...



    jorge
    10.03.2004, 12:54
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 10-03-2004 στις 12:42 έγραψε:

    Nομιζω οτι δε θα επρεπε καν να ασχολουμαστε με το θεμα....




    Από τη στιγμή που είναι κάτι που μας ενοχλεί και νιώθουμε πως προσβάλλει κάποιες αξίες μας (αν γίνεται αυτό), τότε πρέπει να το σχολιάσουμε. Το να μην ασχοληθούμε δεν νομίζω να έχει κάποιο όφελος, ίσα ίσα βολεύει αυτούς που διέπραξαν τα όποια λάθη.

    Όσον αφορά τα φετεινά βραβεία πάντως, πιστεύω πως σε κάποιες κατηγορίες τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα σε σχέση με πέρυσι, κάτι που δείχνει οτι σε γενικές γραμμές έγινε προσπάθεια προς τα εμπρός. Παραλείψεις σίγουρα υπάρχουνε πάντως...
    geordan
    10.03.2004, 20:11


    Α Γ Ρ Ι Ω Ν
    Hastaroth
    10.03.2004, 23:15
    Γενικά πιστεύω οτι όλοι οι "διαγωνισμοί" που αφορούν την τέχνη είναι κάπως άνευ νοήματος επειδή η τέχνη δέν μπορεί να αξιολογηθή με καθαρά αντιοκειμενικά κριτήρια.Οπως είπε και η XeniaRodo,με ποιά κριτήρια μπορεί κανείς να πή οτι ο τάδε είναι καλύτερος τραγουδιστής από τον δείνα;και γενικώτερα,οτι ο Χ καλλιτέχνης είναι καλύτερος από τον Ψ;

    Ας ακούμε λοιπόν αυτό που μάς αρέσει,άσχετα άν έχη πάρει βραβείο ή όχι.....
    elina
    10.03.2004, 23:40
    Symfwno en meri me tin XeniaRodo
    Egw pisteyw oti prepei na ginontai aytes oi aponomes alla se ayti tin periptwsi den ginontai swsta.......
    H ameriki gia paradeigma kanei poly kales aponomes.....Egw pisteyw oti an prospathisoun tha vgei kati kalo.(kai kanoun swstes tis katanomes ton vraveiwn)
    XeniaRodo
    12.03.2004, 10:07
    ------------------------
    Από τη στιγμή που είναι κάτι που μας ενοχλεί και νιώθουμε πως προσβάλλει κάποιες αξίες μας (αν γίνεται αυτό), τότε πρέπει να το σχολιάσουμε. Το να μην ασχοληθούμε δεν νομίζω να έχει κάποιο όφελος, ίσα ίσα βολεύει αυτούς που διέπραξαν τα όποια λάθη.
    ----------------------------------

    Δε νομιζω οτι προσβάλλει ενας τέτοιου είδους θεσμος την Aλεξιου η το Nταλάρα. Δε νομιζω οτι τους καιγεται καρφι...

    Tον θεωρω άνευ ουσιας και νομιζω οτι ο σκοπος ειναι εμπορικος και μονο, οπως γινεται σε αναλογους θεσμους του εξωτερικου, απο οπου εχει προελθει.

    Tοσα χρονια ζουσαμε και χωρις αυτα, και τοτε τα πραγματα ηταν και καλυτερα οσο ανα φορα την ποιοτητα...

    Γιατι να ασχοληθω με τις ιδεες των συμφερόντων, του εμποριου και του καθε βλακα που κατηγοριοποιει οπως τον βολευει τον καθε ενα... ποιος ειναι αυτος αραγε? παντως οχι καποιος καλλιτεχνης...

    νομιζω ουτε οι καλλιτεχνες της προκοπης ασχολουνται...
    Θα παει τωρα ο Δεληβοριας να ασχοληθει αν κερδισε τον Tσαλικη?

    Iσως να παει για πλακα και να γραψει και κανενα ωραιο τραγουδακι κιολας...

    κερδισα βραβειο αριων,
    κι ο τσαλικης ειναι μειον
    ( δεν εχω τιποτα και με τον Tσαλικη, μια χαρα ειναι το παιδι, αλλα μια που τ'αναφεραμε...)


    Astron
    12.03.2004, 11:06
    Η τέχνη δεν βαθμολογείται, είναι θέμα υποκειμενικό. Το αισθάνεσαι.

    Τί θα πει καλύτερος τραγουδιστής; Ένας τραγουδιστής με καλύτερες φωνητικές ικανότητες; Μπορεί όμως να μη σε αγγίζει καθόλου η ερμηνεία του και ο ήχος της φωνής του. Αντίθετα μπορεί να σε εκφράζει ένας μέτριος φωνητικά αλλά πολύ συναισθηματικός τραγουδιστής ή καλλιτέχνης.
    Αντίστοιχα κάποιον άλλον θα τον εκφράζει κάποιος άλλος καλλιτέχνης.

    Δεν υπάρχει λοιπόν κλίμακα για να κρίνεις ποιος είναι ο καλύτερος. Το μόνο που μπορείς να πεις ειναι ποιος σε εκφράζει περισσότερο. Τί νόημα έχει λοιπόν ένας διαγωνισμός που βγάζει τους "καλύτερους"; Γιατί να επηρεάσει οποιονδήποτε αυτός ο διαγωνισμός;

    Κατά τη γνώμη μου όλα αυτά τα βραβεία κλπ δεν είναι παρά πανηγυράκια που εξυπηρετούν τις εταιρείες και ευτελίζουν την έννοια της τέχνης με τον τρόπο που γίνονται.
    istoxastis
    30.03.2004, 21:14
    Βραβεία ΑΡΙΩΝ, είτε έχουμε τις ενστάσεις μας για το θεσμό είτε όχι, σε λίγα λεπτά θα είναι γεγονός.
    Σε λίγα λεπτά...
    Απαλλαγμένος, λοιπόν, από το φόβο μην θεωρηθεί η ενέργεια μου απόπειρα επιρρεασμού, εύχομαι καλή επιτυχία στην Εστουδιαντίνα και τη SMYRNE της, καλή επιτυχία στον Αλκίνοο και τον Προσκυνητή της. Στη Μελίνα Κανά έυχομαι φέξει αλλώτικα απόψε το φεγγάρι, της Σμαρώς και του Θοδωρή Παπαδόπουλου και στου Γαϊτάνου το Πεντηκοστάριο καλή επιτυχία
    Τέλος, ολόψυχα εύχομαι, η επιτυχία κι η πρωτιά, απόψε να ανταμώσει τον Πανελή Θαλασσινό εκεί... Στης καρδιάς μου τ' ανοιχτά !
    rapsodos
    31.03.2004, 09:28
    Παιδιά δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ στεναχωρέθηκα εχθές. Δεν πήρε ο Δεληβοριάς το βραβείο καλύτερου ποπ τραγουδιστή .
    Σοβαρά τώρα. Τα βραβεία Αρίων ή αγρίων τελείωσαν. Και τι έγινε θα μου πείτε. ¶λλη μια βραδιά glamour δεν ήταν? Μήπως περιμέναμε και κάτι διαφορετικό στα αποτελέσματα? Εγώ προσωπικά όχι. Πάνω κάτω οι βραβευθέντες δεν πούλησαν περισσότερο το 2003? Ουσιαστικά αυτό βραβεύτηκε εχθές. Οι εταιρείες δώσανε από ένα αγαλματάκι σε αυτούς που τους απέφεραν κέρδη. Τώρα τι να ψάχνουμε. Ποιος από αυτούς αξίζει περισσότερο, ποιοι έπρεπε να είναι στη θέση τους? Καλώς βγήκαν αυτοί που βγήκαν γιατί τα αποτελέσματα πιστεύω είναι αντιπροσωπευτικά του θεσμού. Ένας θεσμός που όπως είπα προηγουμένως βασίζεται σε πωλήσεις. Το θέμα είναι όμως ο τίτλος του κάθε βραβείου. Με ενοχλεί πάνω από όλα αυτό το ‘’καλύτερος’’. Και ποιοι είναι αυτοί – ή εμείς – που αποφασίζουμε για τον καλύτερο σε ένα χώρο όπως η μουσική. Η μουσική είναι τέχνη και ο μόνος αρμόδιος να κρίνει κάτι ανάλογο δεν είναι ούτε οι εταιρείες αλλά ούτε και οι διάφοροι ειδήμονες αλλά η καρδιά μας. Αυτή μόνο μπορεί να αισθανθεί την κάθε δημιουργία πραγματικά, αλλά αυτό φυσικά δεν εξυπηρετεί τα μεγάλα συμφέροντα. Συμφέροντα που το μόνο που τους ενδιαφέρουν είναι η πειρατεία και αν σκοτώνει ή τραυματίζει τη μουσική.
    Προσωπικά μου άρεσαν κάποιες στιγμές από το χθεσινό show αλλά ήταν λίγες ( γενικά, τα πραγματικά live – όχι τα playback- όπως της μικρής Αρετής, οι Εστουδιαντίνα, η Αλεξίου αν και φαινόταν να δυσκολεύεται σε κάποια σημεία) . Θα ήθελα τουλάχιστον , αφού ο θεσμός δεν μπορεί να αλλάξει και δεν μπορεί να βγάλει τον τίτλο του ‘’καλύτερου’’ και να τον αντικαταστήσει με του ‘’εμπορικότερου’’ ας προσπαθήσει τουλάχιστον να συμπεριλαβει στα live του πραγματικές ζωντανές εμφανίσεις και όχι κονσέρβες. Ας ανεβαίνουν στη σκηνή όσοι θέλουν και μπορούν να πραγματοποιήσουν μια ζωντανή εμφάνιση (συγχαρητήρια στον Δάντη που τα κατάφερε). Την κονσέρβα την ακούμε και χωρίς να τους βλέπουμε. Αλλά μάλλον θα μείνω με την επιθυμία μου μιας που και σε αυτές τις αποφάσεις οι εταιρίες βάζουν και εδώ το χεράκι τους.

    jorge
    31.03.2004, 10:08
    Εγώ κατάφερα και άντεξα μέχρι τις 12.30.

    Η αλήθεια είναι οτι μου άρεσε αρκετά η βραδιά, σε σχέση με τις παλαιότερες. Χάρηκα για τους C-Real, την Αλεξίου (αν και η φωνή της δεν τραβάει πολύ πλέον), το Δάντη για το live του στο "Ένα Τραγούδι Ακόμα", την Αρετούλα για τη σεμνότητά της, το αφιέρωμα στο Γρηγόρη (όχι τον Αρναούτογλου) και τον Αλκίνοο για το έστω και ένα βραβείο που απέσπασε (όχι οτι τον νοιάζει, αλλά δεν γίνεται ο καταπληκτικός του δίσκος να μείνει χωρίς αναφορά). Καθόλου βαρετή και η παρουσία των 2 παρουσιαστών, δεν με κούρασαν καθόλου.

    Δεν μου άρεσε η παρουσία της στιχουργού του "Τρένου" της Βίσση (ψωνίστηκε κανονικά), τα ψευτο-live από Ζήνες κλπ και η βράβευση για τον δίσκο με τις περισσότερες πωλήσεις (λες και μια εταιρία δεν μπορεί να αγοράσει μόνη της 100.000 δίσκους της).

    Για μένα η βράβευση του καλύτερου δεν έχει καμία σημασία πέρα από την τυπική. Η βραδιά θεωρώ πως ήταν απλά και μόνο μια ευκαιρία να κάνουμε μια (μερική) μουσική ανασκόπηση της χρονιάς που πέρασε, να θυμηθούμε τα τραγούδια του 2003 και να δούμε μερικούς αγαπημένους μας καλλιτέχνες στο γυαλί.

    Και η ατάκα της βραδιάς από τον Κατσιγιαννη της Εστουδιαντίνας:
    "Η καλή μουσική σκοτώνει την πειρατεία"
    Astron
    31.03.2004, 13:07
    Πράγματι νομίζω αυτή η φράση του μαέστρου της Εστουδιαντίνας είναι αυτό που θα πρέπει να μας μείνει από τη χτεσινή βραδιά.
    ("Η καλή μουσική σκοτώνει την πειρατεία")
    Η καλή μουσική σε κάνει να τη σέβεσαι.
    Αν απ' την άλλη πιστεύεις ότι η μουσική είναι ένα ντάπα-ντούπα που δε λέει τίποτα, τότε είναι λογικό να θες να την πάρεις από έναν πλανόδιο και να μην δίνεις δεκάρα για τους δημιουργούς.

    Το CD Smyrne είναι μια εξαιρετική δουλειά για την οποία έχουν συνεργαστεί πάρα πολλοί καλλιτέχνες και πραγματικά δεν σου δίνει το δικαίωμα να το αγοράσεις πειρατικά.
    Προφανώς αυτό το είπε ο μαέστρος επειδή θα αντιλήφθηκαν από μετρήσεις ότι ο δίσκος τους δεν αγοράζεται πειρατικά.

    elenoua
    31.03.2004, 14:26
    re paidia auti tin fora ta brabia arion eginan opos eipate kai esei agrion ti itan ola auta re paidia den eixe tipote kalo akomi kati ego opos katafera na ta do itan na koimi8o pano mou (eleipe i anna vissi ti perimenate kalitetra brabio oxi fisika anna for ever)



    xalia maura doksa si o 8eos
    istoxastis
    31.03.2004, 14:46
    Δεν φταίνε οι ευχές μου που δεν έπιασαν (τουλάχιστον όλες), φταίει ό θεσμός που μπάζει.
    Ας είναι, δεν πήγε στράφι κι όλη η βραδιά...αγλάισμα στ' αυτιά μας, η φωνούλα της Αρετής κι η γλύκα απ΄το σαντούρι της.
    rapsodos
    31.03.2004, 15:12
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 31-03-2004 στις 13:07 έγραψε:

    Πράγματι νομίζω αυτή η φράση του μαέστρου της Εστουδιαντίνας είναι αυτό που θα πρέπει να μας μείνει από τη χτεσινή βραδιά.
    ("Η καλή μουσική σκοτώνει την πειρατεία")




    Να προσθέσω και μια ακόμη ατάκα του Φώτη, όχι τόσης σημασίας, αλλά που μ'έκανε και γέλασα.
    -''Που είναι οι C-Real να παραλάβουν το βραβείο?''
    -''Πίνουν τον χορηγό στα καμαρίνια.''


    jorge
    31.03.2004, 15:45
    Όντως, πολύ γέλιο


    Λοιπόν, για να ξέρουμε για τι μιλάμε, στην αρχική σελίδα μας θα βρείτε τους νικητές όλων των κατηγοριών! Επίσης, γίνεται σύγκριση με αυτά που είχαμε ψηφίσει εμείς (τα μέλη του MusicHeaven), στις ψηφοφορίες που γίνονταν επί ένα μήνα.
    KIT_KAT
    31.03.2004, 17:54
    Quote:

    eleipe i anna vissi ti perimenate kalitetra brabio oxi fisika anna for ever



    Χμ, αν είσαι φαν της Βίσση δεν πιστεύω να έχεις και παράπονο!! Μπορεί να μην παραβρέθηκε η ίδια, αλλά μας έπρηξαν αρκούντως με το - κατ'εμέ πανάθλιο - "Τρένο" της.
    christos-reg
    31.03.2004, 18:35
    Να προσθέσω στις όμορφες στιγμές το video-έκπληξη προς τον Μπιθικώτση όπου Αλεξίου-Πρωτοψάλτη-Γαλάνη-Αρβανιτάκη (πρώτη φορά όλες μαζί) του τραγούδησαν τη "Φτωχολογιά".
    Κατα τ' άλλα τα playback είναι όντως ό,τι χειρότερο θα μπορούσε να συμβαίνει (Χίλιες φορές καλύτερα η ερμηνεία να είναι προβληματική (π.χ. Αλεξίου) παρά τα ψεύτικα live). Καλή κίνηση πάντως η λιτότητα της τελετής όσο αφορά τις ένθετες & άσχετες χορογραφίες κτλ. (δεν υπήρχε καμία πέρα των "συνοδευτικών" σε τραγούδια)

    Στα αρνητικά της όλης διαδικασίας θα ήθελα να επισημάνω την καταχώρηση των ίδιων τραγουδιστών σε 2 κατηγορίες ταυτόχρονα με αποτέλεσμα την πολλαπλή βράβευση και συγχρόνως την επιμήκυνση της διάρκειας της βραδιάς σε βαθμό που να κουράζει υπερβολικά.

    Να σημειώσω πάντως πώς κάποιοι καλλιτέχνες θα έπρεπε να ξεκαθαρίσουν καλύτερα τη στάση τους: δηλαδή αν είναι εντελώς κατά των διαδικασιών βράβευσης και των απονομών ή αν διαφωνούν μονάχα με το τρόπο που λειτουργεί ο συγκεκριμένος θεσμός. Αν ανήκουν στη δεύτερη περίπτωση νομίζω πως μονάχα η παρουσίαση τους στη τελετή και οι πιθανές επισημάνσεις τους on stage θα δώσουν συγχρόνως παραπάνω κύρος στη διαδικασία αλλά και θα φέρει τελικά κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα (π.χ. οι περσινές παρατηρήσεις του Σαββόπουλου επί σκηνής έπιασαν τόπο και φέτος βραβεύθηκαν και συνθέτες-στιχουργοί). Επομένως κατ' εμέ πιστεύω πως όλο αυτό το πανηγύρι δεν είναι κακό σαν ιδέα (σαν μια γιορτή της μουσικής δηλαδή) αλλά ο τρόπος που έχει στηθεί και λειτουργεί είναι κάκιστος. Πολλά πρέπει να αλλάξουν: από το ποιοί ψηφίζουν και αποφασίζουν για τις βραβεύσεις, το πώς ρυθμίζονται οι κατηγορίες ως το αν πρέπει να έχουν τον πρώτο λόγο οι εταιρείες κτλ.
    XeniaRodo
    02.04.2004, 14:47
    εγω δεν τα ειδα ολα, χαιρομαι ομως πραγματικα που πετυχα
    το video για τον Μπιθικώτση με Αλεξίου-Πρωτοψάλτη-Γαλάνη-Αρβανιτάκη .Πολυ όμορφη και συγκινητικη στιγμή....

    Περίμενατε βρε να "κερδίσει" ο Φοιβος(Δεληβοριάς) το Σάκη?
    Mε τίποτα.....

    Kαλα να μαστε
    rapsodos
    02.04.2004, 14:52
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 02-04-2004 στις 14:47 έγραψε:


    Περίμενατε βρε να "κερδίσει" ο Φοιβος(Δεληβοριάς) το Σάκη?
    Mε τίποτα.....

    Kαλα να μαστε





    Μάλλον μπέρδεψαν τους Φοίβους σε αυτήν την κατηγορία. Δεν εξηγείται αλλιώς.