ελληνική μουσική
    324 online   ·  210.908 μέλη

    Βασίλης Παπακωνσταντίνου:Νέος δίσκος.

    akaluptos
    23.03.2007, 01:28
    Το 5 λεπτά πραγματικά είναι πολύ δυνατό κομμάτι και μουσικά και στιχουργικά. Μου θυμίζει Ελλάς.
    Tziamourani
    23.03.2007, 11:50
    Παιδιά άκουσα εχθές το κομμάτι "Μετωπική" από τον νέο δίσκο του Βασίλη Παπακωνσταντίνου σε μουσική Σοφίας Βόσσου και στίχους Γιώργου Κλεφτογιώργου. .... και είναι φοβερό!!!!

    Μου άρεσε πολύ και η μουσική και ο στίχος κυρίως!!!



    STR
    23.03.2007, 13:03
    Άκουσα live και το "5 λεπτά" και το "Να κοιμηθούμε ακγαλιά" όταν πήγα στο "Oξυγόνο" που τραγουδάει ο Παπακωνσταντίνου, και ειναι και τα δύο υπέροχα κομμάτια....!!!

    Να πάτε οπωσδήποτε!!
    He rocks the world!!!



    meat good...!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : STR στις 23-03-2007 13:12 ]


    tranzistoraki
    27.03.2007, 06:10


    «Μετωπική» το καινούριο album του Βασίλη Παπακωνσταντίνου κρύβει μια σύγκρουση.
    Του ανθρώπου που με τέρμα τα γκάζια θα φεύγει προς την ελευθερία του και θα συναντάει την καλλιτεχνική του συνέπεια.
    Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου συγκρούεται μετωπικά και δεν παθαίνει ούτε γρατζουνιά γιατί φοράει ζώνη ασφαλείας.
    Στη δισκογραφία «ζώνη ασφαλείας» είναι μόνο το ίδιο το υλικό σου.
    Στην προκειμένη περίπτωση και ζώνη ασφαλείας και αερόσακκοι είναι οι στίχοι του Γιώργου Κλεφτογιώργου και οι μουσικές των: Σοφία Βόσσου, Τάνια Κικίδη, Θανάση Τάσση, Λάκη Παπαδόπουλου, Ρουσσέτου Δημητρόγλου, Γιάννη Κωνσταντινίδη, Αντώνη Βαρδή, Φίλιππου Πλιάτσικα, Μάνου Πυροβολάκη, Νίκου Κυπουργού.

    Πηγή: www.vasilisp.com & www.greekmusicshop.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tranzistoraki στις 27-03-2007 06:11 ]


    tranzistoraki
    27.03.2007, 06:17
    Την Τρίτη 27/3 στο Δεύτερο Πρόγραμμα. 2 - 4 μμ ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου θα παρουσιάσει τη ''Μετωπική''

    Την Τεταρτη 28/3 στον Μελωδία. 6 με 8 το απόγευμα ο Οδυσσέας Ιωάννου θα εχει καλεσμενο στην εκπομπή του τον Βασιλη Παπακωνσταντίνου για να παρουσιασει το νέο του cd "Μετωπική".
    Marianthi24
    28.03.2007, 01:27
    Κατά τη γνώμη μου είναι η καλύτερη δουλειά των τελευταίων χρόνων και μάλιστα με διαφορά. Είχα την τύχη να έχω στα χέρια μου το cd αρκετές ημέρες πριν κυκλοφορήσει και το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές ώστε οι απόψεις μου να μην είναι αποτέλεσμα ενθουσιασμού. Όταν ακούσαμε την Μετωπική πριν απο δυο μήνες περίπου μου άρεσε πολύ η μουσική και οι στίχοι με εξαίρεση πάντα το ρεφρέν. Άρχισα τότε να πιστεύω οτι θα ακούσουμε κάτι καλό αλλά ποτέ δε φαντάστηκα οτι το μοναδικό τραγούδι που θα με "χαλάει" έστω και λίγο θα είναι η Μετωπική. 15 τραγούδια με υπέροχες μουσικές, ηλεκτρικός ήχος, απλοί αλλά δυνατοί στίχοι. Δεν το κρύβω οτι με πήραν τα κλάματα όταν άκουσα για πρώτη φορά το Φταις, τον Κόκκινο Μαγνήτη, το Κάψε και το Να Κοιμηθούμε Αγκαλιά. Εντάξει είμαι λίγο κλαψιάρα, συγκινούμαι εύκολα, αλλά ποτέ ένα νέο τραγούδι δεν είχε καταφέρει να με αγγίξει τόσο πολύ και σε αυτή τη δουλειά υπάρχουν πολλά! Για την ερμηνεία του Βασίλη τι να πω…κρατάει γερά ο φίλος μας Με μάγεψε, σε ορισμένα σημεία είναι συγκλονιστικός!
    Από εμένα ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στον Βασίλη και σε όσους εργάστηκαν για αυτό το cd. Αξίζει πραγματικά την προσοχή μας αυτή η δουλειά!

    1325
    29.03.2007, 19:43
    To Φταις είναι το Saved μεταφρασμένο? γιατί λέει και Κυπουργός... Πάντως σε γενικές γραμμές, ο δίσκος είναι καλός... Ίσως όχι ο πιο αντιπροσωπευτικός αλλά καλός.. Το "Να κοιμηθούμε αγκαλιά" είναι καταπληκτικό
    mavroula
    29.03.2007, 20:50
    ego mono to na koimithoyme agkalia exo akoysei kai moy arese poly... anipomono na akoyso ta ypoloipa...
    Ozzakos
    29.03.2007, 22:30
    περιμένω κάτι αξιόλογο απο τον φίλο μου Βασίλη...δεν πιστεύω να μας απογοητεύσει...ειναι πραγματικά εκπληκτικός...
    akaluptos
    30.03.2007, 01:11
    Ο νέος δίσκος είναι καταπληκτικός! Από τα 15 τραγούδια τουλάχιστον τα 12 είναι γαμάτα! Το έχω ακούσει ήδη πάρα πολλές φορές και δεν ξέρω ποιο να πρωτοξεχωρίσω! Απλώς η πιο ολοκληρωμένη δισκογραφική δουλειά την τελευταία δεκαετία! Με πολύ δυνατή μουσίκη! Σίγουρα αξίζει να αγοράσετε αυτό το cd!
    Και χθες στην παρουσίαση του δίσκου ο Βασίλης ήταν μαγευτικός!
    dimko
    30.03.2007, 12:49
    Επανάληψη, μήτηρ πάσης μαθήσεως. Καλό είναι, για όσους δεν τον βαρέθηκαν ακόμα...
    SAVED
    07.04.2007, 07:22
    ΑΡΓΗΣΕ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕ....ΤΙ ΝΑ ΠΩ?ΑΠΛΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΒΑΣΙΛΗ...
    esta
    16.04.2007, 21:06
    Τώρα που γράφω το ακούω...
    Μου αρέσει αρκετά!!!Καλή εκρόαση σε όλους!!!!!!
    stipiothliptis
    12.05.2007, 21:58
    Άκουσα τον νέο δίσκο του Βασίλη Παπακωνσταντίνου. Υπάρχουν τραγούδια που έχουν κάποιο ενδιαφέρον όπως ενδιαφέρον έτσι κι αλλιώς έχει πάντα η ερμηνεία του Βασίλη.
    Δυστυχώς όμως δεν με συγκίνησε. Σίγουρα φταίνε πολλά και κυρίως πως ο Βασίλης μας έχει κάνει να έχουμε πάντα μεγάλες προσδοκίες. Και δυστυχώς οι προσδοκίες μας δεν επιβεβαιώνονται και τόσο τα τελευταία χρόνια. Είναι από αυτούς που έχουν τραγουδήσει μερικά από τα διαμάντια της ελληνικής δισκογραφίας. Είναι από αυτούς που έχουν στιγματίσει εποχές με φοβερές ερμηνείες. Ωστόσο, κι επειδή πιστεύω πως τα καλά τραγούδια υπάρχουν ακόμα, θα έρθει η στιγμή που θα μας ξανά χαρίσει τέτοιες στιγμές.
    Ελπίζοντας λοιπόν…..!!!
    Και φυσικά ευχές για καλό δρόμο στη νέα του δουλειά-άσχετα εάν περιμέναμε περισσότερα…

    Tropaiatissa
    23.05.2007, 10:41
    Στο περιοδικό "The Mall magazine" (Νο.5, Μάιος-Ιούνιος 2007, σελ.24) έχει μια μικρή συνέντευξη του Παπακωνσταντίνου σχετικά με τον καινούριο του δίσκο "Μετωπική", και όχι μόνο...


    Επιθυμείς άλλη μια "σύγκρουση" και, αν ναι, τι είδους θα είναι αυτήν τη φορά;
    Όπως κάθε φορά, έτσι και τώρα αυτή η σύγκρουση θα είναι σε όλα τα μέτωπα -εξ ου και μετωπική. Και τα μέτωπα είναι πολλά: είναι η νέα τάξη πραγμάτων, η παγκοσμιοποιημένη μοναξιά, η εκμετάλλευση των οικονομικών μεταναστών, οι προτομές των σοφών δολοφόνων, οι στημένοι κουκουλοφόροι, ο οικονομικός τζίρος των αντιτρομοκρατικών μέσων και, τέλος, οι άτυχοι έρωτες.

    Ποιά είναι η αίσθηση που έχεις αποκομίσει από τη συνεργασία σου με τον Γιώργο Κλεφτογιώργο;
    Είναι ονειροπόλος με ρεαλιστική ενημέρωση. Παντρεύει μοναδικά το φεγγάρι με τον υπόνομο και τα κύματα με τα ποντίκια.

    Ποιά άλλα σχέδιά σου (συναυλίες κ.λπ) ολοκλήρωσες πρόσφατα;
    Δύο συναυλίες -το χρέος μας απέναντι στον Μάνο Λοΐζο. Οι καλλιτέχνες που συμμετείχαν μαζί μ' εμένα σε αυτές τις εκδηλώσεις για να γιορτάσουμε τα εβδομηκοστά γενέθλια του Μάνου, μια και θα ζει για πάντα, ήταν η Μαρία Φαραντούρη, ο Μανώλης Λιδάκης, ο Χρήστος Θηβαίος, η Μελίνα Κανά, ο Λάκης Λαζόπουλος και ο Ιεροκλής Μιχαηλίδης. Η μία συναυλία πραγματοποιήθηκε στις 30/04 στη Θεσσαλονίκη και η δεύτερη στις 07/05 στην Αθήνα.

    Τι πιστεύεις για το ελληνικό τραγούδι σήμερα;
    Το ελληνικό τραγούδι σήμερα δεν θα το βρείτε στις τηλεοράσεις. Θα το βρείτε ολοζώντανο σε όλες τις μουσικές σκηνές.

    Πώς φαντάζεσαι τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου σε δέκα χρόνια από σήμερα;
    Στη φυλακή...
    nefos
    07.09.2007, 17:55


    @ Είναι τρομαχτικά όμορφο να βλέπεις σε εικόνα αυτό που ένοιωσε ο άλλος ακούγοντας ένα τραγούδι.
    Να, κάπως έτσι όπως συνέβη με αυτό το clipaki στο youtube:



    Έχω γεννηθεί Σαββάτο

    Παπακωνσταντίνου Βασίλης

    Μουσική/Στίχοι: Κωνσταντινίδης Γιαννης/Κλεφτογιώργος Γιώργος

    Έχω γεννηθεί Σαββάτο και δεν έχω συγγενείς
    έκανα το θεατρίνο και δε γέλασε κανείς
    τόσα χρόνια ταξιδεύω μα δε φτάνω πουθενά
    γνώρισα πολλές αγάπες η δική σου με πονά

    Άσε με να σ' αγαπήσω όπως το φαντάστηκα
    απ' τις ψεύτικες αγάπες δες πως κομματιάστηκα
    άσε με να σ' αγαπήσω όπως δεν αγάπησα
    σε αδέσποτες αγάπες κλείστηκα και σάπισα
    τόσα χρόνια ταξιδεύω μα δε φτάνω πουθενά

    palmos
    07.09.2007, 21:21
    Πολυ καλη η νεα δουλεια του Βασιλη, αν και θα συμφωνησω με το φιλο μας οτι μας εχει κακομαθει και περιμεναμε πολλα περισσοτερα πραγματα! Προσωπικα μου αρεσε περισσοτερο ο προηγουμενος δισκος του.Ηταν περισσοτερο πολυδιαστατος ισως επειδη συμμετειχαν και περισσοτεροι δημιουργοι, οπως ο Ανδρεου,ο Ιωαννου,ο Κραουνακης,ο Φαμελος! Παντως μιλαμε για 15 πολυ καλα τραγουδια με καλη μουσικη και αρκετα καλο στιχο!Ο,τι και να κανει ο Βσιλης ειναι απλα υπεροχο!
    esta
    08.09.2007, 15:12
    Παράθεση:

    Το μέλος nefos στις 07-09-2007 στις 17:55 έγραψε...



    @ Είναι τρομαχτικά όμορφο να βλέπεις σε εικόνα αυτό που ένοιωσε ο άλλος ακούγοντας ένα τραγούδι.
    Να, κάπως έτσι όπως συνέβη με αυτό το clipaki στο youtube:



    Έχω γεννηθεί Σαββάτο

    Παπακωνσταντίνου Βασίλης

    Μουσική/Στίχοι: Κωνσταντινίδης Γιαννης/Κλεφτογιώργος Γιώργος

    Έχω γεννηθεί Σαββάτο και δεν έχω συγγενείς
    έκανα το θεατρίνο και δε γέλασε κανείς
    τόσα χρόνια ταξιδεύω μα δε φτάνω πουθενά
    γνώρισα πολλές αγάπες η δική σου με πονά

    Άσε με να σ' αγαπήσω όπως το φαντάστηκα
    απ' τις ψεύτικες αγάπες δες πως κομματιάστηκα
    άσε με να σ' αγαπήσω όπως δεν αγάπησα
    σε αδέσποτες αγάπες κλείστηκα και σάπισα
    τόσα χρόνια ταξιδεύω μα δε φτάνω πουθενά




    Tρομερό το βιντεάκι.!Το πέτυχα και σε ένα blog και έμεινα!